Upchatý mliekovod. Vďaka za rady

vierkaaaa
9. feb 2008

od rána mám ľavý prsník dosť tvrdý, ale nie celý iba zospodu, neviem si to vysvetliť zdá sa mi, že mám upchatý mliekovod, dojčím 4 mesiace, pri dojčení nemám žiadne problémy ....
napíšte mi prosím či sa to dá rozmasírovať, alebo to treba nahrievať... ☹ vďaka za rady

jajka78
2. dec 2008

ale ked tak rozmyslam, bradavky ma svrbia a sem tam citm pichanie v prsniku.ako sa lieci ten soor? a tie ranky na bradavkach nemam, ale keby ano, staci ten bepanthen napr.?

annag
2. dec 2008

jajak, máš na bradávkách mykózu - choď si do lekárne kúpiť Candibene alebo Canesten masť, voľne na predpis a manganistan - kryštály na dezinfekciu pokožky a predmetov, sk ktroými malý prichádza do styku.
A rob si takúto kúru - ráno, večer, prípadne aj na obed - z manganistanu (=hypermangánu) si urobíš vlažný roztok - jeden kryštálik do misky s vodou - rozpustíš, namočíš do gázy, vatového tampónu apriložíš na bradavku na cca 10 minút, necháš voľne vyschnúť a v tenkej vrstve natrieš masť. Masť pred dojčením nezotieraš - je dobré, ak jej časť prenikne o pusinky, lebo bude liečiť aj pusu. Malému kúp genciánovú violeť a potieraj mu pusu raz - dva krát denne - na prst si obmotaj gázu a vytieraj pusu. Už o pár dní budeš cítiť zjavnú úľavu, aj po vymiznutí príznakov pokračuj - aspoň 2-3 týždne o musíš liečiť.

Papá krásne, nič nemeň, len jemu stačí 5-10 minút papť, takže potom sa vrtí, lebo nie je hladný, máš veľa mliečka.
Po každom dojčení odsávaj, aby si prsníky vyprázdnila dobre - a striedaj tie polohy, bude fajn.

jajka78
2. dec 2008

Tak vsetko kupene, prva kura za mnou,snad zaberie. trosku to stipkalo ked som si dala tu vodicku, asi reakcia. teraz je znovu lavy prsnik na rovnakom mieste tvrdy ako predtym. stale dokola. ale verim ze to prejde. polohy menim, prsniky odsavam. len aby mal maly mlecko. aj pusinku ma fialovu,zlatusik 🙂 potom poinformujem ako to ide dalej

annag
2. dec 2008

jajka, ten roztok musí byť slabučko ružový, ozaj len jeden maličký kryštálik, len tak pokračuj, určite bude dobre, len trpezlivo pokračuj 🙂

pammy
11. dec 2008

Ahojte baby,
ja mam podobny problem, dnes od poobedia mam strasne tvrdu cast prsnika (od bradavky smerom hore), ako kamen. Snazila som sa to rozmasirovat v horucej sprche, aj sa to trosku uvolnilo sa mi zda, ale neodstriekam ani kvapku :( Teda 4minuty masaz a potom akurat 2 kvapky, ani rucne ani odsavackou. Maly ked saje tak bohvie ci nieco vytiahne, je dnes nejaky nervozny, neviem ci z hladu, alebo zo mna :( Viem, ze prsnik treba vyprazdnit, ale ako? Teraz som zabalila do plienky tvarok a prilozila. Co mam este urobit, aby sa to zlepsilo, najviac ma trapi, ze mi nejde nic odstriekat :(

annag
11. dec 2008

pammy, pre istotu prvá kontrolná otázka - nemáš na bradavke bielu bodku, taký malý pľuzgierik?

pammy
11. dec 2008

ahoj Annag,
myslim ze nemam. Mam sice vzdy po kojeni tie spicky bradaviek biele, ale to si len myslim ze je odkrvenie po tolkom tahani. Maly ma biely jazyk, aj som myslela, ze to moze byt C.albicans, ale doktorka tvrdi, ze nie. Takze pluzgierig si myslim ze nemam.

pammy
11. dec 2008

pluzgierik ...

