Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
21. sep 2009

sisulka7 - ideálne by bolo spojiť sa s laktačnou poradkyňou, priamo u Vás v Senici je veľmi skúsená Mgr. Ema Krajčovičová - 0911 102 138, emama@emama.sk. Pretože podľa opisu si maličká nedokáže dosť mliečka vytiahnuť a to zrejme preto, že nie je na prsníku správne prisatá. S Emou sa pokúsite maličkú priložiť tak, aby si svoje mliečko dokázala vytiahnuť, niekedy ozaj stačí jedna návšteva a bábo sa zázračne prisáva a hlavne napapá priamo z prsníka. Držím palce a určite sa ozvi, ako sa Vám darí a či sa podarilo 🙂

annag
21. sep 2009

fatulda - senovku môžeš odvar 8g povaríš 10min. v 250ml vody a potom tie semienka zješ a odvar vypiješ. Alebo môžeš len namočiť senovku do pohára so studenou vodou ,za 3 hodiny semienka napučia a už sa dajú zjesť 😝 😅 Môžeš semienka i naklíčiť a používať ich do šalátov ... ako hocijaké iné semienka - napr. alfalfa - lucerna.

- k dojčeniu - musela by som celé posúdiť, napíšem do IP, aby mi neušli súvislosti 🙂

jamily
22. sep 2009

Ahoj Annag,
rada by som Ta poprosila o radu. Mam dcerku, 2mes., plne kojenu. V poslednom case sa mi zda, ze mam malo
mliecka. Neviem, ci si to namyslam, ale prsniky nie su vobec take naliate ako predtym a mala sa mi zda
nervoznejsia, ked papa a niekedy aj po papani. Predtym som skusala aj odsat, ze kolko mliecka asi mam,
ale akosi mi to nejde. Ked stlacim bradavku, tak tam ale mliecko je, tak neviem. Pijem aj caj na zvysenie
produkcie, normalne sa stravujem, zaprazene polievky atd. a prsniky sa mi zdaju stale makksie, aj ked
v noci mala papa kazde 4 hod. Papavala na jeden tah a teraz musi potahnut aj 2-3 razy a potom prehltne.
Nejako sa mi to nezda ☹ Dakujem

annag
22. sep 2009

jamily, skúsime to posúdiť a prípadne i napraviť, napíšem do IP 🙂

blesk44
22. sep 2009

ahoj anna alebo aj ine baby...
chcem sa spytat, kolko inych tekutin by malo vypit polrocne dieta okrem mlieka, teda vody a caju?
mam dvojicky, UM vypiju okolo 500-600ml denne, vody a caju okolo 200. staci to?

inac, annag, ja som ti uz pisala, ze by som chcela vediet aj nieco o tebe, aby si napisala,
ked tu tak krasne radis, aby sme o tebe aj nieco vedeli... ale zatial nic, alebo mi to uslo???

elfa
23. sep 2009

Ahojte. Ja mam 2 tyzdnovu dcerku. A pravdepodobne problem so spravnym prisatim. Mala slabo pribera, dobre spinka, vydrzi aj 4 hodiny v kuse spat, tak som myslela, ze je napapana dost. No papanie nam trva hodinu aj viac. Vzdy ju kojim, ked si zapyta. Najskor taha z jedneho prska aj 20 - 30 minut a sama uvolni bradavku. potom mame pauzu cca 20 minutach a potom si potiahne z druheho prska, niekedy toto vynecha. Mam bolave a mierne "rozhryzene" bradavky. Neviem ako mam malu naucit spravne papat. ☹
Cakam, kym otvori velku pusu, no ona si casto zachyti iba bradavku, ocmula ju a az potom vcucne aj dvorec (co velmi boli). Potom aktivne pije, pri koci si potiahne, urobi pauzu, zas potiahne a tak dalej az pusti bradavku. Ako ju naucit dobre sa prisat a napapat sa?

