Som pripravená ukončiť kojenie?

maminka552
21. mar 2016

Ahojte mamicky idem k vam pre radu.. Syncek bude mat o mesiac 2 roky a ja sa rozhodujem ze prestanem s kojenim kazdy do mna huci ze uz je stary... ze som ako dojka ze dokedy este chcem kojit.. a tak rozmyslam ze prestanem lebo viem ze maju pravdu uz je velky ... paci sa mi ked ho vidim ze sa stava nezavislim ale zaroven si neviem predstavit ze ho nebudem kojit proste vtedy potrebuje svoju mamicku a si lazkame a sa ukludni je to take pekne.. pritulka sa, zaspinka.. spime spolu v postely a este sa v noci budi na mliecko ale nevadi mi k nemu vstavat robim to automaticky a nie som z toho unavena.. Ale neviem ci uz to nie je o tom ze ja sa bojim ze sa odo mna odputa a uz ma nebude potrebovat.. Ze skor to potrebujem ja ako on.. nechcem ho nejak degenerovat :D Chcem sa vas preto spytat ako ste vedeli ze je uz spravny cas? a ako ste sa zbavili mliecka? dakujem vam za kazdu radu

vejula
22. mar 2016

+@maslenka47 my mame ine potreby, ale to dieťa, ked sa narodí ma ešte stále rovnaké potreby ako pred 100 - 200 rokmi. Ono sa totiž narodí s rovnakými očakavaniami ako to bolo v minulosti, kedže ešte nieje ovplyvnené spoločnostou. Teda ono ešte nemá tu vedomosť, že sa narodilo do doby, kedy sa odklada do postielky atd, ale prirodzene ešte očakava prítomnosť matky, je to tak evolučne dané. Ano ono časom zistí, pokial ho budeme dávať napr spať do druhej izby a prispôsobí sa, i ked za cenu stresu (toto je dokazane že deeti mimo matiek maju viac kortizolu v krvi ako deti v prítomnosti matiek), ale prispôsobí. Otazka je, prečo by som ja musela podlahnuť trendu odkladania dieťaťa, ked to tak podla mna nieje správne. Ved každý nech robí ako chce, ale tvrdiť, že ak poskytnem dieťaťu niečo na čo je nastavené (kedže ešte evolučne nestihlo zareagovať na trend vlastných postielok atd) tak bude nezdravo naviazané je skutočne velmi lahko spochybnitelné a ničim nepodložené. LEn tolko. V každej dobe máme dôvody na také či onaké správanie...
čo sa týka bývania, nie vždy bývali 4 generacie ludí pokope, Ved ak mali ludia priemerne 8 detí a každé z nich si založilo rodinu to by museli byť iné domiska keby takto 4 generacie každé po osem detí bývať spolu, to by ani ten palac nestačil.

vejula
22. mar 2016

@lorela ako kotrí pediatri

evittam
22. mar 2016

@meluela No vidíš a mne nechýbal - ja som si ho dala - a buď rezané alebo čierne - ešte som aj viac mliečka mala. A deťom sa nič nestalo - veď ten polliter-dva ešte nikoho nezabil. 😉 😀

lorela
22. mar 2016

@vejula To je fakt!

sardinka335
22. mar 2016

@vejula tie veci sa s tým nebiju, ale často idu ruka v ruke ešte viac - prilišne ochranarstvo a uz spominany pedocentrizmus...

vejula
22. mar 2016

@lorela o tomto nemá zmysle sa dohadovať, vážne.

vejula
22. mar 2016

@sardinka335 tak no neviem, ja ked som napríklad v MC-čku moje dieťa tam beha kade tade štvera sa, niektoré mamičky svojim deťom za zadkom, iné nie ja to veru až tak neprežívam... Toto je skôr o povahe.matky. A tiež o počte detí. Pri prvom som bola tiež uzkostlivejšia ako teraz pri treťom

sardinka335
22. mar 2016

@vejula Nosenie a kojenie ako ,,vychovny štýl,,je len sociálny konštrukt z dielne ,,vztahovej vychovy,, ktory o par rokov bude ,,ta tam,, ako kazdy trend vo vychove.