pammy
11. dec 2008

Asi som Ta celu domotala, ten biely jazyk ma maly uz viac ako 2 tyzdne. No a ten tvrdy prsnik mam len od dnes, aj ked raz sa mi to uz stalo (je to pravy prsnik), ale dalo sa to rozmasirovat. Dnes sa mi to nedari.

sirinka
11. dec 2008

pammy vacsinou biely jazyk u docjenych deti byva od mliecka a da sa vlhkou gazickou mierne zotriet. aj nasa klarka mala vecne biely jazycek a dr. vzdy tvrdila ze je to ok.
candida sa castejsie ako biely povlak prejavuje na bokoch v pusinke, tak skus pozriet tam.
pti dojceni si to tvrde miesto zatlac palcom ked maly taha, vtedy sa to lahsie uvolni. a brada babatka ma smerovat ku zatvrdnutemu miestu.

jajka78
11. dec 2008

pammy, dosledne pozri ryhy v bradavke ani ja som si najskor nevsimla, mala som ju velmi drobnu, myslim tu bodku, presne ako tebe mi neislo nic a prsnik ako kamen. potom ta uuulava 😀

pammy
11. dec 2008

Ahoj Sirinka,
ach cely den sa s tym trapim. Zatial nic nepomohlo. Budem tlacit ked zacne papat. Najhorsie je, ze to mam od bradavky smerom hore, to by som ho musela vlastne kojit nohami hore a to si naozaj neviem predstavit.

pammy
11. dec 2008

Prave som nasla taku bielu bodku, zastrcenu v ryhe, ale nie je ako pluzgierik, skor ako krupicove zrniecko. Je to teda upchaty mliekovod ci ta infekcia? Uz som z toho jelen.

jajka78
11. dec 2008

tak podla mna to bude ono, ta bodka, vyvar si ihlu a pichni do toho, neboj sa, ja som mala celu polovicu prsnika tvrdu tiez nic nezaberalo, staci jemne pichnut a skus rozmasirovat jemne prsnik a vytlac mliecko, priloz si aj teply obklad lepsie to pojde, teda mne to tak islo, daj vediet

pammy
11. dec 2008

Idem na to.

annag
11. dec 2008

pammy - jajka má pravdu, ona už je na to odborník 😉 🙂

jajka78
11. dec 2008

anka 😀

sirinka
11. dec 2008

pammy poloz si maleho na stol hlavou k sebe a predklon sa nad neho 😉

pammy
11. dec 2008

Babky Annag, Jajka, Sirinka,
dakujem Vam z celeho srdca.... Bolo to viac tych zrniecok. Najprv som si cast vyskrabala a potom som normalne videla ako jedno vyletelo spolu s mliekom.... neuveritelne. Neviem co by som si bez Vas pocala. Normalne sa to hned uvolnilo. Maly si teraz pekne papka 🙂 Rada by som sa Vam odvdacila nejakymi velkymi cokoladami !!! Tak zajtra predsalen mozem ist ukazat mojho drobca babicke 🙂 🙂 🙂

sirinka
11. dec 2008

pammy no to je super...teraz hlavne pekne papajte, nech sa to riadne spriechodni 😉 a dobru nocku

annag
11. dec 2008

pammy, no si tam mala toho nazbierané, pozor na to počas celého obdobia dojčenia, aj v roku. Zvyknú sa opakovať. Takže každý deň si bradavky kontroluj, trošku ručne odstriekaj, aby si videla, že tie mliekovody sú uvoľnené a aby prípadne upchaté mliečko vyšlo von.

pammy
11. dec 2008

Ano, dakujem Annag. Budem davat pozor. Taka mini vec a kolko starosti sposobila....

