Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

gabii83
29. júl 2009

pekny den, annag chcem sa spytat aky nazor mas na baby susienky, sice su pisane od 6 mes. ale obsahuju aj cukor... samozrejme su obohatene o vit, ca fe....
ale neviem ci jej dat alebo nie...
sice dnes som jej dala uz neviem co jej je tie zubky hryzatka zubne kefy a tie s tymi rôznymi gumenymi koncekmi pod. zub. kefy sa jej nepacia. tak som zvedava na tvôj nazor lebo sa tam sipe aj to ze pri zuvani masiruju dasnaa a podporuje lepsie prerezavanie..

dakujem za odpoved

annag
29. júl 2009

ejagerka a poctivo striedaj polohy pri dojčení, aby sa prsníky všade dobre vyprázdňovali 🙂

zuzikmeduzik
30. júl 2009

annag, mohla by som aj ja poprosit o radu? ide mi o to, ci ma vyznam davat skoro 8-mes.babatku 4-5 lyziciek odtlaceneho materskeho mliecka za den....od 2.mesiaca dokrmujem, od 4,5 mes. maly uplne odmietol prsniky a odvtedy mu vytlacam, co sa da. za ten cas je to uz len 4-5 malych lyziciek mliecka za den. skoda, ze som o Vas nevedela skor, mozno by som patrila medzi tie stastne co plne koja, ale velmi som sa vsemoznymi sposobmi snazila...neviem, ci teraz v lete riziko napr. infekcie neprevysuje benefit a ci ma babatko z tak maleho mnozstva nejaky benefit..
inak annag, nechapem, ako vsetko stihate...patri Vam moja ucta!
dakujem.

sivka
30. júl 2009

annag, naozaj, je to nadherne, ako pomahas maminkam a babatkam 😵
nasla som si tuto stranku, lebo tiez potrebujem pomoc. mam 6 tyzdnoveho syna a vcera na poradni sme zistili, ze za 19 dni pribral len 80 g. a pritom 2 tyzdne po prepusteni z porodnice pribral pol kila. neviem, kde je problem, ze sa to teraz tak velmi spomalilo.
zatial nam dr. dala este mesiac, ze ak sa to ani potom nezlepsi, budeme musiet dokrmovat. inac je maly krasny, zdravy, uz sa na nas smeje, je rad ked sa s nim rozpravame, aj narastol do dlzky, o 3,5 cm za tych 19 dni.
kojim na poziadanie, cca 6-7 krat denne. v noci 2x. zacal spinkavat v noci prvy nocny spanok 5-6 hodin od deviatej do cca pol tretej. potom sa krasne napapa spi dalej. ale dr. povedala, ze ho treba zobudit, ze 6 hodin je naneho vela, ze treba po 3-4 hodinach ho prilozit. to mi ale velmi nie je po voli, lebo aj vcera sme to skusili, ale on sa aj tak nezobudil, tak sme ho vratili spat do postielky a pockali az sa sam zobudil.
myslim si, ze mam asi pomaly tok mlieka, lebo ked papa asi tak 10 minut, tak sa zacne odtahovat a uz je problem znova sa prisat, tak som zacala so stlacanim prsnika a trochu sa to zlepsilo, vidim, ako pekne prehlta, ale ked uz mliecko prestane tiect, tak sa znova odtiahne. potom ponuknem druhy prsnik a ked aj ten "vypije", tak este skusim znovu ponuknut prvy.
a tiez ma asi reflux, lebo po papani niekedy grcka, co je ale neprijemnejsie, tak vidim, ako naprazdno prehlta, ako sa mu mliecko vracia a niekedy sa z toho zakucka a potom samozrejme place.
naozaj velmi chcem zostat pri kojeni, myslim, ze mliecka mam dost, len ako keby ho nevedel vsetko vytiahnut.
alebo ho mozem mat malo? zatial som mlieko este neodstriekavala. je to potrebne?
velmi tuzim, aby mi zacal priberat a bolo vsetko ok.
inak teraz vazi 4300 g, co vraj na jeho vek je dobre, len ten prirastok je malicky.
prosim porad, co mam spravit, aby som plne kojenie zachranila, velmi ti dakujem.

