Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

dm1
12. jún 2009

annag - chcela som sa opytat co zo zeleniny mozem jest ked dojcim a tiez co z ovocia lebo mam pocit ked vsade citam ze nemozem skoro ziadnu zeleninu a ako pises gabi83 je prave sezona a ja by som si tak rada dala....

annag
12. jún 2009

lentilka - toto je výsledok nadprodukcie mliečka ( po p§rode normálny jav) - tým, že sa prsníky celkom nevyprázdňovali - ako sama píšeš, tvrdli, nalievali sa, tak sa v nich hromadil inhibítor, ktorý tlmí laktáciu. Keby ho nebolo , tak by prsia aj roztrhlo 😅 . AK sa takto prsia nalievajú , tak sa jedného dňa po dlhšej prestávke - niekedy z večera do rána môže stať, že prsníky sa nalievať prestanú a mliečka je menej ako bolo doteraz. Pokiaľ je maličký spokojný - teda sa dobre napapá, tak je jasné, že mliečka sa začalo tvoriť podľa jeho potrieb, i keď nerovnomerne - v jednom prsníku viac, v druhom menej. Prsia nikdy nie sú rovnaké, mamička aj podvedome preferuje väčšinou jeden prsník pred druhým - bábetko takisto - preferuje prsník, z ktorého tečie mliečko rýchlejšie. Aby si produkciu vyrovnala - tak skús zatiaľ pár dní postupovať ako doteraz - málo produktívny prsník aj č najviac odsávať - kedykoľvek - po dojčení, uprostred dlhšej prestávky. Vždy začni dojčenie málo produktívnym a až tak prejdi na produktívny - tak v priebehu týždňa - dvoch sa môže rozdiel vyrovnať. Najmä v málo produktívnom prsníku využívaj techniku stláčania.

stláčanie prsníka - bábo sa prisaje, začne pekne piť, keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť čo najďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy bábo si vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo.

ak bábo ozaj pije mliečko, vidíš, ako mu počas dojčenia pri pití klesá hlboko brada, pri poklese nastáva pauza - vtedy má bábo plnú pusu mliečka, po návrate brady počuješ, ako mliečko preglglo. Ak už bábo na prsníku nepije mliečko, iba cucká , pohyby sú plytké, jemné, rýchle, bez pauzy, prsník ľahko vytiahneš.

ozvi sa , ako sa Vám darí, ako vážil na poradni. Nemusíš sa obávať - pokiaľ ho dojčíš na požiadanie mliečko si maličký vyrobí tak, aby pekne rástol. držím palce 🙂

annag
12. jún 2009

dm1 -samozrejme, daj si, ak nie ste alergici 😉 . Každý deň vyskúšaj jednu zeleninu či ovocie a pozoruj, ako sa bude správať - či sa objavia nejaké vyrážky, zmení stolica, či je bábo uplakané, má koliku ... ak sa nič nestane, tak ju pokojne zaraď do jedálnička. Treba jesť maximum, opatrnosť, resp. úplné vylúčenie sa odporúča pri citrusoch , jahodách, orieškoch ... proste typických alergénoch. Ale normálnu zeleninu -koreňová, brokolica, karfiol, tekvica, šaláty zelené, ba aj cibuľka, pór, uhorka, kaleráb... - to čo u nás rastie v pohode. Zvlášť ak je to tepelne upravené tak obavy netreba mať. Takisto aj mierne ochucovať korením, bylinkami sa môže. Vyskúšaj aj kapustu, aj paradajky - možno aj to bude pekne tolerovať.

emode
12. jún 2009

annag
práveže dnes som spozorovala akoby som mala menej mlieka, dokonca som malej musela dat z obidvoch a to som sa fakt snazila posledne dni opakovanie dojcit z toho isteho prsnika ak ho mala nedopila ...
prsia uz mam take makke, nie su naliate
dojcime sa tak 8-9x akokedy, ked si vypyta aj po dvoch hodinach alebo ked je teplo tak pije viac
kojim poleziacky, takze sa tak nenahlta vzduchu, co sa tyka bruska, je evidentne spokojnejsia, i ked este sa jej dost vracia mliecko do pusy, mava take chvilky nejake desatminutove, ked vidim, ze sa snazi kakat, sa puci, ked sa jej to podari, je spokojna ... (ak nie je hladna a nechce sa jej spinkat). Jedine, co este riesim, je ze nevie zaspat, vidim, ze je unavena, ale tazko ju uspavam hlavne cez den. Ak to teda nie je problem, tak fajn, trosku ma to ale zaskocilo, je to take mazlave, ale neviem, ci zapachajuce, to neviem posudit.
Dakujem zatial za skvely pristup a rady. Si super
😀 😀

annag
12. jún 2009

emode -aha, a ešte stále tak kaká - koľkokrát dnes kakala? jedávaš mlieko a mliečne výrobky veľa?

