Strava dojčiacej matky. Čím ju obohatiť?

grety
16. sep 2007

Baby, mam pocit, ze moja strava pocas kojenia je priserne jednostranna a ze v podstate jem takmer stale to iste. Napisem Vam varianty z coho priblizne pozostavaju moje jednotlive denne chody a ak mate prosim napady, cim obohatit tento jedalnicek, pripadne aj samotne recepty - napiste :

Ranajky : Ovsenna kasa, jogurt s musli, tmavy chlieb so sunkou a syrom, tmavy chlieb s dzemom, vajicka na akykolvek sposob, weetbixy s mliekom a nutellou, vyziva s piskotami, pribinacik
(mlieko ako take nam trochu robi problem, tak skusam teraz 2 dni bez mlieka)

Obed : Vyvary bez korenin, zeleninova polievka (mrkva, petrzlen, kalerab), vajcova s rascou, brokolicovy krem, spenatovy krem, Rozne druhy maska (kuracie stehna, kridla, prsia, pecienky, br.pliecko, kare, krkovicka, hov. pliecko - to som zatial jedla a oki)na masle a rasci s ryzou alebo zemiakmi, rezance s tvarohom (bol trosku problem), zeleninove fasirky, cestoviny s brokolicou a syrom, cestoviny s cuketou a baklazanom so syrovou omackou, kolienka s vajickom, tekvicovy privarok, spenatovy privarok

To je to co som jedla - idem skusit : tofu, soju, gulky v paradajkovej omacke

Ovocie, zelenina : jablka, banany, nektariny, mrkva, petrzlen, kalerab, brokolica, spenat, salaty

Budem rada ak mi date nove zaujimave inspiracie

Dakujem

elvo
26. jan 2008

vie mi niekto poradit,povedat ako casto by malo 3 mesacne babo mat stolicu je plno dojčené.moj synček má stolicu každy 4 den.svetlana

grety
autor
29. jan 2008

hanci podla mna ano - je to majoneza, co su surove vajcia v podstate a treska je morska ryba !!!

grety
autor
29. jan 2008

elvo aj 7 dni bez stolice je vraj ok pri plne kojenych

alinka76
9. feb 2008

baby, neskúšali ste niektorá kukuricu v konzerve jesť? ja to šialene milujem, ale neviem, či môžem. ináč, ja môžem skoro všetko jesť, malý je v pohode, vynechávam len kapustu, kel, kaleráb, karfiol, paradajky, papriky, uhorky, ovocie (jem iba jablká a banány a kompoty), strukoviny. dokonca jem aj čokolády, som závislá. a tiež si robievam ovsené kaše, krupicové kaše,jem veľa mliečnych výrobkov, acidko a mliečko mám samú smotanu 😎 bála som sa jesť aj čerstvé pečivo, ale už som jedla aj čerstvé šišky smažené aj rožky a pohodka 😵

susik77
9. feb 2008

ahojte, tak ja som zacala pridavat ovocie a zeleninu a mala ma z toho este aj teraz bolesti bruska 😒
a dr. mi povedala, ze ked mame obaja s muzom alergie, mala by som kojit do roka ☹ des ☹ uz ma nebavi takto odveci sa stravovat ☹ a mala je aj tak uz zavislacka na nutrilone...place, kym ho nedostane 😎

grety
autor
15. feb 2008

susik aj my sme s muzom obaja alergici a malu som kojila do 4 mesiaca, prestala som kvoli problemom s bradavkami, a poviem ti som si aj vydychla, pretoze takym stylom ako som sa ja stravovala, by som skoncila na infuzii, nakolko malu bolelo brucho uplne zo vsetkeho, ja som mohla maloco jest a tym padom aj mala neprospievala. Teraz je uz 2 mesiace ne bebe ha premium, a pribera, nema bolesti, je krasna a bezproblemova.

