Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
14. aug 2009

cikyta - jej satčí papať menej často, takže ju nechaj papať 6 x , ak jej to vyhovuje a ak si lepšie potiahne 🙂

annag
14. aug 2009

cibia, prežila si? 😅 , super 😅

annag
14. aug 2009

noricka - jasne že som zabudla, prepáč 😔 , pohľadám to - hádam sa to dá poriešiť, i keď neviem ešte čo , treba ma bombardovať 😅

annag
14. aug 2009

noricka, tam zrejme pôjde o nadprodukciu mliečka, ktorá sa prejavila len v slabšom priberaní .... posúdim to - napíšem do IP

vikina74
14. aug 2009

@annag Prosim ta, mohla by si nakuknut sem, myslim, ze jedna maminka by tam potrebovala poradit. Dakujem! 🙂
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

noricka
14. aug 2009

anng, vopred dakujem 🙂

annag
14. aug 2009

vikinka, už sa stalo - riešime to cez IP, je veľmi šikovná, tak tak dúfam, že to zvládne a bude opäť plne dojčiť 🙂

vikina74
14. aug 2009

Super, bola by skoda, keby prestala, ked uz ten zacinajuci zapal tak krasne zvladla. 🙂

kerstin
14. aug 2009

ahoj annag, chcela by som ta poprosit o radu... mam 10 tyzd. dievcatko. pri narodeni mala 4170 g, po odchode z porodnice 3980 g, 1. poradna 4500 g, 3. poradna 4950 g a posledna 5250 g. babatko kojim, nedavam jej ziadne caje ani vodu. kojim ju 6-7x za den, v noci sa budi iba jeden raz... mokrych plienok je 6-8, kaka raz za dva dni, nema zelenu stolicu... po kojeni sa spokojne usmieva, ale obcas sa stane, ze sa hneva pri kojeni... bojim sa, ze ma malo mlieka:( lebo ten mesacny posledny prirastok je slaby... mam ju v noci zobudit na castejsie kojenie? dakujem za radu...

emily76
14. aug 2009

mila annag, aj ja by som potrebovala poradit. Som mamicka 3 mesacnych dvojciatok. Od zaciatku sme mali s kojenim problemy. Male deticky, velke prsia a malo mliecka... vrazedna kombinacia. Tak som na radu dr zacala prikrmovat, pretoze mliecka som mala horko tazko pre jedno. ☹ No a babatka si na flasku zvykli tak, ze sa uz nechceli prisat vobec. Skusala som na podporu mliecka vselico.. vela pit, homeopatika, ale nic nepomaha. Kedze nechcu pit, odsavam si mliecko elektrickou odsavackou. Teraz ale mam uz maximalne pol deci na odstriekanie, niekedy ani to nie. Myslis, ze by si my vedela pomoct? Pred porodom som absolvovala pripravu, teoreticky som si nastudovala ako kojit dvojicky, velmi som sa na to tesila... a teraz si pripadam ako ze som sklamala. ☹ velmi dakujem za odpoved

jamily
14. aug 2009

Ahoj Annag! Mozno mi budes vediet poradit. Som cerstva 3tyzdnova mamicka. Doteraz mi to s dojcenim celkom islo, ale asi tak nejake 4 dni je mi mala nepokojna, hlavne cez den aj po dojceni sa casto budi, napina sa a place. Jedine co pomaha je moj prsnik, ktory si dudle . Ale po vybrati sa skoro vzdy znovu zobudi.Cumlik mi vypluva. Mna ale dost bolia bradavky, aj ked robim vsetko mozne preto, aby sa zahojili. Mam ich este popukane. A este k tomu ma dnes zacal strasne boliet pravy prsnik. Pocitujem v nom pichanie, silnu bodavu bolest. Malej som uz davala z neho aj papat, ale to bolo neznesitelne. Neviem, ci si teraz vecer mliecko neodsajem.Chodi mi domov aj poradkyna, ta je s kojenim spokojna, mala pribera, papa kludne, a pri prsniku je najspokojnesia na svete. 🙂 Na zahojenie si davam lanolinovu mast, aj si bradavky vetram a nic ☹ Teraz mam aj chladiviy obklad na prsniku, ale nejak nezabera. Uz som nestastna, aj som si poplakala. Ze vraj moze byt nekludna aj kvoli tomu, ze rastie a prisposobuje sa, ale ja neviem ako zvladnut to dudlanie a tu dnesnu bolest. Dakujem pekne za radu

