Strava dojčiacej matky. Čím ju obohatiť?

grety
16. sep 2007

Baby, mam pocit, ze moja strava pocas kojenia je priserne jednostranna a ze v podstate jem takmer stale to iste. Napisem Vam varianty z coho priblizne pozostavaju moje jednotlive denne chody a ak mate prosim napady, cim obohatit tento jedalnicek, pripadne aj samotne recepty - napiste :

Ranajky : Ovsenna kasa, jogurt s musli, tmavy chlieb so sunkou a syrom, tmavy chlieb s dzemom, vajicka na akykolvek sposob, weetbixy s mliekom a nutellou, vyziva s piskotami, pribinacik
(mlieko ako take nam trochu robi problem, tak skusam teraz 2 dni bez mlieka)

Obed : Vyvary bez korenin, zeleninova polievka (mrkva, petrzlen, kalerab), vajcova s rascou, brokolicovy krem, spenatovy krem, Rozne druhy maska (kuracie stehna, kridla, prsia, pecienky, br.pliecko, kare, krkovicka, hov. pliecko - to som zatial jedla a oki)na masle a rasci s ryzou alebo zemiakmi, rezance s tvarohom (bol trosku problem), zeleninove fasirky, cestoviny s brokolicou a syrom, cestoviny s cuketou a baklazanom so syrovou omackou, kolienka s vajickom, tekvicovy privarok, spenatovy privarok

To je to co som jedla - idem skusit : tofu, soju, gulky v paradajkovej omacke

Ovocie, zelenina : jablka, banany, nektariny, mrkva, petrzlen, kalerab, brokolica, spenat, salaty

Budem rada ak mi date nove zaujimave inspiracie

Dakujem

matar
18. okt 2007

grety, ja robím sardinkovu často, nám problémy nerobí.
a ešte som ti chcela povedať, že malému roí dobre aj ten HIPP čajík pre spokojné bruško (najskôr ho nechcel piť, ale lekárka mi ho odporučila a musím si zaklopať- len teraz neviem či viac pomáha ten probiofix alebo čajík 😀 tak pokračujem v oboch 🙂

grety
autor
22. okt 2007

hlasim ze sardinkova pomazanka dopadla uspesne, malej z nej nic nebolo !!! mam pocit ze bolesti bruska bliziac sa k 3 mesiacu naozaj uspupuju klop klop klop !!!!!!!!! 😀

andy.a
22. okt 2007

grety,to je fajn.. 🙂
udržím palce,aby to bolo už OK.. 🙂

kosicanka1
22. okt 2007

grety, to si mozeme podat ruky, ja som uz v koncoch s varenim a asi mi to ide na mozog to neustale vymyslanie
sardinkovu "pomazanku" pohoda zvladame, je bez cibulky a horcice, vlastne len rybka vymiesana s maslom ale pohoda
a na draplave licka nam pomohla modra indulona

grety
autor
23. okt 2007

kosi - cauko, ja som do sardinkovej dala aj vajicko. a tiez v poho. teraz uz ked malej zabral excipial na tvaricku davam jej aj ja modru indulonu. Po nej tak krasne detsky vonia. inak ja mam pocit ze aj ked nic nezjem malu boli brusko, ale teraz je to uz v takej prijatelnej miere, nakolko sa bolest prejavuje v uplne pravidelnych intervaloch a presne viem co jej zaberie, takze je to uz znesitelnejsie. Ja verim, ze to bude zo dna na den lepsie. Teraz momentalne riesim taku dilemu, ze mala ma nejaky biely jazycek , tak ze z coho a ci to je normalne .... ??

matar
23. okt 2007

grety, ako malej masíruješ bruško?
na jazýček som dala ú fialovú vodičku, prešlo mu to za jeden den 🙂

grety
autor
23. okt 2007

masirujem ho kruzivym pohybom okolo pupceka v smere hodinovych ruciciek. skusim, ako sa to vola ??

kamilecka
23. okt 2007

Ahojte,dobry je aj kremik pupik na bolave brusko

grety
autor
23. okt 2007

ano kamilecka, ja som ho pouzivala, masirujem pravidelne, teraz mam sice iny kremik, ale pupik bol fajn. Baby moze sa Jox na bolave hrdlo ked kojim ??

a este moze na brusko poskodit babetku ked si dam kokos ?? Zjedla som 2 kokosove tycinky. S nazorom na kokos som sa totiz nikdy nestretla a celkom ma to zaujima.

ajuskamimi
24. okt 2007

GRETY kokos by nemal vadit, teda mojmu nevadi. Mam rada kokosove zakusky aj cokoladky a nic mu nebolo a ani brusko ho nebolelo.

