Štvormesačný syn pýta popri dojčení aj vodu

ewisam
13. aug 2014

V horucavach zacal pocas dna moj 4 mesacny syn pytat vodu zvycajne tak hodinku po dojceni sa "dopil" vodou. No vecer sa pomer vody a mlieka vymeni. Netusim preco sa potrebuje napit 60-90 ml vody a "dopije" sa materskym mliekom. Kym sa vody nenapije, mlieko nechce. Zobudi sa raz pocas noci na dojcenie inak spi... Najhorsie je, ze neskutocne krici. kym mu tu vodu nedam a nedopije sa kolko potrebuje. Spravila som chybu, alebo je hladny a potrebuje prikrmovat?

pribinak
13. aug 2014

No ved voda mu uškodiť nemôže, je to lepšie ako keby pil nejaky sladký granulovany čaj
Pokial normálne dvojčis a on normálne priberá a prospieva tak je to OK

katarinamarkova
13. aug 2014

@ewisam ak je spokony, pribera.....tak to je uplne jedno ci vodu, ci len mliecko.
pridavam len svoju skusenost - nie je to rada, ta je dole velkymi pismenami 🙂
pri vsetkych troch som zacala okolo 4teho mesiaca po lyzickach prikrmovat, najprv par lyziciek po tyzdni dvoch sa to bez riadneho obeda neobislo....jednoducho som videla, ze krpci su nervoznejsi, upistanejsi, v noci sa mrvili, pistali.....striedala som to s kojenim....par hltov cistej vody fungovalo tiez.....
ze kojit cisto do 6teho mesiaca by sa malo....riadila som sa materskym instinktom, poznala som svoje deti....boli spokojne, napapne, v noci spinkali vacsinou az do rana.
neriadila som sa nazormi inych, riadila som sa svojimi detmi ich a mojimi pocitmi....som tomu rada....
co sa dojcenia tyka, ani cumel, ani umele mlieko, ani prikrmovanie tomu neublizilo....keby sa mi chcelo rozkojim aj dnes...ale nechce sa mi....mala ma rok, dostane uz len obcas cucnut, ked ma chut a sme doma.
deti su zdrave, spoliky, kasliky, alergie - nepoznam - max. tak par dnove jesenne - to sa ale asi nerata 🙂
rada: RIAD SA MATERSKYM INSTINKTOM
ten mi pomohl vzdy ked tabulky a rady inych zlyhavali 🙂

ewisam
autor
14. aug 2014

@katarinamarkova dakujem. Poviem ti, ze pri tom kriku zlyhava vsetko aj zdravy rozum, ale chcela by som vydrzat s tymi prikrmami do toho 6 mesiaca. Uz som bola aj v stave prestat dojcit a prejst na umele mlieko, ale som leniva ho chystat najma v noci 😀 pribera pekne

jankastubka
14. aug 2014

Praveze nam dktor kazal zavadzat postupne prikrmy uz od 4,5 mes aj ked bola plne dojcena prospievala az az. A stale sa kojime, aj ked mlieka je uz teraz asi menej a ma 14 mes

luba41
14. aug 2014

@ewisam a ako si vypýtal vodu? ako prišiel na to, že existuje voda? dojčenému dieťaťu stačí min prvých 6 mes. MM..ked pije takto veľa vody, asi priberať moc nebude..a dávaš vodu ľašou? podla mna je to štrajk, reaguje na zníženú tvorbu MM a treba to riešiť.. a asi najlepšie s laktačnou..

