Strava dojčiacej matky. Čím ju obohatiť?

grety
16. sep 2007

Baby, mam pocit, ze moja strava pocas kojenia je priserne jednostranna a ze v podstate jem takmer stale to iste. Napisem Vam varianty z coho priblizne pozostavaju moje jednotlive denne chody a ak mate prosim napady, cim obohatit tento jedalnicek, pripadne aj samotne recepty - napiste :

Ranajky : Ovsenna kasa, jogurt s musli, tmavy chlieb so sunkou a syrom, tmavy chlieb s dzemom, vajicka na akykolvek sposob, weetbixy s mliekom a nutellou, vyziva s piskotami, pribinacik
(mlieko ako take nam trochu robi problem, tak skusam teraz 2 dni bez mlieka)

Obed : Vyvary bez korenin, zeleninova polievka (mrkva, petrzlen, kalerab), vajcova s rascou, brokolicovy krem, spenatovy krem, Rozne druhy maska (kuracie stehna, kridla, prsia, pecienky, br.pliecko, kare, krkovicka, hov. pliecko - to som zatial jedla a oki)na masle a rasci s ryzou alebo zemiakmi, rezance s tvarohom (bol trosku problem), zeleninove fasirky, cestoviny s brokolicou a syrom, cestoviny s cuketou a baklazanom so syrovou omackou, kolienka s vajickom, tekvicovy privarok, spenatovy privarok

To je to co som jedla - idem skusit : tofu, soju, gulky v paradajkovej omacke

Ovocie, zelenina : jablka, banany, nektariny, mrkva, petrzlen, kalerab, brokolica, spenat, salaty

Budem rada ak mi date nove zaujimave inspiracie

Dakujem

ajuskamimi
26. sep 2007

KIKAZ po porode sa ani ja nemozem dojest sladkosti a maly zatial vyzera v pohode, tak mu to snad neskodi. Skodi to akurat mne, lebo namiesto chudnutia priberam, ale dala som si zavazok, ze sa uz budem obmedzovat 😀

GRETY co sa tyka tych ovsenych vlociek, s tymi by som bola opatrnejsia. Pokial ich nejes dobre uvarene a makke, vacsinou maju zapekaci ucinok, lebo su tazko stravitelne v zaludku. Dokonca existuju tabulky, podla ktorych by sa malo denne len nejake mini mnozstvo tychto vlociek zjest. Ja byt tebou, tak ich skusim z jedalnicka aspon na tyzden vysadit a uvidis, mozno prave z nich boli malu brusko 😉

grety
autor
26. sep 2007

ok ajus, urobim teda pokus s vlockami. a mozem potom namiesto toho aspon krupicu ?? mne totiz rano nic ine ani nechuti. Co sa tyka sladkosti, ja som sama so seba v soku, pretoze sladkosti som nikdy k zivotu nepotrebovala a teraz zjem kazdy den nejaky kolaci z neskodlivych ingrediencii - napr. svetlu babovku, tvarohovy kolacik, jablkovy kolacik, musli tycinky a pribinaciky ... proste nechapacka, mam pocit ze mam horsie chute ako v tehotenstve s tym rozdielom, ze to ostava len pri chutiach, teda nedam si to

Kikaz - milujem Margot - no ja by som si ju nedavala uz len kvoli tomu, ze je to cokolada a ta posobi alergenne - mozu sa dietatku vyhodit drobne vyrazticky

ajuskamimi
26. sep 2007

krupicu mozes bezproblemov 😉

matar
26. sep 2007

kikaz, u mna je to tak isto- neviem sa dojesť sladkostí, pritom predtým som vôbec nebola taký maškrtník. a miesto chudnutia počas kojenia priberám. ale hlavné je, že priberá aj drobec 😉
grety, ozaj to máš ťažké. ked by som chcela malého pomaly začať zvykať na normálnu stravu (myslím moju stravu), odkedy ste začali experimentovať a skusšať nové potraviny (ovocie, ostatnú zeleninu...)?

inak, ozaj by sme sem mohli hádzať,čo sme varili, mne tiež dochádza fantázia (viem, že niečo podobné je v téme v receptoch, ale tam dokopy nič nie je- ved sem netreba dávať recepty, len typy 😉 ja som dnes robila žemlovku 🙂

ajuskamimi
26. sep 2007

ono vraj by sa malo experimentovat od skonceneho tretieho mesiaca, teda zacat pomaly aj s hraskom a ostatnymi potravinami, aby sa nejak pripravil zaludok mimina 😉

grety
autor
27. sep 2007

matar - zo zeleniny som uz zjedla mrkva, petrzlen, kalerab, brokolica, salat, kupila som si do mraznicky sampinony ze co to spravi, nezvykli ma nafukovat - inak ajus - co ty na sampinony ??

baby ale aj tak som urobila pokus, ze som od vecera jedla az o 12 na druhy den na obed, predtym som vsak nakojila malu a prd mi to bolo platne lebo mala aj tak krce, co znamena ze aj ked nic nezjem, bolesti su. Takze uz asi zacnem pridavat.

