Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
22. okt 2009

martinka - takto by som si to nedovolila z voleja stanoviť - napíšem do IP, posúdim Vaše papanie

annag
22. okt 2009

andrejka77 - áno, kafulienka má pravdu - bude to nejaký tráviaci problém, kedy na každé bábo platí čosi iné - niektoré grgať musí, iné nemusí , niekedy je problém v klasickej kolike ak nedopíja prsník až do dna a má tým zhoršené trávenie - pre istotu posúdim celé dpjčenie , napíšem do IP

zuzujan
23. okt 2009

PROSIM O POMOC
od zaciatku mam problemy s kojenim....ale teraz potrebujem vyriesit grckanie malej.
Posldny tyzden mi doobeda vsetko co vypije z prsnika komplet vygrca, uplne prudom - aj 4x v priebehu pol hodiny.
Napriklad dnes, papala rano o 6:00, potom som ju kojila o 9:00 komplet vygrcla, potom o 10:30 zas komplet vygrcla, az od unavy teraz zaspala....nechapem. Ked jej dam odstriekane vo flaske tak v pohode vypije.
Mozno bude problem ze vecer a v noci prikrmujem, lebo mam malo mliecka. Vecer mi mala po kojeni vypije este v pohode 220ml - z toho 60ml nutrilonu zvysok materske mrazene, v noci zas dam este 60ml nutrilonu zvysok kojim....prosim kde robim chybu, preco mi takmalo papa doobeda a pritom stale hlada a pyta jest????

dakujem

annag
23. okt 2009

zuzujan - maličká s abuď nesprávne prisáva, alebo reaguje na tok mliečka a papá hltavo - najskôr reaguje na silný tok mliečka, lebo sú prsníky preplnené ... tam bude kopec vecí, ktoré treba zmeniť 😅 ... napr. dokmovanie ... mliečko máš stále, ak ho máš ráno, máš ho i večer. Skôr bdue malá unavená a podráždená , môže ju bolieť bruško - musím posúdiť komplet celé dojčenie , napíšem do IP

ak som niektorej mamičke neodpovedala tu či v IP, prosím, ozvite sa , ďakujem 😔

annag
23. okt 2009

mamičky, ak Vás dojčenie baví a rady by ste pomáhali iným mamičkám pri dojčení , tak množstvo informácií ako i certifikát poradkyne môžete získať na kurze pre poradkyne organizované Mamilou

http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/no...

ako vidíte aj v tejto téme, mamičiek, ktoré nedostávajú správnu pomoc pri dojčení je stále veľmi málo a každá poradkyňa bude mať čo robiť 😅 . Poradenstvo je založené na dobrovoľnej báze. Zišli by sa mamičky najmä zo Žiliny, zo Sniny, Levoče, Michaloviec , Detvy, Komárna, Brezna, Rožňavy ... to len čo si v rýchlosti spomínam .... ale ozaj aj z každého mesta či dedinky 🙂

silvikam
24. okt 2009

Ahoj Anka, ja som Ti písala IP a neopovedala si mi, dúfam, že si ju dostala. Ďakujem 😉

annag
24. okt 2009

silvikam - prosím, pošli mi to ešte raz, už to neviem v tej záplave mailov nájsť 😔

tin007
24. okt 2009

ahoj annag, vdaka za upozornenie na kurz, skoda ze je to v ruzomberku ☹ (este stale kojim), ale skusim sa spojit s OZ a zistit, ci nebudu robit kurz blizsie BA

