Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
16. jún 2009

kerstin - máš tam upchatý mliekovod, zástavu mliečka, veľmi dôkladne skontroluj bradavku, či na nie je biela bodka alebo pľuzgierik. AK áno, pľuzgierik sterilnou ihlou jemne pretrhni. Prsník pred dojčením veľmi dôkladne nahrievaj, skús teplú sprchu a v nej si mliečko odsať. Potom prilož bábo - skús rôzne polohy, zaraď futbalovú - v ktorej časti bolí najviac? Máš aj teplotu?

kristinka.s
16. jún 2009

- krmime sa kazde 3 hodky a robime (teda robili sme donedavna) tak, ze som jej najprv zarobila flasku s 60 ml nutrilon + nutriton a potom z prsnika. Tam bola tak cca 6min, niekedy aj na 2x, teda 2x cca spolu 10 min.
- teraz vypije z flasky 10-20 ml a potom na prsniku cca 7 min, potom plac, potom znova nejakych 7-8 min.
- place takto pri kazdom krmeni, hned od zaciatku vypina chrbatik, odtrhava sa od prsnika a az na niekolky krat sa poriadne prisaje ale tiez je nekludna
- az ked papa po 2x je kludnejsia a niekedy aj zaspi
- pri kojeni striedam opa prsniky, lebo niekedy mi ten predosli odmieta a ten druhy si zoberie. Pri dalsom potom zacinam tym, kt. som dala ako posledny.
- prsniky mam uz teraz makke, este donedavna sa mi dost nalievali, aj my vytekalo ked som kojila, ale teraz sa mi to uz nestava, teda len veeeeelmi zriedka
- pri narodeni vazila 2700 g, potom 3340, 4445, 5265, takze priberame v celku pekne.
- nema ziadny ekzem ani vyrazky, ma krasnu cistu pokozku od narodenia, ani len potnicky sme nemali

Reflux nam diagnostikovali v nemocnici, kam sme sa dostali preto, lebo mala mala krcovity zachvat, ked cela scervenala, mala upreny pohlad, nehybala sa, bola cela stuhnuta. Musela som s nou zatriast (i ked viem, ze to nie je spravne, ale to bol prvy moment aj mojho prekvapenia), aby sa prebrala.

Stalo sa nam to uz aj viackrat, takze sme absolvovali aj neurologicke vysetrenie, ci to nie je epilepsia. Ale nepotvrdila sa, takze ostava reflux, cize ked sa jej vracia zaludocna kyselina asi a ju to pali, tak zmeravie.

kristinka.s
16. jún 2009

cika skoro do kazdej plienky, teda denne tak 7x, kakame cca kazdy druhy den, niekedy aj kazdy den.

annag
16. jún 2009

dupinka - 😀 že laktačná kríza - žiadnu nemáš 😉 🙂 Je normálne, že sa nadprodukcia konečne znížila na rozumnú úroveň. Sama si už trošku jej negatívnych účinkov zažila a mohla si dospieť aj k zápalu ... Ozaj buď rada, ak je mliečka v prsníku akurát.

Len upozorním - snáď najčastejšia chyba aká sa pri bezproblémovom prisávaní bábekta stáva je, že mamička čaká na pocit naliatych pŕs a predlžuje interval. O tom, či druhý prsník treba alebo netreba dať rozhoduje zásadne bábetko. Teda ak nadojčíš z jedného prsníka a stláčanie nefunguje a bábo sa prsníka spokojné samé prsníka nepustilo, vždy ponúkni i prsník druhý - ak ho bude chcieť, bude ho piť, ak nie, nebude. nasledujúce dojčenie začni posledným prsníkom. Mliečko sa tvorí len vo vyprázdnenom prsníku, ak sa prsník dlhodobo prepĺňa a nevyprázdňuje dobre, tak sa laktácia v ňom tlmí. Presne to sa teraz stalo i Tebe - v prsníkoch sa zvýšila hladina inhibítora, ktorý laktáciu tlmí -blokuje vylučovanie prolaktínu v tak vysokej hladine - organizmus si skrátka uvedomil, že toho mliečka tvorí viac než je treba a laktáciu utlmil. 🙂

annag
16. jún 2009

je neuveriteľná škoda, že Ti naordinovali Nutrilon z fľaše 😠 . AK treba zahustiť, tak stačí predsa zahustiť vodu alebo odsaté mliečko a dať to bábetku lyžičkou. Zahusťovanie vyrieši grckanie - teda viditeľný reflux, ale tichý reflux zostáva - to Nutriton nevyrieši. Ozaj skôr môže pomôcť niečo na záhu, možno i Gastrotuss ....