evittam
14. aug 2014

@luba41 Je úplná hlúposť, že dojčenému či nedojčenému stačí len mlieko!!! Mám dve deti, obidvom som dávala čajík alebo vodu už od 1.mesiaca. Je jedno či je leto alebo zima, veď ani vy len nejete.....A nič źlé sa im nestalo, veď je to normálne a prirodzené...Je blbosť, že keď nakojím a riadne sa napapá a pýta cca za pol hodinu až hodinu znovu, tak je určite už hladné - môže byť, ale mne sa osvedčilo, že bolo smädné...A takisto príkrmy som pri prvom začala cca od 4,5 mesiaca a teraz pri dcérke tiež tak. A všetko je v najlepšom poriadku. 🙂

luba41
14. aug 2014

@evittam stačí sa opýtať aj pediatričky, že dojčenie aj Um stačí dieťaťu bez podávania dalších tekutín min do 6 mes...aj pri zavádzaní príkrmov nie je hned nutné ponúkať iné tekutiny..vela detí je príkrmy a pije len mlieko aj do 1 roka..a dojčenie nie je len o jedení..ked dieťa pýta za polhodinu-tak chce uhasiť smäd, chce sa pritúliť, chce sa upokojiť / ked ho niečo rozrušilo/ a pod...dieťa má byť dojčené na požiadanie...ak chce žena dojčiť viac ako pár mesiacov, tak dojčí na požiadanie...podávanie iných tekutín hned v prvých mesiacoch / a fľašou/ môže viesť k postupnému zníženiu tvorby MM a tým k štrajku a väčšinou tým dojčenie končí /a matka to nazve samoodstavenie / ..a každý si robí ako vie a vyberie si z množstva informácii tie, ktoré uzná za vhodné...

alikaa
14. aug 2014

@evittam materske mlieko obsahuje aj vodu, takze nie je potrebne popri dojceni davat aj samostatne vodu. Ani jedno moje dieta do 1. roka neprijmalo ine tekutiny ako materske mlieko, po prvom roku boli ochotni si dat obcas hlt vody, ale materske mlieko bolo stale najzakladnejsim prisunom tekutin. Ked sa dieta napapa a za pol hodinu znova pyta, to vobec nemusi byt o hlade, ale o potrebe kontaktu s mamickou, potrebuje sa znova citit ako v brusku a prave prsnik toto dietatu dava. Kojenie nie je len o jedeni/piti, ma kopec dalsich funkcii - reguluje cinnost srdca, znizuje stres, ma analgeticke ucinky, ked dieta nieco boli a pod.

michaelkanr
14. aug 2014

@evittam ja som takisto do 6 mesiacov vylucne dojcila, vodu maly nepotreboval-kedze dojcenym detom nie je dobre davat flasu, tak tych par kvapiek vody po lyzicke ci v pohariku "zazrak" aj tak nespravi. Syncek bol spokojny a priberal nadstandardne😀 Po prvych prikrmoch som zaviedla aj vodu, od roka maly pije pekne, rovno z pohara bez problemov. Takze, neviem ako u nedojcenych, ale dojcene deti vodu do 6 mes urcite nepotrebuju a preziju bez nej aj dlhsie, aj ked je vhodne, samozrejme, tekutiny ponukat🙂

althejka
14. aug 2014

moj syn tiez vyzadoval a aj ju dostal. to ze ju podla clankov a vyjadreni neviem koho vsetkeho, nepotrebuje neznamena, ze to tak musi byt. moja pediatricka sa smiala,ked som jej to hovorila plna obav, ze som vodu dala,ze ked pyta,dajte,co riesite?? chcete pozehnanie papeza? 😀 😀 😀

evittam
14. aug 2014

@luba41
alikaa
michaelkanr

Veď každý ako uzná za vhodné, ja som čaj dávala - ako píšem a nič sa nestalo a tiež som dlho kojila a ešte aj kojím. A viem akú má funkciu kojenie okrem výživy 🙂 . A nikdy som nemala ani nemáme problém s kojením a tým že dávam čajík fľaškou.
althejka - presne ako píšeš. 😀

evittam
14. aug 2014

@alikaa Naozaj dobre viem, čo všetko má kojenie za funkcie, neboj ale ďakujem. 🙂
A fľašku dávam normálne a dávala som aj staršiemu synovi. A nič sa nestalo, cicik neodmietal a nedmieta ani dcérka teraz. 😉 . Takže všetky reči typu - keď dáš fľašu viac nebudeš kojiť a podobne je u mňa zase len JPP. 😀