pammy
18. dec 2008

Ahojte baby,
som tu opat s problemom ☹
Zase mam upchaty mliekovod v pravom prsniku, po bielej bodke ani stopy a maly to nevie nejako vytiahnut.
Okrem toho mam dost casto, aj ked nie stale, pri kojeni take bolesti, ktore mi vystreluju az do chrbta. Je to normalne? Zlepsi sa to, alebo by som s tym mala nieco robit? Je to vacsinou k veceru, ked som uz dost unavena (maly permanentne od 15.00 do 2.00 v noci nespi - mozno 20 minut), ale dnes to mam uz od rana.
Biely jazyk ma permanentne, tak ja naozaj neviem, ako mam zistit, ci to vsetko nesposobuje ta Candidoza ☹ ☹ ☹ (doktorka tvrdila, ze to maly nema).
Mozem si davat Candibene krem, aj ked som si neni ista, ci je to presne ono? Uz som z toho fakt nestastna a dost nervozna.
Dakujem za vsetky rady.

sirinka
18. dec 2008

pammy nedavaj, ked ti dr hovori, ze to maly nema, tak to tak bude...candida len velmi zriedkavo sposubuje biley povlak na jazyku.
pri dojceni stlacaj upchate miesto.

fifinna
18. dec 2008

pammy, môj maly mal tiez stale biely jazyk, doktorka mi poradila cistit ho : pol lyzicky sody bikarbony a pol lyzicky praskoveho cukru zamiesat s vodou a vytriet sterilnou gazou. Robim mu to tak doteraz. Skus si na ten prsnik spravit zemiakovy obklad.

annag
18. dec 2008

pammy, môžeš si dať Candibene, aj keď si si nie istá. bábetko nemusí máť soor a Ty áno. Nie je to pravidlo,hoci väčšinou to tak býva. Candibene má aj antibakteriálnu zložku, takže prelieči aj ochorenia, ktoré nemusí spôsobovať práve kvasinka. Nie je tá bolesť pri dojčení aj vtedy, keď Ti je na pocit chladno? Táto bolesť je charakteristická pri kvasinkovej infekcii. Musíš pokračovať v liečbe aspoň dva týždne po zmiznutí príznakov. Biela bodka sa môže zjaviť neskôr, ale vo vnútri už zástava mliečka môže byť - skús si poriadne v teplej sprche daný mliekovod rozmasírovať a vytláčať z neho mliečko ručne.

pammy
18. dec 2008

Ahoj Annag,
su take citlive aj na chlad aj na dotyk. Najradsej by som chodila stale predklonena, aby sa ich nic nedotykalo. Teraz som si dala horucu sprchu a trochu ta bolest presla. Ale nie kazdy den je takyto. Obcas to az tak neboli, teda ked sa pricucava tak vzdy, ale toto je taka zvlastna bolest.
Okrem toho v lavom prsniku mam tiez taku hrcu, ktora ale neboli, nezvacsuje sa, ale predtym tam urcite nebola. Citim to ako taky strapec maleho hrozna. Nie je to zdurena lymfaticka uzlna? Boze uz si pripadam ako hypochonder....... pomoc.

pammy
18. dec 2008

Fifinna:
Ja som sa mu to vcera snazila utierat len gazou, aby som sa presvedcila, ci to ide lahko zotriet, to bol boj..... Zotrela som troska zo zaciatku jazyka, viac sa nepodarilo 🙂 Ale budem skusat dalej.

Sirinka:
Tlacim tlacim, masirujem a nic. Ale budem aj nadalej.

DAKUJEM.

annag
18. dec 2008

pammy, to bude kvasinková infekcia určite, takže pusinku nerieš a nasaď si kúru Candibene či Canestenom.´Časť krémiku prejde aj do pusinky a bude pôsobiť aj v nej. Počas dojčenia môžeš mať takéto hrčky, to je v poriadku, po odstavení a znormalizovaní hormónov by sa mali všetky hrčky vytratiť, ak tam nejaké zostanú, tak by ich mal lekár sledovať. Je veľmi dôležité, aby si bola bez bolesti, lebo potom sa prsníky zle vyprázdňujú, takže čím skôr sa začni liečiť a bude dobre

pammy
18. dec 2008

Ahoj Annag,
bola som v lekarni, takze zacinam liecbu. Po tych klobucikoch som mala stale podozrenie, ci to nebude ono. Predsa len s nimi ta hygiena nie je dobra, aj ked sa sterilizovali. Poptom este aj to dokrmovanie. Tak snad sa to teraz zlepsi. A potom zase pride nieco nove ... 🙂 Ach snad nie. Dakujem.