- napíšem do IP , aby sme to pár dní sledovali

annag
16. jún 2009

vilocka - máš mliečka až až, absolútne ju netreba dokrmovať - dokrmovanie je aj to, že jej dáš vlastné odsaté a je to úplne rovnaká chyba, akoby si dala UM . Pretože ak jej dáš odsaté, tak prsníky stoja a dostávajú informáciu, že mliečko tvoriť nemajú.

- tie vlásočnice ozaj budú aj podľa mňa alergénom KB - z toho mlieka a mliečnych výrobkov - najmä tvarohových , vysadením by malo byť všetko oK

- ale : Tvoja maličká má nedostatok spánku, komplet všetky ostatné problémy čo opisuješ sú z toho, že je veľmi unavená a nevyspatá cez deň - aj tie pästičky, aj zdanlivý večerný hlad. Maličká sa potrebuje napapať, urobiť nevyhnutné úkony, chvíľočku možno pohrať - ale ozaj len 5 minút a mala by zaspinkať - takéto bábo potrebuje nutne po max 2 hodinách spinkať, niekedy už po hodine. AK ten čas prešvihneš, nedokáže zaspať, dožaduje sa prsníka - lebo dojčenie uspáva, no ak je veľmi podráždená - čo večer bývajú všetky deti, tak ju ani to neuspokojí. Fľašu neodmietne, lebo jej mliečko vtečie rýchlo a bez námahy,preplní žalúdok a celá energia sa vloží do trávenia. Maličká by o 22 mala byť už dávno uprostred spánku - mala by zaspávať možno už okolo 18- hodiny. Nekúp ju keď je veľmi unavená, ale skôr po zobudení, keď ešte vládze taký úkon zvládnuť. Skús ju teda kúpať a na na nočný spánok ukladať oveľa skôr, takisto ju cez deň veľa kočíkuj - aj 3-4 krát - čím lepšie bude spinkať cez deň, tým lepšie zaspinká aj večer. Večer o 18 si ju daj k sebe do postele, daj jej prsíčko, nech si ho aj pocucká, nehýb s ňou, nech sa nepreberie a nech môže tvrdo zaspinkať. Takisto cez deň - pokiaľ nevie zaspinkať tak jej kľudne aj po hodine daj prsíčko opäť - pocucká si ho a lepšie zaspinká. Ale 10 minútové dojčenie je normálne, tie dlhé po narodení boli tým, že na prsníku spala - novorodenci to majú veľmi radi.

pezincanka
16. jún 2009

AHojte dievcata, po case mam chvilku.....a citam si pribeh kristinky. Tak skusim pridat cosi, co ma popri tom napada.
Mas 3-mesacne babatko, ktore pilo doteraz kombinovane z flase UM (relativne vela) + sa dojcilo a teraz zrazu pije z flase ovela menej a pri prsniku je velmi nekludna, neprisava sa dostatocne a mas pocit, ze je stale hladna, alebo ze ju pali zaha. Navyse, pises, ze pila pravidelne kazde 3 hodiny.
Babo ma zisteny reflux a mava stavy, kedy krici, az scervena a nereaguje.

