Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
23. aug 2009

nany100

- prepáč, ozaj som Vás preskočila niekoľko, už sa mi mamičky ozvali 😔 , chvíľu tu nie som a som zahltená poštou 😅

- to, že ju dojčíš aj v noci takto často a ona ťahá, je v poriadku a nie je to dôvod na prikrmovanie. Maličká sa zrejme len nachádza v rastovom špurte a potrebuje vypiť viac mliečka - Ty jej v tom nebrániš a to je super. Je to úplne normálne, pri dojčení je fajn radšej nemyslieť na to, ako bolo včera, každý deň môže byť iný, tiež niekedy moja malá papá raz za noc a inokedy aj 10x - dôvodov môže byť veľa, ale tiež je fajn sa tým nezaoberať príliš, nech si pije ako chce ... Pokiaľ takto na požiadanie dojčíš, mliečko sa nestratí ...

- nie je nič zlé, ak jej dáš prsník aj na ukľudnenie, veď to je jedna z funkcií dojčenia, pokojne tak môžete fungovať. Nemusíš jej ho dávať na prvý plač či hnev, no ak ju má chytať amok, tak to ozaj nie je dobré a je vhodné dať prsíčko - kdekoľvek a kedykoľvek, no a čo? Dojčiť sa dá aj na verejnosti, stačí prehodiť bábo plienkou, otočiť sa chrbtom ... myslím, že sa to dá i decentne a nenápadne prakticky všade... 🙂

annag
23. aug 2009

zuzula20

- prikrmovaním sa tvorba mliečka trošku znižuje a tým sa i spúšťanie môže oneskorovať. Maličká nepozná fľašu? Má cumeľ? Zjavne jej oneskorené spúšťanie nevadí, bábetká, ktoré fľašu nepoznajú nemajú s oneskoreným spúšťaním problém a dojčia sa veľmi dlho. Napriek tomu môžeš laktáciu trošku podporiť - ponúkaj obidva prsníky, daj i nejaké čajíky ... môže to však byť aj zúbkami, alebo tým, že sa rozptyľuje na prsníku ... takéto deti sú veľmi aktívne a s prsíčkom sa skutočne aj hrajú , v noci je to tiež tak?

annag
23. aug 2009

dooscuby - skutočne nič iné len to nechať tak,po 2 hodinách, po hodine, môže byť hladná a treba jej to umožniť, do 6 mesiacov nie je vhodné určite zasahovať do režimu a naťahovať intervaly. Niekedy si deti skutočne okolo polroka režim otočia, ale on sa po príkrmoch sám zmení. Cez deň sú v tomto veku príliš aktívne a nemajú kedy papať, v noci si to vynahradia.

annag
23. aug 2009

emode - len príliš uvažuješ 😅 - maličká sa správa úplne normálne, niekedy bábo pije od smädu pár ťahov, niekedy od hladu z jedného prsníka, niekedy od veľkého hladu z oboch. Maličká krásne priberá, dojčíš na požiadanie - mliečko nemáš prečo stratiť, bude tam , ak nezačneš predlžovať intervaly. - akýkoľvek zásah do dojčenia je veľké riziko, ktoré sa môže vypomstiť . Pocit preplnených prsníkov je skôr na škodu než na osoh - lebo ak sa mliečka tvorí príliš veľa, tak môže dôjsť napr. k upchatiu mliekovodov ... Ale určite sa Ti nenalievajú aj preto, že sa o mliečko bojíš - naliatie prsníkov cítiš vďaka oxytocínu, ktorý vyvolá spúšťací reflex, ak si v strese, že je mliečka málo, oxytocín sa neuvoľňuje pomedzi dojčenie, napr. pri spomienke na bábo, na to, že je čas dojčiť ..., ale len pri prisatí vďaka stimulácii bábetka.

prečo sa niekedy prebudí už o 23.00? Neviem 😅 ,ale viem, že to je tiež normálne a dôverne to poznám - niekedy do polnoci dojčím raz, niekedy vôbec a dnes som už 2x od 19.00 😀 Stačí, ak s bábetku niečo sníva, ak má zlú polohu čo ho prebudí, ak sa mu pohnú črievka, ak sa pociká .... čokoľvek ho môže v danej chvíli prebudiť, nie je to stroj, je to živé mláďatko, ktoré hodinky nepozná - ale pozná svoju mamičku a svoje prsíčka 🙂

katja78
24. aug 2009

Ahoj Annag,

po čase Ťa chcem znova poprosiť o radu.
BTW, čo si napísala pre Emode, sa tak krásne číta 😵