silvikam
24. okt 2009

Anka, napísala som Ti IP. Vďaka

bobocka
24. okt 2009

ahoj annaq
vidim,ze vela mamiciek je tu tebou nadsena.ja mam tiez problem a neviem co s tym.mam krasneho mesacneho synceka,no mame problem s kojenim.ako prvorodicka som nemala ponatia ako na to kojenie ist a v nemocnici to poriadne odflakli.mala som zlu techniku a tak sa mi na bradavke spravila ragada.tak strasne to bolelo,ze som musela ten prsnik na pat dni odstavit a kojit len z jedneho.no moj hlados chcel stale papkat a ten jeden prsnik mi nestihol tolko mliecka tvorit,tak mi doktorka predpisala nutrilon.ten ho nasytil.teraz mu davam dve flasticky denne,cize max 200ml.ale chcem sa toho zbavit a len ho kojit.no problem je tom,ze ten prsnik co som vtedy na pat dni odstavila sa mi teraz nie a nie naliat a to je uz skoro dva tyzdne co je znova v obehu. a malickeho sa sanzim si tam stale prikladat.a amame aj taky problem (vacsinou vecer),ze ked malickeho kojim tak pat minut je ok,potom z nicoho nic zacne strasne plakat a uz s inevie prsnik naspat chytit. a striedanie prsnika nepomaha.mam pocit,ze ma koliku,lebo mi vecer casto plakava,vystreluje nozicky z periky,zatina pasticky...je to strasny pohlad.☹infacol mu vecer davam,no potom mi kaka ako besny.vcera vecer sme medzi piatou a polnocou mali pat zakakanych plienok!inak bol aj dost zlty,tak mi doktorka kazala mu davat cierne uhlie do cajika na desat dni.prvych pat som mu davala pol tabletky rano a pol vecer a dalsich pat dni len rano,lebo som mala pocit,ze to ten vecer len zhorsovalo.vcera rano dostal poslednu davku.necitim sa dobre mu to cierne uhlie davat ☹.neviem ci je najlepsi napad mu davat nutrilon z flasky(on krasne cucka,len neviem ci to potom nezhorsi jeho dudkanie z prsnika).ked mu dam cez striekacku,tak mliecko ide kade tade len nie do pusky.a cumlik mu tiez sem tam dam.ale po vacsine ho nechce.ja viem,hotovy roman som ti tu rozpisala,ale mala som pocit,ze treba vsetko poriadne rozpisat.moja doktorka vravi,ze len treba prikladat a prikladat,ale ked ono je to strasne flustrujuce ked mam dietatko hladne a on si bradavku v tom amoku placu nevie chytit.neviem ci je dobry napad si kupit odsavacku.mam jednu rucnu babynova,ale to mi tak dve kvapky vytiahne ☹.ale ked si rukou stlacim prso,tak mliecko tam je.tak ja uz neviem.ak by si vedela co s tym,tak mi prosim napis,lebo ja uz fakt neviem ako dalej a na nutrilone malickeho mat nechcem.strasne by som ho chcela co najdlhsie kojit.dakujem ti velmi pekne 🙂

annag
24. okt 2009

bobocka - odpíšem Ti do Internej pošty - nájdeš ju hore na tejto stránke vedľa loga modrý koník - veľmi by som rada riešila niekedy dojčenie priamo v tejto téme - lebo by to isto bolo veľmi poučné pre všetky mamičky. No skúsenosť mi hovorí, že to treba riešiť cez IP - otázok čo mám je dosť veľa, nesmú mi uniknúť súvislosti a väčšinou nám treba viac dní komunikovať, aby sme videli pozitívny efekt. často totiž vystúpia do popredia úplne iné príčiny ...

eurit7
27. okt 2009

Ahoj annag:
Neviem na koho sa obrátiť, ale trápi ma jedna vec a dúfam, že mi poradíš. Dnes sme boli s dcérou (zajtra bude mať 4 t ýždne) na poradni. Za tri týždne malá pribrala 600 g. Neviem, či je to veľa alebo málo, ale doktorka nám predpísala Nutrilon. Mám ju nakojiť z prsníka a potom dochovať Nutrilonom. Neviem či mám slabé mlieko, alebo robím niečo iné zle. Papáme cca každé 2-3 hodiny. Večer sa dožaduje ešte okrem prsníkov, tak si cez deň odsajem a tak jej dám vo fľaške. V posledných dňoch sa mi zdala taká mrzutejšia po papaní. Ťažsie sa nám zabúvavalo. Viem ovplyniť stravou moje mlieko? Ak áno akou.? Snažím sa stravovať pravidelne. vopred ďakujem

tin007
27. okt 2009

eurit (annag prepac, ze ti zas leziem do temy/kapusty):cim dr. oddovodnila dokrmenie nutrilonom? ved v priemere pribrala 200g/tyzden,co je super (ak si dobre pamatam, tak by to malo byt v prvych troch mesiacoch od 150 do 250 g/tyzden v priemere). slabe mlieko neexistuje a vecerne dokrmovanie flasou, lebo mala je mrzutejsia bude mat pricinu v tom, ze uz by spala, je unavena a ty si to zamienas za hlad (v pohode, to nie je kritika, iba moj nazor).
no a zvysok necham na annag, moja rada je: nutrilon prec a flasu tiez!

