Som zlá mama?

mischell0110
19. dec 2014

Chcem len vediet vase nazory.Moja mala ma 6 mesiacov.Prisla na svet o mesiac skor,bola v nemocnici dlhsie ako ja,asi prve 4dni jej davali umele mlieko cez flasu,lebo nevedela tahat z cicika,a az potom som si zacala odsavat a davali jej moje.POkusali sme sa velakrat,aj s laktacnou naucit ju z prsnika,ale bola malinka mala 2,6kila a moje prsia boli E,a jaksi naozaj nevedela chytit bradavku,len sme sa trapili,tak som odsavala a cez flasu.Zvykla si na to aj doma,mali sme mnoho pokusov o prsnik,ale zbytocne a navyse ma reflux,takze ked aj nieco spapala ,vsetko islo hned von.Musela zarabat moje mliecko s Nutritonom a to trva dodnes.Odsavam si kazde 4-5h denne uz 6mesiacov.Davam jej v noci aj UM,kedze ho uz nemam az tak velmi.Ale je to velmi obmedzujuce,kazde 4h odsavat,ked niekam ideme-do obchodu,k doktrovi,na nastevu-obedzuje ma to vlacit vsade odsavacku.Navyse moja dcerenka je za 100certov,lebo cely den nespi,max je 20min.doobeda a poobede 15min.nezahra sa sama,musim byt stale pri nej a v noci neprespi,je hore do 00:30,niekedy aj dlhsie,potom sa budi kazde 2-3h,takze odsavat stale popritom vsetkom je hruza.Najhorsie na tom je,ze rucne odsavacky mi nic nevytiahli,mam elektricku a mam tak vytahane prsia,ze hruza a najhorsie,ze ma velmi bolia a desi ma predstava dalsieho odsavania.Bradaviek sa nemozem ani dotknut,mala som uz kremy,naplaste,ale nestaci sa to hojit,kedze odsavam cez den aj 5x,lebo ked neodsajem,prsia ma bolia.Mala zacala uz papat zeleninku a kase,tak by som chcela po novom roku skoncit s MM,prestat odsavat.POvedala som si Panboh zaplat,ved 6mesiacov mala moje mliecko UM len v noci 1x,ale uz ma to fakt nebavi byt zavisla na odsavacke a moje prsia trpia bolestou.Niekedy vsak mam taku vycitku,ci som zla,ked si chcem mlieko zastavit a skoncit s tym.Je ine,keby ho stracam,ale mam ho este ako tak,no chcem s tym prestat,lebo toto je unavne pol roka odsavat 5-6x za den.Myslite,ze som zla,ked mam mlieko a chcem prestat?

siska53
19. dec 2014

@mischell0110 je super,ze si tak dlho vydrzala. Mne stacilo odsavanie do zasoby kvoli mojej operacii.
Pozri,uz ste zacali aj s inou papou,ono u vacsiny deti aj tak pocet dojceni casom klesa. Moj sa napt.vyzival v papani a moje mlieko uz tolko nevyzadoval skor ja som smala pocit,ze sa mu vnucujem. Dcerka zas naopak,mala radsej moje mliecko.

V kazdom pripade urob,ako ty citis. Ja som malejo musela odstavit v 11.m. Kvoli podliatinam a prsia ma boleli uz a dcerke som to obmedzila,lebo ma strasne boleli od vyzuzlania plus som bola stale chora,ked mala 20m.a nakoniec ju o skoro 4m.odstavila. Kedze tiez som zazivala bolest,uplne ta chapem. Horsia matka urcite nebudes. Na take daco ani len nepomysli! Spravila si maximum a to je dolezite. Teraz uz je to len na tebe,ci este pockas,vydrzis alebo nie.

kuka221
19. dec 2014

Si super mama, že si to tak dlho zvládla 🙂

matka1974
19. dec 2014

@janinah Jej vnútorný pocit je, že by v tom mala pokračovať, a urobiť to najlepšie najmä pre svoje dieťa. Ak by s tým prestala, bude to cítiť ako výčitku, že je egoistka. Preto ten výraz "zlá mama". Napísala to, pretože je bezradná, a vyvoláva to v nej aj také myšlienky.

ivett1
19. dec 2014

ó, veľmi dobre chápem tvoje pocity🙂 ... myslím, že každá mamička sa počas md dostane do pochybností a premýšľa, či je dobrá mama😉 ... tak len pokoj, vždy robíme pre svoje detičky maximum😉

katusik19
19. dec 2014

ta najlepsia....ved si urobila pre dcerku vsetko co si mohla...inak mala som podobny problem...🙂...drzim palce a netrap sa si skvela mamina...druha by sa mozno vzdala aj skor🙂

mirkava
19. dec 2014

@mischell0110 si uzasna mama, maloktorá zena by to tak dlho vydržala ;)

zebra41
19. dec 2014

@mischell0110 ja som z tych istych dovodov prestala odsavat po 3. mesiaci a teda vobec som sa necitila zle. ten pocit "volnosti" stal za to.

