Upchatý mliekovod. Vďaka za rady

vierkaaaa
9. feb 2008

od rána mám ľavý prsník dosť tvrdý, ale nie celý iba zospodu, neviem si to vysvetliť zdá sa mi, že mám upchatý mliekovod, dojčím 4 mesiace, pri dojčení nemám žiadne problémy ....
napíšte mi prosím či sa to dá rozmasírovať, alebo to treba nahrievať... ☹ vďaka za rady

bubla30
3. apr 2013

@marcelatje no, len mne sa tam ta guca vytvorila cez noc:( rano som vstala a uz tam bola, tak som to nestihla rozmasirovat...doteraz nechapem...

marcelatje
3. apr 2013

@bubla30 😒

maja43
19. apr 2013

ahojte, mne perfektne pomohol lecitín 🙂 Mala som problémy s upchatm prsníkom. Je výborný na tvorbu mlieka. Určite je zdravý a pre telo potrebný. Niektorí ľudia sa boja, že spôsobuje alergiu, tak som sa na to pýtala lekára, ale ten povedal, že sa alergií v spojení s lecitínom vôbec nemusím báť. Ja lecitín pravidelne užívam a som spokojná. Vôbec sa mi nezapalujú prsia. Lecitín sa používa taktiež ako prevencia proti chorobám pečene, pre zlepšenie duševnej činnosti, obecnej svalovej vytrvalosti, imunity, metabolizme lipidov, pri redukčných diétach a pri znižovaní cholesterolu. Prášková sypká forma je 2x koncentrovanejšia než tobolky z lekárne. Preto každopádne odporúčam práškovú formu. Ja si to objednávam zo stránky nutri-sport.eu a som veľmi spokojná. Myslím si, že aj ceny sú tam rozumné 🙂

sofesa
21. júl 2014

ahojte, mám rovnaký problém, upchatý mliekovod. Mám polročnú dcérku. Aj predtým sa mi to viackrát stalo, skoro vždy som našla bielu bodku, ktorú sa mi podarilo prepichnúť, a do pár hodín malé mliečko vytiahla. Ale teraz to už trvá štvrtý deň, aj keď sa to podstatne zlepšilo, lebo už hrče akoby zmizli, len mám hornú časť prsníka takú stvrdnutú, a stále cítiť trošku malé hrčky. Začala som brať aj lecitín, myslím že ten mi podstatne pomohol. Keď sa snažím sama vytláčať mlieko, tak z toho upchatého otvoru len slzí, nestrieka. Možno aj zato vôbec ubudlo z tých hŕč, resp. sa takmer uplne zmenšili. Len biela bodka stále zostáva, určite zato je to stále také tuhé a cítim že nie ešte uplne v poriadku. Len vidím, že je hlbšie ako bola vždy predtým, a darmo pichám ihlou, nedarí sa mi ju vybrať resp. prepichnúť. Máte pre mňa ešte dáke rady? Neviete náhodou či gynekológovia alebo ich zdravotné sestry nemajú skúsenosti s prepichovaním tých mliečnych pluzgierikov? Lebo fakt si už neviem rady....Samozrejme, som rada, že zatiaľ je to aspoň v takomto štádiu, že to neprešlo do zápalu, lebo nemám ani horúčku, ani ma to nejak veľmi nebolí, ani červené to nie je...Vopred ďakujem za akékoľvek rady!

lucia78
21. júl 2014

@sofesa Ahoj, tiez som sa pri prvom dietati trapila s bielymi bodkami, ktore upchavali bradavky. Ja som si z toho robila srandu, ze ide o susene mlieko 🙂 ALe nic mi nepomohlo, stale sa to opakovalo. Po case som ale zistila, ktora "dierka" sa mi upchava a prepichovala som si ju ihlou. Bolo to tak najrychlejsie a usetrila som si hodiny nahrievania a masirovania. Pri druhom dietati ma tieto problemy obisli, a pritom som vsetko robila rovnako ako pri prvom.

