Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

sonice
15. máj 2009

Prepracte, znovu posielam svoj dotaz. Viem, ze je tu vela mamiciek s problemami, ktore treba riesit prednostne. Ja by soom sa velmi rada tymto problemom vyhla a to aj s vasou pomocou: 🙂

Ahojte laktacne poradkyne,
chcela by som poprosit, diskuziu som precitala celu. Ale nikde som sa nedocitala ucelene informacie o spravnom rozbehnuti laktacie hned po porode. Vascinou sa tu uz riesia iba nasledky problemov s kojenim. Chcem sa im vyhnut "uplne"
Bolo by mozne pre nas prvorodicky spisat, ako spravne rozbehnut laktaciu? Tzn. keby poprve prilozit, za ako dlho podruhe, ake dlhe pauzy. Ci sa "bit so sestrickami" a pod. A hlavne zoznam najvacsich chyb, ktorych bysme sa mali vyvarovat.
Velmi pekne dakujem.

Ak to tu uz iekde je, odkazte ma!

matka23
15. máj 2009

ahoj annag prosim ta mohla by si my poradit malu ockovali proti pneumokokom a ma to riadne tvrde neviem ci sa jej to zbiera . prosim odpis dakujem 😵

aktak
15. máj 2009

sonice - laktacia je prirodzena reakcia tela na POROD a BABETKO
POROD je jasny, tomu sa nevyhnes 😉 (drzim palce)
BABETKO je nutnym spustacom/pomocnikom laktacie, to znamena ty alebo tvoj manzel ak bude pri tebe, trvajte na tom aby bolo babetko prilozene hned po porode, najlepsie na obidve prsia, cim dlhsie tym lepsie, pre babetko je to uzasna skusenost a prisatie bude pren od zaciatku lahsie a pre prsia je to signal ze treba robit mliecko 😉

dolezite je prikladanie, aj samotna pritomnost babetka, ale nerataj s tym ze bude mliecko hned, myslim ze najskor po 36-48 hodinach (asi u kazdej zeny je to ine), dovtedy babetko pospava, vyuziva rezervy z bruska (preto chudne) ale aj tak musi pravidelne CUCKAT - kolostrum ktoreho je malo ale jemu staci kym nepride mliecko, je zlte, to moje bolo take zlte ako zvyraznovacka 😀

v pripade ze si dava mliecko nacas a babetko je nervozne tak ti sestricky daju par mililitrov mliecka od inej mamicky, ziadna tragedia by to nebola ale mozno sa tomu vyhnes 😉 drziiim palce 😵

misutovo
15. máj 2009

Ahojte,

chcela by som sa spytat ci je dobre pri refluxe davat cajik alebo vodicku. Viete ci to niekomu pomohlo?

Dakujem

tin007
15. máj 2009

ahojte, dakujem annag za doveru, pokusim sa reagovat na tie prispevky, kde mi popis problemu bude pripominat to, co som s malym zazila, ostatne necham na annag alebo pezincanku.

tin007
15. máj 2009

sonica ako napisala aktak, laktacia by sa mala rozbehnut sama, je dolezite, aby bolo babo co najskor prilozene k prsnikom. skus si zistit, ci je v brezne nemocnica, ktora ma oznacenie baby friendly hospital, resp. ci ta nemocnica, ktoru si si vybrala (vyberies, este mas cas) ma toto oznacenie. mali by mat o.i. aj laktacnu poradkynu, resp. ich pristup ku kojeniu by mal byt maximalne pozitivny. napisem ti moju skusenost: rodila som na kramaroch cisarskym rezom, maleho som preto videla az o 12 hod po porode, ked som sa ako tak prebrala z narkozy. hned som si ho prilozila (uz neviem, ci tam vtedy bola aj laktacna poradkyna, alebo nie, tusim nebola), on skusal cuckat, ale neslo to a o chvilu zaspal. na dalsi den mi ho doniesli skoro rano, tak som ho opat prilozila a ked som citila a videla, ze necucka, tak som zvonila na laktacnu poradkynu. ta prisla, napravila mna aj maleho do naj polohy pre kojenie (bola som po cisaraku, takze nie kazda vyhovovala) a uvarila kanvicu caju pre kojacie matky (mimochodom na izbe sme mali nastenku s clankami a obrazkami o kojeni). Opat to neslo, o.i. som mala skoro ploche bradavky, vystupovali snad na 1, mozno 2 mmm, tak doniesla klobucik a vecer okolo piatej sa nam podarilo zladit a maly zacal papat poriadne a intenzivne (to pocitis, budes vediet, ze babo papa, je to take mravencenie v prsiach, z druheho prsnika mi zacalo vytekat mlieko, malemu skakali uska, preglgal atd – pozri si na nete info ako ma vyzerat spravne kojenie). Na druhy den maleho kontrolovali a zistili, ze ma velmi kratku uzdicku (pod jazykom tu blanku), tak mu ju prestrihli (neboj, nic hrozne, matky vzdy poslu na chodbu, babo to vobec neboli ale je to velmi dolezite vyriesit takto skoro) a od toho okamihu papal krasne, az tak vela, ze som musela odstrekovat, lebo som mala prebytky mlieka.