emode
13. jún 2009

Annag
posledne dni kaka tak 5x uz nie do kazdej druhej plienky, mliecne vyrobky dost, mam ich najradsej, no ale ako vidim, budem musiet vynechat. Mlieko ani tak nie ako syry, natierky, maslo, jogurty, ale tak normalne denne s mierou, tak neviem. Mlieko len do ranajsej kavy a vecer jeden jogurt.

teruska1
13. jún 2009

Ahoj Annaq

Malickej som nahmatala vzadu na hlavicke take male uzlinky.Bojim sa,ci to nie je nieco vazne.Mohla by som ta poprosit o radu,ci nevies nahodou,co to je.
Dakujem

lentilk.a
13. jún 2009

Mila Anka, dakujem velmi pekne za rady. Vyskusam a dam vediet ako to zabralo. Aj co nove na poradni. Zatial som vyskusala menit polohy pri dojceni, lebo ani to som nerobila a vyzera, ze trosku pomaha. Este raz velmi velmi pelne dakujem. 😵 😵 😵

elfi1
13. jún 2009

ahoj Anka,
chcem Ta znova poziadat o radu. maly velmi casto odmieta pravy prsnik. ked sa aj troska chyti, tak bud za chvilku spusti plac, alebo sa zacne otacat, vyvraca hlavku dohora ... Viem, ze nie je este dost najedeny, lebo po chvili aj zacne znova hladat, ale pravu stranu nechce.
riesim to teraz tak, ze ho vacsinou najprv prikladam k pravemu a ked sa potom pusti a uz viac nechce z neho, tak dokrmim z laveho.
obcas sa stane ze aj z praveho pije pekne a poriadne sa napapa, ale je to teraz dost ojedinele. neviem, co sa deje.
je pravda, ze mi mliecko stale tecie dost rychlo, ale myslela som, ze maly to uz celkom zvlada.

ak Ta nieco napada, cim by to mohlo byt, tak budem rada, ak nam poradis

annag
13. jún 2009

elfi - reaguje na tok mliečka - môže mu tiecť pomaly alebo rýchlo. AJ z neho tečie tak rýchlo? Nie je to teraz pre zmenu naopak, že tečie pomaly, že sa prsník menej nalieva? AK sa odtrhne, mliečko v prsníku stále je aj vyteká z neho? Skúsila si inú polohu - napr. futbalovú ? Je prsník na pohľad o čosi menší než ľavý? Určite počas dojčenia z neho využívaj stláčanie prsníka - tým mu tok mliečka urobíš rýchly a plynulý.

annag
13. jún 2009

emode - napíš, ako kaká teraz - či sa počet stolíc neznížil, ale 5x to už znie lepšie

annag
13. jún 2009

teruska, nie som lekárka, ale uzlinky mávajú detičky často - napr. pri oslabenej imunite ak sú choré, alebo po chorobe .... je dobré to skonzultovať s lekárkou, ktorá skontroluje všetky uzlinky, no ak ste boli chorí,tak to bude zrejme len tým ....

dzein25
13. jún 2009

ahoj annag, chcem poprosiť o radu ohľadom zavádzania príkrmov mojej dcéry 7.7. bude mať rok

Malinká je taký závisláčik na mojom mliečku....Doteraz bolo aspoň to dobré, že keď sa mi podarilo nejako vopchať lyžičku tak to zjedla ale v poslednom čase všetko vypľuje...už aj ovocie jej nejako nešmakuje....
Jediné čo ako tak zje je chlebík, piškóty, marína kex

Neviem ako na ňu však sa už trápime 4mesiace a nič ... ☹

annag
13. jún 2009

dzein - nič,len trpezlivosť - s násilím nič nedosiahneš, pokiaľ maličká prospieva, tak sa netráp. Stačí, že bude zobkať ako vtáčatko - detičky veľmi vycítia, ako veľmi nám na papaní záleží. Ona sa určite rozpapá, hoci o čosi neskôr. Niekedy pomáha zmena prostredia, iná osoba,ktorá bábo kŕmi - babky sú na to expertky, prítomnosť iného bábetka - s kamarátom viac chutí .... Nikto Ti v tejto chvíli nepomôže a ani to zrejme nikto nebude riešiť, pokiaľ sa jej darí. Veľa detí sa rozpapá až po roku , ber to s nadhľadom, dojčením ju máš stále pokrytú tak, aby jej nič dôležité nechýbalo. 🙂

dzein25
13. jún 2009

ešte to som zabudla napísať, že pôrodnú váhu mala 3150g a teraz 8600g len neviem či je to dobré alebo málo...

