Stále mám menej a menej mlieka. Prečo?

miriam17
10. nov 2006

ahojte ak uz bola taka tema ta sa ospravedlnujem...mam problem sa my zda ze som zacala stracat mlieko..ja odstriekavam do flasky a tak davam malej papat ..ale vcera vecer som uz odsriekala iba 130 ato len tak tak...a moja uz zje asi takych 160-170..je to mozne ze vazn e stracam mleiko??aj dnes rano som mala dost prazde psiky a som odsriekal auz iba120.... ☹

skalnicka
10. dec 2008

ahojte maminky,
mam taku otazku, moj maly vrabcek je neuveritelne pahltne babatko, problem je ale v tom, ze na zaciatku sa niekde stala chyba...rodila som cisarskym, maleho som dostala na prsnik az dalsi den, zatial mi ho zacali prikrmovat...do toho mal zdravotne problemy, ja som sa uplne zrutila, mala som 2 dni, kedy som nedokazala prestat plakat, to bolo 3 dni po porode...mliecko sa rozbiehalo velmi velmi pomaly...maleho som potom doma poctivo prikladala, casto a vela, ale napriklad nikdy som nemala pocit, ze sa mi prsniky plnia, skor su stale rovnake a malemu nestaci..po hodinovom kojeni z oboch prsnikov stale place, neda sa utisit, tak prikrmujeme...v noci odsavam, je toho stale malinko...mam sancu este s receptami od vas co som si tu precitala rozbehnut to? uz je asi neskoro, ze?

saska.t
10. dec 2008

skalnicka urcite neskoro nie je, tvoj malinky je este maly a urcite to pojde annag ti urcite poradi, neboj ona sa tu objavi a napise ti!!!!
Hlavne to nevzdavaj a koj!!! 😀

annag
10. dec 2008

skalnicka, napíš aký máte celý režim dňa - ako často dojčíš , ako je to v noci? koľko dokrmuješ a kedy? koľko mliečka odsaješ

cherries
10. dec 2008

ahoj annag mozem sa opytat ? je normalne este ked skoro 7 mesacne babo chce cicu kazde 2 hod a to prikrmujem a v noci kazde 3 hodiny ? nemam s tym problem len nejake mamy mi hovorili ze to je nenormalne , ze v noci by malo prespat . Neodsavam mlieko len davam cicku ....................

skalnicka
10. dec 2008

dakujem annag, takze takto je to s nami...
maly si pyta jest casto, cca kazdu hodinku a pol, az dve. pediatricka mi povedala, ze mam vzdy, ked je hladny najprv prilozit. ked sa ale prisaje, pije tak maximalne 7 minut z jedneho prsnika, pritom zaspava, takze asi nepije efektivne, prehodim na druhy, takto to opakujem aj trikrat, ku koncu sa uz zacina rozculovat a akoby "cmukat" a neda sa ukludnit. preberie sa z driemot a potom sa uz hneva, nechce sa prisat - akoby uz tam nic nebolo, ked si ohmatavam prsia, tazko mi je usudit ci tam nieco je, potom dokrmim, niekedy 50 ml, niekedy 30 ml...tu som sa docitala, ze by som mala este aj po kojeni odstriekavat, co som nerobila doteraz.
V noci mi spi lepsie az nadranom, zaspava az okolo polnoci, vtedy ho kojim a dokrmujem naposledy, potom je hore pravidelne kazdu hodinu, niekedy aj kazdych 40 minut a vtedy ho neprikladam, len prikrmujeme, od druhej do stvrtej spi, niekedy az do piatej, odstriekavam okolo tretej, nikdy nie viac ako 50 ml z oboch prsnikov - ale to podotykam, ze uz je po tych troch hodkach od posledneho kojenia, to mu dam vypit rano a potom vsetko odznova pocas dna... 😒

