Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

petal
10. okt 2009

Sivka, mam rovnako stareho syna ako ty a nas spanok vyzera rovnako ako vas. Je to uplne normalne, za nejaky cas sa to zase zmeni a mozno bude v noci hore aj dve hodiny a mozno prespi celu noc. Moja prva dcera do troch mesiacov prespala celu noc a potom nabehla na rovnaky rezim ako ma teraz syn. To tvalo nejake tri mesiace a potom zas spala celu noc, len sa castejsie sa budila na jedenie. Ale zas v tom obdobi som mala problem ju uspat na cez den. So spanim deti je to vselijake a pokial nechces pouzivat metodu vyplakavania, tak sa s tym musis zmierit a pockat, kym sa to zmeni. Dcera potom bola schopna prespat celu noc az v 16 mes. ale to sme jej v spanku davali okolo 23 flasu aby vydrzala do rana. No a denny spanok mala dlhsi az vtedy, ked sa sama dokazala cez den viac unavit, ked uz bola schopna vyvijat vacsiu fyzicku aktivitu. Ale kazde dieta je ine, moja kamaratka ma dceru, ktora do 9 mes spala ako medved, ja som mala pocit, ze spi stale, cez den aj 4 hodiny vkuse a teraz ako 2 rocna v noci buntosi aj dve hodiny a nevedia si s nou rady. Ale ja som od toho roka uz zavadzala spaci rezim, dovtredy sa mi to nedarilo. A podarilo sa mi to bez vyplakavania.

sivka
10. okt 2009

Petal dakujem za odpoved, no snad sa to upravi...dnes teda poobede riadne reval kym zaspal...no mne to ide srdce roztrhnut, ale tak spat musi. Spaval pekne, uz sme mali taky super rezim, no ale nejako sa nam to pokazilo...ale ako pises, este sa to velakrat zmeni.

violetka1
10. okt 2009

Ahojte dievčatá (zvlášť prosím Annag🙂 )!

Obraciam sa na vás s prosbou o radu pre jednu moju známu. Rodili sme svoje bábätká s týždňovým rozostupom. Jej dcérka má cca 2týždne. Vraj žltačku pri prepúšťaní nemala, narodila sa o 2týždne skôr spontánne. Jej mamina má doma problém s tým, že maličká jej po každom dojčení, ktorá trvá len asi 2- 3-4 minútky zaspí na prsníku, ale o ďalších 15minút sa budí s krikom a kolotoč sa opakuje.
Podľa mňa ide o technický problém v dojčení , ale ona sa bojí, že nemá dostatok mliečka, preto hneď uvažovala o náhrade UM. Plienok máva mokrých asi 5 za deň.
Ak ste niektorá mali podobný problém, alebo viete, ako ten jej vyriešiť, budem rada, ak napíšete.

Ďakujem.

annag
10. okt 2009

Ahojte, som tu, len som doslova zahltená otázkami a nestíham na všetko odpovedať. Niektoré problémy potrebujem hlbšie posúdiť - poslala som preto otázky niektorým z Vás cez IP - prosím, pozrite si ju.

cherries - laktácia na pár hodín a len raz v týždni sa utlmiť nedá. Pomôcť môže jedine to, že si ráno pred odchodom odsaješ obidva prsníky až do dna, aby si vydržala nedojčiť až 8 hodín

egyptanka - odsávať niektoré mamičky vôbec nedokážu, mliečna kaša nie je podmienka, je to len jedna z alternatív, sú deti, ktoré kašu odmietajú. Kaša sa môže podávať i nemliečna, pripravená len s vodou. Druhý polrok je o zavádzaní prevažne nemliečnej stravy, pokiaľ budeš naďalej viackrát za deň i dojčiť, nemusíš sa trápiť.