0silvia0
22. mar 2016

... a ja som mala nakúpené šatky a nemohla som syna nosiť, lebo to bol malý ťažký obor, z ktorého ma bolel celý chrbát a moja chabá telesná konštrukcia nebola na takéto mega dieťa pripravená... ale snaha bola 😉

katuliena82
22. mar 2016

@sardinka335 mne nosic zachranil nervy, syn mal reflux, reval neprestajne a ist s nim niekam s kocikom bolo hrozne. Takze bol noseny a ticho 🙂 a pri druhom som uz nosila dost casto, lebo trepat sa mestskou niekam s kocikom bolo velmi neprakticke. Ale nikdy som z toho nerobila dogmu. Pravda je, ze keby nemal starsi syn take problemy, tak by som sa k nosicu nikdy nedostala. Ale nosic mam zaobstarany aj teraz.

sardinka335
22. mar 2016

@katuliena82 ja si myslím, ze je to uplne normalne využívať šatky, kojiť a tak..ja sama mam manducu pozičanu, aj šatku vlastním ale teraz som ju požičala nakolko mi to nevyhovuje malu nosiť v nej - skor ta manduca. Ale nikdy by som ziadnej matke nepovedala ako som to nie raz aj tu na koni čitala, ze ak jej dieťa nie je nosene, nespi s nou a neviem čo tak bude minimálne citovo ochudobnovane, deprivované a neviem aké chudatko - toto je ten rozdiel, ked sa to fanaticky propaguje ako jedina cesta lasky matky k dieťaťu inak bude prinajmenšom chúdatko vadné a v zivote snad neúspešné...lebo ho mama nenosila a nekojila dostatočne dlho alebo vobec.

papricka33
22. mar 2016

@sardinka335 vrchnost nekojila, zohnali si ale svoje dojky 😉

papricka33
22. mar 2016

@sardinka335 ...a tento konstrukt uz niekolko sto rokov pouziva 2/3 zemegule. V Afrike ked prisli tot nedavno s prvym kocikom, matky boli zhrozene, co za vymysel to z rozvinutych krajin prislo a dodnes proti tomu mnohe bojuju 😉

papricka33
22. mar 2016

@vejula a vies co, ani my nemame ine potreby. Len si to myslime. V konecnom dosledku chce kazdy to iste. Byt najedeny, v pohode a mat niekoho pri sebe 🙂 vsetko ostatne je balast, na ktorom nezalezi...

katuliena82
22. mar 2016

Kazda dogma je zla, ja som bola nechavana v izbe vyrevat sa, nic na mna nezaberalo...mama vravela ze ak sa nechcela zdiviet, musela ma nechat tam aj hodnu chvilu. Moj brat dvojicka ako med, milacik to bol. Nakoniec to bol on, kto jej v puberte pripravil par horucich chvil...babatko dobrucke 🙂 neviem ci trpim nejakou traumou, ale v zivote som dost spokojna

alaguema
22. mar 2016

@vejula vôbec si nepochopila pointu toho, čo som napísala. Ja neriešim čo je alebo nie je trend a už vôbec neriešim teba a to, aká si matka, je mi fakt jedno, či kočíkuješ, alebo nekočíkuješ...
a okrem toho - asi nečítaš dobre - ja som deti nosila. Len by som sa s nikým nešla vadiť o tom, aké to je super a aký je kočík hrozný. Ten som používala tiež. Týmto by som to ukončila.

vejula
22. mar 2016

@alaguema tak ja skutočne nikomu nemam potrebu hovoriť aký je kočík hrozný, ale ked už niekto začne s tým aké je hrozné nosenie, tak nevidím nič zlé na tom obhájiť SI Ho. Inak syna som kočíkovala, takže zhadzovať kočikujuce mamy ozaj nemam zapotreby,, SAMA na seba by som nadavala. Ty si evidentne nepochopila môj príspevok v ktorom som len chcela vyvrátiť tie bludy o nesamostatných nosených dojčených deťoch... Nemal byť zhodením kočikovaných detí (aj ked ti to možno z riadkov vyplynulo) ale vyvrátením tvrdenia, že nosene dojčené deti, spiace v jednej posteli s rodičom su neschopní normálneho života mimo maminej sukne.