No, k veci, malinká si začala v noci častejšie pýtať, mám pocit, že aj mliečka je viacej, asi má špurt, a tak sa mi z večera do rána upchal mliekovod. Už som to mávala pri staršej, vtedy som vždy vedela nájsť to "zrnko piesku" a mliečko odtiaľ hneď vytrisklo. Len teraz mi to nejde ☹ Keď si chytím ľavý prsník na konci dvorca, tak v hornom vonkajšom kvadrante cítim takú strašne boľavú, asi centimetrovú "guličku", za ňou je žľaza plná mlieka a pred ňou sa ťahá na dotyk bolestivý mliekovod. Ten končí na bradavke, len to miesto je opuchnuté, tak mi to zrniečko nejde nijako vydolovať. Malú som na ľavý prsník priložila už asi 5x, ale zatiaľ nič 😒
Je ešte nejaký iný spôsob, ako by som to upchatie mohla odstrániť? Alebo to vyjde aj samo, ako bude malá piť?

Ďakujem veľmi pekne.

nany100
24. aug 2009

ahoj annag, veľmi pekne ďakujem...tak ideme bojovať ďalej 😉 ...nech má to moje mláďatko komfort, na ktorý je zvyknuté 🙂

zuzujan
24. aug 2009

ahoj annag, mam este male babatko 6 dnove, vcera nas pustili domov....
nastastie sme zacali kojit, aj ked mi ju v nemocnici 3x dokrmili mlieckom z flasky, mala teraz pekne papa
no papa hrozne moc....mne to nevadi, dam jej aj kazdu hodinu, len som trosku zmatena napriklad dnes, za cely den prespala dohromady tak 3 hodinky, a to vzdy tak po pol hodine .....vzdy sa zobudi a hrozne place, skusaala som uz aj hladkat, hupat, nosit, prebalit ale vzdy to skonci na prsniku kde mala po 5 minutach zaspi, ked ju dam do postielky za pol hodinu je hore a takto dokola
alebo na druhej strane som kojila hodinu v kuse, kazdy prsnik pol hodinu samozrejme stale zaspavala, vzdy ked som ju odtiahla plakala a cucala rucicky od hladu tak mi nakoniec tak vycucala bradavky az sa je nedali zachytit, podarilo sa mi juuspat cumlikom......

tak isto sa jej po jedle nepodari odgrgnut a mozno to ju tlaci pri spanku. Drzim ju na odrgnutie aj 5 minut, ale to ju vzdy preberie a je zas hore - najradsej ma ked ju hned od prsa ulozim do postielky

viem ze je este skoro ma len 6 dni a musime si na seba zvyknut, len sa bojim aby jej nechybal spanok a aby som mala dost mlieka, tazko sa mi da zistit kolko vypila a ci toho bolo dost....neviem to rozoznat.....kedze nespi myslim si ze asi pije malo..........mozno som to napisala trosku chaoticky len som sa potrebovala s niekym poradit, kedz to je moje prve babo a hrozne nerada by som skoncila pri dokrmovani
inak moje prsia vobec nie su tvrde,, naliate....mam ich praveze take make, bude to tym ze tak casto kojim????? ale snad sa mlieko stiha tvorit......

annag
24. aug 2009

len v rýchlosti
- zuzujan, posúdim celé dojčenie - napíšem do IP

- katja78, áno , vstrebe sa to i samé, no je fajn tomu pomôcť. Daj si na bradavku a dvorec teplý vlhký zábal - prevar vodu, trošku ochlaď , namoč do nej gázu a prilož na prsník. Alebo choď do sprchy a daj si naň dlhú teplú sprchu a popritom sa snaž mliekovd i ručne odsať. Následne odsaj prsník koľko pôjde aj odsávačkou ak máš a na taký prázdny prilož maličkú tak, aby jej brada smerovala k postihnutému miestu - ak nevieš ako , polož si ju na stôl, na posteľ a nakloň sa nad ňu - svojím ťahom by ju mohla rozťahať, prázdny prsník jej pomôže.

