Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
9. sep 2009

ivanka -

maličká sa narodila s normálnou váhou, normálne schudla, tak ako každé bábo po pôrode.Normálne bolo a stále je i Tvoje mliečko. Mliečko po pôrode sa volá kolostrum, je to žlté až oranžové mliečko, ktoré sa postupne mení na prechodné mliečko a následne na zrelé. Zrelé mliečko je priesvitné, má až modrastý nádych. Nie je to salbé mliečko, je to mliečko perfektné , prispôsobené Tvojmu dieťatku - mliečko a jeho zloženie sa jemne mení v priebehu jedného dojčenia, v priebehu dňa, niekoľkých týždňov, je trošku iné ak mamička odsáva... Práve to je na materskom mlieku unikátne. UM je vždy rovnaké pre každé dieťatko, neodráža potreby konkrétneho bábetka.

Dieťatko zďaleka neplače len pre hlad, príčin môže byť niekoľko , to len nás napadá ako prvé hlad. Bábetku môže byť zima, teplo, nepohodlne, môže byť unavené, cíti mamičkin nepokoj ... a keďže rozprávať nevie, jediným spôsobom ako vyjadriť svoju potrebu a zavolať pomoc je plač .

Mliečko nestrácaš preto, že si unavená a robíš kopec domácich prác, ale preto, že si začala dávať fľašu. Prsníky sa prispôsobili situácii- začali produkovať menej mliečka, keďže bábo pije mliečko iné. Netušia, že by mali tvoriť viac mliečka. To by zistili až vtedy, keby sa bábo častejšie dojčilo. Čím častejšie sa prsníky vyprázdňujú dojčením plus odsávaním, tým viac mliečka sa tvorí - a že to funguje, si zistila po pôrode , keď si zrazu odsala i 250ml.

Je normálne dojčiť na požiadanie - bábo má právo piť kedy chce a koľko chce. AK chce piť každé 2 hodiny či častejšie, je to v poriadku. Potrebuje rásť podľa svojich vnútorných potrieb a to môže len vtedy, ak bude dojčené kedy chce.

Situácia sa možno dá zvrátiť, musela by som posúdiť celé dojčenie. No dôležité je skutočne aj chcieť situáciu zmeniť a určiť si priority, najmä prvých dňoch by si mala iné aktivity nechať bokom a venovať sa najmä bábetku a dojčeniu. 🙂

vilocka
9. sep 2009

Mila Anna,
po nejakom case ta idem znova pekne poprosit o radu. Uz som uplne zufala a viem, ze ty ma urcite upokojis a nasmerujes 🙂 .
Moja babulka bude mat v pondelok 5 mesiacikov a nechce mi papat. Doteraz bola plne kojena, nikdy nepila UM, dokonca ani vodicku (len par kvapiek), z flasky pit nevie a nema cumel. (palcek jej ale strasne chuti 😅 ).Ked mala 3 mesiace (presne vtedy bola aj 1.krat ockovana) zacala dojcensky strajk, ktory sme prekonali, aj ked si zvykla, ze krmenie ked mamina chodi je najlepsie a casto si ho vyzaduje. Papa ale odvtedy velmi malo. Nocne papania (zvycajne su 2) su fajn, trvaju tak 20 minut a spime dalej. Neplace, iba si cucka palcek a na to sa ja zobudim a v polospanku ju nakrmim.Mozno, keby som ju nechala, prespala by aj celu noc, ale nocne kojenie mi nerobi problem, hlavne, ked viem, ze vtedy pekne papa a navyse to podporuje laktaciu. Vecer pred spinkanim tiez papa pekne, niekedy vypapa aj oba prsniky. V noci papava vzdy len z jedneho.Cez den sa ale vyslovene trapime. Hned prve ranne papanie trva mozno 3 minutky, pokial sa mliecko same spusta, potom sa obzera, mrvi, kruti a je po jedeni (metodu stlacania pouzivam, ale nepomaha). Prsicko jej ponukam potom aj po hodine, po dvoch, po troch, kedze si myslim, ze je hladna. Ale malokedy si zoberie. Ak sa prisaje, je jedno po akej dlhej dobe, aj po styroch hodinach, zase papa len take tri minutky a dost. Dnes jedla rano o osmej a potom az o pol jednej si cucla skutocne par glgov a potom nic, az o pol stvrtej jedla pekne, ale to uz bola unavena a zaspavala. Dalsie papanie bolo az o siedmej, zase jeden cuc, prsnik dokonca pustila ked este mliecko same tieklo. A potom jedla po kupkani o osmej veceru a to bolo zase ok papanie.Je taketo papanie v poriadku? Neverim, ze keby som zratala objem co vypije za den, bolo by to tych 1200 ml, co by malo 5 mesacne babo spapat.(aspon tak som sa docitala) Navyse od toho ockovania (alebo od toho strajku) pribrala za 7 tyzdnov ani nie kilo. A teraz za posledny tyzden pribrala iba 40g. Je to v poriadku? Myslis, ze by som jej mohla zacat cez obed davat nemliecnu ryzovu kasu zarobenu s mojim odsatym mlieckom? Alebo mam pockat do ukonceneho 6. mesiaca? Velmi pekne ti dakujem 😉