laky83
23. sep 2009

ahojte.Mám 2 mesačnú dcérku, ktorá mi od včera málo papká. Mám namysli to ,že má veľké časové medzery medzi jedením a to dnes od 5 rána ešte nejedla len pije vodu.Včera od 14 nejedla až o 24večer. ☹ ☹ Jedla len desať minút to si sama vyberie bradavku.Zo začiatku bolo všetko ok aj keď papáme s nadstavcom ale sme papkali. Prosím poradte mi. Papá len z pravého prsníka dobre a pri ľavom musím ležať ako keby jedla z pravého. 😢 Čo mám robiť aby sa to vrátilo naspäť. Prosím poradte mi budem veľmi ďakovať. 🙂 A ešte chcem vás poprosiť čo mám robiť a aj jesť aby malá nemala problémy s bruškom lebo aj to nás trápi ale teraz potrebujem pomôcť kojenim.
ĎAKUJEM

annag
23. sep 2009

blesk44 - už papajú aj príkrmy predpokladám 🙂 , mohli by ešte o trošku viac vodičky,aspoň na tých cca 400ml ich postupne dostaň , ale závisí to fakt od tuhej stravy čo papajú - koľko vody asi obsahuje - ak viac nechcú, nevadí, treba im tekutiny ponúkať

nenapísala 😅 , nestíham, vždy sa poteším, keď mi svieti IP 0, ale to sa mi ani nestane, stále tam čosi svieti, aj viac než 20 ... a ešte mamičky z môjho okolia , idem na doraz 😔 😅

annag
23. sep 2009

elfa, laky, musím posúdiť celé dojčenie, aby som zistila, čo všetko je dôvodom nespokojnosti Vašich detičiek

miriam14
24. sep 2009

Ahoj ANNAQ, ako väčšina mamičiek, aj ja by som potrebovala tvoju radu. Som prvorodička a Marko sa nám narodil 14.9. Už v pôrodnici bol veľký papač - priberá až prehnane, ale začína to byť "neúnosné". V noci sa budí často, cez deň pospí vkuse 2 hod. a stále by chcel len papať. A keď nedostane hneď ako sa zobudí - ako chce, tak je to neuveriteľný plač - až s takými nervami. Ďakujem vopred za radu, názor.

dooscoby
24. sep 2009

ahoj annag...rada by som sa s tebou poradila.....dnes sme boli v poradni a mala vazi 7700 gr. pri porodnej hmotnosti 3420...na zaklade toho a mojho prekvapenia mi pani doktorka povedala kojit dalej a zacat s prikrmami o mesiac neskor hoc nie sme alergici...za 2 tt mame ukoncenych 6 mesiacov a uz som chcela zacat s mrkvickou ale podla pani doktorky by sme zacinali od ukonceneho 7 mesiaca...a na vraj ked mala bude hladnejsia mam jej dat umele mliecko popri kojeni...no to skor by som zacala tou mrkvickou...uz zacina pomaly aj sedkat..nacahuje sa za vsetkych...nechcem aby sme potom dopadli tak ze bude vsetko odmietat ked bude tak dlho kojena...co myslis..mam este pockat..vdaka za radu

tasnim
24. sep 2009

ahoj annag ..modlim sa, aj ja aby som raz mala take skusenosti ako ty..a aby som sa so vsetkym vedela tak lahko vyrovnat.. nechcela som ti tu vypisovat, lebo vidim, ze mas toho vela plus 3 deturence k tomu...ale uz som vyskusala snad vsetko a nic nepomaha..moja mala ma 5 tyzdnov a nechce spinkat v postielke..vlastne ona vobec nechce spat..niekedy zaspi pri cucani, alebo na rukach ak sa s nou niekto hraje..ale ked ju prelozime tak sa hned zobudi...prekladame ju jemne bez pohnutie..zabalenu v deke..a nic nepomaha...
snazim sa prilis skoro naucit ju na postielku? vecer mi zaspava az o druhej rano...cez den spi 5 min a potom sa prebudi a je cula...
pekny den prajem...

kesinka
24. sep 2009

Annaq, prosim Ta, Canesten si pred kojenim nemusim umyvat? Dakujem.

ilijanka
25. sep 2009

Ahoj, Annag, urobila sa mi na bradavke ragáda a neviem ju nijako zahojiť, mám prestať z neho malej dávať alebo čo mi poradíš...Ďakujem.

petal
25. sep 2009

kesinka, canesten nemusis pred kojenim umyvat, to by ti poradila Annag, pisala uz o tom.

carodejnica
25. sep 2009

ilijanka - ja som mala ragády na začiatku dojčenia a pomohlo mi toto.... v prvom rade treba nájsť a následne odstrániť príčinu vytvorenia ragády - u mňa to bolo zlé prikladanie, neviem keď ty už máš také veľké dievčatko, čím to môže byť...
Tak som si našla dobrú polohu pri dojčení a potom som ragádu už len vetrala (chodila po byte "hore bez") a natierala mastičkou Bioclin http://www.magister.sk/product_info.php?manufac...
Z boľavého prsníka som neprestávala dojčiť. Najskôr som sa snažila odsávať, ale to bolo ešte horšie ako dojčenie, ragáda sa mi riadne zväčšila. Tak som sa vrátila k dojčeniu a vetraniu a natieraniu Bioclinom. Po pár dňoch sa to zahojilo.