annag
10. dec 2008

cherries, dnes sme o tom diskutovali v téme Kolko papat. Ja tvrdím, je to normálne. Áno, dieťa v druhom polroku dokáže prespať bez jedla celú noc, ale ak Ty s tým nemáš problém tak prečo dieťa i seba stresovať odúčaním niekoľko týždňov? Keby malý mliečko v noci nepotreboval, tak by ho nepil a prsník by si len cuckal. Odkiaľ má Tvoj malý vedieť, že dojčenie v noci je nenormálne? On vie, že mliečko ešte potrebuje, tak ako to vedel doteraz. Sme cicavci, dojčenie je pre bábetko tá najprirodzenejšia vec ako kakanie, cikanie či spinkanie. Mláďatám zvierat na rozdiel od ľudí nikto nediktuje ako cicať - žiaden vedec, lekár, laktačná poradkyňa, svokra či mamička. A každé bábo sa raz odstaví aj bez nášho pričinenia, ibaže jedno v 9 mesiacoch, iné v dvoch rokoch.

jankajs
10. dec 2008

Skalnička, ja som podobný prípad, až na to, že po cisárskom som malého dostala na dojčenie až za dva dni. No, nič moc, chúďa, snažil sa, ale nič moc tam nebolo. Domov sme šli s Bebou. Doma som normálne prikladala a dokrmovali sme, niekedy len Beba, navarili sme plnú fľašu a postupne odlievali a zohrievali. Tak nám poradili sestričky, aby sme stále nestáli pri fľaške. Takto stačilo spotrebovať do 24 h. Niekedy sme aj vylievali, keď malému stačilo. Toto trvalo vyše mesiaca. Jedla som tony jogurtov,acidiek, pila litre viney, mlieka,Lucky... snažila som sa vždy dobre najesť, lebo keď som bola hladná, alebo som za deň vypila len liter tekutiny, bolo to poznať (a stále je) v menšom množstve mlieka. A keď malý spal, spala som tiež. Malého som prikladala, kedy chcel - niekedy každú hodinu, hodinu a pol, maxim. dve hodiny vydržal. Cez deň aj v noci. Nevedela som, čo je to, že dieťa prespí tri hodky a zobudí sa na dojčenie. Proste si cucol a ešte sa dokŕmil. Potom sa to zlomilo a ja som mala 250 ml z jedného prsníka /čo nestíhal vypiť/, dostala som opakovaný zápal prsníka a potom som musela odsávať. Neskôr sa to upravilo, a asi v štyroch mesiacoch sa stav zopakoval - kŕmila som odstriekaným z fľašky a z prsníka na striedačku. Lenže to už malý začal vymýšľať a sám sa odstavil. Takže v skratke. Mlieko máš, tak sa neboj, časom sa to zlepší, že nebudeš vedieť, čo s ním. 😉

annag
10. dec 2008

skalnicka, si statočná mamina a neboj sa, ešte sa z toho môže stať plnohodnotné dojčenie. Princíp tvorby mliečka - čím väčší počet dojčení plus odsávaní, tým viac mliečka sa tvorí. Ak bábo dokrmujeme, nedáme prsníkom šancu vytvoriť viac mliečka.

Nemusíš vôbec odsávať, pretože malý papá často - stačí, ako ho budeš naďalej stále prikladať, ale možno to bude ešte častejšie. Podstatné je začať ho prikladať aj v noci. Práve v noci sa mliečko najlepšie tvorí a bábetko aj najlepšie priberá.

