Stále mám menej a menej mlieka. Prečo?

miriam17
10. nov 2006

ahojte ak uz bola taka tema ta sa ospravedlnujem...mam problem sa my zda ze som zacala stracat mlieko..ja odstriekavam do flasky a tak davam malej papat ..ale vcera vecer som uz odsriekala iba 130 ato len tak tak...a moja uz zje asi takych 160-170..je to mozne ze vazn e stracam mleiko??aj dnes rano som mala dost prazde psiky a som odsriekal auz iba120.... ☹

bublinkajasminka
5. apr 2008

kočky - díky za rady ale my sme nutrilon museli dať, lebo ja som odsala mlieko a videli sme že máme málinko, malinká bola veľmi hladná a doktroka povedala, že nepribrala toľko ako by mala preto že musíme dať um - TERAZ OSáVAM SVOJE MLIEčKO A DáVAM AJ NUTRILON A malinká je spokojná

blumka
5. apr 2008

bubli, ono to co odsajes sa vobec nemusi zhodovat s tym co ti z prsnika vytiahne mala. A mna by zaujimalo kolko pribrala ked je to malo.

ivetah
5. apr 2008

bublinka presne ako pise blumka, neodsajes tolko cosi dieta vytiahne. mliecko sa tvori aj ked dieta papa a to odsavacka nedokaze. ja napriklad vytiahnem len 50ml, aj ked mam naliaty prsnik, ale terezka si urcite vytiahne kolko potrebuje, lebo pekne pribera. a idelane priberanie je 30g denne, takze kolko ste pribrali? a navyse niekto tu spominal, ze dieta ma 21 dni na to, aby sa vratilo na porodnu hmotnost.
hlavne to nevzdavaj, prikladaj, priladaj, aj kazdu chvilku a ver tomu, ze budes mat dost mliecka 😉

janka08
5. apr 2008

mate pravdu len dietatko dokaze to sanim ze sa tvori mliecko.odsavacka to nedokaze.mne lekarka zakazala odsavat lebo sa tym znizuje tvorba mliecka. 🙂

blumka
6. apr 2008

janka to by som netvrdila ze odsavacka znizuje tvorbu mlieka...ona tiez urcitym sposobom stimuluje prsniky a tym tvorbu mlieka...ale nenahradi babatko. Ja som po cisarskom a mlieko sa mi spustilo az na stvrty den a to len vdaka odsavacke, lebo som poctivo odsavala kazde tri hodiny...aj na sucho.

bambusko
6. apr 2008

pravda pravduca blumka, ja som mala malu tyzden v inkubatore a kvoli silnej zltacke mi ju nedovolili kojit, poctivo som odsavala kazde 2 hodiny aj v noci a po flaske sme potom normalne kojili do roka. len niektore odsavacky mozu znicit bradavky a potom to naozaj kojeniu neprospieva. tvorba mlieka sa predsa radi ponukou a dopytom, cim viac odide, tym viac sa vytvori, mam 2 kamosky, ktore maju dvojcata a obe len odsavali a detom to stacilo do 10 mesiacov. no a urcite je na prvom mieste psychika - vôla a sebadovera, ale to uz som pisala

zuzka99
28. apr 2008

dievčatá, čítala som vo viacerých príspevkoch, že na tvorbu mlieka je dobrá melta. nikde v obchode to nemožem zohnať, kupila som si Caro od Nestlé (zloženie: jačmeň, slad z jačmeňa, čakanka, raž) - je to melta?

martina46
28. apr 2008

ano, ibaze instantna. v bille dostat take ze MLETA sa to vola, je to to iste ako melta. a mali by to mat aj v jednote.

zuzka99
28. apr 2008

dik mati, skusim ešte sa popýtať v jednote, aj ked tam myslím nemali, Billa tu nie je. ešte mam z Lidla sa volá Malt coffee.

jesssie
28. apr 2008

zuzka99: ja som meltu v takom veľkom vrecku kúpila v Tescu. Aj Caro kupujem a tiež v Tescu. Ale podobné zloženie má aj Vitakáva alebo Karo.

bambusko
28. apr 2008

zuzka, ja kupujem v lidli malt cofee /sunny glade/ a v kauflande meltu v sackoch /ako caj/, cize ta sa zaleje, vyluhuje a sacok vyhodi. inak vsetky su na baze obilnin, ale original melta robi usadeninu, ostatne su instantne

zuzka99
28. apr 2008

ďakujem moc, tesco som neskušala, to je od ruky, ale pojdeme kupiť plienky tak mrknem ešte tam

jesssie
29. apr 2008

Ja som si včera skúsila spraviť Meltu v kávovary - ako prekvapkávanú kávu a nebola tam žiadna usadenina, proste čistá kávička. Vyskúšajte. Doteraz som to vždy varila v hrnci a bola tam tá usadenina.