jvo
15. máj 2009

ahojte chcela by som sa opytat kolko ma tyzdnove babo papat denne, mam pocit ze mam malo mlieka, po kojeni dokazem odstiekat tak cca 40-60 ml len neviem ci sa mala predtym dost napapa
myslite ze ked spinka dobre (teda vacsinou) tak by mala byt aj dost najedena?

bubatenko
15. máj 2009

ahojte annag a pezinčaka,

annag ma už pozná - ja máleho krmim mojho maleho MM z flaše, lebo prsník bojkotoval a ani po veľkých snahách sa nám to nakoniec nepodarilo, ale zatiaľ sa mi darí dobre odsávať mliečko , ale nastal iný problém. Ked mal 2 mesiace dokázal vypiť aj 150ml a asi pred 3 týždnami sa všetko pokazilo a začal vrackať a začal mať všetkz príznkz refluxu... nakoniec sme sa ustálili na 120ml vtedy negrcká vôbec a ak tak, tak večer, ale pije mi tak max. 6*120 za 24h , čo je na jeho váhu dosť málo - tento pondelok mal 6275g, pôr. váha 3710 a to pribral za posledné 2,5 týždna iba 260g. Problém je v tom, že on veľa spí a hlavne v noci prespí celú noc, naposledz papa okolo 22,00 a spí do takej 5,00a spí aj cez deň dosť veľa.....ciká tak 6 plienok za deň, kaka bud každý deň, alebo raz za dva dni a stolicu ma horčicovú. Doktorka mi povedala, že ho mám budiť aj v noci.... ja neviem, či zbytočne stresujem, či mám budiť, či ho mám cez deň viac držať pri živote, aby sa viac unavil a bol viac hladný.... fakt neviem.... poraďte mi prosím . Dakujem

aktak
15. máj 2009

rodila som v Ruzinove, ma oznacenie "baby-friendly" ale laktacnu poradkynu som tam ani raz nestretla a po porode so ich musela ja aj manzel prosit nech mi malych prilozia 🤐 je lepsie sa na to pripravit lebo nebudu trpiet sestricky co to zanedbaju ale mamicka s babetkom

katy30
15. máj 2009

Ahoj sonice.
Moj syncek sa narodil vo stvrtok vecer cisakskym rezom. Prvy krat my ho prilozili az v sobotu na obed a v nedelu uz vecer som mala mliecko. Kazdej zene sa inac rozbehne mliecko a kazda sme ina. Len musis chciet dojcit a urobit pre to maximum. Kludne si aj dupni u sestricek. Je to tvoje dieta.Ak chces dojcit tak aj budes. Je to len na tebe.
Syncek ma 3mes. a 2 tyzdne a za posledne 3 tyzdne som prekonala 3 laktacne krizi.
Mne vlastna mamina povedala,ze ona by sa tak netrapila.
Dojcenie je krasne ale aj narocne. Je to velka obeta ktora stoji za to.
Nezlakni sa pri prekazkach. Pi caje na podporu mliecka.Mojkaj s babetkom. Ten cas strasne rychlo leti. Ono ti to vsetko vynahradi tvoje usilie peknym usmevom.
Mne teraz na mliecko pomohlo More Milk Plus.
A aj ked budes mat problemy z dojcenim ma ti kto poradit tak ako mne.
Annag a pezincanka su super zeny na ktore sa mozes vzdy spolahnut, ked nastane problem.

pezincanka
15. máj 2009

Ahojte, ja som sice mimo, ale aspon poslem SONICE tieto linky o spravnom zaciatku dojcenia

http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

Toto je zaklad,alena tej stranke vzdy vpravo je kolonka Pomoc pri dojcenie a su tam aj ine temy, napr. ked sa dieta neprisava, to sa totiz moze stat po porode vo viacerych pripadoch, ako v pripade potreby dokrmit bez flasky....