zuzula20
24. aug 2009

Ahoj Annag,
no mliecko z flase nedostava, ale ma taku specialnu flasku na caj, z ktorej jej to doslova tecie-otvor je velky, je to vlastne flasa pre deti, ktore sa oducaju od normalnej flase.
Cumel ma, ale len na spanie.
Kojenie v noci nie je problem, zobudi sa, z polospanku sa napapa a spi dalej. Vlastne ani neviem, kolko si toho pocucka a kolko normalne pije.
Mala ma vyse 10 mesiacov, za den ju kojim 5x. Uz mi niekto vravel, ze je to vela a ze by som mala postupne znizovat pocet kojeni. Neviem, ci je to vela alebo malo.

mimi21
24. aug 2009

ahoj annag,
idem aj ja k tebe po radu...
mala ma 3 mesiace, kojim, len poslednych par dni mam pocit, ze je menej mliecka alebo nejaky iny problem
zacinali sme tak, ze sme kojili takych 20 min, asi posledny mesiac malej staci 15minut, kojim cca kazde 3 hodiny, v noci mala spavala aj do 5
no a poslednych par dni mi mala po 5 minutach vypluje prsnik s placom, ked jej dam druhy, papa dalej
ked si ale stalcim bradavku, mliecko mi vyjde, taze bud je mala leniva, alebo je mliecka menej
stavalo sa mi to aj predtym, ale len zriedka, vcera uz bolo vecerne kojenie doslova boj, a zobudila sa mi uz o pol3
uz nemavam take naliate prsia ako kedysi, mala mi uprdostnuje lavy, v tom som mavala vzdy pocit, ze je mliecka viacej
beriem comunis ricinus, tie homeopatika a pijem aj caj od Hipp, pouzivame cumlik, ale nie je od neho doslova zavisla, vynimocne jej dam napit trochu caju z flase, ked sa jej napr. cikutka (aj ked viem ze si zasadne prti tomu, dobrovolne sa priznavam)
tak pls porad ako docielit, ze malej bude na jedno kojenie znova stacit jeden prsnik a nebude to taky boj ako teraz
dakujem vopred velmi pekne za pomoc

mici11
24. aug 2009

Ahoj Annag,

Uz si mi raz poradila. Teraz mam podobny problem. Samko ma 2,5 mesiaca, je plne kojeny. Uz som davnejsie som spominala, ze papa pahltne a zvykne mu vytekat z ustociek mliecko a ked si odgrgne, tak si sem tam odgrcne. Ale uz tyzden po kazdom papani a odgrgnuti ide aj grcka ☹ nie vela, nie prudom ale zakazdym ☹ ☹ ☹ Neplacka, ani brusko ho neboli len si myslim, ze to bude zrejme ten nestastny reflux ☹ Takze podbradnik musi mat stale a prezliekame sa castejsie 😒 Zajtra idem aj k dokyne, som zvedava co povie. Ale chcela by som poprosit o tvoj nazor, ktory si cennim.

A aby toho nebolo malo, neviem ci nemam menej mliecka, totiz Samko dnes papa kazdu hodinu, aj sa odtrhne od prsnika a ked mu ponuknem druhy dalej pekne papa. Inak zvykol az do dnes papat kazde 2,5 az 3 hodiny, vecer zaspi o 20,30 a zobudi sa o 5,30, napapa sa spinka do 7:00. Potom ide kolobeh papania 2,5 az 3 hodiny. Cez den nespinka skoro vobec, ma 2 polhodinove spanky. Ked ho uspim na rukach, alebo v kociku. Ale je kludny.

Dakujem velmi pekne za radu 🙂

annag
24. aug 2009

mici11 - takýto reflux má každé bábo a netreba ho riešiť, stačí polohovať, maximálne upraviť dojčenie . Dnes možno nemal svoj deň, možno ho pálila záha. Spinká veľmi málo, ozaj by mal oveľa viac, aby bol spokojný. AJ pre únavu sa môže dožadovať prsníka.

