Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

bershka
22. máj 2009

annag. prosím ťa, niečo som hodila do témy lakt. kríza. vieš mi poradiť? ˇdakujem ☹

annag
22. máj 2009

hava - práve som to napísala v predchádzajúcom príspevku - zmätenie fľašou.

Je len jedna jediná možnosť - pre Teba v tejto chvíli úplne jediná, bez akéhokoľvek dokrmu - teda ani z fľaše, ani z pohárika, ani lyžičky ... bábo musí pochopiť, že nič iné ako prsník nebude. AK sa nadojčí z jedného prsníka druhý odmieta - tak je skôr unavené než hladné. Skús vypozorovať - je to tak zakaždým, aj v noci? Je to v čase, keď už má spať - napr. po hodine od prebudenia?

annag
22. máj 2009

cikyta - bradavka by bolieť nemala. Kuk môj album, či tam nejakú nenájdeš? AJ Ťa pália, štípu, svrbia bradavky, sú citlivé na chlad? Ragáda vznikla pri nesprávnom prisatí, zväčšuje sa? Používaš klobúčik? Na ktorom mieste sa nachádza - skús opísať - na vrchu bradavky, na hranici dvorca a bradavky ...

annag
22. máj 2009

lenka, nie som pediater, ťažko Ti v tomto poradím ... skôr je to otázka na Tvoju pediatričku, ktorá bábo pozná a vie, v akom stave je a či si cestovanie v takom veku môžete dovoliť 😒

hava77
22. máj 2009

ano aj v noci, a je to aj po prebudeni....
asi mas pravdu s tou flasou, cez tie tri dni ked strajkoval a vobec nechcel prsnik, pil z flase ....
no tak sa budeme musiet potrapit, aj ked mam dojem ze ho tyram lebo strasne place ☹ .......musim si povedat ze je to pre jeho dobro

bershka
22. máj 2009

hava, tak budeme dve, čo budú trápiť..

cestovatelkaandrea
22. máj 2009

Annag, dakujem za radu. Odavam castejsie ale kazde tri hodiny to nejde. no staci to a je to uz lepsie ako par dni dozadu. Inak problem bol aj v odsavacke, par hodin na to ako som ti pisala mi uplne odisla a tak som ju bola reklamovat a s novou ktoru mi dali v obchode to ide jedna radost a mliecka je viac. 🙂 🙂 🙂

bershka
22. máj 2009

ja som si myslela, že keď prsia nechám tak, tak sa nalejú. 😖

annag
22. máj 2009

bershka, hava - trpezlivosť a zahodená fľaša ruže prináša 😉 🙂

annag
22. máj 2009

zuzi26 - asi si si už pomohla - ale prsník trebalo určite ešte vyprázdniť, mohla sa tam bodka vytvoriť - ak sa mleikovod takto upchá, treba ho dokonale vypláchnuť - teda veľmi dôkladne ho odsať a dojčiť z neho

annag
22. máj 2009

strasska - ak by Ťa to bolelo viac, môžeš si bradavku natrieť bactrobanom - ak by tam bola nejaká infekcia , tak ju prelieči

annag
22. máj 2009

zuz11 - ušká sú vždy dôležité, ak sa Ti nezdá, je lepšie zájsť za lekárom - skús mu ich prehmatať, ako bude reagovať .. no nič netreba zuanedbať

- podľa mojich skúseností - pokiaľ si cmúľa všetky palčeky, nie je to také zlé, horšie je, ak si cmúľa stále ten istý prštek. Má zrejme silný sací reflex, on vekom vymizne - ideálne je dať pocuckať aj prsník - no to Ty nedávaš, viem 😅 ...