Tu su k tomu videa.

aktak
15. máj 2009

katy30 by som doplnila v tom ze kojenie je krasne a stoji za namahu, ale su aj zeny ktore maju stastie (som rada ze som medzi nimi) ktorym nesposobuje ziadne problemy ani namahu, takze obdivujem tie mamicky ktore aj napriek prekazkam bojuju, nech sa vam dari a nech mate stastne deticky 😉

tin007
15. máj 2009

jvo, ak po kojeni odstriekas 40-60 ml, tak mas mlieka super vela. dolezite je,a by mala priberala a nie kolko (je to velmi individualne, jeden den moze zjest "vela" a druhy "malo". ak pekne spinka, neplacka, tak to neries, iba sa budes zbytocne stresovat a znervoznovat. to, ci dobre papa spoznas podla toho, ze pri kojeni pocujes ako preglga, ze sa jej hybu uska a ty citis tah jej pusinky (nieco ako mravencenie v prsniku), pripadne ti z druheho prsnika vyteka mliecko.

zuz11
15. máj 2009

najskor k teme co sa tu bavite 😉
tiez som rodila obe v Ruzinove obe cisarskym takze prve 3 dni som nemala deti pri sebe iba mi ich nosili na prilozenie a kedze som chcela co najskor rozbehnut laktaciu tak som si ich pytala aj v noci co bezne nenosili deti, ale boli ochotne a doniesli mi ich na prilozenie aj v noci ale tiez neako extra sa netrapili dojcenim aj ked jedna mi poradila futbalovu polohu ktoru som moc nepoznla a pomohlo mi to zo zaciatku pri dojceni Alexa, dojcime doteraz uspesne tak som rada 😉 a drzim vsetkym palce aby tiez mali to stastie je to krasne 😉

a preto som aj tu 🤐
Annag, nerada zasa otravujem ale neviem cim to je ale Alex sa zo zaciatku budieval 2 az 3 krat za noc, potom sa to ustalilo na pravidelne 2x o pol noci a o stvrtej, par dni dokonca uz pol nocne dojcenie vynechal, potom nas ale ockovali a rozhadzal si Alex dojcenie, po tyzdni sme boli par dni mimo domu a tiez akosi nebol vo svojej kozi a budil sa aj 4x 🤐 ale najvacsi problem nastal minuly tyzdne ked som dostala menzes, odvtedy sa budi asi kazde 2 hodky na dojcenie ( obcas sa dojcime iba z jedneho obcas z oboch) je jdno kolko zje ale viac sa budi mam pocit ako spi 🤐 dokonca obcas sa zobudi a je hore aj viac ako hodku 🤐 netusim co robim zle alebo ci je to normalne bdobie a pritom uz menzes 3 dni nemam a stale sa to neupravilo 🤐 papa vecer po kupani o osmej a uz prve budenei je ako hodinky o 22:30 cca 🤐 fakt uz som s toho dost unavena kedze cez den si moc pri oboch detoch nepospim a aj ked Hanak chodi 2 dni v tyzdni na cely den do minikoletivu tiez si moc neoodychnem lebo bud beham a vybavujem alebo zasa upratujem co nestiham ked ich mam obe doma 🤐
ked uz nic aspon som sa postazovala 😀 🤐

pekny vikend vsetkym 😉

lenk30
16. máj 2009

dobré ránko Annag,
zas ťa chcem prosiť o radu. Malý má 3 mesiace a 2 týždne. Je možný v tomto období rastový šprut? Papá v noci každé 2 hodiny a tak, že ho nestíham pred tým ani prebaliť, lebo ako náhle ho položím strašne kričí. keď ho priložím, tak sa ihneď pricucne, už aj schmatne rúčkami a ťahá ako by týždeň nejedol. Ale papá len 5 minút, aj keď vystriedam prsníky, druhý už nepapá. Tak vlastne papá menej a častejšie. Pred tým mi už večer išiel spinkať o 21, vstal o 3 - 6. a teraz každé dve hodky. A tých 5 minút je málo, nie? On síce od začiatku sal len cca10 minút a výdatne. ale teraz 5 minút a mece sa..........., len v noci papá pokojne. Váži 6170 - čo je 2násobný prírastok od narodenia. po papaní sa mi ho teraz nedá odvážiť po tých 5 tich minútach, lebo váha už je malá
😀 . Nemám málo mliečka? alebo chce byť len na cicíku? ako ho prinútiť papať viacej - aj keď nezaspí, tak odmieta. Dakujem TI