sonik28
9. sep 2009

Milá Annag,

pôvodne som Ta chcela poziadat o radu, ci má v nasom pripade vyznam rehabilitovat Vojtovou metódou, keď sa nasa Natalka v 9 a pol mesiaci (a v podstate uz za chvilu v 10 mesiacoch) nevie sama posadit zboku (iba z lahu, ked jej podam moj prst, tak sa pritiahne, ale to vraj nie je "posadenie sa samo"), ani sa neplazi a nelozi. Precitala som si vsak Tvoj odkaz, ktory si uverejnila 26. dec 2008 o 22:09, kde si citovala clánok z casopisu Dieta, rok 2004, cislo 3, v ktorom renomovany slovensky detsky neurolog rozoberal vhodnost co skor nevhodnost rehabilitacie deti v rannom veku, a som rozhodnutá, ze doslo k nedorozumeniu a nase dieta, ktore je aj podla pani MUDR.neurologičky vnimave, sleduje podnety, je drazdivejsie babätko a sa pretoci,nemoze predsa byt postihnute DMO!!! Sama dalej uvadza, ze dcerka je hypotonicka a ma sklz v PMV na urovni II. trimestra.

Nechapem, ako mohla na zaklade toho doporucit rehabilitaciu Vojtovkou!!!

Bohuzial som si tuto jej diagnozu odkonzultovala so sesternicou, ktora je primarka detskeho oddelenia a jej kolegyna, detska neurologicka, hoci dcerku nevidela, ale na zaklade mojich informacii skonstatovala, ze zaostava v tabulke PMV a Vojtova metoda jej nemoze uskodit!!!

TAKZE:

Velka vdaka, ze som na Tvojej stranke nasla info o tom clanku, ktory by som urcite v archive na www.dieta.sk nehladala! Clanok pekne dvakrat vytlacim, jedno vyhotovenie odnesiem pani doktorke a druhe na rehabilitacne! 🙂 Teda trikrat ho vytlacim, lebo jedno vyhotovenie este musim dat nasej pediatricke. 🙂

Este raz srdecna vdaka odo mna, a urcite aj od nasej Natalky! Ked bude velka, tak jej isto porozpravam, ako som ju vdaka Tebe uchranila od mozno niekolkotyzdnoveho, mozno niekolkomesacneho trapenia. 😉

Sona a Natalka a urcite sa pridava aj nas ocko 🙂

oliverkaa
11. sep 2009

Ahoj Annag...idem po radu 🙂
maly mi vobec nechce papat zeleninku ani masko len rohliky chce a piskotky,predtym spapal aspon trosku ale teraz vobec nechce....moze byt iba na mlieku na obed?ma bacila v brusku,tak mu davam hylak-forte,neviem ci to moze mat nieco spolocne s tym bacilom ze nechce papat.....na desiatu papkal aj ovocie,a teraz aj to odmieta...co mam robit?dakujem...