Co sa tyka bieleho jazycka, v diskusiach je o tom samostatna tema. Malo by to byt bud od mliecka, ale to v priebehu dna zmizne. Ak nie, ze to trva dlhsie, malo by to byt tzv. necisto v ustach. Lekari maju na to nejaky liek, ale ten je iba na predpis. Pouziva sa na to aj ta fialova vodicka, len pozor, vsetko sa od nej spini aj bradavky a ide to tazko dolu. Mne v lekarni namiesto tej vodicky predali taku tincturu a malemu to zabralo a do dvoch dni bolo po probleme. Netreba to nechat len tak, lebo dietatko z toho zacne boliet jazycek a moze to zajst az tak daleko, ze od bolesti ti moze odmietnut jest.

ivankaalenka
27. okt 2007

My sme na jazycek davali Candibene, nepomohlo, az komplexne lieky zabrali, aby sa zbavila zaby, alebo snnor, ako chces a to su dost drahe lieky, najprv nap dr. urobila vyter, ci tam je candida alebo nie, inak by ju ludia v poistovni zozrali a nepreplatili by to. Na nazov lieku si nespomeniem, firma pfitzer, nieco na F.

sibuska
28. okt 2007

grety, moja mala mavala krce v noci od 1 do 7 a pomohlo myslim to, ze si kazdy den dam aktiviu na travenie, davam si pozor aj co zjem, aby ju nenafukovalo, ale myslim, ze sa to po tomto zlepsilo 🙂

grety
autor
31. okt 2007

sibuska - ja pijem kazdy den aktimel, na stravu dbam veeeelmi, fakt jem uz skoro stale to iste, lebo nexcem riskovat a zasa ma tie krce absolutne pravidelne - 2 hodiny po kazdom kojeni, davam jej ak caj aj kvapky. proste pomoze to tak ze to krce trosicku utlmi, ale nic moc. proste musi jej to prejst samo, nic ine mam pocit ze nepomaha.

sibuska
31. okt 2007

grety, tak potom len naozaj musis vyckat, ako ti aj predtym pisali, ona z toho vyrastie, aj ked viem, ake je to pozerat na matajuce sa dieta...

kosicanka1
31. okt 2007

grety, uz som ti pisala do nasej temy, skus gretke dat urobit ster z konecnika, ci nema premnozenu nejaku crevnu bakteriu. my sme to mali, som si myslela, ze je Simonke zle z mojej stravy, uz som pomaly nic nejedla a po prelieceni je simonka spokojna a vidiet ze je v poriadku

grety
autor
1. nov 2007

skusim to kosi - aj ked vytery jej brali este ako 6 tyzdnovej a bola aj na usg - a vsetko bolo oki, asi si to zopakujeme. Z mojej stravy to nemoze byt, tusim ty si skusala ze si jedla jeden den len caj a piskoty a ziadna zmena ze ?? ja som skusala nieco obdobne a sice ze som cele doobedu pila len caje fenyklovy a kojaci a potom som malu nakojila a aj tak mala krce, cize nemoze to byt z toho co zjem ...

grety
autor
5. nov 2007

si predstavte ze som zjedla cokoladu a mala nic - mne sa objavili na tvari vyrazky a skvrnka je v poho .... nechapacka, riskla som a vyslo to !!! tak budeme skusat pomaly dalsie novinky .... dokonca som jedla vcera aj polievku zo zelenych fazulovych strukov a tiez v pohode ... asi uz tym ze sa blizi trojvymesacie tak postupne bolesti ustupuju klop klop klop ....

adulak
12. nov 2007
adulak
13. nov 2007

a este nieco mam:
Kolika

*
do 3 - 4 mesiacov
*
súvisí s vývojom nervovej sústavy a zažívacieho traktu
*
do 12 mesiacov nemôžeme dieťatko rozmaznať, pokaziť, potrebuje podporu, telesný kontakt – nosiť, chovať, neseparovať, Mníchov – poradňa pre kričiace deti
*
ak v tehotenstve veľa jazdenia autom, brušné tance – dieťa teraz potrebuje silné podnety, otrasy, búchanie, aby zaspalo
*
namasírovať bruško teplou rukou – napr. Weleda detský nechtíkový olej, Weleda olej na masáž bruška dojčaťa
*
brucho dieťatka na brucho otecka, deku cez dieťa
*
môže byť torzia žalúdka, pomôže akýkoľvek pohyb s dieťaťom a ten uvoľní torziu
*
fenikel, aníz – matka – cez mlieko dieťaťu –ak dieťatku spôsobuje problémy čaj v nálevových vreckách alebo granulovaný, uprednostniť sypaný čaj, ak je veľa feniklu, môže byť krv v stolici
*
oleje – aromaterapia

Najlepší spôsob utíšenia dieťaťa je jemná masáž bruška, jeho tesné priloženie k hrudníku a jemné kolísanie.
Masáž:

*
2 hodiny po jedení z fľaše alebo 1 – 1,5h po dojčení
*
olej zohriať šúchaním dlaní
*
najprv ruku nad bruškom, druhú ruku držíme na chrbte v driekovej časti, najmä u senzitívnych detí, predčasne narodených

1.
začíname od rebier, od bránice k panvovej kosti, striedavo ruky, vodný mlyn
2.
6 – krát od pupka do strán, palec do strán, až keď odpadla pupočná šnúra
3.
sprava doľava črevá aj pohyby, v smere hodinových ručičiek, 3 – 6- 9- 12, mesiac – slnko
4.
I love you, začíname vľavo, napíšeme I, sprava doľava L, sprava doľava opačné U

Metodika Neera Theresia Paine je tu použitá so súhlasom autorky a OZ Návrat za podmienky praktického zaučenia do problematiky lektormi detských masáží (kontakt: Lucia Michoňková). K dispozícii je aj inštruktážna publikácia v OZ Návrat, Šancová 42, Bratislava, informácie na www.navrat.sk.