DOvod na to, preco uz nechce pit tak vela z flase presne neviem. Verim, ze ta to vydesilo. Mozem to ale nazvat akousi "mudrostou" dietatka, lebo ta rada od lekarov bola skutocne chora. 🙄 Rozhodne sa v roznych obdobiach dietata stretavame s odmietanim prsnika a podobne sa to stava aj s odmietanim flase. Ty by si mohla toto odmietanie vyuzit v prospech plneho dojcenia 🙂

Prsia mas maksie ako kedysi. To je bezny a zelatelny jav, aby sa produkcia prisposobila potrebe mliecka, ktore sa prejavuje tak, ze sa babatko dojci a tvorba mlieka sa nastavi podla dopytu. Teda kolko babo pije, postupne sa tomu upravi aj ponuka. ALE. V tvojom pripade sa pravdepodobne stalo to, ze vzhladom na relativne vela UM podavaneho pred dojcenim tvoje babo sa potrebovalo nadojcit ovela menej ako by sa dojcilo, keby UM nedostavalo. A prave preto sa mohla nastavit tvorba mliecka na nizsie obratky. Ak sa teraz zrazu chce babo dojcit z prsinika viac, je mozne, ze len pomaly a postupne sa tvorba mliecka zasa zvysi podla dopytu. Na to je nevyhnutne babatko prikladat tak casto, ako si to ziada- teda aj ovela ovela skor ako po 3 hodinach (aj po 20-30 minutach).

Teraz k tomu spravaniu na prsniku. DIetatko moze byt po tak dlhom case krmenia flasou prave v obdobi, ked ma problem sa spravne prisat na prsnik a cakat na to, kedy sa mliecko spusti, a ak to nie je dostatocne rychlo, tak mu to vadi. Babo velmi reaguje na tok mliecka. POcas dojcenia sa casto meni spravanie aj pred a pocas kakania alebo cikania. Prejavy refluxu prichadzaju prave najcastejsie az po kojeni a kojenim si dieta prave ulavuje od priznakov refluxu, lebo vtedy si mlieckom "hasi" zahu. Preto si myslim, ze treba pozriet na prisatie, ci sa babo spravne prisava, ci fakt pije mliecko a ak ano, tak mu pomoct urychlit tok mliecka stlacanim prsnika. V totmo pripade by som stlacala prsnik hned pri prisati, aby som ho nalakala na ten rychly tok hned od zaciatku. RObi sa to tak, ze prsty na ruke mas v tvare pismena C, teda palec oddeleny od ostratnych prstov a tak obchytis prsnik a stlacis niekolko centimetrov od dvorca, teda aby to stlacenie nevytiahlo bradavku z pusy. Stlacis a drzis, relativne silno, ale nie tak, aby to bolelo. Zrychli sa tok mliecka a babo by malo zacat pit. Ak sa takto dobre chyti a zacne pit, mozes tlak povolit a uvidis, co sa bude diat. Ak zacne zurit, tak stlac znova, kym pije, potom povol a tak dokola. Az kym neprestane pit. Ze fakt pije, poznas podla pauzicky v bradicke, ked prehlta. Ak len cucka, tak stlacaj-ak pri tom zacne pit, tak OK, ak stale len cucka a nehlta, tak toto cele skus na druhej strane. HOvorime tomu,ze stlacanim sa "vyprazdni" jeden prsnik a to je cas prejst na druhy, ak babo este javi zaujem o pitie mlieka, teda saje, aj ked sa stlacalo. Prsnik vsak realne nie je vyprazdneny doprazdna a dokonca po dopiti druheho prsnika sa spokojne mozes vratit na ten prvy a este tam bude mliecko. Je to zaujimave, vsak?

Je mozne, ze budes potrebovat podporit tvorbu mliecka nejakymi trikmi, ako je senovka grecka, benedikt lekarsky alebo homeopatiika. Ale rozhodne casto a nie podla hodiniek prikladat babo 🙂

Co este moze velmi pomoct k lepsiemu prisavaniu a pitiu v tvojom pripade? Myslim si, ze by vam velmi pomohol navrat do cias novorodenca, ked ste mali mozno viac kontaktu. Myslim taky kontakt telo na telo, koža na kožu, babo len v plienke, ty hore bez, v posteli lezkat, babo moze na tebe aj spinkat, ty mozes tiez spinkat, lebo urcite mas deficit, ak sa takto spolu trapite....a ked sa babo zobudi, tak ty hned vidis, ze je hore a hladne, hned bez ootalania mu prsnik ponuknes, casto sa dokaze prisat aj same, bradavku si najde. Takyto dojciaci viken, teda 2 dni za sebou dokazu urobit zazraky v pripadoch, ked babo odmieta prsnik. Mozno ma privela inych podnetov, a trebalo by ho slkudnit a pred podnetmi skryt, venovat jemu a sebe takto spolocny cas. AK to nejde nonstop, tak si nasjt aspon niekolkointervbalov pocas dna, kedy sa ma o vas kto postarat, kady namusi varit, nakupovat, upratovat, mysliet na ucty, dvihat telefon....drzim palce. Mate sancu prejst na plne dojcenie.

