Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

gabii83
3. sep 2009

Velmi pekne Ti dakujem Annus 🙂
idem slecinke dat ranajky 🙂)

tanity
3. sep 2009

annag,
dakujem za tvoju odpoved...
1.spinkal by dobre, ale len na rukach alebo v kociariku...dost ho nosim, skoro stale, len obcas ho dam pospinkat do hojdalky alebo na prechadzke spi v autosedacke ci kociariku...niekedy je to aj zo 4hodiny, ale povacsinou len tak pol hodinky az hodinku. dost ma to jeho denne spinkanie trapi...nauci sa spinkat aj cez den? takze myslis, ze je to z unavy? myslim, ze mas pravdu, lebo akonahle da prsnik do pusy, pocmuka si a spinka...ale je to dost narocne na cas lezat pri nom a kedykolvek si spomenie v spanku, dat mu prso...hmm...od tej piatej, siestej uz spinka lepsie.
2. presne tak, vtedy mliecko vyteka aj z druheho prsnika..a pocut, ako doslova hlta, az sa zakasle...pomedzi dojcenie su bradavky citlive, amm pocit, ze su totalne rozzuzlane 😅 ...ale nepalia a nestipu, to bolo len vtedy na zac.infekcie...teraz len ta citlivost ostala...skusam znova kremovat aventom mastickou na bradavky...mam znova zacat s imazolom? neviem ani, ako dlho som ho mala brat, takze som cosi po tyzdni prestala..mozno to bolo este skoro a infekcia je stale tam..
3. a s tym kakanim mas pravdu, dost ho to dojcenie pohyna ku kakaniu alebo prdkaniu..len je to dost bolestive a neprijemne, ked ich tak natahuje...teraz mu bradavku vyberiem a pockam, kym sa ukludni, ale ked ho prilozim, je to opat tak...co robit?

a este som sa chcela spytat...uz asi 2 dni je to tak, ze cez den si pyta papat dost casto, no v noci sa budi len raz...spal mi 6hodin a potom 4apol...bojim sa o mliecko, ci sa bude tvorit, ked ma take velke prestavky...inak v noci nam spinka krasne od narodenia...len cez den nechce velmi sam v postielke..chce byt s nami, laska mala 😵 aj som si v noci poplakala, ze co ked uz stracam mliecko, som sisi...prsia su totiz maksie tych poslednych par dni. dakujem annag, vazim si tvoj cas a odpovede.

stija
3. sep 2009

annag
dakujem za pomoc. tvoje rady mi pomohli a mala sa pekne rozpapala, aj lepsie pribera. boli sme na prevazeni a z 320 g za 3 tyzdne (co povedala dokt. ze je malo) sme to teraz dotiahli na 370 g za 2 tyzdne. takze zostavame pri plnom kojeni. mame radost a este raz vdaka 🙂

missy97231
3. sep 2009

annag, aj ja sa chcem poradit alebo postazovat.
moj maly ma 4tt... pekne sme papali od zaciatku. bol to velky hladosko. vydrzal pri prsniku aj 15-20min, a potom u druheho podobne, alebo minimalne 10min. v poradni nas doktorka vzdy pekne pochvalila ze sme pekne pribrali,,, druha poradna +300g za tyzden, tretia poradna +250g za tyzden.
vcera sa to nejak poruchalo... od 7dmej rana sme papali kazdu hodinku (to sme zvykli aj predtym),ale... nechcel spat, a co ma najviac udivovalo bolo ze vydrzal iba 10min a potom uz nechcel az opat o hodku. vecer to bolo najhorsie... myslela som, ze zbehnem este o 9tej do tesca po nutrilon, lebo sa mi fakt zda ze papa malo 😒 a dnes - rano som mu dala MM z flase (to vypil v pohode, aj ked pil cca 15min,,, vydrzal), co som si o 5tej odsavala, kedze som po kojeni stale mala oba prsniky naliate,,, a po 2hodkach sme kojili, ale tentokrat vydrzal iba 5min, takze opat som musela odsavat ☹ teraz uz hodinku spinka,,, ale fakt neviem cim to je ze uz nevydrzi tak dlho ako doteraz? asi nasilu mu prsnik strkat do pusy nebudem,,, ale fakt nechcem aby som mliecko nejakym zazrakom stratila, a presli na UM 😔 a nemyslim si ze za 5min kojenia (dnes nez zaspinkal) sa napapa do sytosti... ale ked potom zaspal bez placu - zeby mu to stacilo???