tin007
16. máj 2009

zuz11 annag ani pezincanka cez vikend nemozu, z vlastnej skusenosti ti napisem, ze aj moj maly sa kludne budi aj po hodine (hlavne nad ranom od takej stvrtej, piatej), pri kojenych detoch je to vraj normalne 😉 mozno bude mat annag iny nazor, ja si vsak myslim, ze s tym nic neurobis, mne sa osvedcilo zobrat si maleho do postele (nechavam ho tu "prvu" cast noci (do tej asi stvrtej) spavat v postielke) a potom si ho beriem k sebe. zistila som, ze lepsie a dlhsie spi, resp. ak nespi, tak v polospanku vytiahnem prsko, maly sa pricucne a ja spim dalej (velakrat ma manzel drkne, ze maly uz odfukuje a ja mam stale prsko vonku)

tin007
16. máj 2009

lenk30, kludne to moze byt rastovy spurt, moj drobec papaval od 3 do 4 mesiaca asi kazdu hodinu a pol, v noci mozno kazde dve hodiny (pozri co som napisala zuz11). inak, ja som asi od toho 3 mesiaca prestala prebalovat v noci (ak nebol pokakany) - ako sme presli na plienky 4-9 kg, lebo maleho som prebalovanim budila a tazko mi potom zaspaval. inak tak velke babo sa napapa aj za 5 minut, je uz velky, ma dost sily, neboj sa, stihne si dost vytiahnut, mliecka urcite nemas malo, ak tak krasne pribera.

lauritta
16. máj 2009

ahoj annaq, ahojte dievčatá
prosím o radu
mám 3 týždňového synčeka, predpokladám, že mlieka akurát, saje celkom pekne, väčšinou sa do pol hodinky napapá
problém nastáva po napapaní - väčšinou hneď, alebo do pol hodiny začne byť nepokojný, skrúcať sa a plakať, a hlavne hľadať, akoby sa vôbec nenajedol. Prdí ostošesť, tak predpokladám, že zastavené vetry nemá. Nevie si odgrgnúť, nemá rád, keď ho dáme do zvislej polohy... Keď by som ho znova priložila, tak znova aj pol hodiny saje, ale potom je asi prejedený a mliečko ide von... Snažím sa oddiaľovať kŕmenie na min. hodinu, hodinu a pol - dve, viac nevydrží, keď je hore. Asi má teda záhu, ale neviem, ako postupovať, ako odhadnúť, kedy mu dať trošku zapiť a kedy nie?
ďakujem moc vopred za rady

lauritta
16. máj 2009

ešte dodám, že ležkanie v postieľke má vyvýšené, aby nebol vodorovne...

pastuska
16. máj 2009

lauritta, skús ty vynechať mliečne výrobky, mne to pomohlo u malého na záhu - reflux. Nakoniec aj tak má alergiu na bkm.

Ja mám inú otázku, tak všeobecne, ak máte niektorá odpoveď naporúdzi. Malý je kojený, ale posledný týždeň už pije moje mlieko v noci len raz, a to si tak trikrát potiahne a dosť, a to ešte urobí maximálne raz za deň, inokedy ani to nie. Tak neviem, či to nechať úplne, či ho nechať tak, čo s tým. Lebo inak dudlať cicík to by dokázal deň aj noc, ale piť MM nebude, tak fakt netuším, čo s ním. A to som chcela kojiť tak do dvoch rokov.

ali27
16. máj 2009

ahojte. tak za zverujem s ucinkami kapsul motherlove na moje mlieko. je ho omnoho viac. ale neviem povedat ci je to dosledok casteho prikladania tie dni predtym, alebo to zabrali tie tabletky... v kazdom pripade je mlieka viac co je najdolezitejsie.

