Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

sofi07
11. júl 2009

ahoj annag 🙂 , prosim Ta, odkedy mozem davat malej jogurt?dakujem za odpoved

jankaaa
12. júl 2009

ahoj annag...chcela by som sa spytat a poradit...moj maly papka tak kazde dve hodiny niekedy dva a pol aj to len tak tych 5minut a to vystriedam obe prsniky....neviem ale mam pocit ze mam malo mliecka...ako to zistim..napriklad vecer ho uz treti vecer musim dokrmit umelym mlieckom lebo ked ho nakojim tak place a vypije mi este 60ml UM.ako dlho by som mala kojit z jedneho prsnika?on mi taha tak 2-3minuty a potom uz zacne mrncat..je mozne ze mu uz nejde?dakujem

jankaaa
12. júl 2009

maly sa mi dost hneva na prsniku taha taha a nejde nic...ked zacne tahat tak vidim ze ma mliecko v puse ale po tych 2-3 minutach uz nevidim mliecko a mam pocit ze uz taha naprazdno tak mu dam druhy prsnik....a viac mi chce papat z praveho prsnika ako z laveho...

som aj kludna aj vela tekutin prijimam aby som mala dost mliecka ale....
ako mam dosiahnut aby som mala viac mliecka?

mliecne vyrobky jogurty vobec nejem aj so stravou si davam velky pozor lebo nas dost trapi brusko

calibrum mami je dobre ze beriem?

zuza.m
12. júl 2009

ahoj annag,
prosim o radu pre kamaratku.
ma polročnu dcerku plne kojenu,do vtedy mala stolicu normalnu zlatožltu .ale poslednu dobu mala kaka zelenu,začala jej davat mrkvu po ktorej sa jej stolica upravi zase na hnedo,ale ak častejšie koji napriklad cez noc tak rano je zase zelena.dali jej to aj na rozbor ale nezistili nič.na chvilu sa jej to aj upravilo ale teras zase.boji sa či jej neškodi jej mlieko ale myslim že ak jej doteras neuškodilo tak zrazu by jej nemalo nie??ked sa stravuje tak ako do teras.čo by mohlo byt dovod v zmene ??je to nebezpečne??dakujem velmi pekne.inak mala ma už dva zubky tak že je dost možne že sa jej budu tlačit aj dalšie.

annag
12. júl 2009

sofi07 - pokiaľ je bábo dostatočne dojčené - teda dojčíš niekoľkokrát denne, či v noci, tak je ideálne počkať so zavádzaním mliečnych výrobkov až na obdobie okolo roka. Jogurty obsahujú kravskú bielkovinu - hoci tá už je v nich upravená a nepredstavuje pre bábo také riziko ako čisté mlieko, predsa len môže bábo na ňu reagovať alergicky. Podobne upravená je KB aj v umelom mlieku - riziko je približne rovnaké. Pokiaľ však nemá bábo alergické predispozície, nemá ekzém, výsyp ... tak môžeš skúsiť aj o čosi skôr. Pri zavádzaní príkrmov však ide o to, že mliečne dávky nahrádzame nemliečnymi, bábo má ako príkrm papať predovšetkým nemliečnu stravu. Mliečnu stravu má zabezpečenú pokračovaním v dojčení aj po 6 mesiacoch. 🙂

annag
12. júl 2009

jankaa - musím posúdiť celé dojčenie , aby som si urobila obraz , každopádne je nevhodné situáciu riešiť dokrmovaním večer - to je prvý krok k ozajstnej strate mliečka - napíšem do IP 🙂

annag
12. júl 2009

zuza.m -

mliečko jej určite neškodí - MM nemôže byť škodlivé. Za istých okolností sa doň môžu dostať cudzorodé látky, ale aj vtedy nad nimi v drvivej väčšine prevažujú pozitíva MM a dojčenie sa neprerušuje. Pokiaľ jej nezistili žiadnu infekciu - čo väčšinou takto dopadne, pretože MM obsahuje látky, ktoré ničia škodlivé baktérie a vírusy, nemá sa čoho obávať. Zelená stolica u dojčeného bábetka je vlastne normálna - väčšine mamičiek sa stane, že stolica občas zelená je. Zelené zafarbenie môžu spôsobiť alergény, ktoré sa do MM dostali z jej stravy - väčšinou alergén kravskej bielkoviny, môže ju zafarbiť čaj či jedlo mamičky, môže ju spôsobiť spôsob pitia z prsníka - pokiaľ bábo nevyprázdňuje celý prsník.