crysmile
3. sep 2009

annag, tak som zistovala od svagriny odpovede na tvoje otazky:

1. Ked sa babo odtrhne, aj sa zakuckava?
Odpoved: Ano, odtrhne sa, aj zvykne zakaslat, alebo niekedy sa krci ked ma bolesti (kolika)

2. Mliecko mu z pusinky vyteka?
Odpoved: Ano.

3. Prsniky sa nalievaju velmi?
Odpoved: Ani nie. Ale odstrekujem raz za den.

4. Pomedzi dojcenie odsavas?
Odpoved: Raz za den, ale maly stihne vypit prsniky ze sa citim v pohode

5. Su prsniky plne alebo prazdne na pocit?
Odpoved: Skor plne.

6. Vyteka mliecko z druheho prsnika ked dojcis?
Odpoved: Myslim ze nie.

7. Kolko kaka a cika za den?
Odpoved: Kaka tak 3x za den, v noci v poslednom case vobec. Ide mu to tazko. Cika casto, prebaluje tak
kazdu 1,5hod az 2hod.

8. Prirastky na vahe
Odpoved: pri poslednom vazeni 300g za tyzden, potom dostal sopliky a zda sa ze papa menej.

Este som zistila, ze mu teraz ked ma koliku a odtrha sa od prsnika dava cez den kazdu hodinu, niekedy kazde dve hodiny, maly intenzivne saje 10min. Niekedy mu da len 5min. potiahnut, prebali ho, a znovu mu da, potom mu vraj menej zabieha mliecko. Ak treba este nieco zistit, zistim. Dakujem Annag za vsetko.

crysmile
3. sep 2009

A este som zabudla dodat, ze cumlik ani flase nedavaju.

crysmile
3. sep 2009

Aha, este ma napadla jedna dolezita vec, vraj ma soor.

vinka
3. sep 2009

Ahoj Annag.No mi sme dnes boli v poradni.Tak za 5 týždňov malá pribrala 800g ale povedala mi,že sa jej zdá,že má málo podkožného tuku.Tak nám kázala prísť na prevaženie o týždeň.No a ku tomu kakanie mi kázala dať detský čaj s harmančekom. 😒

olalka
3. sep 2009

ahoj annag. viem, ze tu radis ohladne kojenia. chcem sa spytat, mala ma 9 dni, rodila som cs, prve dva dni som malu skoro ani nevidela, nieto prikladala, potom sme skusali prikladat, malu samozrejme krmili z flasticky bebou a dokonca aj cajom !!! bola som zhrozena, ale co uz. ma stale dost problem sa prisat, strasne sa hneva, ked jej to nejde. kojim cez klobuciky, lebo mam strasne velke bradavky a to uz sa neprisaje vobec, na zaciatku sme to skusali, mala som ich dohryzene do krvi.
mam pocit, ze dojcim cely den a ona stale otvara pusinku, ze je hladna a hneva sa. niekedy pospi pol hodiny a je hladna zasa. skusam odsavat a podari sa mi max. 30ml za cely den. manzel ma presviedca, ze mam mlieka malo, aby sme dali nutrilon. pijem litre tekutin a mam pocit, ze prsniky sa skoro vobec nenalievaju. ale ked papa, vidim, ze jej tecie, lebo velakrat ma klobucik plny mliecka. tak fakt neviem, niekedy som z toho placu uz taka zufala, ze by som to najradsej vzdala.
aj ked ja si myslim, ze toho mliecka nemoze byt malo, ked mi v noci teraz sice po riadnom boji a snad dvojhodinovom placi a dojceni spala skoro 6 hodin.

oliverkaa
3. sep 2009

Ahoj annag.....
maly bol teraz chorucky,mal anginu aj vysoke horucky,chvalabohu je to za nami,ATB este stale berie....odmietal tuhu stravu,tak som ho len cisto dojcila...teraz dost casto kaka aj ta stolica ma silnejsi zapach.....dnes uz na obed spapal cistu mrkvicku.....ked mi bude aj nadalej odmietat tuhu stravu mam ho len dojcit?mam normalne potom pokracovat 3 x do dna tuha alebo mam zase zacat od zaciatku raz do dna na obed so zeleninou?..este som chcela,v noci ho stale kojim kazde 2 hod,nemyslis ze je to dost casto na 8 mesacne babo?skusala som uz aj hocijake kasicky,aj tie na lepsie spanie ale je to rovnake,stale si tak casto pyta....dakujem pekne za tvoj cas 🙂 😉