Zároveň mám k Annag alebo možno aj k ostatným maminám jednu prosbu. Veľa sa tu píše o refluxe a je tu tomu aj venovaná téma, ale nechce sa mi to celé prebehnúť. Hľadám informáciu, ako preventívne postupovať proti refluxu. Moja malá teraz začala dosť vrackať, naštudovala som si, že reflux kulminuje medzi 3-4 mesiacom, čo mi aj sedí. Nechcem jej dávať žiadne zahustené UM - moja dcéra nepozná fľašu (okrem pár ráz v pôrodnici), ale chcem pokračovať v dojčení. Annag tú pár krát spomínala nejaké všeobecné zásady ako postupovať pri refluxe, ale nikde to neviem nájsť. Viete to niektorá nájsť a skopčiť to sem? Alebo Annag, veľmi pekne ťa prosím, môžeš sem hodiť nejaké stručné info. VEĽMI PEKNE ĎAKUJEM!

annag
25. sep 2009

illijanka - carodejnica má pravdu - treba nájsť príčinu.Ak sa ragáda nechce rýchlo sama zahojiť, bude tam infekcia. Infekcia býva bakteriálna, no ak to príde náhle bez toho, aby si vedela o poškodení bradavky nesprávnym prisatím, bude to skôr infekcia mykotická. Aj Ťa bradavka (-ky) pália, štípu, svrbia, sú citlivé na dotyk, bolia aj pomedzi dojčenie, po dojčení, cítiš v nich neikedy pulzujúcu bolesť, sú citlivé na chlad ?

annag
25. sep 2009

kesinka - áno, nezmýva sa pretože za prvé natieraš len v tenkej vrstve a necháš ho voľne na vzduchu vsiaknuť do pokožky a podruhé preto, že on sa cez črievka nevstrebáva, pôsobí len lokálne a bábo teda ani neohrozuje 🙂

kesinka
25. sep 2009

Ďakujem 😵

annag
25. sep 2009

tasnim, sú deti, ktoré jednoducho cez deň, niektoré ani v noci, spať samé v postieľke nebudú, cítia sa tam samé a opustené. Sú detičky, ktoré sú nadmerne citlivé a potrebujú sa nosiť, veľmi často sú to detičky s neškodnými tráviacimi problémami - teda také , čo mávajú koliku, grckajú .... AK sa Tvoja malá potrebuje nosiť, odporúčam zaobsatrať si vak, šatku, nosič na nosenie . Bábo je v šatke zabalené, cíti sa bezpečne, dokáže zaspinkať na dlhšiu dobu. Moje prvé dve deti spávali buď vo vaku,alebo len v kočíku vonku, cez deň v postieľke dnu nehrozilo. Ak takéto malé bábo málo spinká, je také preťažené, že sa to prejavuje zdanlivou aktivitou, čulosťou - teda aj to je známka únavy. Ona by sa potrebovala napapať a prakticky okamžite, tak do 1, max dvoch hodín súvisle aspoň na hodinku zaspinkať. Mamička by mala byť čo najviac oddýchnutá - spanie v spoločnej posteli, nosenie v šatke sú menej únavné, bábo sa s mamičkou cíti v bezpečí, je pokojnejšie, dokáže súvisle spinkať. Väčšina z nás ma zafixované, že správna mama je tá , ktorej dieťa je dokonale vychované, samostatné, s pevným režimom dňa .... a nosenie, mojkanie, spávanie v spoločnej posteli, dojčenie len pre potešenie nielen pre hlad ... sa považuje za zlyhanie , za niečo podradné a nenormálne, výsledkom čoho je rozmaznané či nesamostatné dieťa. No to vôbec nie je pravda. Nosené bábo sa od mamičky dokáže odpútať, je zvedavé a nebojácne, lebo už má zafixovaný pocit bezpečia v jej náruči, nebojí sa objavovať svet, keď k tomu dospeje ... a to príde rýchlo, už okolo 3-4 mesiacov, keď sa začne otáčať, plaziť .... a nosenia je podstatne menej, dojčenie trvá oveľa kratšie ... ak bábo nemusí bojovať o pozornosť mamičky alebo o prsník je oveľa pokojnejšie 🙂