bibi78 - podľa opisu je to normálna stolica, pokiaľ je malý inak spokojný ako zvyčajne, nemáš sa čoho obávať

deniska005
11. okt 2009

ahoj Annag, kocky ...mam jednu otazocku. Mam 3 mesacneho syna a rada by som vedel ci je ho mozne a ako naucit na dudlik ... dakujem

helkaj
11. okt 2009

ahojte, už dlho vás čítam a veľakrát mi vaše rady pomohli....teraz ma "trápia" príkrmy. chcela by som sa preto spýtať vás aj annag ohľadom príkrmov. Mám 6 mesačnú dcérku, ktorú stále dojčím. Keďže však chodím do práce, začala som trošku skôr s príkrmami. v 5 mesiacoch sme začali so zeleninkou......nemám toľko mliečka, aby som naodsávala aj na 3 dávky, chcela by som však vedieť, ako by mal vyzerať jedálniček 6-mesačného dieťatka.
u nás to vyzerá takto: v noci a ráno kojenie, okolo 10.00 uvarené a roztlačené jablko, okolo 13.00 zeleninovo- mäsový príkrm, 16.00 kojenie (ak som doma) alebo kaša a o 19.00 mliečko odmrazené. mne sa to zdá málo, ak som mimo domu. keď som doma je to iné, môžem jej dať prsník kedykoľvek aj keď mám pocit, že už toho mliečka nie je toľko.
dakujem za vaše rady aj skúsenosti

tin007
11. okt 2009

ahoj annag, ak mozem, napisem helkaj: chod do temy Zaciname s prikrmy, tam je vela popisane ako sa babatka stravuju, kedy co jedia a pod. dobre info (komplexne, tz aky druh, kedy, s cim miesat, co nie...) najdes na www.kojeni.net

seeweed
11. okt 2009

Ahojte maminky, mila Annag. Uz si mi pred nedavnom radila ohladom nadprodukcie mlieka, za co veeelmi dakujem, velmi si nam pomohla. Chcem ta este raz poprosit o radu, kedze stale "riesim kojenie". Dcerka ma teraz 11 tyzdnov a uz asi tyzden je kazde kojenie boj ☹ . Velmi tazko sa prisava, a ked sa aj prisaje, prsnik pomaly popusta, az ho pusti uplne, pripadne ostane prisata len tak "na uzko" a cuca len bradavku. No a ked sa jej konecne podari prisat trochu lepsie, prvych 10 minut sa na prsniku hrozne kruti, bucha rucickami a kope nozickami. Potom mozno 10 min papa v pohode, potom sa zase niekolko minut len kruti a natahuje mi bradavku, a potom este par krat cucne a zacne len dudkat. Mam pocit, ze sa vrti viacej, ako papa.
Kojim malinku 5x denne, 4x cez den a 1x v noci.
Vopred dakujem za postrehy, ci uz tvoje Annag, alebo inych maminiek.

annag
11. okt 2009

deniska005 - ak si bábo doteraz na cumlík nenaučila, ideálne by bolo, ak by si ho už nenaučila na cumeľ vôbec - cumeľ má viac záporov než predností a ak sa dá, je fajn sa mu vyhnúť 🙂

helkaj tin Ti dala dobrý odkaz, len dodám, že z môjho pohľadu je to dosť a viac by som nepridávala, jedine mu môžu počas Tvojej neprítomnosti ponúkať vodičku z pohárika - ak bude chcieť - stačí fakt pár ml , len na ochutnanie, aby sa naučil piť pomaličky , pokiaľ potom často dojčíš, je to OK 🙂

seeweed . je to tak zakaždým? alebo sú dojčenia, kedy papá "normálne"

deniska005
12. okt 2009

ANNAG to hej, len niekedy je dobry na ukludnenie babatka ...a je lepsi ako ked si cmuuulka palec .... bola by som rada keby cumlik mal 🙂
skusala som uz cokolvek, rozne druhy dudlikov, priznam sa ze aj trolilinku mediku ale neviem si rady .... ono ide o to ze je trosku dost nekludny, vacssinou si vyziada placom a mrncanim nosenie na rukach a dve hodiny ho nosit tak ti poviem ze zachvilku mam vytahane ruky ako blazon, satka uz je objednanan len netusim kedy pride 🙂)) nevies naozaj neaky trik ...dakujem

ludka77
12. okt 2009

my sme mali rovnaký problém. našli sme cumlík ktorý nám "chutí" voláme ho komunistický 🙂)) taký ten český hrkací - úplna klasika, skús.