eevicka83
22. mar 2016

Moja mala ma 30 mesiacov zachvilu a stale ju kojim ale mna touz napr. otravuje.. uz takmer 30 mesiacov som sa nevyspala este donedavna mi v noci nedala spavat a to uz podla mna nie je normalne aby sa matka vobec nevyspala... tak som si natrela prsia alpou aby nepytala cez den hocikedy iba ked ide spat. ale aj tak je to este dost a je taka zavisla na mne ze nikoho nechce ani muza... on sa hneva ze je to preto ze ju tak dlho kojim ze nechce z nikym byt.. ale mne je luto ju odstavit uplne a pritom viem ze by nam to uz vsetkym pomohlo.... Lebo aj toto je dost kedze ona hned ako sa rano zobudi si pyta prsnik a dokazala by striedat aj hodinu a to iste ked sa zobudi poobede a ked ide vecer spat... ona je totalny zavislak.. a to som ani v sne nemyslela ze sa to stane kedze prvy rok som ja chcela udrzat dojcenie silou mocou a natrapila som sa velmi.. velmi dlho som odsavala aby som si udrzala tvorbu mlieka a prvy polrok som ju chovala lyzickou odsatym mliekom a stale prikladala.. odsavala som zo zotrvacnosti asi 20 mesiacov lebo som si myslela ze ked tak malo pije stratim mlieko... asi po 15 mesiacoch sa z nej stala uplna zavislacka n a prsniku.. na jednej strane som to velmi chcela ale ked si predstavim co som vsetko tomu obetovala tak si vravim ze na co... ale to je uz odbocenie od temy.. myslim si ze dojcit je dobre dokedy to vyhovuje mamine aj dietatu... a nedavat na rady okolia..

senta_sofia
22. mar 2016

@maminka552 pokial to tebe vyhovuje a jemu tiez, preco nie? U nas to uz bolo o zavislosti, plus sme chceli dalsie dieta, tak sa na to clovek pozrel cez inu optiku. Mozno casom dojdes do takeho stavu aj ty,dovtedy si to uzivajte.

katka1981
22. mar 2016

@maminka552, tak potrebovat ta bude este dlhooooooooooooo, toho sa neboj, ajkeby si ho nekojila. A co sa tyka ukoncenia kojenia, tam nemas preco pozerat na rady od druhych, mas robit to, co vyhovuje vam dvom. Tebe a synovi zaroven.

katrinka8
23. mar 2016

@sardinka335 - môj syn strihá v 2 rokoch (no, skúša, ešte mu to nejde celkom 😀 ), dcérka od cca 5 rokov krája a šúpe zemiaky (tiež jej to celkom ešte nejde, ale skúša), tempery síce doma nemáme, ale prstovými farbami maľovala staršia niečo vo vyše roku (mladšieho to nezaujíma)... takže to nie je asi také zúfalé s tými deťmi 😉 Btw. obaja dlhodobo kojení, ale nemyslím si, že zrovna toto ovplyvňuje ich prípadnú samostatnosť/nesamostatnosť. Mne už to príde riadne "ujeté" odvodzovať od kojenia - nekojenia vari všetky životné udalosti detí. Samostatnosť ani nesamostatnosť podľa mňa absolútne nesúvisí s tým, či dieťa pilo MM alebo UM.
Akurát ma zaujíma jedna vec - prečo väčšina pediatrov odporúča piť deťom do 3 rokov veku UM a ako argument uvádzajú, že je to pre deti vhodnejšie ako piť kravské mlieko? Ja to považujem za biznis totálny v tomto prípade, ale ten argument mi pripadá scestný, prečo potom radšej nedoporučujú kojiť do 3 rokov? V zmysle, že kojiť napr. do 1,5, a potom do 3 UM - prečo nie teda kojiť do 3? Nehovorím teraz o deťoch na UM. Stretla som sa s tým už nespočetne veľakrát a nerozumiem tej logike. Inak, ja sa nestotožňujem s tým, aby sa tak dlho používalo UM ani pri deťoch, ktoré ho pili aj miesto MM "od narodenia" - pripadá mi to zbytočné. Toto je jedna z vecí, ktoré mi pripadajú úplne nelogické v tejto "problematike".

sardinka335
23. mar 2016

@katrinka8 tak to ani ja nechápem prečo to pediatri hovoria, moja mi nič take nehovori a ja som ziadnemu z detí nedavala UM do 3 rokov..načo? Tiež to povazujem za biznis. Naši jedli jogurty a uz pili kravske mlieko, (niekto dava kozie ak ma moznost) ktore sa tiež pije od kedy je svet svetom. Kto koji tak nech koji.

katuliena82
23. mar 2016

@sardinka335 , @katrinka8 ano, mne povedala detska doktorka ked som odstavila deti od MM,v 18 mesiacoch ze ziadne UM nepotrebuju. Deti sa mi z toho povracali. Kazdy jeden. A necudujem sa... takze jedli syry, jogurty a sem-tam kakao. Ale samotne mlieko moc netoleruju a ze ani to vraj nevadi, ze ak im chutia jogurty, syry a maslo, nemusia vobec mlieko sladke pit... 🙂 je to biznis jak svina, cela masineria okolo UM. Dieta je dojca do roka.

