Strava dojčiacej matky. Čím ju obohatiť?

grety
16. sep 2007

Baby, mam pocit, ze moja strava pocas kojenia je priserne jednostranna a ze v podstate jem takmer stale to iste. Napisem Vam varianty z coho priblizne pozostavaju moje jednotlive denne chody a ak mate prosim napady, cim obohatit tento jedalnicek, pripadne aj samotne recepty - napiste :

Ranajky : Ovsenna kasa, jogurt s musli, tmavy chlieb so sunkou a syrom, tmavy chlieb s dzemom, vajicka na akykolvek sposob, weetbixy s mliekom a nutellou, vyziva s piskotami, pribinacik
(mlieko ako take nam trochu robi problem, tak skusam teraz 2 dni bez mlieka)

Obed : Vyvary bez korenin, zeleninova polievka (mrkva, petrzlen, kalerab), vajcova s rascou, brokolicovy krem, spenatovy krem, Rozne druhy maska (kuracie stehna, kridla, prsia, pecienky, br.pliecko, kare, krkovicka, hov. pliecko - to som zatial jedla a oki)na masle a rasci s ryzou alebo zemiakmi, rezance s tvarohom (bol trosku problem), zeleninove fasirky, cestoviny s brokolicou a syrom, cestoviny s cuketou a baklazanom so syrovou omackou, kolienka s vajickom, tekvicovy privarok, spenatovy privarok

To je to co som jedla - idem skusit : tofu, soju, gulky v paradajkovej omacke

Ovocie, zelenina : jablka, banany, nektariny, mrkva, petrzlen, kalerab, brokolica, spenat, salaty

Budem rada ak mi date nove zaujimave inspiracie

Dakujem

saska.t
4. jan 2009

susik kazde tehotenstvo a kojenie je uplne ine, takze tvojmu druhemu dietatku vobec nemusi vadit to co druhemu, vsetko je len o skusani, nikto ti 100% nezaruci ze vam to bude obom pasovat 😀

chulieta
15. jan 2009

dievcata, ja jem vsetko doradu, ale nesolim vela a ani korenie nedavam prilis. kazde rano si robim cas z bylin mix. j esuper a obsahuje vsetko co je dobre proti bolesti bruska, feniklovy caj samotny sa neodporuca pretoze nafukuje hlavne ak je v spojeni s medovkou alebo kminom napriklad tak vtedy ma aj efekt proti tomuto nafukovaniu. moja mala je spokojna. a co sa tyka vitaminov tak uzivam basico z justu obsahuje vsetky potrebne mineraly a vitaminy pre kojace matky.

zuza77
18. jan 2009

ahojte! Za nejake 2-3tyzdne budem uz aj ja mamina veeeelmi sa tesim. Chcem sa spytat, ci mozem pri kojeni pit sojove mlieko (ci uz susene,alebo v krabici) a sojove maso? A citala som tu, ze zavarane, alebo konzervovane ovocie sa moze vsetko. Znamena to, ze aj jahody alebo mandarinky? Lebo viem, ze v surovom stave su zakazane....Dakujem za odpovede

tina_
28. jan 2009

asi ta sklamem,zuzi, ale nie...
soja je alergen, a jahody tiez. Rovnako citrusy a podobne ovocie... ☹ Mne sa uz sniva o pomarancoch a mandarinkach... 😀 , normalne by som sa v nich kupala...
Ja som kedysi zabudla na jahody,spravila som si aj rodine knedlicky, chvalabohu,mala sa nevysypala, ale kamoskin chlapec sa vysypal,...moja doktorka sokovala...
Inak co je u nas zaujimave,nasa mala neznasa KURCA,...kedykolvek som ho zjedla, na akykolvek sposob, mala priserne krce...
Zato rezen jej nevadil...bravcovy... 😀 😀 😀

kisska
28. jan 2009

Ahoj zuzi - tiez by som sa nespoliehala na sojove vyrobky, najma ak nimi chces nahradzat obyc. mlieko. Ja som sice nemohla mlieko pit, lebo malemu nerobilo dobre, ale jedla som tony jogurtov a syrov, ani acidko mu nevadilo. Okrem toho, ze je alergen, tak sa z neho tazko vstrebava vapnik, takze ti neda, co by si ocakavala 😒
S tym konzervovanym ovocim by som to nevidela tak tragicky, pokial nemas v rodine potravinove alergie, aj detickam pri prvych prikrmoch ovocie zo zaciatku varime, aby sme znizili alergicku reakciu, takze tepelne upravene by mali byt ok...

jasminka
11. feb 2009

ake jete surove ovocie a zeleninu? ved takmer vsetko je zakazane..este aj pri jablkach pisu, ze naduvaju..to uz ostava len mrkva a banany???? ako mam potom zjest 5 porcii denne??

vie mi niekto poradit, ci zeler je alergen, al. nie?

