Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

bianocka
27. aug 2009

Annag, znova Ta prosim o radu 😅 Minule si mi radila ohladom mojej nadprodukcie, velmi si mi pomohla.
Teraz by som Ti chcela napisat, ako to u nas momentalne s kojenim prebieha:

Malicka sa budi cca okolo 8.00 rano.
Cez den papa priemerne 6 krat (niekedy len 5, niekedy 7, pricom jej davam vzdy, ked si zaziada).
Jedno kojenie trva do 10 minut a papa vzdy z jedneho prsnika. (poloha vacsinou klasicka, niekedy lezata)
Vecer zaspava cca o 20tej az 21.00h.

Cize v noci je prestavka od kojenia cca 11 hodin, takze ja vzdy pred mojim spanim (cca okolo polnoci) odsajem mlieko z oboch prsnikov (cca 150 ml dokopy).

No a vcera som citala nejake clanky, kde sa pisalo, ze aby zena nestratila mlieko, tak by prsniky by mali byt oba vyprazdnene aspon 7-8 krat cez den a par krat aj v nocii. Mozno su moje obavy zbytocne, ale bola by som stastna, keby si mi Ty povedala svoj nazor na moje kojenie, kedze jeden prsnik je v podstate vyprazdneny cca 3x za den a raz v noci odsavackou.

Vopred velke dakujem, si super 🙂

kristies
27. aug 2009

ok, skusim, dakujem. Aj tak mam obavy, aby mi este viac neschudol, nuz sme aj tak dost chudy... 😔

kocurko1
27. aug 2009

Dakujem Annag. Zacala som ju nechavat dlhsie spinkat kym sama nepyta papat a hryzenie prestalo. Bolo to na lavej strane. Este raz dakujem.

vinka
27. aug 2009

Annag ja som ti včera odpísala na IP_čko dúfam,že ti došlo.No dnes som chcela ísť na kontrolu po šesťstonedelí a,že mu poviem o tom pálení a dr.nerobí joj ale ma to naštvalo. 😒
Annag a teraz ako s tou vodou dávať alebo nie.Lebo mne povedala to isté dr.aj ked som jej povedala,že čo ja viem kojené deti nepotrebujú nič ani vodu majú predné mliečko od smädu a ona,že hej ale aj tak trošku vody.A teraz neviem či jej mám dávať či nie. 😕

ingusa
27. aug 2009

Anag,dakujem za odpoved...tie bradavky viem ze mam znicene od zleho prilozenia od zaciatku ..mna to pocas kojenia bolelo a palilo ale myslela som ze to tak zo zaciatku asi bude...Klobuciky nechcem pouzivat,vcera som skusala opat bez nich,a ked je bolest neznesitelna tak ich davam znova...este na zaver,ked mam velmi naplneny prsnik,staci ak ho prilozim len k jednemu a na dalsie kojenie k druhemu?mohla by si mi este napisat ci mam teda maleho budit aj v noci,alebo staci hlavne cez den kazde 3 hod.V noci pije znova o 5 rano a naposledy o 10 vecer..
Dakujem za odpoved

