Upchatý mliekovod. Vďaka za rady

vierkaaaa
9. feb 2008

od rána mám ľavý prsník dosť tvrdý, ale nie celý iba zospodu, neviem si to vysvetliť zdá sa mi, že mám upchatý mliekovod, dojčím 4 mesiace, pri dojčení nemám žiadne problémy ....
napíšte mi prosím či sa to dá rozmasírovať, alebo to treba nahrievať... ☹ vďaka za rady

misulda
9. nov 2009

Tak ja sa pridavam s mojou skusenostou s kapustnym listom. NAOZAJ FUNGUJE. Vcera v noci sa mi v prsniku upchal mliekovod a bolel. Za cely den sa mi ho nedarilo ani rozmasirovat, ani uvolnit teplou sprchou a ani odsavanie ci satie nepomohlo. Na noc som si dala do podprsenky kapustny list a do rana bol mliekovod uvolneny 😀 Medzitym, moj maly samozrejma z neho sal, kedze v noci krmim bezne 4 - 5 krat 😖

mandula
15. jan 2010

ahojte, moze mi prosim niekto surne poradit?
Vcera poobede som si nahmatala taku dost neprijemnu hrcu na pravom prsniku je viac pri dvorci a je hore, akoby to ale smerovalo od pazuchy, citim si tam cely taky pas hrciek smeruje k bradavke. Je to upchaty mliekovod? Teplotu nemam, bielu bodku na bradavke som nenasla, snazila som sa to rozmasirovat ale nejde to. Uz som si aj odsala uplne prsnik a masirovala to miesto pri tom, aby to vyslo, ale nepodarilosa. A zacalo ma to strasne boliet, bolest mi striela az pod pazuchu. Neviem ci z toho ako som sa to snazila rozmasirovat alebo to jednoducho zacalo boliet. Prosim vas co mam s tym urobit, aby som nedostala zapal? Isla by som aj na gyndu, ale dnes tam nie je moj lekar a ide vikend. Neviete co s tym? Inak kojim 3 mesiace a doteraz ziadny problem, az teraz ta nechutna hrca, teda cely pas hrciek. Dakujem za kazdu radu.

annag
15. jan 2010

mandula, je to upchatý mliekovod, nahrievaj, odstrekuj v sprche a najmä dojči futbalová poloha. Tá bolesť je normálna, akonáhle sa upchatie uvoľní (ono tam je, len ho na bradavke nevidíš) , tak sa Ti uľaví.Od bolesti si daj Ibalgin, má protizápalový účinok. V podstate sa hrča po pár dňoch vstrebe i bez akejkoľvek liečby. Niekedy môže do zápalu prerásť, ale to až keď budeš mať stále rovnaké či horšie príznaky a vysokú teplotu dlhšie než 24 hod.

http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/upchat...

mandula
16. jan 2010

annag, dakujem Ti, si velmi zlata a velmi si mi pomohla. Urobila som vsetko, co si poslala a zabralo. Pouzila som na noc ten kapustny list, pred kojenim som isla do telpej sprchy a maleho som kojila v tej futbalovej polohe. Uz to nemam opuchnute a uz to neboli, ale hrcky tam ostali. To asi odide same, vsak? Hlavne ze uz to neboli, lebo bola to fakt velka bolest.

Este raz vdaka a pekny den

diana221
16. jan 2010

mne pomohlo na prsniky orechove listie lenze teraz ho v zime tazko najst ale je velmi dobre a uvolnuje zapaly v prsnikoch

niki11
25. jan 2010

Ahojte! Chcela by som vas poprosit o radu. Rodila som pred tyzdnom a na 4. den mi pod pazuchou navrela obrovska hrca velkosti maleho citrona, ktora sa vsak sama na druhy den zmensila. Podotykam, ze uz niekolko rokov som tam citila akoby zvacsene uzliny, ale nikdy mi to ziaden problem nerobilo. Dnes rano mi to navrelo opat a velmi to boli a taha. Inak s dojcenim problemy nemam, ani s prsnikmi, je to len pod pazuchou. Mam aplikovat tie iste rady, ktore sa tu podavaju pre zapalene prsniky? Vdaka!

annag
25. jan 2010

niki11 -

pozri sa na fotku v tomto článku, na jeho konci :
http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...

ak je to taká hrča, tak je to dané naliatim prsníka mliekčom a opuchom prsníka a zadržiavaním vody - na 3-4 deň sa to občas stáva, môžeš si na to dať kapustný list, chladný obklad, robiť jemnú masáž prsníka. AK si však mala uzliny už predtým, tak to konzultuj s lekárom.