- neodporúčam dať sa nahovoroiť na zahusťovanie a takisto aj sono vyšetrenie by som oželela 😅. Mne je to také smiešne, bábo ide na sono, samozrejme, ak grcká, tak vidno, že mu potrava ide späť do pažeráka.... ale ak bábo prospieva, priberá, tak nejde o refluxnú chorobu či nejaké podobné ochorenie a nič netreba robiť. Okolo 3-4 mesiacov reflux kulminuje, potom sa jeho prejavy strácajú ....

- takže dojčenie by bolo treba zrejme trošku upraviť - polohu, posúdiť tok mliečka , aby hltavo nepapal a reflux si nevyvolával - grcká preto. napíš mi zajtra, akú ste mali noc a potom aj posúdime dojčenie 🙂

annag
24. aug 2009

mimi 21, netreba sa kŕčovito držať dojčenia len z jedného prsníka, ak má bábo obdobie, že potrebuje prsníky obidva, je to v poriadku a treba mu to umožniť - tým si vytvorí viac mliečka, ak ho je menej, lebo je napr. v rastovom špurte, alebo došlo k nejakej chybe a laktácia sa tým trošku utlmila ... posúdim celé dojčenie v IP, možno sa dozviem ešte čosi okrem toho, že fľašu už pozná 😅

mici11
25. aug 2009

Ahoj Annag, dakujem za odpoved. Noc sme mali dobru, tie mavame stale dobre. Cize Samko zaspinkal okolo 20:00 a zobudil sa 4:30. Napapal sa a spinkal dalej. Ked papa takto v noci teda lepsie povedane uz rano, tak nikdy nezvykne grckat. Papa kludne. Potom sa zobudil o 7:30, prebalili sme sa a znova sa napapal, po grgnuti nevrackal, ale trosku mliecka mu vytieklo z ustociek. Okolo stvrt na desat som ho uspala,ale prave teraz sa zacina preberat, cize spinkal trisvrte hodinku ☹ Ako ho mam polohovat?

No a u doktorky: povedala, ze Samko pekne prospievava a ze to grckanie je zrejme z toho, ze je pahltny a ze babatka zvyknu grckat. Sono zatial nespominala, nutriton spomenula, ale dohodli sme sa ze uvidime na dalsej poradni o 2 tyzdne. Na ten nutriton som nic dobre nepocula, kamoskinu dcerku z neho zapekalo ☹. Takze ako aj ty pises, radsej by som bola bez neho.
Neviem co by si este potrebovala vediet, ale bola by som rada, keby si mi posudila dojcenie. zatial velkaaaaaaaa vdaka 🙂

mici11
25. aug 2009

Este by som sa ta opytala, co vravis na gastrotuss? Ja som to brala pocas tehotenstva, lebo zaha ma neskutocne palila a zaberalo mi to. Vraj to mozu aj babatka.....

vinka
25. aug 2009

Anag áno páli má jedna bradavka lavá.Tam mám od začiatku problém dojčiť.Ja som sa potom rozhodla zájsť na gyndu nech sa pozrú či je to upchatý mliekovod alebo zápal.Ale sestrička mi povedala,že nieje to zápal asi zdurená žlaza.Ale keby sa zvýšila teplota tak naspäť.No a nebola ani teplota a do druhého dňa zmyzol aj červený flak.Tak neviem čo to bolo.Suseda mi povedala,že to asi začínal zápal.pri nej som sa bola poradiť ona dojčila 6 rokov.Tak má skúsenosť. 😉 Ale s tou lavou bradavkou mám problém od začiatku.Tak sa asi zle prisaje alebo neviem.Natieram si to bepanthenolom.No keby bolo na výber tak kojím len s pravej ale to nejde. 😀

No ale mne malá už 8 den je bez stolice.Ešte som nedávala ani RR.Dnes som volala s detskou dr.tak mi kázala prevarenú vodu jej dať po ližičkách. 😕 Má mesiac aj týždeň.Pôjdem na prtechádzku tak jej chcem kúpiť RR či nevylezie z nej niečo. 🙂 čo ešte môžem urobiť? 😕 Dakujem za rady Annag.

mici11
25. aug 2009

No teraz poobede si behom 2 hodin grckol 5 krat ☹

carodejnica
25. aug 2009

Ahoj Annaq,
opäť mám jednu otázku.
Už som tu raz písala, že v zásade nemám žiadny problém, kojím rada, 2-mesačné dievčatko pekne priberá.
Kojím cez deň každé 2-3 hodiny, v noci sme mali taký režim, že posledné kojenie okolo 20:00-21:00, potom sa zobudila medzi 24:00-2:00, a nasledovalo až ranné kojenie okolo 4:00-6:00. Čiže zhruba jedenkrát v noci sa mi zobudila, že je hladná.