julianka99
27. okt 2009

Ahojte.. tak k tomuto sa môžem aj ja vyjadriť,... Dnes sme boli a poradni aj my... a pribrali sme 5OOg.. z nemocince sme odchádzali a mali sme 4400g a dnes 4900g... vraj je to v poriadku.. tak teraz neviem.. nič mi nepredpísali. Kojím každé dve tri hodinky... ako si malinká pýta.. je to hladoš... možno by sme mali aj viacej keby malinká vedela papať... vie sa hrozne zakuckať...moc mi tečie mliečko.. a potom už len plača a plače..neviem čo s tým... čo poviete? Eurit myslím že dokrmovať nemusíš.. no neviem teda....

eurit7
27. okt 2009

Ďakujem ženušky, aspoň som sa trošku ukľudnila. Počkám si ešte na Annag.

carodejnica
27. okt 2009

Eurit - aj podľa mňa by si mala zahodiť fľašu i nutrilon, mrzí ma, že máš takú "dobrú" doktorku.

SLABÉ MLIEKO NEEXISTUJE ! Je presne stvorené pre tvoje bábätko. A tvorí sa v takom množstve, v akom ho bábätko potrebuje - na základe ponuky/dopytu. Tak to zariadila príroda.

Aj moja malá býva večer nepokojná, ja si niekedy myslím, že je to tým, že si potrebuje "upratať" hlavičku a stráviť všetky zážitky zo dňa. Preto potrebuje mamičkinu náruč. Mne sa osvedčil zaspávací rituál na prsníku, niekedy je na mne zavesená aj hodinu a pol a dlhšie - striedavo papá, drieme, alebo si len tak cmuľká.. nechám ju, ľahneme si po kúpkaní do postele a mojkáme sa ako vlčica s mladým v brlôžku 😉 ... popritom si čítam, alebo pozerám telku, ano telku - od malička sme ju učili na ruch, lebo sme v jednej izbe a nakoniec vždy zaspí, vtedy ju preložim do postieľky a spí až do rána v kuse. Zároveň viem, že sa napapá toľko, koľko potrebuje a žiadne dokrmovanie nepotrebujeme.

Rozum niekedy treba zahodiť a treba sa riadiť inštinktom - dojčenie je najprirodzenejšia vec na svete. 🙂

annag
27. okt 2009

eurit - krásne Ti mamičky odpísali - ak malá pribrala 600g za 3 týždne, čo je 200 za týždeň, tal to pribrala skutočne optimum a nerozumiem dôvodom lekárky prečo by bolo treba dokrmovať . To isté všakplatí i vo večermom dokrmovaní , hoci i vlastným mliečkom.

Teraz Ti dám však pre istotu otázky, aby som celé dojčenie posúdila, môžeš odpovedať priamo do textu, stačí krátko:

Ako často asi dojčíš
Ako dlho trvá jedno dojčenie
Ako dlho na prsníku ozaj pije, nielen cucká – teda prisaje sa, spustí mliečko a začne intenzívne piť – ako dlho
Bábetko sa na prsníku hnevá, papá hltavo .... – kedy – opíš dojčenie
Ponúkaš pri jednom dojčení obidva prsníky
Cítiš, ako sa mliečko spúšťa keď si bábo priložíš
Hnevá sa na prsníku zakždým, i v noci?
Mliečko strieka, vyteká ak sa prsníka pustí počas dojčenia 
Mliečko tečie aj z druhého prsníka pri dojčení
Prsia sa na pocit veľmi nalievajú, tvoria sa v nich hrče
Nosíš prsné vložky , lebo mliečko vyteká aj pomedzi dojčenie
Cítiš, ako sa pomedzi dojčenie občas prsia nalejú
Máš pocit, že jeden prsník je produktívnejší než druhý
Bábo jeden prsník preferuje
Bradavky Ťa bolia – pri prisatí, počas dojčenia, po dojčení, pomedzi dojčenie, sú poškodené
Bábo má v puse biely povlak na slizniciach, infekciu, soor?
Používaš klobúčiky
Dávaš fľašu
Dávaš cumeľ
Dávaš čaj – koľko ml na jeden raz i spolu za 24 hod.
Dokrmuješ – čím? koľko na 1 raz, koľko spolu za 24 hod? z čoho dokrmuješ?
Odsávaš? Čím? Koľko na 1 raz, spolu za 24 hod?
V akej polohe dojčíš cez deň, v noci
Ako bábo ciká – koľko má pocikaných plienok za 24 hodín – tak dobre – napr. Po 3 hodinách je plienka ťažká
Ako a kedy kaká za 24 hodín
Koľko bábo vážilo pri narodení, po prepustení, jednotlivé prírastky
Štikúta
Grcká
Máva koliku  - dobre opíš ako a kedy sa prjavuje
Ako a kedy asi spinká cez deň i v noci , kedy ho kúpeš
Nosíš bábetko v šate, vaku ..., kočíkuješ – spí v kočíku, v šatke lepšie?
Polohuješ bábo – má zvýšený matrac, spinká na boku, na chrbátiku ... nosíš ho vertikálne
Piješ nejaké čaje, lieky na tvorbu mliečka
Užívaš lieky, liečiš sa na niečo (ak je to citlivé, intímne, tak do IP)
Užíva bábo nejaké lieky, lieči sa na niečo

annag
27. okt 2009

julianka99 - prosím, odpovedz mi na rovnaké otázky ako som dala eurit - máš zrejme výraznú nadpordukciu, napriek tomu si to musím overiť a podľa toho sa dhodneme čo ďalej, či ju treba redukovať, alebo satčí len zmeny polôh - pozri moje albumy - správna poloha dokáže zázraky

zuzin78
28. okt 2009

ahoj annag. citam, ze radis velmi vela maminkam,
ja mam takyto problem, moja dcerka ma 18mesiacov, a na rucickach na take flaky-lisaje,bola som s tym aj u koznej, ta pobedala, ze je to detsky ekzem, ze moze a nemusi z neho vyrast.a dala mi mast na natieranie. a aj zyrtec kvapky, po ktorych je mala taka ospala, ze jej ich davam len vecer. nepotrebujem ju ukludnovat 😒 . mast nepomaha, skor si myslim ,ze je to este horsie. kupem ju v oleji ako mi doktorka napisala. stale ju kojim, nejem citrusy, ani orechy, a ani ona ich nepapa. uz neviem co s tym, nevies mi poradit? dakujem velmi pekne 🙂

hoogy
28. okt 2009

eurit ja k tomu len tolko my sme zacali prikrmovat po 6 tyzdnoch ale preto lebo maly pribral 40g za 3 tyzdne vtedy to je probllem,ale myslim,ze tvoje babatko pribera tak akurat.

hoogy
28. okt 2009

no ale teraz k tomu preco som prisla do tejto temy. chcem sa opytat ze po akom case odide mlieko po odstaveni dietata. maly sa odstavil pred asi mesiacom a nemam vela mlieka,ale stal si sem tam este nejake odstriekam.dakujem

vanda_3394
28. okt 2009

ahoj annag, poslala som ti odpoved na tvoje otazky z minuleho tyzdna do IP, pozries sa prosim na to? dik.

