Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

gabii83
20. máj 2009

dakujem annag, este nieco, netyka sa to kojenia, ale nie je to nikde pisane, ze poradis nam len v tom

takze mala mi od malicka spi cely den na balkone a len vecer v jej postielke a tak sa na to zvykla, ze mi cez den ani za svet nezaspi v byte, hoci ju uz nechcem dat od tej 11 do 15 az 16 na balj´kon lebo tam svieti slnko,,,,,a je tam horucava...
dnes mi revalaaa..... 5 hodin sme sa trapili po obede z toho 2 v posteli a nie a nie

v kociari trosku placu bolo - to uz od unavy.... ale sip sup zaspala......

co s tym, treba dalej sukusat......???? nech place???
dakujem

andreb
20. máj 2009

pezincanka, dakujem krasne za radu a ukludnenie o case 🙂 lebo ked tych čé minut kojime plus priprac a odgrgnutie, tak stravime tak min. hodinu jedenim ...
rodila som na antolskej, podla poradkyne bola mala vhodne prilozena...
este jeden dotaz..Vzdy na zaciatku, hlavne v noci, ked su prestavky medzi kojeniami dlhsie a mam uplne naliate prsia, tak sa dlho trapime s prisatim lebo nevie chytit bradavku, tak si vzdy radsej trochu odsajem odsavackou...je aj iny sposob, resp. je to ok?
A mozno taka otazka pomimo....aky je vas nazor na cas prebalovania....ked malu prebalujem pred kojenim, tak jasne, ze je krik a mali by sme aj cvicit nozicky, co je pri takom kriku dost trapenie...
Rozmyslala som, ze by som ju prebalovala pri vymene prsnikov, len neviem, ci ju to nerozladi pri jedeni..
diky este raz

annag
20. máj 2009

bambulla, ozaj to môže byť aj Nutritonom, zvykne robiť problémy so stolicou. AJ pre bábo na UM platí, že lepšie je upraviť spôsob kŕmenia než zahusťovať - zahusťovanie spôsobuje, že potrava je v žalúdku dlho a práve to spôsobuje, že reflux sa zvýrazňuje resp. pretrváva dlhšie. Skôr by som Ti odporúčala menej dávok častejšie. Napr. ak pije každé 3 hodiny 150ml, tak je lepšie každé 2 hodiny 100ml - je to rovnako a bábo sa môže cítiť lepšie. 🙂

annag
20. máj 2009

sabinka, 500g je výrazný nadpriemer - koľko ml teraz dokrmuješ na jednu dávku a spolu? Ozaj by bolo dobré dokrmovať len v nevyhnutnom prípade - ale to sa dá na diaľku usúdiť len ak napíšeš množstvo dokrmu.

annag
20. máj 2009

cestovatelkaandrea - jediná rada - treba odsávať častejšie, nič iné sa nedá robiť, pre dlhodobé zachovanie laktácie je potrebné odsávať aspoň každé 3 hodiny.

annag
20. máj 2009

kasis - bábo má len 2 týždne, ešte si len vytvárate vzájomnú harmóniu. Ak si dlhodobo odsávaš pár ml pred dojčením, tak sa môže situácia zhoršovať, lebo produkcia mliečka sa zvyšuje ešte viac. ALe z krátkodobého hľadiska to pomôže.

Skús zatiaľ vyskúšať inú polohu pri dojčení - pozri môj album - poloha tanečník, na chrbáte, vertikálna alebo v ľahu na boku. Môžeš pred dojčením na cca pol minútky ručne odsať prvé mliečko, aby tieklo pomalšie. Skús si prsník počas dojčenia chytiť do tvaru písmena C vysoko nad dvorcom a zatlač na začiatku dojčenia dlaň pod palcom , čím sa zmierni tok mliečka - polohu dlane občas zmeň, niekedy pomáha nožnicový úchop dvorca medzi ukazovákom a prostredníkom - ale pozor, aby bradavka nevypadávala bábetku z pusinky.

Ak by sa situácia tak po týždni nezlepšovala, ozvi sa, ak by sa zhoršovala , ozvi sa hneď - tvorbu mliečka trošku utlmíme.

Pokiaľ máš takto veľa mliečka, je dôležité, aby si prsník správne vyprázdňovala - teda keď už je dojčenie na konci, prsník začni stláčať - keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník prstami na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť čo najďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C, ) , keď bude prestávať, prsty uvoľni - mliečko sa tiež uvoľní, začne piť a opäť stlač keď bude len cuckať - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy bábo vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo plynule.

