Strava dojčiacej matky. Čím ju obohatiť?

grety
16. sep 2007

Baby, mam pocit, ze moja strava pocas kojenia je priserne jednostranna a ze v podstate jem takmer stale to iste. Napisem Vam varianty z coho priblizne pozostavaju moje jednotlive denne chody a ak mate prosim napady, cim obohatit tento jedalnicek, pripadne aj samotne recepty - napiste :

Ranajky : Ovsenna kasa, jogurt s musli, tmavy chlieb so sunkou a syrom, tmavy chlieb s dzemom, vajicka na akykolvek sposob, weetbixy s mliekom a nutellou, vyziva s piskotami, pribinacik
(mlieko ako take nam trochu robi problem, tak skusam teraz 2 dni bez mlieka)

Obed : Vyvary bez korenin, zeleninova polievka (mrkva, petrzlen, kalerab), vajcova s rascou, brokolicovy krem, spenatovy krem, Rozne druhy maska (kuracie stehna, kridla, prsia, pecienky, br.pliecko, kare, krkovicka, hov. pliecko - to som zatial jedla a oki)na masle a rasci s ryzou alebo zemiakmi, rezance s tvarohom (bol trosku problem), zeleninove fasirky, cestoviny s brokolicou a syrom, cestoviny s cuketou a baklazanom so syrovou omackou, kolienka s vajickom, tekvicovy privarok, spenatovy privarok

To je to co som jedla - idem skusit : tofu, soju, gulky v paradajkovej omacke

Ovocie, zelenina : jablka, banany, nektariny, mrkva, petrzlen, kalerab, brokolica, spenat, salaty

Budem rada ak mi date nove zaujimave inspiracie

Dakujem

denne73
1. mar 2011

@ponyxx tak ladime na rovnakej frekvencii. No u vás sa to už asi upravilo , lebo pozerám , že si tento komentár písala už skôr. 😉

lucem
17. mar 2011

ahojte mamicky viete mi poradit chcem sa opytat kojacia mamicka moze papkat brokolicu???? konkretne brokolicovu polievocku??? prosim poradte mi ak viete dakujem

akdarka
17. mar 2011

@lucem ja ju jem bez problemov...vobec nic nevynechavam uz od narodenia maleho, jedla som uz vsetko na co som mala chut 🙂

cukor
17. mar 2011

@lucem ...no akdarka síce ako píše jedla vsetko od narodenia ale ja by som neriskovala.ja tiez kojím a strava nič moc.vyskušaj možno budeš mat štastie a nič mu nebude.

lucem
17. mar 2011

dakujem vam moc ja len preto ze malinky je dneska hrozne uplakany a vcera som papala brokolicu tak som sa bala ze ci to nie je koly tomu...ale si to bude len pocasie...konecne mi zahajkal aspon na chvilku a potom vzhuru na vzduch 🙂

mia258
17. mar 2011

Ja podobne ako @akdarka jem od začiatku úplne všetko, nič nevynechávam (teda okrem vecí, ktoré nemám rada) a myslím že moja malá s tým nikdy nemala problém.
A brokolicu jedávam aj každý deň 😉 Aj keď je pravda, že každé bábätko je iné... 🙂

bibap
27. mar 2011

Ahojte maminy, mozem ked kojim papat sojove jogurty? V tehotenstve som ich vyslovene Zrala 🙂 a teraz mam chut tak na 2- 3 denne.
dakujem

bibap
28. mar 2011

Ahojte maminy, mozem ked kojim papat sojove jogurty? V tehotenstve som ich vyslovene Zrala a teraz mam chut tak na 2- 3 denne.
dakujem

00vladka00
28. mar 2011

ja keď som kojila tak som jedla všetko.a to som prvú kojila cez dva roky a druhu viac ako rok.

mimanka
15. apr 2011

neviete mi povedat či možem už jest kukuricu kojím a malá má už 4 mesiace.ďakujem

jonki
15. apr 2011

@mimanka ved skus trochu a uvidis. Ja som jedla asi uz aj skor. Dala som si par lyziciek rano...nadulo ju, ale len tak standardne...tak ju teraz normalne jedavam.

nela1205
7. sep 2011

ahoj vsetko je ok co pises ale prever si petrzlen ten by sa nemal

petulkaaa18
12. sep 2011

ahojte chcela by som sa spýtať či môžem jest bryndzove halušky ked kojím? 🙂

cukor
15. sep 2011

@petulkaaa18 ....ja som jedla...

annemarikam
30. sep 2011

kde by som nasla nejake recepty pre kojace matky?

cukor
30. sep 2011

@annemarikam aj ja som hladala a nič poriadne som nenasla.