el6
19. dec 2014

pridavam sa do klubu, super, ze si to vydrzala pol roka....kojenie samo o sebe vie byt velmi unavna zalezitost, hlavne, ked koli tomu trebav noci casto vstavat.... o odsavani pocas noci ani nehovorim....

radlinka
19. dec 2014

@mischell0110 no ja ti osobne gratulujem. WELL DONE ... za taku obetu, prosim ta neries. Poskytla si svojej dcerke maximum to najlepsie co si jej mohla dat. Neviem preco sa to tak riesi na SK, v zahranici to nikto neriesi ci koji alebo je na UM... kazdemu je to osobne jedno, je to kazdeho osobna vec. A nazyvat sa zlou matkou... zasluzis si medailu ako aj ostatne zeny, ktore takto trpia, ja som riesila nieco podobne, s tym ze este prisla aj mastitida a zlaty stafylokok.. bola som totalne K.O....takze netrap sa, si super...prejdi na druhe stadium - prikrmy a UM.. nic sa neboj, vsetko to zvladnete, drzim palce x 😉

tinacho
31. dec 2014

@mischell0110 klobuk dole nad tebou. Mne mala /3,5mes/ teraz odmieta cici a uprednostnila fľašku. Musela som ju od 1 mes. dokrmovať Nutrilonom lebo málo priberala. Vyskúšla som všetko možne na zvýšenie laktácie ale nešlo, bola hladoško a sedela mi na cici každú hoďku aj pol hoďky, takže horor. No a teraz je pre ňu pohodlnejšia fľaša. Tiež som sa tu trápila, vypisovala na MK, lebo som hľadala radu alebo aspoň pochopenie tých ktorý to prežili. Stretla som sa s babami, ktoré ma povzbudili ale aj také ktoré ma dodžobali ako sirotu. Áno odsávam momentálne 3x denne koľko sa mi dá a dokrmujem UM, už skúšam aj kašičky . Ako trápilo ma to veľmi aj migrénu som chytila ale povedala som si presne ako tu baby písali, materstvo není len o kojení, milujem svoje mimino viac ako svoj život a keby som mohla tak za ňu aj dýcham. Myslím že o tom je materstvo. 🙂

xevulax
31. dec 2014

Nie, nie si zla! Urobila si co sa dalo! Teraz je trend vsade propagovat vylucne dojdenie anpotom sa zeny citia ako krkavcie matky ak nemozu dojcit. Ja som mala pri statsej depresie vdaka tomuto trendu, ked nedojcis si zla matka. Ja som mala malo mlieka a mala sa odstavila v mesiaci, nechcela moj prsnik. Odsavala som 4 mesiace s rucnou odsavackou, brala som senovku a benedikt, bojovala doslova o kaDu lvapku. Denne som odsavala 7 hodin!!!! Za hodinu som ledva odsala 120ml a ked zacala pit biac uz som nemala sancu. Dali sme Nutrilon ked mala 4 mesiace. Resp uplne sme nan presli. Poviem ti, to nola taka ulava!!! Ziadne odsavanie a trapenie sa. Zo zdepkovanej a nestastnej matky stale odsavajucej sa stala stastna a spokojna mamicka a konecne som si izivala chvile s dcerkou namiesto odsavania. Ked sa mi narodili dvojicky laktacia po cs bola strasna takmer ziadna ani jedna sa mi nenapapala. Prisli sme z porodnice a dobrovóne som im dala UM odmietla som kojit, mlieka nebolo a trapit sa pri 3 malych detoch s odsavanim som nemala sancu. Dobrota matjy sa nemeria v tom ci kojis alebo das UM je to o niecom iplne inom. Kludne prestan odsavat (aj ked naraz to asi nepojde bo zosaliesnod bolesti prsnikov ale postupne to pojde a uIvaj si materstbo plnymi duskami). Ked je stastna a spokojna mamicka je spolojne aj dietatko

luchajda
3. jan 2015

ahoj, veru klobúk dolu 🙂 Ja zatial výhradne odsávam dva mesiace (blška má 3m), už druhýkrát prekonávam zrejme upchatý mliekovod (bolesť vonkajšiej strany prsníka až plačem každé odsávanie), prsia ma bolia neustále, od pôrodu som nespala viac ako 4 hodiny (samozrejme tým myslím dokopy, vždy je to tak max hodinka :( ) Manžel mi stále vraví aby som už s tým odsávaním prestala, lebo ma to psychicky aj fyzicky ničí... ale moja mama mi stále prízvukuje, že mám odsávať kým to mlieko mám. Sama som už veľakrát povedala, že končím a potom sa ozvú výčitky svedomia a tak pokračujem ďalej. Len sa bojím následkov na mojom zdraví. Na to aby som bola schopná odsať dostatok mm musím denne vypiť aj 8-10 litrov vody... takže obličky si odpálim na 100pro :(

