Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

breslerka
21. júl 2009

ved ja som nechapala
uplne swom sa rozculila

zuzi118
21. júl 2009

Dakujem annag, potom v nedelu napisem kolko sme pribrali. Tato noc uz bola lepsia, tak verim ze to smeruje k lepsiemu.

zuzi118
21. júl 2009

breslerka citala som tvoj problem aj anninu odpoved. my tiez doma mame taku latkovu hojdacku. Kupila som si ju na vystave, ak chces napis mi do ss a ja ti o nej aj skusenostiach s nou napisem viac.

breslerka
21. júl 2009

co je to ss?

breslerka
21. júl 2009

poslaala som otazku postou na zuzi118. tak?

klementina
21. júl 2009

ahoj annaq, neviem, ci to patri do tejto temy, ale chcem sa ta opytat na tvoj nazor, co si myslis o skorsom zavadzani prikrmov? moja mala bude mat o 2t ukonceny 6M, vazi 7kg a v poslednej dobe vzdy ked jem, sa natahuje za jedlom, a vyzera, ze by to chcela velmi ochutnat, doteraz je len kojena, mlieka mam dost. myslis, ze mozem zacat o tie dva tyzdne skor? pytam sa aj preto, ze vacsina kamosiek v mojom okoli zacala prikrmovat az od 7M ukonceneho. lekarka mi hovorila, ze mozem zacat uz v 5M, ale ona je z tych starsich, tak sa podla toho moc neriadim.dakujem

tanjaja12
21. júl 2009

Dakujem ti annag. Ja sa tiez necitim na vyplakavaciu metodu.Uz aj teraz ked ju uspavam, tak niekedy place par minut a to som pri nej, bol by to asi strasny plac, keby som ju nechala tak. Ved to hadam nejako vydrzime. Niektore noci su dobre, dnes bola po polnoci hore len o 3 a potom o 6 a o 8hod vstavala. Zda sa mi, ze ta prva polovica noci je vzdy horsia. Ked bola mensia bolo to naopak...
A s tym jedenim tiez dakujem za radu, ja niekedy asi vela nad tym uvazujem. Aj som sa bala aby nedostavala pricasto a potom zje menej. Ci by sa skor malo davat papat menej casto a potom by naraz aj viac spapala?Tp kojenie medzi ju nezasiti natolko, ze jej potom nechuti jest ine jedlo?

mimi164
21. júl 2009

ahoj annag, je potrebne pocas 1 kojenia dojciit z oboch prsnikov? alebo staci aj z jedneho ak ma babo dost? dakujen

bibi1711
21. júl 2009

Ahoj anna,
tak som zasa tu🙂
Mam taku dilemu, verim, vlastne viem, ze mi budes vediet poradit...Som po porode takmer tri mesiace a chcela by som zacat cvicit...neviem ci si pocula o Zumbe, ide o cvicenie kombinovane s tancom. Mam ale obavy, lebo som citala, ze bysom mohla prist o mlieko, alebo by sa mohli don vyplavit toxiny. Ako je to?Mozem, nemozem, mam, ci nemam? DAKUJEM

martina1305
21. júl 2009

Anni ahoj,

idem sa zase poradit. Kojime sa stale, posledne 3 tyzdne papame prikrmy. Mala naposledy kakala vo stvrtok, najprv taky tuhsi bobecek a potom sa pokadila riadne, ako sa hovori, az za usi 🙂. Odvtedy nekakala, az dnes po obede (mala zeleninovy prikrm - zemiak, mrkva, jablko), ale to bolo bolestive. Tlacila, cela bola cervena, kricala, plakala pri tom. Az som sa zlakla, lebo sme nikdy nemali problem s kakanim.

Co jej mam dat, aby sa zmäkcila stolica resp. aby ju uz nebolelo pri kakani? Ako casto maju deti po zavedeni prikrmov kakat? Ako plne kojena mala stolicu kazdy den.