Sprav si taký dojčiaci maratón bez dokrmu, neboj, malý od hladu neumrie. Dojči tak, ako to robíš - prehadzuj ho z jedného prsníka na druhý. Keď sa začne hnevať, tak ho ponos, utíš, možno od plaču aj zaspí - nevadí a keď sa ukľudní a bude si pýtať prsník znovu, tak ho znova nadojči. Hoci to bude aj po hodinke alebo aj skôr - napr. po tých 40 minútach aj po polhodinke. Malý nesmie očakávať, že po hneve príde fľaša s mliekom - to je začiatok konca. Takto dookola celý deň aj celú noc. Večer si ho daj k sebe do postele a daj mu prsník, kedy si povie. Neboj sa, žiaden extrémny zlozvyk sa z toho nestane, ale v záujme laktácie je to veľmi dôležité takto urobiť. Skrátka, malý musí byť prakticky v kuse pricucnutý na prsníku. Neboj sa ani cuckania, tým stimuluje bradavku a teda aj tvorbu mliečka. V priebehu dňa si dajte jednu - dve prechádzky po vonku - keď budeš vidieť, že je relatívne napapaný, spokojný, tak ho šupni do kočíka aspoň na hodinku, hoci bude aj plakať. Ak zaspí, nechaj ho spinkať. Za ten čas si prsníky oddýchnu a obaja si prevetráte hlavy. A pi teplé nápoje - buď pri každom dojčení, alebo každú hodinku jeden pohár. Za jeden - dva dni by si mala cítiť zlepšenie tvorby mliečka.

Podotýkam, že prsníky nemusíš mať na pocit plné, ako vidíš, mliečko v nich je. Ja ich tiež také teraz nemám a mliečka mám habadej. 😉 Nedokrmuješ veľké množstvá, zvýšiť mliečko o nejakých 30 - 50 ml na jeden raz bude pre Teba hračka, len sa nesmieš dať zlomiť plačom bábetka. Najjednoduchšie je pre neho zobrať si fľašu, nech mu mliečko ľahko tečie, sanie je drina. Len v prípade extrémneho plaču, ale fakt extrémneho ho dokŕm, no buď lyžičkou alebo striekačkou, nie z fľaše. Budú o možno náročné hodiny, ale malý ich určite prežije bez ujmy.

nadka01
11. dec 2008

Ahojte kocky.Nasej Sofinke zacal 9 mesiac a stale sa mi ju dari dojcit aj napriek tomu,ze chodim uz od jej 6 mesiaca do prace.Celu tu dobu pijem caj pre kojace matky,vzdy vecer vypijem pohar mlieka a hlavne sa ju snazim kojit cez celu noc.V praci si este odsajem okolo jednej ,co sa da.Do 5 mesiaca som mala dost mliecka a davala som ho aj do mliecnej banky.Neviem,ci je to len moj pocit ,ale treba byt VELMI SILNO vnutorne presvedcena ,ze budem kojit a budem kojit ,co najdlhsie.Tiez mam pocit,ze mam stale menej mlieka a malickej to nestaci.Mala som zasobu aspon na ranajsiu kasicku,ale minula sa mi.A ja uz niesom ani schopna nadojit 🙂 na tu kasicku rano.Rano okolo pol sietsej nakojim malicku a potom papa moje mliecko niekedy az o piatej.Verte mi,ze je to tazke,ale treba vydrzat.Ved je to pre nase deticky to najlepsie.A mozem z vlastnych skusenosti povedat,ze co ju kojim, okrem nadchy este nebola chora.A to je kopec ludi v okoli chorych.Jaj a ja beriem tabletky na podporu imunity echinaceu -neskodna bylinka,ale perfektna na neochorenie 🙂

katkaaalex
13. dec 2008

Ahojte mamicky, poradte mi ,prosim. Kojim 10 tyzdnov, zatial bez problemov no posledne 3-4dni sa mi zdaju moje prsia meksie-nie naliate a obcas citim aj taku bolest akoby sklbanie. Maly papa castejsie ako inokedy, v noci kazde 2 hod. a teraz cca1,5hod. Prikladam castejsie, vzdy si pocucka, zatial neplace a aj ked si stlacim bradavku vzdy vytecie mliecko. Len ma znepokojuje ta bolest a aj meksie prsniky. Dakujem 🙂

annag
13. dec 2008

katka - to, že sú prsníky mäkšie je normálne, po pôrode má mamička vysokú hladinu hormónov v tele, teraz sa to len ustálilo. Mäkké prsníky ešte neznamenajú prázdne prsníky. Ak budeš bábetko kojiť často - na požiadanie, tak všetko bude v poriadku. Pokiaľ sa Ti zdá, že by mohol byť hladný - ponúkni mu vždy aj druhý prsník, ak bude hladný, tak si ho vezme a dopapá sa z neho.