cikyta
14. aug 2009

Annag-dakujem.Tak to skusim-budem menej často kojiť.

Jamily-že sa miešam.Tiež ked som mala 3 týždnove bábätko,tak ma boleli bradavky,boli popukane,pálili...Natierala som ich,vetrala až napokon po dlhých pár dnoch moje trapenie prešlo a bradavky sa zahojili.Oni mi ako keby trošku ztvrdli.Alebo lepšie povedané-si zvykli.Treba len vydržať a ošetrovať....Tiež mi tu aj Annag dosť pomohla vtedy.(Možno by som aj prestala s kojením,ale našťastie som našla super stránku,so super ženou 😉 )
Mne pomohlo asi najviac "vetranie".Držím palce!

fatulda
14. aug 2009

Ahoj Annag, ak by si mohla poradit aj mne...mam podobny problem ako emily, tiez mam dvojicky - 2mesacne, narodili sa predcasne, pritom mensia mala velmi nizku porodnu hmotnost, bola skoro 2tyz v inkubatore, cize ju krmili flaskou..druhu vacsiu som mala od 4 dna pri sebe, po mensom trapeni so slabym tahanim ju skoro od zaciatku plne kojim. Moj problem je ten, ze mensia babulka si zvykla na flasku a nechce mi sat z prsa, odsavam pre nu, ale k veceru uz mam tak malo mlieka, ze mi staci len pre jednu, takze priblizne 2 davky denne ju dokrmujem UM. Velmi by som chcela kojit ich obe, myslis, ze je este mozne ju to naucit? a mala by som viac mlieka keby sali obidve? Dakujem velmi pekne za radu 🙂

annag
14. aug 2009

fatulda - bolo by to možné, ale musela by si osobne spolupracovať s laktačnou poradkyňou. Maličká by sa musela učiť prisávať - je veľmi ťažké posúdiť,ako rýchlo by to išlo , možno rýchlo, možno nie - ale za pokus to isto stojí. Keďže odsávaš aj pre ňu - máš veľa mliečka, takže nemuselo by to byť márne. Maličkú by si začala dokrmovať inak, učila by si ju prisávať sa kŕmením po prste.

skús niektorej z nich zavolať, príde k Tebe domov a spolu sa o prisatie pokúsite , skontroluje aj prisatie prvej dcérky ... pokiaľ pri mene nie je uvedené inak, je poradenstvo zadarmo :

http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

-ešte k tvorbe mliečka a odsávaniu - neviem, ako často odsávaš cez deň, v noci, či z obidvoch prsníkov striedavo ...

- ak si doteraz neskúsila, kúp si senovku grécku - semienka alebo prášok - v čajovni alebo bioobchode , zaberá veľmi dobre a pomerne rýchlo v priebehu 1-2 dní

annag
14. aug 2009

jamily -

- asi píšem veľmi neskoro 😔

- prsník si vopred odsaj ak vládzeš a tak bábetko prilož . Ak nie, tak nevadí, iba dojči. Prsník si pred dojčením nahrej a vypi vždy teplý čaj. Avšak striedaj polohy, ak cítiš niekde hrču, tak zvoľ polohu, pri ktorej bude brada bábetka smerovať k hrči. AK nevieš ako, tak si bábo polož na stôl, na posteľ a tak ho prilož. Ak hrču necítiš, striedaj celú noc priečnu (klasickú, tanečník) polohu s futbalovou polohou.