caly8
4. sep 2009

ahoj Katka 🙂

obraciam sa ne teba odborníčku zlatú opäť 🙂

začala som s príkrmami a samozrejme stále kojím, neviem akú má mať bábätko stolicu.. moja malá má skor takú zeleno-žltú a riedku s bielymi vločkami, niekedy takú kašovitú.. no a dnes mala prdnuté v plienke zelenú-svetlo zelenú... kaká mi do nočníčka ttak aj prdíky má také ako hnačku niekedy... teraz som jej posledné tri dni dávala banánik prvý krát tak neviem aká je to reakcia a či je to normálne 😒 alebo by som mala ja jesť viacej jogurtov alebo probiotík? ďakujem za tvoj čas 🙂 vždy si ma usmernila. ďakujem

annag
4. sep 2009

ahojte, veľmi sa ospravedlňujem, začiatok roka , prvý krát škola, škôlka ... musím fungovať hlavne ako mama ... budem sa snažiť čím skôr odpovedať

- tanity - mliečko sa nedá len tak ľahko stratiť, pokiaľ dojčíš na požiadanie, zbytočne nedokrmuješ ... mliečko sa nestratí. Prsia sa nemusia nalievať a mliečko v prsníkoch je. U Teba skôr ide o to, že mliečko sa spúšťa - presúva z hĺbky prsníka pod dvorec len po prisatí bábetka vďaka stimulácii bradaviek. Inokedy zostáva v hĺbke prsníkov - lebo Ťa bolia bradavky , máš pocit rozžužlania - lebo za normálnych okolností ani časté a prakticky non stop dojčenie nebolí a nie je nepríjemné , takže presne tak, nanovo natierať imazolom aj 14 dní , aspoň o týždeň dlhšie ako sa príznaky infekcie stratia, lebo mykotická infekcia je potvora a len tak ľahko ju nezničíš. Ak mamička pociťuje bolesť, nepohodu, neverí si ... mliečko sa ťažšie spúšťa

- nočná prestávka je normálna, nemusíš sa o mliečko báť, cez deň ozaj pôjde len o únavu, ak nechce spať dnu, tak jedine kočík, aby mal dlhší súvislý spánok. Pol hodina sa nedá považovať za spánok, tak ako bábo potrebuje jesť, potrebuje i spať. Ak mu vyhovuje kočík, kočíkuj, ak nosenie,nos ho ... treba len hľadať, čo na neho platí... 🙂

annag
4. sep 2009

crysmile - do IP, aby mi neušli súvislosti

annag
4. sep 2009

vinka, napíšem do IP, posúdim dojčenie, žiaden čaj prosím Ťa

annag
4. sep 2009

missy, napíšem do IP - musím si urobiť obraz, len podotknem - nikdy nie je vhodné testovať, koľko bábo vypije z fľaše a robiť z toho závery

annag
4. sep 2009

olalka

- klobúčiky sú veľmi, veľmi veľký problém - bábetko sa nedokáže ľahko dostať k mliečku, lebo sa prisáva nesprávne, ono si len tak trošku stláča dvorec. Ak si bábo dokáže vypiť dosť mliečka cez klobúčiky,tak len vtedy, ak má mamička nadprodukciu. No nadprodukcia často vedie vďaka rôznym komplikáciám, ktoré ju sprevádzajú, k predčasnému odsatveniu bábetka . Klobúčiky, nadprodukcia, často vedú k upchatým mliekovodom, kolikám bábetka, grckaniu .... Bábetko treba prikladať bez klobúčikov - bradavky nemôžeš mať také veľké, aby sa bábetku do pusinky nezmestili. Každé bábo sa učí správne prisávať , no pri klobúčikoch si jedine zafixuje nesprávny návyk. Samozrejme, u maličkej sa návyk podporoval dokrmovaním z fľaše. pri fľaši - cumli akejkoľvek značky bábo nemusí otvárať pusu dokorán - ak sa takto prisáva na prsník, tak sa prisaje len na bradavku, nechytí dvorec. No mliečko nie je sústredené v bradavke, ale pod dvorcom.