dada78
14. jún 2009

ahoj annag, chcela som sa spýtať, keď má malý skoro po každom papaní štikútku, je to kôli jeho spôsobu jedenia - dosť je pahltný 😅 teda papá s veľkou chuťou, to je na ňom vidno 😀 štikútku mával aj v brušku ...

emode
14. jún 2009

Annag
teraz kaka vacsinou rano, naobed a vecer, cca 3 az 4x ale stale je to take redsie, inak mam este jeden problem, z tej nadprodukcie mam teraz pre zmenu malo mliecka pre nu. Asi mame laktacnu krizu, som pisala, ze uz nemam take naliate prsia, su skor makke a nestaci jej jeden prsnik a niekedy hlavne vecer uz ani dva ☹ Nechcem ju dokrmovat, len ona tak strasne plakala od hladu. V noci som sa snazila ju prikladat kazdu hodinu, ale len si cucla, uz velmi nechcela pit, alebo sa zlostila ze jej netecie. Dako sme noc prezili, len neviem, co bude dalej.
Este otazka, ako sa prejavuje infekcia bradaviek alebo mikoza?
Vdaka este raz za rady. Si nevies predstavit, ako to cloveka povzbudi. 😉

annag
14. jún 2009

dada78 - áno, je to kvôli hltavému pitiu. Ak nemá iné problémy, je to v poriadku. Hltavé pitie môže spôsobovať rýchly tok mliečka - je dobré vyskúšať napr. polohu tanečník - maličký bude mať hlávku trošku vyššie a bude mať prsník viac pod kontrolou. Alebo je veľmi dobrá poloha na boku - prsník ide kolmo na pusinku - mliečko nečetie v smere gravitácie - tečie pomalšie. Ak takto štikúta, daj mu na pár hltov prsník - štikútka chytro prejde. AK začína štikútať až keď ho položíš, alebo prebaľuješ - tak ho polohuj - vyvýš matrac na 30 stupňový uhol - postieľku, kočík, aj prebaľuj ho tak, aby plynule smeroval nadol nôžkami , bruško mu príliš nestláčaj. Prebaľuj pred dojčením alebo až dlhšie po dojčení - aby sa žalúdok upokojil. Prio prikladaní si daj pozor, aby namla k Tebe otočnú iba hlávku, ale bol otočený celý k Tebe a neodkláňal sa od Teba - ak sa odkláňa, visí na prsníku a zle sa mu pije. 🙂

annag
14. jún 2009

dzein, je to celkom dobrá váha,maličká rastie svojim tempom a vôbec z tabuliek nevybočuje. Nemáme rovnaké detičky, každé váži inak - presne ako dospelí. Ozaj sa neznepokojuj, moja najstaršia dcérka mala viac než 4 kg keď sa narodila a v roku tiež ledva 9 kg ... a aj dnes je štíhla.

jvo
14. jún 2009

ahoj annag potrebovala by som radu, mala si po napapani sem tam troska pri grgani grcne ale co ma skor znepokojuje je ze si grcne casto tak aj 2 hodky po jedle, moze to byt reflux? tiez sa jej aj casto stikuta a v poslednej dobe zacina mrnkat pri papani, odtahuje sa, prehyna sa v chrbatiku a mliecko jej aj vyteka z pusinky ked papa, predtym sa dobre prisavala (my sme si pisali cez IP, aj ju dokrmujem lebo nepriberala ale podarilo sa nam ze zacala viac papap mojho mliecka nez predtym len sa bojim ze zacina odmietat prsnik koli flaske ☹ )