Podľa toho, čo opisuješ - kamoška má zrejme nadprodukciu mliečka, alebo bábo nedopíja prsník, lebo rýchlo prechádza na druhý. Teda zrejme ide o známe predné mliečko. Ak bábo pije menej mliečka bohatého na tuk, stolica prechádza rýchlo tráviacim traktom a sfarbí sa do zelena. Mrkva prechod mliečka do istej miery spomalí - mrkvu a teda i celý obsah žalúdka spracováva dlhšie a mliečko sa stíha dobre stráviť.

Musela by som posúdiť celé dojčenie, no pokiaľ má na pocit veľa mliečka, máva preplnené prsníky, musí nosiť prsné vložky ... tak to bude iba tým, čo som spomínala. Ak bábo onak dobre priberá, je spokojné pri dojčení, po dojčení , nemáva koliky ... tak nieto čo riešiť, je to v poriadku.

gabii83
12. júl 2009

ahoj Annag, ja uz davam malej kasicku na noc, skusala som bez kasicky, ale budila sa mi kazdu hodku max. hod a pol vydrzala, to bolo nieco hrozne, som povedala ze uz to nerobim.
a chcem sa spytat, ze vsetci maju strach od lepku, preco??
ja mam kasicky tiez bezlepkove, ale na dvoch nie je napisane ci obsahuju alebo nie, tak mozno Ty vies mi poradit. Obe su od nestle - sladke sny zdrave zazivani - 5 zrnna s lipovym extraktom
a osemzrnna Bifidus, su nemliecne obidve...
vsimla som si ze mliecne neobsahuju lepok ale tieto neviem nechcem jej to davat...
a odkedy babatku nevadi lepok??
dakujem za odpovede

sofi07
12. júl 2009

ok, jasne, pochopila som 🙂 dakujem annag.este ma napadlo, kedy sa pridava stvrty prikrm, teda asi olovrant a co by to malo byt? zatial ma na desiatu ovocie, obed zeleninovo-masovy prikrm a vecer kasu z ryze a ovsennych vlociek.

mneme
12. júl 2009

ahoj annag, rada by som ta poprosila aj ja o radu. do minuleho tyzdna som dcerku viac-menej bezproblemovo dojcila, ale od minuleho piatku su viacere krmenia taky maly zapas. dcerka dobre saje, ale po kratkom case sa zakucka, ocervenie v tvari, skruca sa, mlati rucickami, aj sa chce prisat, ale zaroven ju prsnik privadza do zurivosti. aj na zaklade tvojich rad inym babam som vydedukovala, ze problem bude zrejme v mnozstve a toku mlieka, tak som ju zacala krmit zakazdym len z jedneho prsnika, menim polohy, prestala som odsavat a pit caj na podporu dojcenia. trochu sa to upravilo, ale zdaleka to nie je bezproblemove. za uspech povazujem, ked dokaze pit 10 min. este stale sa aspon raz denne pri piti po par minutach intenzivneho sania zacne zufalo jedovat - niekedy sa mi ju podari upokojit a potom pije uz komotnejsim tempom, je spokojna a na prsniku zadriemava (to ju zase budim, aby tahala). ale inokedy potiahne len 5 minut, rozplace sa, dam ju odgrgnut a ked jej znovu ponuknem prsnik, spusti strasny rev. krmim ju na poziadanie cca. kazde 3 hodiny, ked vsak pri krmeni po par minutach spusti taky rev, ze uz sa odmietne prisat, ponuknem jej ten isty prsnik po kratsom case. v noci zvykne potiahnut spanok aj dlhsie a aj sa pri krmeni zriedkavejsie jeduje. podvecer ju zvyknu trapit bolesti bruska, ale stolicu mava pravidelne cca. 3x denne (vodnatu zlatozltej farby), plienky poriadne precikane. pri odgrgavani niekedy blinka, ale v ramci normy. mam obavy, ci za taky kratky cas dokaze dostat tolko mliecka a v takej kvalite, ako potrebuje a ci jej bolesti bruska suvisia s problemami pri kojeni. tiez zacinam mat pochybnosti, ci sa naozaj jedna o problem s prudkym tokom mlieka a nie je to v niecom inom. posobi na mna totiz dojmom, ako keby jej po chvilke pitia mlieko podrazdilo zaludok - trochu sa upokoji, ked je v zvislej polohe, ale ked ju dam nalezato, zacne zase plakat. mlieka mam sice podla mna stale dost, ale uz mi spontanne nestrieka. okrem toho, prsniky nemam bolestive ani zatvrdnute - musim sice nosit vlozky do podprsenky, ale cez den zostanu suche, iba obcas v noci sa premocia. zdravim ta a vopred dakujem za odpoved

