Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
12. jan 2009

sjuzocka, jasné, ja nemám nič proti látkovým plienkam, len napríklad môj syn si cikol každých 10-15 minút a hneď mu to vadilo, nedalo sa tak existovať, zaspával, cikol si , prebudil sa, prebalila som a znovu, tak som to vzdala - dodnes je hrozne fajnový na svoju ritku 😀 , určite máš pravdu, že kopec boľavých ritiek má príčinu v neprebaľovaní, plne s tým súhlasím, len hovorím, ja som to nezvládla ...toto je jedna z tém, kde vždy budú dva tábory, treba to podľa mňa nechať na rozhodnutie konkrétnej mamičky

annag
12. jan 2009

zelmirka - vobec ho odgrgávať nemusíš, len ak by ho bolievalo bruško, grckal by, inak nie

paskova
13. jan 2009

Ahoj annag, mam dalsi problem, mastitidu.Ten prsnik ma uz ani neboli, davam si octanovy obklad. Lenze mi doki predpisal aj ATB, vravel,ze si mam z prsnika odstriekat mlieko, nemasirovat a nekojit z neho. ☹ Ja odstrekavam iba rukou, nepouzivam odsavacku a bojim sa aby mi prsnik nezatvrdol. Kamoska vravela, ze ona z toho prsnika uz na druhy den kojila. Tak neviem co mam teraz robit, kojit ci nie. Porad mi prosim ta. 😉

lemge
13. jan 2009

ahoj annag.svoju dcerku plne kojim,ma celkom pekny rezim,docela sa nam dari kojit tak po tych cca3hod.su dni ked pyta aj castejsie.kojim z praveho prsnika niekedy ponuknem aj lavy,dalsie kojenie z laveho,a tak dokola..no len noci sa nam trochu zmenili.do konca roka papavala vecer o 20.00,potom cca okolo 2.00 a o 5.00.pekne zaspavala aj spala.Od noveho roka si malá ´predsavzala´ 😵 ze bude papat od tej 20:00 kazde 2hodiny,niekedy aj skor 😖 v noci jej staci len jedno prso,taha max 5min a zaspi.co sa stalo,ze tak casto v n oci pyta?myslela som ze len malinke babatka v noci tak casto pytaju..robim nieco zle?nebude jej uz coskoro na noc treba davat nejaku kasicku?alebo sa to este upravi?porad mi prosim..dakujem

matulka15
13. jan 2009

dobry den annag chcem sa vam podakovat za spustu dobrych a osvedcenych rad,ktorymi pomahate nam ostatnym mamickam,no nikde som nenasla takuto temu,tak vas prosim aj ja o radu,mam dcerku narodila 28.08.2008.vsetko je v poriadku,teraz som jej zacala davat prikrmy,len mna trapi jeden problem:a to su rucky a chodidla,pokial spinka ma ich teplucke akonahle sa zobudi ma ich ladove a potia sa jej,hoc ju naobliekam alebo naopak a takto to funguje uz asi 2mes.pytala som sa pediatricky,ortopedicky,neurologicky vsetky mi tvrdia,ze to prejde,ale ona ich ma neskutocne ladove a pritom sa hrajka chyta do ruciek vsetko mozne takze pohyb ma v ruckach aj v nozkach...poprosim vas o vas nazor,vopred vam dakujem ste skvela pani 🙂 🙂 🙂

saska.t
13. jan 2009

matulka - u nas to bolo tiez a vsetci mi povedali ze je to normalne, posledny mes. uz je to ok akurat rano po zobudeni ich ma studene a niekedy spotene .... 🙂

annag
13. jan 2009

paskova - musíš začať z prsníka okamžite dojčiť a to čo najviac - gynekológ má zastarané informácie, mastitída nie je prekážkou dojčenia a je jedno, či ide o bakteriálnu alebo sterilnú. Ani ATB nie sú dôvodom na prerušenie dojčenia. K mastitíde došlo preto, lebo sa prsník zle vyprázdňoval - bábetko vypilo menej mliečka než sa Ti tvorí, a pravdepodobne ani nemeníš polohy. Neviem v ktorej časti máš zápal, väčšinou býva okolo pazuchy a smeruje buď dole alebo hore. Treba zaradiť futbalovú polohu, resp. akúkoľvek, pri ktorej bábetku smeruje brada k postihnutému miestu. Najlepšou prevenciou proti zápalom je striedanie polôh pri dojčení - buď pri jednom, ak sa dojčí bábetko dlho, alebo jedno dojčenie klasická, ďalšie futbalová, ak papá krátko.

