Stále mám menej a menej mlieka. Prečo?

miriam17
10. nov 2006

ahojte ak uz bola taka tema ta sa ospravedlnujem...mam problem sa my zda ze som zacala stracat mlieko..ja odstriekavam do flasky a tak davam malej papat ..ale vcera vecer som uz odsriekala iba 130 ato len tak tak...a moja uz zje asi takych 160-170..je to mozne ze vazn e stracam mleiko??aj dnes rano som mala dost prazde psiky a som odsriekal auz iba120.... ☹

ivush
5. mar 2008

áno, tie krízy prejdú, treba byť trpezlivá a pokojná hoci je to ťažké...ja som tiež bojovala...a vždy dať bábo ako napísala aj Bihan na to prsko kde sa rýchlejšie spúšťa mliečko aby nebolo dieťatko nervózne...

BIhan mne sa práve v ľavom ťaŽšie spúšťalo, trvalo to cca týž - týž a pol a teraz je to Oki.... 🙂

dominica
5. mar 2008

Ahojte baby, ja som do konca januára kojila, ale posledný týždeň mi malý v noci stále plakával a aj keď sal, tak sa mlieko netvorilo, trvalo to týždeň a ja som to nevydržala a začala som dávať UM. Takže som sa snažila cez deň kojiť, lebo vtedy mlieko medzi jedlami bolo, ale v noci spapal 3x 120 ml UM a je to tak doteraz. Ale mne sa už skoro vôbec mlieko netvorí a zabudla som, od decembra kojím len z jedného prsníka. No a píšem vlastne preto, že chcem poradiť, či sa tá laktácia dá ešte nejako z toho jedného prsníka rozbehnúť, alebo či to bola vlastne kríza, alebo čo, lebo malý len ťahal v noci a naprázdno. No a neviem, či to má ešte zmysel rozbiehať, alebo sa mám na to vykašľať a dávať už len UM... ☹

veverca
5. mar 2008

Dominica- ja som velký zástanca kojenia(prvé dieťa 16mes., druhé doteraz), ale keď má Alex už skoro 11mesiacov, tak si myslím, že sa tým vôbec nemusíš stresovať. Ak ešte dačo máš, tak mu dávaj, ale už by mohol kľudne aj UM.

jasada
5. mar 2008

Ahojte, obavam sa, ze aj ja momentalne prezivam laktacnu krizu. Hlavne vecer sa mi zda, ze v mojich prsiach je toho malo. Pravda je, ze v poslednom case zabudam vela pit, tak sa musim polepsit 😔 . Moje obidve deti boli spociatku kojene cez klobuciky, starsieho som kojila do 14m, od 6 mesiaca bez klobucikov, pri mladsom sa mi podarilo klobuciky eliminovat v 4m. Preorientovat dieta na pitie bez klobucika by som sa snazila az vtedy, ked ustocka dietata budu dost velke nato, aby si dvorec chytilo az samo.

sammy
6. mar 2008

Huraaa, moja laktacna kriza konecne po 6 dnoch skoncila 🙂
Tak vas vsetky povzbudzujem - vydrzte 😉

dominica
6. mar 2008

veverca, veď aj ja som zástancom kojenia, chcela som aspoň do roka a pol, ale asi mi to nieje dopriate, alebo sa málo snažím. UM som dala, ale možno som to mohla vydržať a zapracovať na zvýšení laktácie, neviem. Dávam mu ešte MM, ale niekedy ak sa nepodarí rozťahať do 15 sekúnd, tak nechce a v noci mu to nestačí. Tiež si hovorím, že veď už má 11 mesiacov a spravila som preňho dosť a on sa nesťažuje, prsník mu nechýba, ale mám pocit, že skôr to chýba mne a neviem, čo robiť. On je spokojný a zdravý, ale asi ja som na tom zle..., lebo si neviem predstaviť, že ho zrazu prestanem kojiť a nebudem si ho môcť privinúť a zažívať tie krásne chvíle, kedy sme tak blízko naďalej ☹

ivush
7. mar 2008

sammy blahoželám !!

