Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
6. jan 2009

sammy, ešte skús zrátať, koľko tekutín do dňa malá vypije - ona môže byť v skutočnosti smädná

annag
6. jan 2009

bezaz, sammy Ti výborne odpovedala - presne menší, pomalší tok mliečka môže viesť k odmietaniu prsníka a aj návod Ti dala sammy správny, presne tak to treba robiť . Ide o to, že sa v ňom tvorí síce dosť mliečka, ale o čosi menej než v druhom. Deti idú cestou ľahšieho odporu a samozrejme preferujú prsník, z ktorého mliečko tečie rýchlo a ľahko.

väčšina žien má rozdielne prsníky, nič v našom tele nie je úplne symetrické, prsníky nie sú výnimka. Mnohé ženy to ani nevedia, ale ak by napríklad odsávali mliečko, tak by určite zistili, že z jedného prsníka odsajú viac než z druhého.

Netreba sa s tým vôbec trápiť, pri odmietaní prsníka možno:
- zvoliť postup ako sammy - teda dojčiť stále z obidvoch prsníkov
- dojčiť jedno dojčenie obľúbený prsník, druhé dojčenie neobľúbený plus obľúbený,
- dojčiť len z obľúbeného a druhý odsávať
- dojčiť len z obľúbeného a v neobľúbenom tvorbu úplne obmedziť

Ak by si chcela odmietanie prsníka napraviť, tak by bolo treba prsník okrem dojčenia veľmi často odsávať, čím by sa v ňom produkcia zvýšila tak, že by sa v ňom mlieko veľmi hromadilo a tým aj rýchlo tieklo. Doteraz si to možno nepocítila, lebo si bola pod vplyvom popôrodných hormónov a mliečka sa tvorilo veľmi veľa a ľahko. Teraz sa normalizuješ, tvorba mliečka sa prispôsobila potrebám malej.

sammy
6. jan 2009

Jeej, som rada, ze som dobre odpovedala 🙂 Skoda, ze mi vtedy nemal kto poradit a musela som tapat v mnohych veciach, ale bolo to zas aj na cosi dobre - poucila som sa a pri dalsom babatku budem mudrejsia 🙂

Annag, mala vypije tak 250-300 ml vody za den. Pije zasadne len vodu, nic ine nechce.

annag
6. jan 2009

sammy, mala by v jej veku prijať do seba asi 120-130 ml na kg váhy, určite viac než 1,3 lt - v tom je voda, mlieko, voda v kaši, v polievke, v ovocí, zelenine ... - nedá sa to samozrejme presne zmerať, ale podľa toho, čo udávaš, zrejme dojčenie potrebuje minimálne kvôli smädu, keďže iné mlieko odmieta, tak si smäd hasí MM

saska.t
7. jan 2009

Mila anna zase by som potrebovala tvoju radu 🙂
Malu som zacala po skonceni 5 mes. prikrmovat (zatial stacilo mliecko ale poto zacala pytat stale viac tak som to zhodnotila ze uz je spravny cas nechcela som sa ponahlat) a ako vies od 3,5 mes pije UM, ale nie som si ista ci to robim spravne takze takti:
o 8,00 pijeme mliecko (uz sme presli na vyssie mliecko zaroven s prikrmami to novorodenecke uz nestacilo)
11,00-11,30 papame zeleninku uz aj s mäskom (zaradila som ho asi po 3,5 tyzdni) zjeme tak 80-100 ml este mixujem ale nechavam aj trocku kusky, lebo pucene nam este neslo ale postupne prechadzame na pucene ...
12,00 sa dopapa tak max 100 ml mliecka niekedy to aj nevypije cele ...
15,30-16,00 papame ovocie a tiez to potom dopijame este 100 ml mliecka
19,00 190 ml mliecka
2,00-3,00 190 ml mliecka
Moja otazka znie kolko mlieka by mala popri prikrmoch este pit?(pije okolo 800 ml/den,co sa mi zda dost) este nedokaze zjest tolko prikrmu aby som nahradila ml. davku prikrmom, olovrant ked jej urobim ryzovu kasu s trochou mlieka a ovocim uz potom mliecko nepije ..., Tato skladba stravovacieho rezimu nam celkom vyhovuje len neviem ci je spravny, ci ju neprepchavam ...
Ved vies v 3 mes. sme mali ledva 4 kg v dnesnej dobe mame cez 6,5 kg (inak nasa teoria "tvoja a moja" sa nepotvrdila, je z nej docela slusny papkac co vobec nechapem, ale chvalabohu 😀 )
Dopredu velmi pekne dakujem za tvoj nazor a rady .... 😀 😀