annag
14. jún 2009

emode, akáže kríza 😉 🙂 . Je úplne normálne, ak sa bábo dostane do obdobia, keď potrebuje piť viac a potrebuje prsníky obidva. Pokiaľ jej ich zakaždým ponúkneš, tak sa ku kríze určite nedopracuješ. Stačí ich teraz pár dní dôsledne obidva ponúkať, prsníky stláčať a malá si svoj potrebný prísun mliečka zabezpečí. Hlavne ju nenúť - ak nechce, nechce, ak bude piť bude. Nútením ju iba rozčúliš a vynerváčiš. Podľa plienočiek má stále veľmi dobrý prísun mliečka - tá stolica je úplne v poriadku. Nie je dobré mať naliate prsia. Je dobré mať prsia akurát - presne ako máš teraz Ty. Nedôjde k zápalom, malá si mliečko vytiahne, hoci niekedy z oboch prsníkov. Keby plakala od hladu, tak by v noci pila o dušu. Večer bola unavená a chcela spať - svoje negatívne emócie na ňu prenášaš - potom je aj bábo nervózne a nedokáže spokojne zaspinkať. 🙂

annag
14. jún 2009

mykóza - akákoľvek náhla bolesť bradaviek po normálnom období môže byť prejav infekcie. bradavky môžu štípať, páliť, svrbirť, sú citlivé na clad, dotyk , bradavky bolia aj po dojčení či pomedzi dojčenie

annag
14. jún 2009

jvo - áno, je to prejav refluxu - ale to môže byť aj výsledok toho, že ju príliš dokrmuješ alebo toho, že jej mliečko tečie rýchlo a veľa pri dojčení - musím do dôsledne posúdiť - napíš mi, koľko a kedy dokmuješ - aj spolu za 24hod. , či sa prsníky nalievajú, mliečko vyteká pomedzi dojčenie, mliečko strieka aj z bradavky keď sa odtŕha? ako často dojčíš, v akej polohe? skús ešte pár ml mliečka pred dojčením ručne odstrknúť 20-30 a napíš mi, či nepila lepšie

jvo
14. jún 2009

dokrmujem ju po kazdom dojceni (odo mna niekedy spapa tak od 40-80 ako kedy) papa 6x za den teda 5x cez den 1x v noci, ona papa z prsnika len kym jej to dobre tecie potom uz len tak dudle ale spi, stava sa mi ze mi prsniky tecu medzi dojcenim a ked papa a vytiahnem jej ho tak niekedy mi z nich mliecko aj strieka, dojcim v klasickej polohe (ked papa z praveho prsnika tak si ju podopieram pravou rukou a lavou jej pridrzam prsnik a naopak) bojim sa ze ak by som to mlieko co dobre tecie odstiekala tak potom uz by ani nejedla a zda sa mi v poslednej dobe ze pila viac a lepsie myslim teraz celkovo aj MM aj UM

jvo
14. jún 2009

a este som zabudla asi od piatka nas trapi aj zelena stolica taka redsia, nie je uplne vodnata ale je to taka riedka kasicka ☹

annag
14. jún 2009

jvo, celý problém je v tom, že mliečka sa Ti tvorí viac než dopraješ bábetku vypiť . Tým, že ju dokrmuješ po každom dojčení veľkou dávkou sa na papanie hlási veľmi zriedkavo - prsníky sa prepĺňajú, mliečko z nich strieka, bábetko sa odtŕha , nepokojne papá, spôsobuje si bolesť bruška, koliku, záhu , grckanie -takisto stolica je presne dôsledok Vášho spôsobu papania. Preto by v tejto chvíli bolo fajn, ak by si začala intenzívne dojčiť - som dokonca presvedčená, že dokrm by zrejme vôbec nebol potrebný. AK by maličká začala papať trebárs aj 12 či viac krát za 24 hodín, tak by sa hltavé papanie vytratilo, s ním aj grckanie. Pretože je normálne, ak si vytiahne niekedy len 40 ml mliečka. Ak si bábo vytiahne čo i len 40 ml povedzme 12-15 x za 24 hodín, tak to pokryje jeho dennú potrebu a bude aj pekne priberať. Ak sa tak rozhodneš , napíš, dohodneme sa kedy a ako dokrmovať - určite nie fľašou a veľkou dávkou .