lyongirl
27. aug 2009

Ahoj annag,
po dlhom čase sa zase na teba obraciam s prosbou o radu... 😉
Aby som išla po poriadku, tak v utorok sme boli na poradni a malý za posledný mesiac pribral len 250g, čo dr. usúdila, že je to málo a že mu moje mlieko už nestačí, tak kázala začať so zeleninou. Povedala, že ak nebude dobre priberať, tak budeme musieť prejsť na UM, čo by som nerada. Trošku ma to vyplašilo, tak som sa začala zamýšlať čo nie je zrovna najlepšie, lebo potom človek vymyslí blbosti. No a prišla som vlastne na to, že čo ak mu to MM naozaj nestačí? Síce sa hovorí, že MM sa prispôsobuje potrebám dieťatka, ale...
Malý papá od malička veľmi často, každú hodinu, občas vydrží aj dve, ale to len keď sme vonku, alebo zaspinká. Večer ide spať o 21vej a papá až nadránom okolo 5tej, občas si vypýta o 2hej. Čiže papá 1-2x za noc. No posledne si pýta aj 4x za noc a cez deň je na mne stále nacucnutý a ja som z toho totálne vyčerpaná. Mám pocit, že už ma celú vysal 😅
Dnes som ho nakojila a za pol hodinu bol zase upišťaný, tak som mu skúsila dať mrkvu a tak sa zalizoval a aj jej dosť spapal, na to že ju papá len 3 deň. Jednoducho sa naje, pol hodinu je dobrunký a potom už len mrnčí, piští a vymýšla dokým mu nedám zase papať. Neviem čo robiť, lebo sa to stále točí len okolo kojenia, pišťania a nechápem, že keď sa tak stále kojí, prečo tak málo pribral. Viem, že deti ako rastú priberajú menej, niekedy dokonca stoja na váhe. Malý má 6850g a 68 cm, čo sa mi zdá fajn, na to že sa narodil predčasne, síce len o mesiac skôr a s pôrodnou váhou 2910g a 48cm. Do pol roka by malo dieťa zdvojnásobiť svoju pôrodnú váhu a to sa stalo, len teraz som nejaká neistá po tej poradni a neviem čo. Budem rada, ak mi nejako poradíš, prosím 😉

mimi164
27. aug 2009

ahoj annag, môj 4 mesačný synček zaspáva väčšinou pri prsníku, všade čítam, že sa jedná o zlý zaspávací rituál. Mám sy tým niečo robiť alebo je to v poriadku? vďaka

ingusa
27. aug 2009

Annag,odpisala som vyssie,ale este doplnim na co som zabudla..pocikany je kazde prebalovanie tj kazde 3 hod.a kaka pri kazdom kojeni..v noci ked tak dlho spi je tiez pokakany..
Dalej som si dnes vsimla nad dvorcom a pod nim drobne cervene vyrazky a malemu sa na tele objavili tiez..nesvrbia..len po kojeni su bradavky krvavo cervene a palia..po cca 15 min to prejde..Myslis ze moze ist o nejaku mykozu?moze to byt aj reakcia na maleho?
Dakujem pekne...

annag
27. aug 2009

ingusa - áno, bude tam infekcia, kúp si Canesten alebo Candibene krém a natieraj zajtra hoci aj po každom dojčení, potom 3 krát denne po dojčení v tenučkej vrstve, pred dojčením nezotieraj. Mastičku nechaj voľne vsiaknuť do pokožky. Práve nešťastné klobúčiky, cumle ... sú neustály zdroj infekcie, kvasinky sa veľmi ťažko ničia...a veľmi ľahko osídľujú všetky "pomôcky"

ak bábo ozaj pije mliečko, vidíš, ako mu počas dojčenia pri pití klesá hlboko brada, pri poklese nastáva pauza - vtedy má bábo plnú pusu mliečka, po návrate brady počuješ, ako mliečko preglglo. Ak už bábo na prsníku nepije mliečko, iba cucká , pohyby sú plytké, jemné, rýchle, bez pauzy, prsník ľahko vytiahneš.

- počas dojčenia využívaj stláčanie prsníka - teda keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť ďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať, prsty uvolni, počkaj či sa nepustí piť sám a opäť stlač keď bude len cuckať - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy si bábo vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo. Keď už stláčanie nefunguje, ponúkni prsník druhý a pokračuj rovnako. Ak druhý prsník bude odmietať - nie je hladné a netreba ho nútiť. Ak by bábo bolo nepokojné aj po vypití druhého prsníka, vráť sa opäť na prvý, druhý .... Dojči dovtedy, kým stláčanie prsníkov funguje - teda kým bábo ozaj pije. Samozrejme, môžeš ho nechať i cuckať prsník, no maj na pamäti, že vtedy už ide o uspokojenie iných potrieb. Napr. sa chce tulkať, mojkať, cítiť bezpečne, upokojiiť

na tomto videu vidno stláčanie prsníka:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

tu vidno, ako bábo ozaj pije:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