zajo510
1. máj 2008

ahote kočky, mám otázočku ohľadne laktačnej krízy. celá rodina sme prekonali črevnú infekciu - vracanie, hnačky, krče a teploty. začalo to malou Alžbetkou v pondelok, to ked vracala tak odmietala cicku, dávala som jej po lyžičkách rozriedený cocculine a mrkvové pyre a kus mliečka cucnuť aby sa zase napogrcala. to bolo ešte dobre, lebo sa mi strašne nalievali prsia a malá to nestíhala piť, tak som odsávala. ale viroza si ma našla včera (malá už bola akotak ok) a to som skoro nič nejedla, len vracala a hnačkovala a teplotovala. cicky splasnuté a mliečka asi málo - myslím. malá síce neplakala, myslím že hladná nebola, prikladala som ju k jednej aj druhej, lebo jedna jej bola málo. dnes už jem viec aj pijem veľa, ale prsia sú stále slabo naliate. upraví sa to?

martina46
1. máj 2008

ano, casto prikladaj, urcite to bude ok, neboj 😉

zajo510
1. máj 2008

to si ma potešila, snažím sa a myslím pozitívne. pekný deň

jesssie
1. máj 2008

Skús si ju prikladať hlavne v noci aj v polospánku aspom pár dní.

sanicatko
1. máj 2008

ahoj miriam,nezavidim prave si citam rady,ale si ich dostala,teraz si vyber...jedina je,ze cim viac mliecko ide von,tym sa vytvara dalsie,inak na "zlepsovaky"ako je vinea a pod. neverim tak to je sila.ja malu kojim stale,ma skoro 10mes.,a zo zaciatku som davala mliecko dalsim dvom detom,polroka!takze moje meno je:dojka obecna 😀 tak drzim palce pri vybere zlepsovakov...pa

katka.m
2. máj 2008

No, tá vinea je v podstate osožná. Ide o to, že k tvorbe mlieka veľmi pomáhajú vit. skup. B. Tie sa však nachádzajú hlavne v strukovinách, droždí, pangamine a to sú veci, ktoré ak dojčíš, tak nie veľmi konzumuješ, lebo nafukuje z nich bábätko. Vinea obsahuje tých vit. veľmi veľa(hroznový mušt), tak je to relatívne schodná cesta ako ich dostať do tela. Až na to množstvo cukru v nej 😒

janyba
2. máj 2008

no kocky mne mliecko strajkuje uz cca 2 tyzdne .. stane sa ze v pohode kojim dajme tomu celu noc cca kazde 3-4 hodky (napr. od 8mej vecer do 6tej rana) , prsia mam naliate , maly ma urcite dost .. a potom su stavy ked su uplne makke nech robim co chcem , maleho prilozim .. cuca, potom sa jeduje , lebo bud nic alebo malo tecie , tak ho po chvili dokrmim a prsia sa mi aj pri prikladani naleju az cca po 12hodinach .. niekedy za cely den vobec. niekedy v noci nie. ja som z toho uplny jelen .. fakt je ze mam extremne vela stresov teraz , cize ani ta melta ap. mi to momentalne nevytrhava.

elize
2. máj 2008

ja odsavam a tak krmim. Nie je pravda, ze sa odsavanim znizuje tvorba mlieka. Ak drobec pýta viac, chvilu trva kym ponuka uspokoji dopyt 😀

Janyba, ja som mala stresy lebo sme rekonštruovali a sťahovali sa ako lastovičky. Neboj, všetko bude OK. Nie je nič stratené. Len prikladaj, prikladaj, prikladaj 🙂

alinka76
3. máj 2008

janyba, to sa možno len tebe zdá, že nie sú naliaté, ale mliečko tam určite je. len koj ďalej, to mliečko sa ustáli. zatiaľ má maličký len necelé 2 mesiace, nájdete si rytmus.

ja som sa dopovala vitamínom B formou B-komplexu, 3x denne po 1 tabletke a tiež to pomáhalo. ale teraz nemusím, lebo mlieka mám až moc.