gabii83
30. júl 2009

este nieco aky je tvôj nazor na grahamove rozky surovu mrkvu a na vsetky surove ovocia a zeleninky nastruhat a tak dat??
piskoty??
dakujem....
pekny vecer

annag
30. júl 2009

prepáčte, len v rýchlosti, mám choré deti, nestíham ....

gabi, sušienky by mali byť len na príležitostné papanie, rovnako ako u straších detí či dospelých, ale bábo ozaj potrebuje prežúvať a masírovať si ďasienka, čo sa dá dosiahnuť aj iným jedlom - príkrmy by nemali byť mixované, iba popučené primerane k spchopnostiam bábetka práve preto, aby sa učili prežúvať, aby si masírovali ďasienka ...

zuzikmeduzik - každá kvapka MM sa počíta 🙂 , ak dodržiavate i v lete základné hygienické pravidlá, bábetku dávate aj tými niekoľkými ml vynikajúci multivitamín . Osobne som odsávala celú zimu a jar MM pre svoje staršie deti a celú zimu neboli choré - myslím, že MM tam svoj podiel zohralo. Ak Vás to teda neobmedzuje, ste zvyknutá, je to výborné a smelo pokračujte hoci aj do roka. Riziko infekcie je malé - stačí si umyť ruky, a manipulovať s vyvarenými pomôckami (lyžička, pohárik ...), prípadne čím skôr schladiť ... ani v lete sa nemá čo stať. 🙂

sivka, preberieme to podrobne, napíšem do IP

macikjm
30. júl 2009

katka...nech su deticky skoro zdravucke.. 😉 🙂

labutka
30. júl 2009

ahoj anna, chcem sa opýtať na tvoj názor.
s adamom skúšam BKM, vždy pri rannom kojení mi kaká. chcem sa preto opýtať, či nieje nevhodné, že ho v strede respektíve pri konci jedla dám dole z prsa vykakať a potom ho zabalím a dojeme...
on sa vždy začne tak vrtieť a púšťať sa, a to už viem že treba rýchlo odbalovať a kakáme...

a nemáš (alebo niektorá z vás) náhodou nejaký tip, ako mám mojej mame vysvetliť, že keď krpca kojím, že nepotrebuje nič iné? ona mu už poza môj chrbát dala vodu, aj keď dobre vie, že s tým nesúhlasíme; a stále mi hovorí, že či mu už nedám vodu...

dooscoby
31. júl 2009

ahoj annag...tak sa znovu hlasim..poprosim o radu popripadne aj ine maminy ak mate skusenost...dcerka mi posledny tyzden zacala malo kakat kazdy aj druhy den velmi hustu kasovitu stolicu zlto hnedej farby bez zapachu a byva jej v celku hodne...vzdy z nej vyjde len taka husta kasicka....moze takato stolica u plne dojceneho babatka byt..nic ine okrem mliecka jej nedavam...mali sme pred skoro 2 tyzdnami ockovanie proti pneumokom a rotavirusom tak si myslim ci to nemoze byt aj reakcia...nasadila som aj probiotika ale zatial ziadna zmena a lekarku mame az v pondelok..prosim poradte vdaka

zuzikmeduzik
31. júl 2009

annag, dakujem velmi pekne za odpoved, vazim si Vas cas aj Vas nazor....povzbudili ste ma, uz som to odtlacanie skoro nechala...prajem, nech sa deticky co najskor uzdravia 🙂

tin007
31. júl 2009

dooscoby, malo by to byt ok, jednoducho lepsie spracuva mliecko a menej pusta von. cika normalne? t.j tch 6-8 pocuranych plienok denne? ak hej, tak sa nestresuj, pre tvoj klud to mozes dr spomenut.

wali
31. júl 2009

mile maminky, prosim vas tiez o radu, resp. vas nazor. neviem, ci annaq bude moct odpisat, tak budem rada, ak sa ktokolvek vyjadri. nasa Lucka ma len 10 dni a chcem sa spytat, ci je to v poriadku, ak sa v noci vobec nezobudi na kojenie. doteraz sa budila 2x za noc na papanie, no tuto noc celu prespala a papala az rano (od 9 vecera do 5 rana bola bez kojenia). pri prvom synovi sa nam toto nestalo, ten sa poctivo hlasil o mliecko aj 6-7x za noc. robim si preto starosti, ci je to v poriadku alebo nie je? Lucka ma este novorodenecku zltacku, viem, ze pri nej su deti spavejsie, ale zeby az tak?? 😖 pediatricka nam zatial na zltacku nic nedala, nie je vyrazne zvyseny bilirubin, len ze ju klasicky mame davat ku oknu. poradi nam niekto?