michaelkanr
14. aug 2014

@althejka
@evittam
Ohladom flase-urcite to nie je "jpp", hovori to mamila 😉 a za seba mozem potvrdit ze u nas s flasou bol problem. Malemu som dala asi 2x sunar z flase a uz mal problem s prsnikom. Kazdy nech robi ako uzna za vhodne, ja by som ale po nasej skusenosti urcite flasku dojcenemu dietatu neodporucala 🙂

ewisam
autor
14. aug 2014

@luba41 no ako na to prisiel, tazko povedat, pri dvoch krpcoch nestiham riesit ako na to prisiel,ale ruci az pomaly do fialova ked mu ju nedam a pocuvat ho na to naozaj nemam nervy

ewisam
autor
14. aug 2014

@michaelkanr na to ja poviem co mi povedali v porodnici a ze s flasou problem nieje, ze bezne tak krmia nedonosene deti a nemaju problem s prisatim

michaelkanr
14. aug 2014

@ewisam treba povedat, ze bezni lekari sa o dojcenie zial nezaujimaju a casto hlasaju bludy typu: kojit kazde tri hodiny, davat vodu alebo caj hned od narodenia, h jedneho prsnika kojit len urcity pocet minut atd. Preto pre mnohe matky nie su lekari v tejto oblasti autoritou (ani pre mna 😀 ). Dojcenie navyse nie je medicinsky problem, volakedy sa informacie sirili ustnym podanim v ramci rodiny, nebola to ziadna veda len bezny zivot 🙂 tym ze sa do toho zacali montovat lekari (co suvisi s tym ze porody sa presunuli z domacnosti do nemocnic a tie sa medicinizovali) sa z toho ta "veda" urobila. A nie je to - ako vidime-pre dobro veci. Ale k problemu🙂 ja tym lekarom a sestram na nedonoseneckom rozumiem-im je jedno ci sa dieta bude dojcit, ci nie, ci ta flasa sposobi problem. Im ide o prezitie a vypiplanie dietata, dojcenie u nich ide bokom (co je ale skoda). Preto ti samozrejme nepovedia, ze s flasou by mohol byt problem. Im dokonca "lezu na nervy" matky co sa v tychto pripadoch dozaduju dojcenia...raz som veru mala debatu so sestrickou na takomto oddeleni a je to zial tak.
Ja nastastie nemam skusenosti podobneho charakteru, len za seba viem povedat ze u nas flasa sposobila problemy.

libka1
14. aug 2014

@ewisam tak ako ti napisala katarinamarkova, riad sa instinktom... tu sa ti akurat zbehne kopec fanaticiek co ta budu presviedcat ze ked das nieco ine ako MM tak ake hrozne skody narobis... kazde dieta je ine, mama by mala vediet odhadnut co potrebuje 😉

luba41
14. aug 2014

@evittam ak má matka dostatok správnych informácii o dojčení a rozhodne sa ako rozhodne, je to samozrejme len na nej...dojčiť pár mesiacov neznamená dlho dojčiť..je to síce určite viac ako nedojčiť vôbec alebo len pár týždnov..ale dlho dojčiť znamená dojčiť viac rokov, ideálne do samoodstavenia...možno keby si viac ešte o dojčení prečítala, tak určite tú fľašu nebudeš dávať...predpokladám, že s fľašou ukončí dcérka dojčenie za pár mesiacov..

luba41
14. aug 2014

@ewisam neviem či si mala laktačnú poradkynu, ale ak chceš dalej dojčiť, tak treba ten štrajk riešiť..ešte pár dní a malý Ti začne prsník úplne odmietať..tak mne by to bolo ľúto a ľúto by mi bolo aj vyhodených penazí za UM..ja viem, že pri dvoch detoch zosúladiť fungovanie je ťažko, ale ak malý tak plače, znamená, že mu niečo chýba-prsník, pritúlenie , upokojenie na prsníku-ak to nahradíš fľašou, tak jeho uspokojenie bude fľaša a cumel..skús tú laktačnú, ukáže aj poradí ako zosúladiť dojčenie a fungovanie so starším..napr. dá sa malého nosiť v šatke počas dňa a zároven sa venovať staršiemu a domácnosti.. 😉

