Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

gabii83
26. jún 2009

ahojte,
annag chcem sa spytat ze mala nechce velmi prsnik, kedze jej zubky idu a ci je dobre ak to vytlacam a dam jej to vypit z pohara, robila som to par krat a pekne pije uz z poharika. flasu ani nepozna.

dakujem za odpoved

bibi1711
26. jún 2009

Ahoj annag a ostatne babule,
potrebovala by som poradit. Malu som dnes nakojila, pekne papala, neodtrhala sa, spapala mliecko z jedneho prsnika do dna, potom si este pytala, tak pila aj z druheho. ked som ju dvihla odgrgnut, tak si tak asi za 10 sekund grgla, ale naraz prudom vyzvracala strasne mnozstvo mlieka. Stalo sa nam to prvykrat. Bol to cely objem mliecka, ci len to, co zjedla viac ako zniesla? Mam ju zasa nakojit?Je to normalne?
Dakujem

annag
26. jún 2009

ciernovlaska, bradavky by Ťa bolieť nemali - ak Ťa bolia, tak tam už infekcia môže byť, hoci na prvý pohľad to tak nevyzerá. Resp. sa ozaj neprisáva dobre a spôsobuje Ti to bolesť. Bolo by vynikajúce, ak by si sa stretla s alktačnou poradkyňou, aby ste spolu prešli vhodné polohy a aby si si začala dojčenie konečne užívať. Nemyslím si, že máš málo mliečka 🙂 , platí prakticky to, čo som písala Vilocke. S tým rozdielom, že Tebe k spúšaťaniu mliečka bráni aj bolesť pri dojčení. Preto je veľmi dôležité bolesť odstrániť, poradkyňa Ti dá v lekárni pripraviť mastičku, ktorá skutočne poranené bradavky rýchlo zahojí. Ak sa s poradkyňou nespojíš, kúp si v lekárni Candibene (resp. Canesten )krém a ak máš doma Bactroban(resp. Framykoin) a natieraj si bradavky týmito 2 mastičkami po dojčení - teda po jednom dojčení jednu, po ďalšom druhú - každú asi 2-3 krát denne v tenkej vrstve. Pred dojčením bradavky neumývaj. Veľmi dôkladne ich vetraj a drž v suchu.

Kým sa nestretneš s poradkyňou - prsník počas dojčenia stláčaj - tým zamedzíš silnému satiu bábetka. - teda keď sa prisáva, resp. keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť čo najďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy bábo si vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo.
- pozri aj odkazy na newmannove videá v mojom albume

Takisto ju skús dojčiť v čase, keď sa akurát prebúdza, keď je ešte ospalá - takéto bábo nevníma a takisto je tlak menší. Pred dojčením vypi zakaždým teplý nápoj. Držím palce, nech Ťa dojčenie prestane bolieť, ozvi sa 🙂

annag
26. jún 2009

vilocka, držím palce, dojčenie je vlastne dokonalá súhra hormónov . Oxytocín je hormón, ktorý spúšťa mliečko - vypudzovací reflex je spočiatku nepodmienený - teda mliečko sa spúšťa aj bez Tvojej vôle na základe stimulácie bradavky saním bábetka a časom si mamička vytvorí i reflex podmienený - vypudzovací reflex si dokáže vyvolať svojou vôľou - napr. tým, že si spomenie na to, že bábo je hladné, že už má svoj čas, alebo len spomienkou na bábetko, niektoré mamičky hovoria, že sa im spustí, ak mlieko vidia alebo sa začne spomínať mlieko (hoci aj kravské 😅 ) Veľakrát som sa stretla s mamičkami, ktoré si vsugerovali, že mliečko nemajú a dojčenie sa pokazilo úplne zbytočne.

annag
26. jún 2009

gabi83 - nie je to dobré - pretože ak takto bude piť dlhodobo, zistí, že mliečko môže dostať aj inak. Také veľké bábo si jednoducho musí svoje mliečko vydolovať z prsníka - možno sa Ti len zdá, že pije málo , možno pije menej ako zvyčajne, ale určite si dokáže vytiahnuť toľko mliečka, aby pokrylo jej potreby.