niki11
26. jan 2010

Vrela vdaka Annag, je to presne ono ako na tej fotke. Ten chladny obklad trochu pomohol, stale to tam mam, ale mensie a uz to neboli. Nech sa Ti dari!

zuzanecka22
1. mar 2010

ahojte som rada ze som nasla prave tuto stránkku. tiez mam problem s upvhatým mliekovodom no prso ma vobec neboli akurát mam teplotu. prso si masirujem no mam pocit akoby mi scervenelo. lakerka mi predpísala paralen octan a nejaké kvapky secatoxin forte mate najake skusenosti s týmito kvapkami. tiez som pod sprchou a aj odsavam no zda sa mi ze to nepomaha ☹

ela222
5. okt 2010

ahojte baby, dnes ráno som si nahmatala na prsníku hrču veľkosti vajíčka. nemám teplotu, ani červené miesto. dávam si kapustný list, malú prikladám bradou na postihnuté miesto, ale za celý deň žiadna zmena. aj nahrievam, aj masírujem. môže to byť aj taká veľká hrča? v noci budem kojiť určite min. 4 krát, tak uvidím, či sa to pohne. ak nie, zajtra frčím k lekárovi. čo mi na to lekár asi dá? ATB nechcem. Aj vy ste mali také veľké hrče? Som z toho v strese. Bojím sa, aby to nebol nejaký zápal z toho.

annag
6. okt 2010

@ela222

áno, môže vzdinknúť i takáto veľká hrča. Veľmi dôkladne skontroluj bradavku, či na nej nemáš bielu bodku, pľuzgierik - lebo tá môže byť prekážkou, aby sa mohol mliekovod uvoľniť. Nahrievaj prsník stále.

http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/biela-...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/upchat...

majami7746
9. nov 2010

Ahojte, mala som tiež upchatý mliekovod. Skúšala som tvarohový obklad, horúcu sprchu aj masáže, ale nakoniec mi pomohla infračervená lampa. 5 minút som sa nahrievala, potom som priložila malého a bolo po hrči aj po bolesti.

ironka
13. feb 2011

Prosíííííím radu. Už dvakrát sa mi spravili hrčaté žily na pravom prse. Dvakrát som to úspešne rozmasírovala. Pred kojením teplý kúpeľ, medzi kojeniami som chladila. Teraz tretí krát stále nič, bojujem už druhý deň. Som z toho hotová a večer som bola na gynde v miestnej nemocnici. Lekár na mňa kukal, že čo tu robím a odbil ma, že mám zápal prsníka a predpísal mi antibiotiká Rovamycine. Lenže ja žiadne ATB nechcem brať, myslím si, že nemám zápal, pretože to je asi neskutočná bolesť. Mňa to bolí, ale tak v pohode. Zápal konštatoval, lebo miesto je začervenalé. Neviem už sama, či to nie je tým častým stláčaním a odstriekávaním alebo pri upchatom mliekovode môže byť miesto aj červené. Neviem čo ďalej, môj synček to nie a nie rozťahať. Vstrebe sa to aj samo? Bielu bodku fakt nevidím. Inak prosím o radu čo si mám v pon u gynekológa dožadovať za vyšetrenia??? Lebo dnešné zdravotníctvo je bordel. Keď si človek nepýta, nemá. Zápal sa dá vyšetriť aj okom, či skutočne ho potvrdí len USG???? Ak mám zápal čo je dobré užívať??? Ďakujem PS: nemám vôbec teplotu ani pocit chrípkového stavu!!!

ziza55
13. feb 2011

@ironka skus maleho co najcastejsie prikladat..aj ked sa mu to nebude pacit...

ironka
13. feb 2011

už som skúšala, nepomáha. Dojčím v troch polohách. Posediačky, poležiačky a futbalová

juliagregor
13. feb 2011

@ironka len mu dávaj stále z prsníka, kde máš hrčku, ja som to tiež mávala často...
a lieky dala som si ibuprofen, ten je aj protizápalový a teplý vínový obklad, biele víno zohriať, priložiť na prsia , nie bradavku, a prikryť igelitom a do tepla, na prsia treba len teplé ...
ked nemáš teplotu to je super, len treba stále kojiť, aj ked to bolí, s odsávačkou som to nikdy nedokázala tak odsať, ako ked mi to deti vytiahli...

ironka
16. feb 2011

baby tak už je to OK, pomohla mi elektrická odsávačka - vykojené prso som napojila a pozerala telku. Pomohol mi tiež oxytocín, ktorý som si zohnala v lekárni, lebo doktor na gynekologickom oddelení v nemocnici v LM mi ho nechcel dať. Zdravotníctvo na SR je jeden veľký bordel a radšej nebudem komentovať ako v nemocnici v LM nevedia rozoznať retenciu od masticídy (upchatie od zápalu).