zuza.m
13. júl 2009

annnag dakujem a odkažem.to iste som jej spominala aj ja.ale aj tak sa človek boji.mala pekne prospieva myslim že ani netrpi kolikami a je spokojna.len ju vystrašilo ked taku stolicu nemavala.beha snou po doktoroch. ☹ .tak že ešte raz odkažem.dakujem.

mizulienka
13. júl 2009

ahoj annag, vela krat si mi uz poradila, za co dakujem 🙂 teraz by som iba chcela poznat tvoj nazor...ako dlho je idealne dojcit?
ja mam 11 mesacneho drobca a stale ho dojcim, pediatricka mi poradila, aby som ho dojcila len do jedneho roka, nie je to prilis kratko? dakujem velmi pekne za radu.

jaja003
13. júl 2009

Ahoj Annag, neviem, ci je mozne este poradit aj mne. Mala ma len nieco cez dva tyzdne. Narodila sa pre nepostupujuci porod cisarskym rezom a tyzden sme boli v porodnici. Porodnica na mna velmi zle vplyvala, bola som vo velkom strese a mala stale plakala, podla vazenia som mala velmi malo mlieka, mala vypila len 10ml. Dokrmovali ju tam cajom a glukozou z flase. Po prichode domov som sa snazila rozkojit. Malu som prikladala skoro stale, ale velmi velmi plakala a nemala ziadnu pomocenu a pokakakanu plienku cely den tak sme zacali prikrmovat.
Teraz je to tak, ze kazde tri hodiny kojim, vypije 20-30ml odo mna a potom este 40-50ml vypije umeleho mlieka.
Moc ma to trapi, ze plne nekojim, je este daka sanca prejst na plne kojenie? Priznavam, ze neviem vydrzat dcerkin plac od hladu 😒

luba142
13. júl 2009

ahoj Annag prosim ta poradis mi? Malicka ma 9 tyzdnov a akosi malo sa mi zda ze pije teraz posledne dva dni potiahne asi tak 6 minut a uz nechce a dve noci uz sa budi asi tak po 2hodinach zaspi okolo osmej zobudi sa okolo polnoci a potom kazde 2hod.Pred tym sa budila okolo jednej az druhej a potom rano o 5-6 hod. par krat spala aj celu noc. Je iba kojena a cez den vydrzi 1,5-2 hod., porad lebo pred tym pila aj 10-15 minut davam vzdy len jeden prsnik