evittam
14. aug 2014

@luba41 Dojčiť pár rokov nemá nejaký výživový zmysel, jedine tak citový a ten má všetko ostatné ako sa venuješ dieťaťu a podobne 🙂 . A odkiaľ vieš ako dlho dojčím....?! Ja o dojčení mám aj prečítané, aj s laktačnou som v kontakte, keby som bola taká ako píšeš tak kašlem na dojčenie hneď ako som začala mať v 2.mesiaci problémy, nakoľko sa mi strácalo mlieko a aj zle rozbiehalo teraz pri dcérke, nakoľko som rodila cisárskym a urobila som všetko preto aby som dojčila a ešte dojčím......! 🙂

katarinamarkova
14. aug 2014

@michaelkanr
len k tej flaske a dudlu - cumel mali vsetky tri od narodenia, flasku s vodou som zaviedla v prvych tyzdnoch,umelym mliekom od cca 5teho mes. som normalne striedala s kojenim, podla potreby.
nikdy sa mi nestalo ze by deti odmietali prsnik.
- mozno to je aj tym, ze prakticky od narodenia boli zvyknute aj na dudel a flasku s vodou striedat to s prsnikom.....takze som neriesila ked boli vacsi co spravi flaska, ci prestanem kojit......prislo im to prirodzene, boli na to zvyknute a potom ani s odstavenim nebol problem.
a ano davala som aj par tyzdnovemu dietatu pit vodu, lebo vsetky sa narodili v lete a mat dieta na prsniku pocas horuceho dna non-stop sa mi nechcelo, lebo som vedela ze je viac smadne ako hladne.
🙂 inak kojenie som si vychutnavala 🙂

michaelkanr
14. aug 2014

@katarinamarkova 🙂 ja som nevidela dovod striedat dojcenie a um (tie spomenute dva razy boli kvoli strajku). Ked raz dojcim, tak dojcim, nejako som nad tym ani nespekulovala🙂 a to sme boli aj na dovolenke pri mori, ked mal krpec 6 mesiacov-bol bez prikrmov este, takze cisto len na mm a bolo to super🙂 ziadne stresy, mna to nejak nezatazovalo. Myslim ze dieta si same dokaze pocet kojeni casom regulovat, teraz vydrzi maly bez kojenia aj pol dna bez problemov, ani si nespomenie, ked je chory alebo idu zubky, dojci sa castejsie. Mne sa velmi paci myslienka samostatneho odstavenia, kedy sa dieta rozhodne kedy s dojcenim uz nechce pokracovat, ked same na to DOZREJE. Neviem ako to bude u nas, ale velmi by som sa tomu tesila 😵

luba41
14. aug 2014

@evittam nešpehujem po diskusiach, ale laktačnú poradnu sledujem denne
https://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna/mate-skusenost-s-prirodzenym-odstavenim/
a neverím, že laktačná ak si s nou v kontakte, Ti odobrila dávať fľašu a povedala, že dojčiť staršie dieťa je len citová záležitosť..
môžem Ti potvrdiť, že dojčenie aj vo vyššom veku má zmysel,..napr. pri chorobe dcéry si neviem dojčenie vynachváliť-žiadna choroba netrvala dlhšie ako 3 dni, nemusím sledovať príjem tekutín/ pretože dojčím na požiadanie/.. ani dcéra na mne nejako prehnane nelipne..
tiež som mala problemy s dojčení-štrajk, upchaté mliekovody, dieťa malo reflux, ale študovala som info a problémy odstránila.. a problemy s dojčením má snad každá, len záleží ako sa tým vysporiada..Ty si to nevzdala, tak nech vám to dlhodojčenie aj dlho vydrží..