sirinka
11. feb 2009

jasminka kludne si daj z ovocia na co mas chut a pozoruj reakciu tvojho babatka... 😉 daj si dva tri dni iba jeden druh a zistis, co mozes a co nie...

daducha
14. feb 2009

Ahojte,

tak ja som pri prvom synovi jedla asi tri druhy polievok,vsetko mäso iaba na prirodno,skoro ziadnu zeleninu a ovocie,uz vôbec nie citrusy,orechy a pod., proste ako blazon,starsne som sa bala, aby maleho nebolelo brusko.Dopadlo to tak, ze ja som neuveritelne schudla a maly musel byt od 5 mes. dokrmovany, lebo prestal priberat.
Teraz mam druheho syna a od zaciatku jem vsetko, no" potencionalne problemove potraviny" naozaj v malych davkach.Teda, nejem citrusy,jahody,orechy,strukoviny,kapustu ,kel a pod., no cerstvu zeleninu ako papriku,paradajky,uhorku ano. sice v malickych porciach ale jem. Vo varenej forme skoro vsetko a maly je absolutne v pohode.Akurat ba ma zaujimalo, co si myslite o tofu a tofu natierkach.Mam ich velmi rada,no zatial som sa neodvazila si ich dat.Predsa len, je to zo soje, ta je strukovina a alergen,nerada by som malemu poskodila.

katavinka
20. feb 2009

Tak ja jem úple všetko a zatiaľ sme s ničím nemali problém.

kisska
20. feb 2009

daducha vyskusaj a uvidis, ked nemate v rodine potravinove alergie, je len velmi mala pravdepodobnost, ze by nieco bolo...

matja
13. mar 2009

dievčatá a čo sušené ovocie, hlavne suš. banány? Viete ako na to reagujú brušká bábätiek?

pasoa
23. mar 2009

ahoj matja, no kde som ťa nenašla... asi riešime to isté - pučenie, čo? 😉

kisska
23. mar 2009

matja - susene banany mi vobec nechutia... radsej mam zive 😉 tie si uz teraz dopraje aj Adam 😉

pasoa
23. mar 2009

Kisska, keď budú mať naši chrobáčikovia rok, tak už budeme aj my asi väčšie frajerky. 😀
teraz sme s matjou matky začiatočníčky a koliky a pučenie je to, čo nám nedá spávať a veru sa s tým boríme riadne. 😒

inak po prečítaní tejto témy od prvej strany som tak v rozpakoch, lebo fakt čo mamička, to iné skúsenosti a iné rady a jedna môže všetko, iná zas skoro nič a fakt sa nedá na nič spoľahnúť.
Jediné, na čom sa všetci zhodujú, že za 3-4 mesiace to prejde.
Som ako Grety, keď založila túto tému - čakám teda na tie 3 mesiace...

kisska
23. mar 2009

pasoa verim tomu 😉 Tak mate teraz suchy nacvik na prve prikrmy 😉 tiez treba opatrne skusat a sledovat, co na to hovori brusko 😉 😀

sirinka
23. mar 2009

susene ovocie papajte, ale vzdy ho dokladne oplachnite pokial nemate skutocne bio...a sledovat babatko ako reaguje

bianka...
26. mar 2009

ahojte...ake polievky si varite...ja som zufala neviem co mozem a nemozem...vlastne skoro vsetko co ide do polievok vraj naduva... ☹
vajcova mi az tak nechuti...
ak mate nejake recepty prispejte.

pasoa
30. mar 2009

čauko bianka.. kukám, že marcovky sa pomaly presúvajú do témy o pučení 😀

ja si varím stále dokola so zemiakmi a mrkvou, trolilinka soli a rasce, sem-tam tam šupnem rozmixované vajce...

hesu
31. mar 2009

ahoj bianka ja si varim stale tu istu polievku kuraci vyvar,varila som si aj rascovu ale to mojej malej nerobilo dobre bolelo ju burško
ani ja neviem že čo mam variť moju malu už tretí deň boli bruško a často plače som z toho velmi smutna, ma len mesiac ☹

zuzula25
31. mar 2009

ja v podstate jem skoro vsetky polievky.zeleninove samozrejme len mrkvicka s krupicovymi haluskami,syrova polievka,kysla zemiakova polievka,parkova polievka-ono ich je strasne vela to ked pokombinujete tak sa da varit vselico.a samozrejme vsetky robim zo zaprazky-na mliecko 😉

kiki5
13. apr 2009

ja mam tiež problem čo jest. zatial som nespozorovala že by malemu niečo robilo zle, problem je v tom že mne je zle. zo všetkeho ma boli brucho a naduva. alebo ma prezenie- jednoducho neviem čo jest aby som bola v pohode.

dupinka
16. máj 2009

baby, chcem sa spytat na ovocie a zeleninu.