Ako pestovať dieťa s kolikou:

*
dieťa leží bruškom na predlaktí rodiča, druhou rukou mu hladkáme chrbátik
*
dieťa máme v lone, držíme oboma rukami vo vzpriamenej polohe, netlačíme na oblasť žalúdka
*
dieťa máme na hrudníku, otočené tvárou k hrudníku, jednou rukou podopierame chrbátik a hlavičku, druhou zadoček
*
môže pomôcť aj jemné pohojdávanie dieťatka

grety
autor
14. nov 2007

waw adulak to su super info- moja uz zacala 4 mesiac, tak dufam, ze jej to zacne prechadzat.

grety
autor
20. nov 2007

baby a moze sa cvikla ?? ja som ju uz sice vcera zjedla, a zatial nebadam na malej vyraznu zmenu, boli ju brusko ako zvycajne.

fenrirka
3. dec 2007

baby nieje niaky zoznam co by som nemala???respektyve co moze viest u babatka k zazivacim problemom...?lebo ja mam uz len necely mesiac do terminu a vobec neviem co sa moze a co nie...
dakujem

grety
autor
4. dec 2007

Ranajky : Ovsenna kasa, jogurt s musli, tmavy chlieb so sunkou a syrom, tmavy chlieb s dzemom, vajicka na akykolvek sposob, weetbixy s mliekom a nutellou, vyziva s piskotami, pribinacik
(mlieko ako take nam trochu robi problem, tak skusam teraz 2 dni bez mlieka)

Obed : Vyvary bez korenin, zeleninova polievka (mrkva, petrzlen, kalerab), vajcova s rascou, brokolicovy krem, spenatovy krem, Rozne druhy maska (kuracie stehna, kridla, prsia, pecienky, br.pliecko, kare, krkovicka, hov. pliecko - to som zatial jedla a oki)na masle a rasci s ryzou alebo zemiakmi, rezance s tvarohom (bol trosku problem), zeleninove fasirky, cestoviny s brokolicou a syrom, cestoviny s cuketou a baklazanom so syrovou omackou, kolienka s vajickom, tekvicovy privarok, spenatovy privarok

Ovocie, zelenina : jablka, banany, nektariny, mrkva, petrzlen, kalerab, brokolica, spenat, salaty

martina46
28. dec 2007

Dnes som mala polievku s jačmennými krúpami. Môžu spôsobiť bábätku problém?

misa1
29. dec 2007

ahojte,ja si robim polievku z ovsenych vlociek a malej robi dobre.dam si trosku oleja hodim tam dva nakrajane zemiaky osmazim trochu ,pridam trochu cervenej papriky zalejem vodou dam vegetu a hodim ovsene vlocky podla potreby.pockam na zemiaky a polievocka hotova a malinke moze cecat. 😝

susik77
29. dec 2007

ahojte, neviete mi poradit? potrebovala by som dost zhodit,uz mam sialene bolesti chrbtice a myslim ze aj kvoli nadvahe, co som nabrala v tehu a aj pred...potrebovala by som nasadit prisnu dietu.lenze ked kojim, tak nemozem drzat a nemozem jest skoro ziadnu zeleninu. mala ma 4.5 mesiaca. myslite, ze bude stacit, ak ju budem kojit len do 6 mesiacov, alebo ked zacnem davat zelen.prikrmy mozem uz aj ja jedavat zeleninove salaty?
ona mala sialene koliky do 3.mesiaca a este stale sem-tam ma, takze zo zeleniny som mohla len zemiaky a mrkvu a z ovocia jablka, takze moc pestra strava to nie je a bala som sa experimentovat, za tie jej bolesti bruska to nestalo ☹
takze od porodu som nic neschudla ☹

revayova
23. jan 2008

nas maly trpi tiez kolikami a ja za svet nemozem prist na to co mu vadi.uz som skoro iba na cestovinach a on stale place . Tie vecery su strasne.Ani infacol nam nepomaha.

jahodka11
24. jan 2008

baby, ja neviem, nas maly mal hrozne koliky, trvalo to 5 tyzdnov, nic, co nafukuje som nejedla, ani cerstve pecivo...absolutne nic a bolo to uplne jedno, vecer co vecer do druhej, tretej v noci plac....asi neostava nic ine, len vydrzat....aspon to je moja skusenost :( a samozrejme, sme masirovali,s kusali vsetky kvapky...atd.....

hanculka
25. jan 2008

mamičky neviete nahodou , že ked budem papkať tresku uškodi to neako babetku?

andy.a
25. jan 2008

hanculka,myslím že v tomto veku už nie.. 😉

ako si vydržala 5 a pol mesiaca bez tresky?? 😕 😝