Este sa chcem spytat na tvoj nazor na tzv. kasicky na noc. Mam jej ich zacat davat, ci netreba podla teba?

Dakujem velmi pekne za rady. M. 😵

cikyta
21. júl 2009

Annag.No,už kakala pekne sama a teraz tých pár dní,čo má reflux a začala som jej podávať gastrotus,zase sa nevykaká sama.A každe ráno jej musím pomôcť trubkou,lebo sa 3-4 hodiny trápi,tlačí...tak jej pomáham.
No a možno sa nahltá vzduchu pri pití,lebo nie vždy je kludná na prse.Chvílu cmula,chvílu ťahá a tak jej možno ide aj vzduch.

mailinka
21. júl 2009

Ahoj Anka.pred dvoma tyzdnami som ti pisala a prosila o radu,kvoli zelenej stolici.uz si to asi nebudes pamatat pri tolkych prispevkoch a radach,co tu pises,tak sa ti trosku pripomeniem:
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
Skusala som vsetko mozne,vysadila som vapnik co som brala,ale nepomohlo a nahodou som nasla tu na konikovi temu:alergia na BKM,kde mamicky pisali,ze ich deticky mali zelene stolice,ked jedli mliecne vyrobky.tak som vysadila mlieko a veci podobne a stolice,su uz 5 dni zlte.
V tom case ked som ti pisala mala na tvaricke take cervene flaky,nevedela som z coho,myslela som si ze som nieco pojedla.ale tu som sa znova docitala,ze taketo flay sa objavovali detickam s atopickym ekzemom(co je vlastne alergia na BKM).objavovalo sa jej to aj na ruckach,potom sa to stratilo a znova objavilo,teraz som to uz asi 2 dni nevidela.neviem ci mas aj s takymto niecim skusenost,ak ano,budem velmi rada za cenne rady.
neviem ci mam z jedalnicka vyriadit kompelt mliecne vyrobky,zatial aspon maslo a kusok syra zjem,ale asi sa budem musiet vratit znova k mojim tabletam s vapnikom.

bendy
21. júl 2009

Mila Annag, chcela by som sa poradit. Moja mala ma 10 mesiacov, stale ju kojim rano, vecer,v noci niekedy aj cez den...no a dnes mi cely den odmieta prso...neviem preco dokonca aj vecer co som si myslela ze je na nom zavisla. Ked som si mliecko odstiekala a podala jej cez flasu tak to stiahla naraz vsetko, dokonca jej bolo aj malo. Neviem co mam robit, ci ju mam este nejako presviedsat alebo jej to uz mam nahradzovat UM???Dakujem za radu

mrskalesana
21. júl 2009

Annag tak ak by si mala cas, popisem Ti postup mojho kojenia...

Malej davam papat vzdy ked si vypyta, prsia je ponuknem aj ked ju chyti plac a pritom viem, ze hladna byt nemoze, ale to jedine ju ukludni. Kojime stale len po leziacky, je mi to tak najpohodlnejsie a malinka sa nevrti. Ked sme to skusali posediacky tak sa stale vytacala, teraz zacina objavovat svet a je velmi zvedava /bude mat tri mesiace/. V jednom prsniku mam menej mlieka, aj som sa snazila zvysit produkciu ale nejde to, proste su tam slabe zasobniky 😀 , preto ju kojim aj z jedneho aj z druheho. To ci mi ich spravne vyprazdnila si skusim len tak hmatom, no neviem ci prave toto dobre ovladam. Ak dostanem zapal, tak sa mi to taha ako keby z podpazusia, tam mam aj hrcky. Viem, ze babatko najlepsie taha tam kde ma bradu, myslis, ze zapal sa mi moze vracat preto, lebo nestriedam polohy?