ilijanka
25. sep 2009

annag- áno bolí ma to niekedy aj pomedzi dojčenie, neviem, prečo sa mi to urobilo práve teraz, ako píše čarodejnica, Adelka už má 6 mesiacov, ale ja som dojčila aj Miška v podstate skoro doteraz- obidvoch naraz, jeho síce iba ráno a večer, ale dá sa povedať, že nie som žiadna začiatočníčka a viem, aké je správne priloženie..
Annag, myslím, že máš pravdu, že tam bude infekcia, keď sa to nehojí, lebo sa mi to trochu zlepšuje, keď som si to začala natierať masťou Fungicidin. Za vyše 2 roky sa mi to ešte nestalo, naozaj asi platí, že nikdy nehovor nikdy 😝

ilijanka
25. sep 2009

A ozaj- vďaka za rady 😉

annag
25. sep 2009

carodejnica - áno, ideálne je nechať všetko na bábo, samé dozreje a reflux vymizne.

každé bábo grcká a má nezrelý zvierač pažeráka, no máloktoré má skutočnú refluxnú chorobu, kedy je často choré, neprospieva.... a ktorá sa rieši napr. aj operačne ... Drvivá väčšina detí nemusí mať refluxné prejavy také časté, ak sa dojčenie upraví. Reflux fyziologicky vrcholí okolo 3-4 mesiacov. Zahusťovanie sa pre takéto deti neodporúča - rovnako ako dospelí, potrebujú prijímať ľahko stráviteľné jedlo, ktoré nezostáva v žalúdku dlho, zahusťovanie robí pravý opak - jedlo je v žalúdku až príliš dlho, ťažký žalúdok spôsobuje záhu. Zahusťovaním eliminuješ grckanie, no záhu nie, naopak, tá je ešte horšia. Je dokázané, že zahusťovanie spôsobuje horšie a častejšie refluxné príhody počas celého obdobia, pretrváva dlhšie. Zahusťovanie zvyšuje riziko potravinovej alergie a Nutriton je i veľmi sladký a zvyšuje riziko obezity, diabetesu ... V zahraničí sa preto od zahusťovania ustúpilo, dokonca Nutriton niekde ani nekúpiš. Takisto mamičky posledné roky stresujú najmä celé okolie BA - okamžite idú na gastro, deti i mamičky sú nervózne, vystrašené, majú pocit choroby a v neposlednom rade v mamičke vyvolávajú pocit, že jej mliečko je zlé, resp. nedokonalé .... Preto je fajn s refluxom sa naučiť žiť a najmä upraviť režim a dojčenie tak, aby tých príhod bolo minimum i bez zahusťovania . Mala som takú staršiu dcérku a do polroka máme fotky iba s podbradníkom ... grckanie mamičky trápi, no deťom to zvyčajne nevadí, často si grcnú a vzápätí sa opäť spokojne najedia ...

takže bábo treba polohovať - malo by byť neustále vo zvýšenej polohe, kedy má hlavičku vyššie než zadoček - na cca 30 stupňový uhol, stačí podložiť nohy postieľky knižkami, alebo pod matrac vložiť deku ... takýmto deťom vyhovuje spinkanie na boku, dokonca i na brušku - pod kontrolou.

niektoré deti si potrebujú medzi dojčením urobiť pauzu - teda sa napapajú , potom si odgrnú a po napr. polhodinke - hodinke pokračujú v dojčení opäť , niekedy je dojčenie rozdelené i na viac častí

-niektorým deťom vyhovuje len ležať bez pohnutia po dojčení - teda nadojčiť napr. na posteli na boku a nechať bábo bez akejkoľvek manipulácie ležkať , hoci aj zaspinká - ak je na boku, mliečko vytečie kútikom vonku

- pomáha nosenie vo vertikálnej polohe, najmä teda v šatke

- v rámci dojčenia - skúsiť poloha po ležiačky, tanečník, resp. všetky polohy, pri ktorých netečie mliečko v smere gravitácie

- posúdiť, či grckanie nie je spôsobené len silným tokom mliečka , ak sa bábo nedokáže kvôli tomu v pokoji napapať, bude grckať, má záhu ...