a tu, kedy len cucká a pije veľmi málo:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

maličký sa potrebuje dostať k na tuk bohatému mliečku a potrebuje ho veľa piť. Stláčaním prsníka, prestriedaním aspoň 2 krát kým mu jeden nestačí sa to podarí. Teda daj ľavý, pravý a opäť sa aspoň raz vráť na ľavý a pravý. Nemá zmysel bábo budiť, ak spí veľmi tuho, treba využiť čas, keď je hore resp. čas, keď sa začína mrviť, preberať. V tejto chvíli je nehodné napr. používanie cumľa , pretože okrem infekcie môže klamať Teba - nedokážeš rozlíšiť hlad a takisto bábo - nemusí sa hlásiť na papanie častejšie. Takže ak ho má, určite s ním preč. Jedno dojčenie teda bude asi pomerne krátke, no efektívne - vďaka striedaniu prsníkov a stláčaniu.

annag
27. aug 2009

bianocka, myslí sa 7-8 x za 24 hodín. Ale každá mamička je iná, laktácia je súhra hormónov a sú mamičky, ktoré skutočne dojčia málo často, pretože ich bábo si na jeden krát vytiahne veľa mliečka. Ani sa nečudujem, že Tvoja malá papá tak zriedkavo, pri tej tvorbe mleička ako máš ... 😕 😅 nedávno som som mala mamičku, čo jej bábo papalo 4-5 krát za 24 hodín - rástlo, prospievalo a s prsníkmi sa nič neudialo ... Tá nočná prestávka je logicky taká dlhá, malá má veľa mliečka a bola by škoda ju budiť a zrejme by sa to ani nepodarilo. Takže radšej to rieš ako doteraz, myslím, že si oddýchnutá oproti iným mamičkám a veľmi Ťa to nezaťažuje, však 😅 V noci si ich tak ako píšeš odsaj a s laktáciou sa nič významné nestane. Ak by sa prsníky veľmi nalievali, odsaj si ich ešte ráno - opäť , ak Ťa to nezaťažuje . Tu si treba skôr dať pozor na tiché známky úbytku mliečka, takže sa nezľakni a zareaguj na nové požiadavky - ak si bude za nejaký čas pýtať častejšie, alebo z oboch prsníkov ... no pokiaľ sa prsníky neupchávajú,malá sa správne prisáva , mliečko sa jej neleje do pusinky, tak je to ok. o mliečko sa nedá len tak prísť, môže sa ho začať tvoriť trošku menej, ale to sa dá niekoľkými odsatiami či častejším prikladaním krásne opäť napraviť.

blesk44
27. aug 2009

mila anna,
ja nepotrebujem ziadnu radu, nekojim... mam dvojicky a neslo to... casto si citam tuto diskusiu a naozaj ta obdivujem, ako to vsetko stihas. chapem kojace maminky, ze chcu tvoju radu, uz si tolkym pomohla, ale obcas by stacilo precitat si par tychto stranok a clovek vie hned viac, aj ked si uvedomujem individualitu kazdej mamicky.

predsa len mam jednu otazku, ako si ty na tom s kojenim? napriek tomu, ze mas super teoreticke vedomosti a samozrejme aj prakticke, mavas niekedy nejaky problem alebo ta nieco trapi? napis aj o sebe, ked budes mat chvilku, velmi ma to zaujima.
vela sil a vsetko dobre

vinka
27. aug 2009

Blesk dobrá otázka.Už aj mňa to napadlo. 😀 😀

lovula
27. aug 2009

Milé maminky,

chcela by som týmto poďakovať Annag za tie všetky dni, čo so mnou mala rpezlivosť a radila mi ako odstaviť môjho drobčeka. Možno ho nebudem môcť dojčiť zo zdravotných dôvodov a vďaka nej to všetko prebehlo bez mojej bolesti v prsníkoch a bez plaču môjho slniečka.
Pomohla mi dosť aj po psychickej stránke, nakoľko veľmi zle znášam, že už kojiť nebudem.
A preto chcem aj Vám všetkým odkázať : aj ak máte akékoľvek problémy s dojčením, nevzdávajte to, je to to najkrajšie čo Vás s Vašim bábätkom spája. V tomto Vás nikto nenahradí.

