Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
14. sep 2009

vilocka - no ka už je dobre, tak to je fajn a nemám vlastne ani čo dodať 😀 , teším sa 🙂

- detičky mávajú obdobie štrajku, z rôznych príčin, môžu to byť zúbky, infekcia, ušká ... niekedy sú nesústredené ... ak je dobre, netreba sa nad tým zamýšľať, stačí si pogratulovať 😅, ja som mierila na silný tok mliečka - ak mliečko tečie rýchlo, deti sa v polospánku, v noci, zvyčajne dobre najedia, lebo nestláčajú tak silno dvorec a mliečko tečie o čosi pomalšie než keď sú bdelé alebo veľmi hladné ..., tvorba mliečka môže kolísať, stačí jedna noc keď sa viac dojčí a na druhý deň mamička cíti viac mliečka a naopak, stačí pár hodín prsníkom stáť a mliečko tečie zrazu o čosi pomalšie ... necháme to tak, ak papá lepšie, je to fajn, ak by sa to opakovalo , tak by sme hľadali príčinu .... dúfam, že už bude iba dobre 🙂

vilocka
14. sep 2009

dakujem 😉 , aj ja dufam, ze uz nebude treba nic riesit....pockam na dalsie vazenie a potom uvidim ako pribrala. Aj dnes papala pekne. Aj som ja podozrievala zubky a z toho vyplyvajuci nepokoj, co si mi potvrdila aj ty teraz, mozno aj tam bude pricina. Keby nieco urcite sa zase ozvem......uz niekolkokrat si nam velmi, velmi pomohla. 😵 DAKUJEME!

lily1983
14. sep 2009

Dakujem Ti za odpoved annag 🙂
nebola som si istá, či ju mám budiť, lebo niektory ludia tvrdia, ze by sa nemalo dietatko budit, ze je to pre deti velmi dôležité...vtedy rastú.tak som sa bála, aby som jej náhodou tým neublížila, nenarušila spánok, alebo niečo podobné..ked spím, tak neviem, či sa mrví, to je na tom to horsie, tak sa snažím vždy počkat, ak ide spinkat pekne o ôsmej, pol deviatej, tak býva hladná okolo jednej v noci...niekedy nie, nevydržim to, lahnem si, a potom sa zobudím až ked pýta, ale neplače, len mrmloškuje..čo je už velmi hladná, lebo by prespala aj osem hodín a potom dalších osem ked sa napapá😅

sedlo2000
15. sep 2009

Ahoj Annag....pisal som Ti minule, ale cakal som aby som mohol popisat domaci stav co najpresnejsie.... posledny tyzden zacina byt problem so spanim. Pred tym po kojeni zaspal a teraz nie. Dnes napr. bol hore od piatej rano do 9.30 a od 12.00 do 15.30, vlastne este stale nespi...papal niekolko krat aj velmi dlho a nic! Neda sa ist vlastne ani na WC, alebo si oddychnut. Stale je hore, odgrgnut neodgrgava, ale brusko ho asi neboli, lebo kaka a prdka. Po odgrgnuti len co ho ulozime, place. Alebo este pocas odgrgne. Zo sna sa strhava. Tak mu zaciname nasilu davat cumel. Zajtra ide manzelka do poradne opat so stresom ci pribral... Zacinan nenavidie kojenie - stoji ju vela sil a vysledok je ze maly nespi. (Nedostava primalo mlieka? Az zajtra uvidime ci pribera, naposledy vraj schudol...) Cuca len chvilu, potom len tak zmoli bradavku (mlieko asi pomaly tecie). Trva to pridlho. Materstvo sa stava velmi deprimujucou vecou bez nejakej radosti. Ak sa ten stres dostava ako adrenalin cez mlieko malemu - vysvetlovalo by to jeho nespavost. Niekedy spanku pomoze zobrat ho na vzduch. To sa ale neda robit stale. DAKUJEM. 😵 😵