annag
22. máj 2009

ak som niektorý príspevok preskočila, ozvite sa , ďakujem 🙂

cikyta
22. máj 2009

Annag-tak asi to bude u mna tá "ragata".Mám tu bradavku taku bolavú,pálivu a prasklinku cez celu bradavku.Vlastne dve prasklinky.Ako "suchá dopukaná zem."A ked mi z neho malá pije,tak cítim,akoby mi ťahala nejaku šlachu,či čo a bolí to cez celý prsník až hore.
A klobučik nepoužívam,aj ked ich kupene mám...A mám trochu také menšie bradavky.Zrejme ploche.

cikyta
22. máj 2009

Dala som si vyvariť tie klobučiky,tak to skusim asi s nimi teda.

cikyta
22. máj 2009

Tak hlásim uspešne kojenie s klobučikom. 😵 Myslela som,že to bude horšie a je to fajn.Menej to bolí a malá v pohode ťahá...Dakujem za radu. 🙂

anib
22. máj 2009

ahojte, chcem Vás aj ja poprosit o radu. Mala bude mat 1mesiac, narodila sa s váhou 3,67kg a ked sme po tyzdni odchadzali z nemocky - mala 3,61kg. Po 2 tyzd sme boli v poradni a mala vazila 4,230kg, cize za 2tyz pribrala skoro 600g - je plne kojená. Akurat dr povedala,ze mam kupit glukopur,lebo je trosku zlta - hlavne bielka v ockach.
1) Mám jej dávat po lyzickach po prebudeni, tak 10-15lyziciek /letných?/ a viacx v priebehu dna. To mam znovu ohrievat,ci vzdy robit nove?
2) Takze aj v lete - stací len kojit,ani cajik ani prevarená voda nemusí byt - ci hej? Cez den mala papa kazde 2hod,niekedy aj castejsie, vecer ju okolo 20,30 okupeme a kojim vzdy tak od 20-30min/vacsinou z 1prsnika/, a v noci sa zobudí medzi 1-2 hod a potom medzi 5-6hod. /kojím v sede - mala je na vankusi na kojenie opreta, alebo cez den aj lezime v posteli - aj tak ju mam nechavat odgrgnut - dat na brusko?/
3) Nevadí, ked ju kojim cez tie klobuciky silikonove z aventu? Lebo mam mensie bradavky a sa jej vzdy vyklzne a dost som ich zozaciatku mala popraskane - do krvi,tak len cez klobuciky. dakujem za odpovede

annag
22. máj 2009

jejda cikyta, klobúčiky nie .... som sa nedostatočne vyjadrila - prosím už ich nikdy nepouži - len som chcela zistiť, či ich nepoužívaš a či nie je chyba v nich .... klobúčiky v konečnom dôsledku všetko iba zhoršia, je to najhoršia pomôcka pri dojčení akú poznám

- páli a štípe bradavka počas celého dojčenia i po dojčení? aj v čase keď vôbec nedojčíš? - všetko napravíme, len mi to prosím napíš

zuz11
22. máj 2009

dik Annag, nakoniec sme tak ci tak vcera skoncili na orl, boli sme uz 4x na merani sluchu co sa robi novorodencom a zasa sa im to nepodarilo, tak nam uz dali ternim na to vysetrenie uspatim, dali nam nastup do nemocnice 19. oktobra, mam s toho paniku... myslis ze je to dolezite a potrebne vysetrenie? nie je az tak problem ze by nespolupracoval ale v tom ze asi v polke to prestane merat sluch takze sestricka vravela ze bud ma mensie problemy zo sluchom alebo patri k percentu babetiek co to nedokazu zmerat 🤐 co si o tom myslis?

uska ked stlacam tak neplace takze je to asi ok 😉

annag
22. máj 2009

anib

- Dieťatko, ktoré má žltačku - a ktorá je pre dostatočne dojčené deti normálna, nepotrebuje nič - v priebehu niekoľkých týždňov sa zafarbenie pokožky stratí. Pri deťoch, ktoré majú žltačku , je veľmi dôležité, aby pili dostatočne veľa materského mliečka. Podľa toho, čo udávaš, maličká teraz pije mliečka dosť, pretože pribrala veľmi dobre a žltačka ako taká sa sama stratí bez akýchkoľvek iných zásahov. Osobne by som tento "problém" konzultovala povedzme na novorodeneckom oddelení, kde si rodila alebo s nemocnicou, iným pediatrom ... pretože takéto odporúčanie je v dnešnej dobe dosť nezvyčajné ... No keby mala ťažkú žltačku, zrejme by Ťa na to v nemocnici upozornili a sledovali by maličkú oni