sanicatko, a už sa ti upravilo mliečko? lebo ja kojím stále malého, v noci 1x a odsajem popritom asi 5 litrov týždenne. zatiaľ mi to berú do mliečnej banky, ale už len do 6-tich mesiacov. a potom neviem čo budem s toľkým robiť. upraví sa mi tá "výroba"? 🙂

sanicatko
3. máj 2008

ahoj alinka,mne sa to upravilo,po 6 mesiacoch som prestala,pred spanim som si neodsala,a cakala som co sa bude diat,ci sa mi moc nenaleju,a nebudu boliet,este me sem tam v noci vytieklo mliecko,ale uz je to v pohode.malu krmim niekedy raz,niekedy dva krat v noci,vcera som nedala pred spanim kasicku tak papala tri krat!radost

janka1874
13. sep 2008

ženy neviem či mám laktačnú krízu ale od včera mám pocit že mám málo mlieka síce malá zatiaľ neplače ale prsia mám nejaké spľasnúté a ani sa tak nenalievajú ako predtým ako to mám zachrániť prosím o rady ďakujem

bubinko83
13. sep 2008

janka,no ja s tym sice problemy nemam,ale že vraj je velmi dobre pit vineu,samozrejme vybublinkovanu.Aj mne sa niekedy zda že mam prsia splasnute,ale pritom mliečka mi tečie dost 😉

annag
13. sep 2008

janka, krízu nemáš, je to úplne prirodzený jav vo Vašom veku. Prsníky nie sú naliate, ale mliečko stále produkujú. Keďže už zrejme papáte veľa príkrmov, tak sa len produkcia mliečka prispôsobila novým potrebám. Malej, ak dobre papá príkrmy, už stačí papať denne len cca 500 ml mliečka (v tom môže byť aj napr. mliečny príkrm - mlieko v kaši). Ak dojčíš napr. v noci, ráno a večer, tak ona už v podstate cez deň mliečko ani veľmi nepotrebuje.
Obdobie zavádzania príkrmov je vlastne pomalým odstavovaním bábetka, kedy sa MM nahrádza tuhou stravou a inými tekutinami, preto sa aj produkcia mliečka nutne musí zmenšovať.

Pocit nenaliatych prsníkov sa nerovná prázdnym prsníkom. Niektoré mamičky ten pocit nikdy nezažili a dojčili aj dva roky.

janka1874
13. sep 2008

baby ďakujem za reakcie povzbudilo ma to

nikol_79
18. sep 2008

ahojte, malého som doteraz výhradne dojčila, začali sme s príkrmamy, ale veľmi mu to nechutilo pred tromi týždňami mal angínu, zvrackal a nechcel nič papať len mlieko, chcel častejšie, po angíne som mu začala postupne znova davať príkrmy ale veľmi nechce, už druhý týždeň mám pocit, že strácam mlieko, malý chce aj každú pol hodinku, a opakovane z oboch prsníkov, aj tri krát to otočíme, bradavky mám úplne vycucané ako na začiatku keď sa mi mlieko ešte len robilo, dva dni mi cez deň nespí dlhšie ako pol hodinky a ja mám pocit, že je to preto lebo je hladný. ☹ Už rozmýšľam nad UM. ☹
Samozrejme veľa pijem aj vineu, aj ricinus comunis a nič. Máte ešte nejaký typ?

ingulka
18. sep 2008

nikol_79 : mne pomaha stara osvedcena vajickovo-rascova polievocka... navarim a spapam s ciernym chlebikom a do hodinky mam prsia opat ako meloniky 😉

annag
18. sep 2008

nikol, ono je to vo Vašom veku už prirodzené, že sa mliečka tvorí menej,lebo ho nahrádzajú príkrmy. U

Robíš všetko správne, on si mliečko vytvára častým dojčením,no myslím, že mliečka máš dosť, keby ho papal len každé tri hodiny, tak by si prsníky mala "naplnené". No on môže toho mliečka vypiť veľa a aj tak bude hladný, lebo mu už vzhľadom na jeho vek nutrične nestačí. Jednoducho ho už nedokáže samé zasýtiť.

V tomto období by mu stačilo papať MM len pár krát, napr. ráno, večer, v noci, po poobedňajšom spánku. Ostatné by malo byť pomaly nahradené príkrmami. Preto by bolo dobré, aby ich začal papať viac. Skús mu čo najviac ponúkať rôzne jedlo - zeleninový príkrm, ovocný, mliečnu kašu. Nemusíš dodržiavať presné časy, ak odmietne obed, ponúkni ho o hodinku o dve ... Hlavne nie nasilu, len často.

Je veľmi dobré, ak bábo skúsi každé nové jedlo ešte keď ho dojčíš, lepšie to znáša. Takisto je to aj s UM, tiež ho naň nauč počas dojčenia - no vravím, jemu mliečko nebude chýbať, on potrebuje viac papať tuhú stravu.

Každé bábo je iné, jednému stačí MM trebárs aj v roku a príkrmy príliš nemusí a niektoré je už v polroku na príkrmy pripravené.