kvjetecko
13. júl 2009

Ja mam trosku podobny problem ako jaja003 - mala este nema ani 2 tyzdne, ale dokrmujeme od 2. dna. Cez den je to v pohode, ked ju prilozim tak kazde 2-3 hodinky (ako sa zobudi), tak pekne saje asi 3-4 minuty, potom ju trosku este po licku a brade posmatkam a este saje 2 minutky. Zakazdym jej davam z oboch prsnikov.
Vecer ma uplne vycuca okolo 22:00 a spat nechce a place... ale ja uz mlieko nemam - odsajem max tak 3-4 kvapky (pouzivam manualnu odsavacku, skusala som aj rucne).
Takze nastupi UM - vypije 2x 30 ml. Potom je sice hore, ale neplace. Niekedy pomoze cumel, ale len nachvilu. Zaspava az tak okolo 2-3 rano - po dalsom kojeni a dalsom UM 30ml.
Ja si skor myslim, ze je smadna, ale pediater nam neodporucil davat caj. Tak davame UMčo. Niekedy sa mi zda, ze uz musi byt "predavkovana" tym UM, ale v pohode, by vypila dalsich 30 ml keby sme jej flasu dali.
Je len taka hladoska? Zase nastupuje klasicka otazka : mam dost mlieka?
Skusala som aj dat jej cez den len z 1 prsnika a druhy odsat - vyslo mi tak 20 ml z neho.

A veta co napisala jaja003, ze nevie vydrzat dcerkin plac od hladu - to na mna plati tiez. Len sedim na posteli a zufalo na nu pozeram, do oci sa mi tisnu slzy a cakam kym ocino pripravi dalsiu davku UM.

agalia
13. júl 2009

ahoj annag, mohla by si mi prosim poradit - syna stale kojim ale uz sme zacali davat kasicky ako 3.prikrm (ma skoro 9mes.) ale nedavam kupovane kase (myslim hipp,nestle...) ale mam kupene bio instatne kase pohankovu, celozrnnu ryzovu, kukuricnu - a tak sa chcem opytat:

- pisu ze tie kase pripravovat tak, ze len zaliat vriacou vodou - takze nevarit? (lebo vacsinou tu pisu baby ze varit ale ked neviem ako co to mam kupit ako muku bohuzial zohnala som len tieto instatne kase)
- potom do toho pridavam ovocie, alebo zeleninku - mozem dat uz aj napriklad surovu postruhanu mrkvu (zatial som davala len uvarenu)?
- am v mrazaku MM ale v sackoch 150ml a neviem ako ho pouzit - lebo ked to rozmrazim cele, to neminiem. Mozem teda vybrat MM z mraznicky a vydrzi mi na 2 vecerne kase (dva dni po sebe)?

a ide aj o to, ze ked uvarim tu instatnu kasu ryzovu tak je taka akurat husta - a ked som mu tam dala MM - tak to zredlo a nechcel to? Ale zase co s tym MM v mrazaku?
A este mam kukuricnu krupicu - myslis ze to uz mozem davat? (my este nemame zavedeny lepok ani zatial jogurty nechcem davat)

Vdaka - verim, ze nam pomozes - DAKUJEM za ochotu

annag
13. júl 2009

jaja, luba, kvjetecko - napísala som Vám do IP - odpovedzte mi prosím na otázky, aby som si urobila celkový obraz o Vašom dojčení 🙂

annag
13. júl 2009

gabi83 - tie kaše, keďže sú viaczrnné sú lepkové . Niektorým ľuďom lepok poškodzuje sliznicu tenkého čreva. Tenké črevo je životne dôležitý orgán. Ak ho niekto netoleruje - nebude ho tolerovať celý život, nedá sa z toho vyrásť. Problém je, že prejavy sú niekedy len ťažko viditeľné, niekedy má bábo len nafúknuté bruško, niekedy sú prejvay viditeľnejšie - napr. stolica, bolesť bruška, celkové neprospievanie ... Diagnostika je veľmi ťažká a ani sa v takom skorom veku nedá definitívne potvrdiť. Dlhodobo sa odporúča lepok od ukončeného 7. mesiaca (teda u Vás o cca 2 týždne), posledné názory sú, že by sa mal podávať o čosi skôr - každopádne to stále nie je záväzné odporúčanie, a preto by som ešte na Tvojom mieste tie cca 2 týždne počkala.