Posledné 4 noci mi však dievčatko prespalo celú noc, t.j. prespí v noci 6-8hodín, a ja pochopiteľne s ňou.

Môže to mať vplyv na tvorbu mlieka?
Bojím sa, že sa mi mlieko prestane tvoriť, ak bude v dojčení taká dlhá pauza. Prsia mám ráno naliate, ale nie bolestivo a mlieko mi samovoľne nevyteká. Cez deň sa pekne napapá, necítim že by som mala problémy s nedostatkom mliečka.
Nemala by som si dať v noci budíček a odstriekať si mlieko? A ak áno koľko minimálne by som mala odstriekať, aby som "oklamala" prírodu? Problém je v tom, že momentálne nemám mraziak, len výparník v chladničke, kde nemôžem dlho skladovať mliečko. A nechcem ju denne prikrmovať fľašou.

Ďakujem za odpoveď.

annag
25. aug 2009

carodejnica - môže prespinkať celú noc, pokiaľ takto pekne papá cez deň, odsávať netreba, prsia si zvyknú na novú potrebu. Hlavne si to uži, o pár týždňov, dní môže byť všetko inak. Pri dojčení niekdy nevieš, čo bude zajtra 😀

annag
25. aug 2009

mici, no a čo keď i grckol 5x 😅 , napíšem do IP , posúdim dojčenie a dačo vymyslíme, nech grcká menej 🙂

kocurko1
25. aug 2009

Ahoj Annag,
chcela by som sa opytat, Ci je bezne, ze dietatko uprednostnuje niektory prsnik. Moja dcerka ma 3,5 mesiaca. Plne ju kojim cez den zhruba kazde 2,5hod, v noci prespi aj 7hodin,takze ju nebudim, neprikrmujem, cajik, flasu, cumel odmieta, aj pocas horucav zvladla max 2-3 lyzicky vody, potom sa aj tak obratila na prsnik, takze som ju radsej castejsie kojila a z oboch prsnikov.
Inak priberanie atd...je vsetko v poriadku, len ma posledne dni prekvapilo, ako som sa snazila zacinat stale inym prsnikom, mala prave do laveho zacala hryzt a smiat sa. Potiahla si par krat, znova zahryzla a smiala sa. Skontrolovala som, z prsnika mlieko tieklo, niekedy striekalo. Prestriedala som na pravu stranu, pekne tahala a ked sa otocila, ze prsnik je prazdny, vratila som ju znova nalavo. Potom ma uz nehryzla. To sa stava, ked kojim v sede. V lahu sa to este nestalo.
Chcela by som vediet, ci za tym nemoze byt nejaky problem. Dakujem.

annag
25. aug 2009

vinka,
- - mliečko, ktoré nešlo von cez bradavku kvôli bodke, sa začalo vstrebávať do okolitého tkaniva a to spôsobilo to začervenanie ...

ja si radšej posúdim celé dojčenie , dojčené bábo nemusí kakať aj niekoľko týždňov, ale radšej sa pozriem na to, či niekde nerobíš chybu ...

- bradavka - kúp si v lekárni Caenesten, Candibene krém a natieraj si po dojčení bradavku v tenkej vrstve, nechj mastičku voľne na vzduchu vyschnúť , pred dojčením nezotieraj - je tam infekcia, keďže bepanthen nepomáha, tak na 99% to bude kvasinková infekcia, aj podľa iných príznakov

annag
25. aug 2009

kocurko, môže reagovať na tok mliečka - on sa aj menej nalieva na pocit?

