Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

tanjaja12
22. júl 2009

Ahoj Ani. Dakujem Ti za vsetky tvoje rady este raz. Bez tejto diskusie by som dnes uz s najvacsou pravdepodobnostou nekojila. Doma velku podporu nemam, svokrovcom by bolo jedno, ci kojim, alebo by som davala UM...Svokra kojila jedno dieta do 4mes. a druhe do 6. mesiacov, potom mala vraj slabe mlieko, lebo bolo take priesvitnejsie... 🙂 😉 Dnes to uz hadam malo mamiciek odradi od dojcenia, aj som hovorila, ze to preto, ze to bolo predne mlieko, ale pozerali sa na mna ako na divnu...Nevadi... Vela vela mesiacov kojenia vsetkym mamickam zelame. 🙂

daniela29
22. júl 2009

Annag,
ako mám zistiť či mám dosť mliečka? Zdá sa mi ako keby som strácala mlieko - čo mám robiť? Malý vraj priberal málo 670 gr. za 3 týždne..... A ako často ho mám vlastne dojčiť? Prsia mám mekké predtým som ich mávala uplne naliate - nechcem prísť o mliečko..........pomôž prosím ťa ☹ ☹ ☹

annag
22. júl 2009

daniela, malý pribral nádherne - však to je viac než 220 g týždenne - to sa lekárovi nepáči 😕 , posúdim dojčenie, aj Ti vysvetlím, ako ho dojčiť - napíšem do IP

annag
22. júl 2009

mneme - zajtra Ti vysvetlím, čo si myslím o Nutritone, ale zatiaľ ak ho dávkuješ, tak ho dávkuj podľa odporúčania pre dojčenie - ako sirupček od teploty - lyžičkou, striekačkou

citujem:
Pokiaľ nemôžete alebo nechcete využiť metódu podávania Nutritonu z dojčenskej fľaše, môžete ho podávať dieťaťu lyžičkou. Rozpustíme 2 zarovnané odmerky Nutritonu v 25 ml prevarenej vody určenej pre dojčatá ochladenej na telesnú teplotu. Dôkladne zamiešame a necháme 3-4 minúty odstáť, aby mohol Nutriton zhustnúť. Zamiešajte znovu a podávajte okamžite. Podávame v malých množstvách lyžičkou pred a v priebehu dojčenia. Nepoužitý Nutriton gél okamžite zlikvidujte.

nemôžeme ho podávať z fľaše, lebo nechceme 😠 😅

annag
22. júl 2009

siska - malý kašou vlastne okrem vitamínov prijíma vlákninu , tá mu pomáha na trávenie - vláknina je dôležitá súčasť výživy, ale samozrejme, môže byť do organizmu dodaná aj inak, však aj napr. ovocie má v sebe vlákninu . Namiesto kaše môže papať aj hocičo iné - podobne ako obed, desiata ... strava dieťatka okolo roka sa vlastne začne podobať strave dospelých - ak sa rozhodneš pre teplé večere, je to fajn 😅 .Ale nedá sa povedať, že kaša nemá výživovú hodnotu a môžeš ju smelo dávať aj naďalej.

Dojčenie je pre neho stále veľmi dôležité, nemáš sa kam ponáhľať, postupuješ veľmi dobre. Pokiaľ ho takto často dojčíš, jogurt ešte nepotrebuje. Pri jogurte ozaj ide len o kravskú bielkovinu - dieťa, ktoré sa s ňou už stretlo - teda také, čo pije aj uM, či mliečne kaše - také môže mliečne výrobky v pohode papať aj oveľa skôr. AK je bábo iba na MM, tak je fajn s mliečnymi výrobkami počkať na cca 1 rok - čo sa týka reakcie - je to podobné riziko ako keby si uvažovala o UM - KB je v oboch už naštiepená. Záleží teda len na Tvojom rozhodnutí. Pozor, netýka sa to tvarohu - tvaroh obsahuje veľa KB a zaťažuje trávenie.

annag
22. júl 2009

marfusaklimca - napíšem do IP

anjelik809 - zajtra odpoviem, nestíham 😔

shupolienka
22. júl 2009

ahoj annag: slahne ma asi. Uz druhy den ma zacala nejako pobolievat lava bradavka ked maly pije, mam ju taku zacervenanu a ako by ma aj trochu svrbela alebo co 😖 mam si davat canesten? 😕

daniela29
22. júl 2009

Ahojte, ak si odsávate mliečko, koľko si viete odsať na jeden krát? Ja som prvý krát odsávala teraz a odsala som 30 ml - no maturovala som pri tom.......mám takú starú odsávačku