annag
13. júl 2009

sofi07 - každý príkrm by sa mal zavádzať asi v odstupe 3-4 týždňov. Môžeš dávať napr. chlebík, pečivo s nejakou nátierkou - zeleninovou, alebo opäť ovocie ... 🙂

annag
13. júl 2009

mizulienka, áno, je to vlastne krátko. 1 rok sa dnes považuje za minimum. DOjčenie nie je len o kŕmení, je o citovej väzbe bábetka s mamičkou, zahojí každú boliestku, upokojí, uhasí smäd, uspí a stále je to dôležitý zdroj vitamínov, minerálov, pozitívne ovplyvňuje vývoj imunity dieťatka. Dojčenie má trvať do kedy to vyhovuje dieťatku a mamičke - odstavovať sa má postupne spôsobom dať prsíčko na požiadanie, ale neponúkať - bábo si bude prsník vyžadovať čoraz menej až sa odstaví úplne - jedno bábo v 18 mesiacoch iné v 2 či 3 rokoch . AK Ti to nevadí, vrele odporúčam pokračovať 🙂

annag
13. júl 2009

mneme, bude to zrejme stále len tokom mliečka. Je fajn,ak útlm prebieha a de o postupný proces. AK však papá takto hltavo, ak sa na prsníku rozčertí - nahlce sa veľa vzduchu, spôsobuje si záhu, má tráviace problémy - preto jej vyhovuje zvislá poloha. Pár dní by som preto zvolila aj 2 dojčenia za sebou z toho istého prsníka. Až keď budeš cítiť, že sa prsníky prestali nalievať, alebo ak by si videla , že pri druhom dojčení jej už jeden prsník nestačí, začni opäť dojčiť klasicky - 1 dojčenie pravý, 2. dojčenie ľavý prsník. Ozvi sa koncom týždňa - už by si mala cítiť ďalší pokrok. 🙂

sofi07
13. júl 2009

annag, dakujeeeem 🙂

mneme
13. júl 2009

annag, dakujem. trochu ma trapilo, ze v tom celom nedokazem najst logiku - niekedy mam sice prsnik plny, ale dcerka sa aj tak pekne napapa, inokedy sa mi zda naplneny tak akurat a aj tak sa trapi a jeduje. raz ma problemy rano, inokedy vecer. tak vyskusame dojcit podla tvojej rady a urcite sa ozvem 🙂

agalia
13. júl 2009

annag - nezabudla si na mna ☹ vopred dakujem za tvoj cas

krtko.
13. júl 2009

annag,prosim pored mi ako mam dcerku naucit spat v postielke alebo na posteli.stale mi spi v kociku.ma 5 mesiacov a ked sa nauci sama si sadnut tak potom neviem co budem robit.lebo od 4 mesiaca sa mi pretaca z chrbta na brusko a teraz mi zacala tak trosku odrazatakoze plazit 😖 ked ju dam k sebe do postele zacne tak pohmkavat a je tam taka nesvoja a vobec nezaspi.takto som ju nechala trapit uz 3 noci skoro 3/4 hodiny.toto mi zacala robit ako som ju odstavila.aj ked zaspi v kociku a potom ju prelozim do postielky v tom momente je hore.a ked ju dam naspat dp kocika tak v momente spi 😠
a este jedna otazka:zacala sa mi pravidelne budit medzi 04-05 hohd.dam jej mliecko a potom ju zhruba do 07hod drndam v kociku.ked prestanem hned sa mrvi a je hore.
dakujem 🙂

annag
13. júl 2009

ahoj agalia, nezabudla, len skáčem od IP do tejto témy a nestíham 😀

pisu ze tie kase pripravovat tak, ze len zaliat vriacou vodou - takze nevarit? (lebo vacsinou tu pisu baby ze varit ale ked neviem ako co to mam kupit ako muku bohuzial zohnala som len tieto instatne kase)
- instantné kaše sa zvyčajne nevaria a satčí ich podľa návodu len preliať s horúcou vodou, pohánku - semienka dostať kúpiť podobne ako ryžu a podobne sa aj pripravuje - takže ju môžeš podusiť ako ryžu a potom rozmixovať

