Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

martina1305
13. máj 2009

Romanakatka - napisala som ti do IP kontakt na laktacnu poradkynu vo Zvolene. drzim palce 🙂

annag
13. máj 2009

moihanka, výborne 🙂 , martinka, treba skúšať ako zareaguje - mak, orechy sú potenciálny alergén - záleží od bábetka, ako zareaguje

misha666
13. máj 2009

ahoj anag...rada by som ta poprosila opat o radu... mliecko sa mi uz viac rozbehlo tak by som moju dcerku chcela co najmenej prikrmovat... ale ked vidim ze je hladna dam jej prsnik a hoci z neho strieka tak ona sa len znervozni rozplace a z papania uz nie je nic...hoci ju aj niekolko krat ukludnim a opat prilozim stale to iste dookola...a ked uz place velmi od hladu tak jej dam flasu a tu taha ako o zivot... viem ze by som ju mala prikrmovat lyzickou alebo poharikom ale to som zo zaciatku nevedela ... a neviem si predstavit ze by som jej teraz 90 az 130ml mala podavat lyzickou... skusala som aj tak ze som jej dala flasu a potom ked trosku vypila som jej dala cicik ale aj tak ho nechcela... aa niekedy bez problemov jedem cely vytaha a druhy uz nechce... prikladam ju stale ked je hladna...niekedy som uspesna a niekedy trosku a niekedy vobec... dakujem

annag
13. máj 2009

- k bylinkám :

tie kapsule ozaj môžu pomôcť - sú to výťažky senovky gréckej a benedikta lekárskeho, len sú čertovsky drahé. Senovka je vo všeobecnosti na celom svete považovaná za výbornú na laktáciu - dáva sa ja kravičkám pásť, aby mali dosť mlieka 😅 . Benedikt sa používa na laktáciu skôr na americkom kontinente, u nás ho čajovne väčšinou nemajú. Vyskúšajte ak chcete napr. v rovnakom pomere - semienko kôpru, anízu, feniklu a k tomu majorán - obariť v horúcej vode. Senovku dostať kúpiť v bioobchodoch, čajovniach - z nej treba urobiť odvar - 2 čl na 250 ml vody 10 minút povariť. Senovka má zvláštnu chuť, odporúčam zmiešať s iným čajom. Senovky treba piť toľko, aby ste ju cítili na koži - budete po nej voňať , potiť sa ňou - na to stačí už pol litra denne.

annag
13. máj 2009

misha666 - to by bola škoda ak máš mliečko dávať fľašu. Myslím, že bude mať problém s tokom mliečka- ak z neho strieka. Vyskúšaj si v takom prípade pár ml mliečka odsať - možno 20-30 a hneď sa ozvi , či zabralo - napravíme všetko,neboj nič, hlavne žiadnu fľašu, lebo je v období, keď sa môže ľahko odstaviť 🙂

annag
13. máj 2009

quetka, si skúsená mamička, ak by aj mliečka ubudlo, isto sa nezľakneš a častým dojčením sa ho začne tvoriť podľa jej potrieb. Spinká dosť dlho na mesačné bábo - ťažko povedať na diaľku, pokiaľ je laktácia dobre rozbehnutá a pekne priberá - vypije si dosť cez deň tak môže mať dlhšiu prestávku. Skúsila si ju počas dlhej nočnej prestávky prebaliť? mohlo by ju to prebrať .

annag
13. máj 2009

mailinka - prečo myslíš, že máte bojkot? Bábetká (dojčené i nedojčené) mávajú svoje dni, keď papajú horšie - niekedy sa príčina zistí, niekedy nie - môžu to byť zúbky, nadchádzajúce ochorenie, ušká alebo jednoducho iba bábo nemá chuť toľko papať. Zásada je nenútiť ho, lebo začne prsník ozaj za akejkoľvek situácie odmietať .