andy.a
15. feb 2008

grety a ako si malú naučila na fľašu ??ja mám s tým veľký problém..cez deň krpatá odmieta kojenie ,ani nič nepije,ani čajík,vôbec nič..a potom sa kojí len v noci 😕 🙄

bihan
15. feb 2008

Ja som sa napriek dojčeniu nemusela nikdy obmedzovať. Na prdy trpela malá asi len dva týždne, navyše to začalo 3 týždne po pôrode, takže to určite nebolo mojou stravou.

grety
autor
17. feb 2008

andy, moja chcela flasu hned, nakolko zistila, ze jej to odtial ide velmi lahko, cize som s tym problem nemala, ale viem ze su baby, co skusali sto druhov cumlov a nic !

bihat - tak to ti poniektore ticho zavidime. Ja uz sice nedojcim ale ked som kojila, tak som jedla dokola to iste, kurca na rasci a ryza, trapne cestoviny, polievky, skratka, malu naduvalo uplne zo vsetkeho .... a teraz jej davam bebu 2HA a aj z tej ju boli brusko, nevie sa vzdy dobre vyprdkat, tak este stale jej pomaham espumisanom alebo probio kvapkami bio gaia

betica
21. apr 2008

po mojej 9 rocnej dcerke sa nam podarilo priviest na svet nasho maleho synceka 🙂 som velmi rada ze som nasla tuto stranku,pretoze problem s bruskom mame aj my,co je pre mna nieco nove,pri dcerke som to nepoznala,pila som feniklovy caj,vela caju s tym ze malinkemu pomoze pri bolestiach bruska,ale opak bol pravdou,bol velmi nepokojny,stale vypinal telicko,bol nervozny pri kojeni,kedze om mu davala aj kvapky na podporu vetrov,nevedela som co to sposobuje,prve som vysadila kvapky,ratala som s tym ze cajik je predsa prirodny a ten by mal byt ok.bolo to presne naopak,aj po visadeni kvapiek bolest pretrvavala,tak som vysadila aj cajik,zatial sme celkom ok,snazime sa masirovat,cvicit nozkami a teply kupel nam vzdy urobi dobre.

tinusi
26. apr 2008

Ahojte, mame doma tyzdnove babatko a predvcerom nam zacali problemy s bruskom - krce, zatinanie pasticiek, nervozita pri kojeni... bola som z toho zufala...ved som jedla len to, co sme mali aj v porodnici. Vcera vecer, ked mu zacali bolesti znova, leteli sme na pohotovost. Lekarka nam dala kvapky, ktore treba dat, ked su krce. Navyse ma poucila, ze v porodnici sa nemusela vsetka moja strava nevyhnutne prejavit na malom a mozem jest len mrkvu, zemiaky, starsie pecivo, cestoviny, jablko a bielu aktiviu, varene a dusene maso.
Som rozhodnuta neprestat dojcit a pri dodrziavani tejto diety par dni postupne pridavat do jedalnicka aj ine potraviny a sledovat reakciu. Najviac sa bojim toho, ze maly nebude prospievat... predsa len je to dieta drasticka.
Akokolvek, kazde dieta ma ine brusko a co jednemu skodi, to druhemu nemusi...

jesssie
26. apr 2008

Ahojte babenky,
počula som už toľko zaručených rád čo treba jesť aby mliečko tieklo ako divé ale mne sa zatiaľ nič z toho nepotvrdilo a to som skúšala o dušu. Máte niečo niektorá odskúšané po čom vás mliečko doslova "zalieva"? 😲
Myslím nejaký nápoj alebo jedlo. 😉

elize
27. apr 2008

Ja som sa nastastie nikdy v jedle nemusela obmedzovat. Jasne, ze nejem to co naduva, ale inak vsetko. A cokoladu milujem, nastastie nema ziadnu reakciu, lebo neviem co by som robila ...