katrinka8
23. mar 2016

@sardinka335
@katuliena82
tiež si myslím. Ja som mojim nikdy nedávala UM, z kojenia neď prešli na kravské (resp. staršia istú dobu nechcela žiadne, ale jedla syry, jogurty atď., neskôr už aj to mlieko, mladší asi vplyvom sestry popri kojení sa dal po 2-3 ochutnaniach aj na kravské mlieko bez problémov). Tu na okolí neviem prečo počujem, že treba dávať do 3 rokov UM (maminkám hovoria pediatri), to isté brat z Prahy doniesol. Synovec mal 3 roky v novembri a stále pije UM 😕 Podľa mňa je to ozaj nenormálny biznis toto už. Nechápem, načo to má byť dobré akože.

nevenka
23. mar 2016

@dominikav123 no napriklad, ja mam 33 a som "sunarove dieta", bohuzial...resp. som asi teliatko, kedze sunar mi nerobil dobre, tak mi riedili kravske mlieko od susedovie kravky s vodou a to som zvladla...maminka mlieko nemala, ja som sa nevedela prisat...takze bez odsavacky o mlieko prisla...ja som vdacna, ze v dnesnej dobe je osveta, odsavacky a podobne...ja som sa zapovedala, ze deti kojit budem a basta - syna som naucla prisat sa po mesiaci, do pol roka som kojila a dokrmovala odsatym, potom som kojila do 16m, kedy sa odstavil z dovodu straty mliecka vplyvom druheho tehotenstva, je zdravy, ziadny ekzem, astma a podobne, co v nasej rodine je vynimka. Dcerka detto...manzel je tiez sunarove dieta...tiez z dovodu, ze mamka o mlieko prisla... Takze fakt - sunarove deti existuju 😀

nevenka
23. mar 2016

@katrinka8 ono ide asi aj o pomer zivin, v tom umelom su pridane latky, ktore bezne v kravskom su zastupene malo alebo sa zle vstrebavaju, napr. konkretne riesim teraz zelezo...ale tiez sa jedna dr. na pohotovosti zdesila, ze tehotna este kojim, teda kojila som a popravde som jej povedala, ze mliecko uz nemam, tak ze preboha, to mu davate krabicove???!!!, no ako keby som mu jed davala...to mal 16 mesiacov 🙂...nasa pediatricka neriesila, odporucila denne cca 500 ml mliecnych vyrobkov, kasu, jogurt, syry, ze UM by mi aj tak asi nevypil a je to zbytocne...no a ja som sunar neznasala, tak mi dali kravske riedene s vodou a na tom ma vychovali...vtedy nebolo na vyber...takze nechapem cely ten marketing okolo...do syna sa zelezo snazim vpratat stravou, no uvidime 🙂

maminka552
autor
24. mar 2016

no poviem vam ze wau :D nemam slov niektore komentare ma priam udivuju.. a svojou otaykou som urcite nechcela urayit ani jednu mamicku co nekoji ale neroyumiem preco mna chce niekto urazit pretoze kojim :D vzstavujete sa ake su vase deti samostatne a neviem co moj priatel je samostatnz a je mam ho viedla k samostatnosti uz si velky urob si sam a ked sa ho opztam co ma na mne rad je to ze sa staram o naseho syna tak ako sa nestarala o neho jeho matka cize sa teste mile mamicky co sa chvalite ake mate samostatne deti mozno raz sa bude vasim muzom pacit ze sa o nich bude jeho zena starat .. a vidim ako ich ucite respektovat nazor ostatnych ludi to je tiez na vasich komentaroch vidiet :D no co vam poviem radsej uz nic..

monikaparson
25. mar 2016

Správny čas je keď sa sám odstaví a nie keď ti nejaký mudrlant vraví, že už je starý. Naša malá má 21 mesiacov a stále sa dojčí, niekedy menej, niekedy viac, ale ja ju isto odstavovať nemienim. Spraví to sama, keď príde jej čas. Osobne nevidím dôvod prečo by sme sa mali do toho miešať. Dieťa veľmi dobre vie, kedy je čas sa odstaviť a pod. Čo tam po tom, čo kto hovorí. Toto je ten hlavný problém, ľudia stále riešia, čo hovorí okolie. Sama píšeš, že ti to vyhovuje a nie, nejde o to, že sa bojíš, že sa osamostatní, tebe vadia tie reči. Kašli na ne, tie nie sú dôležité. Syn sa odstaví, keď to sám uzná za vhodné. Naša si niekedy celý deň nespomenie, hlavne ak sme niekde vonku, ale napr. doma si pýta často a už sa dá aj jej povedať, že v tejto chvíli jej dať nemôžem a dokáže to aj také malé dieťa pochopiť. Jasné, že to nevyužívam, ale sú situácie, kedy to ozaj nejde.