vinka
11. sep 2009

Ahoj Annag nedá mi sa nepochváliť,že malá sa konečne vykakala ako si povedala.Dakujem za tvoju pomoc.pekne sa kojíme zatial už bez problému. 😉 Ešte raz sa chcem úprimne podakovať za tvoju podporu aj psychickú. 😉

annag
11. sep 2009

vinka, veľmi sa teším 😵

oliverkaa - samozrejme, súvis to môže mať, nič nenarobíš, len trpezlivo ponúkať, raz sa znovu chytí - je krytý dojčením, nič hrozné sa stať nemôže. Nemôžeš do neho nasilu tlačiť, aj bábo má právo nemať na jedlo chuť , ale skús a pohrať s časom, kedy mu dávaš príkrm - skús aj úplne iný, napr. večer ... a takisto skús, či by mu nechutila iná kombinácia (napr. zelenina, mäso plus príloha - ryža, cestoviny ...), iná štruktúra (hladšie - hrubšie)

annag
11. sep 2009

sonik28 - neprislúcha mi hodnotiť Tvoju maličkú, ale som rada, ak si našla aj inú odpoveď na Tvoje otázky, prajem Vám veľa zdravíčka a radosti a držím palce 🙂 🙂 🙂

zoeno.1
11. sep 2009

ahoj annag dakujem za rady,vcera a aj dnes som jej skusila dat to UM po tom olovrante.celkom jej chut,vcera vypila asi 50ml,dnes 100ml 😅 ale nemusim jej ho davat kazdy den,ze?lebo zas 2dni vydrzi dlhsie na prsniku aj rano aj vecer...asi sa jej taketo obdobia budu striedat.

annag
11. sep 2009

vilocka a v noci ju dojčíš v inej polohe? po ležiačky? skúsila si ju dojčiť v rovnakej polohe i cez deň? prsník je ráno , cez deň veľmi naliaty ? papá hltavo tie 3 minúty? mliečko strieka z prsníka, vyteká z pusinky? koľkokrát kaká a akým?

kašu nedávaj, najskôr zistíme, čo je vo veci ....

pajinka23
12. sep 2009

Ahoj annag chcem ta poprosit o radu...Ja som s kojenim prestala asi ked mal mali mesiac aj pol..mal vtedy zabku velmi rozsirenu v ustockach a nechcel papat s prsnika,tak som si odsavala a davala mu flasku,ked to bolo lepsie s tou zabkou skusala som zase kojit no mali odmietal prsnik strasne sa zlostil a plakal az tak ze mal zachvaty placu a bol celi fialovy co plakal ☹ ☹ ras sa mi dokonca zacal aj dusit od placu....tak som si odsavala kazde dve try hodiny a davala mu flasku,no skusala som mu davat prso pred kazdym papanim,no neuspesne,po case som mala mlieka menej a menej ☹ ☹ tak sme presli s casti na um,najprv sme davali um len raz denne a potom uz viac krat teras sme uz celkom na um...Myslela som si ze sa mi uz mliko po dvoch mesiacoch stratilo lebo som si neodsavala vobec a mali je uplne na um...no vcera som si stacila bradavky lebo ma poboleivali prsia a cuduj sa svete vyslo mi mliecko a dost vela,skusala som aj trochu odsat a to mliecko je naozaj este v prsnikoch 😲 😲 😲 je to cele nejake zvlasne 😕 😕 Chcela by som ta poprosit o radu...Dalo by sa kojenie este obnovit a rozbehnut aj po takej dlhsej dobe a ak ano ako nato???Vopred ti velmi pekne dakujem 🙂

annag
12. sep 2009

pajinka23 - ja si na Teba spomínam 🙂, Ty si mala nadprodukciu a , bábetko úžasne priberalo, len sa to celé akosi pokazilo .... Preto aj doteraz mliečko v prsníkoch máš. Malý sa na prsníkoch zrejme hneval aj pre silný tok mliečka.

Mohlo by sa to ešte podariť, však sa dokážu rozkojiť i mamičky, čo si bábetko adoptovali .... - malý by sa však musel opäť naučiť prisávať na prsník a Ty by si musela v záujme rýchlej obnovy mliečka opäť i poctivo odsávať - teda minimálne každé 2-3 hodiny deň, noc. Nemyslím si, že by to trvalo veľmi dlho, kým by sa mliečka začalo tvoriť opäť viac.