A ESTE TVOJ DOTAZNIK:
Maly sa narodil 25/8/09. Dojcime kazde 1-2 hod (ak azspi, aj 4hod nedojcime). Dojcenie trva 15-60min. Intenzivne pitie max. prvych 8 minut. Ponukame oba prsniky. Dieta zacne hltavo, hneva sa ak kojime kazdu hodinu 15minut, tak pri 3 - 4tom kojeni uz je hnev. Mlieko samo nestrieka ked sa maly pusti. Prsia sa velmi nenalievaju, je to v norme. Vlozky sa nosia ak sa nosi podprsenka. Bradavky zabolia pri prvych 10 nasatiach - silno taha a trochu pohryzie. O povlaku nevieme, ani o infekcii. Klobuciky nepouzivame. Cumel niekedy zoberie, ak bol prisaty na manzelke pridlho. Niekedy cumel zastavi plac. Caj nedavame, nedokrmujeme, neodsavame. Dojcenie na boku poleziacky. Pocikanych plienok asi 8 denne. Kakanie 2-3 denne. Narodenie 3360g, prepustenie 3140g, minuly tyzden 3400g, pred 4 dnami 3390g. Stikuta, negrcka, nema koliku. Kupany je kazdy 2 den, v noci spi aj 4 hod v kuse. Cez den spi velmi malo. Babo nenosime vo vaku, zacali sme s kocikom vonku chodit. Polohy spania - na boku, menime strany. Dieta je cely den vlastne v zavinovacke, pampers + 2x plienka nasiroko, kosielka. Nosime ho vertikalne. Po kojeni 45´ uhol. Caje na tvorbu mlieka 3 za tyzden. Lieky nijake. 😵

kejla
15. sep 2009

Ahoj Annag,

poprosim Ta o radu.Mam 8 dnoveho syna a velky problem s kojenim.Rodila som sekciou,prvykrat mi ho prilozili 2,5 dna po porode,v porodnici bol prikladany malo,cca 4x denne.Mliecka mam zial malo,maly sa zo zaciatku snazil sat,neskor ho hlad rozculoval natolko,ze cele dni plakal a po prilozeni na prsnik ich uz odmietal sat,pretoze mu nic netieklo.Vcera sme uz nevydrzali pocuvat neustaly plac,tak ho manzel 2x dokrmil UM.Prvykrat vypil 30ml,dryhykrat 40ml.Po dokrmeni spal nepretrzite 5 hodin,aj to sme ho budili. Bez dokrmenia spi najviac 10 minut a opat strasne place.Dnes to skusam bez dokrmenia,velmi rada by som ho vylucne kojila,ale nevie ako na to...Mliecko sa mi uz zacalo tvorit,ale maly na prsniku neustale zaspava,takze sa mu asi tazko saje? Ked ho prelozime do postielky,hned sa zobudi s obrovskym placom,saje si prsty,pasticky,vsetko...Po prilozeni opat zaspava,alebo sa rozculi a place, a takto dokola...Ten plac od hladu je velmi tazke pocuvat a neviem,ako ho nasytit...Vcera som po kojeni skusala odsavat prsniky,aby som vedela,kolko mliecka mi v nich zostalo a zial,len 5ml..Dnes som po kojeni odsala 20ml,maly to vypije,ale stale mu to nestaci...Ak mozes,porad prosim.Rozmyslala som,ci by bolo riesenim ho pred a po kojeni odvazit a podla toho dokrmit,alebo je aj ina moznost...Dakujem 😉

kejla
15. sep 2009

A este ak mozem Annag,mam znicenu jednu bradavku,je to sposobene tym,ze ked sa maly na prsniku rozculi,uchopi do dasien len bradavku a trhne..Je to zalezitost par sekund,takze som tomu nevedela zabranit..Chcem as preto opytat,ako tu bolestivu bradavku osetrit,co pomaha?Dakujem 😵