Ak dávaš z obidvoch prsníkov pri jednom dojčení, možno je čas dávať len z jedného - pomocou stláčania prsníka sa možno stane, že bábetku bude stačiť len jeden prsník a tým sa laktácia trošku utlmí.

annag
20. máj 2009

strasska - niekedy je ťažko tomu úplne zabrániť , skús striedať polohy pri dojčení, zaraď najmä futbalovú, dbaj na dôsledné vyprázdňovanie prsníka - využívaj stláčanie prsníka, v sprche si každý večer ručne pár ml mliečka odstrekni - aby si videla , či pekne strieka z mliekovodov - väčšinou si mamička svoje prsia takto spozná a hneď vidí, že zniektorého mliekovodu nič von nejde, niektorým mamičkám pomáha Lecitín - 1200m 3-4 x denne . Inak máš bradavky v poriadku?

annag
20. máj 2009

gabi83- len moja skúsenosť, plakať nie je dobré, ozaj ak sa nedá na balkóne, tak potom radšej do kočíka. Niektoré detičky dnu jednoducho nezaspia, iba sa trápia a spávať dnu sa naučia až po roku- dvoch.

pezincanka
20. máj 2009

Andreb,

aby si zmensila naliatie dvorca pred krmenim v noci, je dobre minutku alebo dve pred dojcenim postlacat dvorec okolo bradavky prstami oboch ruk, akoby to boli lupienky margaretky. Je to dobre ukaza ne na tomto videu. V dvorci moze byt mlieko, ale pri takom naliati aj medzibunkova tekutina, ktoru takto vytlacis a dvorec sa zmakci. Tym sa ulahci prisatie babetka.

http://www.drjacknewman.com/video/RPS by mother...

K tomu vacsiemu mnozstvu mliecka. Annag prave odpovedala KASIS vyssie, precitaj si to prosim. Je tam postup, ako zmirnit silny vypudzovaci reflex, ake polohy pouzit.

kasis
20. máj 2009

Annag dakujem za rady, vyskusam teda zmenu polohy, toho odsavania som sa veru trosku obavala, ci zas nebude viac mliecka. Dojcim na jedno papanie z jedneho prsnika uz asi tyzden a vyzera to tak, ze mala ho vytiahne cely takmer do dna, tak ten druhy sa zatial dost naplni, asi to chce len cas, kedy sa to upravi.

strasska
20. máj 2009

Ahoj, dakujem. Bradavky mam trochu podrazdene, lebo drobec mi zaspava na bradavke (zial tak som si ho naucila) a nechce mi ju pustit. Aj ked vsuniem malicek do kutika, preberie sa a este viac ju stlaci a teraz uz aj riadne zubami. Takze trochu trpim. Priznam sa, ze mi trva, kym sa mlieko roztecie, aj maly musi riadne tahat, kym sa spusti. A neodsavam uz asi 10mes, a papame iba po leziacky, lebo on mi inak je schopny aj postavit sa s bradavkou v puse. Ale skusim tu futbalovu, mozno to pre neho bude zaujimave, aj ked si neviem predstavit ako ho tak udrzim, no sranda. Dakujem velmi pekne.

annag
20. máj 2009

strasska - som si nevšimla, že máš také veľké bábo 😀 - takže ten pľuzgierik súvisí s tým zriedkavým dojčením. S polohami to bude možno ťažké, malý už má návyk, to sa ťažko mení 🙂 Napriek tomu, že zaspáva na bradavke, nemali by Ťa príliš bolieť - stláčanie prsníka by mohlo pomôcť - lebo nebude musieť vyvíjať taký tlak. AJ Ťa štípu, pália, svrbia? Je bolesť počas celého dojčenia i po ňom?

zuz11
20. máj 2009

Ahoj Annag,
sorac ze zasa otravujem, ale maly si posledne dva tyzden dost chytava uska len enviem ci to mam brat ze ho bolia alebo co ale nezda sa mi ze by neako extra viac plakal ako klasika 🤐 mslis ze sa ma s tym neako znepokojovat albo len je to v pohode?
dalsia vec co ma trapi ze si dost zvykne cmulat palce a mava ich az cervene a to ma aj dudel ale ten vypluje ked je hore ( pri zaspavani si necha dudel) resp aj sa mu snazim davat prekazku a to plienku a tak to vypluje ale stale ich hlada 🤐

elfi1
21. máj 2009

ahojte, tak skusim napisat ako pokracujeme
mam dojem, ze troska je toho mliecka menej. nepijem ziadne caje na podporu tvorby, ale raz za den matovy cajik.
snazime sa, aby maly vypil vzdy co najviac a ked nie, tak druhe krmenie znova z toho isteho, ak ten druhy nie je preplneny. ak je, tak davam radsej na ten, len nech nemusim odsavat. lebo striedanie pri kojeni u nas nefunguje.