Annag, ešte raz veľmi pekne ďakujeme

Martina a Adamko

annag
27. aug 2009

lyongirl a prečo by mal prechádzať na UM, druhý polrok je predsa o prechode na tuhú, prevažne nemliečnu stravu a potreba mliečnych dávok klesá, lebo ju nahrádza iné jedlo ....

- je ťažko povedať , či skutočne ide o hlad alebo ide o únavu. Unavené bábo na prsníku tiež vkuse visí a mamička má pocit že je vysatá. Niekedy sa to môže veľmi prelínať, bábo pocuckáva, pije skôr "predné " mliečko a menej priberá. AK mu vyhovuje kočík, treba to využiť a kočíkovať, nech má aspoň trošku "režim". Malý váži veľmi pekne , aj ten posledný prírastok je normálny, deti v jeho veku bežne priberajú niekde medzi 200-400g, však nemôže preiberať bábo donekonečna kilo mesačne, však by nám vyrástli obri 😅 . Pozrela som tabuľku, on sa krásne drží svojej krivky a posledný mesiac nebol výnimkou. Nie je to tak, že veľmi zle spí cez deň? Deti v jeho veku by ,mali stále po cca 2 hodínách bdenia aspoň hodinku spinkať, aby vládali a boli spokojné . ... No a nočné budenie je typické pre jeho vek a bude to tak možno ešte niekoľko mesiacov bez ohľadu na to, či ho napučíš kašou alebo nie 😀

annag
27. aug 2009

mimi164 - Ty si mama, je to Tvoje dieťa, ktoré na Tvojom prsníku zaspáva. Pokiaľ Ti to vyhovuje, si spokojná a bábo tiež, prečo by to mal byť zlý uspávací rituál? Je to krásny rituál, ktorý bábetku pomáha prejsť do ríše snov. Navždy to aj tak určite nebude, z bábetka bude veľké dieťa, ktoré bude zaspávať so svojou hračkou a na prsíčko si ani nespomenie, tak si to vychutnaj , nech si múdre hlavy píšu čo chcú 🙂

annag
27. aug 2009

Martinka, ďakujem a veľa zdravíčka a radosti z malého Adamka 😵

blesk44 - napíšem 😀

mimi164
28. aug 2009

annag, ďakujem

lyongirl
28. aug 2009

annag, ďakujem veľmi pekne 😉
Dr. sa vyjadrila tak, že ak by naďalej tak málo priberal, tak treba prejsť na to UM, ale ja som rozmýšlala skôr o inej alternatíve a to je dať mu zeleninu a niekedy cez deň ešte kašu/nechcem ju dávať na večeru/, nech priberá z toho a naďalej kojiť. Lebo aj ja si myslím, že teraz by sa malo MM postupne nahrádzať stravou, ak mu nestačí.

Ináč malý veru nespí dobre, máva také 3 pol hodinové spánky za deň, nieekdy je to o niečo viac, včera cez obed dokonca pospal 1,5 hodiny. Kočíkovať chodím doobeda a poobede, lebo cez obed mi starší spinká. Ináč malý je také nervózne dieťa, nevie sa uložiť, máme aj šatku, ale v týchto horkách je nám obidvom lepšie bez nej, lebo sa v nej neskutočne potíme. A s tým spaním je problém aj to, že starší ho kedykoľvek zobudí ☹ , lebo nevie pochopiť, že má byť ticho a nevykrikovať a pod.

S tou váhou si ma upokojila, tak snáď ak bude papať aj iné, tak sa to "upraví", aby bola dr. spokojná. Ešte ma napadlo, dieťa by malo prechádzať na stravu postupne a plynule, malý papá ešte len štvrtý deň zeleninu, môžem mu dať už aj ako druhé jedlo cez deň tú kašu, alebo mám ešte počkať a nedávať to hneď tak zhurta?

