Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
26. sep 2009

carodejnica - práve preto som písala, že veľa deťom vyhovuje zostať po dojčení na boku bez grgania, tak aby sa žalúdok upokojil ... teda skús nadojčiť po ležiačky a nech spinká koľko chce, čo má ísť vonku, vyjde von kútikom 🙂

veru, nemáme bábiky, máme živé stvoreniatka 😅 . Často sa ma pýtate, ako to, že bábo pije každú hodinu, chce sa nosiť ... a ako to riešim ja - no presne tak ako Vy, nosím (teraz už je veľká, tak ani nie), dojčím aj každú hodinu ak si malá zmyslí 😅 , niekedy viackrát za noc, niekedy prespí celú noc. Do polnoci spinká vo svojej postieľke, ale keď idem spať, šupnem si ju k sebe a ona si cucne kedy chce - ale to už netuším, už som si za tie roky zvykla dojčiť a snívať zároveň 😅 , ráno som normálne oddýchnutá - ide skutočne o uhol pohľadu, ak sa mamička vnútorne zmieri, stotožní s rolou matky, tak to ide oveľa ľahšie .... No synček mal obdobie keď sa budil veľmi často a dojčiť sa nechcel - to bolo fakt náročné 😝 😅 . Preto ak prsíčko funguje a bábo po ňom zaspí, je to super.

sivka
26. sep 2009

ahojte, ked je tu rec o refluxe...nas maly ma 3 mesiace a neviem, ci ide o reflux, ale vraj to moze byt,...vela slinta a pcha si rucicky do pusiny a dost casto /no kazdy den urcite/ mu chudatkovi tak zabehne, lapa po dychu az sa vylakam, no zakazdym sa z to nejako vykaslal, ale je to velmi neprijemne. uz negrcka tak ako ked bol mensi, ale zas zacal s tym zakuckavanim...asi sa s tym okrem opatrnej manipulacie a polohovania vela robit neda?
carodejnica, to mas super, ako ti malicka spinka, len nech vam to vydrzi 😵

annag
26. sep 2009

sivka, áno, môže to byť aj hltavým papaním. Hltavo môže papať, ak mu mliečko tečie veľmi rýchlo - papá na prsníku spokojne?

sivka
26. sep 2009

ahojky annag, no hltavo papa niekedy, hlavne ked dlhsie spinka a potom je viac hladny. a tiez v noci, vtedy mi mliecko tecie rychlejsie ako cez den, v noci dojcim po leziacky a ked zaspi tak uz ho nedavam odgrgnut len ho prelozim do postielky a polozim na lavy bok. ale on sa zakucka hocikedy cez den, ked sa hra alebo v kociku vonku, takze to neviem presne urcit, ci je to z hltaveho papania.
inak cez den ho dojcim casto, takze vtedy mliecko netecie rychlo. skor pomalsie, niekedy je z toho aj nespokojny, ze sa musi viac snazit, tak sa vselijako kruti, ked uz mu netecie.

mravcica
28. sep 2009

ahoj annag, chcem ta poprosit o radu ohladom mojej bradavky. Od vcera rano ma velmi boli (boli to,a ko keby bola dohryzena), najskor ma bolela len pri kojeni, teraz uz aj medzi kojeniami. Vcera som si to natierala mastickou Avent, ale zlepsenie ziadne. Nevidim na nej ziadne trhlinky, prasklinky, vobec nic. Len to velmi boli. Pri kojeni z tohto prsnika mi je az do placu. Doteraz som ziadne problemy nemala (ked neberiem do uvahy rozbeh laktacie 🙂 ). Neviem, ci to moze s tym nejak suvisiet, pred 2 tyzdnami som ti pisala, ze som mala zdravotne problemy a nasadili mi magnesiove injekcie. V piatok som dobrala poslednu a od nedele tento problem. Boli to tak, ze nevydrzim mat maleho prisateho az do vyprazdnenia prsnika. Inak kojim z obidvoch pri jednom papkani. Bojim sa, aby sa mi este k tomu aj nezapalil. Teplotu nemam. Neviem, ci mam skusit ten imazol a ak ano, tak sa musi pred kojenim zmyvat? Vopred ti velmi pekne dakujem

ilijanka
28. sep 2009

mravčica, aj mne sa to presne takto začalo, bolela ma bradavka pri dojčení aj pomedzi, mala som ju takú akoby odkrvenú, bledú, vôbec nič iné nebolo vidno, žiadny povlak, zápal, výtok, nič, a asi po 2 týždňoch sa mi urobila ragáda- trhlinka a z toho sa mi ešte zapálila aj časť prsníka..
Ja som si to začala natierať tým Fungicidinom, prípadne aj Imazolom a zdá sa mi, že je to lepšie..