lucia78
21. júl 2014

@sofesa A lekari mi nepomohli, vedia len predpisat antibiotika alebo lieky na zastavenie laktacie. Laktacne poradkyne hovorili o prikladani kapustneho listu... Ak si este neskusala nahrievanie infracervenou lampou, skus. Nahriat, masirovat a tak stale dokola, az kym sa hrudka neposunie k vychodu.

sofesa
22. júl 2014

ďakujem veľmi pekne za reakciu na moju otázku! Teraz je to také, že hrče nemám žiadne, proste to nejak odišlo, ale bielu bodku si vidím riadnu, len keď sa ju snažím vybrať resp. prepichnúť, tak mi to vôbec nejde, a je akoby stvrdnutá alebo zatvrdnutá...Je síce fajn, že hrče nemám teraz, ale bojím sa, čo s tým, keď bodka zostala......

alenky
7. okt 2016

Chcem sa opytat skusenejsich mamiciek ako mam rozoznat upchaty mliekovod od zapalu prsnika? Som po porode 10dni drobec je plnedojceny na poziadanie. Nemali sme problem s dojcenim az do dnesneho dna lavy prsnik ma velmi boli ale nie je naliaty ako kamen. Zacala ma boliet aj bradavka vacsinou ked sa malicky prisava potom bolest ustupi. Pouzivam lanolinovu mast. Citim sa slaba, mam zvysenu teplotu, ale nakolko som chora neviem posudit ci sa jedna o zapal prsnika. Taktiez drobec je chory je mozne, ze mi cez poskodenu bradavku zaviedol infekciu? Vdaka za kazdu radu

lulua22
4. dec 2016

Ahojte, tak upchaty mliekovod pravdepodobne postretol aj mna... od včera mam od bradavky smerom hore take hrbolceky...snazila som si to nahrievat aby mi to maly odsal potom aj odsavackou skusala a dnes je to trosku lepsie ale mam to na vrchu zacervenane...neviem aku polohu zvolit pri kojeni lebo doteraz som bola v lahu nakolko som mala z tohto prsnika silny tok mlieka...viete mi s tym trosku poradit? mám ist zajtra pre istotu na gynekologiu?

alenky
4. dec 2016

@lulua22 Ahoj ja som to mala taktiez. Bolo to velmi bolave, nielen na dotyk a tiez cervene. Ja som si pred kojenim prsnik poriadne rozmasirovala komplet cely aj ked to bolelo a zacala stlacat bradavku-mlieko striekalo ako sialene a nasledne prikladala maleho-neskutocna ulava. Najlepsia odsavacka je dietatko-treba striedat polohy pri dojceni a brada babatka by mala smerovat k miestu kde to mas bolave a upchate-vtedy som pocitovala najvacsiu ulavu. Tiez som sa docitala, ze moze byt upchata bradavka-vacsinou sa robi nejaky pluzgierik tak si ich zkontroluj. Ja som nemala teploty a do dvoch dni mi to preslo.

lulua22
4. dec 2016

@alenky dakujem za pomoc ....skusala som aj odsat aj nad maleho sa dat a tak aby papal proste gravitacia a nemam to uz take je to lepsie .masirovala som si ho aj po kojeni a tirklo mliecko uvidime co v noci sko bude...na druhom prsniku mam bielu bodku a s neho mi papa pekne nic sa mi neupchava a ani nic neboli ukazem to radsej doktorovi asi..

boculienka
19. jan 2019

Ahoj. Min utorok som si nasla hrcu pri dvorci. Tvrdu. Prehmatala som si prsnik a akoby som v nom mala strapec hrozna. Teploty nemam. Odsavam. Dojcim. Tretiu noc davam kapustny list a mam pocit ze sa to nemeni. Cez den bolest nebadam az vecer ked prilozim kapustny list. Bodku som si nenasla. A nahrievam aj infralampou.

evelynka86
11. nov 2021

@jajka78 dakujem aj po tolkych rokoch za skvelu radu, ktora mi momentalne zachranila nervy 😘😘