luba41
3. jan 2015

@luchajda a skúšala si kontaktovať laktačnú poradkynu? ved sa sama "ničíš"..aj v takomto veku sa dá dieťa naučiť prisávať..načo takto úmorne odsávať ( z toho máš bolestivé bradavky, upchaté mliekovody a pod./, ked si tolko vydržala-tak pár dní ktoré by Ti pomohli k návratu k plnému dojčeniue by si iste vydržala.. dojčenie je neporovnatelné s odsávaním..inak to obrovské množstvo tekutín stopni, na množstve priajtých tekutín až tak nezávisí tvorba mlieka.. http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do...

luchajda
3. jan 2015

@luba41 obnoviť kojenie sme skúšali už dvakrát... pred 2 mesiacmi... to sa prvú minutu dusila mliekom lebo jej silno striekalo do hrdielka a následne sa zlostila keď prúd zoslabol. Dokázala vypiť len 20ml a potom bola samozrejme celý deň nespokojná, urevaná :( nedokázala viacej potiahnuť ani keď bola vyhladovaná. Nedokázala som ju takto trápiť. Pred mesiacom som skúsila ešte raz a to už bol pre ňu prsník úplne cudzie teleso. Radšej budem trápiť seba ako malú.

luba41
3. jan 2015

@luchajda tak ja by som skúsila ešte raz..a mala si laktačnú poradkynu? skúsená Ti ozaj pomôže..ak si vydržala tolko odsávať, tak tá "skúška návratu" môže byť malina oproti tomu predtým..teraz je prsník už cudzí, pretože piť z flaše je pohodlnejšie a rýchlejšie z nej tečie..a 20ml zase o ničom nehovorí-môže to byť málo alebo aj akurát v danom momente... ked dojčíš na požiadanie- tak raz je to 20 inokedy 70ml....ja som si tiež prešla pri dojčení hocičím, ale nikdy ma nenapadlo vzdať to a dať flašu....tiež sme mali štrajk 3 týždne, ked sa dcéra neprisávala, ale prekonali sme to a išlo sa dalej..to píšem na povzbudenie.. 😉

jankaroy
3. jan 2015

Si uzasna mama, tvoje rozhodnutie nie je nic zle. To ze nedojcis neznamena ze si zla matka, kazde dieta je ine a nikdy nevieme ako nase telo zareaguje. Trapi ta to lebo dojcenie je v sucasnosti dost diskutovana tema, oproti minulosti kedy deti vyrastali na UM a kazdy to bral normalne.
Ja som syna musela dokrmovat cca po 6 tyzdnoch, lebo bol spavy a nechcel velmi papat, cele dni prespal. Postupne mi mlieko odchadzalo a uplne odislo po 7 mesiachoch od porodu. Velmi ma to trapilo, dost dlho som sa s tym vyrovnavala, ze som ho nebola schopna dojcit dlhsie.
Pri dcere som si dojcenie nastastie uzila naplno, vydrzali sme nieco cez 1 rok a bola som na seba pysna ze som tak dlho vydrzala.

suf
3. jan 2015

@mischell0110 celá moja generácia vyrástla na sunare a sme tu 🙂 nemá význam trápiť sa, polrok je pekný čas.Na tvojom mieste by som dojčenie ukončila a prestala sa trápiť. Hlavu hore 🙂

norika84
10. jan 2015

@mischell0110
este raz si precitaj svoj prispevok a znova si poloz svoju otazku..... jasne ze nie si zla matka. skor naopak. ina matka by sa na odsavanie uz davno vykaslala a dala by UM. je to naozaj zaberak. mam znamu, ktora od prveho ockovania funguje tak ako ty. naozaj klobuk dole. a este popri tom ako pisese aka je narocna tak naozaj ta obdivujem. este raz klobuk dole a nerob si tazku hlavu, vydrzala si naozaj dost. drzim palce nech sa vam dari a nech ste zdravi
len tak na zaver. neviem aku mas odsavacku, ale ja mam el. medelu a ta je perfektna, vobec ma z nej neboleli prsia, ked som si aj ja odsavala v pripade potreby aj viac ako 5-6x denne.

mischell0110
autor
11. jan 2015

@norika84 dakujem.mam medelu,ale iny typ,som vo Svajciarsku a tu take pouzivaju v nemocnici a na SR som ich ani na nete nevidela.Je vyborna,ale po tolkom odsavani moje prsia vizeraju hrozne.