xixi7
25. aug 2009

KOcky, len vas chcem povzbudit. Mala som obrovske problemy s kojenim, predispozicie ziadne, male prsia, mama ani babka nekojili, dva zapaly, candidu a vdaka super laktacnej poradkyni som sa z toho dostala a po 6 tyzdnoch som plne kojila. A to som z nemocnice odchadzala len na umelej vyzive, potom som striedala umelu a pokusala sa bolestivo kojit, ked sa mi bolesti vyliecili, tak zas bolo malo mliecka, ale aj to sa s pomocou laktacnej upravilo.Asi 10krat som to chcela vzdat a 10 krat som si povedala, este skusim. Asi to vyslo aj vdaka nasej malej, lebo jej nevadil striedavy prechod z flase na prso a naspat. V nemocnici aj vsade som pocitovala strasny natlak na kojenie az laktacny teror, ale nikde som sa nedocitala ako to ma spravne byt a ci je sanca, ze sa to podari. Teraz uz viem, ze kojenie nema boliet a mne sa to nakoniec podarilo. Drzim vam palce. A hlavne nevzdavajte to prilis skoro, ale sa ani nikym nenechajte do nicoho nutit.

mici11
25. aug 2009

Xixi dik za povzbudenie 🙂

Annag diky si zlata 🙂. No a z toho grckania mozno trosku stresujem 😅 , ale vieš prvé dieta 😉

tinapp
25. aug 2009

Maminky,aj ja sa pridavam s povzbudenim a tešim sa, že som neskončila s kojenim vdaka ANNAG 🙂 .Od 20.5. sam mala problemy s kojenim a bradavkami ☹ Dnes sa mi zahojila posledna ranka . Pomoc a hlavne podporu som našla u annag.Nechcela som to vzdat, lebo prvu dcerku som kojila len dva mesiace a ma všetky možne alergie.Druhu dcerku som kojila 4 mesiace a teraz ,ked sa pozriem v denničku prečo som ju začala dokrmovat,tak mi je luto,že som nestretla nikoho,kto by opravil moje chyby pri kojeni.Vela zdravička ,lasky a mliečka 😵 všetkym maminkam 😉

annag
25. aug 2009

zuzula - je to dobrý počet - nedá sa povedať či málo, či veľa, ak je to počet, ktorý vyhovuje bábetku, tak je to fajn. Dojčiť sa má aspoň rok - do roka by som ešte dojčenie určite významne neobmedzovala, ak sa rozhodneš po roku , tak potom systémom neponúkať, ale dať, keď si bábo popýta. Bude si pýtať čoraz zriedkavejšie až si raz zabudne prsíčko popýtať celkom a odstaví sa aj samé bez jedinej slzičky. 🙂

annag
25. aug 2009

tinapp - a to si ich liečila správne len cca 2 týždne , som veľmi rada 🙂

xixi7 - super 😵 , a som veľmi rada, že si vyhľadala pomoc laktačnej poradkyne - práve toto je problém, mamičky sa boja poradkyni zavolať, stretnúť sa s ňou - ale sú to mladé mamičky, ktoré dokážu pomôcť, čím skôr mamičku vidia a začnú pomáhať, tým lepšie, ideálne hneď po narodení , ak si mamička nie je istá, tak hoci len na uistenie, že všetko robí správne 🙂

annag
25. aug 2009

odsavacka -

- odsaješ úžasné množstvo, paráda 🙂 , máš to tak pekne zariadené, že lepšie to asi v danej chvíli ani nemôže byť, super - mne je len veľmi ľúto, že sa bábo nenapapá, ak sa Ti tvorí dostatok mliečka - ona určite saje len bradavku a dvorec nie 😅 - keďže máš toho veľa naštudovaného, tak tam by už len osobný kontakt mohol pomôcť ... fakt by som myšlienku na výlet k poradkyni nezavrhla 😉

- pri takej tvorbe mliečka ako máš, sa mliečko spúšťa aj keď nechceš 😀 , takže si nemyslím, že by bol v ňom pes zakopaný, maličká samozrejme nie je zvyknutá na to, že mliečko netečie hneď, ale na to by si prišla - ak by si cievku vytiahla počas dojčenia, keď už mliečko tečie - keby dokázala ťahať naďalej aj bez cievky... ona sa určite len zle prisáva 🙂

annag
25. aug 2009

ak som na niektorú z Vás zabudla, ozvite sa prosím, lebo už si to tu na koníkovi pomaly hádžem, toľko otázok 😕 😅