mimoza
15. sep 2009

Ahoj annag ja by som sa len chcela opytat ci je normslne aby mesacne cisto dojcene babo drzalo dietu pediater nariadil lebo strasne vela pribera ked mal 4tyzdne vazil 5200g teda pribral za 3tyzdne 1500g a potom do dalsej poradne pribral1300g za 3 tyzdne takze mal uz 6.5kg a 7tyzdnov..aj je to vela... tomi je obrovsky ale davat mu jest v intervaloch minimalne 3hodinovych ked on place po 2hodinach..ja mu davam kedy chce a davam si pozor preco place nie vzdy je to od hladu to je fakt..takze dieta??dakujem pekne

egyptanka
15. sep 2009

ahoj annag, pred nedavnom som ti pisala o tom, ze som mala pocit, ze v pravom prsniku sa tvori menej mlieka. Doporucila si mi odsavat, musim sa priznat, ze som neposluchla (neznasam odsavat). Ale situacia som vyriesila inak ... nasadila som senovku (ta mi vzdy pomohla), zacala castejsie ponukat prsnik, pricom prioritne ten pravy, k tomu relax na dovolenke a produkcia sa dostala do normalu a malicka zacala pekne papat. Az som prekvapena, ze celkove dojcenie nam trva krasnych 15-20 minut 🙂
Neviem ci robim spravne, ale vzdy zacinam s dojcenim na prsniku, kde som skoncila.
... no a malu aj teraz castejsie prikladam, lebo mi ochorela a mam strach, aby nebola dehydrovana, tak robim dobre jej a aj sebe s tvorbou mliecka.

... chcela som sa v suvislosti s jej chorobou spytat, mozno budes mat tip ... mala dostala calciovy sirup (dost nechutny aj pre mna) a vypluva ho a ja neviem ako jej ho dat. Znama mi odporucila ho zamiesat do mlieka, ale ja mam strach, aby som jej potom chut mlieka nesprotivila tym, ze jej tam budem miesat calciovy sirup. Davala som jej ho lyzickou.

tin007
15. sep 2009

annag dakujem za tvoj nazor 🙂

samayka
15. sep 2009

ahoj annag

dakujem za odpoved, nevedela som ze kolika moze byt aj bez placu. ale vsetky priznaky by sedeli. a s tym ze v noci papa zle mas pravdu. papame o siedmej-pol osmej a potom sa budi az okolo polnoci. potom spinka tak do 2-3 a od vtedy to zacne. uz sa budi velmi nepokojna a je to tak az do rana. kojim po leziacky, na boku tak ako si mi davnjsie poradila.
existuje nejaka finta, alebo nejaky sposob ako ju presvedcit, aby vypila prsnik az do dna? ono v jej veku by vraj uz ani nemusela v noci tolko krat papat, ale to nam zatial asi nehrozi.
zacinam byt z toho smutna..

dakujem za trpezlivost s nami maminami amaterkami

dudri
15. sep 2009

Uz sa zblaznim, posledny tyzden nieco v noci tahalo cicat, teraz krvacam bradavku-natieram materskym mlieckom a vyvetram...predtym ma bolel dvorec, uz prestal, potom 2 bradavky, teraz krvacala. 😖
Katka uz ma 15mesiacov, by mala spat do rana.Stale hore cca 2x ☹ .
Chcela by som sama odsavit az v zime , Katka bude mat 18mesiacov-1 a 1/2roka. Podavat umele mlieko. Ako pije pohar? Najma vecer ako uspava sama? nepije flasu.
Ako vyzera cely den-rano 1prsnik papa a po ranajkach 2.prsnik, az po obed 1prsnik na uspavanie, ked zobudi akokedy place ponukam 2.prsnik, azvecer po kupeli 2prsniky, niekedy uspava pri papani, ked hore, az neskor iba 1prsnik-ked uspava.
.cely den 3x-niekedy 4x, celu noc 2-3x
cely den pije vodicku, ovocnu stavu-biedne najma cca 200ml.