- ako som písala v príspevku vyššie - klobúčiky sú veľmi zradné pri dojčení a je potrebné sa ich zbaviť. Pretože ak bábo pije cez klobúčiky, tak plynule dochádza k znižovaniu tvorby mliečka.Môže dôjsť k zápalu prsníka a dokonca k úplnému odstaveniu bábetka. Bábetko sa totiž pri klobúčiku nikdy nemôže správne na prsník prisať. Pritom práve od prisatia závisí úspešnosť celého dojčenia. Pre bábetko nie je bradavka príliš dôležitá - bábo si ťahá mliečko nie z bradavky, ale z dvorca - preto nech je bradavka malá, veľká, plochá , vystúpená ... z každej sa dá dojčiť aj bez klobúčika. Keďže udávaš, že bez nich bábetku bradavka vypadáva z pusinky, mala si boľavé bradavky ... je zrejmé, že bábo sa neprisáva tak dobre, ako by sa mohlo ... toto potrebujeme čím skôr vyriešiť a na diaľku sa to rieši veľmi ťažko. Napíš mi , prosím, odkiaľ si - hoci aj do IP. Pozháňame poradkyňu, ktorá príde k Tebe a ukáže Ti, ako si bábo priložiť aj bez klobúčika tak, aby mu bradavka nevypadávala a aby Ťa dojčenie nebolelo ...

- dojčené bábo nepotrebuje ozaj nič, iba prsíčko na požiadanie - teda ak mu dáš prsník kedy ono chce, tak i v najväčšej horúčave stačí dojčenie 🙂 Odgrgávať môžeš na pleci, aj na bruško ju môžeš dať pod dozorom ... treba skúšať, časom určite odpozoruješ, čo je pre maličkú najlepšie. Keď vyriešime správne prisatie, tak možno ani nebude potrebovať odgrgávať - dojčené deti často odgrávajú len veľmi málo

annag
22. máj 2009

zuzi - bohužiaľ, v tomto skúsenosti nemám a fakt Ti neviem povedať, či tam nejaký problém ozaj je ... 😔

elfi1
22. máj 2009

ahoj annag - nam sa dari tak na striedacku s tym mlieckom. vcera v noci som nemusela ani troska odsat. ale zas dnes sme boli na nakupoch a spal v kuse 4 hodky, tak po prichode domov som na uvolnenie troska odsala.
cez den je to inak skoro vzdy OK, ale potom na vecer, ked uz pije napr. troska menej, tak sa tie obe prsia tak vyrovnaju, ze potom ani neviem z kt. dat v noci pit.

a teraz mame troska problem, ze ked sa par min. kojime po leziacky a potom sa "odpoji" - dam ho odgrgnut a trocha ma problem znova chytit. vidim, ze este chce, ale toci z hlavkou a jeduje sa. potom ked ho troska ukludnim, tak sa vacsinou este chyti a papka aspon chvilku.
myslis, ze by mohol byt v tomto pripade na vine cumlik? mali sme problem so zaspavanim - stale bol nekludny a budil sa a ten cumlik nam velmi pomaha - uklidni ho to a potom ho aj tak vypluje. nema ho stale

annag
22. máj 2009

elfi - treba v takej chvíli skúsiť úplne inú polohu a postupovať ako píšeš - upokojiť, pochodiť, priložiť počas chôdze , v úplne inej miestnosti, prsník ku koncu dojčenia stláčaj , aby mu mliečko tieklo ľahko a plynule ... dôležité je, aby si ho neustále neprikladala - lebo si vytvorí averziu

- áno, cumlík môže byť jedna z príčin - dnes som tu už o zmätení cumlíkom písala, bolo by fajn cumlík aspoň na isté obdobie úplne vylúčiť... používaš šatku na nosenie? z vlastnej skúsenosti - cumlíku som sa vyhla myslím práve preto, že som deti veľa nosila - ony totiž vyhľadávajú cumlík práve v čase, keď sú nervózne, unavené ... a práve vďaka noseniu v šatke, kde boli skryté ako v bunkri, cumlík nepotrebovali.