Tá bolesť môže byť z toho, že sa prsníky horšie vyprázdňujú - treba striedať polohy pri dojčení - zaraď najmä futbalovú polohu. Ak by sa to zhoršovalo, ozvi sa

katkaaalex
14. dec 2008

Annag, dakujem a prajem peknu nedelu 🙂

amarelka
19. jan 2009

ahojte
Malého kojím. Laktač. krízu som mala dvakrát, ale vždy sa mi ju podarilo prekonať za dva dni a opať bolo mlieka dosť. Teraz sa to ťahá už vyše týždna, všetko sa to začalo, ked som tento mesiac dostala prvýkrát od porodu menstr. a malý bol k tomu aj chorý, takže velmi nepapal,..Mlieka je málo, už aj odsávam, pijem čaj, ..zatial sa to nezlepšuje. Skúsila som mu dať um, ale ked som videla ako ho striaslo a ako znechutene sa tvári, rozhodla som sa pevne, že v kojení chcem pokračovať.
Ako dlho može trvať taká kríza? Nemala by som na ten čas vynechať príkrmy ? alebo aspon jeden? Je vobec ešte možné, aby sa mi vytvorilo dostatok mlieka?

annag
19. jan 2009

amarelka, a podľa čo vieš, že mliečka je málo - malý sa hnevá na prsníku? treba dojčiť z obidvoch prsníkov a pri jednom dojčení ich aj viackrát prestriedať, najmä nočné dojčenie je dôležité, príkrmy nevynechávaj, mliečka sa dosť vytvorí, len napíš režim a v čom je vlastne problém

amarelka
20. jan 2009

ahoj annag,
režím máme zhruba takýto - v noci kojíme 2-3 krát, to je vačšinou z jedného,
ráno okolo siedmej kojíme, desiata ovocie-za tým trochu mlieka, ak má chuť, obed maskozeleninka, poobede kojenie, večer kaša a pred spaním kojenie.
Kojenie poobede trvá asi tri munúty. Malý, ked vidí, že ideme papať mliečko, tak sa chce prisať, akoby sa chcel celý vnoriť do toho prsníka.
Mlieko sa mi už spúšťa ťažšie, takže sa prehadzujem z jednej strany na druhú,(kojím po ležiačky), kým sa spustí, potom malý papá, ale je to rýchle, hned sa vyprázdnia, a on pustí, tak ideme na druhú stranu a po chvílke to isté.( Prsia mám makké, ked má byť kojenie, tak sú asi také, akoby som pred hodinou kojila). Ideme na prvý prsník, potom na druhý a hotovo.Prsia už nemám také plnšie ako pred tým, kým sme začali papať aj iné ako mliečko. Večerné kojenie, je niekedy tiež velmi rýchle, pretože je asi hodinku a pol po kaši, a pri nom zaspí. Ale vážne som začala uvažovať o tom nedostatku až vtedy, ked som si uvedomila, že malý má na den zhruba tri plienky, a aj to nemožem povedať, že sú nejako ťažké. Cajiku vypije okolo 150 ml, niekedy viac inokedy menej. 😒 ked medzikojeniami odsávam, výjde pár kvapiek, ale to aj v prípade, že cítim, že je tam mlieko, len sa tou odsávačkou nechce spustiť ☹ mám pokračovať c odsávaní? alebo je to nemenní stav?
Dakujem ti za každú radu

zajo79
20. jan 2009

ahojte maminy.