Nutriton mozes tak ako Annag pisala zarobit v prevarenej ochladenej vode a podat lyzickou pred dojcenim.

mamaj
17. jún 2009

Ahojte,

v prvom rade sa chcem podakovat anneg, ze si najde cas na pomoc vpodstate cudzim ludom a ze sa tak mame na koho obratit ked mame nejaky problem. Doteraz som to tu viac - menej citala, zbierala info a tesila sa, ze my ziadny problem nemame. No ale doslo aj na nas:(
Mam takmer 5mesacneho syna a zatial je plne kojeny. Prospieva velmi dobre - vaha pri narodeni 3,5kg a teraz 7,5kg. Uz asi 2 mesiace ho kojim kazde 4 hodiny aj v noci a velmi sme si na tento rezim zvylki, syn sa budi takmer presne na kazde papanie. Moj problem spociva v tom, ze sa mi tvori v jednom prsniku menej mlieka, coho dosledkom je to, ze kojim na jedno kojenie z oboch prsnikov. Na tomto fore som sa docitala, ze to nie je moc dobre, lebo sa prsniky nevyprazdnia uplne. Preto som sa snazila zvysit produkciu mieka, hlavne pomocou homeopatik Ricinus Communis a castejsim prikladanim. Robim to tak uz nieco cez 2 tyzdne, ale vysledok je asi taky, ze v slabsom prsniku mam mlieka rovnako malo a vzdy ked kojim z neho musim dokojit z druheho, lebo maly place a v silnejsom mam az tolko mlieka, ze sa syn dusi, ked papa z neho. Vzdy po kojeni odsavam. Ked davam malemu papat po dvoch hodinach, tak papa len tak nasilu, moc netaha, obzera sa,... V noci sa budi po 4 hodinach, castejsie asi nepotrebuje. Tak ma zaujima, ci je to velky problem, keby som sa vratila ku 4hodinovym intervalom medzi kojeniami a kojila z oboch prsnikov na jedno kojenie. Tento system nam vyhovuje a chcela som ho zmenit hlavne preto, ze som sa tu docitala, ze nie je dobre kojit z oboch naraz. A tiez preto, ze mam ten slabsi prsnik trochu mensi. Ale to sa mi hadam napravi, ked nebudem kojit. Chcem kojit co najdlhsie, tak chcem aby mal maly mlieka dost aj neskor. Este dodam, ze aj po homeopatikach, cajoch na dojcenie, piti asi 4l tekutin denne mam v tom slabsom prsniku mlieka asi tolko, ze ja odsajem cca 30ml a syn taha asi 1 min. a potom sa uz hneva a dozaduje sa druheho prsnika, kde sa napapa do prasknutia. A ozaj, ten slabsi prsnik som mala pred 6 rokmi operovany - fibrinoadenom som mala presne pod bradavkou, takze mam jazvu presne po hranici dvorca.
Chcem sa opytat hlavne na vas nazor, ci sa mam dalej snazit o kojenie iba z jedneho prsnika na jedno kojenie a ako teda zvysit mnozstvo mlieka v slabsom prsniku. Alebo sa vratit ku zabehnutemu rezimu, ktory som opisala vyssie.
Dakujem vopred za kazdu radu a nazor. Prajem pekny den.