seeweed
12. okt 2009

Annag, malinka sa takto kruti pri kazdom papani. Volakedy to robievala len obcas, teraz je to zakazdym, aj v noci. Neviem si s tym rady...aj skusam menit polohy, ale nepomaha ani to. Kojim ju bud v klasickej polohe, alebo vo futbalovej bocnej, alebo v noci po leziacky. Ona je velmi zive dietatko, mrvi sa prakticky stale, aj v spanku 😀 , len pri tom kojeni je to fakt na nervy.

sunea
12. okt 2009

Deniska005, skus ho zavinut napevno. Viac v knizke Nejstastnejsi miminko v okoli od Harveyho Karpa, alebo rozne odkazy na youtube (je tam vysvetleny nielen system zavinovania, ale cela teoria 4. trimestra...):

https://www.youtube.com/watch?v=G6KnVPUdEgQ


https://www.youtube.com/watch?v=WkR_e1L6zxI

Ja som maleho nosila, ked si to vyziadal, zavinovali sme ho akurat na spanok (teda iba rucicky, nie celeho). Hupali sme sa tiez na fitlopte, to ho velmi ukludnovalo. Od druheho-tretieho mesiaca radsej lezkal vo vyvysenej polohe, lepsie sa mu tak kopkalo nozickami. Teraz bude mat 4 mesiace a najradsej by uz sedel, nosi sa rad, ale vertikalne. Satka pomoze, ale treba vyskusat uvazy, ktore budu vyhovovat vam obom. Ked je deculo tazsie, vyborne ne nejake ergo nositko (ale nie na cely den). Drzim palce.

bagaja
12. okt 2009

ahojte dievčence mám otázočku a veľmi by som bola rada keby ste mi poradili

Moja malinká má 10 týždňov, stále sa snažím dojčiť, jedno dojčenie jeden prsník, na noc potrebuje ešte aj z druhého niekedy viac inokedy menej, a spí mi v noci krásne zobudí sa raz nanajvýš dvakrát, ale problém máme s denným spánkom ten je mizerný, temer vôbec, nanajvýš v kočíku, a mám pocit akoby malej nestačilo piť iba z jedného prsníka, akoby bola ešte stále hladná, je normálne aby som jej dávala z oboch prsníkov na každé kojenie, ked sme boli doteraz zvyknutí iba na jeden prsník?

Ďakujem za rady 🙂

helkaj
12. okt 2009

ahojte maminky, tak ja ďakujem tin007, aj annag. na stránku som už pozrela, niečo prečítala a vidím, že príkrmy trápia veľa mamičiek. každá chceme pre svoje bábo to najlepšie a je fajn ak má kto poradiť. Problém denisky005 máme aj my, aj keď mi až tak nevadí, že malá nechce dudlík, u nás to nerobí veľký problém. to len môj manžel je z toho nešťastný, že všetky deti "dudlujú", prečo nie naša. 🙂 samozrejme občas by ju asi ukludnil, pretože niekedy sa naozaj nevie ustlať a hľadá polohu, až kým trafí palec do úst - potom je už dobre. je to zaujímavé, ale ak jej dáme dudlík, ona nevie čo s ním má robiť. drží ho ako fajku a o chvíľu ho vypluje.

chcem sa ešte spýtať. mám doma kúpený nutrilon1 ha - kúpila som ho pre prípad potreby a použila zatiaľ len 2x. môže ho manžel použiť v prípade núdze, ak nie som doma, aj keď malá už mala 6 mesiacov na začiatku októbra?

