Syndróm bielej bradavky. Máte s tým skúsenosti?

julie6
28. feb 2008

Ahojte, kojim uz 4 mesiace, musim tiez prikrmovat odsatym MM no po castom odsavani je kazde kojenie bolest, a aj tak neodsajem viac ako 30ml /4000 Sk odsavacka a nic.../tak uz dokrmujem aj UM Ar,kedze mame aj reflux. Od zaciatku ma neskutocne boleli bradavky, v porodnici mi povedali ze to sa upravi, lebo som sa az triasla cela od bolesti,sem tam aj plakala, a neustupilo to za cely prvy mesiac, potom to bolo lepsie ale doteraz nie je pre mna kojenie pohoda, casto ma picha v prsniku, maly bol dlho pristaty, stale spal na prsniku, kedze neprospieval dobre tak som ho prikladala donekonecna, potom mi povedala lekarak na gastre ze takto pil asi len predne mlieko,cumel, ktory nam mimochodom priam nariadili v porodnici/Saca/ mu skazil techniku saniu a stale zaspaval po 10tcih glgoch a len si tak dudlal 40minut a uplne mi zmolili bradavky a ja v nadeji,ze mi to zvysi laktaciu som to nejak pretrpela. Nedavno som citala o SBB, neviem ci je to moj pripad,no moje bradavky-dvorce su uplne svetlo hnede niekde az telovej farby, a bradavky-konceky ruzove,po kojeni cervene, po kojeni som si nemohla dat hned podprsenku lebo aj dotyk latky bol neprijemny, mastim Bepanthenom, Babylove mastou, kadecim, prv som ich umyvala casto potom som prestala, lebo nazory sa roznia, len potieram MM,no stale su velmi citlive. Jedna sa v mojom pripade o tento syndrom???Bude sa to opakovat aj pri dalsom babatku?Mate s tym skusenost?

sue
28. feb 2008

Jul, prečo si prikrmovala aj odsatým MM? Ja som oddsávala len prvé dva týždne a tiež som pri tom plakala ☹ a čo ťa bolí pri kojení? Ak bradavky, vyskúšala si klobúčiky? Ak má malý zlú techniku sania, možno by toto pomohlo... Ja tiež používam a bradavky bolia podstatne menej...
Skús čo najviac mať prsia holé... možno tým, že sú stále vo vlhku (keď často kojíš, resp. odsávaš) majú také sfrabenie... neviem, možno keciam... mne sa zlepšila situácia odkedy spávam hore bez - aj za cenu mokrej plachty..

veverca
28. feb 2008

Julie, o takom syndróme som nepočula. Ja som celkovo dost bledá, takže ani dvorce a bradavky nemam tmave. Pri oboch deťoch som mala problémy s trhlinami na bradavkách. Prvý krát asi mesiac- potom som nekojila, ale odstriekavala/odsávala a keď sa zahojili, zase sme to rozkojili a skončili sme v 16tich mesiacoch. Pri druhom sa to zopakovallo. A to som si myslele, že techniku mám nacvičenú. Skúšala som odsávať-bolelo, odstiekavať, kojiť cez silikonový klobúčik-tiež bolelo. A aj ja som spávala hore bez, aby sa vetrali a večer som si ich jemne natrela masťou Cicaderma. Trápili sme se dva mesiace a ani nevie ako, úplny zlom a zrazu bolo všetko v pohode. Teraz mi nevadí keď cecká aj hodinu- podriemka si pri tom.

veva1
28. feb 2008

tiez sa s kojenim trapime ako sa da,ale mozno by si mohla zmenit polohu kojenia. mne to pomohlo ze sa naje ryhlo,ale strasne hltavo a tiez si zacal povytahovat bradavku a strasne cmuka. tak uz ani neviem co bolo lepsie.
take bradavky mam aj ja a su bud vyzute,alebo v mojom pripade uuz uvazujem ci mi nepreniesol zabku na ne,pretoze si v noci po kojeni bradavky neumyvam. ked bolo velmi zle dala som si tu fialovu vodicku a pomohlo to aspon tak ze som vydrzala nasledne kojenie
o syndrome som nic nepocula

julie6
autor
28. feb 2008

ahojte, praveze ja som tmava,a bradavky svetle, polohy som vyskusala,napr. leze nemozeme lebo mame reflux,kojim v sede s vankusom, myslim ze aj technika sania uz je OK,lebo vysaje za 15min aj 130ml,akurat tie neprijemne pocity, tiez som si myslela ze su to kvasinky, vyskusala gencianku,boli sme obaja fialovi no, ziadna zmena, Nuz a hore bez spavam od zaciatku, v setonedeli som mala mokre pyzamo no od vtedy nikdy, este som nepouzila ani jednu prsnu vlozku, je to normalne???

