Syn má 5 mesiacov a začínam strácať mlieko. Čo robiť?

tanja61
9. aug 2011

ahojte mam problem pri kojeni maly ma 5 mes. a za poslednych 5dni je pri kojeni dost nervozny trva aj 10minut kym sa tok mliecka spusti,predtym sme taky problem nemali,zacal ma aj stipat s dasienkami je mozne ze su na vine zubky alebo stracam mlieko?ked mate rovnake skusenosti prosim poradte ako na to lebo dnes po kupani mi ani nepapal a zaspal dakujem

estterka
9. aug 2011

@tanja61 aj sa ta bojim spytat ci davas dudel,lebo sa tu do mna ostatne maminy pustia,ale moze to byt dovod nervozity na prsniku. kedze on ma na dudlikovanie dudel,tak na prsniku je nedockavy a chce hned mliecko.moze sa stat aj to,ze na prsnik ide neskoro a je uz velmi hladny. stale plati stare zname-kolko mliecka vyjde von,tolko sa vytvori. najlepsie ti poradi laktacna poradkyna.

inka070707
10. aug 2011

nie som odbornik, ale moj laicky nazor je taky, ze ked 5 mesiacov uspesne kojis urcite sa nestraca mliecko, hlavne nestresuj 🙂 videla by som to na tie zubky, ved cas uz na to ma 🙂 otazne je, ci je nervozny aj po kojeni, alebo ci je spokojny, napapany? skus ho castejsie prikladat a rozhodne by som kontaktovala na tvojom mieste laktacnu, ak sa bojis o mliecko.. drzim palce, urcite to bude ok 🙂

traktor
10. aug 2011

neviem, ci je to tym vekom..ale vsetky deti mi mali priblizne v tomto veku taketo problemy..boli kojene a problem taky ako opisujes..riesili sme to aj u nas v spolocnej teme a mali to skoro vsetky deti..cize urcite to nie je tym, ze stracas mliecko alebo ci si dala cumlik alebo nie -mam aj bezcumlikove dieta a robilo to tiez/..nevzdavaj to, prikladaj si ho/ neskusaj davat UM/..ono sa to upravi..

tanja61
autor
10. aug 2011

dakujem za vase odpovede,ano ma cumlik ale doteraz sme nemali problem snazim sa ho prikladat kazde 2 a pol hodiny a v noci spi celu noc takze rano mam mlieka dost 😉 mam pocit ze mam prazdne prsniky cez den ☹

kamilka22
10. aug 2011

@tanja61 mliecka mas urcite dost, hlavne sa zbav toho stresu, dodrzuj striktne pitny rezim a pravidelne stravovanie. Mozno malicky prekonava nejaku laktacnu krizu, ale ta pominie po par dnoch a mliecko sa zasa rozbehne podla zvysenych potrieb dietatka, takze neboj. A to ze mas pocas dna "prazdne" prsia je normalne, ostava Ti tam hlavne zadne mliecko a ak sa pri jeho sati malicky hneva, je to preto, ze je to mliecko hustejsie a trosku tazsie sa im "taha". Aspon tak mi bolo vysvetlene.

lyduska1
10. aug 2011

ahoj,aj ja mam ten problem,zda sa mi,ze je toho mliecka cim dalej menej a menej,my sa kojime kazde dve hodiny,obcas aj po hodine a pol a to aj v noci a tiez mi pripadaju prsia "mlandraveô,ze uz ani mliecka nemam.mala som tento problem aj pri prvej slecne a nakoniec som kojila az 15mesiacov.A ako tak pozeram na vahu,naozaj ho mam dost,mala pribea az brutalne.vynimkou bola dnesna noc a doobedie,boli sme urevany,mala sa nechcela chytit a jedoval sa.Nakoniec sa,ale poobede uz dva krat napapala a dobehla vsetko stratene...

kvojtanikova
10. aug 2011

@lyduska1 ahoj lydka vidim ze tiez bojujete🙂 sranda ani som neverila ze sa tu najdeme. Fakt netreba stresovat, mlieka je dost, Borca ma uz 8360g takze myslim ze istotne neumrie od hladu. A aj mne trva kym sa mlieko spusti a obcas su z toho riadne nervy, ale co uz. V noci kojim asi 3-4x.