annag, v prvom rade daakujem za rady, ktore si mi dala predtym, papame dobre, len mam este jeden maly problem, nieje to kazda noc, ale ak maly je vecer hore dve hodinky, papa asi tri krat, potom spi az do rana, s tym ze okolo tretej sa zamrvi a papa az okolo siedmej rano... 😕 😕 co to spravi z mojim kojenim? Rano je potom taky hladny ze vypije oba prsniky, behom hodiny a pol, najskor jeden, o hodinu az hodinu a pol druhy..

amarelka
20. jan 2009

annag a ešte k tomu kojeniu,..ja som trochu zmatkár, ..som zabudla opísať napr. dnešné ranajšie, myslím, že už sa opať začína lepšiť stav mlieka, ale malý urobil asi to..trikrát potiahol pozrel na mna, úsmev a pustil, druhá strana to isté, nakoniec som ostala na tej strane, kde sa mi lahšie spúšťa mlieko, ked sa spustilo, trošinku vypil, rýchlo som ho dala na plnší prsník , ale to už iba pocumlal, usmieval sa a pustil,opat si pocmulal, pustil a úsmev, hladkanie a ťapkanie po mne.. takto sa hraje povačšine..ja neviem, možno nie je hladný, 😖 včera sme boli na očkovaní, može to súvisieť s dnešným nechut?

annag
20. jan 2009

amarelka, podľa množstva dojčení sa nemusíš obávať, prsia teraz výrazne zmäknú, už nebudú také plné ako pri úplnom dojčení, napriek tomu sa v nich bude tvoriť mliečka akurát, pokiaľ dojčíš aj v noci a teda prestávky medzi dojčeniami nie sú príliš dlhé, tak takto môžeš dojčiť ešte veľmi dlho a malému nič chýbať nebude. Robíš aj všetko správene -ak budeš mať pocit, že sa tvorí mliečka menej, stačí dojčiť pri jednom dojčení z oboch prsníkov. Ak by ťahal málo, lebo je lenivý na pomalšie zadné mliečko, tak si môžeš prsníky po dojčení odsať. Vtedy mliečko ľahšie tečie, alebo môžeš dojčiť z jedného prsníka a z druhého zároveň odsávať.

Ak si prsník potiahne a usmieva sa , tak určite nie je hladný, očkovanie tiež môže mať vplyv na prechodné nechutenstvo. Môžeš ešte skúsiť v takomto období vždy najskôr prsník a až po ňom čajík. Ale čaj by si z fľaše dávať nemala, mal by sa učiť na pohárik. Aby viac cikal, rob mu príkrm o čosi redší - takú hustú polievočku. Pokiaľ nie je moč tmavý, nie sú v ňom také ružové stopy - soli , má vlhké sliznice, tak dehydrovaný nie je. Pri jednorázových plienkach sa počet pocikaných plienok dosť ťažko určuje, lebo majú vysokú absorčnú schopnosť.

annag
20. jan 2009

zajo, pokiaľ pije veľa cez deň, nemusíš ho budiť a radšej sa dobre naspi, len prestávka by pri takom malom bábetku nemala byť dlhšia než cca 8 hodín, potom sa to môže odraziť na prsníkoch i na prospievaní malého. Ak by to tak bolo, tak ho o tej tretej,keď sa mrví, radšej v polospánku nadojči. 🙂

zajo79
20. jan 2009

Dakujem za odpoved, to som uz skusala mu davat papat, nechce ani za ten svet 😅 no ale aspon sa mama vyspi, a nieje to tak kazdu noc, takze to mame pekne pestre, nikdy nevieme ako bude hajat...ale ved cez den papa dost, tak hadam nam cez noc raz zacas ked nepapa neumrie od hladu a mamine sa ani mliecko nestrati 😉

amarelka
20. jan 2009

dakujem annag za odpoved, upokojila si ma. 🙂 si v tomto odborníčka určite, myslím, že MK by ťa mal platiť ako poradcu 😎 ozaj je obdivuhodné ako každému poradíš a snažíš sa sním vyriešiť problémy okolo dojčenia, ozaj velmi pekne dakujem, že viem že ťa tu nájdem, je dobrý pocit 🙂

