Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

pezincanka
2. máj 2009

Lenk, tak to je fajn, ze sme sa s Annou zhodli, asi mas vela mliecka a navyse silny spustaci reflex. Koliky su velmi pravdepodobne dosledkom pahltneho papania privelkeho toku mlieka... takze dosledkom nadpordukcie.

Keď má matka viac mlieka, než jej dieťa dokáže zvládnuť, dieťa sa veľmi často správa takto:

· Dieťa veľmi plače a je často veľmi rozdráždené, príp. nepokojné.

· Dieťa môže vydávať sŕkavé zvuky pri pití, zabieha mu, vyprskuje mu mlieko alebo kašle počas kŕmenia na prsníku.

· Dieťa akoby hrýzlo alebo skĺzne na bradavku počas kŕmenia.

· Keď dieťa pustí prsník, mlieko strieka, zvlášť na začiatku kŕmenia.

· Matka môže mať boľavé bradavky.

· Dieťa sa môže prehnúť a veľmi napnúť, niekedy vrieska.

· Kŕmenia často vyzerajú ako boje, pričom dieťa pije prerušovane, púšťa prsník a znova sa naň vracia.

· Kŕmenia môžu byť krátke, trvajú celkovo iba 5 alebo 10 minút.

· Dieťa akoby malo paradoxný vzťah k prsníku, aj ho chce, aj ho nechce.

· Dieťa si môže odgrgnúť alebo púšťa plyny často medzi kŕmeniami, s tendenciou veľa vygrcnúť.

· Dieťa môže mať zelenú, vodnatú alebo spenenú, vystreľujúcu stolicu.

· Matka cíti takmer stále, že má veľmi preplnené prsníky.

· Matka môže mať často upchaté mliekovody, čo môže viesť k mastitíde (zápalu prsníka).

Odsavat rutinne pred dojcenim nemusis. Dokonca sa to najnovsie ani neodporuca, pretoze to sposobuje zacarovany kruh nadprodukcie.

pezincanka
2. máj 2009

Lenk30
Neviem, ci dojcis na oboch, alebo striedavo pokazde len na jednom prsniku. Kedze si tuto temu uz konzultovalasAnnou, nechcem ju opakovat. Aku mas strategiu na znizenie torby mlieka? A v noci dojcis v lahu? a cez den v akej polohe?
Napis, este to dokoncime...

lenk30
2. máj 2009

striedam prsníky. na papanie sa budí ako digitálky presne po 3 hodinách, deň aj noc. Kojím len po sediačky, v ľahu mi to vôbec nejde. Kŕčovito ležím a je to utrpenie

z tých bodov spĺňame viaceré.

Ďakujem ti za tvoj čas a odpovede 🙂

gabii83
2. máj 2009

pomooooc annag, odchadza mi mliecko uz tyzden sa trapime, nestaci jej uz tak silno by musela tahat, ale nevladze, ja potom stlacam s rukami a podari sa okolo 10 ml vytlacit ale to uz s takou silou ze to az boli...
ale nevadi, ja jej este chcem kojit, co mam robit, ked som si dala vajcovu polievku tak som mala zase trosku viac ale ak nepapam to tak skoro nic...

ak odchadza mi mliecko tak sa neda nic robit???

dakujem za pomoc

gabii83
2. máj 2009

jaj uz chce papat a2hod mam uz aj menej aj slabsie???

preto som sa pytala ze kolko vypije take babo ma priblizne 7kg ale je dlha okolo 65cm

ma 4 a pol mesiaca

som zufala

dakujem este raz

pezincanka
2. máj 2009
pezincanka
2. máj 2009

Gabii, tvoje babo vypije okolo 1000ml/den. Kolko mala, ked sa narodila? 7kg v 4.5 mesiacoch je uctyhodna hmotnost. Moze byt, ze si prave teraz zvysuje tvorbu tvojho mlieka pomocou castejsieho prisavania sa. Ono by sa to v priebehu tyzdna malo upravit. Tvoje mliecko urcite nie je slabsie. Take neexistuje. Tvoja mala ,ozemat teraz rastovy spurt a tak potrebovat viac, ako doteraz. Robi to tak, ze sa castejsie prisava. Vtedy jej stacilo trebsra kazde 3 hodiny a teraz si da kazde 2 hodiny. Ale dostane dost.