tin007
31. júl 2009

ahoj wali, ak sa nemylim, tak by nemala byt viac ako 6 hodin bez kojenia, takze to podla mna dobre nebude. treba ju budit (aj kvoli tvojej laktacii, nech sa ti zbytocne neutlmi). ten spanok je s najvacsou pravdepodobnostou vysledok zltacky a jej liecenie podporuje aj kojenie

labutka
31. júl 2009

wali, ja sice niesom taka odbornicka ako annag, ale adam mal tiez novorodenecku zltacku, a prave kazali castejsie prikladat, lebo potom castejsie cura a kaka a tym sa telo zbavuje bilirubinu...

opica
31. júl 2009

wali, bud kludna, mne toto iste robil gregor zo zaciatku a pytala som sa aj lekarky a ta na to,ze len nech ho nechame spat. neboj sa, ono sa to zmeni. nam spaval 6-7 hodin v kuse (hrozilo aj viac, ale ked som uz mala strasne naliate prsia, tak som ho nakojila). teraz je to uz len 4-5. ved ona si to cez den vynahradi 🙂
a predsalen je este unavena z porodu, tak dospava, babulka 🙂
aspon dufam,ze som to napisala spravne, ze ma nesfukente ostatne 😉

annag
31. júl 2009

ahojte, takže pokúsim sa v rýchlosti, máme doma lazaret 😀

labutka - no v záujme BKM to až tak nevadí 😅 , dojčením sa bábetku v brušku všetko pohne, preto sa mu aj chce kakať, využívaš to, malému to nevadí, tak to nevadí ani dojčeniu . mamičke povedz, že MM obsahuje 87% vody a bábo ani v našom - miernom pásme, ani v tropickom - niekde pri mori, nepotrebuje pokiaľ je plne dojčené na požiadanie žiadnu inú tekutinu. Má na to známe " predné mliečko ", mliečko mu uhasí smäd a zároveň mu dodá energiu na to, aby horúčavu zvládol - už len udržať si správnu teplotu tela je pre organizmus riadna námaha, dojčenie - prísun MM mu v tom veľmi pomáha. 🙂

annag
31. júl 2009

dooscoby, je to normálna stolica,môžeš byť spokojná. Dojčené bábo nemáva formovanú stolicu - to by bola svetová rarita, ale hustá, riedka kaša ... môže byť 🙂

annag
31. júl 2009

wali , ak bude prijímať viac mliečka, žltačka i spavosť by mala ustúpiť. Maličká potrebuje veľa piť - koľkokrát kaká a ciká za 24 hodín?

Snaž sa využiť čas, keď je hore. Pretože bábo so žltačkou keď spí hlboko, tak sa napriek prebudeniu nemusí dobre napapať, iba cucká. To znamená - sleduj, kedy aktívne pije, dojči zakaždým z obidvoch prsníkov, vystriedaj ich aj 2 či viac krát.

Ak bábo ozaj pije mliečko, vidíš, ako mu počas dojčenia pri pití klesá hlboko brada, pri poklese nastáva pauza - vtedy má bábo plnú pusu mliečka, po návrate brady počuješ, ako mliečko preglglo. Ak už bábo na prsníku nepije mliečko, iba cucká , pohyby sú plytké, jemné, rýchle, bez pauzy, prsník ľahko vytiahneš.

- počas dojčenia využívaj stláčanie prsníka - teda keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť čo najďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy bábo si vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo. Keď už stláčanie nefunguje, ponúkni prsník druhý a pokračuj rovnako. Ak druhý prsník bude odmietať - nie je hladné a netreba ho nútiť. Ak by bábo bolo nepokojné aj po vypití druhého prsníka, vráť sa opäť na prvý, druhý .... Dojči dovtedy, kým stláčanie prsníkov funguje - teda kým bábo ozaj pije. Samozrejme, môžeš ho nechať i cuckať prsník, no maj na pamäti, že vtedy už ide o uspokojenie iných potrieb. Napr. sa chce tulkať, mojkať, cítiť bezpečne, upokojiť .... Počas cuckania bábo niekedy začne piť vďaka reflexnému spúšťaniu mliečka - prebudí ho silnejší tok mliečka, no je lepšie odsledovať, kedy od začiatku pije a prsníky vystriedať. Bábo na prsníku zaspáva pri spomalenom toku mliečka - tkže vtedy treba vymeniť prsníky, ak to nepmôže, netreba ho do dojčenia nútiť, radšej nech si pospí, naberie sily a opäť, povedzme o hodinu nadojčiť opäť ...