mravcica
28. sep 2009

tak to sa mam teda na co tesit. Ja si neviem predstavit s takymito bolestami kojit dalsie 2-3 dni, nie tak 2 tyzdne. ci to si uz potom clovek na to zvykne? 😉 a ten imazol treba zmyvat pred papkanim, ci nie?

ilijanka
28. sep 2009

ja som si nezmývala, ale mňa to bolí iba na začiatku kojenia, potom si na to nejako zvyknem alebo čo a dá sa to v pohode vydržať, ale dosť to teda otravuje život 😝

zzuzzik
28. sep 2009

annag tvoja zabka vyzera presne ako moja, ako keby som svoje babtko videla, je strasne chutnucka aj ked uz vacsia kedze ta moja ma teraz len tri tyzdne.
Vela som citala tvoje prispevky a chcem sa ta spytat na nazor, moja mala papa z ciciku kazde 4 hodiny ona ked sa napapa je mrzuta (hlavne cez den, v noci hned zaspi) a potom po hodinke a pol od jedenia zaspi a spinka vlastne az do nasledujuceho kojenia. Ked sa zobudi, tak uz chce hned cicik a rychlo sa ju snazim prebalit a ona je uz nekludna, zda sa mi ze hltavo papa, trosku aj vygrcka a skoro po kazdom kojeni stikuta potom zasa vytuhne na dobre tri hodinky, nerobim nieco spravne? Ja sa ju niekedy snazim po tych 4 hodinach aj jemne zobudit. za 10 dni pribrala 250 g co si myslim ze staci, podla tej tabulky co si uvadzala na internete, Ja ked som prisla z nemocnice tak po sekcii som nemala dost mliecka a tak som ju prikladala skoro 24 hodin v kuse, mala mala z toho asi bolenie bruska lebo mi v kuse plakala, doktorka vravela ze mam dodrziavat 3 hodinove intervali kojenia aby sa to zgrcnute mliecko v brusku nemiesalo s tym cerstvym, tu vsak citam ze kocky koja aj castejsie ako 2 hodinove intervaly. Som z toho trosku zmatena ☹ snazim sa byt dobrou mamou a preto by som rada, keby si mi napisala tvoj nazor, nemam malej dat mliecko castejsie? Ze by som ju proste po troch hodinkach zobudila? Cika dostatocne dobre, ma tazke plienocky len kakanie mame asi raz za den.

annag
28. sep 2009

zzuzik, ak je hore hodinu a pol, skúsila si jej dať opäť prsíčko? Lebo to už je taká dlhá doba, že by mohla byť opäť hladná. 3 hodiny skutočne dodržiavať netreba, bábo si samé povie, kedy papať chce, vôbec mu nevadí,ak sa mliečko navzájom mieša. Ak bruško bábo bolí, tak pre čosi iné... Keby častejšie papala, hltavé papanie by možno vymizlo , menej by grckala i štikútala. Takže v prvom rade skús, či bude ochotná papať aj tesne pred spaním po tej cca hodine a pol - ponúkni prsíčko a napíš, ako sa správala. Ak to nepomôže, posúdim celé dojčenie 🙂

annag
28. sep 2009

mravcica, áno, Imazol by pomôcť mohol, je to prejav typickej mykotickej infekcie. On sa cez črievka nevstrebáva, takže natieraj po dojčení v tenučkej vrstve na bradavky, nechaj vsiaknuť voľne na vzduchu a pred dojčením neumývaj, bábetko to neohrozí a už je krém aj tak dávno vsiaknutý.