Jessie mne pomohli homeopatika Riccinus comunis 5 (stoja cca 60,-Sk) a melta. Tie homopatika si davam vzdy ked Maxinko zacne vyzadovat viac mliecka a ja nestiham odsavat. Ja si totiz odsavam a krmim ho z flasky, pretoze sa narodil predcasne a v nemocnici kym nam ho pustili domov ho naucili na flasku. Ja som bola stastna aj za to, pretoze by ho inak krmili sondou. Ale prsnik mu davam na uhasenie smadu a na ukludnenie. Tu trosku si vytiahnut dokaze.

jesssie
27. apr 2008

Tie homeopatika mám beriem ich trikrát denne po 5 guličiek, ale mne nejak nezaberajú. Už som počula, že viacerým babám to vôbec nepomáhalo k väčšiemu množstvu mliečka tak asi som jedna z nich. 😠 Aj meltu do seba lejem na litre, pijem vineu, CARO aj lucku ružovú, napchávam sa glukopurom, robím si banánové mlieko, jem tvarohové jogurty, už aj kocku kvasníc som skúsila - bŕŕŕ. No buď je malá taká papkáčka, alebo som ešte stále nezhltla tú správnu vec. 😅

olivova
3. máj 2008

jessie - a k tomu musis vela oddychovat a hlavne sa nestresovat.....Ale z trojrocnym dietatom si asi vela neoddychnes, ze?

jesssie
4. máj 2008

To je pravda a ešte keď Vikinka je také "active baby". Niekedy mám pocit, že by som len spala a spala.

daniela84
8. máj 2008

baby a nemate nejake konkretne recepty alebo neviete o nejakej knihe

elfka.elfka
11. máj 2008

tinusi, mozes aj naprikald spagety so syrom a tvarohove gulky, zemlovky, bublaniny a hlavne polievocky... a pridavaj do jedla rascu, po nej dobre travi a pi feniklovy cajik..
nam rehabilitacna sestra vravela, ze babatka maju koliky z toho, ze nemaju dobre brusne svalstvo a nevedia teda posuvat stravu dole a to ich boli. tym ze na slovensku sa deticky balia nasiroko do 3mesiacov a teda nevedia poriadne dvihat nozicky a teda neposiluju brusne svalky tak to dovtedy aj trva.. cize ono to zazracne nezmiznu tie koliky okollo tretieho tyzdna, ale akonahle vypustis dieta z ortopedickych gati zacne dvihat nozky a do tyzdna- dvoch su koliky prec... skus ak nemate problem s klbikmi maleho cez den rozbalovat a nechat kopkat....

alami
11. máj 2008

tinusi - mne gastroenterológ povedal, že dieťa bude mať koliky nech jem, čo chcem, takže nejaké extra diety sú nanič. akurát - nemusíš sa zrovna najesť strukovín, kapusty... ale inak to význam moc nemá. - dieťatko bude mať kŕče tak či tak. ☹ ono to tak proste je. a v 3 mesiacoch to naozaj vymizne. Dávaj sdab simplex pred každým papaním - ono sa to nevstrebáva, nemusíš sa báť. Ono to len vychytá v črievkach všetky bublinky a pomôže tomu von z čreva. Bruško nenechávaj zachladiť - vždy zakrývaj - to radia naše mamy a verím, že majú pravdu a keď je zle pomôže rektálna rúrka - nemusíš sa báť, že by si dieťa zvyklo, keď nebude mať problémy, tak rúrku už nebude potrebovať - pomocou nej mu výjdu z črievka rýchlo von všetky plyny a bolesť za chvíľku ustúpi. - v ritke ju trošku poposúvaj - hore dole a nech ju nemáš upchatú - treba čistiť 😉 a nedrž sa na suchých rožjkoch, dieťatko musí mať aj nejaké živiny od teba, rožky mu moc nedajú 😉

tomzuzka
2. júl 2008

ahoj maminky!
a to som si myslela, že len ja som nervózna z toho, že sa musím v strave obmedzovať..čítam, že beznádej tu vanie z viacerých... mám otázku: ovocie, ktoré by sa nemalo konzumovať/počula som, že vraj všetko čo má kôstky nadúva a citrusy kvôli alergénom/- sa myslí len čerstvé surové ovocie, alebo sa to týka aj kompótov, džemov, ovocia spracovaného tepelne v koláčoch?????
a ešte čaje- aké vlastne môže dojčacia mamina? z čajov pre dojčiace matky mi už "šibe" a neviem či môžem piť ovocné čaje, čierne čaje s mliekom a medom, a aké bylinkové čaje. môžem piť mätový čaj?