dominica vôbec si nič nevyčítaj...tvoj drobec je už veeeeľmi múdručké stvoreniatko a on keď proste v noci ťahal, bol rozospatý a nešlo mu to, tak samozrejme, že sa začal čertiť...predsalen to nie je 3týždňové mimino, ktoré sa niekedy podarí aspoň na chvíľku ošaliť trebárs cumlíkom...takže je to logické, že si po čase pristúpila k UM a netrápila v noci jeho i seba....ja som tiež zástanca čo naaajdlhšieho kojenia a keď som mala nejaký problém tak som hysterčila, ale to je asi normálne, keďže môj ešte dnes nemá ani 6mes...ale keď 11mes dopĺňaš aj UM tak to nie je tak hrozné...no je super, že sa snažíš kojiť čo sa len dá, ale fakt - keď to v noci z akéhokoľvek dôvodu nejde, tak je podľa mňa lepšie dať mu UM než ho sužovať aby ti hodiny vyplakával...
A ty musíš zapracovať na svojej psychike aby si bola OK, pretože kojenie nie je zďaleka to jediné čo 11mes chlapčiatko od teba potrebuje...a veď tie pekné chvíle keď sa pritúli stále máš niekoľkokrát denne...🙂 Snaž sa byť v pohode, aby to on z teba cítil...Urobila si pre neho dosť, veď ja poznám mamky, ktoré už v pôrodnici vzdali kojenie lebo sa im ťažšie či pomalšie spúšťalo mlieko....ale za to ich neodsudzujem a vôôôôôbec to neznamená, že by to boli zlé mamičky, len proste si to porovnaj, že dokedy ho kojíš ty...... 😵 tak hlavu horeeeee 😉 😵

ivush
7. mar 2008

jasada no medzi našimi detičkami je rozdiel cca 3týž...už v tomto období nemôžeme čakať taaaak naliate prsia ako boli prvých cca 6týž...naša mliekotvorba je už ustálená, koľko mliečka bambinko vypije tak toľko sa dorobí....večer možno ani nemáš menej mliečka len drobec je viac unavený a tak vládze menej vyťahať....ja mám tiež často pocit, že mám prázdne prsníky ale pritom sa mi mojkoško pekne napije...skús pred večerným kojením trošku viac piť, ale keď TI Danuško pije a je potom spokojný tak by to malo byť ok...

dominica
7. mar 2008

ivush, ďakujem za podporu, krásne si to napísala. Len som chcela ešte povedať toľko, že tých chvíľ už nie je ani cez deň toľko, včera sa nekojil vôbec, lebo nechcel, v noci tiež nie a dnes ešte nie a mám pocit, že tam už ani nič nieje, je to určite tým, že ho neprikladám, ale on mám pocit, že ani nechce. Chce len keď má náladu, žeby sa začal odstavovať sám? Jednoducho mu v tomto smere vôbec nechýbam... ☹
Rozum mi hovorí, že veď už je veľký chlap a asi vie, čo je preňho dobré , ale srdce chce mať asi z neho stále to malé bábenenko, čo potrebuje mamu a jej prsník 😀
Stále si hovorím, že asi ani nemá zmysel kojiť a nasilu mu dávať, keď nechce, ale niečo vo vnútri ma núti stále o tom uvažovať a neprestať! Ja už fakt neviem, ako sa rozhodnúť...

ivush
8. mar 2008

domi ja si viem predstaviť čo prežívaš, chápem, že bojuješ a je mi to veľmi sympatické, že teda sa nevzdávaš pri prvom pokuse 🙂 Ale inak je veľa detičiek, ktoré sa v istom veku odstavia od kojenia samé...aj ja som inak bola taká 🙂 🙂 Proste som jedného dňa z neznámeho dôvodu odmietla cucať a mamina sa mohla na hlavu postaviť....a hladovať ma nemohla nechať...A viem o jednej známej, ktorej synátor sa tieŽ tuším v 13mes sám odstavil, že proste nechce mlieko ani vidieť (dokonca ani UM)...proste sa mu čosi sprotivilo a už si ani necucne.....takže keď aj Alex nechce a tvári sa , že mu to nechýba asi to násilím nezmeníš...aj keĎ ti je ťažko, pozri sa na to z toho uhla - že je spokojný a mu to nechýba...predsalen spokojnosť dieťatka je pre nás nadovšetko...oveľa horšie je keď mamka stratí pre stres mlieko a dieťatko trpí, nechce papať UM, je nespokojné, plačlivé...........