- kúp si v lekárni zajtra ráno Caensten alebo Candibene alebo Imazol mastičku a natieraj si bradavku 3 krát denne v tenkej vrstve po dojčení, pred dojčením ju nezotieraj.

- ak často dojčíš, alebo dávaš prsník len kvôli cuckaniu, tak ponúkni ten, na ktorom si skončila - aby si si zbytočne nezvyšovala produkciu mliečka

- neviem, čo s ňou robíš po dojčení, skús maličkú nadojčiť, ideálne po ležiačky a nechaj ju na boku zaspinkať bez toho, aby si ju zdvíhala a dávala odgrgávať - mohlo by to pomôcť . Ak dojčíš po sediačky, tak ju len opatrne prelož na posteľ.

annag
14. aug 2009

emily76

- ozývaš sa už dosť neskoro 😔 - bábetká by sa mohli naučiť prisávať na prsník a dokrmovať pomocou cievky, no určite by to chcelo opäť naživo laktačnú poradkyňu a zrejme i pomoc okolia a obrovskú trpezlivosť - najmä spočiatku - ťažko povedať na diaľku, ale zrejme by to bolo dosť náročné naučiť ich obe prisávať sa - ale stretnúť sa s poradkyňou a pokúsiť sa o to, by stálo za to

- reálnejšie by teraz bolo skúsiť odsávať viac mliečka než doteraz - tu ide najmä o frekvenciu - odsávať treba aspoň každé 3 hodiny, oba prsníky po cca 20 minút - deň, noc. A samozrejme, využiť naďalej všetky bylinky ...

- tu je video o odsávaní:

http://newborns.stanford.edu/Breastfeeding/MaxP...

annag
14. aug 2009

kerstin, napíšem do IP, posúdime celé dojčenie 🙂

jamily
15. aug 2009

Ahoj Annag, dakujem pekne za rady, vyskusam, dufam zaberu 😉 Inak vcera som malu prikladala este k tomu bolavemu prisniku, hryzla som sice zubami nechtami, ale zvladla som to, a dnes je trosicku lepsie. 🙂 Potom napisem ako pokracujeme, pa

jajkar
16. aug 2009

Ahoj Annag,
chcela by som ta poprosit o radu, sme doma z porodnice 3 dni, a nie som si ista ci spravne dojcim, lebo malinka je po dojceni stale hladna a musim ju dokrmit Nutrilonom. U nas v porodnici totiz funguje system, kazde tri hodinky treba malu prebalit, odvazit, prilozit, odvazit, dokrmit!
My sme dosli domov, a spustilo sa mi mliecko viacej ako v porodnici, tak sme zacali dojcit, a to som si myslela, ze naplno. Musim podoknut, ze dojcenie trvalo cca. 15 min a hned zaspala. Ale mala bola hned za 20 min. hore a hladna, a to sa zopakovalo asi 3-4x a az potom zaspala. Nemozem ju predsa kojit 2 hodiny, a potom az bude spinkat, ked sa aj unavi aj napapa. Tak som zacala zase metodu ako v porodnici, prebalit, prilozit, prikrmit! Je to v poriadku? Ze ju dokrmujem, a ze ci ma ona potom neodmietne, lebo z tej flasky jej to ide lahsie. A mozem mat este tak malo mliecka? Lebo pri kojeni zacina krasne sat a prehltat, ale po 5 min sa mi zda ze uz len saje saje a malo prehlta a ju to aj uspava!
Dufam, ze mi poradis nejaky system, co by sme si vytvorili, a co najlahsie by sme kojili. Dakujem vopred!

babulka123
16. aug 2009

ahoj annag.. ja len ze naucili sme sa bez klobucikov... teda vacsinou, ak sa nedari tak dam klobucik na 3 min, vytvaruje sa mi bradavka a potom cucame normalne bez.. je to super, mliecko mam takze parada.. dakujem za rady..