saska.t
7. jan 2009

jaj som este zabudla po kazdom prikrme dostava vodicku, za den vypije cca.100 ml, uz pijeme z Avent hrnceka. Inak s pitnym rezimom nemame ziadny problem, mam pocit ze keby som jej dala 1l vody aj ten vypije .... 😅 Inak tlstucka sa mi nezda aj ked faldiky na rucickach a nozickach mame krasne , ale to ma asi kazde babätko nie? 😀

skrecok
7. jan 2009

Ahoj Annag,
Prosim ta ak budes mat cas a chut, bola by som rada ak by si mi pomohla co mam robit. My mame problem s papanim...Normalne maleho musim nutit papat, aby neschudol. Posledne 2tyzdne malo pribral (200gramov co sa nam este nestalo), je pravda ze som mala 3 dni laktacnu krizu od noveho roka. Ale uspesne sme prekonali a mlieko mi az tecie. Takze maly nemusi tahat, on jednoducho odtrhne, strasne sa mrvi, kruti, pozrie sa na mna a usmieva sa...potom si pcha ruky tak zurivo ako keby bol velmi hladny. Neviem preco to robi???? ☹
Dakujem a prajem ti krasny den.

annag
7. jan 2009

skrecok, napíš presne, ako často dojčíš, či z jedného prsníka, či z oboch pri jednom dojčení, či sa tak správa stále, či odsávaš a koľko, ako dlho trvá dojčenie a po akom čase sa na prsníku začne hnevať

saska.t
7. jan 2009

anni prosim pozri sa ked budes mat cas na moje otazocky dakujem ... 😀

annag
7. jan 2009

jassne, večer odpoviem 😉

skrecok
7. jan 2009

Annag, rano po zobudeni (okolo 7hod rano) je v pohode, lebo spi cca 8 hodin v noci. Kojim najprv z jedneho prsnika, potom ho idem prebalit, dam mu tabletku (rano a vecer Pyridoxin, ale uz koncime) a pokracujem v kojeni z druheho prsnika. Potom ho kojim okolo 10:30hod, 13:30h, 16:30, 19:30hod a tam uz robi problemy...a posledne kojenie okolo 20:30hod...Naraz z oboch nechce, musi mat trosku pauzu min.15min. A kojim cca 5 az 8min a po kojeni vzdy ho davam odgrgnut. Raz sme mu dali flasu s MM (pocas laktacnej krizy vecer) a po polhodine vypil len smiesnych 10 ml. Uz fakt nevieme preco...uz vyse tyzdna ma zelenu stolicu co si myslim, ze je asi hladny. Dnes mal prvy krat trosku dozlta. Teplotu nema, nie je chory...

Raz som predvcerom musela odsat mliecko, lebo sa v noci zobudil a papal iba z jedneho prsnika a potom tuho zaspal. Druhy prsnik som mala nadranom takmer plny a odsala som 65 ml a to bolo hned po tej krize.
Dakujem velmi pekne.

bezaz
7. jan 2009

babulky dik, ale skor mam pocit, ze v tom prse je opacny problem, ze jej to moc rychlo tecie.. lebo ked si len tak zlahka stlacim bradavku, tak z jedneho mliekovodu normalne ide fontanka.. a ona sa nahlce a zacne sa kuckat.. dnes to dospelo do stadia, ze ten prs nechce ani zobrat do ust 😝

saska.t
7. jan 2009

bezaz tak si pred kojenim trosku odsaj a az potom jej prsko ponukni aby ju to nedavilo ... 😀

annag
7. jan 2009

bezaz, to je dôležitý údaj, áno, môže byť, že jej mliečko tečie prudko, môže to bábetkám vadiť, ale ak tak robila doteraz až po 10 minútach, tak nešlo o hnevanie, ale skôr o to, že sa jednoducho už dosť napapala. Mliečko rýchlo tečie, malá sa aj rýchlo zasýti. Keďže odsávaš, sprav, prosím, test - odsaj mliečko v čase, keď by mala z neho papať a zmeraj, koľko mliečka za 10 minút z neho odsaješ a takisto sprav aj s pravým - tým, čo z neho papá 30 minút - uvidíme rozdiel