bystricanka
8. mar 2008

dominica...ja mám presne taký istý problém ako ty...moje dieťa prsník doslova zbožnovalo a z jedného dna na druhý ho nechce. Je to premňa veľký šok. Ale stále skúšam. Ale akonáhle mu ukážem prsník, tak spustí taký plač, že hrôza.Tak ho už asi nejdem trápiť, ale fakt je ten, že už ma nepotrebuje(teda prsník) ☹

dominica
8. mar 2008

bystricanka, nie, že by som ti to priala, ale aspoň viem, že som neni sama a že je niekto na tom ako ja 😉
Mne malý zatiaľ neplače, teda niekedy áno, ale to len keď ho chcem donútiť, ale niekedy sa pekne prisaje, ale ak nezačne nič tiecť, tak sa odtiahne a nechce, je spokojný. Ale dávame UM, ty dávaš UM, alebo ako ste na tom, keď nechce tvoje?

bihan
8. mar 2008

Baby, nepreháňate to? Máte už pomerne veľké decká a stalo sa vám to najlepšie, čo sa mohlo - odstavili sa samé a dobrovoľne 😉

petrushka
8. mar 2008

Kocky, len pre maly priklad. Mna moja mamka kojila 1 mesiac, potom stratila mlieko. A ja som zdrava, aj ako dieta som bola zdrava, skoro nikdy som nemarodovala a nemam ziadnu alergiu. Takze to podla mna nie je ziadna tragedia, ked jednorocne dieta prestane byt dojcene. 🙂

veverca
8. mar 2008

dominica,bystricanka- určite to má aspoň jedno pozitívum- nebudete mať problém odučiť dieťatko od kojenia 🙂 .

dominica
8. mar 2008

bihan - čo znamená nepreháňate to? každý to cíti ináč... a mne sa malý neodstavil, iba sa mi prestalo tvoriť mlieko, ak by bolo, pije ho doteraz... a možno preháňam, ale nemôžem za to, je to vo mne 😉

petrushka - ja sa nebojím, že by bol potom chorľavý, ale jasné, že som rada, že sa mi ho podarilo kojiť aspoň toľko, takže fakt,tragédia to nie je 😉 , len mi to bude chýbať

veverca - aspoň jedno pozitívum to je 😉 , viacerý mi hovorili, že najlepšie sa odstavujú deti okolo 1 roka, lebo im to až toľko nechýba a je to pravda

veja79
12. mar 2008

Baby poradte, my sme ešte malý a už máme veľký problém - už asi tretí týždeň mám málo mlieka. Doteraz sa mi to tak po troch dňoch upravilo a teraz neviem čo sa deje. Pijem , jem , beriem vitamíny aj ricinus aj čaje pre dojčiace matky a stále nič. Doteraz keď som odsala tak 100 bola vždy a teraz keď mám 50 tak si gratulujem. A Dojčím len z jedného prsníka doteraz to stačilo tak som si z toho nerobikla hlavu že malý nechce - ale teraz by sa zišiel 😢 On ho odmietol už asi dvojtýždňový skúšala so iné polohy ale pri ňom vždy tak kričal, že nechcel ani z druhého najprv som musela 5 min upokojovať kým sa najedol. Stále ho skúšam oklamať - ale jednoducho ho nechce - a už tam ani skoro nič neni - len takých 30. Čo sa deje? Prečo tá obnova tak dlho teraz trvá? A určite je hladný lebo keď vysaje čo mám dám mu odsaté z toho "zlého"prska, alebo rozmrazím zo starých zásob a upokojí sa. Ale takto to nejde - zásoby dochádzajú. Cez deň ho nedokrmujem nejak ho zabavým keď je v nálade - ale večer sa nedá oklamať a kým nedostane riadne jesť plače - keď sa naje akoby uťal rehoce sa odušu. A ešte - jeme každé 2 hodiny cez deň a aj v noci. Niekedy v noci aj každé 3 a cez deň 1,5 hod a po každom krmení ešte odsajem ale to sú teraz už len kvapky.