webi
28. feb 2008

julie6: kvasinky sa prejavuju prave pichanim v prsiach, bolestou pri kojeni a zacervenanim bradavky, niekedy sa koza okolo nej lupe. ak to jo tvoj pripad, tak to ma aj maly v pusinke (taky biely povlak) .Gencianka je dobra pre maleho a pre teba Canesten a este pre oboch marmancek alebo repikovy odvar a potierat.my to mame tiez a nemozeme sa toho zbavit. trva nam to uz mesiac, vraj to niekedy prestane az ked prestanes uplne kojit. a treba menit dudliky a savicky, pretoze to nevyvaris. takze vsetko vyhodit 😒

mon25
28. feb 2008

Syndrom bielej bradavky znamena, ked babo chyti medzi pery len bradavku a zovrie ju ako vo zveraku. Tym padom sa bradavka neprekvuje a je velmi bolestiva. Moj syn mal taky silny stisk, ze nebolo vidno ani pery. Da sa to odnaucit tlacenim bradicky smerom dole hned na zaciatku kojenia, ked sa prisaje.Tlacenim bradicky stisk povoli, po par kojeniach sa dieta nauci nezovierat pery tak silno.

julie6
autor
28. feb 2008

ahoj,diki mon,presne to sme mali, pamatam sa ako som pozerali naobrazky kde ma babo vyvratenu peru vonku, a nas drobec ich ma priem obidve dovnutra,tak silno tlacil, tiez som mu tahala bradu dole, uz je to OK, ale v noci ked sa rychle prisaje cely vyhladovany tak to este robi a niekedy v sere a polospanku ani ja nestihnem kontrolovat az ma preberie bolest

mon25
28. feb 2008

julie, co sa tyka toho odsavania, ja mam presne to iste, dost ma to boli, dokazem si odstriekat len trochu mlieka za dost dlhu dobu. Tiez mam drahu odsavacku, takze problem bude asi niekde inde. ja mam to stastie, ze odstriekavat vlastne nemusim, maly je plne kojeny vyse 4 mesiacov, takze si asi vie vytiahnut kolko potrebuje. Ale, ze by som si odstriekala nejakych 100 ml, aby ho pripadne niekto mohol nakrmit, keby som potrebovala, to skutocne nehrozi. Preco vlastne dokrmujes odsatym MM?

julie6
autor
28. feb 2008

dokrmujem lebo priberal tretinu toho co mal do mesiaca len 120g, potom 150g, teraz 80 g za tyzden,vela krat sme experimentovali a furt ked bol cisto kojeny bez prikrmovania odsatym,tak si nevytiahol kolko mal, no problem bol ze bol uplne spokojny, krasne spinkal,tak kto by do neho tlacil,,,,aj lekarke je to cudne, sama vravela ze na nom nic nevidi,no ale ta vaha uz nepustila a nariadila dokrmovat, a kedze sa nedari odsavat tak musim aj UM, co uz, no a ku podivu ked som zacala pred 3 tyzdnami dokrmovat UM kazdy den +120 na 4x, tak sa krasne rozbehol, jednoducho nemozem ho hladovat,teorie su ze niektore deti priberaju skokovo,alebo menej, no po vysetreni krvi za ukazalo ze fakt tam bol deficit vyzivy, a ja uplne v depresii ze som vyhladovala vlastne dieta....nikdy viac, pozerala som na UM ako na strasiaka, a teraz ked si nim pomaham,tak maly ovela viac vysaje, lebo za minuly tyzden pribral dvojnasobne, t.j.musel aj z prsnika vytiahnut vela....aj sama to citim ze lepsie saje, proste zosilnel, a ma viac energie na sanie, uz davno mu trebalo taktko pomoct a mozno by som uz davno len kojila,....proste chyba, vidis niekedy je aj chybou nedat UM,

boden
28. feb 2008

Ahoj Julie, pod syndromom bielej bradavky myslis to, ked je po kojeni bradavka stvrdnuta, biela a bolava? Mne sa to robi na jednom prsniku a pomaha mi na to teply obklad (priamo na bradavku). Podla toho co pises o bolesti pri kojeni by mohlo pomoct aj upravenie techniky kojenia. Maly by ti nemal sat bradavku ale dvorce, tu by mal mat az kdesi vzadu v pusinke a tym padom by nemala byt cervena a boliet ta. Kontaktovala si nejaku laktacnu poradkynu a bola sa na teba pozriet? By si sa cudovala, ale aj ja som si z porodnice doniesla zlu techniku kojenia a lakacna poradkyna mi velmi pomohla. Bez nej by som uz davno nekojila.