mirkaska
21. mar 2011

ahojte. poradte mi prosím polohu na kojenie v prípade upchatého mliekovodu. menšie hrčky sú v ľavom prsníku smerom k plecu a jedna väčšia z boku prsníka pod pazuchou. skúšala som prvý krát futbalovú ale brada malej smerovala nižšie ako by som potrebovala.
dakujem

sona76
21. mar 2011

ahojte, tiez som mala problem, myslela som si, ze upchaty mliekovod, ale googlila som a zistila som, ze moze ist aj o malinky pluzgierik - takmer mi oci vypadli, ked som zistila, ze je to moj pripad...malilinky pluzgierik, ktory branil vyjdeniu mliecka von, takze som vydezinfikovala ihlu, prepichla (je to bezbolestne) a bolo po probleme 🙂

jedina30
21. mar 2011

Ahojte,ja som mala tiez upchaty mliekovod v prsniku,teplota 38.5(zacinajuci zapal??)..ja som si nahrievala prsnik fenom(niekto ma tu cervenu lampu co nahrieva-teraz ma nenapadne ako sa vola)a potom som prsnik rukami trosku premasirovala a zase nahriala..potom som vzala dcerku(ked bola velmi hladna) a ona mi to vsetko poodsavala..bolelo to ,ale pomohlo..naozaj.. 😉 😉 😉

katkaajurko
2. júl 2011

ahojte potrebujem poradit,lezim v porodnici po sekcii a mam hrcky v prsiach,maly nepribera,podla vahy cucne len 10ml,ale tahat vie,aj pri odsavani vytahnem len 10:( co s tym??? Po sekcii mi moc neprikladali maleho, a on sa malo budi,je spavy :(

tinki
2. júl 2011

@katkaajurko ahoj, ak si len pár dní po sekcii, tak sa s tým netráp. Malý možno bude mať žltačku, keď je spavý. Ale nestresuj, to sa na štvrtý, piaty deň pomaly začne rozbiehať. A po takých dvoch týždňoch už to bude v poriadku. Len prikladaj a bude to dobré. Viem, čo hovorím. Hlavne sa nestresuj a neboj sa sestričiek. Keď budeš doma, budete papať, kedy bude malý chcieť, mliečko sa rozbehne a bude to dobré..Naozaj 😉

sofia2008
2. júl 2011

@katkaajurko ahoj, neboj, ja som mala to iste, mala vkuse spala, ked ju nosili na kojenie, aj malo vytahala..vsetko sa upravilo, ked sme prisli domov..daj si kojenecke caje, neviem, ci mas malu na roomingu, ak nie, tak si ju popytaj, co najskor, budes sa lepsie zotavovat a stale ju prikladaj, ked bude hore, drzim palce 😵

kaselka
3. júl 2011

@katkaajurko ahoj, ja som mala tiež sekciu a po mojej skús. by som každej mamičke odporučila rozbehnúť si mlieko aj s pomocou odsávačky. Ja som to neurobila a kojila som plne len do 3 M a potom už len do 6 M aj napriek môjmu úsiliu (čaje, vinea, melta, brala som aj doplnok zo Senovky Gréckej, doma som mlieko odstriekavala pravidelne, ale až celý 5-ty mesiac. To bola fuška 😝 a dlhšie som to jednoducho nezvládla, pretože som ho mala málo, malá na prsníku plakala a odmietala ho...) Bola tiež spavá a nepriberala.... Kamoška z izby si pomohla odsávačkou a kojí doteraz. Takže moja skúsenosť je takáto. Držím palce 😉

mia551
3. júl 2011

@katkaajurko suhlasim s @tinki. treba len prikladat a prikladat... to, ze nepribera neznamena, ze nepije. deti do 10 dni po porode stracaju na vahe. ja som moju malu vazila v porodnici pred a po kazdom krmeni a vaha ukazovala, ze zrejme nic nevypila, pretoze po vypiti mliecka nic nepribrala oproti tomu, kolko mala pred papanim... strasne som sa kvoli tomu stresovala... a ked sme odchadzali som zistila, ze za tyzden vlastne pribrala 150g - takze nieco predsa len papat musela 🙂 ... niekde som citala, ze taketo vazenie je len skresklujuce... dolezite je sledovat bradu, ci naozaj taha.