Stláčaním predĺžiš aktívny čas na prsníku možno o minútku - dve, ale za ten čas prijme možno ešte veľa mliečka. Čím viac mliečka vypije, tým menej spavá bude a tým sa viac bude na dojčenie hlásiť.

pozri napr. toto video:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

labutka
31. júl 2009

fuha, ako tak citam o tom kakani, tak adam mi posledny tyzden kakava kazdy druhy - treti den, co mi nerobi starosti, lebo cika aj prdi normalne, ale ked kaka, tak uz to nieje taka neforemna kasa, ale ako keby sulky... ked to vylievam z nocnika, stale to drzi ten svoj tvar. co si mam o tom mysliet?

gabii83
1. aug 2009

annag nech Ti deticky cim skor uzdravia 😉

wali
1. aug 2009

naozaj moc dakujem vsetkym za rady. tuto noc to opat vyzeralo na nepreruseny spanok, tak som malu na kojenie budila.
annaq, dakujem za rady, zvlast ked mas doma svoje starosti. tvoje rady som si precitala az teraz a mas pravdu, cez den je Lucka casto pricucnuta aj pol hodinu a casto prsnik len tak podudlava. viem presne kedy pije a kedy len dudlikuje. nechavala som ju vsak na prse kvoli tomu, aby aspom nieco papala, lebo po chvili dudlania, zacala zase papat, a okrem toho, ked jej prso pri dudlani vyberiem, hned protestuje. vyskusam to stlacanie, nevedela som o tom. pri Jakubovi nic take nebolo treba, bol to velky hlados a aj kojenie nam islo krasne. pri Lucke to je na zaciatku vzdy bolestive, uz som skusala striedat polohy, ale nepomohlo to. proste na zaciatku prsnik tak chnapne, ze to strasne boli, a az potom ho ma v pusinke tak, ako ma mat - teda aj s dvorcom.
s cikanim problem nemame, myslim, ze ma tych 7-8 plienok nie uplne precikanych, ale mokrych urcite. zato s kakanim je to ine - vcera napr. nekakala cely den a az na druhy den sa pokakala teda poriadne. ale v porodnici mi vraveli, ze to je v poriadku, ked babo nekaka - to sa nam stalo uz tam.
mam pocit, ze cez den je Lucka casto hore, a vydrzi aj hodku a pol-2 hodinky, ale zeby to potom potrebovala dospat v noci je asi blbost, ze? takze mam pokracovat nadalej v budeni v noci?

annag
1. aug 2009

wali, maličká potrebuje určite viac piť. To znamená - dôsledne sleduj, kedy ozaj pije, ak začne cuckať napriek stláčaniu, hneď ju prehoď na druhý prsník. Vystriedaj ich aspoň 2x pri jednom dojčení. Máš mliečka dosť, ale malá ho nepije toľko, koľko by mala. Ak v priebehu polhodiny vystriedaš prsníky aspoň tých 2x - neviem, uvidíš podľa stláčania, začne sa určite v priebehu niekoľkých hodín - dní sama aktívne na dojčenie hlásiť. Teda, ona sa možno i hlási, ale potrebuje dostať prsníky - teda ak je hore povedzme hodinu, tak ju nadojči opäť. Ale myslím, že ak jej ponúkneš prsníky počas dojčenia viackrát, tak aj spokojne skôr zaspinká .... a po hodine, či dvoch sa opäť prebudí na papanie i sama. Ozvi sa najneskôr zajtra, napíš, ako papala a budila sa, koľko cikala a kakala. 🙂

annag
1. aug 2009

labutka, to je OK 🙂 , myslela som tuhú suchú stolicu ako keď je zápcha u staršieho dieťatka či dospelého