opica
16. sep 2009

ahoj annag,
ja som ti uz pisala dva razy predtym a dost si mi pomohla, dakujem 😉
teraz sa chcem opytat ne jednu vec. gregor zacal spavat posledny tyzden celu noc, t.j. od cca 8,30 do 6,00 rano. cize 9,5 hodiny. je spokojny, dnes ideme do poradne, tak uvidime, ako pribera, ale myslim, ze aj to bude ok. ide o to, ze som zacala rozmyslat nad tym,ze ked vynechava to jendo kojenie v noci, co zvykol jest, ci by som si nemala zacat v noci odsavat, aby sa mi nezacalo tvorit menej mlieka. teda, ked sa zobudim o tej 6, tak doodsavam to, co nevypije a druhy prsnik tak, aby nebol tvrdy, kedze potom zvykne vstat o dalsie 3 hodiny, tak aby nejake mlieko mal.
katka, myslis, ze by som mala zacat odsavat povedzme o druhej v noci uplne oba prsniky? alebo netreba. zatial sa nestazuje ani cez den, ze by mal malo mlieka.
dakujem krasne za odpoved 😉

deniska005
16. sep 2009

.

deniska005
16. sep 2009

Ahoj Annag

tiez by som ta poprosila o radu. Mame chlapceka, ma 2 mesiace ...doteraz bolo pri kojeni vsetko OK, ale posledne 2 tyzdne mame problem.
....prvych 10 minut kojenie je OK kludny pekne papa, ...po 10 minutach sa odpoji chvilku mozno 30 sekund pocka odgrgne si tiez aj vygrcka trosku mliecka a potom zacina nas problem ... ked chce papat dalej tak je nekludny puci sa, mika sa, taha mi bradavku zo strany na stranu, obcas sa s bradavkou hra ... toto trva takych 5 minut. Potom sa opat odpoji a pri grgnuti dost vela vyvracka ..... krmim kazde tri hodinky

papame sab simplex 15 kv pred jedlom, skusala som mu davat nutriton ale to z toho ho natahuje na vracanie a davi ho a ked som nieco donho dostala vracal viac ako bez nutritonu. pri krmeni ho polohujem, hlavicku ma vyssie ako zadocek, nosime ho pokial si neodgrgne, nie brusko na brusko ale mam ho otoceneho opacne, jeho chrbatik je na mojom brusku.
ja beriem antikoncepciu azalia.

Vies mi pls poradit ako dosiahnut aby mi nevrackal, popropade zmiernit vrackanie Dakujem a krasny dnik Denisa

luciakubista
16. sep 2009

Ahoj Annag,
pripajam sa k stovke tvojich vernych citateliek a prosim o radu. Prebrazdila som internet a hladam radu jak mam postupovat pri odstavovani. Vsade sa to pise tak jednoducho a ja ako matka prvorodicka nemam o tom ani ponatia. dovodov,preco chcem prestat kojit je dost. Elina bude mat rok, stale neprespi celu noc a zda sa mi,ze vyzaduje nocne kojenie stale castejsie. Takisto by sme radi dalsie dieta a ja som este od porodu nemala menstruaciu a som samozrejme unavena z toho nevyspania 😔
Viem o tom,ze mam pit salviu, ricinus comunis 30CH,ze musim byt dosledna atd,ale mne nie je jasne to,jak jej mam davat UM,ked cez den ju uz vobec nekojim (papka dobre a rada). Prosim Ta velmi pekne o radu a pomoc ako postupovat,bojim sa,ze to neskor bude tazsie,pretoze uz teraz si elinka snazi vymahat vsetko placom.
Dakujem pekne
Lucia

annag
16. sep 2009

sedlo2000 - škoda, že si sa ozval až takto neskoro, ako dopadlo váženie? lebo podľa opisu plienočiek na malý prísun mliečka nevyzerá, Ako stolica vyzerá? je riedka,s penou, hlienmi ... alebo je to typická praženička?