zajo79
20. jan 2009

amarelka, pridavam sa k Tebe, annaq je poklad konikovi 😵

misutovo
20. jan 2009

Ahojte maminy,

Ako viem ze je prsnik uz prazdny? Ked ho stlacim uz mi nic nejde. Snazila som sa zvysit laktaciu odsavanim ale marne. Mam Avent elektricku odsacacku a neodsajem po krmeni skoro nikdy nic tak mi lezi v skrini. Ma vobec vyznam odsavat ked odsajem tak 3 kvapky? Viem si to kontrolovat len pomocou malinkej ked taha tak viem ze je dobre.
Ked sa odtahuje a znovu pricucne tak sa mi zda ze uz jej nic netecie. Myslim si to spravne?

A este jeden dotaz, aky pomer je medzi zadnym a prednym mliekom, teda kolko je toho predneho a kolko zadneho? Alebo je to individualne u kazdeho ine?

Dakujem za rady.

annag
20. jan 2009

misutovo, napíš presne ako dojčíš, ako často, či z obidvoch prsníkov pri jednom dojčení, koľko trvá jedno dojčenie a po akom čase sa z prsníka odťahuje

misutovo
20. jan 2009

Teraz bude mat mala 4 tyzdne. papme kazde dve az tri hodinky aj v noci. prve dva tyzdne som kojila z jedneho prsnika asi hodinu aj s malymi prestavkami lebo sa nevedela naraz napapat, teraz nam to trva tak pol hodinu. Zo zaciatku taha sama velmi intenzivne, potom spomali a prestane, tak jej prso postlacam a ona sa hned rozbehne, 3 az 4 krat potiahne a zase prestane. Takto to ide az kym sa nezacne odtahovat a natahovat mi bradavku ako zuvacku. Vzdy skusim silno prsnik stlacit, ak vyjde kvapka mlieka, prilozim ju k tomu istemu (ze nech ma ja to zadne mliecko) ak mi nic nevyjde tak ponuknem druhy prsnik. Vcera mi takto vyprazdnila oba. Bojim sa ze jej to za chviku nebude stacit ked to bolo vcera len tak tak. Odsavackou nic neodsajem. Zatial pribera dobre, pri prepusteni vazila 2700g, a teraz ked ma 3 tyzdne aj 3 dni vazi 3120g.

zunka
20. jan 2009

Misutovo, my máme digitálnu detskú váhu a tak viem presne na 5g koľko si malý vytiahne. Veeeľmi mi to pomáha.
A odsávačkou mi tiež mlieko nešlo odsať a prsia som mala ako balóny, takže mlieko tam bolo. Potom som si začala vytláčať ručne riadne silno stlačiť a mlieko iba tak strieka. Malý má 3 týždne a vytiahne si tak cca každé 2 hodky 50g - 50ml.

annag
20. jan 2009

misutovo, takže trošičku uprav spôsob dojčenia. Dojči z obidvoch prsníkov pri jednom dojčení, a to tak, že na jednom prsníku bude, kým aktívne saje, potom ju prehoď na druhý, takže dojčenie bude vyzerať napríklad takto: 10 minút ľavý prsník klasická poloha, 10 min pravý futbalová, 10 min ľavý futbalová, 10 minút pravý klasická. Tento cyklus môžeš v prípade potreby zopakovať aj viac krát. 10 minút je príklad - bude to čas, kým malá ozaj účinne papá, nielen cucká - z cuckania sa nenapapá, kým bude prsník oddychovať, tak sa mliečko z hĺbky prsníka dostane ku dvorcu a mliečko jej bude tiecť dlhšie než na 3-4 ťahy. To papanie po aktívnom saní už vlastne nie je papnie, len cuckanie výborného cumľa - bradavky, z ktorej vytečie občas pár kvapiek.