annag
1. aug 2009

ďakujem gabi i všetkým ostatným, inak deti majú vírus, vracajú, maličká má i hnačku ... takže momentálne opäť plne iba dojčím, maličká je často na prsníku, niečo vypije, vygrcká , vypije, vygrcká , ale dúfam, že vďaka tomu sa nedehydruje a infúziám i nemocnici úspešne vyhneme .... keby som ju nedojčila, zrejme už by v nemocnici bola, prsník je jediné, čo je ochotná do pusinky vziať ... k letu a deťom také čosi patrí, dáko to zvládneme 🙂

mystery7
1. aug 2009

ahojky annag
trochu som si citala tvoje rady a vidim, ze je nas vela ktore ta potrebuju.
moj problem: maly sa narodil velky a aj doteraz pekne pribera. V poslednej dobe cca 2 tyzdne mame dost velky problem s placom. Cez den malo spi, je placlivy (place namiesto spanku) a stale je nastaveny na 2 hodinovy rytmus. Vsetci mi radia prikrmovat, lebo vraj mi place a nespi od hladu. ja sa snazim pit co najviac tekutin a aj poriadne jest. beriem aj homeopatika na podporu tvorby mliecka.
Kaka pekne a ani s brusko extra velke problemy nemavame.
Kupeme ho okolo 19:00, potom ho kojim a snazim sa ho ulozit. Ale skor ako o 21:30 sa nam to nepodari. Potom pospi tak 3-4 hodinky a uz sa dalej budi v dvojhodinovych intervaloch.

mam ho teda aspon na noc prikrmovat? alebo davat cez den cajiky? zatial davam len moje mlieko.

vdaka.

annag
1. aug 2009

mystery, je bež né dojčiť aj každú hodinu ak si to bábo vyžaduje, máte krásny režim. Pokiaľ pekne priberá, má dobrý prísun mliečka abola by veľká škoda ho dokrmovať, skôr treba zistiť prečo plače - v prvom rade, vyvýš mu matrac na 30 stupňový uhol, ukladaj ho na bok spinkať, kočíkuj.

musím však posúdiť celé dojčenie, len nestíham ... napíšem do ip a budem sa snažiť odpovedať čím skôr

annag
1. aug 2009

Ahoj, môžeš odpovedať priamo do textu, stačí krátko:

Ako často dojčíš
Ako dlho trvá jedno dojčenie
Ako dlho ozaj pije, nielen cucká – teda prisaje sa, spustí mliečko a začne intenzívne piť – ako dlho
Ponúkaš pri jednom dojčení obidva prsníky
Bábetko sa na prsníku hnevá, papá hltavo .... – kedy – opíš dojčenie
Mliečko strieka ak sa prsníka pustí počas dojčenia
Prsia sa veľmi nalievajú, nosíš prsné vložky
Bradavky Ťa bolia – pri prisatí, počas dojčenia, po dojčení, pomedzi dojčenie
Bábo má v puse biely povlak na slizniciach, infekciu, soor?
Používaš klobúčiky
Dávaš fľašu, cumeľ
Dávaš čaj – koľko
Dokrmuješ – koľko na 1 raz, koľko spolu za 24 hod? z čoho dokrmuješ?
Odsávaš? Čím? Koľko ?
V akej polohe dojčíš cez deň, v noci
Ako bábo ciká – koľko má pocikaných plienok za 24 hodín – tak dobre
Ako a kedy kaká za 24 hodín
Koľko bábo vážilo pri narodení, po prepustení, jednotlivé prírastky
Štikúta, grcká, máva koliku
Ako a kedy asi spinká , kedy ho kúpeš
Nosíš bábetko v šate, vaku ..., kočíkuješ
Polohuješ bábo – má zvýšený matrac, spinká na boku, nosíš ho vertikálne

hathor1231
1. aug 2009

babeny,
ja patrim k tym, ktorym veeelmi tato super osobka pomohla 😵
chcem sa len takto podakovat a popriat aj vam,nech vam to tak dobre dopadne ako mne a uzivate si kojenie a spokojne babatko ako ja 😵
je super,ze niekto taky existuje a robi to nezistne a s ochotou, to sa casto v tejto dobe nevidi...
prezivala som koliky s mojou malickou,bola som zufala,revala som kazdy den spolu s nou a nahovarala si,ze moje mliecko jej robi zle. urobila som vsak zakladnu chybu- dokrmovala viac ako kojila 😔 teraz,ked sme len na MM a malicka sa konecne vycistila aj z vnutra,je to o niecom inom. krasne pribera, spinave plienky ako na beziacom pase a hlavne ziadne krce a podrazdene brusko 😵 nic viac nepotesi mamicku,co chce kojit ako spokojne babatko 😵
babeny, nevzdavajte to. urcite to s jej radami zvladnete 😉

