Upchatý mliekovod. Vďaka za rady

vierkaaaa
9. feb 2008

od rána mám ľavý prsník dosť tvrdý, ale nie celý iba zospodu, neviem si to vysvetliť zdá sa mi, že mám upchatý mliekovod, dojčím 4 mesiace, pri dojčení nemám žiadne problémy ....
napíšte mi prosím či sa to dá rozmasírovať, alebo to treba nahrievať... ☹ vďaka za rady

annag
19. jan 2009

okmad, áno, bude to upchatý mliekovod, v prvom rade si dôkladne skontroluj bradavku, či tam nemáš bielu bodku, pľuzgierik, ak áno, treba ho prerušiť, buď rozmasírovať alebo prepichnúť sterilnou ihlou, následne sa treba hrčky zbaviť - nahriať, jemne rozmasírovať a priložiť bábetko tak, aby jeho brada smerovala k hrčke -ak inú polohu nedokážeš, tak keď dojčíš po ležiačky asi k nej bude brada bábetka najlepšie smerovať

okmad
20. jan 2009

Annag dakujem za radu, avsak bielu bodku na bradavke nikde nevydím...vlastne ani neviem ako by mala vyzerat, mam tam malilinkych bodiek viac. To zatvrdnuté miesto mi tam stále ostáva, vôbec to nejde rozmasírovať...naozaj to má asi štyri cm ☹ a neviem si s tým dať rady. Volala som svojmu gyn. lenze dnes mi to nebrali, skusim zajtra. On robi len poobede a pacientky si objednava, tak snad ma objedna tento tyzden...lebo s tou hrckou sa mi to zda uz dost dlho ☹ Annag nevies ci sa to lieci aj nejak inak, resp. co s tym ked si to neviem, resp. sa mi to neda rozmasirovat rukou...a to som dnes poriadne masirovala a ziadna ulava. Dost ma ten problem trapi ☹ Dakujem, si velmi zlata, ked tu takto maminkam pomahas (erika)

annag
20. jan 2009

okmad, psník sa skladá z asi 15 prsných žliaz, ktoré vyúsťujú z bradavky, ak mliečko odsávaš, tak vidíš, že mliečko tečie z viacerých prúdikov, viacerých žliaz. Niekedy sa stane, že ak sa zle vyprázdňujú, tak mliečko v nich zostáva, zahustí sa a nejde von, zablokuje mliekovod, mliečko sa hromadí. Niekedy sa nad vyústením hneď vytvorí aj kožtička - pľuzgierik, vyústenie akoby zarastie. Takto zablokovaný mliekovod vytvorí hrčku, ktorá môže veľmi bolieť a viesť k zápalu prsníka - mastitíde, preto je dôležité ho čím skôr odblokovať. Naraz sa môže zablokovať viacero kanálikov. Choď do sprchy aj na polhodinu a daj si tiecť na prsník dlho teplú vodu a popritom prsník - hrčku jemne, ale dôkladne, krúživým pohybom masíruj, pokús sa stláčať hranicu medzi dvorcom a kožou - pod ním cítiš také maličké hrčky, jemným stláčaním dvorca sa mliečko začne odstrekovať, teplou vodou sa môže nahromadené husté mliečko uvoľniť. Maličké bodky môžu byť práve tie upchaté mliekovody - ak budeš prsník odsávať, tak z nich mliečko tiecť nebude až kým sa neuvoľnia. Keď bradavka teplou vodou zmäkne, mliekovody sa ľahšie uvoľnia.

Je to určite zablokovaný mliekovod (mliekovody), nemusíš mať strach, cysty či nádory sú v takomto období vzácne.