Stlacanie prsnika je fajn, ale to nesmie boliet.
Mozes si davat homeopatika Ricinus cumunis 5CH, 5 granul 2xdenne. Da sa to vraj aj na recept.
a este existuje overene semienka senovky greckej a listy a kvety benedikta lekarskeho. Vecer ti poslem link na pripravok, ktory sa da objednat v lekarni. OK?

Mam par otazok na teba, skus mi na ne odpovedat:
-nezacala si uzivat antikoncepciu?
- nie si nahodou tehu?
-nepouzivas vobec flasu?
-nesnazila si sa natiahnut intervaly medzi dojceniami a nejako si dieta rezimovat?
-neumaras domacimi pracami, alebo nezacala sipracovat viac ako doteraz?
-dojcis len z jedneho alebo z oboch, ak si este pyta? Potom ako uz naprse taha, ale nepije, stlacas prso a vymenis ho potom?
-neuzivas nejake lieky?

bevab
2. máj 2009

Ahoj Pezincanka, ten link na ten pripravok na tvorbu by sa hodil aj mne dakujem 🙂

gabii83
2. máj 2009

antikoncepciu neuzivam, tehotna nie som, este to by mi chybalo 😝 😀
flasu nepouzivame, ak uz tak so striekackou z panadolu - co nam kamaratka dala, nerezimujeme vobec ak si pyta na prsnik tak ide vacsimou mi vydrzala 3 hodky ak do tretieho mesiaca niekedy aj 5 az 7 hodin - vtedy spala....
poslednu dobu z oboch jej dam papat a nestaci jej... este stale place.... stlacam kym to ma este v pusinke a vtedy to vymenim a tiez na konci stlacam prsnik a ak to uz neda s takou silou - lebo si to uz nevie udrzat - bradavku - v pusinke , tak do flasticky a odtial jej davam so striekackou ..

flasu vobec..

a lieky neuzivam
raz som pracovala trosku namahave... ale potom som uz den mala taky ze som mala vela mliecka lebo som papala tu polievocku hore spominanu vajcovu---

a ozaj ja mam tie homeopatika dali mi bez receptu bez problemov idem si to dat....
som na to uplne zabudla, mali sme obdobie takena konci 3 mes. a pomahalo mi to..

dakujem

gabii83
2. máj 2009

narodila sa 3340 g
dakujem za pomoc pezincanka 🙂

oliverkaa
2. máj 2009

Ahoj pezincanka.Dakujem Ti za odpoved.Gel mu davam.Mi nezijeme na slovensku.O 2 tyzdne ideme domov tak mu ich potom kupim,dufam ze to niejako vydrzime.

pezincanka
2. máj 2009

Gabii, tvoje dietatko skvele pribera, nemala by som ani strach z toho, keby teraz o dost spomalila v priberani. (hodim priklad mojho syna, ktory mal 7400g v 4 mesiacoch a potom priberal ledva 200g mesacne).

http://sk.motherlove.eu/?q=node/14

toto je link na tie kapsle s bylinkami. Udajne v Rakusku je cenao 8 Eur menej....

pezincanka
2. máj 2009

Oliverka, ale tie homeopatika su myslim francuzske, tak by mohli byt dostat aj v zahranici.

pezincanka
2. máj 2009

http://www.abacohealth.com/index.php/prodid/BOI016

toto je napr. link na tu homeo, pise sa tam, ze je vhodny aj pre novorodencov a male deti pri prerezavani zubkov. Ja som ale mala zlte balenia, myslim, ze to bola ina sila. treba sa opytat v lekarni radsej.