Môžem napísať, ako to bude ďalej prebiehať, ak sa rozhodneš pokračovať v takomto spôsobe kŕmenia. Váš problém sa o pár dní sám vytratí - mliečka sa totiž začne tvoriť menej,lebo v prsníkoch sa bude čoraz viac hromadiť inhibítor , ktorý laktáciu tlmí, následne bude pár dní dobre, bude pekne papať a o ďalších pár dní znovu začne odtŕhanie od prsníka, ale v úplne inom zmysle - bábetko bude reagovať na už pomalý tok mliečka , ktorý vznikne vďaka útlmu produkcie mliečka a odstaví sa, pretože sa rozhodne pre fľašu, z ktorej sa napapá rýchlo.

jvo
14. jún 2009

annag ale takto sa dokrmujeme uz od 2 tyzdnov cize uz cca 4 tyzdne a zatial to bolo v poriadku, len ked ona vela spinka to ju mam budit a kazdu hodinu dojcit? ved to nebudem nic ine robit potom cely den ☹ Preco myslis ze to zacalo az teraz? Myslis ze ta stolica jej prejde? ☹

elfi1
14. jún 2009

annag - je to rychly tok mliecka. velmi rychli, ked sa pusti, tak mliecko strieka silno a ked ho znova chyta, tak ma plne usta. ale su pripady, ze pekne pije niekolko minut a potom prsnik pusti - obzera sa, vrti sa a potom by aj znova chcel chytit ale vzdy sa zas aj odvrati a takto to je aj niekolko minut. v tomto druhom pripade nevrieska a neplace, len sa vrti. ked prejdem na druhu stranu, tak este pije z laveho.
v tom prvom pripade, ked mliecko strieka, tak ho pusti hned na zaciatku a niekedy je problem, aby sa chytil aj na druhej strane.
kojim 90% po leziacky. skusala som aj ine polohy, ale nic sa mu nepaci - jeduje sa.
Tyka sa to praveho prsnika - z toho tak silno tecie. z laveho az tak silno nie.
Teraz uz ale nemam pocit, zeby sa naplnal viac ako lavy, len z neho rychlejsie tecie. Ked som po neuspesnom kojeni skusala troska odsat (aby som ho dalsie krmenie mohla znova k tomuto prilozit), tak behom 2-3 min. 50 ml

annag
14. jún 2009

jvo - je to vyvrcholenie doterajšieho obdobia spôsobu kŕmenia bábetka 😔 . Stolica určite prejde, ak ju chceš rýchlo napraviť, môžeš na pár dní dávať maličkej probiotiká. Jej intervaly hlásenia sa na papanie nie sú prirodzené - sú ovplyvňované veľkým množstvom dokrmu. Ak by bolo bábetko dokrmované malou dávkou, dožadovalo by sa papania oveľa častejšie - ako často, to si určí bábetko, niekedy každú hodinu, niekedy každé tri.... Ak by si ju teraz budila, nemalo by to zmysel, pretože by nebola vôbec hladná. Jediné riešenie v tejto chvíli by bolo začať intenzívne dojčiť a dokrmovať minimálne a nie fľašou, ale ideálne hadičkou priamo na prsníku. Bohužiaľ, určite by počet dojčení bol vyšší než je v tejto chvíli , krátkodobo by to bolo ozaj možno aj 15x za 24 hodín - to by nám ukázalo bábetko. Samozrejme, po niekoľkých dňoch by sa mliečka tvorilo toľko, že by bábetko pilo možno len 8x - neviem, každý deň môže byť iný, každé bábetko si intervaly určí samé .... Mliečko sa totiž tvorí vo vyprázdnenom prsníku. AK prsník stojí nevyprázdnený niekoľko hodín, hormóny zabezpečia, aby sa mliečka začalo tvoriť menej. A naopak, čím častejšie sa prsníky vyprázdnia, tým viac mliečka sa v nich tvorí.
Samozrejme, je to Tvoje rozhodnutie, chápem, že si zo všetkého unavená a nechcem, aby to vyznelo ako nátlak, ale nemôžem Ťa plano ukľudňovať, že spôsob kŕmenia ako doteraz bude fungovať stále. To fungovanie je totiž len taký klam , v skutočnosti takéto kŕmenie nefunguje. K dojčeniu patrí časté dojčenie. Dojčenie nie je len o zasýtení hladu, poskytuje bábetku aj pocit bezpečia, lásky, je mu príjemne teplučko , uspáva ho, počuje mamičku skoro tak, ako počulo mamičku ešte v brušku - je normálne, že takéto maličké bábo chce byť preto na prsníku skoro stále. 🙂

jvo
14. jún 2009

annag ja by som ju velmi rada iba dojcila ale ona aj tie prve tyzdne ked som ju iba dojcila kym mi dr. nepovedala aby som ju dokrmovala tak papala malinko a dost spinkala, ona je celkovo taka kludna ani neplacka takze ani vtedy som nevedela ze malo papa az ked sme sa boli prevazit tak sme to zistili z vobec nepribera....