mon25
28. feb 2008

julie, vobec sa nestresuj, robis pre kojenie maximum, maly protilatky dostava a ked dokrmujes po 4 mes. kojenia je to uplne v pohode, dolezite je, ze prospieva, je dokonca mozne, ze sa Ti kojenie rozbehne uplne a budes dokrmovat coraz menej. Mam kamosku, kt. bola 3 tyzdne v nemocnici, doma mala 6 tyzdnove babo, mlieko jej skoro uplne odislo, denne odstriekala len 50 ml, po prichode z nemocnice zacala casto prikladat, po nakojeni dokrmovala a postupne si vratila mlieko,tak, ze kojila do 6 mes. bez dokrmovania a potom s prikrmamai do roka. 😵

zade
29. feb 2008

Mala som to taktiez - do konca piateho mesiaca!!!

bubba
29. feb 2008

ked som bola v porodnici mali k dispozicii dve odsavacky a kazdy cakal na tu mechanicku(elektricka stala)takze skus vymenit odsavcacku,bradavka nevie aka bola draha...
ja som to mala na braduli tiez a mne pomohla fialova vodicka 😉

zuzik_p
23. nov 2008

Maminky, ma nektera z vas tento syndrom? Ja mela velke bolesti a vlastne porad mam pri prisati. Na pravem prsu je to lepsi a dari se mi i, aby mala mela ohrnuty dolni ret, ale presto to boli. Leve prso je velmi bolave a vsimla jsem si, ze bradavka po kojeni bela. Laktacni poradkyne mi dala pevaryl, ale nerekla na co, jen at ho uzivam. Na inerentu jsem se docetla, ze ho doporucuji prave na tento syndrom. Napisete mi nektera svou zkusenost? Mala ma take velmi suche rty a belave...myslite, ze to s tim souvisi?

fifinna
23. nov 2008

zuzik, ja som niekde o tom citala, ale uz si nepamätam kde, len viem, ze by ste si to obidve mali liecit. Takze budes musiet ist aj k detskej lekarke. Radsej jej skus najskôr zavolat, aby si sa neprehnala. 😉

annag
23. nov 2008

zuzik. podľa mojich skúseností je syndróm bielej bradavky sprievodný jav mykotickej infekcie. Takže Ti odporúčam skúsiť antimykotickú liečbu. Teda si kúp v lekárni krém Canesten, Candibene - myslím že aj v CR je pod týmto názvom - účinnou látkou týchto liekov je klotrimazol. Okrem toho si môžeš bradavky dezinfikovať slabučkým - svtloružovým obkladom z roztoku hypermangánu . Takže každé ráno a večer si urob kúru: najprv obklad na 10 minút, len vlažný a potom nechať voľne vyschnúť a potom v tenučkej vrstve naniesť krém. Nemusíš ho zotierať pred kojením, ak sa časť z neho dostane do pusinky, tak iba dobre. Pomedzi to si môžeš bradavku a dvorec potierať krémom Avent Bioclin , teda čistým lanolínom. Liečba by Ti mala rýchlo pomôcť, tak do cca týždňa dvoch, ale prvá úľava po pár hodninách

Inak túto liečbu má v kompetencii kožný lekár. No môžeš si to vyliečiť takto aj sama. 🙂

annag
23. nov 2008

zuzik, nestiham všetko naraz písať, tak pokračujem, pevaryl je tiež antimykotikum, ale má inú účinnú látku, moja skúsenosť je, že práve látka klotrimazol na candidu albicanis zaberá lepšie

zuzik_p
25. nov 2008

ahoj annag, dekuji za radu. Pevaryl pouzivam asi 3 dny 3x denne, zatim zadna zmena. Prava bradavka je skvela, i s kojenim je to dobre, ale leva nevypada dobre. Zkusila jsem kloboucek, ale neslo mi to, porad to sklouzavalo.

annag
25. nov 2008

zuzik, liečbu neprerušuj aspoň týždeň - 10 dní, ak to nepomôže, tak ho zmeň za tú masť čo som písala -Canesten, Candibene. Raynaudov fenomén , teda to, že bradavka zbelie a potom sčervená je porucha prekrvenia spojená s veľkou bolesťou a preto je veľmi dôležité, aby si si ju vyliečila. Jasminka nemá náhodou v pusinke biely povlak? Ak áno, bude treba liečiť aj malú, stačí genciánovou violeťou raz - dva krát denne. Klobúčik určite nepoužívaj, Tvoju situáciu môže len veľmi skomplikovať, lebo práve klobúčik je neustálym zdrojom a šíriteľom infekcie.