- eliminovať hnev bábetka, najmä na prsníku - teda nenútiť do dojčenia, nepreťahovať intervaly - bábo má papať kedy chce, kedy si samé prsník popýta, ak papá veľmi často, ponúknuť mu ten istý prsník, aby ho dopilo až "do dna"

annag
25. sep 2009

ilianka - bude to teda určite mykotická infekcia, preto Fungicidin zaberá, ale o čosi lepší je klotrimazol - teda Canesten, Candibene či Imazol. I keď pri trhlinke je vhodné urýchliť hojenie aj kortikoidom. To by Ti však musel predpísať kožný lekár. Bohužiaľ, v poslednej dobe som veľmi sklamaná, lebo aj kožní kopec mamičiek dlhé týždne vytrápia nesprávnou liečbou ... kým sa trafia do správnej

ilijanka
25. sep 2009

Annag, mám doma aj Imazol plus, tak vyskúšam. Ďakujem- si fakt super.

annag
25. sep 2009

dooscoby - podľa európskych odporúčaní pre dojčenie a výživu detí sa odporúča začať s príkrmami okolo 6 mesiacov a bábo by malo začať prijímať inú stravu aj preto, čo uvádzaš - bábo je v tomto veku prístupné zvyknúť si na nové chute, konzistenciu jedla, ak pije viac než cca liter mlieka, tak vzniká riziko, že bude tuhé príkrmy odmietať. Potrebuje žuvať, aby pokračovalo v orálnomotorickom vývine - aby sa raz naučilo správne rozprávať.... Takže pár dní hore dolu, ale nejako výrazne to posúvať a dokrmovať UM - to skutočne nemá zmysel, dokrmovanie UM je aj vzhľadom na dojčenie úplne nevhodné ...

carodejnica
25. sep 2009

annag, veľmi pekne ďakujem za stať o refluxe, pomohlo... si úplne senzačná baba... 🙂

Inak tá moja malá grcká vtedy, keď je na brušku, alebo ju mám vo zvislej polohe "prehodenú" cez plece, keď chcem, aby si odgrla.... 😒 takze gravitácia negravitácia, skôr mám dojem, že jej robí šarapatu, keď s ňou moc hýbem po jedle, alebo má tlak na bruško... (dojčím v polohe "tanečníka")

samayka
26. sep 2009

ahoj annag,

každý deň si čítam tvoje rady ostatným maminám a aj sama som ťa už o rady prosila. si úžasná. aj ja moc ďakujem za zhrnutie o refluxe.

nás poslala doktorka na sono kvoli refluxu, nešli sme tam hneď. načo aj... tam ho len potvrdia alebo nie, malej by to aj tak nepomohlo. na konci augusta si ale spravila silným tlačením stolice prietrž pod pupčekom, tak sme na chirurgiu ísť museli a dokina nám spravila hneď aj sono pažeráku. reflux nám potvrdili a zároveň nás velmi pochválili. naša sýkorka napriek refluxu krásne prospieva a to len a len vďaka tvojim radám. ja ako mama začiatočník, amatér som ani len netušila aké je kojenie veda. a velmi sa mi páči keď vďaka tvojim múdrim radám začínam tejto vede rozumieť 😵

nutriton nedávame, i keď nám ho dokina predpísala. zo začiatku sme dávali gastrotuss, ale aj ten už som vysadila. keď je záha moc silná, dám jej trošku vodičky a hneď je lepšie. inak len polohujeme, nosíme a polohujeme a nosíme. a zaberá to. postupne to zvládneme až do úplneého vyliečenia
😵 chcela by som týmto povzbudiť maminy ktorým babuliatka grckajú, že dá sa to zvládnuť aj bez zahusťovania či inej chémie. hlavne treba dôverovať radám skúsenejších a urobiť pre svoje chrobáčiky všetko čo sa len dá.

ssissi
26. sep 2009

100%-tný súhlas s annag.
Ja len že reflux, nutriton, espumisan... sa zbytočne často na webe aj medzi rečou skloňuje, už mi to príde ako davová psychóza 😅.