annag
21. júl 2009

bendy - skôr tam bude iný problém - pozri zúbky, pusinku, hrdielko, ušká, noštek, ochorenie iné ..., zmeň prostredie, polohy, skús dojčiť v polospánku, alebo v pohybe ..... detičky mávajú takýto bojkot, ktorý prejde za pár dní a pokiaľ si mamička udrží laktáciu odsávaním a bábo pije mliečko maximálne z pohárika, tak zvyčajne opäť bez problémov nabehne opäť na dojčenie . Je to už veľká slečna, ozaj fľašu a s cumľom nepotrebuje - takže ak dávať inú tekutinu - hoci aj vodu či čaj, nielen mlieko, tak stačí pohárik, lyžička - nikdy nie cumeľ - cumeľ vždy predstavuje riziko, že bábo začne prsník natrvalo odmietať - a u Vás by to bola ešte škoda dojčenie ukončiť 🙂

annag
21. júl 2009

mailinka, neviem prečo som si myslela, že mlieko neješ, mám Vás veľa, asi pre ten vápnik som mlieko v mysli vylúčila - jasné, zelenú stolicu má na svedomí zvyčajne buď známe predné mliečko alebo potravinová alergia a to z drvivej väčšiny mlieko, alebo nejaká potravina či nápoj ,čo len zafarbí stolicu (bežne to robia napr. bylinkové čaje), málokedy je to infekcia. Zatiaľ uročite minimálne na 2-3 týždne vysaď komplet všetko mliečne. Potom môžeš zaradiť jogurty a syry , v ktorých je kravská bielkovina naštiepená a už to nie je taký silný alergén. Maličká by maly byť veľmi dlho dojčená, nič mliečne by nemala mať minimálne do roka. Lekárku na to upozorni, z alergie na KB deti vyrastú, no veľmi často sa následne vo vyššom veku prejaví alergia ihalačná - skrátka , maličká je potenciálny alregik a dlhodobé dojčenie potrebuje o to viac. Prajem Vám veľa zdravíčka 🙂

annag
21. júl 2009

cikyta - môže to spôsobovať ten vzduch, takže sa snaž, aby takto hltavo nepila, prsníky prestreidaj viackrát počas dojčenia, aby jej mliečko tieklo ľahko , stláčaj ich. Zaraď veľa prechádzok tak, aby bola dobre naspatá a nedožadovala sa nepokojne prsíčka len kvôli únave - ak je henvajúce sa a unavené , podráždené bábo na prsníku, nahlce sa veľa vzduchu, len ak si cucká spokojne, tak to nevadí.

annag
21. júl 2009

martina1305 - zavádzanie príkrmu je pre bruško bábetka vlastne taký šok - musí si zvyknúť na úplne iné trávenie, preto sa aj odporúča plne dojčiť až do 6 mesiaca a ničím iným nezaťažovať tráviaci trakt, pečeň, obličky ... Deti na UM bohužiaľ musia byť dokrmované skôr, pretože UM im nedokáže plne uspokojiť všetky nároky organizmu na to, aby dobre prospievali. Zemiak, varená mrkva- to všetko zapeká. Takže sksú do príkrmu primiešať nastúhanú surovú mrkvu či šťavu, zemiak vynechaj, zaraď radšej napr. cuketu či tekvicu. Kaše sú ešte väčšia záťaž pre bruško - preto je vhodné vyčkať až kým nebude dobre tráviť a papať zeleninu, mäsko, ovocie. Kaša je niekedy doslova ako betón a bruško sa trápi o to viac. Nemáš sa kam ponáhľať, malá úžasne priberá, Tvoje mliečko jej stále poskytuje dosť živín, bude lepšie, ak pôjdeš na prikrmovanie pozvoľna - pretože zapečenie tiež svedčí o tom, že ešte potrebuje trošku dospieť. Mala by kakať aspoň raz za 3 dni, ideálne ako dospelí - každý deň - aj to bude postupne. Držím palce 🙂