Prsník treba po dojčení odsávať, odstrekovať, mliečko musí z prsníka ísť von. No najmä treba čo najviac dojčiť. Nie je choré mliečko, choré je okolité tkanivo, máš už väčšie bábo, je veľmi pravdepodobné, že sa o bakteriálnu mastitídu nejednalo , ak by sa jednalo o skutočne bakteriálnu infekciu,tá znamená, že do postihnutého tkaniva prešla baktéria, na 99% zlatý stafylokok. Ani to nie je prekážka dojčenia, len treba pred dojčením časť mliečka odsať - kvapnúť na bavlnenú plienku - hnis je biely chumáčik, mliečko sa do plienky vsiakne. Hnis treba odsať.
Z prsníka Ti všetko mliečko nešlo von, opuchlo okolité tkanivo a očervenelo. Pred dojčením si prsníky nahrej a v pohode ich môžeš masírovať, potrebuješ stimulovať uvoľňovací reflex. Po dojčení si daj octan, kapustný list, vínny obklad ... Prajem Ti skoré uzdravenie

annag
13. jan 2009

lemge, bola by veľmi veľká škoda prejsť na kašičky pri takom krásnom, ukážkovom dojčení 😉

- takéto bábetko sa v noci budí od hladu - keďže skutočne aj papá, je hladná alebo smädná. Je v rastovom špurte, potrebuje si dopĺňať výživu, MM sa rýchlo trávi, preto sa ja skôr bábo budí. No na druhej strane je MM maximálne šetrné voči obličkám, pečeni, tráviacemu traktu. Po ťažkej kaše bábo spí dlhšie, lebo musí dlho kašu spracovávať - to je pre taký malý oragnizmus veľká záťaž.

Ale každé bábetko sa v noci často budí, novorodenci sa prebudia a ak nie sú hladní, tak aj zaspia a rodičia si to ani nevšimnú. Čím je bábo staršie, tým horšie vie samé zaspať. Ak Tvoja malá po napapaní hneď zaspí, buď šťastná. Ešte pravdepodobne tak ako všetky deti príde do obdobia, keď už zaspať sama nedokáže a bude sa to musieť naučiť. Tento stav trvá tak do konca prvého roka, potom sa to lepší. Mamičky v tomto období, keď sa bábo budí a nevie spať riešia rôznymi fintami, niektoré sú účinnejšie, niektoré menej, záleží veľmi od "učenlivosti" bábetka. Každopadne je to náročné obdobie pre rodičov, jediným skutočne účinným liekom je čas - každé bábo sa raz naučí zaspať samé. Okrem toho, deťom sa menia fázy bdenia a spánku, takisto aj fázy hlbokého a plytkého spánku. Práve počas plytkého spánku sa detičky budia, ony za to nemôžu, je to súčasť ich vývoja. Deti bývajú veľmi aktívne cez deň, absorbujú množstvo emócií, zážitkov a takéto rozrušené zle spinkajú, potrebujú byť s mamičkou, lebo cez deň na ňu nemajú kvôli hrám veľa času - dojčenie je už výrazne kratšie než u novorodenca.

Bábetko do polroka sa budí v noci najmä kvôli hladu, nočné dojčenie je výborné, lebo mliečka sa v noci tvorí viac a aj deti lepšie priberajú - MM sa mení aj počas dňa, v noci, najmä nad ránom má viac kalórií. Nie je však vôbec správne časté dojčenie riešiť dokrmom, stačí dojčiť podľa požiadaviek bábetka. Keď sa bábo začne v druhom polroku veľa budiť a bude len cuckať bradavku, môžeš začať s odúčaním od cuckania podľa rád, ktorých tu na inetrnete koluje neúrekom, no najdôležitejšie je vydržať. 🙂

lemge
13. jan 2009

dakujem annag,budem trpezliva.mala na svoj vek je asi gulatucka az az.ma 4a pol mes.a vazi skoro 7kg.
este mam otazocku.uz si mi raz pekne poradila-pisala si ze tvoje deti nepoznali flasku.chcem sa spytat ako si to riesila,ako si casto kojila,ked uz si isla zavadzat prvy prikrm,nedavala si ziadne ine tekutiny,ako MM?odkedy ti pili z poharika?

paskova
13. jan 2009

annag dakujem ti zase, zachranila si my. 😵 Kedze ma ten prsnik uz tak moc neboli hned zacnem kojit, mala totiz teraz este spinka, tak som len vytlacila mliecko. Podla mna tam ani nemam hnis, lebo tieklo ciste mlieko, take ake som vytlacala aj predtym. Je pravda, ze polohy nestriedam, ale uz si na to dam veeeelky pozor. 😉 Ja mlieko zakazdym vytlacim a prestanem az vtedy, ked mi z prsnika idu len kvapky, takze hadam vytlacim vsetko co tam je. Este raz velka vdaka.