janka_pn
17. jún 2009

anna, dakujem velmi pekne za rady, mala sa zase rozpila 🙂

nany100
17. jún 2009

ahoj annag, opäť sa hlásim o radu...neviem, či si pamätáš, ale pred dvoma týždňami som mala veľmi bolestivé bradavky a poradila si mi Candibene mastičku...zabrala a ja mastím ďalej ako bolo aj v letáku napísané, ale posledné 2 dni sa tá bolesť vrátila a naše kojenie sa odohráva len s mojimi zaťatými zubami a veľkým sebazaprením...mykóza sa asi vrátila a neviem čo s tým...masť som už celú minula, mám v tom pokračovať?...niekedy je tá bolesť neznesiteľná, neviem dokedy vydržím ☹
ďakujem vopred za pomoc

jabera
17. jún 2009

ahoj annag,
prichadzam na "kontrolu". riesili sme to, ze maly ma uplne tekutu stolicu. na tvoje doporucenie som na 2 tyzdne uplne vysadila mliecne vyrobky. za ten cas kakal 4x. Prva stolica (po dvoch dnoch mojej diety) bola konzistencie ako horcica, stalo sa to 1.x v jeho zivote, skoro som si od radosti odlozila tu plienku... ale odvtedy uz zase iba cista voda... farba horcice ,ale uplna voda.´vcera sme boli u dr. a ona povedala, ze to je uplne v poriadku, ze to vobec nevadi... tak ja neviem. priznam sa, ze viac doverujem tebe ako jej ( v tejto problematike). co mame robit? mam sa na to uz fakt vykaslat? pribera az hanba, rastie, vsetko je ok... a mam stale vynechavat mliecne vyrobky? trosku ma to obmedzuje, ale uz som si snad aj zvykla...len vlastne neviem, ci to nieco riesi.

lentilk.a
17. jún 2009

Mila annag, este raz sa chcem velmi pekne podakovat za Tvoje rady a cas, mliecko uz sa pekne opat rozbehlo aj v druhom, menej produktivnom prsniku. 😵 😵 Syncek pribral za 11 dni 350g, cize by malo byt vsetko v poriadku. Este raz dakujem a prajem Ti vsetko dobre. 🙂 🙂

evkacka
17. jún 2009

Ahoj Anng, prichádzam si k tebe po radu aj ja, mam doma 5mesačnú slečnu, ktorá bola a je len a len kojená, aj vdaka tebe 😀
ale trošku sa znepokojujem, začala kakávať zeleno-hnedú a brutálne hlienovú stolicu, príšerne zapáchajúcu a to u kojených detičiek asi nie je normal, nie je to vždy, ale párkrát za týždeň, je veľmi nepokojna a v noci sa mi začala často budiť a s krikom, predtým sme nič také nemali, jeden prsík úplne odmieta a z druhého papá a páta niekedy aj každú hodinku, ale neviem či jej niečo ide keď sa možno ani nestíha mliečko utvoriť ☹
Adelka je cez deň veľmi podráždená, mrzutá, nekľudá...toto všetko som pripisovala zúbkom ale posledné 3 dni má veľmi suché plienočky, aj ranná plienka, po celej noci nie je taká "ťažká" ako bývala, tak sa trošku bojím, aby nebola hladná alebo smädná, nikdy nepila z fľašky, nevie to, ani cumlík nemáme, nevie ho žažlať 😀 , pri narodení mala 2870g, včera na poradni mala 5,85kg, narodená bola presne na termín.
Prosím o radu, aby som náhodou nenechávala malú vyhladovať 😝
Ďakujem, budem rada ak si nájdeš čas 🙂

kerstin
17. jún 2009

pre annag:
dik za radu... tak ako pises... je tam biela bodka, co znamena upchaty mliekovod... mam si teda tu bodku prepichnut? teplotu zatial nemam...

annag
17. jún 2009

mamaj - pokojne sa vráť k zaužívanému spôsobu - teda dojči vtedy, keď si maličký prsníky popýta - ak mu vyhovuje papať len raz za 4 hodiny, je to úplne v poriadku, netreba ho nútiť papať skôr.