Ešte raz veľká VĎAKA!!!

lyongirl
28. aug 2009

ešte to nočné budenie, nevadí mi, len ma napadlo, že keď zrazu papal 4x a nie 1-2x ako predtým, či nie je fakt hladný...ale žeby nočné budenie nebolo o tom?

labutka
28. aug 2009

annag, este som sa ta chcela opytat, ty si ma napadla ako prva, ze urcite si pri svojich detoch nepouzivala flasu s cumlom. adam nevie pit s cumla, vzdy ho pri tom napina alebo len sa s tym hra. vitaminy mu davam bud z lyzickou, alebo zo zberacov mlieka. takze z pohara bude vediet pit, ale potrebujem nejaku alternativu, ktora by sa dala pouzit vonku. poradis mi nieco? rozmyslala som nad tymto poharom... http://www.babymarket.sk/index.php?page=view&co...
maju na vyber makke naustky (od 3.mesiacov) a tvrde (od pol roka)... myslis ze dojcene dieta bude vediet toto chytit do ust?
dakujem.

zuzula20
28. aug 2009

Dakujem Annag za radu. Slzicky asi budu pri odstavovani, ale skor u mna. Kojenie je krasne ked sa vie clovek popasovat s problemami a ma mu kto poradit 😉
Vdaka.

lyongirl
28. aug 2009

labutka - môj z toho nevie piť, hrá sa s tým tak ako s cumlom na fľaši. Akonáhle sa mu dostane do úst niečo gumové/fľaša, cumel, alebo aventový náustok/, tak sa s tým hrá a kúše to, vôbec nechápe, že sa z toho saje...

annag
28. aug 2009

lyongirl - veľmi dobre si rozmýšľala - treba dať príkrm a UM sa vyhnúť. Lepšia alternatíva UM v takomto prípade je dať bábetku 2-3 porcie mliečnych výrobkov - jogurt, čerstvý syr, acidko ... Okrem toho by som zaradila o týždeň-dva i mäso aby mal dosť bielkovín. Každý chod zaraď aspoň s odstupom 3-4 týždňov, lebo prechod na tuhú stravu je záťaž na tak malé telíčko. A druhé by som dala ovocie a až tak kašu - kaša je pre bábo "betón", priberať nemusí len z kaše - však je kopec jedál, z ktorých bábo normálne priberá - ryža, zemiaky , cestoviny ....

skutočne spí veľmi málo a práve to môže byť kameň úrazu, i keď chápem, že pri dvoch krpcoch sa to nedá 😅 , ale to nevadí, si za vodou, plne si dojčila a teraz prikmuješ a dojčíš, je to super. Vôbec sa s podávaním iných tekutín nemusíš ponáhľať, po príkrme daj prsník od smädu namiesto čaju, vzhľadom na to, že je predčasniatko by mal byť dojčený dlho, ideálne viac než rok. Dojčenie si udržíš tým, že frekvencia dojčení prudko neklesne . 🙂

annag
28. aug 2009

labutka,

odporúčam skúsiť to vonku s obyčajným pohárikom s náustkom bez ventilčeka - teda z toho obyčajného, čo ľahko tečie, lebo to pochopí oveľa rýchlejšie, až potom zvyčajne pochopí i takýto pohárik - ale každé bábo je iné , niektoré sa okamžite prisaje a ťahá ... alebo s uzáverom, aký majú malé minerálky či detské džúsy, to tiež môže ľahšie pochopiť ... i keď v prvých mesiacoch možno nebude ochotný piť vôbec nič a z ničoho, iba Tvoje prsíčka 😅

janea
29. aug 2009

Ahoj annaq

nasla som tu Tvoju temu, a teda klobuk dolu, myslim ze ak by si na zaklade tychto prispevkov vydala knihu, urcite by mala uspech, kazda rada je overena a je na nu reakcia a to nebyva caste. Naozaj mas moje uznanie ako to pri svojich detickach stihas.