erni
12. mar 2008

ze vraj tvorba mlieka zavisi aj od genetiky takze ak nase/vase mamy kojila v pohode mali by ste aj vy.
ale hlavne si myslim ze ta rada od magistri v lekarni nemysliet nato co mam dost mlieka je fakt dobra,lebo clovk sa potom viac stresuje.
a normalne som dostala chut nato vtacie mlieko 😀

mimec1
14. mar 2008

ahojte maminy, ja tiež nie som s tým mliečkom veľmi dobre - z jedného prsníka malej už dávam iba tak raz za 2-3 dni a z druhého vždy pred spaním a vnoci. A to jej už asi je málo, lebo sa stále prehadzuje a nechce zaspať. Tak som rozmýšľala, že jej dám mlieko vo fľaške - normálne kravské kupované prevarené. Len neviem koľko a či ho mám sladiť.....má s tým niekto skúsenosti a poradí mi??? Dakujem.

dominica
14. mar 2008

ja by som ho nesladila a na začiatok jej skúsila dať 150 ml, ak bude málo, vypýta si, ak nie, nechá...
Ja som malému dala kravské raz, nemala som doma UM a nenormálne reval od hladu a ja mlieka nikde. Dala som mu tuším 90 ml, alebo 120 ml, to už neviem, ale len sa tak zaprášilo.
A nesladila by som preto, že cukor jen návykový a ak raz osladíš, tak sa môže stať, že nebude chcieť už nesladené nlieko a mlieko sa nemusí podľa mňa sladiť, veď je chutné samo o sebe.

mimec1
14. mar 2008

díky moc vyskúšam....a dám vedieť. 🙂

mimec1
14. mar 2008

dominica - ono to funguje dala som jej 80ml a ona to vypila nechala iba trošička, aj to som prekvapené že vôpec pila, ked to bolo 1x a ráno spratala tanier krupice. Som spokojná a didku si nechám na noc. Nemám potuchy koľko si vytiahne ked cická, ale táto 80-tka jej stačila.Dúfam, že sa jej zapáči a bude pokračovať. Teraz si spokojne odfukuje. Takže držím všetkým maminám palce pri učení svojích zlatíčiek nových kúskov....mne sa darí.Mima.

sammy
19. mar 2008

Tak musim prispiet do tejto temy opat ☹
Pred 2 tyzdnami som prekonala laktacnu krizu trvajucu 6 dni a uz ju mam zas 😢 Je to vobec normalne, tak kratko po sebe zas dalsia laktacna kriza? 😲
Ale dobre, nejdem teraz nad tym smutit, beriem to ako fakt, ktory idem riesit. Nechcem nechat Moniku zas hladovat, ktovie dokedy to potrva (verim, ze sa to opat vrati do povodneho stavu), preto potrebujem od vas radu.
Keby nebola Velka noc a navstevy a pod., tak nevaham zacat s prikrmovanim, lebo vek uz na to ma, ale odradza ma 3-dnova navsteva svokrovcov (novi ludia, nove prostredie). Tak mam 3 alternativy:

1. predsa len to risknut a zacat dnes s mrkvou (aj ked potom by mi novy prikrm mrkva+zemiak vysiel rovno na tu navstevu), negativa: varit popri svokre, ktora mi do toho bude kecat, krmit v cudzom prostredi, obecenstvo, uplne nove chute

2.dat vecer nemliecnu ryzovu kasu zarobenu s vodou a podavat lyzickou (jednoducha priprava aj u svokrovcov, keby mi ju nechcela jest nebola by to az taka tragedia, lebo ju mozem odlozit aj o mesiac na rozdiel od zeleniny)

3. dokrmit vecer len UM (to by bolo len docasne riesenie do pondelka, kym uz budeme doma a budem moct zacat s prikrmami), len je otazne, ci by to vedela vypit z flase a ci by to vobec chcela

Tak sa prosim vas vyjadrite.