elfi1
13. máj 2009

annag, pezincanka - dakujem za dalsie rady

2x z jedneho skusam druhy den. snad to uz troska pomaha. v noci sa tak neda, lebo to ma dlhsie intervaly a to by som ja nevydrzala (alebo by som spala v mokrychperinach 😀 )
cez den krmime cca kazde 2 hodky a ked nechce spat, tak aj kadzu hodinu. po tych 2 krmeniach z jedneho, je uz to druhe riadne naliate, takze dalsie krmenie je troska obtiazne - vtedy sa viac nahlta a taha aj kratsie.

no ale dnes som bola u doktorky, nech ho odvazi, ze ci pribera a ci mu to takto staci. maly pribral za dva tyzdne 580g. takze bohate mu to staci 😀 . povedala, ze mozno je troska aj pahltny a papa prilis rychlo.

ono sa to tak strieda. raz papa pomalsie a zvlada ten silny tok a inokedy hlta. podla toho aj vyzera nase krmenie. raz s placom a raz bez.

na radu pezincanky ho teraz krmim vacsinou po leziacky. je to ozaj super poloha. len ked sa tak rychlo naglga, tak kym sa ja pozbieram a dam ho odgrgnut, tak to troska dlhsie trva.
a ked papa pomalsie a dlhsie, tak mi tam tak krasne zaspi, ze by som ho najradsejtak nechala. ale vzdy ho zoberiem na ruky, aby odgrgol a to sa potom aj preberie.

tak este raz vdaka a budem dalej informovat, ako pokracujeme

pezincanka
13. máj 2009

Elfi, super, gratulujem k hmotnosti, skutocne sa nemusis obavat, ci mu staci mliecko. U neho plac bude signalom inej potreby ako hladu 😅

Skusaj to predlzovanie intervalov este tak 2 dni, ci bude efekt, potom hodime dalsi bod. Ak mas uz extremne pne to jedno, mozes trocha odstriekat ale len na uvolnenie.

K frekvencii dojcenia. je v poriadku, ak si vypyta kaydu 1-2 hodiny. Ale cez den uz v tomto veku neprespi cely cas medzi kojeniami, uz sa chce pozerat, nosit, mozes s nim robit ine aktivity- masirovat, cvicit, hudbu pocuvat, polohovat...nemusis ho po hodine bdenia v klude nutne uspavat dalsim dojcenim, ak si sam nepyta.

Super,ze skusas tu polohu v leze. tak si aj ty najviac oddychnes. A praveto je super, ze ti on takto tiez moze zaspat a ani s nim nemusis hybat. Ak sa napije pekne pomaly, daj ho len na bok, podopri mu chrbatik, daj plienku pod pusu a kludne ho tak nechaj, ak sa mu grgne a nieco aj vygrcne, vytecie to z pusinky na plienku. Nie je nevyhnutne budit dieta na odgrgnutie. Dufam, ze aj Annag s tymto suhlasi. Rovnako, ako ani prebalovat v noci napr. nie je nevyhnutne, ak nie je pokakany.

annag
13. máj 2009

elfi, cvalíka si pestuješ 😉 🙂 , pezincanka Ti to krásne vysvetlila , dnes sme už tému dojčenie každú hodinu tu rozoberali - ozaj je normálne takto dojčiť 🙂

zannyka
14. máj 2009

Ahoj Annag

potrebujem radu, už som zúfalá...malý mi nekaká už 4 deň a ja mu neviem ako pomôcť...cvičíme, masírujeme, kupeme sa v teplej vode a aj pekne prdíme, a nič a ani teplomerom ked skúšam či tam niečo má, tak nič tam neni ani teplomer neni zašpineni...
lerarka mi povedala, že nemám stresovať, vraj je no normalne aj 7 dní...
ja si myslim, že je to hluposť...nevieš nejaký fígel ako mu pomocť? ☹ ☹ ☹ 😢