zuzik_p
26. nov 2008

Diky annag. Muze to mit i nejakou spojitost s tim, ze leva bradavka se jakoby neztopori, kdyz zacinam kojit? Je vylezla, ale mekka. Jasminka v puse bily povlak ma, gencialovou vodu jsem ji vcera dala poprve.

annag
26. nov 2008

zuzik, iba ak v tom, že to vystúpenie bradavky pred kojením spôsobuje hormón oxytocín,ktorý spúšťa mliečko. Keďže Ťa bradavka bolí, tak sa aj oxytocín ťažšie sám uvoľňuje , musí si ho spusti bábetko stimulovaním bradavky.

Takže jednoznačne celý problém je v mykóze - kvasinke- plesni Candida albicanis - ona spôsobuje soor v pusinke, s dcérkou sa neustále navzájom infikujete, preto sa musíte liečiť obidve - malá gencianom a zároveň zvyškami mastičky, čo zostala na bradavkách, preto si krém pred kojením nezmývaj.

tento problém sme tu viackrát riešili, aj v téme biela bodka na bradavke, herpes na bradavke, ako kojíte - ak máš čas pozri si tie témy a začni vždy od konca, je to niekde na posledných stranách tých tém 🙂

dankariska
1. júl 2014

@annag Ahoj, pozeram, ze mas skusenosti, tak mozno mi budes vediet poradit,kym sa dostanem k lekarke. Mam 6tyzdnovu dcerku a moj problem s prsnikom zacal po cca 3 tyzdnoch. Urobila sa mi tvrda gula, pri sati babatka ma zacalo pichat v bradavke a nasledne mi vznikol maly pluzgierik na konci bradavky. Ten som prepichla, mliekovody sa uvolnili a vytlacila som odtial vsetku akoby vodu. Bolo dobre. Potom sa to zopakovalo este 2 krat v priebehu 2 tyzdnov. Stale mi vsak na mieste pluzgierika zostala biela bodka. Odvtedy vsak mavam take mensie pichanie ked zacinam kojit, potom uz necitim nic a po skonceni ak si viac pretazim bradavku tak ma aj hodinu-dve neskutocne picha v bradavke po takych kratkych intervaloch, ale je to velmi bolestive. Ak si natriem s lanolinovou mastou tak vacsinou to neboli. Myslela som ci nahodou nemam kvasinkovu infekciu a slusila som dat 3x canesten, ale po natreti ma to znova neskutocne pichalo. Nebadam ziadny biely povlak na bradavke, ani mala nema v ustach. Tak som skusila framykoin dnes, ale po nom to tiez pichalo a bolelo. Ale nesvrbi to. Nevies co to moze byt za problem? Dnes sa mi este k tomj aj zas urobila hrudka v prsniku, ale dala som teplu sprchu a rozmasirovala pri kojeni, tak sa uvolnilo. Prsnik mam trochu citlivy.

zltyslonik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dominikalerch
12. nov 2017

Ahoj
Mám presne to iste.aj s tým odsávaním.
Treba kontaktovať laktačnu potadkinu naj z mamili.
Veľá sa dočítas aj na ich stránke
U mňa boli príčinou kvasinky a bolesť pri kojeni spôsobila že som málo pokladala a tým pádom sa upchali mliekovody a kolo tomu to pálilo.ti spôsobovalo u mňa aj belavu bradavku po kojeni.
Tuším na to odporúčajú zvýšenú dávku vitamínu B6 pyridoxin.Ale skús kontaktovať laktacnu popr.na mamila.sk sú kontakty aj články.
Príde aj osobne a zlepší prisatie bábätká. Zle prisatie totiž spôsobuje aj to že sa prsnik nevyprazdni a tým pádom boli a musíš veľká masírovať silno rozbiť hrcky nahriat a masírovať. Ja dom tak robila a zrazu sa mi podarilo odsat aj 100 ml samozrejme nie hneď ako čarovným prutikom ale čím viac som masírovala tým viac cicka pustila🙂 držím palce

antamauru
1. sep 2019

@dankariska zistila si prosim ta v com bol problem? Mam rovnake pichanie, vsemozne liecene kvasinky a bolest neprechadza. ☹

dankariska
1. sep 2019

@antamauru uuf to bolo davno. Ale mala som.na bradavke uplne miniaturnu ranku po prepichnuti mliecneho pluzgiera. Ked som zasla za koznou lekarkou, urobila.mi ster z bradaviek na kvasinky a dala mast bactroban. Po troch dnoch bolesti presli. Ster bol nakoniec negativny. A ako si zatial liecila ???