annag
28. sep 2009

sivka, áno, to zakašľanie , vracanie sa mliečka aj hodinu po dojčení je dané miernym refluxom, v tomto období kulminuje. Malý je už veľký chlapček a on si reflexne odkašle, nemáš sa prečo báť, už má 3 mesiace, teraz sa začína viac hýbať, dávaj ho často na bruško, hoci len na krátko - kým sa mu bude páčiť, to mu trošku možno pomôže okrem motorického vývoja i na tieto problémy 🙂

mravcica
29. sep 2009

dakujem velmi pekne za odpoved, dufam, ze to coskoro prejde 🙂

zzuzzik
29. sep 2009

dakujem ti annag, aj ja som na to myslela ze by to pomohlo, keby som jej dala este tesne pred spanim aspon trosku cucnut nech sa neprebudi do totalneho hladu, lebo asi by si aj dala, velmi ma totizto rada dudliky a dudluje ostosest, ked nema dudlik tak svoj vlastny palcek tak aj zaspi, tak sa to pokusim takto, lebo ked ju vidim ako mi 20 minut stikuta a este aj sa jej vracia mliecko az jej slzy vyhrknu, ked sa jej mliecko vrati, tak mi jej je chudiatko strasne luto ☹ nastastie koliky nemava KLOP KLOP celkom dobre prdka, takze inak mrzuta nie je len si obcas pomrnka ked tlaci do plienky, pekny den ti prajem a este raz dakujem za radu, napisem ako sa nam dari 😉

sivka
29. sep 2009

annag, velmi pekne dakujem, upokojila si ma 😵 no a predsa len som nasadila ten Canesten na bradavky, gencian na to pichanie velmi nezabral...tak dufam, ze teraz sa to uz poriesi 😉

weronique1
29. sep 2009

Ahojte, potrebovala by som poradiť nejakú fintu na kojenie, keď malej lezie HORNÝ zub. Pri každom kojení zažívam muky, jej zúbok je ako ihlička a keď kojím, tak mám pocit, že ma niekto šúcha šmirglom. Otáčam ju, meníme polohy, ale aj tak mám dvorec úplne červený a vydratý. Už som z toho zúfalá, pls poraďte. ďakujeme

tweetty
29. sep 2009

Milá annag, vnoci som nasla diskusie kde prispievas svojimi radami. Nestíham zatial vsetko cítat lebo sama potrebujem pomoc s kojením a prosím o radu. Dcérka sa mi narodila v 36./37. tyzden a teraz máme 3,5 týzdna. Mám silný tok mliecka a tým asi dcérka grcká nielen pusinou ale aj nostekom co je pre nas dost stresujúce, niekedy aj po 2 hodinách po kojení. Po tých dvoch hodinach u nej aj badám ako sa jej nieco teda si strava vracia spat a ona sa na to budí. Uz som z toho unavená ale velmi by som chcela kojit, doktorka nam dala nutriton na zahustenie, zatial som neskusila lebo mi to príde komplikované a priznám sa ze uz nevládzem. Skusila som polohu fotbalová lopta, po leziazky, potom nejaký noznicový strih ale stále rýchlo tecie. prsník si pred kojením musím trochu odsat (odsávacka) lebo uz je moc tvrdí pre nu, ale asi neviem odhadnut kolko odsat aby tam nieco zostalo. Prosím ak mozes porad. Velmi dakujem!!!!

uankab
29. sep 2009

Mila Annag, pripajam sa do rady zufalych maminiek, ktore sa snazia pre babatko len to najlepsie a nie vzdy to ide 😖 ... Potrebovala by som radu ohladom prsnikov a kojenia babatka... momentalne ma hlavne trapi pravy prsnik, rano som sa zobudila s tym, ze ma velmi boli na dotyk, ale nie je ani tvrdy, ani zapaleny... pred dvoma tyzdnami som mala zapaleny lavy prsnik a uzivala som antibiotika... vedela by si mi prosim poradit co s tym? trpim nadprodukciou mliecka, strieka mi z neho pri kojeni, zacala som pit salviovy cajik, ten trosku pomaha, ale stale mam prsia naliate, aj ked menej ako predtym... snazim sa kojit 2-3 hodiny z jedneho, potom zasa z druheho,... mliecko neodsavam, nechcem aby sa mi ho tvorilo viac, ked mam velmi plne prsia tak ho necham volne vykvapkat... malinku kojim kazdu 1-4 hodiny, podla toho kedy si zapyta, niekedy po kojeni ju velmi boli brusko, pocujem ako sa jej kruti a ona velmi placka... neviem ci to je sposobene mlieckom, alebo v com je problem... snazim sa pit aj feniklovy cajik, ale z toho sa mi zasa velmi nalievaju prsia 😖... stolicu mame dost riedku, niekolko krat za den... kojenie obvykle trva okolo 10 minut, potom mi na prsniku zaspinka... Ak mozes, porad mi prosim co mam robit, je to dost frustrujuce... Dakujem velmi pekne.