matar
27. sep 2007

grety, šampinony su vraj ťažké na žalúdok, neviem, to som neskúšala. alevraj by sa nemala brokolica (to písali v Mama a ja)

ajuskamimi
27. sep 2007

GRETY ja sampiony zboznujem, jedla som ich aj pocas tehu a jem ich aj teraz, ci uz v omacke, polievke, na pizzi alebo v prazenici, no a maleho z toho ani nenafukuje ani brusko neboli. Ja som prave naopak citala, ze hriby su velmi zdrave a mali by sa konzumovat, tak neviem. Treba skusit, 100 ludi 100 chuti. Ja som dokonca mala aj MC donalda, tiez milujem 😀 ja hriesnik a tiez bolo vsetko v pohode. Co sa tyka toho pokusu s nejedenim, ono ked sa poriadne nenajes, nemas dobre mlieko, teda ak vobec v tom case mliecko mas. Hm, mozno nie je problem v tom co zjes, ale v kvalite mliecka alebo v technike pitia malickej. Mozno sa zakazdym vela nahlta vzduchu ako moj prcko a tym ma krce. Skus ju medzi kojenim nechavat viac krat odgrgavat.

andy.a
27. sep 2007

aj ja si dám hríby,mala som pred pár dňami vysmážané bedle..muž to mal s vajcom ako praženicu..teraz je hríbov veľa.. 😀
ale na zeleninu stále dávam pozor,aby som nezjedla voľačo,čo by malej mohlo uškodiť..ale už aj rajčinu občas zjem,aj ked iba v šaláte.. 😉

matar
28. sep 2007

grety, neviem či si to už vyskúšala, nestíham čitať celú diskusiu- mne dala kamoška v lekárni kvapky hylak forte- užívam ich ja ráno a večer a odkedy ich jem, nevieme čo sú to problémy s bruškom- malý pri každom papaní prdká ako starý traktor, potom sa dobre vykaká a máme pohodičku. a to sa mi často stane, že nechtiac zjem niečo o čom sa až neskôr dozviem, že by som nemala

grety
autor
28. sep 2007

matar hned som poslal manzela kupit tie kvapky a zacnem ich hned uzivat. a potom mozno skusim aj tie sampinony.

ajus - ja viem ze nejedenim stracam na kvalite mlieka, samozrejme robit to nebudem, chcela som len vyskusat co to spravi s malou aby som vedela ze jej krce su ovplyvnene tym co jem alebo nie.

grety
autor
28. sep 2007

matar uz teda mam tie kvapky a na pribal. letaku pisu ze sa ma brat 40 - 60 kvapiek 3 x denne - ty pises ze si brala 2 x denne a kolko si brala kvapiek ? a je to podla teba ok ked tam pisu ze tehotne a dojciace to mozu uzivat len po porade s lekarom - nemoze to uskodit malej ??

matar
28. sep 2007

aj ja som sa na to pýtala. mne povedali, že dieťaťu to nemôže uškodiť, a nám to zatial ozaj len pomohlo. beriem 3xdenne 40 kvapiek. (omylom som napísala 2x, aj ked občas sa mi stane, že jednu dávku zabudnem.)

grety
autor
29. sep 2007

baby co davate deckam na potnicky na tvaricke a hlave ? teda vyzera to ako potnicky - take drobne male vyrazticky, ja len dufam, ze to nie je zasa nieco z jedla ...

grety
autor
29. sep 2007

matar - fuj tie kvapky su brutus kysle ako citron ... nechcem zakriknut, ale vcera vecer som si dala prvu davku dnes pokracujem a malicka spinka vkuse uz 3 hodiny bez toho aby sa budila na krce - dnes mala krce ale videlo sa mi ze to boli take znesitelne ... klop klop klop

dadka212
29. sep 2007

Grety ja som na potničky používala iba čistú vodu, viac krát za deň som malému umývala tváričku mokrou plienkou.

matar
29. sep 2007

grety, držím palce 🙂 ja si ich dávam do pohára s vodou, tak sa dajú vypiť lahšie ako samotné- blééééé

andy.a
29. sep 2007

grety,nám na potničky pomohlo umývanie tváričky kamilkami..

grety
autor
30. sep 2007

dik baby, skusim viackrat denne vodu a ked nepomoze dame kamilku. vcera som spapala puncovy kolacik lebo som neodolala - po tolkych tyzdnoch jednotvarnej stravy a sa mi ale zda ze sa jej ta tvaricka zhorsila - to je inak hrozne clovek moze malo co zjest aby bol pokoj. holky kedy sa dostane babatku do mliecka to co zjete ?? o 6 hodin ? alebo hned ??

grety
autor
2. okt 2007

baby - moze podla Vas malej na brusko skodit aj susene sojove mlieko ak ho pijem akoze namiesto obycajneho mlieka ?? nemozem totiz nic mliecne kvoli kvapkam.

grety
autor
5. okt 2007

matar - si predstav ze aj napriek tomu ze beriem hylac forte a ze som skusila malej dat namiesto espumisanu infaol - ze vraj je naj ... tak posledne dve noci boli utrpenie - od 3 do 7 rano non stop krce bez prestavky. Bud. tyzden mame poradnu, tak uz to nejak zvladnem, obavam sa vsak, ze jedine co mi lekarka povie bude vydrzat, vydrzat, vydrzat. Ked asi ja to mozno prezivam horsie ako mala, lebo pozerat sa na puciace sa dieta ktore sa krci a dviha nozicky je hrozne.