teruska1
14. máj 2009

Ahoj Annag

Chcem ta poprosit o radu.Mam 2mesacnu dcerku, ktora je dojcena. Vcera som bola v poradni a doktorka mi povedala,ze mi slabo pribera,ze za tyzden ma pribrat 150-200 g a moja mala priberie tak 120-130.Povedala,ze ju mam pred kazdym jedlom a po jedle vazit,ze kolko pribrala a zapisovat si to.O tyzden mam ist na poradnu a tam sa uvidi,ze ci ju bude treba prikrmovat alebo nie.Len ja ju velmi prikrmovat nechcem,lebo ak si mi zvykne na flasu, bojim sa, ze mi prsnik bude odmietat.Ja si myslim,ze mam mlieka dost.Pijem caje na kojenie a brala som aj ricinus communis 5.Mala mi zvykne papat aj kazdu hodinu,ale nie dlho, niekedy to je 5min,inokedy viac, potom mi zaspi na prsniku a neviem ju zobudit.Vcera som jej skusala dat najprv z jedneho a hned z druheho, ale ked som jej dala druhy,vytiahla len kus a viac nechcela a ked som ju dala odgrgnut sa mi pogrckala. Ja si myslim,ze keby som mala malo mlieka,ze by mi plakala a ona mi neplace.Neviem, co mam robit,aby pribrala.

mailinka
14. máj 2009

teruska1- mam pocit ze tvoja doktorka ta chce asi vystresovat.toto iste som robila ja vazila pred a po kojeni a nebolo to k nicomu dobre,akurat tak na stres,pretoze moja mala nikdy nevytiahla to co by mala podla kniziek.priberame tiez pomaly a naposledy sme za necele 3 tyzdne pribrali len 260g.ale to nie je dovod k dokrmovaniu,ze ti malo pribera,su deticky co pomalicky priberaju a tvoja mala bude asi tiez ten typ.ked je spokojna a neplace a ty mas mliecka dost,tak si myslim ze neni dovod,dolezite je aby priberala.ja sa tiet trapim pomalym priberanim a zakazdym ked idem na poradnu,tak tam idem s malou dusickou ci vobec nieco pribrala.ale doktorka to neberie tragicky,povedala ze asi bude babatko co pomaly pribera.a my tiez papame len 5 min a dlhsie ju tam neuddrzim,nutit ju nemozem,ked jej to staci,musim sa jej prisposobit.a dam jej ked si znova vypyta,ked aj za hodinu.

teruska1
14. máj 2009

mailinka ja som bola z toho vcera zufala,ked mi povedala o tom prikrmovani ☹ ....Ozaj by som to nechcela. Nejdem ju vazievat,normalne k nej pojdem o tyzden a uvidim,ze kolko mi pribrala.Rano som vstala,dala jej napapat z jedneho prsnika,potom z druheho,ten mi uz vobec nechcela a skusila som jej dat aj z flasi,co som si odsala a to ju uz napinalo na vracanie ☹ .

mailinka
14. máj 2009

teruska1-ved skus sa rozumne s doktorkou porozpravat a vysvetlit jej ze ti viac papat nechce,naco zbytocne do nej liat umelinu,ked ma tvoje dobre mliecko.my sme uz aj stali s vahou a nekazala nam dokrmovat.a aj tak je podla mna najlepsie vazit s odstupom aspon 2 tyzdnov,lebo moze byt ze jeden tyzden priberie viac a druhy menej.ja viem ze si zufala,ale skus na to nemysliet nestresovat sa kvoli tomu.viem co ti hovorim,ja som sa nastresovala az,az.

mailinka
14. máj 2009

Annag-tak neviem ci teda prezivame bojkot,ale vsimam si ze mala zacala ovela viac niektore veci prezivat a je taka citlivejsia na vonkajsie podnety.cize ak premeskam jej dobru naladu a ona zostane mrzuta,uz s nou nepohnem,o jedeni ani nehovorim,zatne sa a vacsinou ju musim uspat aby sa ukludnila.vcera som prepasla jej cas kupania a ked som ju potom isla okupat robila taky cirkus,jacala ako keby ju z koze drali.chudatko,tak som sa zlakla ze ju nieco boli,ale ked som ju zobrala na ruky prestala,bola proste strasne unavena,aj papat sme museli tak ze som ju utisila na rukach,dala je plienku na tvaricku a pomaly si ju prilozila k prsniku,potom sa ukludnila,zacala papat a zaspinkala.
niekedy sa v nej nevyznam a pripadam si ako nemozna,hoci je to moje druha dieta a mala by som mat uz nejake skusenosti,ta prva mi toto nikdy nerobila.to bolo ukazkove dieta.mam doma dve totalne rozdielne deticky a popri tomsa tak strasne podobaju 🙂 ,ale povahou budu uplne ine 😖