gabii83
2. máj 2009

dakujem pezincanka tak som zacala uzivat gulicky thuya, dufam, ze jej to bude stacit ak nie tak sa ozvem este raz, uz raz som mala menstr. mala mi celu dobu menst. plakala cez den na prsniku teraz budem mat ale az o 11 dni...tak to este nemoze posobit nic....

prajem pekny vecer

oliverkaa
3. máj 2009

Pezincanka dakujem.Zajtra skocim do lekarne a opytam sa na tie homeopatika.A to zlte balenie je silnejsie alebo ako?

tatiana75
3. máj 2009

pezincanka,
moze branie antikoncepcie ovplyvnit tvorbu mliecka? sa chystam si ju predpisat 😀
ja mam mliecka troska viac a tak uz tri tyzdne kojim 2x2.

gabii83
3. máj 2009

chcem sa este opytat, ze doobedu mam tak akurat mliecko staci jej to ale od tej 13.hod uz nie

mam zacat prikrmany, mrkvickou na obed??? alebo Sunar jej mam zacat dat, a potom zase mliecko? nestaci jej, a nenalievaju mi prsia....

citim aj ked ich stlacam nemam v nich mlieko.. len tak takä

dakujem

pezincanka
3. máj 2009

Tatiana, ano antikoncepcia moze viest k poklesu tvorby mlieka, najma ta, kde sa pouziva kombinacia estrogenov a progesteronu. Co je to kojenie 2x2? 😕

pezincanka
3. máj 2009

Gabii, ako casto chce mala papkat? DOobeda vase dojcenie a jej spokojnost vyzera inak ako pobede? Skus si s nou lahnut do postele poobede, potom, ako sa dobre naobedujes a tvorba mliecka by mohla stupnut. A treba sa ukludnit, viem, ze sa to lahko hovori, ale tak to funguje.Tvoj stres sa moze prenasat aj na dietatko, ktore moze potom plakat aj z inych pricin. A vylucovanie mlieka je stresom tiez ovplyvnene. Hlavu hore. maminka.

Ciste teoreticky je lepsi napad zacat podavat zeleninovy prikrm (mrkvu) po 4 mesiaci ako davat UM. Lenze to ide dost pomalicky, najprv 1-2 lyzicky, druhy den mozno viac. A v priebehu mesiaca sa nahradza jeden chod, najcastejsie obed, ale moze to byt aj olovrant....

pezincanka
3. máj 2009

Gabii, a prave dnes som citala, ze pocit, ze ma matka malo mlieka je najcastejsim dovodom na predcasne odstavenie babatka od dojcenia. Je pravda, ze len ty si pri nom, je to v tvojich rukach. Drzim palce. A ozvi sa.

tatiana75
3. máj 2009

ahoj,
prepac, neuvedomila som si, ako to pisem. 2x2- dva krat lavy prsnik, dva krat pravy prsnik. 😀

sloto
3. máj 2009

ahoj pezincanka. uz som sem pisala, ze mala zacala celu noc prespavat.
ale posledne tri dni akosik aj menej casto papa. pred tym kazde dve az tri hodky, teray vydrzi aj 5 a pol hodiny bez papania /kojenia/ a potom ked si ju prikladam, tak strasne ale fakt strasne place, odtahuje sa, kope a place a prisaje sa az po riadnom boji. potom sice papa dlho, ale myslis ze je to normalne aby tak malo casto papala?
dnes jedla napr. rano o 5.00, potom o 9.00, 12.00 a potom az o 17.00 a potom som ju okupala a uz spi. v noci sa mozno zobudi, ale az okolo tretej / ak sa zobudi/ moyno bude spat do rana. myslis ze to malej staci?
ja mam hrozne vela mliecka, strasne sa mi nalievaju prsia, stale mam pocit ye mi prasknu.neviem ci odsavat, alebo to skusit vydrzat a sa to upravi samo?

gabii83
3. máj 2009

ja sa nestresujem, tesim sa ze sa aspon tolko kolko mala MM, ale samozrejme estee by som ju velmi chcela kojit, tak sa pcham s joghurtom, grizikom, vineou - odbublinkovanu, a mam uz aj thuya gulicky dnes sme kupili, tak som si dala raz 5 a este raz 3 a v noci si dam este raz 5...