mala stale spinka, je uzasna...
potiahne si aj 4 hodinky.. takze super.. pekne cuca 15 min, vacsinou striedam prsniky... no proste snazim sa podla toho co si mi pisala.. myslim ze to pojde.. uz ani bradavky tak nebolia.. len po prisati cca 10 sek. a potom je to viac menej prijemne.. hehehe dakujem

egyptanka
16. aug 2009

Ahoj jajkar,
citala som tvoj dotaz, kde ziadas o radu Annag. Z vlastnej skusenosti mozem potrvdit, ze po navrate s porodnice som prvych 4-6 tyzdnov nic ine nerobila len dojcila, zo zaciatku aj 15-20 krat denne. Teraz sa to ustalilo a kojime sa uz tak 6-8 x. Takze zo zaciatku nie je caste dojcenie neobvykle.
Takze by som flasku odlozila a radsej malu castejsie dojcila, lebo len castym prikladanim sa zvysuje tvorba mielka. Plati krivka ponuky a dopytu, cim bude mala viac pytat, tym sa ti viac vytvori mliecka.
Tym, ze ju teraz dokrmujes flaskou, moze mat za nasledok znizenie tvorby mlieka a velmi ju to moze mylit a moze sa uplne odstavit od prsnika co urcite nechces.
Urcite by som ti poradila, striedat prsniky ... zarad futbalovu polohu, ak malicka zaspava alebo si uz dudka vyuzivat stlacanie prsnika. Do cca 2 hodin ponukni rovnaky prsnik s ktorym si skoncila, ked uz napriek stlacaniu nebude aktivne pit prejdi na druhy a takto striedaj prsniky dovtedy kym malicka nebude syta.
Nezlakni sa rastovych sprintov v 3 a 6 tyzdni, kedy si bude malicka pytat castejsie, aby si zabezpecila vacsiu tvorbu mliecka, lebo sa zvysia jej naroky. Panika a dokrmovanie nie je vtedy na mieste.
Takze flasku umy, odloz hlboko do skrine alebo ju niekomu daruj a hor sa na dojcenie. Ved dojcit je tak kraaasne 😀
Ak som na nieco zabudla, Annag ma doplni. 😅

jajkar
16. aug 2009

ahoj egyptanka,
dakujem za odpoved, budem teda skusat co najcastejsie kojit, ale mam este problem, ze malinka mi stale zaspava na prsniku, aj ked jej prsnik stlacam a pomaham, ona je ako keby leniva. Mliecko skusim ked uz nesaje, to tecie, ale ona iba dudle a nepreglga.
Skusim asi casto menit prsniky, aj kazdych 5 minut, a pri tom ju hadam vyrusim a sa preberie.
Ale aj tak dakujem za rady, budem ich skusat.

annag
16. aug 2009

babulka123 - veľmi sa teším, dúfam, že klobúčiky pôjdu celkom preč 😅 - skús si ich vytiahnuť pred dojčením radšej odsávačkou, alebo si ich formuj ako vo videu, na ktorý som dávala predtým odkaz ... držím palce 🙂

jajkar, egypťanka Ti poradila veľmi dobre, ale napíšem Ti do IP, aby som posúdila celé dojčenie, aby sme čosi nezanedbali 🙂

leila120
16. aug 2009

Ahoj annag,
neviem ci mi budes vediet poradit alebo niektora z vas, mojho syna plne dojcim uz pol roka, vsetko bolo o.k. az teraz posledne noci sa mi dost casto budi, ale je to budenie take, ze zobudi sa o pol druhej v noci nacuca sa na 5-10 min, pusti prsnik a dalej spi a to robi pravidelne po hodinových intervaloch az do rana. Uz som z toho zufala lebo toto mi nerobil nikdy zobudil sa max. 2-3x za noc ale teraz je to aj 6-7x za noc. Mliečka mame dost a zacala som uz aj pomaly s prikrmami. Dakujem, Iveta