mailinka
14. máj 2009

Annag.este som zabudla napisat,ze sa mi stava ze mi mala pocas papania zacne tlacit na stolicu,ale nevykaka sa ,nejde jej to.vsimla som si ze pri dalsom papani sa mi uz potom odtrha od prsniak,chvilu papa a potom sa odtrhne,ak sa aj znova prisaje potiahne 2x a znova sa odtrhne.myslis ze to moze byt kvoli tomu brusku ze sa nevie vykakat?
vcera som jej ho pomasirovala olejcekom(mam taky proti naduvaniu od Weledy) a za taku polhodku sa mi vykakala a cez den uz bolo dobre,papala pekne.dnes som skusila to iste,zatial nekala,ale rano uz tlacila a nic.
Stolicu nema kazdy den,tak raz za 2-3 dni,ale tlacit sa snazi kazdy den.je mozne ze mi preto poriadne nepapa?

sabinazv
14. máj 2009

tin 007 a pezincanka, dakujem vam za povzbudenie a rady...
V utorok sme boli u pediatricky a vobec nepriberame, ale chudneme... vsak sa ani necudujem, odsajem malo mliecko tych 50 ml je za cely den !!! nie na jedno odsatie, cize aby nebol hladny, musela som davat Bebu, ktora mu nechutila... teraz mu davam Nutrilon a ked nieco odsajem, tak mu dam moje mlieko...
Skusam tu tvorbu mlieka vsemozne rozbehnut, mam tie homeopatika, caj pre dojciace matky, pijem vineu atd, aj sa mi zacal nalievat lavy prsnik... odsala som mozno o trosku viac, ale dostala som zasa teplotu... ja tomu uz nerozumiem preco tolko teplotujem.... na to mam tiez homeopatika Beladonna, dnes to vyzera,ze teplotu nemam... Malickeho skusam prikladat, ale vobec sa nechyta... akoby uz zabudol ako sa saje z prs... ani do ust nechce bradavku zobrat a uz vobec nie sat 😒
Inac sme sa u MUDr. dozvedeli, ze sme prekonali aj "piatu chorobu", to je nejaka viroza, ktora sa prejavi takou koznou reakciou (ja som myslela, ze som iba nieco zjedla a on to ma z mlieka) takze potrebujem aby sa malinky a aj ja dali dokopy... on vyzera teraz spokojnejsie, aj vyzera ze mu to uz preslo, papat pyta dost casto, tak je asi ok... To kojenie stale nevzdavam...

annag
14. máj 2009

teruska, musím ísť - zatiaľ v rýchlosti - nič nedokrmuj a dojči po starom, priberá dobre

annag
14. máj 2009

sabinka, neviem o Tvojom probléme, pezincanka dnes nestíha - napíš mi koľko presne dokrmuješ na jeden raz a spolu za deň, koľko bábo vážilo pri narodení a teraz, s laktačnou poradkyňou si nebola? suplementor by sme potrebovali - skús ho dnes pozháňať

sabinazv
14. máj 2009

annag, tu som pisala na zaciatku: https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

no nase krmenie vyzera tak, ze teraz mu robim 100 ml Nutrilonu a ak sa mi v priebehu dna podari odsat MM, tak mu dam to, ale velka vacsina tvori UM, bohuzial...
Pri narodeni sme vazili 3730 g a teraz 3500 a nejake drobne...
S LP som bola len v porodnici, nasavam a citam vsetko v literature a na nete...
Vopred dakujem za rady

sabinazv
14. máj 2009

a este som chcela dodat, robim vsetko pre to, aby sa mi to mliecko lepsie spustalo pri odsavani: nahrievam, masirujem podla rad... ale je to velmi slabe stale...