paskova
13. jan 2009

Este som zabudla na jednu vec: malej slzia ocka, ako keby plackala idu jej slzy. Dufam, ze jej nebude treba preplachovat ocne kanaliky. lebo som pocula, ze je to hroza. ☹ Poradte mi niekto prosim ak viete co je nato dobre.

bezaz
13. jan 2009

ahojte babulky, idem sa trosku pochvalit, mala pekne papa z oboch prsnikov, sem tam streckuje, tak ju vselijako oblbujem a zatial sa dari.. ked nechce z toho laveho, tak odsajem amrazim, zachvilu je tu 3. mesiac a laktacna kriza, nech mame co dat nasmu otesankovi
lemge nasa ma 2mesiace a vazi 5820g 😅

annag
13. jan 2009

paskova,ak je to náhle, môže mať aj zápal spojiviek, lekárka jej dá kvapky

bezaz - žiadna laktačná kríza nebude 😉 , tú majú len maminy, čo nepočúvajú potreby bábetka, Vy môžete mať jedine rastový špurt a vtedy treba dojčiť ešte viac, z obidvoch prsníkov pri jednom dojčení a aj odsávať po každom dojčení - len tým sa mliečka začne tvoriť viac než bábo potrebovalo doteraz. Ak sa chceš takým problémom vyvarovať, tak výbornou prevenciou je odsávať raz do dňa - trebárs večer, vždy rovnaké množstvo, napr. 100 ml. Zamrazené mliečko budeš dávať Otesankovi do príkrmov po pol roku.

zelmirka1
14. jan 2009

ahojte
ja mam asi podobny problem ako lemge....citala som odpoved annag ale mne sa zda ze maly nie je hladny
mali sme tiez doteraz fajn rezim kojila som v noci 2x a inak sme pekne spinkali a teraz sa budi po 2 hodinach aj skor a vykrikuje. Ked ponuknem papat tak 3-4 minutky trochu saje a potom si driemka a dudle, mam pocit ze sa len ukludnuje. Viem ze sme vo veku kedy moze byt rastovy spurt ale napriklad dnes som ho po tretom papani chvilu nechala vykrikovat /10 minut/ a zrazu zaspal...bojim sa ze si zvykne ma pouzivat ako dudlik a ukludnovat sa na prsniku lebo dudel nechce a strasne si dudle palcek. Ale tiez ho nechcem nechat plakat to mi je luto. Co myslis Annag mam vydrzat ho castejsie kojit lebo mame 3M a tri tyzdne mozno to prejde?
Cez den zaspava horsie musim mu vzdy pomahat, pohojdam mu v postielke nozky a hladkam celicko chvilku aby zaspinkal ked uz je unaveny a nervozny ale v noci to na neho nezabralo.

paskova
14. jan 2009

annag, prave, ze to ma dlhsie, ale len obcas jej vytecie slzicka. Kvapla som don MM, budem sledovat, ci sa to nezhorsi.

martina46
14. jan 2009

ahoj annag,
prosim oradu. dnes som definitivne odstavila, mala posledny tyzden uz len cmulala prsnik, ak sa mi mlieko spustilo, ignorovala to. doslo to au tak daleko, ze dnes rano si dala iba par hltov a dost. obedne uspavanie teda bolo bez prsnika trvalo 3 hodiny, z toho hodinu rev, priam skrekot od jedu. nedala sa upokojit ani na rukach, tesim sa na vecer 😅 😔
chcela som ale poprosit o radu, cely den mam narvate prsia a pijem ako o dusu salviovy caj, asi 3x som odstriekala, ale bojim sa, ci to nie je vela, velmi sa totiz obavam zapalu. kolko treba odsat? nosim dist tesnu podprsenku a v nej sa citim v pohode, prsia nebolia, ale citim, ze su plne. su tvrde, ale hrcky - take ako som mala na zaciatku- nemam.
bola som aj u dr pre lieky na zastavenie, uzila som jednu, ale prislo mi tak zle, ze uz dalsiu nevezmem 😒

levik82
14. jan 2009

annag, aj ja dakujem za rady ktore si stale poskytla promptne a veeeeeeelmi si mi pomohla a myslim si ze mas velku asluhu na tom ze kojenie mi konecne robi radost a uzivam si ho 😉 dufam ze budem este dllllllllllho. vela stastia a hlavne zdravicka celej rodinke 😉

saska.t
14. jan 2009

mati - vydrz 2 dni na tom caji a ono to odide, odstriekat iba do 1 ulavy a pre istotu si priprav kapustne listy - istota je istota