annag
21. júl 2009

bibi1711 - Zumbu nepoznám, ale znie to lákavo 😉 a nie je dôvod, aby si si ho odeprela. Je lepšie nadojčiť bábo pred cvičením,pretože do mliečka sa vylučuje kyselina mliečna a môže byť chvíľu horké, no ak cvičíš s rozumom, s prestávkou - stačí kým prídeš domov a dobre sa vydýchaš, tak môžeš spokojne dojčiť i cvičiť. Niekedy môže spôsobiť problém, ak sa naťahujú ruky, resp. záťaž na ruky - môže dôjsť k upchatiu mliekovodov ,ale inak, prečo nie 🙂

annag
21. júl 2009

mimi164 - o tom, či dať obidva prsníky alebo len jeden - o tom má rozhodovať bábo. Teda ak sa bábo prisaje a samé sa spokojne pustí prsníka, spokojne zaspinká.... - netreba druhý prsník. No ak sa nevie prsníka pustiť, alebo je nepokojné ... vždy treba ponúknuť i druhý prsník. Maličké bábo tak do cca 6 týždňov pri spomalenom toku mliečka - teda keď už je prsník prakticky dopitý, nap prsníku zaspáva, staršie bábo sa rozčuľuje. Pokiaľ to teda nevieš posúdiť - ponúkni zakaždým aj druhý prsník ak si ho vezme a bude ho aktívne piť, jje to ok, ak ho bude odmietať, alebo bude od začiatku už len cuckať, netreba ho nútiť - má dosť. Ak bábo ozaj pije, brada mu klesá hlboko dolu, vznikne pauza - vtedy má plnú pusu mliečka a v zápätí sa vráti späť a bábo hlasno preglgne, ak len cucká, tak pohyby sú plytké, preglgne len občas .

annag
21. júl 2009

tanjaja , ak bude hladná, tak sa naje príkrmu. DO roka by mala papať vlastne ako dospelí či staršie deti - asi 5 x denne (raňajky, desiata, obed, olovrant, večera) plus dojčenie kedy bude chcieť - skôr od smädu či iných potrieb, než od hladu. 🙂

annag
21. júl 2009

klementina - bábo by malo byť plne dojčené do ukončeného 6 mesiaca, ak je alergické , odporúča sa čas plného dojčenia predĺžiť na 7 mesiacov. Takže záleží vždy od konkrétneho dieťatka, ale ozaj sa nemusíš držať presne 6 mesiaca - uvidíš, ako jej to pôjde, často sú prvé týždne len o ochutnávaní jednej lyžičky a nejde o zasýtenie ... MM bude pre ňu ešte dlho veľmi dôležitý a prioritný zdroj výživy. Ako vidíš na martine1305 - nieto sa kam ponáhľať, treba ísť skutočne po lyžičkách, nech sa bábo netrápi a nech si len pomaličky zvyká na nové jedlo, jej bábo tiež veľmi dobre posievalo ako plne dojčené a mliečka mala veľa. Takže môj názor, radšej 2 týždne neskôr ako 2 týždne skôr 🙂

annag
21. júl 2009

breslerka - Ty si matka a vieš dobre odhadnúť, čo Tvoje bábo je ešte schopné zniesť a čo už nie. Moja skúsenosť z dlhodobého hľadiska - bábo potrebuje odozvu, ak sa nechá vyplakať, je to akoby sme sa s ním nerozprávali - plač je forma komunikácie a každý z nás potrebuje odpoveď, ak sa s nami , hoci sme dospelé, nerozpráva, je nám ťažko. Nehovorím pokúsiť sa ho uspať aj inak, ale vyplakať natvrdo a zlomiť v ňom dôveru - to mi nepripadá ako najšťastnejšie riešenie. 🙂

annag
21. júl 2009

dadka - môže to byť tichý reflux - maličká by mala papať spokojne, nemalo by jej tiecť mliečko veľmi rýchlo - skotroluj si tok mliečka , ale všeobecne to riešiš správene - treba kŕmenie prerušiť, odgrnúť prebytočný vzduch a opäť po chvíľke pokračovať . reflux sa začína prejavovať okolo 3 týždňov a vrcholí tak okolo 3-4 mesaicov a potom už pozvoľna ustupuje . Avšak vo fľašiach a cumľoch sa nevyznám - viem, že existujú rôzne - tam by som hľadala riešenie.