Nie je problém, naopak, je veľmi dobré ak mamička dá po dopití jedného prsníka hneď aj druhý prsník. Problém je , ak mamička prejde na druhý prsník príliš skoro - keď ešte prsník nie je vyprázdnený. Nevyprázdnenie prsníkov môže spôsobiť spočiatku nadprodukciu, neskôr útlm mliečka, zápal, pitie len predného mliečka, koliku ... Preto je dôležité, aby mamička sledovala, kedy bábo jeden prsník dopije a až tak ponúkla druhý. Bábo dopije prsník vtedy, keď už ani napriek stláčaniu prsníka intenzívne nepije, iba cucká alebo len ojedinele intenzívne pije. Teda ak bábo pije napr. intenzívne prvých 5 minút a potom už len pocuckáva, resp. len občas začne na pár hltov intenzívnejšie piť - tak vtedy už je prsník prakticky vyprázdnený. Pretože mliečko sa tvorí non stop aj počas dojčenia a spúšťa sa v niekoľkých vypudzovacích fázach, tak ojedinelý vypudzovací reflex - a teda aj ojedinelé intenzívnejšie pitie je možné pozorovať na prsníku vlastne stále - takto by mohlo byť bábo na prsníku aj 20 hodín, no vypije si len málo mliečka. Toto už nie je intenzívne dojčenie. Mamičky si to často mýlia a najmä spočiatku dojčia extrémne dlho - čakajú na ojedinelé spustenie mliečka a pár intenzívnych ťahov bábetka. Takže treba sledovať, kedy bábo po prvom spustení mliečka intenzívne pije, ak pije hltavo, môže si medzitým odgrnúť a priložiť sa opäť na ten istý prsník, no pokiaľ už bábo na prsníku zaspáva a pocuckáva iba občas čosi potiahne - je to signál, že treba ponúknuť prsník druhý.

Nevadí, ak je produkcia vyššia v jednom prsníku, je možné dojčiť prevažne alebo výlučne iba z jedného prsníka. Ak chceš produkciu v ňom zvýšiť, tak ho treba i odsávať. No ozaj to nie je nutné a je to skôr kozmetický problém - možno je o čosi menší. Samozrejme, operácia v ňom mohla spôsobiť menšiu produkciu - ak sa prsník napr. kvôli nejakému zrastu horšie vyprázdňuje, laktácia v ňom sa tlmí. AJ preto by som si z toho ťažkú hlavu nerobila. 🙂

annag
17. jún 2009

janka pn - to som rada, že sa umúdrila 🙂

annag
17. jún 2009

jabera, nie, kľudne ich papaj znovu. Nič si z toho nerob. Vtedy som to chcela len preto, že mohol byť v tom momente citlivejší aj na alergény KB, no ak kaká len tak zriedkavo, hoci riedko, je to v poriadku.

annag
17. jún 2009

lentilka, krásny prírastok, gratulujem 🙂 🙂 🙂

annag
17. jún 2009

evkacka, pozrieme sa na to bližšie cez IP - napíšem

annag
17. jún 2009

kerstin - bodky sa treba zbaviť - je to stuhnuté mliečko, možno i prekryté malinkou blankou, skús do toho jemne ďubnúť sterilnou ihlou v teplej sprche, alebo prsník - presne ten mliekovod cielene odstreknúť ručne tak, aby sa mliekovod uvoľnil a mliečko mohlo vyjsť von. Skús ho čo najviac nahrievať a prikladať bábetko tak, aby jeho brada smerovala k postihnutému miestu.

jabera
17. jún 2009

annag, moc dakujem. neviem co by sme bez teba robili.... myslim, ze mnohym babam tu na koni pomahas viac, nez si mozno vies predstavit..