annag
29. sep 2009

tweetty, uankab - obidvom Vám odpíšem v IP, aby sme nadprodukciu čím skôr dostali do rozumnej miery a Vy i Vaše bábetká boli spokojné , tweetty IP - je Interná pošta, nájdeš ju celkom hore na tejto stránke vedľa loga modrý koník

annag
29. sep 2009

weronique,

- prsník treba počas dojčenia stláčať, aby jej mliečko dobre tieklo od začiatku až po koniec
- dojči len kým ozaj pije

- bradavku treba preliečiť, natieraj ak máš doma Bactroban, Framykoin ak nemáš, tak aspoň lanolinovú mastičku . bradavka aj štípe, páli, svrbí, je citlivá na chlad,

given
30. sep 2009

Ahojte, okrem rad od Annag som na nadprodukciu a na silny tok mliecka nasla uzitocne rady aj na tejto stranke:
http://anielik.scot.sk/e107_plugins/content/con...
Dufam, ze vam to tiez pomoze.

monatko
30. sep 2009

ahoj Annag, idem sa spytat aj sem: prosim Ta, mozem ist na RTG, aj ked dojcim? dakujem 🙂

tasnim
30. sep 2009

dakujem Annag za odpoved...;)

sturnus_vulgaris
30. sep 2009

Milá Annag, podobně jako spousta přede mnou prosím o radu. Můj problém prakticky kopíruje problém, který včera popsala uankab.

Asi týden po porodu jsem zápasila s retencí mléka, už to vypadalo, že úspěšně, ale přešla v zánět a kvůli vysokým horečkám, které se už nedaly nijak srazit, jsem skončila na atb, která jsem dobrala před týdnem. Po dobrání atb byla produkce jakž takž v pohodě, ale asi před třemi dny se mi začaly naprosto šíleně nalévat prsa. Už asi po hodině od kojení mám pocit, že mi prasknou. Dceru se snažím nekojit častěji jak co dvě hodiny, protože je pak evidentně přepitá, bolí ji břicho, vrací se jí mléko do pusy, ublinkává... Navíc v noci se to takhle dělat opravdu nedá, jednak proto, že bych se vůbec nevyspala, ani malá, jednak proto, že ona pak u kojení usíná, neodgrcne si a pak nastane zase kolotoč bolavého břicha, vracejícího se jídla, atd.

Přečetla jsem si i odkaz, který poslala given, a jak jsem asi správně tušila, možná můj problém pramení i v tom, že jsem se řídila dosud instrukcemi, které nám dali v porodnici, tj. že máme kojit co dvě hodiny deset minut z každého prsu. To se ze začátku jakž takž dalo, dokonce se mi dařilo i prodlužovat intervaly, ale teď se to stává neúnosné. Ráda bych přešla na režim "1 kojení - 1 prso, pokud možno i po víc jak těch dvou hodinách", ale vůbec nevím, jak s kozami 🙂 nalitými po hodině něco takového realizovat. Hlavně se hrozně moc bojím, že zase dostanu ten zánět.