anjelik809
22. júl 2009

dobrý deň. mám skoro päťmesačného synčeka Dominika, ktorý sa narodil ako výnimočné dieťa so zúbkom (jednotka dole) a ako dva a pol mesačný odmietol materské mlieko... nepijem, nefajčím a predsa sa to stalo aj napriek tomu, že som mala dosť mlieka... nevedel by mi niekto povedať prečo sa to stalo??? odporučili ma sem... za odpoveď vopred ďakujem

mailinka
22. júl 2009

Anka dakujem za odpoved.ty mas uzasny rozhlad o vsetkom co sa tyka babatiek 🙂 .u nas nie je nikto alergik,tak ma to prekvapilo s tou alergiou na BKM.no budem teda opatrna,doktorku upovedomim,momentalne sme na dovolenke a az an buduci tyzden idem na poradnu,preto som sa radila s tebou.dufam ze sa nam podari kojit co najdlhsie.mali sme rozne obdobia kriz a vtedy som si tajne zelala kojit aspon do 6 mesiaca.to sa nam uz skoro podarilo a dufam ze to potiahneme este dalej.este raz velmi pekne dakujem 😵

martina1305
22. júl 2009

Anni dakujem velmi pekne a pekny slnecny den vsetkym maminkam zelam

marfusaklimca
22. júl 2009

Annag, popíšem ti moje trápenie.
Lea má 6 týždňov, je plne kojená, no od nedele sa niečo deje- ked je hladná a chcem jej dať prsník tak ho síce chytí krásne ale potiahne raz , prsník vypľuje a plače, zasa jej ho priložím- ona cucne- odtlačí pästičkou, rozplače sa znovu, ked sa ukľudní tak sa znovu snažím jej dať prsník....a takto to ide dookola aj 3/4 hodinu- a presne to robí aj pri druhom prsníku. Mám pocit akoby bolo mlieko zlé- že jej nechutí. V noci sa zobudí raz, max. dvakrát a vtedy ťahá krásne. No cez deň sa trápi, pri prsníku mrnčí, jeduje sa, narieka..ono sa nám to nakoniec vždy podarí aby sa normálne najedla- len to trvá strašne dlho a Lejka je potom vyplakaná. A celkovo začala byť nejaká uplakaná pred spaním, stále si strká celú pästičku do pusky, pusku má otvorenú a myká hlavou akoby stále prsník hladala, ked jej ho však ponúknem tak vyvádza ako som písala. Skúšala som aj cumlík- najskôr odmietala ale od včera si ho zoberie krásne- bojím sa že mi bude odmietať prsník ked jej budem dávať cumlík pri zaspávaní. Alebo zaspí na rukách ked sa s nou prechádzame po dome. Využíva asi všetky neresti, ktorým som sa snažila vyhýbať 😒 😒 (cumlík, nosenie na rukách).
Anna, neviem či budeš vedieť posúdiť prečo Lejka akoby prsník odmietala, ale som vdačná za každú radu- ďakujem!!

siska_br
22. júl 2009

ahoj annag,

prosim ta, poradis mi? nasmu chlapcekovi robim na veceru ryzovu, alebo obilninovu nemliecnu kasu, snazim sa mliecnym vyhybat, zarabam ju s kojeneckou prevarenou vodou a zvyknem mu do nej postruhat broskynu, marhulu...co mam doma. pridavam aj moje mliecko, ale fakt minimalne, vela si uz nedokazem odstriekat... zaujima ma teda, ci ta kasa ma vobec nejaku vyzivovu hodnotu, kedze je zarabana s vodou, rada by som sa UM vyhla. kojit maleho kojim rano a pocas dna asi 3 - 4-krat....a v noci je pricucnuty casto. cez den papa plnu ovocnu davku a zeleninovo-masovy prikrm mi najcastejsie len poolizuje - ten mu moc neslape. no a na veceru uz spominana kasicka.