tin007
27. jan 2009

ahoj annag, myslim, ze som si na zaklade uz opisanych pripadov stanovila spravne diagnozu, ale potrebovala by som doplnit niektore informacie: takze opis problemu a riesenie - na lavej bradavke sa mi urobil biely pluzgierik (uz druhy krat) a vyrazne stvrdli asi 3-4 zlazy zospodu prsnika (jednoducho medzi dvomi kojenimi mi zrazu ostanu velmi tvrde hrce). oba razy som ten pluzgierik rozpichala (nebolo tam zrnko na vylupnutie) vydezinfikovanou ihlou (hned mi zacalo tiect prudom mlieko) a nechala drobca, aby mi v polohe futbalova lopta to mliecko vypapal, co sposobilo, ze hrce zmizli. ide vsak o to, ze ten pluzgierik tam ostal (svetlejsi, ale je tam) a obavam sa, aby tieto problemy nezacali byt chronicke (t.j. pravidelne sa upchavajuci mliekovod, prepichovanie a pod) a nevyustilo to do zapalu. takze moja otazka je, ci sa da nieco robit ako prevencia, nielen reagovat na upchatie mliekovodu. este by som mala jednu otazku (som neskromna 😉 ) a to, ci je normalne, ze mi hodne stenkla a zosvetlila sa koza na dvorcoch. kojim s klobucikmi (mam velmi ploche bradavky, drobec sa nevedel 2 dni v porodnici prisat) a zda sa, ze to trenie sposobuje osuchovanie koze, avsak chcela by som si byt ista, ze to nie je nejaka mykoza alebo nieco take, co by som mohla nechtiac preniest aj na maleho. obcas sa mi stava, ked sa drobec prisaje, ze ma az zareze v bradavke, ale ta bolest do minuty ustupi (ked prejde najvacsi saci "napor") a potom je to ok. dakujem ti vopred za odpovede

rony253
8. feb 2009

ahojte kocky, ja tiez bojujej s upchatým mliekovodom, skusam vsetko mozne, tak uvidim ako bude zajtra, nic tu k tomu nepisem, lebo je tu kopec otazok a odpovedi, tak treba skusit vsetko

xixi7
7. máj 2009

Kocky chcela by som sa poradit, tiez mam velku hrcu na boku v prsniku a nejde to rozmasirovat, biely pluzgierik som nenasla. Vstrebe sa to? Neviem co robit, ale nechcem nieco zanedbat, aby sa to nebodaj neriesilo chirurgicky. Prvy den sa mi prsnik vecer zapalil, teplota 38.2, bez nahmatania hrcky, len tvrdy a bolestivy cely bok prsnika a zacervenaly. Dala som si kapustny list (nemala som obycajnu kapustu, len cinsku, pomaha aj ta?) a ako teply obklad som pouzila termofor, v noci paralen. Na druhy den ziadne zlepsenie, vecer teplota 38.4, ale uz sa vytvorila hrca. Na treti den uz bez teploty, zapal ustupil, zostala len bolestiva hrca a zacervenanie na mensom mieste na boku prsnika.

zuzana76
7. máj 2009

pozor aby si nemala absces, treba ist lekarovi, mne to prepichol a hnis vytlacil a dal mi aj ATB

xixi7
7. máj 2009

Zuzana a co a ako ti prepichol? Ja mam tu hrcu vovnutri..neviem si to predstavit, pluzgierik nemam.

jajka78
7. máj 2009

xixi, on moze byt velmi maly, skus pozriet, je to mala biela bodka.
ja to mavam dost casto. zo zaciatku som si to ani ja nevsimla.
ale neskor som dostala zapal s hrcou, a tiez som nenasla bodku. musela som dr a kazal len prikladat maleho, vela tekutin, prevazne ponukaj postihnuty prsnik. dal mi i antibiotika.

pammy
7. máj 2009

xixi, skus masirovat v teplej sprche aj 30 minut, odsaj alebo priloz male bradickou smerom k hrci. naozaj poriadne skontroluj bielu bodku, kontroluj stale, ci sa neobjavila, ako pise jajka... potom po kojeni ci odsavani priloz studeny obklad.

xixi7
7. máj 2009

Jajka bola som znovu pozriet, nic nevidim. Malu prikladam, u detskej lekarky som sa uistila, ze jej to neskodi. Mala som obavu, aby do nej nesiel nejaky "sajrajt", to by som to radsej vyliala. Nasla som nejaky clanok od dr. Newmana, ktory pise, ze "ak hrca nemizne alebo sa nezmensuje niekolko tyzdnov, maly by vas prezriet lekar alebo chirurg." Tak som sa trochu ukludnila, preckam vikend a potom pojdem za dr.

pammy
7. máj 2009

xixi, neboj, mala ti to ist vytiahne ak je to upchaty mliekovod. viem, ze je to na nervy, ja to mavam skoro staaale, skus byt trpezliva, drzim palce. kludne si aj napusti vanu a lez tam, masiruj. to mne obvykle pomoze, alebo, nech ti to normalne manzel skusi vytiahnut, muzi maju lepsi 'tah' ako odsavacky.