tin007
14. máj 2009

sabinazv a skontaktovala si sa s laktacnou poradkynou (mimo porodnice)? ked je tu annag, tak uz nebudem vstupovat do diskusie, ona je fakt najlepsia v teme kojenie, urcite ti poradi tak, aby si vyriesila kojenie bez UM

tin007
14. máj 2009

teruska (annag prepac, neda mi to), tvoja pediatricka je stara k.... ehm teda skola 😠 kasli na nu a hlavne sa nestresuj a flasu schovaj/zahod. ak si dobre pamatam, tiez sme v druhom mesiaci mali 3 tyzdne, ked maly pribral spolu 390 g, dr. iba povedala, ze to dozenie do dalsej poradne a odporucila prikladat castejsie (t.j. nie ked uz babo place od hladu, ale mozno ked zacne hlavku otacat, alebo si cuca prsty, ci normalne ponuknut prsnik po hodine a pol, ci dvoch). a presne tak sa aj stalo, ze maly mal do dalsej poradne priemerny tyzdenny prirastok 150g! a vsetci sme spokojni 😎

annag
14. máj 2009

sabinka - pezinčanka Ti odpovedala veľmi vyčerpávajúco - potrebuješ sa ozaj skontaktovať s laktačnou poradkyňou. Keďže sa nám bábo neprisáva , resp. zle prisáva, dostáva málo mliečka a málo mliečka sa aj tvorí. Teploty, ktoré spomínaš - neodpísala si, či máš nejakú virózu ... ale ak sa cítiš ako na chrípku, bolí Ťa celé telo ... tak teploty sú spôsobené zástavou mliečka. To znamená, že mliečko, ktoré sa v prsníkoch tvorí, neodchádza von cez bradavky - odsávaním či dojčením, začína sa vstrebávať v okolitom tkanive a vzniká zápal. Napíš prosím - čo Ti je, akú máš teplotu.

Tvoje telo dokáže mliečko tvoriť - to si už zistila. Problém je, že mliečko z prsníkov nevieš dostať von. Je veľmi ťažké na diaľku opisovať správne prisatie bábetka - preto potrebujeme osobnú návštevu laktačnej poradkyne. Viem, že v Tvojom okolí je s nimi problém, skúsim Ti čo to poradiť aj na diaľku. Ozaj by bolo fajn zohnať nejakú pomoc - ukáže Ti ako si bábo priložiť.

Písala som Ti o suplementore - keby si zohnala aspoň ten, bolo by to vynikajúce - pretože pomocou neho môžeš naučiť bábo opäť prisávať sa na prsník a takisto dokrmovať bez toho, aby to dokrmovanie naďalej ohrozovalo dojčenie. Dokrmovať momentálne musíš, pretože bábo nám nesmie chudnúť a hladovať. No je veľmi zlé, ak ho dokrmuješ fľašou - ako vidíš, zabúda ako sa na prsník prisať, nemá oň ani záujem, lebo mu z neho tečie málo mliečka - ak by sme mali suplementor, tak pri správnom prisatí by pil mliečko zo zásobníka a zároveň stimuloval prsník a mliečka by sa následne tvorilo viac.

Prosím Ťa, choď do obchodu pre mamičky alebo ich obvolaj, dá sa nájsť aj cez net, rýchlo príde , dúfam, že to adminky nezmažú, ale je to nutné v tejto chvíli -
http://www.bejbyshop.sk/catalog/index.php?cPath...

Bábetko teraz potrebuje zmenu - to znamená, že potrebujeme, aby bolo dokrmované inak než doteraz - nie fľašou. Prosím Ťa, vyskúšaj pohárik - ako písala pezincanka - naplň ho doplna, prilož k spodnej pere a malý ho bude lízať ako mačiatko - musí vykonávať aktívny pohyb jazýčkom, nie je to bezpracné tečenie tekutiny ako z fľaše. AK to nepôjde, tak mu mliečko daj hoci čajovou lyžičkou. Bude to možno náročné, no v záujme dojčenia je to nesmierne dôležité.