a co sa bieleho jogurtu tyka??? citala som, ze nakolko je to "kysnuty" vyrobok, je tam bielkoviny kravskeho mlieka uz rozstiepena a tym je lahsie stravitelna a teda pre dieta vhodna...vaham...

samkovi bezi 9-ty mesiacik

dakujem ti velmi pekne, ak si najdes cas

mneme
22. júl 2009

ahoj annag 🙂 , pred casom sme spolu riesili silny tok mliecka a az teraz konecne viem, co je mojej dcerke. pri dojceni to s nou byvalo od cca. 4 tyzdnov ako na hojdacke - raz spokojna a raz nepokojna. mlieka som mala vela, tak som to pripisovala tomu, ze chudatko nestiha a preto pije hltavo. situacia sa vsak napriek zredukovaniu mlieka stale zhorsovala a cez posledny vikend sme si obe prezili skutocne peklo. akonahle som ju isla nakrmit, prisala sa, parkrat potiahla, zacala sa skrucat a spustila taky plac, ze az do konca krmenia sa napriek pauzam na odgrgnutie nedokazala upokojit. este v piatok som sa snazila spojit s nejakou laktacnou poradkynou, ale v dovolenkovom obdobi som mala smolu. skratka, dojcenie sa pre nas obe stalo dost stresujuce. v sobotu, ked boli tie strasne burky, uz po par minutach odmietala pit a ja som pomaly prepadavala zufalstvu. napriek tomu, ze dobre spala (na nu neobvykle) a ked bdela okrem jedenia bola vysmiata, nedokazala som prekonat strach a celu noc som nespala, hoci ona ma nechala. ked som rano vstala, mala som pocit prazdnych prs, skusila som ju nakojit, ale opat len plakala. tak som si skusila odsat a dostala som zo seba len 40 ml po 30 min. odsavania, pricom predtym som za par minut mala aj 100-150 ml. zo stresu som zrejme prisla o mliecko, navyse prave v case, kedy sa zvykne vyskytnut laktacna kriza. v zufalstve som sa skontaktovala s maminou znamou, skvelou novorodeneckou lekarkou, ktorej som popisala dcerkino spravanie a ona ma po par vetach prerusila a pokracovala v opise symptomov. vsetko sedelo, skonstatovala, ze to bude reflux. nedelu som teda stravila odsavanim kazde 3 hodiny, trochu nasilnym prikladanim dcerky, klokankovanim koza na kozu, pila som hektolitre tekutin a - samozrejme plakala. v pondelok sme isli do nemocnice, dcerku vysetrila, skonstatovala, ze je v poriadku a narast hmotnosti ma nadpriemerny, ale sono ukazalo, ze sa jej potrava vracia do 2/3 pazeraka. takze sme nabehli na polohovaci rezim, kojenie vo vertikale a podavanie nutritonu pred jedlom. prsniky sa mi naliali hned po navrate z nemocky, je neuveritelne, co robi psychika. vcera sa na nas prisla pozriet velmi mila laktacna poradkyna, povedala, ze prisatie a technika dojcenia su ok, dcerka tych prvych 5-10 min. pije pekne. takze plac je sposobeny jedine zazivacimi problemami. obcas sa napije pekne, obcas s mensimi alebo vacsimi problemami. niekedy po papani pekne zaspi, vacsinou place a tak ju nosim. trapi ma vsak ten nutriton, ktory do nej musim nasilu dostat pred krmenim. miesam jej ho co najtekutejsi a podavam lyzickou, ale velmi pri tom place. urcite sa uz vtedy nadycha vzduchu a rozrusi. jasne, ze aj dojcenie potom tak vyzera ☹ nevies mi odporucit nejaku fintu, ako jej ten Nutriton podat bez toho, aby sa tak trapila, pripadne odporucit nejaku alternativu? alebo akekolvek dobre tipy, ako dcerke pomoct, aby mala z jedla taku radost ako predtym a ja som si dokazala dojcenie mozno raz aj uzit?