stalida
6. sep 2008

ahojte maminy,
nemozte napisat prosim nejake recepty na polievocky podporujuce kojenie? Prveho syna som dlho nekojila a v podstate okrem slepacej polievky som ine polievky ani nejedla. Dakujem 😉

mikalove
10. sep 2008

Tomzuzka,podla mna je pre každú ženu vhodné a nevhodné niečo iné,musíš si to testovať,my sme s mužom zo začiatku stresovali ako blazni,hladali info,čo môžem a nemôžem a lekarka mi povedala,že môžem všetko,tak jem úplne všetko a malú stále kojím,žiadne reakcie na naj nevidieť,ani bolenie bruška,je v pohode a ja tiež 😀 .pijem tri malé kavy denne a malá spí ako zarezaná.normalne sa stravujem na čo mam chuť,slivky,kukuricu,čokolady,citrusy...všetko.pomaly skúšaj,či neuvidíš na dieťai zmeny,vyrážky,bolesť bruška...a pridavaj si do jedalnička.

emjee
19. nov 2008

suzette • Včera o 11:22
ahojte mam doma 5 dnove drobca,a neviem co mam papat...viem ,ze nesmiem karfiol,a cokoladu co ma asi zabije 😀 😝
neviete mi poradit neaky dobry link na jedalnicek ,alebo vlaste skusenosti co urcite nemam jest?
dakujem
a este ako dlho vas bolelo zasitie? ☹

janulka7 • 1d, 16tt • Včera o 11:31
no suzette, mna nezasivai tak v tom ti neporadim. ale co sa tyka jedalnicka,vyhybaj sa zelanej paprike, kukurici, salatu a celkovo veci ktore naduvaju. mala by si jest vela polievok a vraj na mlieko je dobre pit cierne pivo. ja osm ho pila ale neviem ci to bolo pivom alebo tym ze som bola vzdy tak povediac cickana 😀 . ale mlieka som mala habadej. a halvne pravidelne musis jesst lebo inak budes mat mlieko ako vodu. takze vyziva nulova. vies ono to zisstis aj sama ked nieco zjes ako na to reaguje brobcek. ja osom napriklad nemohla nic kde bola majoneza. ale bielu cokoadu som jedla v pohode. a zabudla som kapustu ani nahodou. to je vraj pe dobreckov zabijak.ja som zjedla len raz a mala mi vracala cely den.
ja som v podstate jedla vsetko. okrem toho ako som tipisala veci, co naduvaju.drzim palceky

e.vacka • 1d • Včera o 11:33
Ahoj, ja si dám z každého trošku. Napríklad včera som jedla dusenú kapustu a v pohode. Dala som si za tým síce Espumisan, ale nebolelo nás bruško... čokoládu si dám bežne, to by som nevydržala, ale len s mierou, aj keď by som zjedla aj tonu čokolády 😀

Inak jem veľa zapražených polievok - rascovú s vajíčkom, zeleninovú, mliečne polievky...pijem anízový čaj a jem veľa jogurtov

čo sa týka šitia, ja som sa hojila celé šestonedelie...ale nepríjemné to bolo len nejaké prvé tri týždne... dá sa to vydržať...

veronikahel • 1d • Včera o 20:22
čo sa týka jedálnička ti neporadim, nemala som tu česť kojiť ☹
na zašitie je dobrý Tantum rosalgin - prášokm ktorý sa zalieva prevarenou vodou... 5 sáčkou stojí okolo 120sk, odporúčam použiť na oplachnutie... mne pomohol...