predpoludni je kludnejsia a spokojnejsia ako poobede

a vidim ze je hladna este, lebo tak sa trasie uz ked vidi ze sa ide jest a ked si menim prsnik je netrpezliva a place, uz viem ze je hladna...

ale dnes to bolo aj poobede lepsie, zeby uz thuya gulicky posobili??? od vcera??

jaj len nech este aspon dokonca 6 mesiaca vydrzime s MM

dakujem pezincanka

pezincanka
3. máj 2009

Sloto, ty mas nadprodukciu mliecka, ktora by sa mohla po 3. mesiaci pomaly upravit. Ale moes tomu napomoct. Precitaj si hore na tejto strane, co som pisala Lenk30 o spravani sa deticiek mamin, ktore maju vela mliecka. Urcite tam vela veci najdes. Ona sa pekne napapa a preto potom aj vela prespi, navyse je to asi dieta spachtosko. Nema zltacku, ze? to by este mohlo zvysovat spavost, ale v tomto veku u dobre dojceneho babatka by uz nemala mat zltacku viditelnu.

To, ako sa sprava na prsniku presne zodpoveda problemu nadprodukcie. Tvoja bradavka a dvorec su pravdepodobne preplnene, tvrde, tazko sa jej prisava. Je potrebne ich najprv zmakcit. Nie ani pausalnym odstriekavanim mlieka, ako manualnym vytlacenim mlieka z dvorca prstami ulozenymi okolo bradavky. Vid video:

http://www.drjacknewman.com/video/RPS by mother...

alebo este sa to da aj s kuskom ladu prilozenym na dvorec okolo bradavky. takto docielis, ze bude mat lepsi pristup k bradavke. predpokladam, ze dojcis vzdy na jednej strane a teda ti odporucam rovnaky postup na znizenie tvorby mlieka a zoslabenie vypudzovacieho reflexu ako Lenk30 na tejto strane. nebudem to kopirovat, kedze je to na tejto strane a je to dost dlhe.... Precitaj si a uvaz, co z tohomozes aplikovat.

pezincanka
3. máj 2009

Sloto, ci to malej staci, to je vidiet na jej priberani a spravani. Ak tvoja Dr. nanej nic nevidi, nie je letargicka, apaticka, je cula a medzi kojeniami dokaze byt aj nejaky cas hore, ma 6-8 pocikanych plienok, pravidelnu stolicu...tak to su znamky, ze ma dost.

Ale, mozes skusit ponuknut jej aj v noci. Dobre to chapem, ze papala o 17.00 a potom po kupani bez dojcenia zaspala a budespat mozno az do rana? Teda viac ako 12 hodin? Tak to by som jej skusila prekazit a v noci pekne v lahu by som jej ponukla prso. Deti aj zo spanku dokazu byt prudom mlieka zobudene, Tym, ze nie su plne hore, tak slabsie tahaju, co je vyhoda pre teba, lebo sa mensim podtlakom nahltaju mliecka....

pezincanka
3. máj 2009

Gabii, homeopatia ma svoje caro....aj ukludnuje. uvidis, verim, ze vam to pojde, ozvite sa.

pezincanka
3. máj 2009

Pozeram, ze ten posledny link na zmakcenie dvorca nefunguje, tak tu je link na celu tu stranku a je to tretie video "RPS by mother, with guidance"