Najťažšie je dostať ho s ochotou na prsník - takže skús ho od dnes kŕmiť z fľašky tak, akoby si ho dojčila - v náručí, ideálne koža na kožu tak, aby ste sa navzájom cítil - Ty zoblečená, bábo ideálne tiež len v plienočke ... Cumeľ na fľaši zmeň na malú dierku aby mu tieklo pomaly a aby dlho papal a dlho Ťa cítil. Keby sa začal prisávať, tak je polovica úspechu za Tebou - môžeš ho skúsiť priložiť, no nie v čase,keď je veľmi hladný alebo úplne najedený - tak uprostred prestávky, resp. aj počas kŕmenia, keď už má najväčší hlad uhasený. Nemusí byť prisatý dlho, stačí len chvíľu , aby sa s prsníkom opäť zoznámil - len kým sám chce ....

Fľaša však riešenie nie je - to by sme museli riešiť inak - kŕmením po prste pomocou cievky, ktoré sa najviac podobá kŕmeniu z prsníka , ktoré by sme kombinovali s pokusom o prisatie na prsník.

Je to dosť náročné riešiť na diaľku, no v Detve neviem o poradkyni, ktorá by Ti mohla pomôcť - nepoznáš nejakú? Ak nie, budeme komunikovať cez IP ....z mojej strany Ti môžem pomáhať maximálne, no všetko závisí od Tvojej disciplíny a najmä trpezlivosti 😀

pajinka23
12. sep 2009

annag a co jeto to krmeni pomocou cievky??? 😨 😨 Dnes to vyskusam s tou flastickou zmensim dierku a skusim urobit co si mi poradila aj ked sa velmi bojim aby maleho nechytali tie jeho zachvaty placu...Straaasneby som ho chcela kojit aspon este 4mesiace...Dakujem ti...Myslim si ze za pokus nic nedam mozem dokonca tvrdit ze to bude lepsie pre nas oboch ak sa to podari 🙂 🙂 lebo mali ma obcas aj problemy s kakanim a musim mu robit rek.rurku ked treba,,a mm by mu stolicu upravilo na sto percent 😉 😉

veronika81
12. sep 2009

ak sa môžem zamiešať do debaty medzi annag a pajinku..
pajinka, ja som v mojich ťažkých začiatkoch kojenia (annag si to určite pamätá 😉 ) našla kontakt na laktačnú poradkyňu v Detve, Mgr. Hudákovú, neviem síce či je to aktuálne a či sa ešte tomu venuje, lebo nakoniec som jej nevolala a riešila to inak. Nechcem písať sem, pajinka ak máš záujem, napíš mi ip a ja ti pošlem na ňu číslo, na pevnú linku, na mobil, aj mailovú adresu 😉
A držím palce!

oliverkaa
12. sep 2009

Dakujem Ti Annag...u nas je ten problem ze on nechce otvarat ustocka,len na rohliky a piskotky...ale ako pises,skusim sa pohrat s casom...vcera vecer o 7 spapal polovicu jablka 🙂
boli sme aj na krvny obraz a maly neni chudokrvny ale nema ani navyse zeleza,tak pediatricka mi kazala davat hovadze masko-neni to skoro na 8 a pol mesacne babo?

sorbona
12. sep 2009

Ahoj annag,
můžeš mi prosím pomoci. Určitě už se to tady někde probíralo, ale snad opakování matka moudrosti nebude vadit to napsat znovu, či alespoň odkaz. Mám 5 týdenní miminko a máme málo mlíčka. Tomík se narodil se jako velké miminko ( ty prý tolik jíst nemusí) a už v porodici nastal problém, byl lenoch a pořád spal, neproudili ho ani sestřičky, teprve když mi přest 12 hod. močit,tak jsem si vyojovala příkrm, druhý den se pak o moc zlepšil. A druhá chyba, mám plošší bradavky a když mi je při přisávání rozkousal do krve, tak se sestry neobtěžovaly podívat, prý si to mám namazat. nakonec mi kamarádka přinesla klobouček a malý začal pít. Po kontrole u dr. málo přibýval a tak jsme po od 4 týdne a příkrmu, snažím se ho přikládat často ale většinou po chvíli usne a nejde probudit, tak odstříkávám, celý den jen kojím nebo odsávám mléko odsaji tak 20 až 40 ml přes den dohromady z obou prsů, v noci 80ml , nebo připravuji umělé a sterilizuji lahvičky, už se nedostaneme ani ven, sama se nestíhám umýt o jídle nemluvě a teď chudáček ještě dostal rýmu a je vše ještě horší. Mám vůbec šanci se ještě rozkojit? Také jím homeopatika riciunus kommunis, ale moc to nepomáhá. Předem moc díky.

