Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ustupovanie laktácie a bolestivé prsia

lealea2
21. júl 2015

Ahojte.
Mám prvé dieťatko, má 4 mesiace. Laktácia mi začala samovoľne ustupovať. Momentálne maličkú dojčím iba keď cítim že mi pristúpilo mlieko (cca 1-2 krát denne), lebo inak nemám takmer nič. Dnes ráno som sa prebudila s naliatymi prsníkmi, ale neboli tvrdé. ľavý ma veľmi veľmi bolel z vnútornej strany. Malej som dala odsať oba prsníky (vždy pila z oboch, netvorilo sa mi toľko mlieka aby bola sýta z jedného). No ale bolestivý zostal prsník stále. Je mäkký, nie je naliaty. Mám v tom mieste horúčku, a namerala som si aj zvýšenú teplotu. Skúšala som octový obklad, aj studený obklad. Iba sa mi bolesť trochu zmiernila. Vie mi niektorá niečo poradiť? Alebo mám zájsť k lekárovi....

esterba
21. júl 2015

@lealea2 tym, že si dojcila malo iba preto, že si nemala naliate prsia, si si sama sposobila nizsiu produkciu. Ta ale evidentne az taka nizka nie je, ked maš teraz tento problem. Je uplne normalne, že uz nemas naliate prsia na kamen, to neznamena, že v nich je malo mlieka. Presne kvoli takymto napadom zeny o mlieko prichadzaju. Ale ak teda uz nechces dojcit, tak si najdi temy, ako ukoncit laktaciu, je ich tu dost. Ak predsalen dojcit este chces, tak prikladaj aspon 6x denne a bez ohladu na to, ci sa tebe zda, že mlieko maš alebo nemas.

lealea2
autor
21. júl 2015

@esterba Ďakujem. Jasné, odhadla si ma presne!

didulienka11
21. júl 2015

Ako pise hore esterba - je uplne normalne, ze po case ti prsniky splasnu a uz sa tak nenalievaju ako na zaciatku kojenia. Ale mliecko tam je. Presne viem o com pises, lebo uz mam druhe dieta (obe plne kojene - prve do dvoch rokov, druhe ma teraz 6 mes.) a pri oboch som sa vystrasila, ze som prisla o mlieko, ked prsia ostali ako supky :D Stale som sledovala plienky a ci je dieta hladne a nervovala sa a potom som si povedala, ze si idem nahovarat, ze urcite si to mlieko vytiahne. Dojcenie je totiz na 90% o psychike. A to bolestive prsko je presne z toho, ze si tam to mlieko mala, ale neprikladala si malu a tak prsnik nebol vyprazdnovany a zapchal sa ti nejaky mliekovod. Pri druhom dietati, som stale stresovala, ze mam malo mlieka a davala si vsetky dostupne prostriedky na zvysovanie tvorby (homeopatika, caje, bylinky) a za prve 4 mesiace som mala problem s bolestivym prsnikom 10 krat!!!!! Az potom som pochopila, ze mam vela mlieka, ktore dcera nevypije (aj ked mam prsia ako supky), ostava mi nevypradzeny prsnik a toto sa mi deje. Prestala som podporovat tvorbu mlieka a odvtedy klud ;) Tiez som mala aj horucky a viem ako to boli :( Ale neboj ono to trva tak 3-4 dni ale zaklad je stale davat dieta k prsniku nech ti to taha! A vinove obklady mne najviac pomahali, pripadne masirovanie prsnika v sprche. Ja osobne si myslim, ze by bola skoda, ak by si prestala kojit. Myslim, ze si kludne vies zvysit tvorbu mliecka opat spat a plnohodnotne kojit. Len musis stale prikladat, davat Ricinus Communis 5CH, pripadne caje na tvorbu mlieka, a daju sa kupit kapsulky Benedikta Lekarskeho a Senovky Greckej. A dodrziavat pitny rezim. Mne nic tak nezabera ako sledovat aby som medzi kojeniami ( a casto krat aj pocas kojenia) pila. Minimalne 3l denne. Poriadne jedla a stale odpocivala, ked sa da. Za tyzden ti moze mlieko znovu uplne nabehnut a ak sa ti bude dovtedy zdat, ze je babo hladne tak kludne sem tam dokrm (najlepsie cievkou alebo striekackou) ale az po prilozeni. Ako kolvek sa rozhodnes- drzim palce a hlavne nech ta prestane boliet prsnik! Ak by bolest neustupovala naopak bola stale horsia a teplota tiez bola vysoka treba ist aj lekarovi, lebo mozes mat zapal prsnika, co si vyzaduje liecbu ATB. Vela stastia!

esterba
21. júl 2015

@lealea2 v pohode. Ako tu tak citam tieto temy mam pocit, že 90% problemov s kojenim vznika preto, že zeny privela rozmyslaju. Mam mlieko/nemam mlieko. Jem dost/nejem dost. Pijem dost/pijem malo. Možem pomaranc/zijem len o chlebe a vode. Nemysliet, pit, jest, vela prikladat a akceptovat, že kojenie prechadza vyvojom a meni sa v case. Ked budes kojit 16-ty mesiac, tiez to bude ine ako teraz 🙂 este ooovela lepsie 🙂

eveenka
22. júl 2015

@lealea2 to vyzera na zapal kup si kapustu bielu do chladnicky vychladit list naklepat aby pustil stavu a daj na bolave miesto na 20 min a vymen a za dva tri dni bude po bolesti aj horucke bez ATB. A vela prikladaj. Ja som si takto bez ATB vyliecila zapal 8x!! Drzim palce

mariamaria88
22. júl 2015

Casto prikladat, byt pekne v pohode, nestresovat sa z toho...ja som zo zaciatku mala malo mlieka pri mojej malej, takze som cca do 2- 3 mes po kojeni este dokrmovala UM s flasou alebo popri kojeni som dala aj cievku...postupne sme vyradili, a castym prikladanim sme pekne obišli aj "rastové špruty" či laktacne krizy.. 🙂 🙂 🙂 a teraz je to riadny zavislak, co je zas iny problem 😀

lealea2
autor
22. júl 2015

No, tak nakoniec zistujem, ze moj problem je asi inde nez som myslela... V hlave a ešte únava. Mlieko mi síce ubúdalo, ale asi koli stresu a únave. Je toho teraz vela.... A este sa mi potom pridal stres z toho, ze mala bola stale hladna...
Ale snazim sa dat do poriadku a pomaha to. Malickú pekne kojím. Pýta si síce castejsie, ale kojím. Som rada. Aj zapal mi presiel. Zabrali mi octove a studene obklady.
Ja sa nemam s kým takto otvorene poradit. A mama a svokra to zazivali uz davno...... Dakujem.

didulienka11
23. júl 2015

@lealea2 jeeej to sa tesim s tebou! Zaklad, je ze si sa zbavila zapalu. A teraz uz len pekne rozkojit ;)To ze si pyta castejsie je uplne v poriadku. Moze byt aj horucavami. Aj moja mala pije teraz o dost castejsie. A mas uplnu pravdu: vycerpanost, nespanie a stres je "zabijak" tvorby mlieka :/ Skus pripadne pogooglit, ako sa da este zvysit tvorba mlieka a podla mna budete v uplnom klidku cochvilu ;) Mala som kamosku, ktorej mala priberala uuuplne mimo tabuliek (totalne podpriemerne) prve 3 mesiace a od 4. zrazu bum vyse kila za mesiac ;) Takze netreba sa vzdavat a nervacit ;) Drzim palce!