Vyskúšaj priečnu polohu - z nej sa ľahko prechádza do futbalovej, tiež veľmi dobrej polohy - v našom prípade si ho len posunieš viac k pravému boku a dáš pravý prsník:
Pri priečnej polohe napr. na ľavý prsník si bábo položíš na vankúš pred seba bez perinky. Chrbát máš opretý, si pekne vystretá, nie zhrbená nad bábetkom. Pravou rukou si bábo chytíš popod hlávku a ramienka - palcom spredu, ostatnými prstami zospodu až cez pravé líčko, akoby boli vankúšik pre neho. Dlaň a zápästie sa opiera o jeho krk a ramienka, rovno a pevne. pozri v mojom albume celý druhý rad fotiek. Pravou rukou - lakťom si ho pritlačíš k svojmu telu, tak, aby sa akoby ovíjalo okolo Tvojho tela. Ľavou rukou prsník pridržiavaš , prípadne vystrekneš trošku mliečka a bábetko prisunieš k prsníku tak, že jeho spodná pera bude čo najnižšie od bradavky - tak, aby bábo po prisatí malo v puse veľkú časť dvorca zospodu. V tejto chvíli sa pokúsiš o čo najväčšie ústa - prisuň bábo rýchlo k bradavke a bradavkou mu prejdi hornú peru od jedného kútika k druhému - len hornú, ak sa to nepodarí, odsuň ho a znovu pritiahni a prejdi od kútika po kútik. Akonáhle ju otvorí, bábo presuň na prsník: hlavičku bábetka pritom zakloníš a to tak, že mu zatlačíš na ramienka - tým sa mu sama zakloní a dostane správny smer - bábo uchopí najmä spodok dvorca, brada sa mu bude dotýkať prsníka, noštek nie, bude mierne odklonené - bude sa mu dobre dýchať. Brada je prvá, ktorá sa pri priložení dotkne prsníka.

- prsník sa nesmie hýbať, musíš ho držať
- bábo prikladáš k prsníku, nesmieš ho prsníkom naháňať

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

http://newborns.stanford.edu/Breastfeeding/ABCs...

annag
4. sep 2009

oliverkaa - kao vidíš, nebudí sa v noci pre hlad, dve hodiny je ešte fajn interval, povedala by som, že niektoré mamičky Ti iba ticho závidia 😅 , v jeho veku je to normál 🙂

- môže mať prechodné nechutenstvo, takže môžeš ho kŕmiť aj 3 krát ako papal, no zrejme bude papať len v menších množstvách, nevadí, aj lyžička stačí - pekne pomaly, ale nemusíš sa vracať úplne na začiatok a dávať mu len raz denne .... no ak by jedlo úplne odmietal a chcel iba prsník, tak ani to nevadí - dojčenie mu pomôže prekonať zlé obdobie, črevná flóra sa napraví, vráti sa mu chuť do papania

kaká často - zrejme kvôli tomu, že ATB mu zničili aj dobré baktérie, ale i preto, že prevažuje opäť mliečko v jeho jedálničku - nevadí to, upraví sa to samé

annag
4. sep 2009

caly - pri píkrmoch najmä v začiatkoch je stolica veru všelijaká, bruško si musí zvyknúť. Banán skôr zapeká , čo ešte papá? Je takáto riedka stolica už dlho - koľkokrát za deň kaká a koľkokrát papá, koľko zje na jeden raz? Dojčíš často? prsníky sa nenalievajú viac ako doteraz?

oliverkaa
5. sep 2009

Annag....dakujem Ti pekne 🙂

caly8
5. sep 2009

Katka ďakujem za tvoj čas 🙂

papáme spolu mrkvičku-cuketu-zemiačik a raz dva krát do týždňa jej tam primiešam od hami zeleninku s kuracím mäskom..to máme na obed zje mi tak možno tri polievkové lyžice..potom o hodinku ju dokojím alebo pred jedením jej dám cicu..papáme aj v noci dva krát sa mi budí na kojenie a aj pije nielen cucká... kojím ju 7-8 krát za 24hod. vlastne na požiadanie.. prsníky mi vždy vprázdni mliečko mi tieklo ale ako som začala prikrmovať už sa nenapĺňajú až tak..ale ked začnem z jedného z druhého vyteká pri spustení potom už nie.. mala som pocit, že sa mi tvorí málo tak som začala znova okrem vody piť aj čaje s bilín na mliečko...