adka7755
6. okt 2011

zaujímala by ma len jedna vec, prečo väčšina mamičiek špekuluje nad tým, že musí jesť niečo zvlášť,keď kojí...jedzte všetko,ale s mierou,pite veľa tekutín akurát dohliadajte na to, aby ste mali vitamíny🙂 či jesť halušky, alebo piť džúsy...to sú dilemy,ktoré rieši asi každá mamička v začiatkoch, no nakoniec si aj tak dá aspoň jeden hlt alebo glg..a keď to bábätku nič nespraví..tak prečo si to nedoprať??veď kojenie nie je choroba.. 😉

miriam18111
12. okt 2011

Ahojte, tak aj ja budem za chvilocku mamicka🙂 tesššiime sa 🙂 🙂 a chcela som sa spýtat na nejake rady co varit zo zaciatku, lebo ked to tu tak prechadzam a nielen tu tak sa neviem akosi z toho vysomarit🙂 aby to nerobilo zle drobcekovi:( nechcem si hned vyrobit alergiee:(
Ďakujemmeee 🙂

bv_alexandra
1. nov 2011

@grety paralen 🙂 😉

ajkuska
1. nov 2011

@nela1205 petržlen je ok alergén je zeler.

elisskah
11. mar 2012

caute! Nikde som sa pri tejto teme nedocitala nic o zmrzline. neviem si letne mesiace predstavit bez nej 🙂 je tu taka mamicka, ktora ju tiez zboznuje a nevzdala sa jej pocas kojenia? nerobi to problemy babatku? a co kecup alebo horcica? taky sunkovy chlebik bez nej mi pripada taky suchy. hm?

ichbinich
12. mar 2012

@elisskah:
Zmrzlinu som jedla 😉 😝
Dokonca aj ked som bola tehotna. Z cerstvych vajec aj tak nekupis, ked davaju vajicka, tak tie pasterizovane polotovary. Takze sa netreba obavat.
Kecup a horcicu som jedla tiez. Samozrejme, ze nie na tony, ale ked si das trosku na chlebik, preco nie.
Ja som tiez jedla vsetko, co mi chutilo. Ano, su aj citlive babatka, ktorym vadi aj ta trosinka, ktora prejde do mliecka. Ak mas podozrenie, vynechaj. Ak je vsetko v poriadku, smelo do toho... Nabuduce si das dva kopceky zmrzliny 😀

alla24
30. mar 2012

Chcela by som sa poradit co vobec mozem jest ked dojcim? Uz som z toho vsetkeho dost "na prasky". Mala dnes prerevala celu noc. Ked sa mi puci a place cez den tak to nejako zvladam ale v noci som z toho dost zle a aj po nej kricim a trasiem s nou a potom zase placem ze aka som na nu zla a aka som zla matka. Mam pocit ze je taka lebo ju boli brusko. Ked som si hladala info na nete co jest tak mam pocit ze asi sa mam len nacicat vzduchu lebo vsetko je zle a to mi na psychike nepridalo a skoncilo to placom. Uz som sa chcela na cele to dojcenie vykaslat (tri dni som uz aj nemala mlieko) ale ked som jej dala nutrilon tak dva dni sme nekakali a mala revala ako keby ju parali za ziva. Takze som zacala odsavat a odsavat a mlieko sa pomaly vracia.Jedla som hlavne zemiaky s acidofilnym mliekom, kuracie som dusila na cibulke, jem strasne vela jogurtov a celkovo vela mliecnych vyrobkov a dnes som sa docitala ze mlieko sa nemoze. Tak isto malm rada cokoladu a aj ta sa nemoze. Milujem halusky s tvarohom ale zase ten tvaroch cize mliecny vyrobok. Tak moja otazka je co sa vlastne moze??? To mam cely den byt na zaprazenej polievke s vajickom?

alenka600
30. mar 2012

@alla24 Ano, ked si zacnes citat, co sa "moze a nemoze" tak je to dost obmedzene. Moja dcera ma 3 mesiace a teiz som nevedela co a ako a postupne som zistila, ze jej nevadi nic v mojej strave a teda som sa "vyprdla" na vsetky tieto univerzalne rady. Kazde dieta je ine, jedno sa hned vyhadze ked mama nieco zje a ine zase nema ziadnu reakciu. Musim povedat, ze kapustu, brokolicu a fazulu som zatial nejedla, aj mne samej to nerobi az tak dobre a aj normalne to jem velmi zriedka. Takze neboj sa, nerad sa radami ale skusaj a skusaj.
A co sa tyka toho pucenia co pises, strasne vela babatiek to ma, aj u nas to zacalo asi 3 tyzdne po narodeni, tiez som si myslela, ze som nieco zjedla, ale skusala som a zistila som, ze ma proste koliku, bez ohladu na to, co zjem. Straaasne plakala a pucila sa, najhorsie v noci. Niektore baby davaju kvapky Bio Gaia, alebo baby calm, u nas nezabrali. Pomohlo, ked som videla, ze sa mala puci, tak som jej vyzliekla plienku a zdvihla nozky k brusku, vtedy sa vedela lepsie vykakat a vyprdiet. A problem uplne odstranilo, ked som vyskusala to, ze ked som videla, ze sa puci, vyzliekla som a podrzala som ju ako keby sedela na nocniku - chytila som ju pod kolienkami a ritka jej vysela dole (nad nocnikom, alebo nad lavorom). V takej polohe sa oooovela lahsie vyprazdni a uz neplace 🙂 Ale vydrz, kolika vacsinou okolo 3mesiacov prejde. Len skus Tvojmu babatku pomct nech sa mu ulavi, nech sa zbytocne netrapi 🙂 Drzim palce!