anjelicek26
3. júl 2011

@katkaajurko - prve dni staci detom 10-20 ml vytiahnut, mesacne deticky piju 50-70ml... nam sa to zda malo, ale detickam to staci, moj maly bol 2.5 kg babo zo silnou zltackou, aj ked to tu v UK nikto neriesil... spal vlastne non-stop, uz prvu noc v porodnici sa zobudil len 1x... spal proste od zaciatku 4-6 hodin v kuse a potom malinko vypil a spal dalej... no ale co chcem povedat... z 2550g bolo na 9. den uz 3090g babo a ako 6 tyzdnovy zdvojnasobil svoju porodnu vahu. Ehm. Asi mu smotana tiekla 😅 😅 😅

Nestresuj sa vazne, pokial dieta taha, prehlta, tak aj pije. Vahy strasne skresluju. Dolezite je spokojne dieta. A ako vravela tu doky... spavost neni choroba, zltacka je tiez normalny jav... aj taketo dieta reve, ked je hladne... takze ak tvoje babo spi, hladne nie je.

mianc
4. júl 2011

@katkaajurko aj moja malá nevedela viac vytiahnuť ako 10ml dokonca vraj 0ml, povedz sestričke nech ti ho neprikrmia a nech ti ho donesie keď bude plakať. Ja som tiež myslela, že malá ťahá a prehlta ale nakoniec to bolo klamlivé, prišla sestrička kukla ako kojíme a potom malej pomohla pritlačila ju poriadne ku prsníku a od vtedy riadne pila a aj pekne priberala.. a priberá do teraz, tak skús zmeniť polohu na kojenie nám to inak nešlo ako po sediačky...

katkaajurko
5. júl 2011

Ahojte dievcata-dakujem vam za rady-vela som si z nich zobrala a mliecko vyzera ze bude - maly pekne saje-naozaj on je velmi sikovny aj prehlta - len som mala tvrde prsia - tak som roztahala odsavackou-cim viac som odsavala-aj ked spinkal-tym viac sa ho tvori....odsavam doteraz aby ho bolo co najviac - nie je to ziadny problem pre mna - mame dobru odsavacku- a pomohli aj na noc kapustne listy na prsnik- podla mna-to vtedy povolilo....len mna deptali sestricky v porodnici-ze malo je - ze 10 dnovy uz musi vypit 100ml 7x denne a tak a ze niektore aj viac vypiju-my mame 7 dni a vypije podla mna nie 70ml ale menej-a nutili ma ho budit-ale uz sme doma a ideme na vlastny system - bude pit na poziadanie-ked si vypyta dostane a dovtedy-kym si bude pytat...on ked je zasyteny-zaspi-tak podla toho aj snad viem.... no dufam,ze nam to pojde a budeme pekne priberat - drzte nam prstiky!

nam tiez zatial ide kojenie len posediacky-ale samozrejme doma na gauci s kojacim vankusom super - v nemocnici na posteli pre obra to islo na h....... 😖 plus stresy-co sestricky zazerali ked som dokrmila (aby neschudol a pustili nas domov-to bol moj jediny ciel tam...-teraz uz chcem len vylucne kojit mojim) ..... 🙂

anett98
21. aug 2011

ahoj, prosím čo robiť keď som už vyskúšala všetko čo popisujete a prsník je stále tvrdý - upchatý ☹ Dcéra už má 7,5 mesiaca a od ráno mám prsník ako kameň. Už som nahrievala, sprchovala, fénovala, mám kapustný list v podprsenke a nič ☹ Dcéru prikladám hlavne na tento prsník, ale ona trochu pocucká a keď zistí, že nejde tak ju neviem donútiť, aby ťahala ďalej. Rozčuluje sa a reve...aj odsávačku som skúšala, ale to mi nič, ale absolúdne nič nejde. Kojím ju vo futbalovej polohe, fakt som vyskúšala všetko čo tu popisujete a nič. Ako mám ďalej postupovať? Ešte mám vydržať a skúšať? Teplotu zatiaľ nemám...Navyše som prekonala črevnú vyrózu, som slabá, schudnutá, jedela som nič už poriadne 5 dní. Malá myslím, že sa napapá a že jej to stačí, zatiaľ si vždy odgrgla. Prikrmujem ju len dva týždne, tak sa bojím čo s tým...

tina_22
21. aug 2011

@anett98 Ahoj, ja ked som mala upchatý mliekovod, tak som podla rád jednej super lakt. poradkyne našla na bradavke malú bodku-bielu a tú som prepichla sterilnou ihlou, jemne nadvihla, praskla-a bolo super. Jednoducho som to musela akoby vyčistiť, znie to brutálne, ale nebolí to. Mliečko normálne vystreklo. Skús, uvidíš. Malinká biela bodečka na bradavke