tin007
12. sep 2009

ahoj annag, rada by som s tebou konzultovala otazku zavadzania vyrobkov s bkm pri dojcenom dietati. maly bude mat 9 mesiacov, skoro rano, pocas noci a vecer pred spanim ma iba mm, cez den papa pekne ovocie, zeleninovomasovy prikrm, kasu - nemliecnu, chrumky a mm si cucne cez den, no citim, ze je to iba na zapitie jedla, vodicku nechce- s hrncekom sa hra, ale ked si nahodou chlipne, tak sa tvari, ze fuj 😀 . standardne sa uvadza, ze dieta od 8. mesiaca moze zacat s plnotucnymi jogurtmi, ci netavenymi syrmi. ja si vsak myslim, ze mm ma este dost a bkm (hoci nastiepenu) poznat este nemusi. aky je tvoj nazor, prosim ta? mame o par dni poradnu a nasa dr. je tak trosku general a starsia skola na stravu, hoci na choroby je super (uz to ma v oku hned od dveri co je komu, co je velmi fajn).

kolka1
12. sep 2009

Ahoj Annag,

v prvom rade Ti chcem povedat, ze je obdivuhodne ako popri 3 detoch nezistne pomahas maminkam riesit mlieckove problemy. Sama sa sem casto chodim edukovat a vzdy najdem kopu uzitocnych informacii. Osobne nemam ziadny problem s kojenim predsa len by ma zaujimal tvoj nazor. Viem, ze doporucujes sa vyhnut podavaniu mliecka z flasky a aj cumlu. Moj syncek odmieta zaspavat sam v postielke. Z mojho pohladu su tri moznosti. Uspat na rukach, na prse alebo ulozit do postielky s cumlom. Ako by si to riesila ty? Dakujem za nazor.

lovula
12. sep 2009

kolka1 - ja by som len chcela pridať svoju skúsenosť. Tiež som vedela malého naučiť na hocijakú blbosť a potom som ho odúčala. Naučila som ho zaspávať na prsníku, tak som najprv vynadala sama sebe a potom som ho od toho odučila za dva dni.
Vždy keď som ho išla uspať, ľahla som si k nemu a ponúkla mu prsník. Keď už som videla, že prestáva sať a zaspáva, prsník som vytiahla a strčila mu do pusy dudel. Niedeky sa na to prebral, tak som to zopakovala. No a neskôr sa už ani na to nepreberala a krásne zaspal. A nakoniec už prsník nevyžadoval pri zaspávaní vôbec, stačilo mu, že ho držím za ručičku a to mi nevadí. Ja som rada pri ňom keď zaspáva.

lily1983
13. sep 2009

ahoj annag, chcela by som sa len spýtat jednu otázku..mám budit dcúrku v noci kôli papaniu?nekojim, sme na UM.papa pekne, len v noci, ked sa zobudi sama, je velmi hladna a tak rýchlo papá, ze sa mi uz dva krat aj povracala, a dat jej pauzu, to nehrozí..nedá sa flasa vytiahnuť, saje o dušu...tak sme sa rozprávali s manželom, či by nebolo lepsie ju zobudit po takych siestich hodinách...dakujem za radu..