http://www.drjacknewman.com/video-clips.asp

eviska83
3. máj 2009

ahoj pezincanka,
Povodne som sa chcela opytat Anny ale kedze ta sa stahuje tak mi snad poradis aj ty ked uz sa mas o nas starat 😀 Mam dvojicky Adama a Evu maju 1mesiac +1tyzden.Anna nam na zaciatku velmi velmi pomohla ohladom dojcenia .Adam ma prirastenu uzdicku tak sa nechcel prisat ale uz je dobre.Pouzivali sme suplementor.Viac ako tyzden a pol bolo vsetko ok a iba som ich kojila.Posledne dni su zasa utrpenim teda vecere.Cely den je to pohoda len kojime kazde 3hod.akonahle je 18.00 a oni sa najedia tak stale este chcu.hadicku mam stale pripravenu a ked je niekto doma kto mi pomoze tak ju pouzijem ale castejsie som vecer doma sama a ten duo plac proste nevydrzim a dam flasu (viem ze by som nemala ☹)Po flasy sa ukludnia a je dobre.Do flase im vacsinou davam odsate materske.Cez den si po kojeni este odsavam (nie pravidelne ale snazim sa ked mam cas) a odsajem najmenej 60ml.Citala som o tom ako sa dieta sprava ked ma matka nadmerne vela mlieka a Adamko sa tak sprava skoro stale.Evicka nikdy.mam pred kojenim odsat?
😲 S Annou sme sa dohodli ze prsniky budem striedat.myslim ze v kazdom prsniku sa mi tvori inak mliecko.Ako docielit aby bolo mlieka dost aj vecer?
A este jeden problem : Adamko sa v noci budi kazde 2hod.vypije jeden prsnik a je spokojny ale po 2 hod. je zasa hore a ja neviem ktory prsnik mu ponuknut pretoze Evicka sa budi rozne raz kazde 2hod.raz spi aj 5 hod.a kedze on vypil pravy prsnik lavy je stale plny a ja nikdy neviem kedy sa Evicka zobudi tak ho ani neodsavam ani nic,aby mala plny prsnik aj ona.ono je to dost zlozite ,dufam ze si to pochopila
dakujem za rady

pezincanka
3. máj 2009

Eviska83, ahoj. Gratulujem k uspesnemudojceniu dvojiciek. Mas vela staroti s nimi 😉 a aj radosti urcite.
k tvojim otazkam:
Adamkovi uz tu uzdicku prestrihli?

Vecer byva realne menej mlieka, tak to skratka funguje.
ale aj deti byvaju vecer castejsie nekludne a to nemusi byt len z nedostatku mlieka. Annag tu radila niekomu pred kratmym casom, aby dieta kupal a dojcil trosku skor, ukladal na spanok aj okolo 18.00 aj skor, aby sa vyhlo tomu vecernemukriku. SKus to tak, ci to nepomoze.

Mas origos suplementor, ci sama si si vyrobila> Ten origos si viem predstavit u teba tak, ze si ho das na krk pred dojcenim a potom , ked treba im to supnes do pusy. Nejde mi do hlavy, ze maly ma priznaky nadmerneho mlieka a ty maspocit, ze mlieka mas malo.

nezabudni, ze to, ze sa este napiju z flase, nie je znamenim, ze od teba pili malo. Ak dieta pride k silnemutoku mlieka, bude pit.. a tak sa zda, ze mu chyba...tou flasou so mozes pokazitprisatieato sa potom sakra tazko uci naspat, ak vobec....

Ak si budes pred kojenim mlieko odsavat, bude to posobit na zvysenie tvorby mlieka, a to aj chces. Ale ak mas pocit, ze mas mlieka vela, tak si precitaj niektore z rad, co su hore na tejto stranke pre Lenk30. jo?

Ja mam skor pocit, ze mas mlieka dost a tvoje babiky placu vecer pre ine ako pre nedostatok mlieka. Pretoze aj v noci sa ti plnia prsia pekne. Ako pises. A je to fakt tak, ze v noci sa mlieka tvori najviac. K tomu striedaniu stran, podlamnakludne podaj malemu prsia striedavo, mlieko sa tvori stale, aj kedprave dojcis, takze v tom prse, ktore dojcilo pred 2 hodinami bude pre malu urcite dost mlieka, aj keby sa zobudila po 2-3 hodinach od posledneho dojcenia z tej strany. Pochopila si, co som hovorila?

Ak budes nechavat plne psro, moze zacat fungovat inhibitor tvorby mlieka a po casev tom prse mozezacat byt mliecka menej. To sa pouziva pri strategii znizovania mnozstva mlieka.