dnes ráno mala stolicu, hnedo-žltú kašovitú..ona nikdy nemala takú tuhú..nemáme ešte ani zúbky tak som myslela, že ak s toho ale zatiaľ nič nevidno.. ináč je veselá a nemám pocit, že by ju bolelo bruško ked tá farba 😔

seeweed
5. sep 2009

Ahoj Annag,

chcem ta aj ja touto cestou poprosit o radu. Uz som zacala novu temu, ale admin ju uzamkol presne tak, ako si napisala 🙂 Napisala si mi, ze mam nadprodukciu mliecka, co skutocne sedi. Aj po kojeni mam pocit naplnenych prsnikov a odsajem este 50 - 100ml dokopy z oboch. Problem mam hlavne s pravym prsnikom, z ktoreho mi aj neustale mlieko samo odteka. Dnes som mala dokonca problem z neho nakojit malinku, lebo mlieko z prsnika uplne striekalo a ona sa kvoli tomu stale pustala. Vzdy to po chvilke preslo, prisala sa zase, ale ako prsnik znovu roztahala, opat mlieko striekalo prudom a pustila sa. A takto dokolecka...
Prosim ta, ako si mozem tvorbu mlieka upravit, aby som nemusela neustale odsavat? Mam uz doma plny mrazak 🙂 Prsniky mam vzdy po cca.3 hodinach tvrde, ked v noci spim lhsie, napr. 4 - 5 hod v kuse, prsniky mam ako kamen a su v nich same hrcky. V pravom, t.j. silnejsom prsniku, som uz mala aj zapal (3 dni 40ky horucky a skoncila som s antibiotikami). Da sa nejako tvorba mlieka nastavit tak, aby babatku stacilo a nebolo ho privela? Uz mam prsniky ubolene z tolkeho odsavania a z toho, ze su skoro stale plne.
Velmi pekne dakujem za tvoju pomoc.

majkas
5. sep 2009

ahoj annag,

tak ja hlasim ako sme na tom - tvoja posledna odpoved o stranu dozadu 31. aug 2009 o 23:41 😉

odstriekavala som teda podstatne viac mliecka ako si mi poradila, papanie sa zlepsilo o 50%, stacil nam uz len jeden grg pocas papania.
potom som este dumala nad tym jazyckom ze ho stale vyplazovala akoby jej nieco vadilo v tom zaludku, ze ci nieco take nejem odkedy mame tie complication a dosla som na to ze akurat v tom obdobi som pila vitaminovy ovocny caj s matou. tak som ho vysadila a dalsich 50% uspechu sa dostavilo. Sice si este grcneme pri odgrgavani ale papame na 1 krat ako predtym.

Jedine co a teraz kvari je ze mala cuca podstatne kratsie (asi 5-7 min). Myslis ze to staci? Kojim ju cca kazde 3 hodky (niekedy je to 2.5, niekedy 3.5). Neviem ci ma potom dost aj ked je pravda ze mi neplace od hladu. Raz som jej aj ponukala prsnik este po odgrgnuti, trocha sa napila ale potom to islo von.
nenasla som statistiky ze kolko ma babo pit, tak dufam ze to bude OK.

dik za predchadzajucu pomoc a vopred za radu
majka

mici11
5. sep 2009

Ja mam teraz trosku od veci otazku ,mozu sa jest tekvicove semiacka ked kojim? Nenafukuje to, alebo nieco podobne? dakujem 😉

bambusko
5. sep 2009

majkas, meta a salvia brzdia laktaciu, nemali by sa pit, az ked chces odstavit

vinka
5. sep 2009

Bambusko a to máš v pase fotku z dovči? 😉 Ja len,že kdee sa dá tak relaxovať fajne. 😀

majkas
5. sep 2009

bambuska dik, to som nevedela
ale za ten cas co sme mali problemy s papanim som mala mliecka dost

annag
5. sep 2009

bambusko - takou fotkou náhodou neporušuješ pravidlo neprovokuj 😀 - dnes bolo u nás 15 stupňov 😝

mici 11 - vyskúšaj, každé bábo reaguje inak - uvidíš, tak do 6 hodín ...

annag
5. sep 2009

majka - no výborne - najmä mäta môže bábo dráždiť okrem iného.

ale , odsávanie vopred nie je riešenie dlhodobé - koľko odsaješ pred dojčením?

annag
5. sep 2009

caly8 - je to v poriadku, netráp sa - stolica odráža, koľko a akých papá príkrmov a koľko vypije mliečka - takže raz je hustá, raz riedka, ale bude v poriadku 🙂

annag
5. sep 2009

seeweed - napíšem Ti do IP, aby mi neušli súvislosti - lebo to bude trvať pár dní kým to doladíme - IP interná pošta celkom hore vedľa loga modrý koník