Strava dojčiacej matky. Čím ju obohatiť?

grety
16. sep 2007

Baby, mam pocit, ze moja strava pocas kojenia je priserne jednostranna a ze v podstate jem takmer stale to iste. Napisem Vam varianty z coho priblizne pozostavaju moje jednotlive denne chody a ak mate prosim napady, cim obohatit tento jedalnicek, pripadne aj samotne recepty - napiste :

Ranajky : Ovsenna kasa, jogurt s musli, tmavy chlieb so sunkou a syrom, tmavy chlieb s dzemom, vajicka na akykolvek sposob, weetbixy s mliekom a nutellou, vyziva s piskotami, pribinacik
(mlieko ako take nam trochu robi problem, tak skusam teraz 2 dni bez mlieka)

Obed : Vyvary bez korenin, zeleninova polievka (mrkva, petrzlen, kalerab), vajcova s rascou, brokolicovy krem, spenatovy krem, Rozne druhy maska (kuracie stehna, kridla, prsia, pecienky, br.pliecko, kare, krkovicka, hov. pliecko - to som zatial jedla a oki)na masle a rasci s ryzou alebo zemiakmi, rezance s tvarohom (bol trosku problem), zeleninove fasirky, cestoviny s brokolicou a syrom, cestoviny s cuketou a baklazanom so syrovou omackou, kolienka s vajickom, tekvicovy privarok, spenatovy privarok

To je to co som jedla - idem skusit : tofu, soju, gulky v paradajkovej omacke

Ovocie, zelenina : jablka, banany, nektariny, mrkva, petrzlen, kalerab, brokolica, spenat, salaty

Budem rada ak mi date nove zaujimave inspiracie

Dakujem

andy.a
6. okt 2007

grety,určite sa to časom zlepší..naša Anetka bude mať čoskoro 4 mesiace,cez dni je to už OK,vie byť veľmi dobručká,len navečer ešte máva také kolikové plače..v noci sa tiež budí a plače,ale po kojení sa ukľudní a zaspí..tiež sa už neviem dočkať,kedy to úplne prejde.. 😉

andy.a
6. okt 2007

dúfam,že som malú neprechválila.. 😅
aby sa mi zasa nepokazila.. 😅 ..klop-klop pre istotu.. 😉

grety
autor
6. okt 2007

roasha - feniklovy cajik davame, na to co papam ja tiez davam pozor, fakt ostava len preckat to obdobie. Rascovy cajik som este neskusala ale pocula som tuto radu z viacerych stra, takze to urcite vyskusam. Vcera sme dali na tvaricku ten holtov krem a dnes ju ma taku drsnu ale vyrasticky su ovela menej viditelne, myslim, ze je to fakt dobra vec...

andy - a ja pocitam dni do ukoncenia 3 mesiaca a ty mas malu v 4 a este to trva ????? ☹ nech to uz zmizne !!!!!!!!!!!!!!!!!!

andy.a
6. okt 2007

grety,to asi nie je tak,že presne v troch mesiacoch..al plus mínus nejaké týždne..a ja vždy rátam s tou horšou alternatívou..
v niektorých knihách píšu,že koliky môžu byť aj do pol roka.. 😠 ..aj keď sa nazývajú "trojmesačná" kolika..
a dnes malá večer od tej 6.-pol 7.zasa nariekala..o 7.som ju ešte nakojila a potom uspala v kolíske s hudbou..

prvapomoc
6. okt 2007

ahojte,už som to tušim niekde písala ale podla nových poznatkov maju feniklovy a rascový čaj presne opačný učinok na dojčenské koliky,to znamená že ich zhoršuje,aj ked sa bábätku na chvílu ulaví,v konečnom dôsledku je to neskôr ovela hopršie.ani kojace maminy by nemali piť tieto čaje ani jest nič čo to obsahuje.
moja lucka mala príšerné koliky,vysadila som všetko rascové a feniklové dokonca aj čaj pre dojčiace matky,nasadili sme na radu doktorky probiotiká a malá je na nepoznanie.