alla24
30. mar 2012

@alenka600 no ved s manzelom sa dost snazime. Masirujeme olivovym olejom brusko, prikladame teplu plienku na brusko, aj tu rurku do zadocku mame, s nozkami cvicime. Teraz ked uz jej nutrilom nedavam - zmenila som mlieko - teraz mame Hipp mliecko - tak sa to upravilo. Kaka mi aj 3 krat denne a riedko ale vetry teda mame. Prdime dost vela tak preto rozmyslam o strave. Asi na zaciatok skusim vyradit cokoladu a celkovo sladke veci a potom uvidime co dalej. Celkovo sa mi to dojcenie zda strasne narocne. Mala bola dojcena len tri dni a uz som mala zapal prsnika, ktory sa po dobrati antibiotik zase zopakoval. Bradavky popraskane a este aj ten problem s buskom ☹

gab
30. mar 2012

@alla24 , ja jem vsetko, teda okrem cerstvej cibule, z tej naduvalo aj mna osobne este pred tehu... a to mame chlapca, a ti su vraj este citlivejsi, u nasho boli bolesti bruska hlavne vtedy, ked sa velmi nahltal vzduchu a potom som si precitala clanok od jednej laktacnej sestry a prisla som na to, ze som mala zlu techniku prisatia babatka na prsnik, a odvtedy sa to zlepsilo, nema bolesti, dokonca ani ja uz nemavam zapaly prsnika a maly mi vytaha mliecko a to sa krasne dotvori.. ani mne sa nepaci, to nesmiem, to mozem... ? preco? ved on si na to musi zvyknut, ved nebude cely zivot na zemiakoch a kuracinke a takto si zvyka uz z mojho mlieka...
ak chces, kuk sem
http://dojcenie.wordpress.com/category/mamicka-...
je tam toho na citanie naozaj vela a dobrych veci.........

alla24
31. mar 2012

@gab Dakujem pekne za odkaz na stranku. Po precitani par clankov som sa pozitivnejsie naladila tak snad celu tu "laktacnu krizu" zvladneme. Inak to dojcenie je riadna fuska a to som si myslela ze len vytiahnem cicu a je to - ja stasna a aj moje babo spokojne. Len skutocnost je dost ina ☹

belleza
4. apr 2012

Viete mi poradiť čo sladké môžem papať, aké koláče ak kojím. Chcela by som niečo upiecť čo by som mohla aj ja zjesť. Zatiaľ som nič neskúšala.

cukor
4. apr 2012

@alla24 ..mliečne výrobky môžeš a aj tvaroh.potom tvrdé syry,cibulu by som vylúčila,čokoládu tak isto,žiadne kysnuté veci a chlieb a rožky odlezané aspon 2 dni vonku,jablká som si lúpala no a mäso varené alebo pečené s minimom tuku.ale ked má tvoja malá koliku ani dietovanie ti velmi nepomôže.naša mala 3,5 mesiaca koliku a odtrpeli sme si to spolu s nou.žiadne kvapky nezaberali,myslela som že ma už porazí z toho plaču,nespali sme ale musíš vydržať.a nič nie je lepšie ako tvoje mliečko,tak preboha jej ho neodopieraj.vydrž to,koj ju a ver mi,ze ona sa trápi viac ako ty.zápal prsníka si mala možno aj preto,lebo si ju zle prikladala.nie je to náročné,možno len trebalo aby ti zo začiatku niekto poradil.držím palce.

alla24
5. apr 2012

@cukor no mala uz nema koliku lebo sme vyradili nutrilon. Nhradila som ho mliekom HIPP a ziaden problem. Moje mlieko sa mi vratilo po troch dnoch a pomaly sa to uz znormalizovalo takze momentalne uz sme na materskom mlieku. Malej nerobi dobre cokolada je od nej dost vyhadzana a to jem iba bebe dobre rano v jogurte. Co sa tyka potravin povedala som si ze sa nebudem obmedzovat tak jem skoro vsetko. Vyradila som docasne strukoviny a veci na K (od zaciatku tretieho mesiaca to zacnem do svojej stravy aj tak zaradovat - po troske samozrejme)a tu cokoladu ale ostatne jem vsetko. Aj klobasku si dam do fancuzkych zemiakov. Co sa tyka malej je v podstate kludna takze to asi bude ok. Doktorka mi vravela ze netreba zit iba na kuracine a zemiakoch lebo dieta si uz teraz z materskeho mlieka robi stravovacie navyky. Vraj zeny co toho strasne malo jedia tak ked sa zacina s dokrmovanim po 4 mesiaci tak deti odmietaju vela potravin lebo nemaju navyk z dojcenia. Na prsnik neprikladam lebo mala ma v puse trochu infekciu a aj preto som mala 2x zapal. Osobne uz asi kojit nikdy nebudem uz som sa vzdala ved v podstate kojena z prsnika bola iba 1 den zivota a uz sa nechce prisavat iba cez klobucik ale to ma pri tom strasne boli chrbat takze...