lyduska1
10. aug 2011

@kvojtanikova ahoj,zdravim celu rodinku.No nasa Tamca mala pred vyse tyzdnom 7,7kila a doslova stale "zerie",aj Teri tak papkala a stale bola ako vyžla.Ja sa pri nasom sposobe staleho jedenia nebojim ani tak o mliecko,len sa nestresujem,a hadam sa podari aspon tak dlho ako Tercu.Som rada,ze si ma tu nasla,hodim si ta ako priatelku

xlucia
10. aug 2011

@tanja61 mlieko nestracas, ale mate rastovy spurt, a z toho je takato kratkodoba akoze kriza. byva v 6tt. v 3 mesiacoch a v cca v 6 mesiacoch. ono sa to po par dnoch upravi, ked sa upravi tvorba mlieka na momentalne potrebny stav.

traktor
10. aug 2011

@xlucia toto som mala na mysli, len ani za svet som si nevedela spomenut na to *rastovy spurt* 😉 ...
@tanja61 ja som tiez mala pocit, ze mam prazdne prsniky, skusala som aj odsavat, ze kolko to da..a neslo nic..no napriek tomu som cisto len kojila a matko nadherne priberal..cize mliecko muselo byt..aj ked sa zdalo, ze nie..ono aj prsia sa uz prispôsobia tomu, kolko ti drobec vytaha, kolko potrebuje..pridu aj prikrmy a zas to bude ine..ale mliecko budes mat a budes kojit dalej 😉

tanja61
autor
10. aug 2011

ale ked som uz s toho nie velmi nadsena dneska zase vecerne kojenie vynechal ani poriadne nechytil bradavku a len plakal a ked chytil tak natahoval a stipal ma 😒 takze vcera a dnes papal len 5krat co je malo lebo normalne papa 7 krat ☹ co sa tyka vahy tak momentalne neviem lebo v poradni sme boli pred 3tyzdnami a vaha bola taka akurat ani nie vela ani nie pod vahou,kde mi povedali ze by bolo dobre keby mal viac ale ze nieje to az take zle ☹ chcem zacat s prikrmamy od buduceho tyzdna tak uvidime 😉 ako dlho moze trvat ta kriza?ja sa bojim ci sa nemoze dehydrovat ked tak slabo pije ☹

miad45
12. aug 2011

@tanja61 , presne ako tu už bolo popísané , dieťatko treba prikladať a prikladať. Akonáhle prestaneš , tak mliečko sa pomaly stratí. Ak máš prsníky plné a maličký nechce, tak si mliečko odsávaj, veď ho môžeš zamraziť a potom dať do príkrmu. My sme takúto krízu prekonali po 3 mesiaci , trvalo to cca 5 dní a teraz zase pijeme a pijeme. Ja si nemyslím, že cumlík je problém (samozrejme pokiaľ nepoužívaš fľašku) , prvého syna som kojila vyše roka a cumlík mal od narodenia. Možno dieťatku jednoducho stačí to čo si vytiahne v predchádzajúcom kojení a jednoducho nie je hladný. Možno už nepotrebuje papať každé dve hodinky. Len sa nevzdávaj , nestresuj a stále si ho prikladaj . Držím palce .

tanja61
autor
12. aug 2011

@miad45 dakujem uz sa to zlepsilo ,uz papame normalne,nie flasu nepouzivame vobec🙂

beton
12. aug 2011

@tanja61 @tanja61 ahojky. takyto problem zazije vacsina dojciacich mamiciek, je to uplne normalne. ten rastovy spurt, co tu bol spominany moze byt jeden z dovodov. akurat by som opravila tvoj omyl, ze ak v noci nekojis, rano mas mliecka dost. ono to totiz funguje presne naopak. nocne dojcenie je najefektivnejsim tvorcom mlieka. je dobre si "naplanovat" aspon jedno dojcenie medzi 1-5 hodinou rano, kedy sa mlieko spusta najviac. prave tym, ze mate taku dlhu celonocnu pauzu sa moze stat, ze toho mliecka je naozaj menej a ho postupne stracas, najma ak sa zhorsilo aj kojenie cez den. urcite by som pockala s prikrmami, kym sa tento problem nevyriesi a az potom zacala, aby babatko nepapalo len ine a na mliecko sa vykasle. Pomaha, tzv. peliskovanie. lahnete si na tyzden spolu do postele a kojite sa viac-menej vkuse, den, noc. dobre je mat namrazene jedlo, aby si sa mohla venovat naozaj iba tejto cinnosti. u nas to trvalo tyzden a vsetko sa dostalo spat do normalu. treba len vydrzat a vsetko bude opat ok. drzim palce. pocas peliskovania cumlik samozrejme neprichadza do uvahy...konflikt zaujmov 😉