tin007
16. máj 2009

lauritta, podla popisu to vyzera na reflux, skonzultuj to s tvojou pediatrickou (teda pediatrickou maleho), pripadne ak je to velmi zle (napr. vela place, skruca sa, nemoze kvoli tomu spat, vela grcka, nepribera...), dozaduj sa vysetrenia u detskeho gastroentrologa.
pozri si temy o refluxe, kde kocky radia co robit (plus aj annag uz niekolkokrat v tejto teme pisala cim sa da reflux trochu zmiernit). v podstate vsak treba reflux pretrpiet, okolo 3 mesiaca (potvrdzujem z vl. skusenosti) odide. mozno by pomohlo (malemu aj tebe, na tvoje ruky a chrbat) nosenie v satke ci nosici. neodporucam davat zapit kyselinku (ani MM ani inymi tekutinami), lebo sa tym preplna zaludok, takze kyselinka znovu vybehne a babo je opat podrazdene. ten interval hodinu a pol az 2 hod je dobry, skor by nemal papat, aby sa stihlo mliecko stravit a neriedilo sa cerstvym mlieckom.

zuz11
16. máj 2009

tini, ale on sa tak budi celu noc od vecera 🤐 hej nadranom si ho aj ja prekladam k sebe ale akosi zazraky sa nedeju ani vtedy 🤐

aktak
16. máj 2009

zuz to caste budenie u nas zacalo okolo 4mesiacov, nezavysle od MS (ta bola uz 3 mesiace predtym 😀 ) a je to tak stale, nekedy lepsie (3krat za noc) nekedy horsie (7krat), ale nepreberie sa len mrnci a pricucne sa k prsniku, spime dalej takze to neriesim, podla mna nemusi byt nejaky vazny dovod (to by bolo najlepsie) a proste len ma slaby spanok, to chce "len" cas, mozno ho rozladili tvoje hormony 😀

tin007
16. máj 2009

zuz11 tak ti, zial, neporadim, mne maly standardne zaspi okolo 19.00 na cca 15 min a potom usavam do takej 23.00. potom spava, zvycajne, ako som opisala, nekedy je to vsak iba po hodine a pol, ci dvoch.

elfi1
16. máj 2009

ahojte, tak som tu zas.
chvilu som si myslela, ze sa ta tvorba mliecka troska upravila a zmensila. ale dnes ho zas bolo vela. ani sa nedalo krmit 2x z toho isteho,lebo ako sme dopapali, tak do dalsieho krmenia boli oba tak plne, ze by som to bez odsavania nevydrzala s tym dalsim.
v noci mame dost dlhy interval medzi papanim, takze to tiez nejde. ale to som len 2x pred krmenim odsala vzdy tych cca 25ml.
skuste teda dievcata poradit este daco. dakujem vam moc

zuz11
16. máj 2009

kati, ale on sa obcas uplne zobudi a aj hodku a vo stvrtok aj dve sme boli hore a dokonca sme sa museli az nosit 🤐 to mi ako normalne nepripada 🤐

tin007
17. máj 2009

zuz11, my sme mali "skvelu" tuto noc: maly si dal slofika po kupkani od 18.15 do 18.30, zobudil sa s hukotom, takze sme ho potom ukludnovali. okolo osmej zacal zaspavat, tak sme ho supli do postielky, o 5 min bol hore. o 22,30 som si s nim isla lahnut ja, pospal asi dve hodky, zobudil sa s placom, hoci som ho nakojila, bol stale nepokojny a spat nechcel, tak si ho vzal manzel. potom sa mu maly pokakal, takze o druhej v noci prebalovali a tusim isiel drobec do postielky o pol tretej, o tretej sa zobudil na hlad a odvtedy bol u mna v posteli a budil sa asi kazde dve hodiny. a toto nie je prva takato noc, ked je maly aj dve hodky uprostred hore 😒

aktak
17. máj 2009

zuz my sme to maly pri Adamkovi podobne, asi preto mi to pripada "normalne" 😅

kattom
17. máj 2009

tin007 - taketo noci sme mali pri kubkovi dost casto hlavne, ked nas hnevali zubky. som spavala posediacky s nim na rukach, pripadne sme 3-4 hodiny v noci "pochodovali" s malym na rukach. tvojmu matuskovi uz tiez mozu pomaly rast, takze moze to byt aj od zubkov. pozri si tu temu k zubkom a vyskusaj homeopatika na zubky