Vyskúšaj si ho priložiť v rôznych polohách - dojčím svoje 3 dieťatko, k priečnej polohe som dospela inzuitívne, následne som zistila, že je to poloha, pri ktorej sa bábo dokáže najľahšie a najlepšie prisať. Okrme toho, ľahko sa z nej prechádza na futbalovú polohu. Pozri môj album prvú a druhú fotku - mamička je na nej doslova obložená vankúšmi, bábo má na vankúši - aj pri priečnej si ho takto polož - aby si necítila únavu.

Pri priečnej polohe napr. na ľavý prsník si bábo položíš na vankúš pred seba bez perinky. Pravou rukou si malého chytíš popod hlávku a ramienka - palcom spredu, ostatnými prstami zospodu až cez pravé líčko, akoby boli vankúšik pre neho. Dlaň a zápästie sa opiera o jeho krk a ramienka rovno a pevne. pozri v mojom albume celý druhý rad fotiek. Bábetko prikladáš k prsníku. Ľavou rukou prsník pridržiavaš, vystrekneš trošku mliečka a bábetko prisunieš k prsníku tak, že jeho spodná pera bude čo najnižšie od bradavky - tak, aby malý po prisatí mal v puse veľkú časť dvorca zospodu. V tejto chvíli sa pokúsiš o čo najväčšie ústa - prisuň malého rýchlo k bradavke a bradavkou mu prejdi hornú peru od jedného kútika k druhému - len hornú, ak sa to nepodarí, odsuň ho a znovu pritiahni a prejdi od kútika po kútik. Akonáhle ju otvorí, bradavku nasmeruj šikmo hore na horné podnebie a malého presuň na prsník. Hlavičku malého pritom zakloníš a to tak, že mu zatlačíš na ramienka - tým sa mu sama zakloní a dostane správny smer - malý uchopí najmä spodok dvorca, brada sa mu bude dotýkať prsníka, noštek nie, bude mierne odklonený. Práve preto, že bábo má ťažkú hlávku a má sa prikladať k prsníku, nie prsník k nemu, je potrebné, aby si hlávku držala a tak malého smerovala k prsníku, ktorý je pevný, lebo ho pridržiavaš.

- prsník sa nesmie hýbať
- malého prikladáš k prsníku, nesmieš ho prsníkom naháňať

Po dojčení na ľavom prsníku si maličkého posunieš bližšie k pravému boku - netáčaš ho a priložíš ho k pravému prsníku - vznikne futbalová poloha - bábo pri nej vynikajúco stimuluje vonkajšiu časť prsníka okolo pazuchy, bude spokojnejšie a viac vypije.

Keď bábo priložíš, prisaje sa , začne piť - vidíš, ako pregĺga, má puzu v brade, hýbu sa mu ušká, má akoby nafúknuté líčka, na prsníku nevisí. Keď bude prestávať piť, prsník na pár sekúnd stlač - nedotýkaš sa dvorca, ale vyššie - kuk album, začne opäť piť, keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač, opäť začne pekne piť .... takto pokračuje v dojčení - keď už stláčanie nebude fungovať - teda začne cuckať, zaspí, bude sa hnevať - prilož ho k prsníku druhému.

Takže skús dojčiť asi takto:
5 minút ľavý prsník klasická-(priečna) poloha, 5 minút pravý prsník futbalová poloha, 3 min ľavý futbalová, 3 min pravý klasická-(priečna)

- toto je jedna séria, môžeš ju zopakovať počas dojčenia aj viackrát, ale môže sa stať, že pri jednom dojčení celú sériu ani neurobíš a stihneš vystriedať len jeden a druhý prsník