Predné mliečko Ti vytečie v úvode dojčenia cca za 2-3 minútky, potom ide zadné. Nie je dôvod dojčiť extrémne dlho, malá Ti vypije 90% mliečka práve počas toho intenzívneho sania. Stláčanie rob tak, že prsník počas dojčenia stlačíš na dlhšiu dobu - tým vytvoríš tlak na mliekovody a mliečko vyteká ľahšie. Prečo striedanie polôh - bábetko bude vyprázdňovať prakticky celý prsník rovnomerne, futbalovou polohou bábo pije z veľmi produktívnej časti prsníka - z miest okolo pazuchy, v nej sa tvorí veľa mliečka a bábetkám mliečko aj ľahko tečie.

O čo ide, mliečko sa môže vytvárať len v často vyprázdňovanom prsníku - teda nie je efektívne extrémne dlhé a zriedkavé dojčenie - vycucávanie, ale časté dojčenie . Čím častejšie sa prsník vyprázdni, tým viac sa v ňom mliečka tvorí. Ak je mliečka menej, treba dojčiť aspoň 12 x za deň, alebo aj oveľa častejšie, aj každú hodinu ak si bábo pýta. Mliečko sa tvorí non stop, aj počas práve prebiehajúceho dojčenia, preto sa prsník nikdy nedá dokonale vyprázdniť a kvapku mliečka vytlačíš vždy. Kvapka vytlačeného mliečka nie je ukazovateľ či je dosť mliečka a či je bábo napapané. Ukazovateľom je spokojné bábo, ktoré si prsník samé po napapaní pustí, resp. ho začne cuckať ako cumeľ a je po najedení spokojné, často ciká, má peknú žltú stolicu a dobre priberá.

Dojčené bábetko vôbec nemusí piť rovnako, raz pije len kvôli smädu pár ťahov, niekedy je hladné a pije 15 minút a niekedy je veľmi hladné a pije pol hodinu z obidvoch prsníkov. Preto aj môže piť v rôznych intervaloch - pár krát do dňa každú hodinu, potom každé dve, potom s dlhšou 6 hodinovou prestávkou. Bábetko si má určiť intervaly aj dĺžku dojčenia samé, nesmú sa mu intervaly predlžovať a takisto sa nesmie do dojčenia nútiť - jednoducho mu treba dať prsník keď si pýta a nech papá koľko chce. Dojčenie nie je choroba a materské mlieko nie je liečivo, ktoré by sa muselo dávať presne na minútu a v rovnakom množstve.

Záver: dojči len kým aktívne saje, potom ponúkni prsník druhý, ak si ho vezme a bude opäť aktívne sať, tak ju dojči, ak ho odmietne, začne naťahovať, bude len cuckať, tak je napapaná a z prsníka ju stiahni. Potom jej daj prsník až keď si ho sama vypýta - možno o hodinu, možno o tri.

ešte k odsávaniu . máš kvalitnú odsávačku a bola by škoda ju nevyužiť. Takže odsávaj po každom dojčení, nie dlho, stačí 5-10 minút. Odsávať môžeš aj medzi dojčeniami, keď máš pocit plných pŕs. Najskôr si vtedy prsník nahrej teplou plienkou, infralampou, daj si teplý čaj a začni odsávať. Niekedy sa mliečko spustí až po 5 minútach bez jedinej kvapky. AK sa potom nespustí, daj si pauzu na cca polhodinu a skús znovu. Na spúšťanie si zvoľ rýchle tempo. Keď už budeš opäť dojčiť len z jedného prsníka, tak využi spúšťací reflex bábetka a výhodu elektrickej odsávačky - z jedného prsníka budeš dojčiť, z druhého odsávať. Odsaté mliečko si zamraz na príkrmy, nikdy ním nedokrmuj v prvých 6 mesiacoch. Dieťatko, ktoré vie sať a je donosené, nepotrebuje dokrmovanie, mliečko si samé vyrobí.
🙂

misutovo
21. jan 2009

Ahoj Annag, dakujem za rady,

skusim sa toho drzat, dobra rada bola hlavne to stlacanie asi som to prso len masirovala a nevytvorila dostatocny tlak. Co sa tyka priberania a spokojnosti babatka tak zatial sa mi to vidi ok len vecer sa mi zda ze mava zachvat hladu a ja pomenej mliecka.