- potom do toho pridavam ovocie, alebo zeleninku - mozem dat uz aj napriklad surovu postruhanu mrkvu (zatial som davala len uvarenu)? - môžeš i surovú mrkvu - surová mrka spôsobuje redšiu stolicu (varená zase skôr zapeká)
- am v mrazaku MM ale v sackoch 150ml a neviem ako ho pouzit - lebo ked to rozmrazim cele, to neminiem. Mozem teda vybrat MM z mraznicky a vydrzi mi na 2 vecerne kase (dva dni po sebe)? vydrží Ti na dve večerné kaše , MM len ohrej na 37 stupňov a potom primiešaj do kaše

a ide aj o to, ze ked uvarim tu instatnu kasu ryzovu tak je taka akurat husta - a ked som mu tam dala MM - tak to zredlo a nechcel to? Ale zase co s tym MM v mrazaku? - môžeš ho primiešať do čistého ovocia či zeleniny, alebo primiešať do uvarenej ryže, pohánky, ovsených vločiek (ovsené vločky obsahujú lepok)

A este mam kukuricnu krupicu - myslis ze to uz mozem davat? (my este nemame zavedeny lepok ani zatial jogurty nechcem davat) - môžeš jej ju smelo dávať

agalia
13. júl 2009

DAKUJEEEEM ved ja viem, ze toho mas az az - aj tak uzasne ako pomahas!!!!!!!!
Este nahodou nevies co je lepsie ci instantna kasa napriklad ryzova, pohankova - alebo kukuricna krupica? Lebo instantne veci som mu nechcela povodne davat, ale ked som nenasla v obchode nic ine (teda neratam ryzu a pohankove lupienky mam)?

A este co by si poradila ked chcem zaviest pomaly lepok - cim je lepsie zacat? (ja viem alergia sa tazko odsleduje-dufam,ze ju nebudeme mat) A chlebik aky? Kedze sa chcem vyhnut tym mliecnym vyrobkom (to znamena jogurty,syry aj maslo?) co potom dat namiesto toho?

S tymi jogurtami este mam pockat - ty pises, ze az po roku (aj ja som len tak chcela davat) - ale co davat miesto toho - aby mu to potom nechybalo? A zvykne si po roku potom na jogurt?

VELKA VDAKA 🙂

janzi
14. júl 2009

Neviem ci sa tu na MK uz podobna tema rozoberala a nechem zakladat novu, idem sa spytat rovno annag odbornicky. Ako je to s kojenim a verejnymi kupaliskami/prirodnymi jazeram?? Su pocas kojenia prsia a bradavky citlivejsie a nachylnejsie na infekcie?? Uz 2 roky som sa nekupala a straasne rada by som si isla zaplavat ale bojim sa aby som nedostala nieco na prsia, nestoji mi to za to aby som prestala dojcit alebo nedajboze preniesla nieco na malu....ako to je??

annag
14. júl 2009

janzi - riziko pre zdravé bradavky je prakticky rovnako náchylné na infekciu ako ktorákoľvek iná časť tela a kúpanie možné v overenom kúpaliku, jazere je a neohrozuje ani mamičku ani bábo. Pokiaľ sú však citlivé, je na nich infekcia, alebo trhlinky ... vždy sa treba verejnému kúpaniu vyhýbať. Takisto ak je mamička náchylná na infekcie - najmä mykotické. Bradavkám nesvedčí dlhodobá vlhkosť - takže treba sa po kúpaní prezliecť tak, aby bradavky boli čím skôr v suchu - nezostávať v mokrých plavkách. Prsiam neškodí ani opaľovanie - avšak treba dávať pozor na bradavky a pred priamym slnkom ich chrániť 🙂

agalia
14. júl 2009

annag ja este jednu prosbu - maly bude mat 9mes. a kojim ho este - mozem jest kukuricu varenu a paradajky? Jaj tak by som radaaaaaaaaaa 🙂