lenkaajarek
6. okt 2007

prvapomoc-tak to som soknuta 😲 a kde si to pocula,kazdy radi fenikel a rascu hlavne babky a prababky a zrazu toto.Nic proti tomu ale zachvylku uz aj cerstvy vzduch bude pre nas zly. 😀

lenkaajarek
6. okt 2007

Moj maly mal velke problemy s bruskom a najviac pomaha masaz a cvicenie nozka k rucke vtedy mi to male ale prrrrdi a aj... 😅 ulavi sa mu ,cvicim s nim a v spanku vtedy to ma najhorsie 2x,3x a spinka dalej.Ale uz to nieje take strasne ako prve mesiace, to boli muka.Skusame aj cajicek Spokojne brusko od Hipp ale velmi sa k nemu nema,sem tam mu zachuti ale to len vynimocne.

matar
7. okt 2007

grety, neveim kam sa dáva mliečko na rozbor 😒 a mliečko sa lepšie tvorí a vraj aj lepšie odsáva ked berieš ti homeopatiká ricinus comunis. n viem že s odsávaním je robota naviac, ale mozno by to stálo za to, ak by to pomohlo (teda aspon na noc).
aj nám sa vrátili koliky, tak sa idem vrátiť k hylaku. ktoré kvapky sú naj... pre bábo?
inak, prvapomoc má pravdu, probiotiká vraj zaberajú- aj mne doktorka odporučala napríklad denne piť aktimel- vraj drahé, ale účinné- pijem ho necelý týžden, tak uvidíme.

grety
autor
8. okt 2007

matar, lenze ked budes brat hylak, nemozes pit a jest mliecne vyrobky, takze bud hylak alebo actimel ... pisu to v pribalovom letaku. na nasu malu najviac zabera espumisan a to sme skusili - sab simplex, infacol (ten nezabral absolutne - to mala najhosrie obdobie ked ho brala), espumisan, pijeme obe feniklovy caj.

prvapomoc - mozno stoji za to vysadit rascu a fenikel, aj ked mne sa to nezda, preco to potom odporucaju pomaly vsetci lekari ...

lenkaajarek - ja taktiez masirujem pocas prebalovania aj 10 - 15 min. a cvicime aj cviky na brusko aj na klbiky tiez asi 10 min. a taktiez mala sa puci aj zo spanku a hlavne v noci a najnovsie mame sialene zle papanie - pocas sania sa puci, krci, odtahuje, pritahuje, placka, rozhadzuje ruckami nozkami ... no hrozne. pritom mliecko mam.

Baby : dajte nejaky typ na to, co mozem uvarit, ja som uz zufala, nevladzem uz jest maso na mrkve alebo rasci .... uvitam kazdy dobry receptik. PLEASE !!!!!!!!

ajuskamimi
8. okt 2007

GRETY na tu tvaricku baby pouzivaju normalnu modru indulonu, teda tu, co je pre dospelych na ruky. Vraj to pomaha, ja neviem, nemam to odskusane.

Ked pises, ze ked malej odsajes to mliecko a vtedy je mala ok, tak podla mna to nebude v mliecku a v tom, co zjes, teda tie krce, ale skor v technike prisatia malej a v jej technike pitia. Lebo uz nic ine ma nenapada. Ja som mala tiez zo zaciatku take problemy a vyhladala som si laktacnu sestricku, ktora mi pozrela ako maleho kojim a prisli sme na to, ze ma akosi nizsiu bradu na moj prsnik a teda sa nedobre prisava. Tak som mu musela pri kazdom kojini prstom otvarat pusinku, az si zvykol dobre sa prisat.

Co sa tyka jedenia, ja jem vsetko okrem toho, co sa nema. Cize kludne aj francuzske zemiaky, kura na smotane, perkelt, rezen a neviem co este.