Môže byť, že ľavý prsník máš produktívnejší než pravý, z pravého sa malá napapá a aj si z neho pocucká, čo ju upokojuje. Z ľavého prsníka to zrazu nejde, tým, že sa rýchlo napapá a mliečko jej napriek tomu po 10 minútach stále intenzívne tečie, sa hnevá, nemôže cuckať. Palčeky si cmúľa len preto, že sa chce upokojiť.

O čo ide - malá prechádza z novorodeneckého obdobia do dojčeneckého, jej čas strávený na prsníku sa bude čoraz viac skracovať, netreba sa zľaknúť zmien v dojčení - bábetko môže začať zo dňa na deň papať krátko a v úplne iných intervaloch ako doteraz

Malá Ti dnes mohla prsník úplne odmietať, lebo si z neho možno začala menej dojčiť. Prsník je navyknutý na väčšiu produkciu a mliečko sa v ňom hromadí a tým pádom aj oveľa rýchlejšie tečie. Ak malá z neho nebude piť, tak sa v ňom produkcia prudko zníži v priebehu pár hodín. Aby si sa tejto situácii s úplným odmietaním vyhla, tak si pred dojčením mliečko odsaj - také množstvo, aby si videla, že už tečie pomalšie a až potom jej ho ponúkni.(ako píše saska) Akonáhle ho prestane pred dojčením odmietať, tak ju nechaj piť len dovtedy, kým si ho nepustí. Ak si bude cmúľať pršteky a bude sa chcieť upokojiť, daj jej pokojne druhý, alebo ju upokoj inak - ponos na rukách ...

annag
7. jan 2009

saska - myslím, že papá primerane, má na plné dávky ešte čas, plná dávka je asi 150-200g tuhého príkrmu, keďže papá menej, tak mliečko potrebuje, nielen z hľadiska výživy, ale aj tekutín. Plnými nemliečnymi dávkami sa jeho objem zníži, bude ho treba nahrádzať aj vodou.

- postupne by bolo dobré posunúť obed na cca 12. hodinu, tak, aby si mohla medzi raňajky a obed vsunúť desiatu
- postupne(stačí o pár mesiacov) začni dávať na raňajky aj niečo nemliečne - napr. ovsené vločky s mliekom, chlebík s mliekom ...
- tekutín by mala teraz vypiť cca 150 ml na kg, postupne o čosi menej cca 130 ml na kg (celkovo asi 1,1 -1,3 lt) - čiže teraz má príjem tekutín dobrý (mliečko + voda + skrytá voda v zelenine a ovocí)
- aby si po polroku odbúrala nočné papanie, potrebuje papať plné dávky príkrmov a zvýšiť množstvo tekutín(=voda, čaj, šťavy...) cez deň na úkor noci
- objem mliečka a mliečnych výrobkov má klesnúť na cca 500 ml v trištvrte roku - roku
🙂

sammy
7. jan 2009

Annag, no moze byt, ze hasi smad, ale neviem ako ju mam prinutit viac pit. Ona zas ked schyti flasku (ma so slamkou), napije sa fajn, az kym sa s nou nezacne hrat a vodu vypluva a vylieva, tak jej flasu davam hore, aby na nu nedociahla. Ale nukam jej casto.
No ked som si teraz precitala tvoju poslednu radu pre Sasku - ako odburat nocne papanie, zacalo mi vrtat v hlave, ci to moje dieta nedahana aj to co nezjedlo cez den v noci 😅 Ona totiz papa podla mna dost mizerne a hlavne teraz posledne 2 tyzdne je to otras - ani kasa, ani jogurt, ani ovocie, z peciva tak 5 hryzov, zo zeleniny s masom a prilohou zje este najviac, ale tiez ju musim prehovarat (predtym sa naladovala a teraz to ani nedoje cele). Akoze nikdy nebola nejaky extra jedak prikrmov, ale teraz ma fakt nejake obdobie slabeho jedenia.
No neviem ci to este v jej veku moze suvisiet s nocnym kojenim, lebo ja mam uz velmi dlho pocit, ze ma proste len taky zvyk, v noci sa upokojit a pocucat na zaspanie.