sammy
19. mar 2008

Este mam otazku - mali ste niektora takto 2 laktacne krizy za sebou? V rozmedzi 2 tyzdnov.

ivush
19. mar 2008

Sammy vzhľadom na to, že tvoja Monika má ešte len 5mes a týždeň by som ju na tvojom miesto večer dokŕmila umelým mliečkom a to preto, že :

1. So zeleninkou je dobré začať tak najskôr max. týždeň predtým ako oslávi narodeninky - 6. mesiacov
2. Nemliečna ryžová kašička s vodou je niečo tak chuťovo hnusné, že si nie som istá či by ti to spapala...poznám pár detičiek, ktoré to spapali, ale je aj veľa takých, ktoré to odmietajú a ani sa im nečudujem...pretože do nemliečnej kaše patrí mlieko - či už materské alebo nejaké UM...
A kaša sa zavádza ako tretí príkrm v poradí - najprv zelenina, potom ovocie a potom kaša....sú síce teórie, že nevadí začínať kašou, no prebrala som túto tému s laktačnou poradkyňou a aj ona sa vyjadrila, že je vhodnejšie ak je kaša až tretím príkrmom....

A 2 krízy za sebou ? hmm našťastie som takým čímsi neprešla, ale nie je možné, že máš menej mliečka lebo menej piješ alebo papáš ?

dominica
19. mar 2008

mimec1, som rada, že malej chutilo a prajem vám, nech sa darí...

sammy, mne sa celkom pozdáva aj 2. aj 3.
Ak chceš vedieť, či by vedela piť s fľaše, skús si odstriekať, ak je čo a dať z fľaše, ak nie je čo, skús to teraz z UM a podľa toho uvidíš, ktorú alternatívu zrealizuješ....

sammy
19. mar 2008

Dakujem, skusim to UM, ale pochybujem, ze u nej pochodim 😖
Neviem, ci radsej neostane hladna. Ale tak skusim.

dominica
19. mar 2008

sammy, ja som začala nemliečnou ryžovou kašou s mojim mliekom, ale keď ho nebolo, tak ju papal s vodou a chutila mu. nepovedala by som, že je hnusná, ale je bez chuti a ja by som to nejedla, ale malému chutila. Ale samozrejme, je to na tebe, ak nepochodíš s UM, skús kašu. Tým, že začneš trošku skôr, či s prikrmovaním, alebo kašou určite nič nepokazíš, aj keď ja som sa držala so všetkým presne, ale to čo by si zaviedla, nijak extra nezaťaží nezrelý organizmus, takže to je môj názor.

sammy
20. mar 2008

Dakujem vam za rady.
Tak som to nakoniec vcera vymyslela tak, ze zacnem s prikrmami.
Uvarila som malej na obed mrkvu, ale som spravila blbost, ze som ju rozmixovala so vsetkou vodou, v ktorej som ju varila. Tak som jej nedavala mrkvove pyre, ale dzus No vychlipala asi 5 lyziciek, ale viac ako mrkva jej chutil podbradnik 😀
A potom okolo piatej som jej nalacno skusila dat trochu Sunaru, ze co na to povie. Tak logla si asi 5 ml, potom spustila strasny rev, tak som ju nakojila - teda s namahou si nieco vytiahla 😒
Tak som si povedala, ze Sunarom ju teda uz nejdem trapit, ideme sa trapit len s kojenim a pred spanim to bola riadna fuska 😠
Opat som zahajila vsetky opatrenia - homeopatika, caj, melta, nalievam sa vodou, aj hrozno som si dala. A jasne ze kojim dost casto, no ta prva kriza trvala 6 dni a teda mala som dost.
Aby toho vsetkeho nebolo malo, v noci som dostala prvy menzes po porode a rano som teda mala co robit, aby mi mala cosi vypila. No pocas dna si zvykla na asi trosku zmenenu chut a uz pila. Tak som sa rozhodla, ze sa zatial vykaslem aj na prikrmy a bude len cisto na MM, musime to dobojovat a prekonat. 😝

dominica
20. mar 2008

sammy, tak držím ti palce, aby si to zvládla a prajem pevné nervy, nech ťa to neodradí... 😉