Bábetko si vyvoláva záhu vďaka mamnipulácii s ním po dojčení, je nepokojné a zle spí, nech mamnželka určite skúsi po dojčení bábo nechať spinkať tak, ako sa dojčilo - na boku, bez odgrgávania, hoci tak aj zaspinká na niekoľko hodín. Pre jeho žalúdok to bude určite lepšie. Žiadne bábo nedokáže intenzívne piť 60 minút, aj sám udávaš, že pije cca 8 minút. Potom už zrejme spinká. No ak ho mamička núti papať a neustále ho škrabká, šteklí ... tzn. prebúdza, bábetko to vyčerpáva. Bábo sa potrebuje rýchlo napapať (odhadujem že tak do cca 20, max 30min) , pospinkať (buď teda zostane na boku ako sa dojčilo alebo vonku v kočíku ak to funguje) a trebárs aj o hodinku opäť papať.

Počas dojčenia nech prsníky vystrieda aspoň 2 x - teda napr. ľavý 8 min, pravý 7 min, ľavý 3 min, pravý 2 min
- časy si úplne vymýšľam, bude to čas, kedy bábo na prsníku pije, nielen cucká:

ak bábo ozaj pije mliečko, vidíš, ako mu počas dojčenia pri pití klesá hlboko brada, pri poklese nastáva pauza - vtedy má bábo plnú pusu mliečka, po návrate brady počuješ, ako mliečko preglglo. Ak už bábo na prsníku nepije mliečko, iba cucká , pohyby sú plytké, jemné, rýchle, bez pauzy, prsník ľahko vytiahneš.

- počas dojčenia využívaj stláčanie prsníka - teda keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť ďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy bábo si vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo. Keď už stláčanie nefunguje, ponúkni prsník druhý a pokračuj rovnako. Ak druhý prsník bude odmietať - nie je hladné a netreba ho nútiť. Ak by bábo bolo nepokojné aj po vypití druhého prsníka, vráť sa opäť na prvý, druhý .... Dojči dovtedy, kým stláčanie prsníkov funguje - teda kým bábo ozaj pije. Samozrejme, môžeš ho nechať i cuckať prsník, no maj na pamäti, že vtedy už ide o uspokojenie iných potrieb. Napr. sa chce tulkať, mojkať, cítiť bezpečne, upokojiiť

na tomto videu vidno stláčanie prsníka:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

tu vidno, ako bábo ozaj pije:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

a tu, kedy len cucká a pije veľmi málo:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

pomocou stláčania a opätovného vrátenia na ten istý prsník sa bábo dostane i k zadnému mliečku, je spokojnejšie a lepšie zaspí i priberá.

Dnu spáva veľká časť detí veľmi zle, preto je fajn bábo veľa kočíkovať, najmä ak vonku dobre spinká - aj 3-4 krát denne, na každé bábo platí čosi iné.

annag
16. sep 2009

mimoza, určite to normálne podľa mňa nie je, diétu v klasickom ponímaní predsa deti nikdy nedržia. Sú obmedzované v tom, čo jedia , nie koľko jedia, jesť dieťa musí a usmerňujú sa v správnych návykoch , majú veľa športovať, aby prijatú energiu míňali....

Tvoje bábo prijíma zrejme veľa tuku , ktorý je pre jeho rast, vývoj mozgu veľmi dôležitý. Bábo treba i naďalej dojčiť na požiadanie, teda netreba ho do jedla nútiť, ale dať mu i naďalej prsníky keď si požiada. Akékoľvek zásahy - voda, čaj, predlžovanie intervalov .. vedú k riziku predčasného odstavenia alebo neprospievaniu bábetka. Je tu téma Malí rekordéri, kde sú miery podobných detičiek ako máš Ty. Pokiaľ je vylúčené nejaké ochorenie napr. endokrinné, tak je jeho rýchly rast normálny, možno spôsobený genetickou predispozíciou .... Napriek tomu, že teraz veľmi priberá, riziko, že bude tučný aj neskôr je malé. Väčšina takýto detí sa okolo polroka zastaví a ďalej na váhe stagnujú a cca okolo roka sa ich váha často vyrovná rovesníkom. Skús pozrieť tú tému,pamätám si, že napr. čertica mala tiež obrovské bábo,ktoré po polroku priberalo veľmi máličko ... Oveľa dôležitejšie je, ako a čím bude prikrmovaný po polroku, ako sa bude môcť hýbať .... Takže venuj sa mu tak, aby mal kde energiu vydávať - dávaj ho keď bude trošku väčší na podlahu na bruško, aby sa sám začal skoro otáčať, plaziť ..., vylúč mu neskôr príjem prázdnych kalórií z rôznych sušienok, čajíkov ... a bude z neho pekný mladý silný muž 🙂

