Ustupovanie laktácie a bolestivé prsia

lealea2
21. júl 2015

Ahojte.
Mám prvé dieťatko, má 4 mesiace. Laktácia mi začala samovoľne ustupovať. Momentálne maličkú dojčím iba keď cítim že mi pristúpilo mlieko (cca 1-2 krát denne), lebo inak nemám takmer nič. Dnes ráno som sa prebudila s naliatymi prsníkmi, ale neboli tvrdé. ľavý ma veľmi veľmi bolel z vnútornej strany. Malej som dala odsať oba prsníky (vždy pila z oboch, netvorilo sa mi toľko mlieka aby bola sýta z jedného). No ale bolestivý zostal prsník stále. Je mäkký, nie je naliaty. Mám v tom mieste horúčku, a namerala som si aj zvýšenú teplotu. Skúšala som octový obklad, aj studený obklad. Iba sa mi bolesť trochu zmiernila. Vie mi niektorá niečo poradiť? Alebo mám zájsť k lekárovi....

esterba
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lealea2
autor
21. júl 2015

@esterba Ďakujem. Jasné, odhadla si ma presne!

didulienka11
21. júl 2015

Ako pise hore esterba - je uplne normalne, ze po case ti prsniky splasnu a uz sa tak nenalievaju ako na zaciatku kojenia. Ale mliecko tam je. Presne viem o com pises, lebo uz mam druhe dieta (obe plne kojene - prve do dvoch rokov, druhe ma teraz 6 mes.) a pri oboch som sa vystrasila, ze som prisla o mlieko, ked prsia ostali ako supky :D Stale som sledovala plienky a ci je dieta hladne a nervovala sa a potom som si povedala, ze si idem nahovarat, ze urcite si to mlieko vytiahne. Dojcenie je totiz na 90% o psychike. A to bolestive prsko je presne z toho, ze si tam to mlieko mala, ale neprikladala si malu a tak prsnik nebol vyprazdnovany a zapchal sa ti nejaky mliekovod. Pri druhom dietati, som stale stresovala, ze mam malo mlieka a davala si vsetky dostupne prostriedky na zvysovanie tvorby (homeopatika, caje, bylinky) a za prve 4 mesiace som mala problem s bolestivym prsnikom 10 krat!!!!! Az potom som pochopila, ze mam vela mlieka, ktore dcera nevypije (aj ked mam prsia ako supky), ostava mi nevypradzeny prsnik a toto sa mi deje. Prestala som podporovat tvorbu mlieka a odvtedy klud ;) Tiez som mala aj horucky a viem ako to boli :( Ale neboj ono to trva tak 3-4 dni ale zaklad je stale davat dieta k prsniku nech ti to taha! A vinove obklady mne najviac pomahali, pripadne masirovanie prsnika v sprche. Ja osobne si myslim, ze by bola skoda, ak by si prestala kojit. Myslim, ze si kludne vies zvysit tvorbu mliecka opat spat a plnohodnotne kojit. Len musis stale prikladat, davat Ricinus Communis 5CH, pripadne caje na tvorbu mlieka, a daju sa kupit kapsulky Benedikta Lekarskeho a Senovky Greckej. A dodrziavat pitny rezim. Mne nic tak nezabera ako sledovat aby som medzi kojeniami ( a casto krat aj pocas kojenia) pila. Minimalne 3l denne. Poriadne jedla a stale odpocivala, ked sa da. Za tyzden ti moze mlieko znovu uplne nabehnut a ak sa ti bude dovtedy zdat, ze je babo hladne tak kludne sem tam dokrm (najlepsie cievkou alebo striekackou) ale az po prilozeni. Ako kolvek sa rozhodnes- drzim palce a hlavne nech ta prestane boliet prsnik! Ak by bolest neustupovala naopak bola stale horsia a teplota tiez bola vysoka treba ist aj lekarovi, lebo mozes mat zapal prsnika, co si vyzaduje liecbu ATB. Vela stastia!

esterba
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
eveenka
22. júl 2015

@lealea2 to vyzera na zapal kup si kapustu bielu do chladnicky vychladit list naklepat aby pustil stavu a daj na bolave miesto na 20 min a vymen a za dva tri dni bude po bolesti aj horucke bez ATB. A vela prikladaj. Ja som si takto bez ATB vyliecila zapal 8x!! Drzim palce

mariamaria88
22. júl 2015

Casto prikladat, byt pekne v pohode, nestresovat sa z toho...ja som zo zaciatku mala malo mlieka pri mojej malej, takze som cca do 2- 3 mes po kojeni este dokrmovala UM s flasou alebo popri kojeni som dala aj cievku...postupne sme vyradili, a castym prikladanim sme pekne obišli aj "rastové špruty" či laktacne krizy.. 🙂 🙂 🙂 a teraz je to riadny zavislak, co je zas iny problem 😀

lealea2
autor
22. júl 2015

No, tak nakoniec zistujem, ze moj problem je asi inde nez som myslela... V hlave a ešte únava. Mlieko mi síce ubúdalo, ale asi koli stresu a únave. Je toho teraz vela.... A este sa mi potom pridal stres z toho, ze mala bola stale hladna...
Ale snazim sa dat do poriadku a pomaha to. Malickú pekne kojím. Pýta si síce castejsie, ale kojím. Som rada. Aj zapal mi presiel. Zabrali mi octove a studene obklady.
Ja sa nemam s kým takto otvorene poradit. A mama a svokra to zazivali uz davno...... Dakujem.

didulienka11
23. júl 2015

@lealea2 jeeej to sa tesim s tebou! Zaklad, je ze si sa zbavila zapalu. A teraz uz len pekne rozkojit ;)To ze si pyta castejsie je uplne v poriadku. Moze byt aj horucavami. Aj moja mala pije teraz o dost castejsie. A mas uplnu pravdu: vycerpanost, nespanie a stres je "zabijak" tvorby mlieka :/ Skus pripadne pogooglit, ako sa da este zvysit tvorba mlieka a podla mna budete v uplnom klidku cochvilu ;) Mala som kamosku, ktorej mala priberala uuuplne mimo tabuliek (totalne podpriemerne) prve 3 mesiace a od 4. zrazu bum vyse kila za mesiac ;) Takze netreba sa vzdavat a nervacit ;) Drzim palce!