annag
13. sep 2009

oliverka - nie je to skoro, mäso bábo potrebuje , v hovädzine je železa veľa

annag
13. sep 2009

sorbona - napíšem do do IP - skúsime to poriešiť, no musím posúdiť celé dojčenie 🙂

annag
13. sep 2009

tin007 - pokiaľ plánuješ dojčiť aj po prvom roku a dojčíš veľmi často, tiež by som sa príliš neponáhľala - je fajn zavádzať každý alergén popri dojčení, ale ponáhľať sa myslím netreba , bábo si aj tak musí poradiť s kadečím. V súčasnosti je stále kopec názorov na to, kedy zavádzať výrazné alergény do stravy - a zrejme sa to bude stále meniť. Takže je to tak, že sa jogurty či syry môžu podávať, ale nemusia a zavisí to od rozhodnutia mamičky.

annag
13. sep 2009

kolka1 - je normálne , ak odmieta také maličké bábo samé zaspávať v postieľke - cíti sa tam samé a opustené. Preto ho na postieľku len treba citlivo učiť - riešila som to podobne ako lovula - teda dať prsíčko aby zadriemalo a v polospánku som do postieľky ukladala - tak to robím aj teraz. Zdá sa mi lepšie ukladať v polospánku, keď bábo cíti, že ide do postieľky, ale už neprotestuje , než keď ide do postieľky v hlbokom spánku - lebo keď sa prebudí, tak sa zľakne a chce byť tam, kde bolo keď zaspávalo. Osobne sa mi pri všetkých deťoch podarilo opatrne prsíčko po dojčení vytiahnuť a ešte chvíľu zostať v dojčiacej polohe, aby malo prsník blízko pusinky - bábo si pár krát pocucká naprázdno a zaspí i bez cumľa ... teda aspoň moje to tak bez problémov zvládli 😀

annag
13. sep 2009

lili1983 - za pokus to stojí, ak by nebola veľmi hladná, pila by asi pokojnejšie ... treba však pozorne sledovať, kedy sa sama mrví v noci -kedy je vo fáze ľahkého spánku,lebo ak bábo tvrdo spí, tak papať nebude.

samayka
14. sep 2009

ahoj annag,

mám pár otázok 🙂

čo je pravdy na tom, že fenikel a aníz zhoršujú pálenie záhy u bábätka???

a je možné, že ak zjem niečo čo našej malej vadí, tak ju bolí bruško len nad ránom? alebo hlavne nad ránom? celý deň je super, má výbornú náladu. aj hajáme celkom dosť, aj papáme slušne. len nad ránom je vždy velmi nepokojná, krúti sa, mrví sa, vzdychá a rozhadzuje ručkami a kope nožkami... ale oči má zatvorené chú&´datko naše. ja sa snažím vyhýbať mlieku a ml. výrobkom. ak pijem mlieko vtedy je to ešte horšie.

ďakujem veeelmi pekne

sam

carodejnica
14. sep 2009

kolka1 - aj ja to robím presne tak ako radí annag, malú večer nakŕmim, odgrne si a dám ju do postieľky, ak ešte plačká, zoberiem naspäť na prsník, ona si už len tak cmuľká - nechám ju, kým nezadrieme, je to tak do 5 minút, opatrne prsník vytiahnem a nechám ešte chvíľku v dojčiacej polohe, nech si naprázdno pocmúľka a opatrne uložím do postieľky v polospánku, tak už neprotestuje a zachvíľku zaspí. Cumeľ už vôbec nepoužívam, nechce ho, vypľúva ho. A to ma pár ľudí varovalo, že je to hrozné, že nechce cumeľ, lebo ju neodnaučím od prsníka... no čo už.. 😀