xixi7
7. máj 2009

Pammy, asi myslis tu futbalovu polohu. No tak sme to este neskusali, ja ju kojim v leze. Niekedy v sede spredu,ale skor vynimocne. Ten postihnuty prsnik moc nemusi, detska lekarka potvrdila, ze pri zapale ma okrem vacsej teploty aj inu chut. No dufam, ze mala nespusti rodeo okrem chuti este aj kvoli polohe 🙂

jajka78
7. máj 2009

presne,pozeraj stale ci tam nieco neuvidis. akoby som to napisala, roztvor na bradavke ragady, tak sa to tusim vola a pozri.
mne doktor zobral vzorku mlieka na kultivaciu a bolo ok, mala som aj ja teplotu. myslim, ze nebude s nim nic.

pammy
7. máj 2009

vies, tam je tah babatka najsilnejsi, preto to casto pomoze. ona sa certi aj mozno preto, ze taha, taha a moc jej netecie...

zuzkaprofant
7. máj 2009

dievcata nemate hrcky pod pazucou ja osm po porde uz 5 den a vcera vecer horucky vysoke na umretie a rano som si nasla hrce pod pazuchou kazali mi davat oblkad kapustovy a tvarohovy tak skusam neviete dake rady alebo mam ist ku dokymu co poviete mna prsia nebolia az tak len tie hrcky

jajka78
7. máj 2009

zuzka,pozri to iste co sme pisalu s pammy pre xixi7.

xixi7
7. máj 2009

Ja mam s tym kojenim trosku problemy, aj s bradavkami, na ktorych si (celkom uspesne) liecim candidu albicans. Jeden zapal som uz mala,hned po prepusteni z porodnice.Bola to infekcna mastitida. Lekarka tiez zobrala vzorku a bol tam stafylokok. Tentokrat som nechcela hned bezat po antibiotika, mozno to nebude to iste, ani nie je, predtym si nepamatam takuto pretrvavajucu hrcu. Dakujem kocky za rady, poskusam.

jajka78
7. máj 2009

skus napisat annag, on vie velmi dobre poradit aj s inymi problemami. potom daj vediet, drzim palceky. 😉

xixi7
7. máj 2009

Zuzkaprofant,
a tie vysoke horucky este mas? Skus pockat este den, ci ti neustupi sama. Mne prvy krat teplota vystupila na 39, tak som isla na druhy den k lekarke, ani som nevedela ku ktorej, nakoniec to bola gynekologicka a dostala som antibiotika, ale take, aby bolo dojcenie mozne, ale lekarka mi odporucila mlieko z postihnuteho prsnika vylievat. Tentokrat mi teplota vystupila na 38.4, ale radsej som cakala dva dni, ako sa to bude vyvijat a predsa len mi sama na treti den ustupila.

zuzkaprofant
7. máj 2009

ja som mala len vcera vysoku cez 38, 3 ale dnes uz nie apson doteraz len mam hrcu pod pazuchou poradnu ze ma to boli ale inac mna ceciky nebolia len bradavky co si odsavam mliecko bo moj maly nehcce velmi sat ale od dnes skusam tie klobuciky
ja si davam kapustny list tak neviem ci je na to dobre, by som vas precitala ale dako nemam cas asi chapete 😀

pammy
8. máj 2009

Zuzka, na zapal kaputny list, zabal z tvarohu (mne sa zda, ze ten mne velmi pomohol). Klobucikom sa prosim ta snaz vyhnut, tie su pricinou infekcii, prsniky sa ti nebudu spravne vyprazdnovat a mozu sa ti opakovane upchavat mliekovody alebo mat zapaly. ja s nimi mam velmi zle skusenosti.