Co sa tyka jablk, ano jablka maju taky nafukovaci ucinok pre miminka ako kapusta. Neviem preco je to tak, velmi mi ovocie chyba, nejem nic iba nektarinky a broskyne, takze sa tesim, ked bude mat maly pol roka, ze sa to uz upravi 😉

grety
autor
9. okt 2007

inak ajuska je to tak, dnes som to opat odskusala, dala som jej odsate mliecko a bola v poho - ziadne krce nic, bola by som zvedava, ze ked odsajes mliecko tak ci v nom aj napr. za 12 ostane to co som vlastne zjedla - obrazne povedane .... mozno preto jej nie je zle ze v tom mliecku uz vyprchaju tie veci z jedla, ktore ju drazdia - neviem ... a skusila som uz vela poloh a myslim, ze najpokojnejsia je v polohe lezmo.

lyzenka
9. okt 2007

ja jem všetko... 😕 teda zase nie veľa vyprrážaného.....ale inak všetko a pijem čajíky pre kojace maminky a aj kafíčko... 🙂

katy1979
9. okt 2007

baby nebojte ich to prejde. Náš malý mával tiež problémy. Pili sme tiež feniklový čaj aj spokojné bruško. Ale zistile sme že mu to robí ešte horšie.
Pozor aj na čaje kde je harmanček, to už aj v starých knihách píšu, že pri detoch s kolikami je to ešte horšie a vyostruje bolesti v brušku.
Takže vysadili sme všetky čaje, ani rascu nejem. Pozor na koreniny. Je dobrý kôpor, to zvykne fungovať. A neviem či nám to pomohlo ale každé ráno papám aktiviu a celozrné cereálie. A nepijem nič bublinkové ani dojčenskú vodu, lebo tá je bublinková tiež. A nepapáme ani čerstvý chlebík.
Jablčka môžete ale ošúpané. Nafukuje ich tá šupka.

roasha
9. okt 2007

babule,ja som jedla vsetko,ziadne velke obmedzovacky,a mala bola v pohode nebola ani vyhadzana,co sa pamatam.akurat ked som jedla ryby,tak vtedy nechcela papat.kojili msme sa 6mes.,a mlieka som mala straaaaaaaaaaasne vela. 🙂

grety
autor
10. okt 2007

katy s tou rascou to nechapem, preco potom uz v porodnici davaju rascovu polievku ?? a inak co ma hrozne v porodnici prekvapilo bolo, ze nam dali paradajkovu omacku - ved paradajky su alergen jak delo ...uz som si kupila actimel, takze mam to v sebe kazde rano. Ja jem uz fakt maloco - ale nechcem prerieknut, uz som asi nasla system, ako malu zbavit bolesti - ono staci hned v case ked pridu krce rozbalit ju, poriadne vymasirovat, pocvicit a nechat ju chvilu volne a potom je pokoj az do dalsieho kojenia - zatial to takto funguje. A feniklovy caj musim asi vysadit, lebo sa nam objavil novy problem a sice je nervozna pri kojeni, le´bo jej to nejde tak lahko ako z flase, a nase kojenie je hotovy cirkus.

roasha - mozem ti len v dobrom zavidiet, ja som sa raz uvolnila, zjedla som aj co som nemala a to bol cirkus !!!!

matar
10. okt 2007

grety, ja som si najskôr neprečítala dobre leták a normálne som s hylakom pila mliečko. doktorka mi povedala, že kým to navadilo ani mne ani malému, je to OK. takže opať je to individuálne
a to varenie v nemocnici nabudem ani komentovať, aj nám dali rajčinový šalát a raz dokonca pomaranče 😠

ajuskamimi
11. okt 2007

GRETY co sa tyka rasce v porodnici, tu ti davaju hlavne kvoli tomu aby sa ti po porode dostavili vetry, pretoze skor kym by si si doslova povedane "neprdla, necikla a nekakla" 😀 nepustili by ta domov, lebo zrejme by nebolo nieco v poriadku. Preto hned po porode dostavas bud rascovy caj alebo polievku alebo nieco, kde je vela rasce, aby ti to dopomohlo k vetrom 😉

susik77
11. okt 2007

grety: a preco nedavas malej ten cajik lyzickou? To potom nenarusi to kojenie. Ja som to takto Verce davala a ona si to vypila tak, ze vyplazovala jazycek-ako psicek 😉

grety
autor
11. okt 2007

susik - viem ze sa ma davat lyzickou, len som bola macher !! ze sak moja mala je sikulka, ona sa nepopsuje a tu mas .... a tiez som asi leniva na to, aby som jej dala ten caj lyzickou. skusila som teraz 2 dni bez cajiku a myslim, ze je uplne v pohode. dokonca aj pisali baby tu niekde v prispevkoch, ze fenyklovy cajik ani nerobi babatkam dobre na brusko ... tak sme teraz bez cajika a musim povedat ze kojenie resp. sanie sa zacina normalizovat klop klop klop

andy.a
11. okt 2007

grety,vy máte dnes 2 mesiačiky??blahoželám.. 🙂

my máme dnes presne 4.. 😉

grety
autor
12. okt 2007

andy blahozelaaam ku vcerajsim 4 mesiacikom. nech su nase deticky zdravucke a kraaasne !!!!