- 3 -5 minút je príklad, bude to čas, pokým bábo ozaj po spustení mliečka pije, nielen cucká či spí, možno 3minúty, možno 10 - neviem, budeš musieť sama posúdiť. Ak bábo ozaj pije, tak mu brada pravidelne klesá pri nasávaní dole, vtedy tam vznikne aj pauza - a po nej sa brada vráti sa späť a počuješ ako bábo preglgne. Ak len cucká,prsník ľahko vytiahneš, pohyby sú len také plytké – vtedy je dojčenie už neúčinné a nemá zmysel pokračovať. ( môžeš si to vyskúšať sama na sebe - vezmi si slamku a ťahaj ňou vodu z pohára, keď nasávaš, brada klesne, čím viac mliečka nasávaš, tým dlhšie zostane poklesnutá, keď sa vráti, preglgneš - takto pije aj bábo)

Dojčiť teda budeš, kým bude prsníky pekne piť - možno to bude 10 minút, možno dlhšie , možno iba 5 minút spolu. Potom ho z prsníka vezmi, prebaľ, ponos, pokiaľ by zaspinkal, nechaj ho spať. Ak bude umrnkaný, tak mu asi po polhodinke daj dokrm - ak by vydržal hodinku, daj najskôr prsníky. Potrebujeme, aby sa nám aktívne hlásil na dojčenie, to znamená, že potrebuje menej dokrmu na jeden raz. Predpokladám, že teraz ho dokrmuješ možno raz za 3 hodiny. Takže 100ml rozdelíme na menšie časti a častejšie - povedzme skúsiš dať alternatívnym spôsobom tretinu - napr. 30- 40 ml. Takto by sa nemal zasýtiť natoľko, aby sa napr. po hodine nehlásil opäť na dojčenie.

Pokús sa odsávať naďalej koľko sa bude dať, ale tesne po dojčení . Neodsávaj žiadnu hodinu - odsávaj max do 10 - 20 minút spolu obidva prsníky striedavo - napr. 5 ľavý, 5 pravý, 5 ľavý, 5 pravý ... odsávaš ručne či máš odsávačku? akú?

Napíš mi ešte, v akom stave máš teraz bradavky. Klobúčik určite nepoužívaj, krátko pred dojčením stláčaj dvroec okolo bradavky - kuk album alebo bradavku prejdi kockou ľadu - tak, aby pekne vystúpila .

Pozri si fotky, pozri videá

Skús ho nadojčiť a napíš , ako ste pokračovali - či sa prisal a ako dlho asi papal, ako sa správal. Potrebujeme, aby sa dojčil teraz veľmi často, hoci bude papať extrémne krátko. V noci si ho tiež daj k sebe do postele, dojči ho, kľudne ak si prsník aj pocucká, prsníky striedaj. Časté dojčenie znamená, že bude papať aj viac než 15 x za 24 hodín.

annag
14. máj 2009

zannyka - pokiaľ pekne prospieva - je spokojný, puká, pekne pije mliečko, ozaj sa nemáš čoho obávať - nemá zápchu, jednoducho iba nemá čo vykakať , mliečko dobre spracováva. Nič mu nedávaj , nemusíš dokonca ani nič robiť - raz sa určite vykaká. Je tu na MK diskusia o rekordéroch, ktorí nekakali aj 3-4 týždne. 🙂 Dojčí sa rovnako ako doteraz , nič sa nezmenilo ?

denea
14. máj 2009

Ahojte! aj ja sa chcem zdvoverit. mam problemy s kojenim. v nemocnici mi prsia stvrdli, boleli, neslo z nich skoro nic. malu som prikladala len k pravemu , lebo lavy ani nechytila. z toho praveho odsala len 5-10ml. bola hladna, tak ju dokrmovali. dostavala som oxytocitin v kvapkach, injekciach. mala vela nevysala, zaspala a slabo tahala. ked uz sme doma , prsniky mi odpuchli, ale bohuzial v nich nemam asi nic. tecie mi vodicka aj trosku bieleho tam mam, ale to je nic. malu prikladam k obidvom prsnikom, aale nestaci to. dokrmujeme , inak by to neslo. uz ma tri tyzdne a ja nemam mlieko. pijem vody, caje, polievky. som zufala, toto ma ani nenapadlo, ze budeme takto na tom. poradit mi asi nebudete vediet. v nemocnici ma tak vystresovali, a kazdy robil so mnou pokusy, ze som bola zufala. ani elektr. odsavackou mi nic v nemocnici neodsali. ekxistuje pre mna nejaka pomoc? a hlavne pre malu.