katka2808
22. júl 2009

ahoj annag,
moj malicky sa obcas pocas jedneho kojenia akoby stale odtahuje od prsnika a potom sa nevie prisat naspat... akoby sa stale natahoval... je to preto, ze mame zlu polohu? malickeho kojim len poleziacky, ma skoro dva mesiace a vacsinou je pri kojeni pokojny, ale ako pisem, obcas sa sprava takto. aj dnes... dala som mu z oboch prsnikov, pri oboch sa spraval takto. bol hladny a tak velmi sa chcel prisat a nie a nie...snazila som sa mu pomoct ale on sa opat odtiahol... potom uz z tej frustracie zacal plakat a nakoniec uz len plakal a potom uz ani nechcel pit. neviem, preco to je tak... obcas ma napadne, ci aj nie preto, ze mam riedke mlieko, alebo mam ho malo. ked mal mesiac, zistilo sa, ze chudne, preto sme zacali prikrmovat aj nutrilonom, momentalne striedam kojenie a nutrilon 1:1. obcas po kojeni je taky hladny, ze pyta dalsie mlieko hned... akoby ho to moje nezasytilo, nestacilo mu, mozno je malo vyzivne.
je pravda ze nejem vela ani nepijem, lebo u malickeho sa objavili nejake poporodne zdravotne problemy. a ja som z toho psychicky vykolajena...
neviem, ci budes vediet poradit... ak ano, vdaka...

mneme
23. júl 2009

annag, jasne, ze jej ten nutriton davam lyzickou. striekackou som skusala, ale moc mi to neslo. flasou to nejde, vsak chcem dojcit 😉

annag
23. júl 2009

katka, napíšem do IP

mneme, pochopila som, to bola reakcia na ten text výrobcu 😅

daniela29 - odsávaj spolu cca 20 minút, striedaj prsníky (ľavý, prvaý, ľavý, pravý ) , ale je normálne ak odsaješ len 30ml - po dlhšej dobre už odsávanie nejde ľahko a prsníky by si museli nanovo na odsávanie zvyknúť - odpíš mi do IP - zistíme, či je odsávanie vôbec nutné 🙂

shupolienka - áno, daj Canesten - ozvi sa o cca 5 dní či zabral

shupolienka
23. júl 2009

annag: dakujem dam vediet 😉

macikjm
23. júl 2009

annaq...aky mas nazor na pratelne prsne vlozky???dakujem... 😉

siska_br
23. júl 2009

dakujem velmi pekne, annag 🙂 🙂 🙂 zatial sa budem snazit, aby si pomalicky samko zvykal na pecivo, po kuskoch a s jogurtom este chvilku pockame

cikyta
23. júl 2009

Annag-mám taku otázočku.
Prosím ťa,odkedy je potrebne už trošku dokrkmovať a čím,ked je bábo kojené?Kedy mu LEN kojenie nebude stačiť?
(Vieš,lebo mám mamu a ona je z tej staršej generácie,čo už 3 mesačným bábam pchali polievočky atd...Aj ked ju beriem jedným uchom dnu,druhým von,lebo jej názory "všeobecne" nemusím...aj tak mám zaujíma tvoja odpoved na toto.)
Možno si to už písala,ale nemám čas hladať.Som už druhý týžden sama s malou a tak mi je každá minutka drahá. 😅

mneme
23. júl 2009

cikyta, anna ti da zrejme detailnejsiu informaciu, ale ja viem tak, ze prvy polrok vylucne kojit, nepodavat ani ine tekutiny (max. prevarenu vodu par lyziciek), dokrmovat od ukonceneho 6. mesiaca ovocno-zeleninovym prikrmom (najprv len par lyziciek) a od ukonceneho 7. mesiaca sa moze zaviest uz aj prikrm z bieleho masa 😉

tin007
23. júl 2009

cikyta (annag to urcite nebude vadit, ze pisem v "jej" fore) plne kojene babo, ktore prospieva, t.j. pribera, vobec netreba do ukonceneho 6. mesiaca prikrmovat, ani davat cajiky, ci vodicku, dzusiky a pod. rady ci uz starsej alebo mladsej generacie treba pustat jednym uchom dnu a druhym von. take malinke babo ako mas ty, este nema poriadne vyvinuty traviaci trakt, optimalne pren je materske mlieko (umele mlieko je tazsie stravitelne) a nepotrebuje poznat zatial nic ine.

annag
23. júl 2009

cikyta, presne tak, do polroka je každé bábo natoľko nezrelé, že pre jeho orgány je najlepšie iba materské mliečko, po polroku už jej jednak pripravené fyzicky i mentálne, jednak už aj ozaj potrebuje doplniť niektoré živiny, ktoré uspokoja nároky rýchlo rastúceho organizmu. Do 6 mesiacov materské mliečko dokáže plne pokryť všetky potreby bábetka a žiadne jedlo a tekutiny nepotrebuje.

annag
23. júl 2009

macikjm -
je jedno aké vložky mamička používa, ak sa bavlnené dobre ošetrujú a vymieňajú , môžu byť lepšie, ale:

- pri prsných vložkách ide o to, aby dokázali odviesť vlhko - teda by bradavky nezostávali vlhké , čo sa stáva , ak sa mamičke reflexne spúšťa mliečko pomedzi dojčenie, resp. z druhého prsníka počas dojčenia. Práve vlhké bradavky sú veľmi náchylné na mykotické infekcie , ktoré tu riešime dennodenne. Teda prsné vložky by mali pomáhať udržať bradavky v suchu

- avšak, prsné vložky môžu paradoxne mamičke spôsobiť aj zhoršenie stavu pri boľavých bradavkách - väčšinou ich má mamička pri nesprávnom priložení po pôrode. Ak sa bradavka lepí o prsné vložky, je to veľmi zlé. AK ide o bradavku poškodenú, je to ešte horšie.

- ideálne je preto bradavky veľmi často vetrať na voľnom vzduchu tak, aby sa nedráždili o odev či prsné vložky. Najmä po pôrode je ideálne chodiť hore bez , ak mliečko vyteká pri dojčení, nechať ho voľne stekať napr. do bavlnenej plienky -( alebo bavlnenej prsnej vložky, ale hneď po dojčení ju vymeniť) Samozrejme, pomedzi dojčenie to často nejde, takže vymieňať ich ako sa dá. Existujú i chrániče na bradavky - nemyslím klobúčiky - no každá takáto pomôcka je ďalší potenciálny zdroj infekcie. Teda ozaj najlepší pre bradavky je čerstvý vzduch. A ak prsné vložky, tak si ich odskúšať a vybrať také, ktoré nepoškodzujú bradavky a dobre odvádzajú vlhko. Ešte dodám, podobne ako pri plienkach platí, že čo je suché, nie je automaticky i čisté a určite prsná vložka, v ktorej v takejto horúčave doslova kysne vytečené mliečko niekoľko hodín nie je to pravé. 🙂

macikjm
24. júl 2009

dakujem...hned som zhodila prsne vlozky a vetrame cicule... 😀 iba tam kde nemozem ist hore bez, ich budem pouzivat... 😉

zmurkaz
24. júl 2009

Ahojte kočky 😉

Chcem vás poprosiť o radu....
8.7. sa nám narodila dcérka (doma máme ešte synčeka - 6 ročného, ktorého som kojila bez problémov skoro celé 2 roky)....
Chcem sa spýtať... malá mi často pije 3 min...potom úplne vyčerpaná zaspí a môže sa diať čokoľvek ... a potom po asi 3-5 min. pije ďalej (tiež asi 3-4 min.)... no a ja neviem, aké mlieko to vlastne pije - predné či zadné? 😕
Inak malá priberá

Veľmi pekne ďakujem za odpoved 😵

slniecko26
24. júl 2009

Ahoj Annag
Maličká papa pekne počas celého dňa ale na večer je mrzutá a plače, prisaje sa trošku si potiahne a potom sa odťahuje a hneva ☹
V noci je papanie tiež bezproblémové, vôbec neviem čo jej môže byť ☹
Prosím ťa teda o radu ako sa dá zistiť či mám dosť mileka? prsia mám v tom čase makke a bojím sa že v nich nemám dosť mlieka aby sa poriadne najedla
Veľmi pekne dakujem za radu 🙂

zmurkaz
24. júl 2009

No a ešte ma napadlo - malá nemá ešte rovnomerný režim - je aj 2 hodinky hore - kojíme sa, prebaľujeme, prispí... a potom aj 3-4 hodiny spí - a to sa mi nalejú prsia.... neviete mi poradiť, či si to mám vtedy odsať? A ak áno, ako dlho vydrží to mliečko v mrazáku?
ďakujem 😉

cikyta
24. júl 2009

Dievčatá,dakujem vám za odpoved 😉

annag
24. júl 2009

zmurkaz - pokiaľ si potrebuje urobiť prestávku, tak to nevadí . No dojčené deti zvyčajne zaspávajú, ak im mliečko začne tiecť pomalšie. Je vhodné využívať techniku stláčania:

- teda keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť čo najďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy bábo si vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo. Keď už stláčanie nefunguje, ponúkni prsník druhý a pokračuj rovnako. Ak druhý prsník bude odmietať - nie je hladné a netreba ho nútiť. Ak by bábo bolo nepokojné aj po vypití druhého prsníka, vráť sa opäť na prvý, druhý .... Dojči dovtedy, kým stláčanie prsníkov funguje - teda kým bábo ozaj intenzívne pije. Samozrejme, môžeš ho nechať i cuckať prsník, no maj na pamäti, že vtedy už ide o uspokojenie iných potrieb. Napr. sa chce tulkať, mojkať, cítiť bezpečne, upokojiť .... Počas cuckania sa tiež sem tam objavuje reflexné spustenie mliečka - bábo zrazu začne krátku dobu intenzívne piť, lebo ho silnejší tok mliečka preberie.