egyptanka
26. jún 2009

ahoj annag, nemam ziadny problem, ale mam pocit, ze potrebujem ozivit moj pitny rezim ... rada by som sa spytala, ktore caje su pocas dojcenia vhodne /s fenykloveho napocudovanie moju malicku naduvalo/ a v akom mnozstve pit bylinkove caje.
Dakujem

annag
26. jún 2009

bibi - je to normálne 🙂 , niekedy mliečko takto bábetku z pusinky vyletí, niekedy stačí príliš skoro vziať na ruky, alebo urobiť prudší pohyb, stlačiť bruško a ak si bábo zároveň vytiahlo veľa mliečka, tak ho žalúdok neudrží a mliečko vygrcká. Pokiaľ je to len občas, je to v poriadku. Zrejme nevyšlo všetko. Bábetká takéto grckania znášajú veľmi dobre, skôr mamičky sa zľaknú. AK si bude pýtať prsíčko opäť - tak jej ho smelo ponúkni - skús v inej polohe a príliš s ňou nehýb, nech sa žalúdok upokojí. 🙂

bibi1711
26. jún 2009

Och annag, dakujem.
Strasne som sa vylakala. Toho mliecka bolo asi tak deci. Ale mas pravdu, malu som utrela, potom sa hned smiala. A o chvilu zacala cikutat, tak som jej dala pit, ale len kym prestala cikutat. Dobre som urobila?
Este raz veeelka vdaka.

annag
26. jún 2009

egyptanka - každá bylinka môže bábetko ovplyvniť a keďže drvivá väčšina byliniek má rôzne účinky, riziko, že bude bábo zle reagovať tu vždy existuje. Ale samozrejme, netreba robiť paniku, len platí - všetko s mierou. Takisto platí - nepreháňať to s celkovým objemom tekutín. Medzi bylinky, ktoré sa môžu a ani dojčenie negatívne neovplyvňujú a na ktoré si spomeniem v tejto chvíli 😅 - fenikel , rasca, majorán, aníz, senovka grécka, kôpor , list maliny, lucerna siata (alfafa) , chmeľ - bola tu diskusia o pive, len som sa nestihla pridať - pivo sa odporúča práve kvôli chmeľu, avšak alkohol zase brzdí spúšťanie mliečka - preto treba málo stupňové. Je dobré tieto bylinky striedať a vytvoriť si návyk - pohár čaju, vody počas dojčenia. Pretože keď sa mliečko spúšťa, tak oxytocín spôsobí, že mamička vysmädne - veľa mamičiek pociťuje smäd práve v úvode dojčenia. Takže bohato sa stačí pohybovať okolo 1-2 litrov tekutín , pričom väčšina by mala byť čistá voda.

annag
26. jún 2009

bibi - veľmi dobre si urobila 😉 🙂

egyptanka
26. jún 2009

annag, dakujem. Pitny rezim dodrziavam, pijem zaroven s malou ked dojcim, takze navyk som si vytvorila. Pivko raz za cas ale len nealkoholicke. 🙂

ali27
26. jún 2009

annag, ziadala som ta o radu este na predchadzajucej strane.... mozes sa na to prosim pozriet? dakujem vopred velmi pekne.

katkak23
26. jún 2009

Ahoj annag, pozeram ze naozaj si super a hlavne podporou pre vela mamiciek a preto po doporuceni by som sa aj ja chcela na teba obratit a poprosit ta o radu. mame 5mesacnu dcerku a uz dlhsie sa mi zdalo ze asi jej mliecko uz nestaci. no neplakala vobec nijako hlad neprejavovala. no zacali sa nam pomaly tlacit zubky a mala sa zacala v noci budit aj 15krat pricom nechcela papat len cumel alebo len tak mrncala so zavretymi ocami. inak chodi spavat tak okolo 9 vecer a papa az o 4,5 alebo az 6 rano. teraz skor uz o tej 6. no hovorila som aj dr. ze sa takto budi a stale sa to pripisovalo zubkom. no vecer zacala byvat nepokojna a prestala zaspavat na prsniku a trosku sa zacala po mne hadzat ako na papanie a raz ma vsade cucala kde sa dalo tak som jej skusala dat pit vodu ale moc nechcela raz aj bebu ale ani tu nechcela tak som bola spokojna. teraz uz treti vecer po kojeni a vyprazdneni oboch prsnikov vypila prvy den 50, druhy 80 a dnes az 120ml beby. pijem vela tekutin, aj min. dva caje na kojenie denne...neviem je mozne ze uz jej mliecko nestaci v 5tich mesiacoch? teda 5 mes mala pred par dnami. dnes sme zacali uz aj s mrkvickou a velmi jej chutila. neviem ale cez den je celkom ok ale ono to vyzera ze nejako nehlasi ked je hladna a vyslovene sa nech "ukecat" a ked sa naje tolko aby nebola moc hladna ale zase nie tolko kolko by potrebovala a chcela...inka nie sme ani moc velki mame 6250g a posledne tyzdne sme priberali tak 80-100g na tyzden. vedela by si mi poradit co by som mohla skusit na zvysenie tvorby mlieka alebo nieco aby sme sa zatial vyhli tej bebe? dakujem velmi pekne.