annag
7. jan 2009

skrecok, nemusíš sa obávať, malý hladný nie je 🙂

- priberá pekne, on už teraz nemusí priberať toľko, čo prvé dva mesiace, stačí mu priberať o polovicu menej. Bábetká priberajú hlavne po narodení, potom prírastky môžu prudko klesať. Slabší prírastok a zelené stolice budú súvisieť s predným mliečkom, ktoré obsahuje viac mliečneho cukru. On spôsobuje zelenú farbu. Na tom, že bábo pije viac predného mliečka, nie je nič zlé. Ak to chceme zmeniť, treba ho donútiť piť viac zadného. Keďže papá krátko a prestávka na druhý prsník je krátka, ponúkni mu po tých 15 minútach najskôr ten istý prsník, aby ho vyjedol do dna a až potom prejdi na druhý. Malý je len lenivý piť zadné mliečko, čo tečie ťažšie. Po každom dojčení si oba prsníky ešte pár dní odsávaj. Neskôr by bolo kvôli dobrej laktácii vhodné, aby si odsávala raz- dva krát denne. A ak chceš aby ešte viac priberal, nadojči ho uprostred noci , trebárs v polospánku. 🙂

skrecok
7. jan 2009

Annag, srdecne ti dakujem 🙂 . Ja som uz zufala z toho vsetkeho... Velmi by som chcela, aby som ho dojcila co najdlhsie ako sa len bude dat...teda minimalne do polroka. Aj som si myslela, ze je asi lenivucky tahat ked som mala laktacnu krizu...Normalne bol po kojeni az cerveny a spoteny 😕 .
Skusim to urobit tak ako si mi napisala, aby viac pil zadneho mliecka a nasytil sa (mozno je tam pricina, ze sa pri kojeni hneva, ze sa nemoze nasytit tak ako minule). Ale v noci sa to bohuzial neda. Uz sme to minule robili, spinkal s nami v posteli, ponukla som mu prsnik a on aj tak tuho spinkal 😅 .

saska.t
7. jan 2009

annag - ako obycajne dakujem za povzbudenie, ono je to dost tazke vediet pre prvorodicky vsetko, tak sa potrebujem uistit, ze je to spravne co robim ...
Mala naozaj este nezje tolko tuhej stravy aby som to nahradila uplne, ale som rada zato, ze neodmieta papat tak ako kojenie ....
Je to uplne zlaticko, zaplace len ked ma hlad a straaaasne vela sa smeje,stastne to dietatko,tak dufam, ze jej to vydrzi ....
A co Anicka, este stale je to take dobre spave babätko?
Este raz dakujem, ved ja sa zasa ozvem, ked budem potrebovat radu najskusenejsej maminy tu na MK 😀

annag
7. jan 2009

skrecok, keby bol strašne hladný,tak by sa určite od hladu budil 😉 🙂

saska - som veľmi rada, že som sa mýlila a malá sa krásne rozpapala a je spokojná, nevadí, že papá málo, je maličká a pri druhom budeš dojčiť o sto šesť, všetko už vieš, dáš si od začiatku pozor a určite budeš aj odsávať, však?