annag
16. sep 2009

egyptanka, super si to vyriešila 😉 🙂 , takže obidva prsníky sú v tejto chvíli vyrovnané?

- sirup môžeš zamiešať i do mliečka, neznechutíš jej ho, ale asi to aj tak veľmi nepomôže. osobne sirupy dávam deťom vždy len striekačkou, z lyžičky skončí hocikde, len nie v brušku 😅 prajem Vám skoré uzdravenie 🙂

mimoza
16. sep 2009

Dakujem ti krasne za slova ktore som potrebovala pocut 😉

annag
16. sep 2009

samayka, ak je v prsníku veľa mliečka, bábo nevládze zadné mliečko vypiť, lebo si bruško zaplní predným .... takže v prsníku by malo byť mliečka akurát .... ak v noci nedopije prsník až do dna, tak jej nasledujúce dojčenie ponúkni opäť ten istý prsník . Nerada používam rozdelenie predné a zadné mliečko, ale je to tak ľahšie na vysvetlenie, ale je to to isté mliečko, len má iný obsah tuku. Tuk môže kolísať od 2 do 5 g na 100ml, to je dosť veľký rozdiel, tuk okrem iného spomaľuje prechod mliečka tráviacim traktom, bábo ho lepšie strávi a nebolí ho bruško. Navyše, ak je prsník preplnený, bábo pije hltavo a vyvoláva si aj tým záhu, grckanie .... ak sa Ti zdá, že je bábo až príliš nervózne, nepokojné na prsníku.... a ak sa prsníky napĺňajú, tak treba trošku laktáciu pribrzdiť a bude lepšie ...

annag
16. sep 2009

dudri, maličká sa dojčí primerane svojmu veku, 2 x v noci je akurát, nemusí ešte prespať celú noc. Pri mamičke a na prsníku jej je dobre a môžeš si jej prítulnosť ešte vychutnávať. Aj počet dojčení je fajn, dojiči ju naďalej, ale tak, že vždy počkáš, kedy si sama prsník vypýta. Takže ho neponúkaj,ale čakaj, kedy sa ozve - bude sa ozývať čoraz menej, až sa raz zabudne ozvať aj posledný krát a bude odstavená.... Zatiaľ jej umelé mlieko netreba, dojčí sa často, potom jej môžeš ak sa počet dojčení ešte viac zníži, ponúkať len z pohára, alebo z pohára s náustkom .... môžeš to skúšať kedykoľvek napr. ráno k raňajkám ... ale zatiaľ je to ozaj zbytočné. Pije veľa Tvojho mliečka, preto pije menej iných tekutín, nie je smädná.
Problém je, že Ťa dojčenie bolí - to je zlé a treba to napraviť - napíšem do IP, aby sme zistili, čo je s bradavkami ...

sevzuz
16. sep 2009

ahoj annag,
potrebujem radu, teraz som si zmerala teplotu a mam zvysenu a vlastne som teraz pochopila, ze preco sa maly dnes tak vrtel na prsniku. Pocula som, ze pri zvysenej teplote deticky nechcu pit, lebo je mlieko prilis teple. Dala som si paralen a maly mi zvycajne prespi celu noc az do 6, ako ho mam rano nakojit s teplotou???
Dakujem

annag
16. sep 2009

sevzuz - s teplotou dojčiť môžeš, aj s paralenom, ale z čoho máš teplotu? prsia Ťa nebolia?