adus22
17. jún 2009

Ahoj annag. Obraciam sa na teba opat s prosbou o pomoc. Natalka ma tri mesiace a tyzden. Vahu pri odchode z porodnice mala 2700g, teraz ma 5900g. Takze s kojenim neboli vacsie problemy, kojila som na poziadanie-cez den asi kazde dve hodiny, v noci pauza 4 a pol hod., vzdy z jedneho prsnika. Ale pred troma dnami doslo k zmene, prsia sa rapidne zmensili, zmakli a prestali sa nalievat, aspon ten pocit plnych prs uplne zmizol. Ani v noci sa nenaleju, tak ako to bolo doteraz. Dnes som musela kojit z obidvoch prs. Vecer som ju odvazila a vypila z obidvoch 60! Az mi ostalo zle, lebo nemala problem vypit z jedneho aj 140! Dnes kakala dvakrat, plienky mala mokre, akurat teraz vecer od l9-21 mala suchu. Po kojeni si cuca palcek, ale neplace. Tiez som ale dnes dostala menstruaciu - prvu od porodu. Co sa to deje? Je to laktacna kriza? Alebo je to koli menstruacii? Znamena to, ze s kojenim koncim a mam kupit umelu vyzivu? Som z toho na nervy ☹ .
Mam este jednu otazku. Asi to sem ani nepatri, ale skusim... Asi od tretieho tyzdna ma mala velmi nekludny nocny spanok, teda spanok po nocnom kojeni, asi tak od druhej, tretej rano - zaspi, ale zo spanku sa vrti, vystiera, natahuje a vydava pritom kadejake zvuky - neda sa pri tom vobec spat. Doktorka sice povedala, ze je to v poriadku, ale je to hrozne vidiet to kazdu noc. Stretla si sa s niecim takym?
Som sa rozpisala, ale budem ti velmi vdacna za odpoved.

annag
17. jún 2009

adus22 - áno, môže to s menzesom súvisieť, ale netreba sa báť, ani prechádzať na UV. Riešiš to perfektne - ponúkla si aj druhý prsník pri jednom dojčení. 🙂 Už ju, prosím, viac neváž, iba jej prsíčka častejšie ponúkaj. Stačí, ak vypije čo i len 60 ml, ak to bude častejšie - teda trebárs pár dní aj každú hodinu , bohato jej to stačí . Kaká, ciká - určite je celkový objem mliečka , ktorý si vytiahne , dostatočný. Riaď sa maličkou, dojči ju na požiadanie a mliečko sa určite nestratí. Len zopakujem, že pocit naliatych pŕs vôbec mať nemusíš - to, či má dobrý prísun mliečka vidíš na maličkej - podľa toho, či je spokojná, že ciká a kaká. Skús aj polohu futbalovú pravidelne zaradiť a takisto vyskúšaj stláčanie prsníka - teda keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť čo najďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy bábo si vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo
-

Nočný spánok - pokiaľ dokáže spinkať, je to možno nepríjemné, ale určite nič vážne. AK ju nepolohuješ, tak to skús - vyvýš jej matrac v postieľke na 30 stupňov , ukladaj ju na bok spinkať - i keď v jej veku sa to už asi nedá - zrejme sa otáča ako chce.

adus22
17. jún 2009

Dakujem annag - dufam, ze mas pravdu a mlieko sa nestrati, to by ma velmi mrzelo. Dnes som skusila po kojeni aj odstriekat, ale uz nic neslo.
Postielku mame vyvysenu.... nepomaha, robi to aj tak az kym sa rano nezobudi ☹ .

adus22
17. jún 2009

V noci ju mam budit na kojenie, alebo pockat, kym sa sama zobudi?

annag
17. jún 2009

adus - kľudne počkaj, kedy sa prebudí sama , nič akútne sa nedeje. zajtra napíš, ako pokračujete , s odsávaním sa netráp, dojčenie a stláčanie stačí 🙂

zuzka0807
18. jún 2009

annag,

dnes ráno som sa náhodou dostala k tejto téme, zistila som, že radíš pri dojčení, tak by som ta aj ja chcela poprosiť o radu.

moje dve babulky sa narodili predčasne na začiatku 36 tt (romanka 2520 g a karolínka 2440 g), približne s takými váhami sme odchádzali z nemocnice. Najskôr som sa bála, že nebudem mať mliečko, dokonca doktorka objednala aj bebu a parkrat ju aj dostali, potom som začala piť čaj na mlieko, homeopatika, ručne odsávať... a mliečko mi nabehlo, nakoniec som ich len dojčila, vypili približne 55 ml na jedno kŕmenie (8x), v noci o pol štvrtej ich kŕmili mojím odsatým mliečkom z fľaše. Ale - nechceli sa vôbec prisať, tak mi sestričky dali na bradavku dudlík od fľaše a papáme tak (majú malé ústočká, mali aj žltačku, ja mám malé prsia a keď sa naliali, nedokázali ten dvorec a bradavku chytiť), tak som bola rada, že aspoň nejako papajú a snáď neskôr chytia aj bradavku "na holo"