annag prepac ze som sa zamontovala do tvojej temy akosi mi to nedalo 😀

martina46
14. jan 2009

saska, dnes som vypila liter a pol a nic, odstriekala som uz 4x, bojim sa naozaj toho zapalu, a v noci budem asi tiez musiet.... som myslela, ze mam menej mlieka.... inac horor, mala velmi malo cika, keby sme nepouzivali latkovky, tak jej staci jedna plienka na cely den ☹
som si nemyslela, ze tolko toho mlieka odo mna vypila.... 😅

annag
14. jan 2009

levik, to som rada, držím palce, užívaj si malého i dojčenie 😵

saska, ja som veľmi rada, keď sa tu niekto montuje 😉 ,

martinka, taký dobrý cumlík si jej vzala, bodaj by sa nejedovala 😀, saska má úplnú pravdu, treba robiť pravý opak čo doteraz, prsníky nevyprázdňovať, teda neodsávať, iba keď sú prsia veľmi naliate a odsať len trošíčku, v prsníkoch sa prirodzene zdvihne hladina inhibítora - látky, ktorá zabraňuje tvorbe mliečka, vzniknuté mliečko sa vstrebe samé, kapustné listy si môžeš dávať - hoci na celú noc i deň, ak chceš užívať hormonálnu antikoncepciu, tak tá tiež pôsobí na útlm mliečka, čiže potom ju treba začať užívať čím skôr, držím palce, nech si malá čím skôr odvykne, hlavne v noci ak by chcela, tak jej dávaj len vodu z pohárika 🙂

annag
14. jan 2009

paskova - materské mliečko je dobrý liek na všetko, možno pomôže, neviem sa k tomu vyjadriť, prajem Ti, aby ste sa čím skôr uzdravili

materské mliečko je výborné aj do nošteka - na zvlhčenie a regeneráciu slizníc, okrem toho ničí vírusy a baktérie, treba ho využiť aj takto keď je k dispozícii

martina46
14. jan 2009

saska, annag,
dakujem vam 🙂
v noci nie je problem. iba s uspavanim a zial s pitim tekutin, to je ale ina tema.
ale ako mam vediet, ci vobec treba odst? prsia mam tvrde, citim ale iba jednu akoby hrcu, ja sa z velmi nepamatam, ale ked sme sa rozkojovali, mala som tusim viac "hrciek, co som vzdy poctivo rozmasirovala, aj pocas kojenia. teraz ale neviem. kapustne list ucinkuju aj ako prevencia proti zapalu?

saska.t
14. jan 2009

matka - po jednom dni cajik nezaberie, mne pomohol po 2,5 dni na 3 uz som neodsavala ale chytilo ma tvrde prso na 5 den po popijani caju :- a vliezla som do teplej vane spodok tvrdeho prsa som zacala masirovat a mliecko samo odtekalo cez bradavku (to bolo posledny krat)ale ak by neslo staci rucne asi 3-4 x stlacit dvorec hned ako pocitis ulavu prestat...

Mati ak mas doma kapustu hned s nou sup do podprdy je to aj dobra prevencia aby nic nebolelo a nezapalilo sa, myslim uz som ti to pisala trosku list v ruke pozmolit a vlozit na noc a rano ta nic neboli naozaj overena vec...
neboj za tyzden ani nebudes vediet ze si mliecko mala 😀

martina46
14. jan 2009


je mi z toho smutno.
ja som este chcela kojit.... 😔

saska.t
14. jan 2009

neplac!!! sa pozri kolko si kojila, ja som plakala skoro tyzden ked som v 3,5 mes. nutene prestala ved si to citala a podporovala ma a prezili sme to, tak to prezijete aj vy dve, urobila si pre to vsetko (sama si niekde pisala, ze sa uz obe trapite ak sa dobre pamätam) tak uz sa nebudete, tak mysli pozitivne 😀 😀 😀

martina46
14. jan 2009

saska, mas pravdu......

bezaz
14. jan 2009

hojte, tak aj ja sa idem "pochvalit", ze sa mi neda odsat jedno prso, mala z neho teraz jedla a stale boli, idem este pod sprchu ci to nepovoli, inak neviem co budem robit 🙄
matka aj tak si super vydrzala 😉

saska.t
14. jan 2009

😀

martina46
14. jan 2009

bezaz, sprcha by mohla pomoct 🙂

mukky
14. jan 2009

annag dakujem Ti pekne za Tvoju postu 🙂 ak mozem nieco niekomu odkazat.... 😀 paskova mi mame tieto problemy s ockom od narodenia,takze pol roka,mam nastudovanu tuto problematiku,napis mi Ip a materske mliecko sa do ocka neodporuca vobec,este moze sa to viac yhorsit,ja som to tiez urobila... ☹ na vzduchu mliecko meni zloyenie a yacinaju sa v nom mnozit bakterie