annag
16. sep 2009

opica, nie je nutné odsávať, produkcia sa možno o čosi zníži, ale to je v poriadku - malý si svoje mliečko vytiahne. užívaj si to, lebo jeho režim sa ešte zrejme zmení a potom už len budeš nostalgicky spomínať na prespaté noci 😅

bambusko
16. sep 2009

annag, uz je to rok, co v tejto teme radis 🙂 povodne zalozena tema na podakovanie sa zmenila na poradnu, robis to skvele, pomohla si mnohym 😵 😵 😵 nech ta doma vsetci tvoji za nas vystiskaju, lebo si ozaj vynimocne stvorenie hodne obdivu 🙂 🙂 🙂

egyptanka
16. sep 2009

annag, no vyzera to tak, ze oba prsniky su uz ok 🙂
Fakt senovka je vzdy to co mi zaberie ... chvala jej ucinku.

a sirup som nakoniec skusila dat striekackou a fakt je to o 100% lepsie. 🙂 ... uz sme aj zdravsi a MM urobilo sluzbu namiesto kvapiek do nosa a za dva dni sme minimalizovali sopliky. 🙂

annag
16. sep 2009

deniska005 - on už po 10 min. je napapaný a viac papať nepotrebuje, prsníka sa môže po 10 min. dožadovať len preto, že si chce na ňom pospinkať, no mliečko mu silne tečie a to ho hnevá, alebo mu prsník ponúkaš, hoci on už vlastne o prsník záujem vôbec nemá...... Ale - posúdim dojčenie a uvidíme, či treba čosi meniť .... napíšem do IP

annag
16. sep 2009

bambusko 😵 ďakujem veľmi pekne a odkážem im 😅

egyptanka, teším sa , super 🙂

sevzuz
16. sep 2009

annag, dakujem za odpoved, prsia ma vobec nebolia, len asi klasicka chripka, len neviem odkial, boli troska hlava a mam nadchu☹ preco sa pytas?

annag
16. sep 2009

luciakubista, nejaké mlieko, mliečne výrobky by dieťa piť malo - tak cca 500ml , takže aspoň nejaký pohár - dva k jogurtom ...by sa jej patrilo piť 😅 , stačí ju učiť na pohárik klasicky ako máš zvyk v rodine - k raňajkám, na večeru ...podľa toho, čo papá, aby jej to chutilo

- nemyslím si, že neskôr je to ťažšie, naopak, skôr je to ľahšie, deti okolo roka a pol už dokážu pochopiť, resp. samé dospejú do štádia, že prsník nepotrebujú. Dojčiť sa má min, rok , neskôr ako si mamička a bábo určia. Ak teda máš chuť odstaviť, nič Ti k tomu nebráni. Ročné bábo môžu rušiť rodičia v spoločnej spálni, ak patrí medzi také deti, možno bude spať lepšie sama vo svojej izbičke - to často pomôže. Okrem toho, v rámci dojčenia treba prsník dať, keď si ho bábo popýta, ale neponúkať, vždy len čakať kedy sa ozve. No a pokiaľ jej z prsníka čosi tečie, bude ho piť ochotne, ak jej pôjde mliečko ťažšie, pomaly, ľahšie sa ho vzdá.... Množstvo mliečka sa dá zredukovať tak, že budeš dojčiť viac dojčení za sebou z toho istého prsníka .... možno dospeješ až do štádia, že jeden deň bude piť len ľavý prsník, druhý deň len pravý ... ak jeden prsník bude stáť nevyprázdnený povedzme 12, alebo aj 24 hodín, bude sa v ňom zvyšovať hladina inhibítora, ktorý laktáciu tlmí a produkcia mliečka sa výrazne utlmí .... Áno bylinky ako šalvia, či spomínaná mäta, oregano, medovka laktáciu mierne tlmia.