keď sme prišli domov, začali sa mi prsia veľmi nalievať, po kŕmení som musela odsať, ručne, ale na to naozaj nebol čas, tak som kúpila ručnú odsávačku a po kŕmení som odsala aj 100 ml. Snažila som sa teda prsníky vyprázdňovať, stále si umývam ruky, cumlíky z ktorých papajú vždy vyvaríme... a predsa som v utorok dostala zimnicu, horúčku a putovali sme na pohotovosť, doktor nasadil antibiotiká (sumamed), že zápal prsníka (on tvrdí, že z nedostatočnej hygiény sa mi dostala cez bradavku baktéria, neviem čo si myslíš o tom ty, lebo žiadny odber mliečka mi nerobil). vraj môžu piť mliečko aj pri antibiotikách, aj ich detská mi povedala,že môžem krmiť... takže papajú, ale prsník ma ešte pobolieva, už som skúsila aj tie rôzne babské recepty (tvaroh, zemiak, kapustný list)...

a teraz sa mi zdá, akoby som mala mlieka menej, už ich akoby nemám také tvrdé, zas sa bojím, či mi mlieko neodíde, lebo odsávačkou skoro nič po kŕmení neodsajem, ručne to trochu ide, tak neviem. baby zatial neplačú, kakajú aj cikajú...

a keď mi ten zápal prejde, čo robiť, aby sa to nezopakovalo?

a nejakú fintu ako ich naučiť na prsník? (inak stresuje ma to, že v nemocnici sme ich vždy vážili a vedela som koľko vypili, teraz to neviem, neviem, koľko ich na prsníku nechať, či vypili dosť...)

budem ti vďačná, ak nám poradíš

zuzka

emode
18. jún 2009

Annag
chcem Ti hlavne poďakovať za rady a tipy, asi naozaj nešlo o laktačnu krizu ale to, že malinka je večer už veľmi unavená a chce byť dlho na prsníku. Vieš prosím poradiť, čo robiť, keď sa malá začne zlostiť, že jej už netečie a ja viem, že si vytiahla dosť z obidvoch prsníkov? Počujem ako prehlta, používam aj stláčanie. Včera som si ju dala len na plece na odgrgnutie, trošku sme sa ponosili, potúlili a dala som ju spinkať do postieľky. Aj tak si cmúľala pastičku, asi len od únavy?
A mliečko zmrazujem ak sa mi ráno pri malej podarí niečo odsať 😀
Ešte raz ďakujem. 😀

mamaj
18. jún 2009

Annag,

dakujem krasne za vysvetlenie a ukludnenie. Robim to presne tak ako si napisala, lebo som to tu uz niekde od teba citala. Malemu davam druhy prsnik az ked fakt vidim, ze nepapa. Predtym stlacam prsnik a aj skusam vytlacit mlieko mimo jeho pusy aby som videla ci mu nieco ide. A presne mas pravdu, uz sa mi niekolkokrat v noci stalo, ked bol maly ospaty, kludnejsi a trpezlivejsi, ze papal na slabsom prsniku dlho a mlieko sa mu po troskach spustalo vpodstata stale. Takze by sa fakt asi dalo, ako pises, takto kojit aj nepretrzite. Uvedomila som si to, az ked si mi to napisala 🙂 Doteraz som si myslela, ze mlieko sa spusta az ked je prsnik uplne prazdny, ale ak som pochopila spravne, uplne vyprazdnit sa neda - kym sa mlieko tvori, tak sa spusta stale po troche.

Rada sa teda vratim na system, ktory synovi a aj mne vyhovuje a dufam, ze sa mi mnozstvo mlieka bude tvorit podla toho, kolko bude maly potrebovat aj neskor, ked bude vacsi a bude potrebovat viac.

Este raz dakujem a prajem krasny den 🙂

annag
18. jún 2009

emode, mamaj - ďakujem, krásne materstvo i dojčenie 🙂

- zuzka - napíšem do IP