a tie sa mi teraz zda, akoby mu uz tak nevyhovovala ta boloha v lahu. najprv to bolo super (hlavne pre mna). no a teraz neviem, ze co vlastne chce, ked sa troska zacne jedovat. len sa gula po tej posteli, natahuje hlavku a aj chce aj nechce chytit. tak ho skusim potom po sediacky a navela sa troska chyti. ale mam dojem, ze pri takom krmeni sa mi az tolko nenapapa. ale co uz s nim?

ale pri kazdom krmeni sa strasne nahlta vzduchu - to je potom grg, ze ani jeho tatko tak negrga 😀 . on totiz papa strasne hltavo a rychlo, to sa uplne vrha po tej bradavke, ked je hladny - az je to srandovne, ale az taka sranda to nie je.
tak nam drzte palce, nech sa to este viac upravi

dupinka
21. máj 2009

annag: vcera som neodsala ani ml mliecka. Je to zle? Lebo maly dost vela bol na prsniku 😒 Dufam, ze dnes to bude lepsie.

sabinazv
21. máj 2009

ahojte dievcata,

takze pokracujeme v kojeni, malicky vacsinou pekne pije (len neviem ci nie len to predne mliecko).
Annag si sa pytala, ze kolko dokrmujeme, tak je to rozne...niekedy mu staci len kojenie - napr. uz 2x vecer po kupani sa len nakojil a zaspal na prse a spal 5 hodin !!! Ale nezdalo sa mi ze si dost vytiahol, len z jedneho prsnika pil a dost rychlo zaspal... potom v noci je to uz horsie, kojime sa... a aj sa maly dost nervaci, lebo je vyhladnuty po tych 5 h a nechce sa mu asi velmi tahat... takze kym to vydrzime sa kojime a potom ked je uz velky krik, tak dame UM...je to ako kedy, niekedy staci 60 ml a niekedy este dorabame dalsich 30... to sa mi budi niekedy ani nie po 2 hodinach a znovu sa krmime podobne: kojenie aj prikrm...
Ten minuly tyzden, ked som mala mliecka menej sme dokrmovali skoro kazde 2 hodiny 90 ml... mal apetit...

strasska
21. máj 2009

Ahoj, v podstate ma to boli iba pri prisati a nie je to nejaka extremna bolest. Bradavky ma ani nestipu, ani nesvrbia, ked je tam pluzgierik, tak je cela bradavka citlivejsia. Myslim, ze bradavkam da zabrat najma nocne kojenie, ked si cucka v polospanku, neviem ho ani zobudit a ani mu odobrat prsnik. Pusti ho az ked sa spusti mliecko, co je niekedy aj az po 20min, zavisi to od intenzity sania. Ked je vsak hore, tak si mliecko vytiahne aj do minuty, ci cez den, ale aj v noci, len musi byt riadne prebraty.

zuzi26
21. máj 2009

annag pisem znova - mala som problemy s tym upchatym mliekovodom...znova ma zacala boliet bradavka pri kojeni, vcera cely den som trpela ked mala papala z toho prsnika, uz nemam hrcky, mam pocit ze sa vyprazdnuje, ale dost to boli ked taha. Mam tam znova biely malinky pluzgierik, skusala som to znova ihlou nadvihnut ale uz to asi nie je zapchate. Je to uz iba podrazdene, alebo sa to mohlo znova upchat?

lenka138
21. máj 2009

ahojte annag a pezincanka
mám na vás dve otázky:
1. tento víkend som chcela ísť k rodičom, ale mama mi volala, že tam akurát deti majú kiahne, myslím tým tú dedinu, nie u našich konkrétne, tak som sa chcela opýtať, či v pohode môžem ísť a či je to pravda, že bábätko má odo mňa do 4 mesiaca protilátky na choroby, kt. som ja prekonala (je plne kojený)

2. a moja druhá otázka je, že môjmu chlapčekovi som nahmatala na krku niečo ako uzlinky, jednu väčšiu má na pravej strane a viac menších má pri sebe za ľavým uškom, hovorila som to aj doktorke, tá mi povedala, že to má pravdepodobne ešte niečo odo mňa, z nejakej choroby, ale pre istotu mám prísť o 2 týždne na kontrolu, či sa to nejako nezväčšuje, ale nič viac mi k tomu nepovedala, neviete čo by to mohlo byť