tanja61
autor
13. aug 2011

@beton ahoj dakujem za rady ale uz som skusala nocne kojenie ale zbytocne, maly sa nepreberie a uz ani nahodou zeby pil,naviac zobral bradavku do pusy a spal dalej 😀 no a tyzden lezat v posteli s malym nepripada do uvahy pretoze mam 4rocneho syna ktory na take nieco nepristupi 😉

beton
22. aug 2011

skus zapojit babky, kamosky atd. ja to tiez len takto riesim. jeden tyzden ti urcite radi pomozu. inak to moze trvat aj kratsie. mozno sa ti rozbehne za dva dni. ja som lezala tyzden s prvym, lebo bolo casu. teraz by to uz asi bolo horsie. este mi napada nosenie v satke alebo nejakom inom ergo nosici. babatko ta citi, tak si skor uvedomi potrebu mliecka a nemusis lezat, pricom babo je stale pri tebe. v nosicoch aj satke sa da kojit aj za behu. zelam vela trpezlivosti a vynaliezavosti :o)) urcite sa podari.
@tanja61

beton
22. aug 2011

@tanja61 mas maleho na noc pri sebe v posteli? takto by sa nocne kojenie dalo spustit, lebo z teba citi mliecko a aj ty ho mas hned poruke, ked zacne mlaskat. mne sa prvu noc maly nezobudl ani pri mne, ale na dalsiu uz ano a o tyzden nabehol na nocne kojenie uz pekne sam v postielke.

tanja61
autor
22. aug 2011

@beton tak to by sa mi pacilo takto si lenosit s malym v posteli aspon tyzden ale ja som v UK rodinu pri sebe nemam a ani babky,kamosky maju deti🙂ale uz sa nam to upravilo papka normalne a zaujimave je ze ked maly spi sem tam so mnou v posteli tak zvycajne spime dlhsie ako normalne a nebudi sa 😀 ale jednoznacne dakujem za rady 🙂 inak mozem sa spytat na prikrmy?lebo uz si myslim ze je cas zacat skusala som vcera a dnes uvarenu mrkvicku vyplul a natahovalo ho 😀 mozno zacat s niecim inym?ake mas skusenosti?dakujem

beton
23. aug 2011

s prikrmami sa zacina u plne dojceneho dietatka po ukoncenom 6 mesiaci, ale je individualne, kedy to dieta zacne naozaj jest. treba sa tesit z kazdej zjedenej lyzicky. su deti, ktore odmietaju prikrmy aj do 9 mesiacov, treba len skusat. vseobecne sa prva odporuca mrkvicka, no minule som kdesi citala, ze je mozno vhodnejsie zacat zemiakom, lebo ma nevyraznu chut a je neutralny. a az potom ist na mrkvicku. urcite vsak zacni zeleninou a lepsie roztlacenou, nie mixovanou (ja som to robila cez lis na cesnak, odporucam, skvela konzistencia pre babatka:o)) pokojne sa ozvi ak nieco nove. mate to tazke, obdivujem ta, ze to sama v uk zvladas. pa.
@tanja61

tanja61
autor
23. aug 2011

@beton maly je plne kojeny a mame 6mesiacov u prveho syna som takto tiez zacinala len uz si nepametam s cim 😀 myslim ze to boli kasicky lebo mu nechutila zelenina 😀 mozno este mesiac pockam,sem tam je drobec nervozny a neviem ale myslim ze len mlieko mu uz nestaci ked som bola vcera na poradni tak mi povedali ze uz mam prikrmovat rano a aj vecer 😀 takze kym ozaj zacneme tak myslim ze to potrva🙂tu v uk uz prikrmuju s hranolkami od 4mesiacov 😀 takze si s toho nic nerobim chcem mat postup ako pri prvom a celkom sme to zvladali,pravda je ze som prikrmovala len na obed asi cez mesiac a az potom som zacala s ranajkami vsetko pomalicky myslim ze som nic neunahlila akojila som ho rok 😉 a teraz mame problemy s jedenim katastrofa 😒 dakujem za kompliment 😉

beton
23. aug 2011

@tanja61 dobre si to robila a toho sa aj drz. skusaj a ozvi sa, ako to dopadlo. ja som kazdy mesiac pridala jedno jedlo, zacala som tiez obedom, potom desiata, potom olovrant...a tiez sme vela pomedzi to kojili.