vinka • 2d • Včera o 20:42
Tu sa isto niečo dozvieš. 😉 https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

slzicenka • Včera o 20:53
nejest strukoviny,citrusove plody,jahody,jablko bez supky mozes,multi napoje nepit,cokoladu si tiez odpustit,zapekala by babätko,...naopak velmi dobre je jest zasmazene polievocky,stare mamicky vravia,ze vraj je to dobre na tvorbu mliecka 🙂

bezaz
19. nov 2008

cafte, mna by zaujimalo, co mam jest, ked mi nic nechuti a z uplne vsetkeho ma naduva.. 😒 ten espumisan pomoze mne, ale pomoze aj aby malu nenaduvalo? 😕

cherries
20. nov 2008

Ahoj elize zasmazene polievocky su velmi dobre a takisto sa daju kupit specialne caje na podporu mlieka ci uz v lekarni alebo obchodoch a treba papat pudingy , ryzu v mlieku , krupice , jogurty a tak
A k tomu nafukovaniu babatiek ja tiez kojim uz 6.mesiac a jedine co nemozem su paradajky , kecup , paprika , kapustu mozem na sladko ,sosovicu , fazulu takisto nie no a hrasok zeleny aj kukuricu z konzervy mozte ale nie vela , ale ja viem ze vraj by sa nemali jest huby ak kojite lebo pre deti je to tazke na zaludok a ze aj nejake toxiny im idu do mlieka , lebo ony maju iny zaludok akomy tak neviem ..... a ja jem v podstate uz vsetko obmedzovala som sa iba prve tri mesiace a aj vtedy som zhresila take grilovane nakorenene maso sice ho bolelo brusko ale pomasirovali sme a hotovo musia si zvykat aj na ine aj teraz ho boli brusko ked nieco ine zjem ale potom si uz zvykne nemozte jest len to iste to sa neda pridete o vitamini .................a ovocie mozte vsetko v konzerve alebo v kompotoch bezproblemov

dupinka
25. nov 2008

Ahojte!

o strave pocas dojcenia som sa rozpravala s mnohymi babami, kedze ja este skusenosti nemam a a chcem vediet, co ma caka, povedali mi toto:

citrusy, kiwi, jahody, paradajka sa nesmu prve mesiace vobec, rovnako aj dalsie ovocie s kostkami (marhule, nektarinky, hrozno) indovidualne.
nesmu sa tiez strukoviny, kukurica a vsetka zelenina na K.
Niekoho moze naduvat aj rasce.
Inak sa odporuca pit vela tekutin a jest maso.

Ale vela zavisi od vas samych a od reakcii babatka.

Tak drzim palce!!

dudri
25. nov 2008

jem uplne všetko. Ešte som neskusila kyslú kapustu. Treba jesť všetko, vyskušat ako malej bude reagovať do 6h... Moja mala je v pohode.. ale samozrejme som dodržiala 1-2mesiace diety. postupne som jedla zakazane..aj v malom množstve .všetko o.k. treba jesť hrozno(bez kôstky) (tvorba zvys.mlieka) aj karfiol bez stopky... Nebud fajnova!!!
najmä piť dosť tekutín aspoň 3l.

ajlinka
20. dec 2008

dudri,plne s tebou suhlasm,aj ja jem vsetko...len prve2-3 meiace som sa obmedzovala,ale postupne som pridavala stale nieco nove,dokonca jem v pohode aj cokoladu,mandarinky,obcasne aj vysmazane jedla,hlavne vela syrov a mlieka s grankom.....a jogurty si kupujem tie biele plnotucne s hroznovym cukrom...teraz mi strasne chutia...niekedy som schopna zjest aj pol kila za den,ale musim sa krotit...

susik77
4. jan 2009

Ahojte, s malou som mala pri kojeni strasne problemy=mala hrozne koliky do 5.mesiaca napriek tomu ze som si davala max. pozor v jedle, vadilo jej ak som jedla akukolvek zeleninu, ovocie aj mliecne vyrobky...
Druhe dieta by som chcela kojit aspon do roka. Mozete mi niekto napisat kludne do IP potraviny, kt. sa mozu pri kojeni na 90% nevyvolavaju koliky? A prip. nej. jedalnicek, pri kt. by som potom chudla aspon 1 kg za mesiac?
Dakujem.