zuzujan
13. okt 2009

ahojte mam otazocku, posledny tyzden moja mala slabo kaka. Vzdy mala denne tak 3 - 4 plne plienky a posledne dni kaka 1x za dva dni 😕 😕
Cize vcera nic, dnes este stale nic....tak uvidime. Inak brusko stale masirujem, cvicim s nozickami, ale malu brusko neboli, prdka v pohode, len kakat sa jej nechce. Je plne dojcena.....a teraz v sobotu budeme mat 2 mesiace.

dakujem 😉

tin007
13. okt 2009

zuzujan to je v poriadku, plne kojene deti nemusia kakat aj niekolko dni (kludne aj tyzden, su rekorderi, ktori nekakali aj dva 😉 ), pretoze dokazu do poslednej kvapky spotrebovat materske mlieko.
pises, ze je spokojna, prdka, brusko neboli, tak sa netrap a tes sa, ze nemusis umyvat pokakanu ritulu 😀

tin007
13. okt 2009

deniska005 medik v ziadnom pripade do jedneho roka: pre tak male dieta je to alergen, kazia sa nim zubky (aj tie, ktore este nie su vonku, lebo obsahuje vela cukru), 3. mohol by obsahovat nejaku bakteriu (nieco listo.... neviem to teraz najst)

deniska005
13. okt 2009

kocky dakujem vam za rady 🙂))) vyskusam co sa bude dat

opica
13. okt 2009

ahojte baby,
totalne vystavena vas prosim o radu.
dostala som dnes menstruaciu a musim povedat, ze teraz vecerne kojenie bolo horsie ako prekazkovy beh.
klasika, okupali sme, pomasirovali, poobliekali a isla som kojit. dieta ako zacitilo bradavku, tak ani otcovi sa prichytit a len rev rev rev. uz som nevedela co, zobrala na ruky, pomojkala, presla sa. skusila a zas to iste. trvalo mi hadam 10 minut, nez konecne zacal pit. potom uz v podstate pil, hoci z druheho prsnika ako mal, ale priznam sa, ze mi to bolo jedno.
asi bol uz aj unaveny, ale toto je uz druhy raz, co som dostala menstruaciu a predtym take povyky nerobil (mozno aj preto, ze bol mensi). ale dnes, hroza.
co mam robit, aby sme nemali takyto boj? ci sa s tym musim len zmierit, normalne som z toho chora, pretoze len kojim, dieta pekne pribera, v mraznicke mam sice nieco namrazene, ale bude to len tak na 4 davky dokopy asi.
vdaka za radu