grety
autor
16. okt 2007

ahoj vsetci - mam otazocku - moze kojaca mamicka papat ovocie typu - maliny, cernice, brusnice, jahody a ine lesne plody ?? mam to totiz zamrazene z konca leta a myslim, ze je cas na rozne kolaciky, mufinky .... tak napiste ci moze alebo nie. a tiez huby !!!

ajuskamimi
16. okt 2007

ahoj GRETY 😉

maliny, cernice, brusnice a ine lesne plody mozes. Bacha pri cucoriedkach, mozu zapiect. Co sa tyka jahod, je to najvacsi alergen ako aj orechy rozneho druhu. Jahody treba vynechat pocas tehu ako aj prve tri mesiace kojenia, resp. pocas plneho kojenia, cize tych 6 mesiacov. Huby tiez mozes 😉 ale len take, co poznas /sampiony, dubak a neviem este ake su/ mozes, take co nepoznas a predsa su jedle, radsej vynechaj. A este trosku k rybam, tie sa mozu tiez, teda sladkovodne ryby. Plody mora by sa nemali pocas plneho kojenia vobec, takisto ryby ulovene na vychode slovenska, ale preco, to netusim, len to spominala jedna lekarka v jednej televiznej relacii. 😉

grety
autor
16. okt 2007

waw diky ajus sa tesim na super kolac s lesnymi plodmi a zajtra si hned urobim moju oblubenu sampinonovu omacku ktoru milujem. ryby nejem, neviem preco proste ich nejem nikdy. nemam trpezlivost na tie kosti. jahody su alergen ?? a preco - ja som ich v tehotenstve jedla na tony ... a aj cerveny melon mnam ...

andy.a
16. okt 2007

grety,ja keď som ešte Aďka kojila ,som sa raz najedla jahôd a malý mal z toho 2 dni hnačky.. 😒
a ešte aj pozor na citrusy-aj to sú veľmi silné alergény..
a ďakujem za blahoželanie.. 🙂

grety
autor
17. okt 2007

andy - tak na jahody si dam pozor, radsej nechcem riskovat, ved napr. teraz som nejedla nic take alergenne a mala ma taku drsnu tvaricku - vyzera to ako atopycky ekzem ... tak jej to natieram s excipialom a jarischovymi kvapkami. Inak harmancek do kupela nemoze posobit ako alergen ze ?? rozmyslam ci to nema nahodou z toho ... 😒

matar
17. okt 2007

grety, môže to byť aj z harmančeka, niektoré deti sú na neho alergické. kamoškina malá nemôže používať ani kozmetiku v ktorej je harmanček 😒

a ako drobcove bruško, už je lepšie? inak, mne doktorka teraz miesto hylaku preventívne odporučila jesť probiofix- to sú vlastne len vitamíny, podporujú trávenie a vraj je to dobré pre bruško bábatka. a vychádzaju lacnejšie ako hylak, a dajú sa jesť dlhodobo.

rainbow
17. okt 2007

ahojte može sa jesť plesnový syr? 😅

grety
autor
17. okt 2007

dik matar, tak to skusim aj ja. brusko je uz - ako by som to nazvala - boli aspon v pravidelnych intervaloch, teda viem, kedy mozem ocakavat ze ju to zacne boliet a tomu prisposobim vcicenie, masaz a medikamenty ... asi tak

rainbow - nie, neodporucaju sa plesnove syry. nejedia sa ani dokonca v tehotenstve.

grety
autor
18. okt 2007

dnes som skusila sardinkovu pomazanku, tak dufam, ze mala bude ok. totiz vcera som omylom otvorila tuto konzervu, tak som dnes z nej urobila pomazanku. ale dala som tam len 1 vajicko, 1 trojuholnik karicky a maslo. samozrejme a sardinky. tak drzte vsetci palce