vilocka
14. sep 2009

Mila Anna, prepac, ale az dnes som sa dostala k pocitacu, navyse som napisala prispevok, odoslala a on si niekam zmizol ☹ , takze idem na to odznova...
V noci ju dojcim po sediacky v nasej posteli a ked dopapa iba ju polozim vedla seba a spinka dalej. Takto dojcime aj rano, po zobudeni, ked sme este stale v posteli, ale aj vtedy uz vymysla a papanie trva iba kratko. Cez den ju dojcim po sediacky (ked vymysla, aj po chodiacky 😀 ), ale uz nie v posteli, lebo odtial sa neviem vyteperit, ked potrebujem rychlo nasadit chodiacu verziu 😀 . Po leziacky dojcit neviem, nejako sa mi to nikdy nepodarilo...mne sa pri tom lezi zle a mam pocit, ze babulka by si na boku tlacila rucicku... 😕.
Prsniky su najviac naliate v noci, cez den su take normalne. Nemyslim si, ze tie tri minuty papa hltavo. Mliecko z pusinky nevyteka, ale na zaciatku, ked sa spusti, same strieka. Niekedy sa mi zda, ze ked mliecko prestane same tiect, uz sa jej nechce tahat, aj ked niekedy sa odpoji od prska i ked z neho mliecko este stale tecie.
Kaka vacsinou raz za den, je to klasicke riedke horcicove kako. Asi 2x sa stalo, ze nekakala 2 dni a obcas najdem maly kak pri kazdom prebaleni (ale to naozaj len obcas).
V noci som po krmeni preventivne zacala mliecko odsavat, aby sa mi nezacalo tvorit menej, ked cez den tak malo papa, lebo sa nam to uz raz stalo...
Musim sa ti ale priznat, ze kym som cakala na tvoju odpoved, 2x som jej na obed dala kasicku 😅. Riedku, nemliecnu, bez prisad,bezlepkovu, zarobenu s MM. Bol to jej prvy kontakt s niecim inym ako je MM, krmila som ju lyzickou.Spapala raz 25 ml a druhykrat 50ml (chutilo jej to a papala krasne,takmer sme nepotrebovali podbradnicek). Zakazdym si potom zapila este mliecko.A neviem ci to nejako moze suvisiet, ale mam pocit, ze odvtedy zacala nejako lepsie papat...?Takze potom som jej uz kasicku nedala. Budem veeelmi cakat na tvoju odpoved, si nas poklad. Dakujem 😵

majuska0
14. sep 2009

Ahoj annag,
pred 3 mesiacmi som si s tebou pisala o kojeni.Dnes ta chcem poprosit o radu opat tykajucu sa kojenia.Dcerka ma 3 mesiace, doposial som ju vylucne kojila a uz tyzden ma zelenu stolicu ako spenat,davam jej Bio Gaiu probiotika, ziadna zmena.Pred asi 3 tyzdnami sa zacala objavovat riedka stolica zelenej farby ale nebola len cisto zelena ale aj farby prazenice taka zmes.Doktorka nam spravila vyter-je v poriadku ziadny bacil.Teraz tyzden len cista spenatova farba, doktorka mi povedala ze sa mame nabuduci tyzden ukazat ak bude stolica stale taka odporuci prikrm.Ze vraj bude problem v mojom mlieku.Mala sice pribera ale doktorke sa moje mlieko nezda.Neviem co mam robit, velmi by som chcela udrzat vylucne kojenie. MOzem mat nekvalitne mlieko, netusim co mam jest aby sa to zlepsilo a stolica nebola zelena.Prikladam si ju priblizne kazde 1,5 hod, niekedy 2.Plienok mame pomocenych 6-7 za 24 hod, stolica je tak 4x za den ale je spenatova.Dnes som si vsimla ze ked sa napapala z jedneho prsnika akoby jej to nestacilo, davala si rucku do pusy a cmulala ju akoby chcela papat, zacala som si odsavat mlieko a zistila som ze prsnik vyprazdnila tak som jej dala pit z druheho aj ten akoby vyprazdnila ale bola uz spokojna rucku si uz do pusinky nedavala.Ide o znizenu tvorbu mlieka?
Dakujem.
Majka

annag
14. sep 2009

ahoj Majka - však si mi už tento príspevok niekde písala ? som ja ale motoch ....

- uvidíme,jednoznačne najskôr treba odstrániť príčinu, posúdim teraz celé dojčenie a podľa toho sa dohodneme čo ďalej , ak si vzala druhý prsník a ochotne ho pila, tak tak pokračuj - viac v IP

annag
14. sep 2009

samayka - ak sa Ti prsia veľmi v noci nalievajú a pije hltavo, resp. prsník dobre nevyprázdni, tak kolika nadránom bude skôr preto , nie pre jedlo, ktoré ješ ....