- môžeš si ak Ťa to nezaťažuje odsať mliečko - stačí raz uprostred dlhšej prestávky - bude na príkrmy po pol roku - vydrží v mraznici min 6 mesiacov až 1 rok - pri mínus 18 stupňoch. Len upozorním - odsatým mliečkom nedokrmujeme plne dojčené bábo - ak sa náhodou objaví prechodný nedostatok mliečka, tak sa to napraví častejším dojčením.

pozri aj video: http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

- ak bábo pije len predné mliečko, stolica je riedka, vodnatá, s hlienom, s krvičkou niekedy, môže mať zelenú farbu , je veľmi častá. Bábo - novorodenec, ktorý prijíma dosať mliečka , má asi 2- 3 stolice a 6-8 pocikaných plienok - tak riadne za 24 hodín

annag
24. júl 2009

slniecko26 - musela by som posúdiť celé dojčenie, no najskôr je len unavená a podráždená - ako spinká cez deň? kedy ju kúpeš? kedy naposledy pred kúpaním papá? kedy ju ukladáš spinkať?

slniecko26
25. júl 2009

Ahoj Annag
Malinka spinka cez den veľmi dobre 2,5 - 3 hod.
Ked sa zobudi prebalim ju, pohrame sa, napapa sa a znovu ide spinkat.
Ale ked sa zobudi okolo tej 4 poobede tak je taka mrzutejšia, chvílu papa a potom sa odťahuje od prsnika a hneva sa, tak si potom myslím že tam asi nemám dosť mlieka na jej zasytenie ☹
Kupem ju okolo 18.30 hod. potom sa napapa a ide spinkať, zvykne zaspať okolo 20.00 - 20.30 hod. ako kedy.
Môže tento problem znamenať že nemám dosť mlieka? Dakujem za radu

gabii83
25. júl 2009

pekny den,

chcem sa spytat odkedy je dobre dat kukuricny skrob - maizenu do privarku??
a zaprazku?? a smotanu??
dakujem annag za odpoved 🙂

opica
25. júl 2009

ahoj annag,
chcela by som Ta poprosit o radu.
mam 4-tyzdnoveho syna, podla lekarky pribera pekne (mne sa zda,ze asi az moc, kedze to bolo 1000g od porodu, tam mal 3370g). ide o to, ze je asi riadny zrut 😉
v noci je velmi pekne, zobudi sa tak dva razy a nepije viac ako 20 minut a staci mu jeden prsnik, avsak cez den je to apokalypsa. aj ked nie vzdy, neviem podla akeho kluca, ale jeden den je super, prespi 3 hodiny medzi kojeniami. cez den je spoli tak 4-6 hodin hore a vecer pekne zaspi.
ale su dni, ked neviem kam z konopi. rano ho nakojim, ideme na prechadzku a tam zvycajne trochu zaspi, ale ked prideme domov hned sa zobudi a place. mam totizto pocit, ze rano zje toho velmi vela, lebo niekedy sa povracia aj 4 razy, to ho len nosim a cicikam, menime polohy atd. potom zvycajne po dalsom kojeni zaspi a na daslie sa to zas opakuje.
ale co je nahjorsie, tak sa niekedy zacne strasne hnevat, ked pije, zacne triast hlavickou, ako keby mu neslo dost mlieka a niekedy sa aj rozplace ako tur.
uz som si zacala aj odsavat mlieko (asi 5 dni) a po kazdom kojeni sa mi este podari nieco odsat. neodsavam dlho, asi 5 minut (neviem, ci to je dobre) a zvycajne je to okolo 20 ml.
uz neviem kam z konopi, lebo som sama doma a niekedy som z toho placu az chora.
pri tom problemy s bruskom nema, vzdy ked prebalujeme, tak pocvicime a brusko ma stale makke. neviem uz co by to mohlo byt, kedze pokial pije normalne, tak si ani negrcne a kolkokrat sa mu ani nechce grgnut.
nevedela by si mi poradit, co robim zle, pripadne co by som mala skusit.
dakujem Ti velmi pekne

annag
25. júl 2009

gabi - kukuričný škrob môžeš dať aj hneď, až na to, že zahustí jedlo - obsah žalúdka a môže mať z neho zápchu, alebo záhu. Detičky sú na začiatku náchylné na zápchu, takže opatrne 😅 . Zápražka, smotana - to až po roku - smotana je ťažko stráviteľná - je to vlastne husté kravské mlieko. Namiesto zápražky, ktorá sa pripravuje na rozpálenom tuku, je lepšie urobiť zátrepku- radšej zahustiť kukuričným či zemiakovým škrobom a až neskôr aj múkou - teda klasickou zátrepkou.