takze este raz- DAKUJEM ANNAG 😵 za rady aj za psychicku podporu a povzbudenie 😵

kesinka
1. aug 2009

Prosim ta Annag, ked budes mat cas, mohla by si sa pozriet na moj problem?:
mala sa narodila o 5tyzdnov skor s vahou 3000g, taraz ma 5100g.
Asi pred mesiacom a pol, som si vsimla, ze sa mi v lavom prsniku tvori menej mliecka.Ked som si odsala tak som mala 20ml a z praveho som odsala 130ml. Posledny mesiac si uz ale neodsavam. Pouzivala som rucnu odsavacku avent. Skusala som aj elektricku, len 3krat, ale posledne odsavanie bolo velmi bolestive ( prave na lavom prsniku ) tak som s el. skoncila.
Kedze som mala v lavom prsniku menej mlieka, castejsie som si prikladala malu na pravy prsnik.Lenze malej to uz prestalo stacit. Asi 3 dni dozadu velme plakala, mala som pocit, ze je to od hladu ( nic mi neslo z praveho prsnika ) tak som jej rozmrazila mliecko z mraziaku, vypila ho a krasne zaspala.
Kojime v 2-hodinovych intervaloch. Ked je horko aj castejsie.Ked sme mimo domu dam jej napit prevarenej vody alebo cajika na brusko ( mavala koliky ). Cez noc prespi 4-5hodin.
Posledne 2 tyzdne kojim najskor z laveho ( menej ) a potom z praveho. Kojime aj vo futbalovej polohe. Mala uz sem tam aj lavy prsnik odmietne( asi vie, ze jej nic moc nepojde )
Dnes som si skusala odsat, aby som rozbehla laktaciu a vysledok bol 10ml+ 10ml. Brala som aj homeopatika.
Stolicu mava raz za 4-5 dni ale aj raz za tyzden, Cika do kazdej plienky. Uz sa mi aj zdalo, ze mala zopar krat zelenu stolicu.
Nalievanie citim v pravom prsniku( je to ale velmi bolestive). Sem tam mi aj mliecko vystriekne. Z laveho mi vobec nestrieka. ani ked odsavam. Len kvapka. Sem tam.
Uz neviem co dalej skusit aby som mliecka mala v obidvoch prsnikoch a hlavnedost pre moju babulu.
DAKUJEM.

katkabod
2. aug 2009

Dobry den, Annag! Vsimla som si, ako skvele vies vzdy poradit mamickam, ked maju nejaky problem s dojcenim, preto by som ta velmi pekne chcela poprosit o radu- moja mala ma 10 mesiacov a mlieka som vzdy mala dostatok, resp. nadbytok. Ale posledne 2-3 dni mi zacala odmietat prsnik. Sice je uz pekne prikrmovana a uz papa mliecko len rano a vecer, ale vzdy sa az na mna radostne vrhla, ked som ju isla dojcit a teraz odrazu ani neotvori pusinku a musim ju doslova donutit, potom uz po narocnych peripetiach zacne papat. Neviem, co sa to deje, mam pocit, ze jej zasa idu zubky, uz ma 6 a asi jej znova vyliezaju dalsie, lebo vsetko zuje a aj horsie spinka, ale predtym mi toto nikdy nerobila, ani pri prerezavani zubkov,dokonca pri prvych hornych zubkoch mala aj 40 teploty a aj vtedy krasne papala. Mlieka mam urcite dost, lebo ked dcerku presvedcim, aby papala, tak rychlo a casto prehlta, proste je to pocut, ze ked potiahne, mliecka tecie dost. Inak papa pekne, tak ako doteraz- kasu, zeleninku s maskom na obed, aj vyzivku...Dost ma to cele trapi, lebo som ju chcela dojcit aspon do konca roka a je to taky neprijemny pocit, ze mam mliecko a mala ho odmieta, ked viem, ake je to stastie, ze nemusim davat umele ☹ ☹ ☹