- Anička je úžasná, aj dnes spala od 15.00 do 20.00 - to som ju zobudila na kúpanie a napapanie, najedla sa a šup, od 21.00 je v zase postieľke, dúfam, že jej to dlho vydrží, tiež je to spokojné a vysmiate bábo.

bezaz
8. jan 2009

babulky opat dakujem za rady, bdem musiet nieco vyskusat
annag bohuzial s odsavanim je problem, stiham az vecer, ked mala zaspi, lebo cez den nespi skoro vobec, a ked, jedine na rukach.. a neviem si predstavit, ze ju necham lezat revajucu a budem odsavat 😅

annag
8. jan 2009

bezaz, bez toho, aby sme vedeli, koľko mliečka asi dokážeš odsať sa nedá presne povedať, či mlieko tečie prudko alebo pomaly, niekedy si mamičky myslia, koľko majú mliečka a pritom je ho málo alebo naopak, majú pocit, že ho je málo a pritom ho je veľa - ak máš čas len večer, tak skús aspoň vtedy, ja to inak na ďiaľku neposúdim

- každopádne nech je ako je, treba kŕmiť bábo keď sa samé dožaduje a len dovtedy, kým sa na prsníku nezačne hnevať - hnevanie a násilné neustále prikladanie bábetko znervózňuje, papá hltavo a tým pádom sa k tomu pridružujú nové a nové problémy (bolí ich napr. bruško, odmieta papať úplne) - režim dojčenia má byť plne v kompetencii bábetka - intervaly aj dĺžky dojčení, dôležité je však rozlíšiť, či je bábo skutočne hladné, ak si si istá, že máš mliečka veľa, neprikladaj ju neustále, vždy počkaj aspoň hodinu, unavené bábo sa dožaduje prsníka - napr. si cmúľa rúčky podobne ako keď je hladné

- ak je mliečka ozaj až príliš, to odsávanie pred tým je niekedy nevyhnutné, ak bábo nestíha mliečko pregĺgať, dráždi ho, papá hltavo, napapá sa veľa vzduchu, môže mať koliku a môže mliečko vracať, okrem toho pomáhajú aj všetky vertikálne polohy a poloha, keď mamička leží, na seba si položí bábo a tak si ho priloží - mliečko tečie proti smeru gravitácie. Tento stav by nemal dlho trvať, množstvo mliečka sa Ti v najbližších týždňoch upraví na potreby bábetka - teda, je to vysoko pravdepodobné. Obdobie po šestonedelí je zlomové obdobie pre bábo - bábo sa prebúdza, začína sa zaujímať čoraz viac o okolie i mamičku - hladina hormónov sa znormalizuje.

- ak Ti cez deň nespí, treba jej pomôcť spinkať, lebo také maličké bábo potrebuje ešte veľmi veľa spinkať, nervozitu si potom zaháňa na prsníku, ideálne je naučiť ju spinkať vonku - v kočíku, na balkóne a dnu ju upokojiť napríklad v šatke. Bábetká režim milujú, treba ho pomaličky a s citom bábetku zaviesť, samozrejme s ohľadom na dojčenie. Práve prechádzky, spanie vonku bábetku pomáhajú s režimom, dnu bývajú deti nervózne, lebo ich všetko ruší, cítia nepokoj mamičky,paradoxne práve mamičky,ich stres a neustále sa venovanie bábetku bývajú dôvodom prečo je bábo plačlivé a nepokojné. Deti hravo vycítia únavu, nervozitu a neistotu mamičky. Také malé bábo ako máš Ty sa po prebudení má napapať, prebaliť a chvíľu niečim zaujať, resp. ho nechať len tak sledovať okolie, no asi po polhodine, hodine už začne plakať a ani nie od hladu než od únavy, potrebuje spinkať. Niektoré deti vedia samé zaspávať v tomto období, niektoré už nie a musia sa to naučiť. Bábetká nedokážu udržať dlho pozornosť, no príliš unavené bábetká zle zaspávajú a majú nepokojný spánok, často sa budia. Vzniká začarovaný kruh. Denný spánok môže byť krátky i dlhší - záleží od bábetka. Sú deti, ktoré spia len 20 minút viac krát počas dňa, iné dve tri hodiny dva trikrát do dňa. No každé potrebuje spinkať. Ten čas súvislého spánku by sa mal predlžovať.