- banan
- kostkove ovocie - marhule, broskyne, ceresne (kompot)
- spenat

gabii83
17. máj 2009

ahojte ja neviem mna naduvaju veci kt. inyc h nie ale ja som si uz dala aj banan, aj spenat - to mozes na 100% a aj marhule kompot aj to mozes.. - dupinka

bianka vajcovu ani ja nemusim ale z toho budes mat vela mliecka a ak si tam davas aj rascu tak to je "antinaduvatikum" 😀 😀

dupinka
17. máj 2009

vcera u nas bola detska lekarka a povedala, ze sa moze tzv. protialergenna strava. Tzn. vylucit vseobecne zname alergeny - citrusy, med, hluboviny, strukoviny, aromaticke, koreniny, a to, na co je v rodine alergia prip. vieme, ze nas naduva a zapeka.

Po prvych 6 tt, ked nie je kolika, tak sa moze uz aj osupana paradajka, postupne aj karfiol a brokolica.

Inak sa moze ovocie - melon, jablko osupane, s bananom opatrne lebo je alergen (ako u koho, mozno vyskusat), marhule osupane.

Proste skusit a cakat na reakciu 6 hodin.

A aj solit sa moze po troske. Lebo sol viaze vodu a ak ju uplne vylucite, tak potom vas vysusa. No a vela tekutin a zasmazanych polievok (aj ked tam asi vela pesrosti nie je..)

hanam
6. aug 2009

Ahojte baby tak vidim ze v tom dojceni riadne bojujete. Ja zatial skusam len 3 tyzdne, ale uz viem ze mlieko nemozem, ryzu nemozem, jablka nemozem. Uz sa bojim skusat co mozem a som z toho strasne hladna. Neviem co varit, aby nebolo zle. Lebo ked je malemu zle je to hroza ☹

bibi78
10. sep 2009

Je vyslovene nejake ovocie/zelenina, ktora sa vobec neodporuca? Ja som si naivne kupila jahody aj ananas, ale tusim to zostane manzelovi... Rajciny jem pravidelne na ranajky, maly ma sice take vysypane licka drobnymi cervenymi pupacikmi, ale myslim, ze to bolo z pomarancoveho dzusu, ktory som si tiez neprozretelne slahla... jedla som dokonca makove perky a dnes som si dala mak opat, ale len trosicka a potom som sa docitala, ze mak je alergen... No ja neviem... mam cakat na reakciu maleho alebo vyhybat sa vopred urcitym potravinam? Navyse, ked zjem niekolko druhov roznych potravin, ako budem vediet, ktora z nich sposobila bolest bruska alebo inu reakciu?

janka1874
11. sep 2009

bibi pri tak malom drobčekovi by som bola trošku opatrnejšia a keď už skúšať tak počkať na reakciu a podľa toho sa zariadiť a nemali by sa jesť cistrucové plody, paradajky sú veľmi silný alergén tak ani s tými by som to nepreháňala ja som ich začala jesť až po mesiaci a aj to som skúsila jednu či bude o.k. a keď malej nič nebolo tak až tak nikdy si nedávaj viac druhov či ovocia či zeleniny aby si vedela na čo má reakciu a veľmi ešte nafukuje paprika a cibuľa ale ináč nieč nie je zakázané len to treba dávať postupne
mne ešte v nemocke vraveli že to čo zjem na raňajky má v mliečku na obed, to čo zjem na obed má v mliečku večer a samozrejme čo zjem na večeru tak ráno podľa toho potom aj vieš ak bude veeľmi plačkať tak asi mu niečo vadilo

vinka
18. sep 2009

Chcem sa opýtať či môžem piť sirup z bázy čiernej ked kojím.Dakujem vám za odpoved. 🙂

vefi89
16. mar 2010

baby, prosím vás o radu. Miško má problémy s bruškom, veľmi nás trápia vetríky, preplačeme kvôli tomu veľa času a tak mám dosť prieberčivú stravu. Dostala som chuť na ryžu s vajcom. Môžem mu tým ešte viac poškodiť?

natalschen
9. apr 2010

rada pre vsetky problemy s bruskom - pre maminky aj babatka ............ maminky ktore kojite - uzivajte kazdy den 1 tabletku probiotika -- najlepsie su biopron, probiofix a probian - mne to poradili na koliku a po 3 dnoch sa stal zazrak, moje dieta uz viac nezaplakalo kvoli brusku... naozaj to funguje, skuste si kupit jedno balenie, okrem toho, ze to pomoze vam, ide to cez mliecko babatku a problemy sa upravia, skuste to, okrem toho, ze to pomaha na brusko, podporuje to aj vasu ababtkovsku imunitu, je to to iste, ako ked kazdy den zjete ten actimel- len vas to vyjde 15 x lacnejsie 😉 ja uzivam probiotika uz 2 roky a vobec nemamvam ani tie crevne chripky (aj ked vsetci okolo hnackuju a vracaju) a som omnoho zdravsia