Chcela by som Ta poprosit o radu. Krpec maly ma 2 a pol tyzdna, trosku bojujeme s kojenim, ale za dva tyzdne sme sa dostali nazad na porodnu vahu 3500g. Mame dost precikanych a pokakanych plienok, kojime v cca 2-3 hodinovych intervaloch, ale po relativne pokojnom dni o siestej vecer zacinaju placlive maratony, ktore trvaju priemerne 4 hodiny. Neplace len ked je na prsniku, a ked ho dam dole, hned naznacuje ze by znovu papal;) Jedine co pomaha je cumel, chyta doslova amok, kedy potrebuje nieco cucat, bez toho sa neukludni, nepomaha vobec nic. Trochu sa obavam ci mu mliecko staci, ci si ho vie vysat, neviem zatial rozoznat ci je prsnik dosaty a prazdny, nevidim v tom az taky rozdiel- pred a po kojeni. Alebo ci tieto place su kolika, skusam espumisan kvapky, zatial ziaden rozdiel nevidim.

V com je problem? Takze po prvom tyzdni som mala tak dopraskane bradavky ( kedze som ho na nich nechala pridlho aby neplakal ) ze som nedokazala kojit bez klobucikov ( viem ze sa to nema!!! ale ta prva bolest pri prisati bola na tych dopraskanych bradavkach neznesitelna ) Skusala som mast na baze lanolinu, teraz som ju prestala pouzivat, mam pocit ze na vzduchu sa to mozno lepsie hoji, aj ked ma tie ranky stipu a prsia su citlive na dotyk. Neviem si predstavit zas si ho prilozit bez klobucikov, ta bolest. Sestricky v porodnici vraveli ze maly sa prisava spravne, skusam kojit na futbalistu aj klasicky, neviem ci proste musim vyckat kym sa to zahoji a mozno to nebude tak boliet.

(Vraj z tych klobucikov) mi pred dvomi dnami stupla teplota na 38.1, prsia som mala dost horuce a do cervena, pricom jeden bol na tom horsie a tak mi lekarka nasadila antibiotika na baze penicilinu, ze vraj s nimi sa da aj kojit, aby som nedostala zapal. Dost som sa zlakla, vobec nie som fanusik antibiotik, tak zatial cakam, zjedla som sa tie dva dni tri paraleny, nasadila zabaly z kysleho mlieka. Teplota mi klesla na priemerne 37.3, prsia uz nie su take horuce, ale stale su zacervenale. Neviem sa rozhodnut, mam predsa zacat brat antibiotika, alebo existuje aj nejaky iny sposob ako si poradit s moznym zapalom?

Kojenie zacinam z toho viac "zapalenejsieho" (ak to je zapal) prsnika v snahe aby ho co najviac vytiahol a vacsinou si potom vyziada aj z druheho.

Je nejaka rada co sa tyka kojenia, alebo ten vecerny plac je pravdepodobne kolika, a musim vyckat tie ( dufam ze ) styri mesiace a potom sa to upravi? Chapem to spravne, ze kym pribera v ziadnom pripade neplace zo strasneho hladu a netreba prikrmit s UM? Neodsavam MM pretoze mam pocit ze by som ho "kradla" malemu a odsavacka na tych bolavych prsiach,,,, no, som rada ked si oddychnu pomedzi kojenia,,,,,,

Vopred Ti dakujem ak mi budes vediet poradit, a prajem krasny den.