annag
26. jún 2009

ali27 - prepáč, som Ťa preskočila 😔 , no, ani mne by sa nechcelo 😀 .

Samozrejme, o mliečko nemusíš prísť - pokiaľ ju budeš dojčiť ráno, večer, v noci, tak deň vydrží - normálne ju nauč na pohárik, resp. na lyžičku . Nie je to ideálne,no určite to zvládnete. Obidva spôsoby pitia sú také, že naplníš pohárik (lyžičku) doplna a priložíš k spodnej pere - bábo si ho bude lízať ako mačiatko, ozaj to funguje . V škole určite nebudeš celý deň - a tých pár hodín takto vydržíte. Je dobré, ak ju budeš mať v noci pri sebe v posteli, aby si mohla prsíčko cucnúť kedy chce, aby ste boli v úzkom kontakte. V škole je potrebné odsávať mliečko - bolo by fajn aspoň každé 3 hodiny - aby laktácia neubudla - pretože bábo môže reagovať na tok mliečka - ak z prsíčka pôjde ťažšie, pomalšie, logicky začne uprednostňovať pohárik ... to je to, čo som dnes písala gabi83. Ale pokiaľ si zachováš vysokú tvorbu mliečka, tak bez problémov takto fungovať smelo môžeš veľmi dlho. 🙂

katkak23
26. jún 2009

ozaj a zabudla som po tej bebe spala vcra uplne nerusene celu noc a nezobudila sa ani raz. a dnes to zatial vyzera tiez pokojne a tak mam vycitky ci sa tie dva ci tri tyzdne nebudila preto lebo jej bolo malo...ale raz som ju skusala v noci nakojit tak co to pojedla ale potom nechcela zaspat sa uplne prebrala a sest hodin bola hore...preto som sa uz viac nepokusala ju v noci kojit a inak aj o tej siestej v pohode v postielke poprdka potom sa vymojuckame prebalime a ona smiech cely cas...ziadne precitnutie po celej noci ze som hladna rychlo jest...nic take...tak ja uz vazne neviem.... ☹

gabii83
26. jún 2009

dakujem annag

annag
26. jún 2009

katka,

dnes som to tu písala Vilocke - maličká zjavne potrbovala len zaspinkať, takisto v noci sa budí preto, že deti sa okolo plroka proste často budia - majú ľahký spánok, nevedia zaspať, hľadajú mamičku. Samozrejme, tým, že si jej začala dávať fľašu, prsníky sa naučili, že mliečka treba tvoriť menej. Bábetko je veľmi múdre - ľahko príde na to, že z fľašky tečie mliečko bez námahy a rýchlo - je učenlivé.

Keďže si už začala s príkrmami - odporúčam Bebu vynechať - a radšej dať na večer príkrm. Pretože ak jej budeš dávať fľašu a cumeľ a z nej pôjde mliečko - malá začne uprednosťovať také mliečko, ktoré jej do bruška natečie rýchlo a bez námahy. Cumeľ je veľká potvora a bábo sa ľahko dokáže odstaviť v krátkom čase. Okrem toho, zvýš počet dojčení - teda ak dojčiš cez deň len z jedného prsníka, ponúkni zakaždým obidva, zvýš aj frekvenicu - ponúkaj prsníky častejšie - ak bude ochotná piť častejšie, hoci aj každú hodinu - dve - bude to výborné a tvorba mliečka aj večer sa tým zvýši. Takisto by bolo fajn, ak by chcela papať aj v noci častejšie.

