Trojmesačná dcérka je drobunká

gitkaholisikova
11. júl 2017

Ahojte mamičky.Mám 3 mesačnú dcérku,no mám obavy,že veľmi slabo pribera.Dnes sme sa vážili,mali sme 4640 g....Dcérka je plne dojcena,posledné 2 dni sa mi odťahuje od prsníka a plače,odmieta mi z neho piť.skúšam to znova a znova,niekedy až s plačom....dnes sa to ráno opakovalo,,,mám pocit,že jej už moje mliecko nestačí.skúšala som si odsat,no šlo mi to len po kvapkách.dojcim len z jedneho prsníka,najviac mám obavy z efektívnej váhy,,zdá sa mi to málo.😢😢😢.

pribinak
11. júl 2017

4,6 kg nie je na 3 mes malo. Dôležité je aka bola pôrodná váha a ako pribrala doteraz.
Velmi neporovnavaj, lebo 1 3mesacne babo bude mat 5,5 kg a ine este menej ako tvoje

Pýtaj sa vašej pediatricky, ona ma záznamy o jej priberani
To co popisuješ moze byt aj dojčenské štrajk

bluff
11. júl 2017

Ked ti nejde odsat, kolko mlieka vlastne mas? Mozno odmieta pit lebo sa jej tazko pije ked nie je co.A je hladna. Skus namiesto dalsieho dojcenia len odsat a uvidis, kolko ti pojde. Ak jej tvoje mlieko nestaci, tak prejdete na umele. Nic hrozne sa nestane.

yasamin
11. júl 2017

Dcérka ti začala štrajkovať ak používaš cumlík alebo fľašu zahod ich ponúkaj najmä v spánku a polospanku skus inú polohu pri dojčení na môjho maleho fungovala futbalová poloha.Tým že neodsajes sa netráp ponúka sa rovná dopytu čím viac bude mala sať tým viac sa mliecka bude tvoriť zvys fyzická.kontakt spinkajte spolu alebo spoločný kúpeľ je tiež dobrý.Väčšinou sa po 3 mesiaci tvorba mlieka ustáli nemusíš mať prsia naliate neboj.Mliečko jej stačí len ak jej nedávaj cumel je to iná technika satia ako pri dojčení to isté aj fľaša z ktorej ide mlieko ľahko ak si na toto zvykne odmietne ti prsník úplne.držím palce ja prvú dcéru dojčiace 20 mesiacov syn teraz ma takmer rok a stále ťahá 🙂

janicka2315
12. júl 2017

Ak mas pocit ze nemas mlieko,kludne prejdi na umele..svet sa nezruti

dai
12. júl 2017

@gitkaholisikova hm... podla mna na 3 mesiace je to dost nizka vaha a teda 13mesacne 5kilove dieta urcite nie je v poriadku☹
Porad sa s pediatrickou, vaha je v tomto veku znak prospievania, ked nebudu prirastky tak sa dietatku nebude rozvijat ani.motorika a tiez mentalne nebude musiet napredovat....
Ja som mala podobny problem - syn sa narodil ako 2, 7 kg, v 3och mesiacoch mal 4kg - my dme boli sledovany vo viacerych poradnach a vsade mi povedali ze je to malo - skusali sme rozkojit 1 mesiac ale nepomohlo ( moj syn sa narodil bez sacieho reflexu, na kojenie som ho musela budit - cvicit s nim - mlieka som mala vela len on zial nevladal pit - ja som si prve 2 mesiace len odsavala kedze bol v nemocnici...) zial aj po mesiaci sa to nezlepsilo, tak sme presli na flasu, pricom som mu stale davala svoje mlieko , okolo 6teho mesiaca uz aj umele kedze mojho uz nebolo dost - fakt je ze pred kazdym jedlom si nieco od mna potiahol pomaly do roka - po zaradeni flase zacal krasne priberat a rozvijat sa...

erickatt
12. júl 2017

@yasamin moji mali cumel obaja a pili pekne,

vuvi
12. júl 2017

Moja mala v troch mesiacoch podobnu vahu ak nie este menej,bola zo zaciatku dojcena,potom po dva a pol mesiaci sme presli na um,dcera je tu krasna,ziva zdrava a sice mi trvalo,kym som sa vysporiadala s nekojenim,ale prvorade je zdravie mojho dietata...mlieko mi tiez islo po kvapkach,odsat sa mi dalo len malicko..no budem trapit svoje dieta hladom? Kazda rozumna mama bez mlieka si uvedomi,co je prednesie..ci predstava o dojčení a chudnuce dieta,alebo zdrave prosperujuce a priberajuce dieta na um

tinka13
12. júl 2017

Ja som prveho plne dojcila, druhého ešte stále, aj keď len v noci. S tým odtahovanim to nebude kvôli množstvu mlieka. Nenamahala si sa? Keď máš svalovicu, zmení sa chuť mlieka, takisto po masáži. Ak je to možné skús prikladať aj na druhý, rozhodne neodsavaj - znizi sa tvorba mlieka. Tvorba mlieka je podmienená aj psychikou- k odsavacke lasku necítiš. A hlavne pokoj. Ja som mala pri prvom laktacnu krízu práve v období rastového špurtu, stres tomu rozhodne nepomohol. Ale za 2 týždne to prešlo. Ak by bol hladný, ver, že ti to dá jasne najavo. Ak by si potrebovala, skús laktacnu poradkyňu, prípadne napíš.🙂

ivetz
12. júl 2017

@gitkaholisikova Neviem, aká bola pôrodná váha tvojho dieťatka, ale mne pred x rokmi pediatrička povedala, že do 6 mesiacov dieťaťa by sa mala pôrodná váha zdvojnásobiť a v 1 roku by malo mať dieťa 3-násobok pôrodnej váhy. Samozrejme, nie je to dogma, iba orientačný údaj. A tvorba - množstvo mlieka je otázkou ponuky a dopytu.