egyptanka
14. okt 2009

Ahoj Annag,
ozyvam sa opat, lebo chce pocut tvoj nazor ako skusenej maminy (zial v mojm okoli nemam nikoho "kvalifikovaneho", lebo svokra a mamina su strej skoly).
Moju Natalku plne dojcim na poziadanie ... zvacsa to vychadza cez den tak kazdych 2-2,5 hodin a cez noc sa teraz zacala budit a pyta papat kazde 2 hodiny. Mozno to ani nie je hlad,ale potreba ma citit ... ale vzdy ju nadojcim a ona pije.
No ale moje dojcenie sa nepaci lekarke na rizikovej poradni (chodime tak lebo sa narodila s vahou 2400 g a bola hypotroficka). Momentalan vaha Natalky je necelych 5100 g, pribera ale velmi pomaly, niekedy stagnuje. Povedali mi, ze mam zaviest zrychlene pridavanie prikrmov (2 tyzdne zelenina,potom hned masko a zaroven aj ovocie). A ze uz mam davat kase. No mne sa zda, ze davat kase pokial sme sa nerozbehli s prikrmami je prilis skoro. Aky je na to tvoj nazor?
Taktiez by mi prikazali castejsie dojcit, ale mala niekedy to prso nechce a okrem toho, ze jej davam na poziadanie ju dojcenim aj uspavam. Niekedy to vyzera asi takto ... zobudi sa cca o 6,30 prebalime, troska sa pohrame, o 7.00 nakojime ... pohrame sa a okolo 8.00 - 8.15 jej znova ponukam prsnik, aby zaspinkala. Zobudi sa o 9.00 pohrame sa a o hodinku znovu nadojcime, o 12.00 prikrm a pol hodinu az hodinu na to dojcenie. Ideme von ... tu prespi asi hodinu a pol az dve. Okolo tretej-stvrtej dojcenie, o piatej znvou dojcenie nech si troska zdriemne (niekedy zaspi, niekedy nie), o 18.00-18.15 kupanie a vecerne dojcenie okolo 18.30 ... zvacsa od 19.00 do 20.00 zaspi pri dojceni. Tak ja mam pocit, ze fakt cely den dojcime. Tak uz si fakt neviem predstavit co si predstavuju pod pojmom castejsieho dojcenia.
Keby bola uplny novorodenec tak mi nevadi, ze ju budem mat aj cely den na prsniku, ale ju uz zaujimaju aj ine veci a tak niekedy ju prinutit pit na prsniku, ked nie je unavena a nie je hladna je zazrakom.
Najviac ma mrzi, ze sa vyhrazaju, ze ak mala nepriberie podla tabuliek tak to budu riesit inym sposobom a to nekonkretizovali. A vo mne vyvolavaju pocit, ze moje polrocne dojcenie je marne a len kvoli mne je mala drobucka a tenky slizik. Je dlha ma 62 cm.
Chcem len podotknut, ze je velmi aktivna ... by som povedala, ze niektore veci robila s predstihom mesiaca. Ved uz v 4 mesiaci sa bez problemov vedela pretocit z bruska na chrbatik, teraz uz sa snazi liest a sadat si. Kraaasne gagoce. Ked ju chytim pod pazusky tak ma tendeciu skakat. No je to zive striebro.

Takze davat uz teraz tie kase alebo pockat? A ako docielit aby pribrala?

cka
14. okt 2009

Ahojte kocky....
takisto, nemam koho by som sa spytala, co robit, tak sa obraciam na Vas.
Mam 4mesacnu a tyzden staru dcerku, doteraz sme fajne fungovali, dokonca v 3 mesiaci som ju budila v noci o 4-5 na papanie, lebo uz som mala take naliate prsniky, ze som sa budila na bolest. Teraz ale, kojim uz asi treti tyzden skoro kazde dve-tri hodinky, aj v noci aj cez den, a hlavne vecer, po kupani o 18hod ju kojim skoro kazdu hodinu z oboch prsnikov, uplne ich vypije. Proste si da mliecko z oboch, potom zaspi na hodku, alebo na 45min, potom zasa plac, to iste, oba prsniky, zasa spanok, a zasa oba prsniky. Je to normalne?? Potom si pospi do 22:30, nakojim uz len z jedneho, okolo 1:30 zasa z jedneho, a potom okolo 4:30 zasa z jedneho. To su teda ukazkove noci....niekedy doslova kazde dve hodinky presne. Takze uz 3 tyzdne som dost mimo, nespim poriadne, asi ani ta kvalita mliecka nie je bohvieco.
Cez den mame ten isty problem ako ostatne, doobedu da 50min. spanok, na obed o 12 tiez cca. 50min, nikdy neprekrocime hodinu, a poobede okolo 14 ju beriem do kociara, tak tam spi do 16-16:30. Potom je hore do kupania do 18:00hod.
Takze si cez den ani nestihnem lahnut, a uz je hore. V noci zasa by som spala, a kym zaberiem, tak zasa je hore. Proste riadny kolotoc. A neviem, co dalej, ci je to mormalne??
PRemyslam nad Nutrilonom, aspon vecer, ci by ju to zasitilo viac, zeby sme si pospali. Co myslite???