V porodnici mala taku hnedo zltu stolicku a teraz doma skor taku zlto zelenkavu tak som sa hned naplasila ze papa len to predne mliecko ako tu bolo pisane, preto som sa pytala ako dlho tecie to predne.
Je ale pravda ze sa nalievam mliekom, tvarohmi, jogurtami a milacikmi tak je to mozno aj kvoli tej nespracovanej bielkovine.

Co sa tyka tej odsavacky tak by ma v zivote nenapadlo ze sa to moze spustit az po 5 minutach, tak to idem hned skusat.

Este raz dakujem a pak napisem ako pokracujeme.

kitekatka
29. júl 2009

Dievčence, aj ja potrebujem poradiť.
Malý ma 10 mesiacov.Kojím už prevažne len v noci. Cez deň mlieko odmieta, alebo prisaje sa na pár sekúnd a odtiahne sa. Na večer mám prsník plný, napije sa a zaspí. V noci sa budí tak 6-8 krát a vždy to isté, prisaje sa a zaspí. Obávam sa však, či má dostatok mlieka, keď v tom polospánku aj tak moc nesithne vypiť a zaspí dosť skoro. Inak je spokojný, zdravý. Priberá už pomenej, lebo začal behať a celý deň sa nezastaví.
Menzes nemám doteraz. Môže to byť známka toho, že mu mlieko stačí?
Pre istotu dávam na večer aj mliečnu kašu alebo ráno jogurty.
Čo myslíte, môže mu to mlieko v noci stačiť, alebo mám začať dávať MM?
Ja by som rada kojila do min. 18mesiacov, aj keď viem, že okolo roku by sa odstavoval bez problémov. Aj s týmto mám dilemu.

ivanka821
7. sep 2009

Baby to co tu vidim, ste velmi velmi statocne.
Ja to hned vstko vzdavam a vobec si neuvedomujem ako velmi tym ublizujem svojej malej.
Ma zajtra 2 mesiace a stale sa snazim ju kojit.
Ale ona je taky maly placko, stale place.
Takze som si povedala, ze asi mam velmi slabe mlieko a zacala som jej davat viac UM ako moje.
Niekedy je u nas problm ju utisit a aby som mala aspon par hodin spanku, dala som jej UM.
Nemala som cas sa najest elbo vlastne jej plac nebol plac ale rev. Neviem, co si susedia mysleli.... ☹
Nakolko zijeme v UK nemam ziadnu pomoc, takze musim upratovat, varit, prat, zehlit a este ju tisit. Niekedy som z rebricka svojich povinnosti vybrala varit, takze som sa spamatala o 5 poobede ze som nic nejedla. A necudo ze nemam mlieko.
No po tyzdni som uz mala svoju povodnu vahu a ziadne brucho.

Aj ked sa narodila mala 3020 g. No ja teda nie som valibuk a moj problem pribrat bol cely zivot ale 3020 sa mi zdalo malo.
Hned prve 3 dni schudla tych 10% takze mi sestricka povedala, ze ju mam kojit kojit kojit a potom este odsavat.
Najprv to bola bieda a potom sup hned som dala aj 250ml.
Ale ona o 2 hodiny pytala znova.

Teraz mam pocit, ze to mlieko je take vodove, nie ako mlieko....
Da sa to este zachranit?

Kupila som si tabletky fenugreek vraj pomahaju na tvorbu mlieka. Aj mi pomohli na zaciatku