mydielka_od_domky
12. júl 2017

Nezalezi na tom, kolko vazi, ale kolko pribera? Pediatricka na poradni je s priberanim spokojna? Ja mam tiez drobceka, porodna bola 2900, z nemocky sme sli ani nie s 2700. Teraz ma 10 tyzdnov a 4300g. Na poslednej poradni mala mensi prirastok, vraj je v tych spodnych cislach, ale je to este v norme. Vela vracia, prespi celu noc a krmili sme kazde 3hodiny, vyslo nan to len na 6kojeni. Tak som po tej poradni kupila vahu aby som mala lepsiu kontrolu a krmim kazde 2,5hodiny 7krat za den. Mala zacala priberat lepsie 🙂 skus kojit castejsie, to ti podpori aj tvorbu mliecka. Ak je po kojeni kludna, mliecko si vie vytiahnut. Ak aj po kojeni place a je hladna, dokrm UM 🙂 tiez len cumim ked vidim ako ine baby pisu ze ich deti maju 5,5-6kg. A vies co? Nechcela by som ich nosit cely den na rukach 😁

gitkaholisikova
autor
12. júl 2017

Ďakujem Vám všetkým za radu.Dnes ideme k dr.na prevazenie,tak som zvedavá,čo nám povie.🙂

rawmamka
12. júl 2017

@erickatt Presne tak aj u nás 😀, mám tri deti a všetky mali cumeľ do takmer dvoch rokov, zato fľašu nepoznali, kojila som ich dokopy 11 rokov (najstaršie takmer 5 rokov a horko ťažko som ho odstavila 😀, dcérky každú po 3 roky).
@gitkaholisikova krízy sa objavujú sem tam sporadicky, najmä toho prvého pol roka, netreba podliehať panike, aj keď je to náročné najmä psychicky, treba sa upokojiť, lebo deti všetko vycítia 🙂, veľa spať, veľa piť, veľa sa hýbať na čerstvom vzduchu, jesť pestrú vyváženú stravu. Moja najmladšia úplne odignorovala ľavý prsník po 4 mesiacoch kojenia, ani počas nočného kojenia, keď dieťa pije viac menej intuitívne a je v ľahkom polospánku sa nedala "oklamať" 😀 , keď som jej ponúkla ľavý namiesto jej obľúbeného pravého, keď nič nezabralo, neriešila som to a do troch rokov pila iba z pravého, telo si krásne samo vyregulovalo aj hormóny (žiaden zápal prsníka, žiaden nedostatok mlieka,...). Asi je to všetko v citovom nastavení a najmä v hlave - vo viere v samú seba, materinský inštinkt, chuť popasovať sa s problémami,...
Ak by si si nevedela pomôcť sama, tak čím skôr oslov nejakú skúsenú laktačnú poradkyňu v tvojom blízkom okolí, spolu rýchlejšie odhalíte kde to "väzí" 😉. Ja som ju síce nikdy nepotrebovala, ale viem, že fungujú spoľahlivo a poskytujú kvalitné služby.
Držím palce 👍.

gitkaholisikova
autor
13. júl 2017

Ahojte mamičky,včera sme sa s dcérkou vybrali k pani dr.na prevazenie.keďže naša dr.má dovolenku,zastupovala ju druhá.po dlhom čakaní som to vzdala,a domov sme isli bez prevazenia,nakoľko som mala so sebou aj ďalšiu dcérku,ktorá to tam už nemohla vydržať.Dnes je to 3 deň,čo mi odmieta prsnik,plače,odťahuje sa...nezvládla som to psychicky a dala som jej umelé mliecko.vypila mi 150 ml a zaspinkala.skúšala som si odsat ale podarilo sa len 20 ml...šlo mi po kvapkách.budem sa ju snažiť stále prikladat,i keď mám obavy,že mliecko naozaj odchadza.Včera som dostala menzes,dosť silný,,,možno to s tým nejako súvisí.A tak isto stresy,ktoré prežívam,,,doma mám ďalšie 4 deti,s ktorými mám tiež čo robiť...nemám vôbec kľud,pokoj,ktorý tak veľmi potrebujem

luba41
13. júl 2017

@gitkaholisikova prečítaj https://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/material...
cumel flaša preč, nosiť dieťa v šatke počas dna, spolu spať a dojčiť v noci, dojčiť čo najviac počas spánku, polospánku..nenutiť,..vystihnuť ked zaspáva -dojčiť v posteli a nechať aj dudlovať..treba odstraniť chyby v dojčení, ak chceš dalej dojčiť

tinka13
14. júl 2017

@gitkaholisikova chuť mlieka sa môže zmeniť aj počas menštruácie, niektoré deti si na to musia zvyknúť. @luba41 ma celkom fajn rady, ale ak je malá hladná, tak sa jej po priložení neboj dať aj umelé mlieko. Ja som to robila počas laktačnej krízy len 2 týždne, potom sa mi znova zvýšila tvorba mlieka, uvidíš. Môžeš to kombinovať, uvedom si, že aj v malom množstve mlieka dávaš dieťaťu imunitu a mnohé živiny, ktoré umelé mlieka nemajú.