slniecko26
29. aug 2009

Ahoj Janea! Naša maličká bola presne asi po takom čase od narodenia (2-3 týždne) taká istá!!! Ked bola na prsku spokojnosť veľká, akonáhle som ju dala preč veľmi nám plakala!!! Problém bol v tom, že bola hladná ale to sme my nevedeli. Stále sme si mysleli, že ked je tolko na prsníku hladná nemôže byť. Prvý den zaspala po plači od únavy. Mysleli sme si, že to má koliky. Nasadili sme espumisan kvapky ale nič nezaberalo. Takáto mrzutá bola len od nejakej 16 hod. do večera kým nezaspala. Další den to isté. Na tretí den sme s nou išli na pohotovosť lebo ten plač sa už nedal počúvať, srdce mi pukalo ked som to počula ☹ No ale tam nám tiež povedalli, že to je kolika, že ju určite bolí len bruško a s tým sme z pohotovosti odišli. Jedna naša známa je lekárka a tá nam poradila aby sme skúsili dať Nutrilon, tak sme aj tak uroblili, maličká všetko vypila a bola veľmi spokojná. Bola som dosť nešťastná z toho, že nemám dosť mlieka a nebudem ju asi dlho kojiť. Ale neváhala som sadla som k netu a hladala čo sa dalo. Našla som túto skvelú temu "Dakujeme Annag" a zistila som, že je to laktačná kríza a maličkú som podla odporučaní nechala na prsku prisatu ako dlho chcela a často. Mliečko sa opäť spustilo a teraz ho mám až veľmi veľa, tak mi Annag radí ako to upraviť 🙂 Je to neskutočne úžasná žena a nebyť jej už nekojím. Annag za všetko Ti ešte raz veľmi pekne DAKUJEM 🙂

blau
autor
29. aug 2009

Ahojte, ano suhlasim ANka je uzaaasnaaaa. Anka my sa este stale kojime 🙂 , a to som ho uz chcela odstavit. Ale on nie je zavislak a odstavuje sa sam. Drzim Vam vsetkym palce. A nech Vam to nadalej tak krasne koji, ci uz s Ankinou pomocou, alebo bez 😉 😉 😉

danka_ba
29. aug 2009

Janea skús krem na bradavky avent. Je sice trochu drahsi ale je super 🙂

annag
29. aug 2009

blau, slniecko, ďakujem 😵 a veľmi sa teším, že dojčíte 😵 😵 😵

- janea koliku posúdime v IP - lebo potrebujem viac informácií - IP - je interná pošta, nájdeš to celkom hore vedľa loga modrý koník

- no v zásade - klobúčiky spôsobili, že sa prsníky zle vyprázdňujú, mliečko nejde vonku, začalo sa vstrebávať do okolitého tkaniva a to sa zapálilo - treba ich vyprázdniť - správnym prisatím bábetka a dojčením v rôznych polohách - najmä kombinácia klasická (tanečník - priečna) ku futbalovej polohe. Pokiaľ teplota ustúpila, ATB netreba

- bradavky treba urýchlene preliečiť - teda vetrať a nasadiť správnu mastičku , máš tam zrejme aj infekciu

- klobúčiky na boľavé bradavky sú extrémne nevhodné - rozširujú infekciu, nehoja ich, naopak, môžu spôsobovať nové ragády, pod nimi to na prsníku doslova kysne a je to tá správna cesta pre kvasinkovú infekciu, ktorá tam už zrejme aj je, a preto sa nehoja

- odsávanie mliečko bábetku nekradne, naopak, mliečko sa tvorí len v často vyprázdňovaných prsníkoch - teda čím častejšie sa vyprázdnia, tým viac mliečka sa v nich tvorí. V tejto chvíli je nutné si udržať laktáciu - buď budeš aj odsávať aby zastavené mliečko išlo von, alebo sa prekonáš a budeš dojčiť bez klobúčikov a odsávanie nutné nebude

- kúp si v lekárni zajtra Canesten alebo Candibene mastičku ,zajtra po každom dojčení natri v tenkej vrstve, veľa vetraj a nechaj mastičku voľne vsiaknuť , potom už stačí len 3 krát denne, mala by si cítiť prakticky okamžitú úľavu - už v priebehu pár hodín

lemge
29. aug 2009

ahoj annag, v najblizsej dobe planujem malu odstavit.flasku nepozna doteraz....zaujimalo by ma ako si to s UM riesila ty,,ked si prechadzala z MM na UM(niekde si pisala ze tvoje deti flasku nepoznali)V com si im davala na noc umele mliecko?alebo ako si to riesila?

moc dcerku na flasku ucit nechcem,ale fakt neviem ako jej to UM vecer budem davat 😕 nevedela som na koho sa obratit-a ty si taka vyznala 🙂 dakujem