Ďakujem

cikyta
21. máj 2009

Prosím vás,máte niektorá dobrý osvedčený typ na popraskane bradavky? Nejaku dobru mastičku,čo netreba zakaždým umyvať,ked chcem kojiť. (Lebo tu,čo som si kupila v nemocke mi dochádza a nemaju ju nikde v lekárni)

lenka138
21. máj 2009

cikyta ja mám jednu z DM-ky ich značku babylove, tá je celkom fajn, ale skúšala som aj cicadermu a tá sa mi zdá ešte lepšia, obe netreba umývať

cikyta
21. máj 2009

Dík za typ Lenka.
(Lavu bradavku mám strašne prasknutu.Dosť hlboko.)

fia
21. máj 2009

Aj ja používam tú istú mastičku z DM. Je veľmi dobrá, obsahuje lanolín.

fia
21. máj 2009

Ešte som zabudla napísať, ako sa nám darí. Tak papáme aj aj. Niekedy malej stačí, keď sa napije z prsníka (presnejšie z obidvoch so striedaním), pár krát za deň pýta aj dokrm. Snažím sa ju prikladať častejšie. Ešte som sa chcela spýtať, že keď ju idem kŕmiť a mliečko mi vyteká, že mám až mokré tričko, to znamená, že je mliečka dosť?
ďakujem

gabii83
21. máj 2009

dakujem annag, ale ak s takym tempom rastie pomaly sa mi nezmesti do kocara, poleziacky,

je totiz moja bambula dlháááá 😀
no tak jej tam dam slnecnik a nech tam spinka,,..
ale dneska sa nam celkom darilo...
pekny vecer vsetkym

hava77
22. máj 2009

ahoj annag, chcela by som ta poprosit o radu....
ked kojim maleho tak pekne pije priblizne 10 min potom sa zacne odtrhat, ale vzdy este pije. no a potom pride nahly plac a place a nechce sa prisat ani za nic aj ked je este hladny a odsate mlieko vypije este takych 60ml a dakedy aj viac. v prsniku mliecko este je, aj mu prsnik stlacam ale nic nepomaha. place az sa zadusa.
pred tyzdnom mal nejake nalady a prsnik nechcel vobec 2 dni, ale preslo to. a pil pekne a teraz zase toto.
naozaj si neviem rady prosim ta porad ako sa vratit zas k "normalnemu" kojeniu
dakujem

annag
22. máj 2009

hava - a keď mu vzápätí ponúkneš druhý, plný prsník, tak ho tiež odmieta?

annag
22. máj 2009

gabi , veru, dnešné kočíky sú maličké, zlatá Liberta 😀

hava77
22. máj 2009

prisaje sa na par chvil mozno 1-2 min a potom to iste....

annag
22. máj 2009

fia, ak mliečko už vyteká, tak ho bude viac než dosť. Skús iba dojčiť, aj každú hodinku ak chce, ponúknuť obidva prsníky, stláčať ich ... Unavené bábo vyzerá ako hladné - tiež si cmúľa pršteky, niekedy v takej chvíli aj odmieta prsník - lebo ono papať nechce, che si cuckať. Unavené bábo ani nemusí mať chuť piť z prsníka - lebo to je námaha, z fľaše mliečko tečie samé - každé unavené bábo bude fľašu piť, pokiaľ má čo i len torška miesta v žalúdku. To však neznamená, že je hladné. Je to ako u dospelých - tiež nám nepríde zle pri stole, jeme do nemoty, zle nám príde až na gauči .... bábetká dostávajú informáciu o plnom brušku tiež oneskorene, ešte dlhšie im to trvá.

Fľaša večer má množstvo negatív - napr. - bábo po fľaši spí bveľmi dlho, lebo je prejedené - prsníky za ten čas stoja, nevyprázdňujú sa, hromadí sa v nich inhibítor, ktorý tvorbu mliečka tlmí, mliečka sa dlhodobo netvorí dosť,ba dokonca ho ubúda. Okrem toho, cumlík spôsobuje, že bábo zabúda otvárať pusu do široka - zle sa prisáva, dlhodobo zle stimuluje dvorec - mliečka ubúda. Z cumlíka tečie mliečko ľahko a bez námahy - mätie bábo, lebo z prsníka tečie až po chvíľke, tečie nie plynule, ale v rôzne intenzívnych prúdoch .... teda fľaša je, neuveriteľne veľké riziko, je doslova taký nenápadný, zákerný zabijak úspešného dlhodobého dojčenia.