katarinamarkova
14. aug 2014

@michaelkanr
dojcenie ti neberiem 🙂 kludne dojci kolko chces, ak ti vyhovuje. zdrave dojcenie je zdrave.
mne vyhovovalo a vzdy bude spojit svoje potreby s potrebami dietata - kompromis.
s tym extra dlhym dojcenim pozor. uvediem priklad z ihriska
taky cca 5 rocny chlapcek prisiel za maminkou k lavicke a stiahol jej tricko, vytiahol prsnik, ze je smadny.....
deticky co to videli, vo veku cca 4-7 r. do rehotuuuu, ze aha on je este babatko, ked papa cicik....
ten chlapcek ostal chudacik taky zahanbeny ze sa rozreval a utekal z ihriska prec a maminka este s poloodhalenym prsnikom za nim.
myslim ze mu prave vtedy doslo ze uz dozrel na odstavenie :(
ale dojcenie je super vec, prirodzena samozrejme najuzasnejsia potrava pre miminka co moze byt je materske mlieko - pre miminka.....moj nazor....ten tvoj ti tiez neberiem....kazdemu vyhovuje nieco ine.prajem len spokojne dietatko 🙂

michaelkanr
14. aug 2014

@katarinamarkova dakujem 🙂 moj maly ma len 19 mesiacov, takze ci dojcit ci nedojcit zatial vobec neriesim, skratka je to prenho aj pre mna dobre a spravne (dlhym dojcenim sa predchadza napr. aj rakovine prsnika a kedze my ju v rodine mame, tak to pre mna tiez nie je zanedbatelny argument). pre mna su prvorade potreby mojho syna, samozrejme nie na moj ukor (aj ked to si neviem predstavit 😀 ). myslim, ze tazsie to je pri dvoch a viacerych detoch, nejako to sklbit, byt im k dispozicii a este sa aj uplne nevystavit 🙂 takze ked hladas cesty k obojstrannej spokojnosti, nic zle na tom nevidim, urcite to aj u nas bude ine ako s jednym dietatom 🙂

luba41
14. aug 2014

@katarinamarkova
@michaelkanr dojčenie staršieho dieťaťa sa dá krásne nastaviť, tak aby aj dieťa aj matka boli spokojné..matke očividne nevadilo dojčenie staršieho dieťaťa na verejnosti, inak by to nerobila..chlapec iba "utrpel traumu" a matke dá dosť práce, mu to vysvetliť..a nemyslím, že sa chlapec potom odstavil..s dieťatom sa dá od 1,5-2 r. "dohodnúť" vopred na situáciach, miestach kedy je "vhodné a nevhodné" dojčiť ..teda u nás to tak bolo.. takže žiadne prekážky som nevidela, lebo sme mali a máme vyjasnené, kedy áno a kedy nie..
ja takisto vidím v dlhodobom dojčení zdravotný prínos pre matku / o ktorom vám povie máloktorý lekár/ -ked v priemere každá 7 žena u nás ochorie na rakovinu prsníka ☹ -tak takisto uprednostním prevenciu pred liečbou...

ewisam
autor
14. aug 2014

@luba41 asi sme sa nepochopili, ja som za dojdenie a nemam v umysle prestavat.... starsieho som dojcila 2,5 roka.dojcim kazde dve hodiny, len nerozumiem preco si popritom pyta aj vodu, ci je to mlieko "huste" alebo je hladny, alebo je to pozostatok z porodnice lebo tam do neho liali vodu kolko sa zmestilo.... co citam tak mozu byt aj problemy s oblickami a pod. samozrejme to by som nerada

luba41
14. aug 2014

@ewisam pochopili, tak teda eventuálne môže piť trochu vody, / ale určite by som fľašou nedávala/.. ale to množstvo čo píšeš že vypije, je strašne veľa..a ked uprednostnuje fľašu s vodou pred prsníkom a ten plač, tak to je už štrajk..a asi sa to odrazí na priberaní..

sharlotta
14. aug 2014

@evittam zaujimave je, ze caj prave organizmus odvodnuje. Ak pit, tak cistu vodu.

sharlotta
14. aug 2014

@katarinamarkova
@luba41 odbocim, ale mojej dcere som tiez po 1. roku vysvetlila, ze cicik je na doma a ona to akceptovala(aj ked je tvrda palica a jej osobnost sa prejavovala uz od malicka). Urcite je to o dohode medzi dietatom a matkou.