Mliečka je stále dosť - ako postupuješ teraz ?

zuz11
22. máj 2009

hmmm dik, problem je ze sama si nie som ista ci to chcem teraz ked je taky maly podstupit lebo ide iba o banalne vysetrenie ale budeme tam 2 dni hospitalizovany a za druhe netusim co za sajrajt mu to daju pit na spatie a za dalsie netusim ako prezijeme noc pred tym kedze od poobedia nebude moct vobec jest a ani mm nebude moct 🤐 a takemu malemu tazko vysvetlim ze preco nie 🤐

zannyka
23. máj 2009

annag

chcela by som sa ta opýtať, že či je normalne keď dieťa nekaka 7 dní a ked skušam s rektalnou rurkou, tak tam nič nemá...
môže sa všetko mlieko vstrebať? lebo ja ho iba kojím...

andreb
23. máj 2009

Ahojte, tak nasa situacia sa len zhorsuje ☹ uz mam pocit, ze vsetko robim uplne zle...ako som pisala, mala pila dlho, ale potom aspon zaspala a prespinkala 3 az 4 hodinky, v noci aj dlhsie...zacala som ju krmit podla vasej rady, teda oba prsniky do dna...od predvcera vecera pije dlho, potom zacne vymyslat a stale sa dozaduje pitia (cize kojenim a hojdanim a kojenim a odsavanim stravime aj hodinu pol - dve hodiny)...odpalila som si tym castym pitim trochu bradavky..
vcera som si preto skusila radsej jeden prsnik odsat a bola som zhrozena..vyslo len 20 ml..a este navyse, mala sa odmieta k tomu prsniku prisat, place a trha sa (mam dost velke prsia aj dvorce) co sa predtym prisala uplne bez problemov...
mam asi teda malo mliecka, ale na druhej strane, po troch hodinach mam prsia uplne naliate a mlieko tecie same..tak nechapem, preco vyjde tak malo..aj ked si ich po odsati / kojeni stlacim, mlieko trochu vyteka, ale neodsajem skoro nic..
Mozem odsavat pocas jej spanku tak po hodine a pol?
A najhorsie, kedy vlastne uznat "porazku" a dat jej aj UM?
Prosim Vas, ako sa co najlepsie a hlavne najrychlejsie konecne vymotat z tejto situacie..
Dakujem krasne vopred

elfi1
23. máj 2009

annag - s mlieckom je to tak striedavo, ale je ho stale dost. cez den niekedy pekne vycucne cele prso a vtedy potom z toho druheho dam aj dva krat. niekedy len striedavo raz jedno raz druhe. podla situacie. nechcem to nasilu riskovat s moc plny prsiami davat zakazdym 2x z jedneho. uz obcas spi aj viac ako 3 hodky a to by som nevydrzala.
v noci mam stale problem vydrzat a aj rano je to horsie. lebo rano taky rozospaty vypije menej a navyse nad ranom sa vzdy puci a trapi troska s bruskom a kakanim, tak menej papa. vtedy tiez zvyknem mat obe prsia plne a najblzsie kojenie ani neviem z ktoreho dat 🙂

skusam 1x denne ten matovy cajik

cikyta
23. máj 2009

Annag-fuha,tak prestanem s klobučikmi.
Mna bolí ked mi zahryzne a ťahá.A po dojčení má tá bradavka riadne páli.

annag
23. máj 2009

andreb - prosím Ťa, zavolaj čím skôr niektorej z týchto poradkýň:

Mgr. Miriam Gajdošová (Ružinov, za poplatok) - 02-43 42 17 29, 0911-745 436 /len v popoludňajších hodinách/, škola dojčenia pre budúce mamičky

Mgr. Oľga Chovancová (Bratislava, Svätý Jur) - 02-44 88 09 00 /8.00 – 10.00 hod./, olga@chovanec.org

Ing. Viera Kubáňová (Petržalka) - 02-63 45 27 58; 0904-871 290

Lujza Servanská - lujzameister@gmail.com
Mariana Bednáriková (Petržalka) - 02-62 41 44 05, 0910-465 975 /len v popoludňajších hodinách/

Určite aspoň jedna z nich bude môcť a príde Ti pomôcť osobne. Bábetko je ešte veľmi maličké, dojčenie sa ešte len rozbieha, bola by veľká škoda o dojčenie prísť. Určite je však na porážku veľmi predčasné mysleiť - niektoré bábetká sa ešte len začínajú v jej veku prisávať.

Máš mliečka určite dosť - ak dojčíš veľmi často - tak sa pocit preplnených pŕs stráca, to však neznamená, že mliečka nie je . Po 3 hodinách sú už prsia vlastne až príliš naplnené. Rovnováha sa vytvára niekoľko týždňov. Absolútne nerozmýšľaj, koľko odsaješ - to nám nehovorí, či je mliečka dosť a ani či si dosť mliečka bábo vypije. Zvlášť ak Ťa bolia bradavky, ak si v strese, tak sa mliečko ťažko spúšťa - to by Ti potvrdilo množstvo mamičiek. Bradavka by nemala byť vôbec častým dočením poškodená - buď tam máš infekciu, alebo bábo pije mliečko silným ťahom - treba prsník stláčať a dbať na to, aby stláčanie fungovalo - keď nefunguje, ponúknuť prsník druhý .... práve pre tie bradavky Ťa veľmi prosím,ozvi sa niektorej - lebo to sa mi na diaľku veľmi ťažko rieši. Veľmi rada budem následne s Tebou konzultovať ďalšie Tvoje otázky, no potrebujem si byť 100% istá, že sa bábo na prsník prisáva správne a že dostatok mliečka prijíma. Niekedy idú takéto zúbožené mamičky na preváženie a následne sú milo prekvapené, koľko bábo pribralo ... bábetká sa dožadujú prsníka z rôznych príčin, nielen pre hlad ...

Ak máš chuť odsávať - tak odsávaj po každom dojčení krátko - tak do 20 minút spolu a potom uprostred dlhšej prestávky, trebárs po hodine od skončenia dojčenia a asi hodinu pred nasledujúcim dojčením .. ak už máš odpozorovaný nejaký rytmus bábetka.

A ozvi sa, trebárs aj do IP, ako si pochodila , veľmi Ti držím palce. Vzdávanie dojčenia v tejto chvíli nie je na programe dňa 😉

annag
23. máj 2009

cikyta -
ešte raz prepáč 😔, učím sa stále, dám si na to už veľký pozor 😔

vyšli teda manžela do lekárne, nech Ti kúpi Canesten alebo Candibene krém - natieraj si ním po dojčení bradavky 3 x denne, pred nasledujúcim dojčením masť nezotieraj. Okrem toho bradavku veľmi často vetraj, drž ju v suchu, nepoužívaj žiadnu inú masť. Ráno i večer si pred nanesením krému môžeš urobiť na cca 10 min. vlažný obklad - dezinfekčný - buď slaboružový hypermangán, alebo Jahrishov roztok, alebo ak nič iné nemáš slabučko slaný roztok - pol až 1 čl kuchynskej soli do 250ml prevarenej vody - do roztoku namoč gázu, prilož na bradavku na 10 min, potom jemne vysuš sterilnou gázou a nechaj doschnúť na vzduchu. Do 2-3 dní by si mala cítiť výraznú úľavu, ak nie, ozvi sa.