Dakujem za vsetky napady a rady......velmi mi pomozu.

annag
14. okt 2009

egyptanka, maličká je ozaj štíhle bábo a skutočne by bolo fajn, aby trošku viac pribrala. Takže v princípe s lekárkou súhlasím - rýchlejšie tempo pri zavádzaní príkrmov jej pomôže pribrať. Z obilnín bábo dobre priberá, netreba sa ich báť - obilnina je napr. ryža, nič Ti nebráni dávať jej napr. zeleninový či ovocný príkrm zmiešaný s ryžou.
Bábetká - ako aj tu na MK vidno, už od narodenia preferujú sladkú chuť. AK sa na to nemyslí a bábetku sa podávajú sladké jedlá či nápoje, tak bábo môže odmietať prirodzenú chuť zeleninových a ovocných príkrmov. Kupované instantné mliečne kaše sú často veľmi sladké - takže si treba nájsť kašu bez prídavku cukru a iných príchutí, môžu sa pripravovať len na vode, pokiaľ sa ešte chceš vyhnúť UM. Teda všetky obilniny zatiaľ bez obsahu lepku smelo môžeš dávať. Pomôže pridávať kvalitný olej a skoré zavedenie chudého mäsa a žĺtka. Keďže je veľmi aktívna, veľa energie zo seba dostáva, takže potrebuje i veľa energie prijímať , príkrmy - 2-3 za deň tomu pomôžu. Každopádne napriek toľkým príkrmom jej prsníky naďalej ponúkaj - hoci len na zapitie na pár hltov, pred zaspaním, po prebudení - teda presne tak ako doteraz. Moja malá má skoro rok a je dojčená niekoľkokrát denne - bežne spapá príkrm a ešte si trošku cucne len tak od smädu. Skutočne dojčíš často a tiež tam nevidím veľký priestor na častejšie dojčenie, v tejto chvíli už bude priberať predovšetkým vďaka príkrmom. AK si zachováš zvyk dojčiť ju na požiadanie , budeš dojčiť určite ešte veľmi dlho. Natálka sa maličká narodila, je možné, že bude ešte dlho, možno až do 1-2 rokov váhovo dobiehať vrstovníkov, niektoré deti zostanú vždy chudšie - každý z nás má iné genetické predpoklady a inak vážime či meriame . Príčin, prečo sa taká maličká narodila je veľmi veľa - určite podstúpila aj veľa vyšetrení, nech už to bolo akokoľvek, to, že zaostávala v raste už v brušku, určilo možno jej horšie prírastky po narodení napriek dobrému prísunu mliečka, predpokladá sa, že podvýživa v brušku urobí dlhodobo zmeny v metabolizme bábetka. Dojčenie podporuje vývoj mozgu, ktorý mohol byť podvýživou už v brušku ohrozený - o tom svedčí i to, že sa normálne , dokonca s predstihom psychomotoricky vyvíja. Určite teda Tvoje polročné dojčenie nebolo márne a nedaj si ho vziať . Maličkú dojči na požiadanie a nenúť ju - či na prsník, či do príkrmov, lebo ak sa dieťa núti, môže odmietať nakoniec akékoľvek jedlo . 🙂

annag
14. okt 2009

cka, je to normálne, maličká sa správa ako množstvo detí v jej veku a žiadne dokrmovanie nepotrebuje. Naopak, dokrmovaním by sa mohla zbytočne predčasne odstaviť. Deti v jej veku sa často budia, môže byť v rastovom špurte, môže mať len zmenený rytmus spánku a bdenia. Môžeš to skúsiť tak, že si ju dáš k sebe do postele - oveľa menej to unavuje než vstávať k postieľke.

skúsim sa vyjadriť čím skôr k problematike spánku , tuším všetky otázky sa týkajú spania detičiek 😅, len nestíham odpovedať, mám kopec IP ....