annag
14. máj 2009

teruska - lekárka je nie Tvoj nadriadená, aby si sa jej bála, má to byť partnerka pre mamičku, radkyňa, ktorá si na mamičku nájde čas, objasní jej problém a rešpektuje mamičku. Dojči ju bez dokrmovania, keď budeš v poradni, vysvetli jej, že maličká grcká ak pije viac - teda je zjavne prejedená a nevidíš dôvod na prikrmovanie. Povedz jej, nech vezme do úvahy všetky znaky prospievania bábetka a fakt, že dojčíš a bábetko i jeho hmotnostné prírastky môžu byť normálne, teda menšie než u detí na UM . Pretože práve prírastky a tabuľky detí na UM sú nenormálne, lebo odrážajú rast detí, ktoré nie sú kŕmené prirodzene a v prirodzených, normálnych množstvách.

Každopádne môžeš v dojčení čo - to vylepšiť:

- skús prsník počas dojčenia stláčať - teda pekne sa prisaje, spustí mliečko a začne piť, keď bude prestávať, prsník stlač, začne znovu pekne piť, keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stalč, opäť začne pekne piť ... takto dojči až kým bude stláčanie fungovať. Stláčaním si vytiahne viac zadného mliečka - viac tuku a bude lepšie priberať

- napíš ešte ako papá v noci a akú má stolicu , ako často - má biele hrudky, penu, je riedka, hustejšia ... Máš pocit, že keď vypije prsník je na pocit prázdny alebo v ňom stále zostáva dosť mliečka? Klobúčiky nepoužívaš? Prsia sa veľmi prepĺňajú, vyteká jej niekedy mliečko z pusinky?

denea
14. máj 2009

ak mi mozes poradit annaq budem rada. ale zda sa mi ze som beznadejny pripad.dakujem .

annag
14. máj 2009

denea - naliali sa Ti prsia - z takých pŕs je ťažko čosi vydolovať, najmä ak si bola aj ovplyvnená nejakými liekmi z pôrodu - napr. ak Ti dávali oxytocín .... Teraz s tým nič nenarobíme, ale určite čosi narobíme s dojčením 😉

Si vlastne podobný prípad ako som písala sabinke vyššie - dobre si to prečítaj a skús konať presne tak, ako som dnes písala jej. Tá vodička a biele - to je plnohodnotné mliečko, ktoré sa v prsníkoch tvorí - ale v malom množstve.

Takže odteraz - určite fľašu preč a dokŕmiť inak, ešte prsník neodmieta - čo je dobre, no o pár hodín sa to môže zmeniť, preto treba veľmi rýchlo konať. Dojči veľmi často -ale stále z oboch prsníkov aj viackrát - pravý, ľavý, pravý, ľavý, pravý, ľavý ..... akoby si porodila včera. Potom krátka pauza, aby si sa vystrela, prebalila ... a opäť prsníky ....

Odhoď podprsenku, ľahni si malou do postele alebo sa pohodlne usaď k sebe si daj teplý čaj, čitaj si dobrú knihu, pozri film, počúvaj hudbu, zavolaj si k sebe priateľku, manžela, pokojne sa zhovárajte, akoby si relaxovala ... a maličku dojči, nerozmýšľaj nad dojčením. Po sebe viem, že ak odsávam a pozerám sa na odsávačku odsajem menej než ak sa zapozerám do dobrého filmu 😀. Nemáš čo stratiť, iba získať a nie si beznádejný prípad, ak sa dokáže rozkojiť mamička adoptívneho bábetka, prečo by si sa nemohla Ty?

Napíš, či si všetko pochopila čo som písala sabinke a skús zohnať ten suplementor