ciernovlaska
26. jún 2009

Mila annag. Dakujem za rady. Dnes som si poriadne odsledovala dojcenie, kedy pocitujem bolest a zistila som, ze je to asi fakt v zlej technike prikladania (ma asi prilis plytko bradavku v puse). Snazila som sa jej dat prso hlbsie do ustociek a vtedy bolest ustupila. Stve ma to, ze som na to prisla az teraz (aj som si kvoli tomu poplakala). A to som si pred porodom poctivo precitala rozne prirucky o kojeni, pozrela som si videa, fakt som sa na to pripravovala. V nemocnici (Ruzinov) mi nikto neukazal, ako sa dojci, a ked sa mi vytvorili ragady, len mi povedali, ze mam dojcit maximalne 10 minut. Tiez nam tam prikazali vazit babetka pred a po kojeni a prikrmovat. Tak nas zneistili, ze aj moje spolubyvajuce boli rozhodnute prikrmovat aj doma, hoci si myslim, ze mali dost mlieka.

Som rozhodnuta vyhladat laktacnu poradkynu, aby som tu zlu techniku kojenia napravila, malinka si ju totiz osvojila a tazko ju bude preucat. Uzivanie si kojenia mi pride ako sci- fi, doteraz som si uzila pritom len bolest, ale myslela som si, ze to tak ma byt a ze to prejde. Az ty si mi otvorila oci, ze to tak nema byt. Dufam, ze vsetko dobre dopadne, dojcenia sa nechcem vzdat.

Za vsetko dakujem.

annag
27. jún 2009

ciernovlaska, som nadšená, držím palce, nech sa to podarí, ozvi sa 🙂

noricka
27. jún 2009

dakujem annag, v téme Chorá mamina a kojenie si mi pomohla, dakujem ešte raz, viem na koho sa mám obrátit nabudúce... 🙂

svetkaadamko
27. jún 2009

ahoj ANNA, tak sa skusim opytat aj ja, vidim, ze tu radis v plnom prude a vsetko su to urcite velmi cenne rady. Ja mam 4 mesacneho synceka, kojim ho chvalabohu, ale vyskytol sa mi problem. Od zaciatku som mala tolko mlieka, ze pri kojeni sme boli obaja uplne mokri a musela som si stale odsat a to aj pol litra kazde 3 hodinky, bola som stastna, ze mame tolko mliecka. Ale od zaciatku som mala pravy prsnik vacsi a je tomu tak aj teraz. To by mi az tak nevadilo, ale z laveho mi vobec nechce pit mliecko, takze je o dost mensi prsnik a ked stlacim prsnik, alebo odsajem trosicku mliecka, tak vidim, ze mliecko ide, ale ked ho dam malemu, aby mi to vytahal, strasne sa hneva a place a odtrhuje od prsnika. V noci ho kojim len pravym prsnikom, lebo spinka pri mne a tak mu len nastavim prsnik, on trosku potaha a spinkame dalej. Skusala som to tak urobit aj s lavym, ale bohuzial, neuspela som, nevedel sa prisat a plakal. Nasledkom toho mam aj vtlacenu bradavku, pozerala som aj v tvojom albume ako postupovat pri tom, ale co z toho, ked mi nechce pit to mliecko? Co mam vyskusat? Dakujem vopred

annag
27. jún 2009

svetkaadamko - s tým sa v tejto chvíli dá urobiť jediné - začať prsník pomaličky, po kvapkách odsávať. Z pár kvapiek sa stane pár ml a z nich plná dávka. Maličký sa na ňom hnevá, lebo mu mliečko tečie pomaly - logicky uprednostňuje ten, z ktorého mu tečie mliečko lepšie - je to čosi podobné ako keď bábo uprednostní fľašu pred prsníkom. Ak sa v ňom začne tvoriť viac mliečka, možno bude ochotný z neho piť - hoci krátko a to pomôže ešte rýchlejšie laktáciu v ňom zvýšiť. Bude to však určite otázka niekoľkých týždňov poctivého odsávania minimálne každé 2-3 hodiny.
Možno sa naň už nebude ochotný prisať, ale odsávaním aspoň dosiahneš to, že prsníky budú veľkostne podobné.