Inak neviem, ale pocula som rozporuplne nazory na konzumaciu rasce, vraj naduva, tak ja uz neviem, a najnovsie aj jablka a hlavne ak su bez supky. Sak to je nenormalne uz co ma zena jest !!!!!!!!!

grety
autor
5. okt 2007

dnes si tu ako vidim pisem sama so sebou sak nevadi snad sa niekto ozve. Malej sa vyhodili drobne vyrazticky, asi zo stravy - aj ked uz fakt neviem ze z coho.... chcem sa opytat na modru indulonu, vraj je dobra , ale u nas je to ako u neandertalcov - ja som totiz v lekarni pytala modru indulonu na tvar a proste uz som si nepozrela poriadne co mi dali a bola na ruky - tak som tam volala a oni povedali ze ina modra indulona nie je - iba ta na ruky, tak viete mi poradit aku indulonu mam vlastne pytat, lebo predpokladam ze sa nedava detom na tvar krem na ruky. dikes

andy.a
5. okt 2007

grety,ale to ti fakt každý lekár poradí,že "vydržať".. 😉
tie prvé 3 mesiace sú najhoršie,potom by to malo byť lepšie.Indulonu na tvár my nedávame.Tie drobné vyrážky môžu byť aj potničky-tam by mali pomôcť kamilky alebo len voda..a na alergické vyrážky sa zvykne dávať Fenistyl kvapky,ale to musí predpísať Dr...
A zjedla si včera voľačo také,keď malej sa vyhodili tie vyrážky??

riuska
5. okt 2007

indulona? to asi nie 😕
na potnicky je vynikajuci holtov krem - je bez predpisu a za 2 dni to bude OK 🙂 mam to odskusane

andy.a
5. okt 2007

grety,a o modrej Indulone tu bola zvlášť diskusia.. 😉

grety
autor
5. okt 2007

andy - vcera som jedla vyzivu s piskotami, stehno na mrkve a cestoviny, vecer vyziva s piskotkami. toť moja bohata strava. uz nech ma ta moja skvrna 3 mesiace.

viem ze sa pisalo o modrej indulone ale nechce sa mi to hladat ... 😉 a nepamatam si co sa tam presne pisalo. viem ze aj augustovky o tom pisali

riuska - o holtovom kreme som nepocula ale vyskusam, dnes idem do marketu, tak ho kupim. Ja som za kazdu dobru radu.

matar
5. okt 2007

grety, to mi je ľúto ☹ aj tak ťa obdivujem, že si to ešte nevzdala (myslíms kojením), držím palce. vraj sa to ozaj po 3 mesiacoch spraví, len si viem predstaviť, čo to je, pozrať na maličku ako sa trápi. ja som to zažila 2 noci a mala som dosť.
a to ti fakt nejaký schopný lekár nevie už nič poradiť? možno malá zle ťahá- neskúšala si odsať a krmiť ju tak z antikolikovej flaše?

grety
autor
6. okt 2007

matar - mliecko si odsavam sem tam - hlavne ked manzel taha noc, tak mu odsajem, nech sa vyspim. Pravda je ta, ze ak odsajem mlieco a mala ho vypije krce nema, nechapem to. No pre mna by bolo strasne namahave krmit ju odsatym mlieckom, pretoze ja za hodinu odsavania som schopna odsat necelych 50 ml. Takze ked chcem odsat 2 varky na noc odsavam cely den s prestavkami. Pojdem dat mliecko na rozbor - nevies nahodou v com sa mliecko na rozbor nosi a ci mam ist ku pediatricke a tam ho odovzdat ??

roasha
6. okt 2007

grety,skus ten holtov krem,v jemnuckej vrstve,aj moja ked bola malinka,asi v 3tyzdni sa jej to vyhodilo na tvaricke,mala ju ako"smirgel",len to treba vysusovat,a ozaj to zmizne.ono sa hovori,ze babatko sa cisti. 😉 🙂

roasha
6. okt 2007

grety a este k tomu mliecku,ja ked som kojila,moja mala nechcela velmi papat,napr.ked som jedla ryby,neboj sa, mliecko mas urcite v poriadku,a na krciky,skus kupit feniklovy cajik,a ked boli brusko,daj jej 1-2lyzicky.to iste plati,ak zalejes par zrniecok rasce prevarenou vodou ako cajik,mne to poradila pediatricka.moja plakavala do 5.mes,ked zacala,mohla som sa aj na hlavu postavit,to je take obdobie,z ktoreho musite vyrast. 🙂 🙂 😒