Děkuji moc předem za radu.

adus22
30. sep 2009

Ahoj Annag. V minulosti si mi radila ohladom kojenia. Teraz nas problem priamo s kojenim nesuvisi, ale skusim, mozno mas skusenost.
Natalka ma 6 a pol mesiaca. Takze sme zacali prikrmovat. Dovtedy plne kojena. 5 dni mrkva - zo zahradky, dva dni bio zemiak. Zacala som s bio aj koli tomu,ze ma atopicky ekzem - na striedacku svetle suche a cervene flaky. V poslednom case sa jej zhorsoval, kadeco som skusala, lebo mast s kortikoidmi od lekarky jej nechcem davat. Pred dvoma dnami som natrela kremom leciderm a dost sa to zlepsilo. Ale spat k prikrmom. Treti den som jej dala kusom zemiaka bio a kusok nebio. Druhy den mala cely hrudnik vysypany cervenymi bodkami. Na den som prikrm vysadila. Zmizlo to skoro vsetko, tak sme skusili uz len bio zemiak s mrkvou. Po druhom dni - teda dnes sa jej poobede urobili cervene vyrazky na predlakti jednej ruky a na brusku cervene flaky. Nevyzera to tak ako ekzem, tak si myslim, ze je to zase alergicka reakcia. Je to mozne? Na zemiak a mrkvu? Mozno nieco z mojej stravy.... Ale ja uz ani neviem co mam jest. Alergenne potraviny jem minimalne, mam vysadit aj mlieko a mliecne vyrobky uplne? Teraz rozmyslam, ze dam pauzu v prikrmovani a zacnem za par dni odznova, len neviem, ci je to spravny postup, prerusit prikrmovanie. Este sa chcem spytat, ci jej zatial netreba davat vodu, ci staci mlieko.
Dakujem.
Ak to sem nepatri, ospravedlnujem sa 🙂

annag
30. sep 2009

monatko, môžeš ísť na rtg

annag
30. sep 2009

adus22 - bábo môže alergicky reagovať na čokoľvek, aj na mrkvu či zemiak. Ale ak má atopický ekzém, tak ho mohla zhoršovať práve kravská bielkovina z mlieka, čo piješ Ty. Piješ veľa mlieka?Akú mala stolicu kým si neprikrmovala? Bábo je ešte maličké, takže by som najskôr príkrmy stopla, vylúčila zo stravy mlieko aby si videla, či problémy s kožou nie sú prejav alergie na KB.

annag
30. sep 2009

sturnus, dáko to už poriešime 😅 , ale napíšem do IP - musíme byť v kontakte pár dní, aby si sa zápalu ozaj vyhla 🙂

adus22
1. okt 2009

annag, mlieko si dam akurat do kavy raz denne. Inak jogurt a syry. Mam vylucit vsetko v com je mlieko? Je skoro vo vsetkom.... Stolicu mala v poriadku pred prikrmovanim,aj teraz. Nie kazdy den, ale zltu, s hrudkami, hlienom. Cez noc jej tie cervene flaky zmizli, takze to bola asi alergicka reakcia. Ostali este cervene bodky. Tak dnes bez prikrmu bude...

zaba2707
1. okt 2009

ahoj annag - som tu prvy krat a chcem ta aj ja poprosit o radu. malicky ma uz cez 2 mesiace a posledne 3 dni velmi plakal. akoby sme ho zaziva rezali. skusila som vsetko vsetko ale nic nepomahalo. doteraz bol plne kojeny a neprikrmovali sme. vcera vecer ma vsak napadlo ze co ked je aj napriek tomu ze vytiahne mlieko z oboch prsnikov hladny. rozmrazila som mlieko z mrazaku (prvy mesiac som mala mlieka velmi vela tak sme ho zamrazovali na horsie casy) vazila som ho pred kojenim aj po nom a vytiahol si 100-ku - co mi bolo hned jasne ze je to malo lebo v minulosti bolo mlieka viac. avsak vytiahol ich do poslednej kvapky. zohriala som mu dalsich 70 z mrazaku a vypil aj to a potom spokojne prespal od 20,30 az do 03,00. chcem sa ta spytat ci viem nejako pomoct a prinavratit to aby sa mi mlieka tvorilo viacej - tolko kolko maly potrebuje. uzivam ricinus communis 5ch, dnes som zacala pit caj pre kojacie matky (aj ked mi vobec nechuti) pijem vybublinkovanu vineu ... som z toho hotova, vobec necitim ze sa mi prsia nalievaju mliekom ako to byvalo doteraz. vopred velmi pekne dakujem gaba