Fyziologický reflux (t.j. taký čo netreba chirurgicky riešiť) je u novorodenca normálny jav. Pokiaľ bábätko prospieva, tak je zbytočné to riešiť priemyselnými vecami - nutritonom. Ja už čakám, kedy vymyslia nejaký prášok, čo zahustí slinky, aby bábo toľko neslintalo, keď začnú rásť zúbky, a vystrašené mamičky budú chcieť (samozrejme s tým najlepším úmyslom) potvrdenú "diagnózu" (t.j. áno, naozaj slintá) okamžite riešiť...
Často som zápasila s dilemou, čo robiť, či malinkú vôbec prezliecť, alebo nechať komplet mokrú ☹ ... zgrckala sa často tak, že podbradníček ani bavlnená plienka nestačili, mala nagrckané až v plienočke.. ale prezliekanie, t.j. manipulácia (akákoľvek jemná), vyvolávalo len ďalšie grckanie.. Stalo sa to aj pred lekárkou, uznala, že je toho dosť, avšak jediné riešenie je polohovanie + ak chceme, tak kojenie doplniť nutritonom.
Nutriton sme nekúpili, kojili sme ďalej bez neho a - dalo sa to zvládnuť a malinká z toho vyrástla. Mimochodom, bolo z nej krásne bacuľaté bábätko 🙂 (domov sme ju priniesli 2700-gramovú, taký chrústik to bol pôvodne 🙂 ).

Ak zhustíte jedlo bábätku, treba rátať aj s nežiadúcimi účinkami, napr. zapekanie, zaťaženie tráviaceho ústrojenstva...
Príroda dala mamičkám také mliečko aké dala (t.j. ľahko stráviteľné) a bábätku taký žalúdok, aký dala, a ak bábätko prospieva, škoda to riešiť chémiou a niečo predbiehať...

Espumisan detto. To je len alternatíva pre bábätká, ktorých maminky hoci naozaj dodržiavajú diétu kojacej maminky podľa potrieb toho ich konkrétneho bábätka, cvičia s bäbatkami.. masírujú.. ale bábätko má napriek tomu bolesti. A keď týmto bolestiam nepomáha nič iné. Ale to, že bábo plače, ešte neznamená, že má bolesti. Možno chce byť len s mamičkou. Stretla som sa viackrát so skonštatovaním, že máme koliky, dávame espumisan, stále plače, len na rukách nie... 😔, chjo.

A Annag, takisto, 100% súhlas s nosením. Naša dcérka vyžadovala 100% pozornosti, v postieľke cez deň nespinkala prvých niekoľko mesiacov (okrem žltačkového obdobia) ani jednu hodinu. Bola veľa nosená. Nijako ju to nerozmaznalo, "nepoznačilo", nosiť ju už dlho nebaví 😉, vyrástla z toho (teda ak nemá mojkacie chvíľky). Práveže mám dojem, že to krásne rozvinulo náš vzájomný vzťah.

Annag, veľmi sa mi páčia tvoje rady a myslím, že si tu správny človek na správnom mieste. Prajem ti veľa štastia a veľa radosti s tvojimi krásnymi detičkami.

carodejnica
26. sep 2009

ssisi - veľmi pekne si to napísala, ďakujem .. 🙂

Aj ja mám podobný názor na reflux, ani som len nezauvažovala, že by som so nejak riešila UM... chcela som len vedieť "ako na to".. 🙂 Ja veľmi rada dojčím, je to super vec!
K tomu noseniu. Moje dievčatko si rado poplače, ale ja ju rada ponosím... aj keď mi už v rodine vraveli, že by som ju toľko nemala nosiť.... 😉
A navyše (zaklopem o drevo, aby som nezakríkla) mi od druhého mesiaca (teraz má tri) fantasticky v noci spinká, večer mi zaspáva na prsníku okolo 21:30, potom ju preložím do postieľky a spí až do rána do siedmej.. úplna paráda.. 🙂 Tak si oddýchnem v noci.
A som aj myslela, že sa budem v noci budiť a odsávať, ale annag mi poradila, že nemusím, že si prsia zvyknú na režim a fakt, mliečka mám dosť, malá pekne priberá, len cez deň papá častejšie...