bezaz
8. jan 2009

annag no napriklad teraz zaspala, dokonca na tom neoblubenom lavom prse, co som uplne hotova, aj ked si myslim, ze dlhsie ako nejaku pol hodinku nebude spat.. ona od zaciatku cez den moc nenaspala, v babyvaku pospi, ale napr. vonku v kociari vydrzi maximalne hodinu, aj to som uz nadsena, ze spala tak dlho.. a este ked su take mrazy, mozno by som ju vedela utisit, keby som ju vybrala z kociara, ale teraz sa to neda.. uz mam objednanu satku, lebo ona spi, len ked je na rukach, alebo si mysli, ze je na rukach, staci, ze sa s nou natriasa.. snad aspon tak sa bude dat uspat.. a na balkone uz vobec nie, sak to sa nehybe 😅 uz som si stiahla tu knizku, co doporucuju baby "kazde dieta sa vie naucit spat", len nemam cas to ani precitat 😅 v noci spi naozaj pekne, co som velmi rada, vyspim sa aj ja pri nej.. rezim ma jedine vecerny, to sme ju pekne naucili, ze sa okupe, napapa uz potme a hned hajka.. ale cez den je to dost tazko.. okrem toho, pouzivame latkovky a ona je taka fajnova, ze len co ma trosku curknute v plienocke, hned ruci

skrecok
8. jan 2009

Annag, dnes rano o 5tej sa maly zobudil na hlad a zacal plakat. Nakojila som ho tak ako si mi poradila a hned zaspal. Tak som musela odsat mliecko, lebo som este mala vela a odsala som rovnych 100ml co nespapal. Teraz pred chvilou som ho dokojila ...po cca 5-7min stale vypluval. Uz fakt neviem ako ho donutim viacej papat, bojim sa, co povie lekarka a ze ho budem musiet dokrmovat, aby viacej priberal. ☹ Mlieka mam podla mna dost pre neho, lenze on ako preskocil 3.mesiac odrazu nechce tolko mlieka ako predtym. Stale si zurivo cuca prsty akoby bol hladny, ponuknem mu prsnik a on hned vypluje alebo zacne mrncat. Budem musiet asi skusit aspon jedno nocne kojenie, ze ho budem pomaly budit pri prebalovani (inak to nejde). Snad sa kvoli tomu nezmeni cely rezim. 😒
Co uz, uvidime do 15.1., vtedy mame poradnu a ockovanie.

elise
8. jan 2009

skrecok bábetká vypluvajú mliečko aj ked dostaneš menštruáciu nemusí im to mliečko chutiť prípadne si zjedla niečo aromatické ako napríklad škoricu ale piknantné a malému to nechutí

elise
8. jan 2009

dufam že sa annag nenahnevá že som si dovolila aj ja poradiť, moja rada tiež nemusí byť zlá 😀 😀

skrecok
8. jan 2009

Elise 😉 . Diky, moze to byt odkedy su Vianoce....(kolaciky, vianocne pecivo a pod), lenze mne ten problem trva vyse tyzdna 😖 .

elise
8. jan 2009

ked mal môj malý 3 mesiace tak mi poradkyna dojčenia povedala že bábetko spapá tolko kolko chce a tolko sa aj mliečka dotvorí. my sme dovtedy papali aj pol hodinu potom sme to skracovali na 15 minút a do roka to bolo necelých 5 minút,
aký máte mesačný prírastok na váhe ? lukaskovi som dávala kedy si on vypýtal niekedy to bolo aj 2x v priebehu hodiny. ono sa ten režim detičkám postupne upravuje 😉

skrecok
8. jan 2009

Elise, do 3 mes. mal tyzdenny prirastok 180-200g a teraz cca 100g, presne neviem. Lebo naposledy sme boli u lekarky koncom novembra a o tyzden ideme k nej...Vazila som ho doma na normalnej osobnej digitalnej vahe. 😒

elise
8. jan 2009

skrecok mne lukasko priberal tých 150-200 g mesačne bola som si to pozrieť v záznamoch. mne decká doktorka povedala že osobná váha nie taká presná ako mala ona v ordinácii malý u nej vážil viac ako doma ked som sa sním odvážila ja sním a potom samama. u deckej lekárky som ho vyzliekla a položila na váhu tam to bolo presnejšie.