zuzkaprofant
9. máj 2009

pany no mne dako prechadza to uz ja musim pouzit klobuciky inac sa maly nenaje ja nemam bradavky na kojenie dobre ci chcem alebo nie inac sa neda,
pomohlo mi na zapal ako si pisala a aj horuca sprcha a masaz ceciciek tak som rada bo to je ina bolest este mam hrcky ale uz nie take kolfkace ako boli 😀

baskaj
24. máj 2009

kočky, mám otázočku: za koľko po odopchatí mliekovodu vám z bradavky zmizol ten biely pľuzgierik? lebo ja ho tam mám už týždeň... 😒

annag
24. máj 2009

baskaj - ak tam máš pľuzgierik, tak buď sa ho v sprche pokús pretlačiť, alebo ho sterilnou ihlou prepichni, lebo mliečko pod ním nemôže vytekať a môže dôjsť k nepríjemnému upchatiu - to biele pod ním, to je mliečko

baskaj
24. máj 2009

no, mne sa mliekovod upchal presne pred týždňom a ja som ho potom v noci odopchala nechtami (to bolo ešte predtým, než som túto tému objavila 😅 a ako všetky moje vyrážky - štibrala som... 😔 ) a mliečko sa uvoľnilo, vytieklo a hrča zmizla. ale pľuzgierik zostal. aj som ho neskôr sterilnou ihlou prepichla, ale stále zostal. asi som to robila zle, skúsim znovu...
(a ak sa môžem spýtať - ako to ty pri troch deťoch stíhaš byť toľko na nete? dobrá! 😉 )

danu
23. júl 2009

inneska • 2d • Dnes o 21:09
od včera rána mám na prsníku hrču, na dotyk to len jemne bolí..mala som aj 38°C teploty, ale dnes ráno prešli a je mi fajn, len tá hrča tam ostala...dávala som si aj alkoholové obklady(v prvom tehu mi pomohli), na noc som mala tvarohový zábal, masírujem v teplej vode, malého často prikladám, ale mám pocit, že chvílu mu tečie a potom už nie...prsník ostane mäkký ale bohužial aj hrča ostane...ako keby to bolo upchaté a nemôže to ísť von...snažím sa aj ručne odsávať, ale zase ide mlieko len z tej ´zdravej´ časti...i ked mi už vytieklo zopár kvapiek takého divného žltého mlieka(čo by mohlo byť z toho mliekovodu), ale prečo to potom nevytiahne malý?
už neviem, čo by som s tým mala spraviť....ak máte niekto skúsenosti, poradte prosím..dakujem 🙂

celine
24. júl 2009

Pred dvoma dnami som mala tiez problem s upchatym mliekovodom. Na spodnej casti prsnika sa mi spravila bolestiva zatvrdlina. Cele ma to palilo, ani som poriadne nevedela maleho vziat do narucia. Skusala som masaz, tvarohovy obklad, odsavanie a nic neomohlo. Potom som zabludila sem na forum a v tejto teme som sa docitala o pluzgierikoch, ktore treba iba jemne napichnut. V noci po kojeni som si takyto pluzgierik na bradavke predsalen nasla, jemne som ho vysterilizovanou ihlou napichla a to ste mali vidiet ten prud, co z toho vytryskol. Po par minutach odsavania som mala prsnik uplne makky. hcela som tymto len povedat, ze je super, ze existuje tato stranka, bez nej by som o ziadnych pluzgierikoch(a mnohych dalsich veciach) nevedela a urcite by som musela utekat k lekarovi. Este raz dakujem 🙂

inneska
25. júl 2009

babulky, mne tá hrča stále nechce zmiznúť ☹ aj som hladala nejaký ten pluzgierik, ihlou som si popichala, ale nič tomu podobné som si nenašla, ani žiadnu bielu bodku....aj som nahrievala, masírovala, malého stále prikladám, ale on mi to nedokáže vytiahnuť...ale z jednej dierky mi tečie také inakšie mlieko, také tmavo žlté, ale strašne slabunko...myslíte, že to môže byť z tej hrče? aj som si tam skúšala s tou ihlou, ale len som sa zbytočne dopichala a k ničomu to neviedlo 😒 zatial to nebolí, ale bojím sa, aby sa to nezapálilo 😒

resp. ako hlboko treba s tou ihlou pichnúť? bud som ja taká ´blbá´ alebo bude problém niekde inde..

celine
25. júl 2009

Inneska Mne stacilo len jemne dobnut ihlou do toho pluzgierika. Vlastne som to ani nenapichla, ale len jemne akoby natrhla vrchnu cast pluzgiera a vystreklo odtial mlieko prudom. A ten pluzgier sa som si tam nasla az v noci a prsnik ma bolel a bol tvrdy uz od rana.