sloto
15. okt 2009

ahoj annag, prosim ta uz raz si mi poradila ked bola nikolka este malinka, teraz mame 8 mesiacov a problem s kojenim. doteraz som mala mliecka habadej, kojila som ju aj 6-7 krat denne - to pocitam aj s nocou. od vcera ale mam prazdne prsia, fakt je tam toho minimum - neviem - myslis ze mi odislo mliecko? mam to skusat rozkojit? ci ist kupit umele? ved vlastne neviem ani ake, chcela by som ked tak potom nutrilon, ale kolkatku?

zeleny_cajik
15. okt 2009

ahojte, nasla som tuto temu a som za nu strasne vdacna 🙂

mam doma desatdnove babo, este vcera rano som mala plne naliate prsia, tomasko sa nevedel dopit - velmi casto ho prikladam, je to hlados 🙂 ale dnes rano som sa zobudila a prsia su asi z polovice tak velke ako vcera a uplne makke, akoby prazdne. Ked skusim odstriekat, ide z nich strasne malo a to som mala do vcera problem opacny - ked som kojila z jedneho, z druheho mlieko doslova striekalo. Stravujem sa pravidelne, pijem tiez vela, robim si caje... Poradte mi prosim, co s tym, aby sa mi mliecko vratilo ☹

annag
15. okt 2009

sloto - žiadne UM - je normálne, ak sa Ti laktácia v jej veku utlmila a už sa netvorí mliečka až príliš. Je to normálny jav, ktorý však neznamená, že sa mliečko celkom stratilo a že treba dokrmovať. Už budeš mať čoraz viac pocit prázdnych prsníkov, možno budú ako handričky 😅 - dôležitý nie je pocit, ale to, či bábo po priložení mliečko ťahá a či sa spokojne napije. AK jej jeden prsník už nebude stačiť, ponúkni jej druhý , normálne aj naďalej dojči na požiadanie - pokiaľ nedáš fľašu, mliečko sa určite nestratí. Mnoho mamičiek by potvrdilo, že keď bábo ťahá mliečko z takýchto prsníkov, tak ten ťah - ale nebolestivý, len taký zvláštny, cítia až kdesi v chrbte . 🙂

annag
15. okt 2009

zeleny cajik - podobne ako pri sloto - je to normálny jav. Takáto situácia nastane, pokiaľ sa prsník dobre nevyprázdňuje. Je normálne, že vďaka popôrodným hormónom sa v prvých dňoch - týždňoch tvorí mliečka nadbytok - viac než bábo dokáže vypiť. No organizmus si s tým postupne poradí a prsníky začnú produkovať mliečka akurát, často sa to stane doslova z večera do rána.... Vtedy sa veľa mamičiek zľakne a začne zbytočne dokrmovať. Takže bábetko naďalej plne dojči - sleduj, kedy prsníky ozaj pije, kedy len cucká. AK treba , ponúkni mu i druhý prsník pri jednom dojčení, ideálne bude ak obidva ponúkneš aspoň 2 x. Pretože niekedy inhibítor, ktorý laktáciu tlmí, zapôsobí o čosi viac a treba laktáciu podporiť efektívnym dojčením.

napriek tomu, čo som napísala, musím posúdiť celé dojčenie, pretože tam môžu byť aj iné príčiny . Prakticky na žiadnu otázku v tejto téme sa nedá odpovedať jednou vetou bez toho, aby som celé dojčenie posúdila . Mnoho mamičiek robí kroky, ktoré dojčenie kazia - v drvivej väčšine kvôli nesprávnym radám napr. už z pôrodnice ....No si na začiatku a najhorší krok by bola fľaška s UM - tej sa vyhneme a budeš dlho spokojne dojčiť 🙂

sloto
15. okt 2009

aanag ved to je to, ze mam pocit ze ani netaha, proste urobi par tahov a uz niet co tahat. ja to nechapem, to moze odist zo dna na den?

annag
15. okt 2009

sloto, a robí tak zakaždým, hnevá sa pri dojčení, ako pije v noci ? začala si jej ponúkať prsníky veľmi často ?