annag
17. aug 2009

leila120 - maličký sa nebudí pre hlad, správa sa ako typické bábo v jeho veku. Potrebuje Ťa cítiť, doháňa to, čo cez deň nestíha, kvôli zábave. Deti majú v noci v tomto období plytký spánok, často sa prebudia a nevedia rýchlo a samé zaspať - dojčenie uspáva, preto ho vyhľadávajú . Niektoré deti dojčenie neuspí, nedojčené deti musia mamičky nosiť, hojdať celé hodiny. Teda pokiaľ ho to uspí, môžeš byť ešte rada 😅 . Toto obdobie trvá tak do cca 9 -12 mesiacov, potom je to výrazne lepšie. Dá sa bábo aj odúčať , koluje tu postup podľa jednej knihy - nájdeš témy napr. AKo naučiť bábo prespať celú noc .... , ale je to vždy s plačom, dosť drastické pre niektoré deti...

babulka123
17. aug 2009

annag .. namiesto klobucikov pouzit odsavacku.??? vidis to ma nenapadlo.. skusim ..
nevadi ale to ze spinka tie 4 hodiny? v noci si potiahne aj 6... nie ze by som sa stazovala.. ale vyzera ze pekne pribera tak neviem ci to mam riesit??? mam ju budit alebo nie??

cibina
17. aug 2009

anka bola som na vikend u rodicov, zato podavam hlasenie az teraz 😀 stale zijeme a este raz vdaka

kvietocek7
17. aug 2009

ahoj annag - citam tu vsetky riadky o kojeni ale chcem ta poprosit o radu co v pripade ked sa babetko narodi 40tt+6 a po porode ma supavu pokozku z plodovej vody.Mam synceka ma 13dni a dost sa mu supe pokozka ako ked sa opalime na slniecku a potom sa supeme. Doteraz som pouzivala olivovy olej ale ono sa to nezlepsovalo,skusila som vazelinku a to trosticku lepsie zabralo ale zatial to nie je nic moc 😒
Chcem sa ta spytat
😨 co by bolo dobre na zmiernenie supania pokozky, ci nejaky pripravok do kupela alebo nejaky bylinny olejcek z lekarne?
😨 co je dobre pri nadche novorodencov (malinkemu sa tazsie dycha pri kojeni a preto sa mu podari ze sa nahlta vzduch)
😨 tiez sa chcem spytat co je dobre urobit pri kolike - nejake kvapky z lekarne,ktore?
domnievam sa ze malinky mal vcera vecer a to tym ze mal dost napnute brusko a dost sa vzpieral,vzpinal.Teda ono to prichadzalo v odstupnych intervaloch a dost silno plackal.
Vopred velmi pekne dakujem!

luciarichard
17. aug 2009

ahoj annag tiez by som ta chcela poprosti o radu mam 7 tyzdnovu dcerku ktora ma silny reflux pocas kojenia jej davam striekackou nutriton je to najjednoduchsie riesenie lebo lyzicku mi nechcela a z flase pit odmieta. Vracanie sme obmedzili "len" na jedno denne ale mala sa vtedy vyvracia statocne, mliecko jej tecie aj nosom vzdy sa bojim aby sa mi neudusila ☹ zvykne totiz vracat aj hodinu po kojeni ked je uz ulozena v postielke. A taktiso mame problem z odgrgnutim nejako nam to nejde... a to ju nosim aj pol hodninu. Takze sa chcem spytat:
Ako mozem malu ukludint ked pri vecernom kojeni strasne place a odtahuje sa od prsa ?
A ako jej mozem pomoct s odgrgnutim ?
Dakujem Lucia 😉

luciarichard
17. aug 2009

Este pardon zabudla som je pravda ze feniklovy caj nemozem pit ani ja ani mala pretoze sposobuje kyselinu ? Pretoze malinku pali zaha ... ☹