Každopádne je dojčenie iba z jedného prsníka bežné a normálne, jediné 2 negatívne efekty (riziká) sú v tom, že majú rozdielnu veľkosť a že v tom dobrom prsníku vzniká nadprodukcia, ktorá sa vlastne ani nedá ľahko utlmiť - aby ho bolo bábo schopné piť, treba z takého prsníka odsávať - presne to sa Ti stalo. Veľkosť prsníkov sa po dostavení upraví do normálu, teda ak Ti to nevadí, môžeš sa na to pokojne vykašľať 🙂

ali27
28. jún 2009

annag, dakujem velmi pekne za rady. myslis, ze babatko je schopne vypit si svoju davku mliecka len po lyzickach? no musim to vyskusat najblizsie... este raz vdaka, dufam, ze budeme dojcit co najdlhsie 😎

jarus1
28. jún 2009

ahoj annag....tuším sa pridám medzi maminky, ktoré majú s dojčením problémy. Dojčíme v noci i cez den, ale na obed dávam zeleninku a večer ryžovú kašu. Malá však začala robiť zvláštne veci. Normálne ma dasnami hryzie a veľmi to bolí. Doteraz som nemala s bradavkami žiadne problémy a teraz toto. Prečo to robí? ako keby sa jedovala

svetkaadamko
28. jún 2009

ANNAG dakujem velmi pekne, no ta rozdielna velkost je dost divna, ale zvykla som si a nie je to az tak viditelne, snazim sa robit co radis, tak uvidime ako to dopadne.... upokojila si ma vetou, ze dojcenie z 1 prsnika je normalne a bezne.... bala som sa, aby som nestratila mliecko uplne ..... pekny dnik a vdaka este raz

ciernovlaska
28. jún 2009

Mila annag, este raz dakujem za rady. Dobre som si pozrela videa o spravnom prikladani, prcitala postup a vcera aj dnes som sa snazila podla toho postupovat. Dost vyrazne mi tá bolest ustupila a dojcenie ma uz neboli, ale musim este davat pozor, aby sme nesklzli do tej zlej techniky. Bradavky mam este trochu citlive na dotyk, skusim tie masticky, co si mi poradila. Este raz Ti dakujem.

janula13
28. jún 2009

ahojte, vtrhnem vam sem, lebo som si v inych temach vsimla prispevky annyg a velmi mazaujali, hlavne jej ochota a povzbudenie pre kazdu maminu..

preto sa na teba annag chcem obratit aj ja, som cerstva mamina dvojiciek chlapcov a stale nieco riesim, naposledy matuskov reflux..v piatok nam predpisali nutrilon AR predtym mali nutrilon nenatal pre predcasne narodene deti, mali obaja cca 2kg pri narodeni..teraz po mesiaci maju cca cez 3kg, takze priberaju a su len na UM bohuzial..chcem sa spytat ci mi vies povedat ci je to ok, ze sa hlavne matuskovi hned zmenila stolica, co chapem pri zmene mlieka ale ma ju z tej typickej prazenicovej na taku syto zltu a riedku, akoby som mu v plienke rozbila zltky, je to normalne? ma ju takmer po kazdom krmeni, uz sa mi aj z plienky prekakal, kedze je to redsie... a bolieva ho brusko, tak neviem ci mam zmenit mlieko, ale po tomto mi aspon tak negrcka, zaviedli sme antireflux rezim...
vies poradit?a dakujem 😀

fialka81
28. jún 2009

Ahoj Annag, mam otazocku, chytila som nejaku virozu a mam horucky 39. Maly ma 3 mesiace. Mozem ho kojit dalej aj s horuckami?
Dakujem 🙂

annag
28. jún 2009

fialka81 - samozrejme, môžeš, dokonca je to veľmi potrebné - dojči ho , veľa oddychuj, nezabúdaj na tekutiny a kľudne si daj Paralen alebo i Ibuprofen podľa bežného dávkovania. Prsníky Ťa nebolia?

annag
28. jún 2009

janula13 - zaoberám sa dojčením 🙂 , ale viackrát som sa stretla, že po AR Nutrilone majú detičky takúto riedku stolicu, že ho zle tolerujú ... takže lepšie by bolo vrátiť sa k pôvodnému UM, resp. k UM HA a to zahusťovať Nutritonom - zahusťovadlom. Každopádne by si to ale mala skonzultovať najskôr s pediatrom.