julianka99
28. okt 2009

Ahoj Annag, aj ja som Ti poslala odpovede do IP kukni.. asi máš čo robiť..
Inak Zuzi to máme asi ten istý problém len mala moja ma mesiac a sú to také červené fliačky s malinkou vyrážkou.. my to máme len na tváričke... a vôbec to nechápem... čo to je? Tiež nejem žiadne alergeny... :( Doktor povedal že sú to potničky... čomu neverím.. ved tu nemáme teplo, a dal nám zásyp Framykoin čo je uplne na nič.. lebo malá si ho zotre behom sekundy... :(

annag
29. okt 2009

hoogy - trošku mliekča môžeš vytlačiť ešte niekoľko mesiacov, tak do 6 mesiacov od ukončenia dojčenia či odsávania by sa malo celkom stratiť, ak nie, je fajn o tom upozorniť i gynekológa, aby vylúčil iné príčiny prečo sa mliečko tvorí. Je to normálne a nemusíš sa trápiť, nemusíš ho ani odstrekovať , lebo tým vlastne stále trošku laktáciu udržiavaš, ale ak Ti to ide a nevadí - tak môžeš i dlhodobo trošku vytláčať - každá kvapka sa počíta a môžeš mliečko dávať ako multivitamín bábetku na lyžičke trebárs aj každý deň 🙂

annag
29. okt 2009

zuzin78 - nie som lekár, len radím mamičkám s dojčením, takže v tomto smere Ti neporadím 😔 . S ekzémom sa treba naučiť žiť , na jeho vznik a prejavy pôsobí množstvo činiteľov, určite tam je i napr. vrodená predispozícia.... Dojčenie pomáha zmierňovať jeho prejavy. Liečba je zameraná na potláčanie prejavov ekzému - najmä premasťovaním pokožky, v horšom štádiu sa musia aplikovať i kortikoidné maste , preto treba priebežne s kožnou, pediatrom stav konzultovať. Pri ochoreniach kože to skutočne funguje niekedy na metóde pokus -omyl, aj kožní lekári musia skúšať, čo lepšie zaberie, hoci to pôsobí naoko neodborne - neprofesionálne. Väčšina detí z ekzému skutočne vyrastie , prajem Ti, aby to bol aj Váš prípad 🙂

ktulik24
29. okt 2009

ahoj annag 🙂 mám problém, snád mi poradíš, lebo som zúfalá.plne kojím štvormesačnú dcéru,v podstate bez problémov, ale len z jedného prsníka.kojila som tak aj staršieho syna, hm, neviem , čo majú proti tomu druhému 😖 neni to problém, stačí jej, priberá, všetko ok.ale...včera som chytila otrasnú brušnú virózu, veľa zvraciam a hnačkujem, neudržím v tele takmer nič a mám strach o mliečko ☹ tým, že papá len z jedného ho na rozdávanie nemám, a teraz...neviem čo robiť, prikladám ju často, ale cítim, že mliečka je málo.mám aj teplotu 😠 ráno som vypila asi 2 deci čierneho čaju, zatiaľ som ho nevyvrátila a dala som si jeden detský paralen.prosím, porad, čo mám skúsiť, aby mliečko bolo.dcérka je len kojená, ani čaj, ani umelé mlieko...

hoogy
29. okt 2009

dakujem, no skusim to.

annag
29. okt 2009

ktulik24 - neboj sa, o mliečko neprídeš - ak častejšie dojčíš, pocit plného prsníka sa stráca, mliečko sa tvorí. Dôležité je piť dosť tekutín napriek vracaniu - pi po troške ale každú chvíľu. Teplotu ak je vysoká nad cca 38 - 38,5 môžeš zrážať aj bežným paralenom - normálne podľa bežného dávkovania. AK ho v tele neudržíš, zraz si ju i zábalmi, sprchou ... maličká môže ochorieť tiež, lebo je s Tebou v úzkom kontakte - dojčeniu to nevadí, MM obsahuje látky, ktoré jej pomôžu uchrániť od infekcie resp. ju zmierniť . Benedikt lekársky okrem toho, že podporuje laktáciu je dobrý i na liečbu tráviacich problémov - takisto napr. fenikel. Nepi mätový čaj ani šalviu. prajem skoré uzdravenie 🙂

ktulik24
29. okt 2009

dakujem za povzbudenie 🙂 teplotu mám stále nad 38, ale aspon už nezvraciam, tak snád to bude ok.o malú sa veľmi bojím, aby neochorela odomna ☹ a navyše synovi včera diagnostikovali zápal pľúc 😖 nemá mi ho kto postrážiť, sme stále spolu.ach jaj, na pos..tého aj hajzel padne 😠

eurit7
29. okt 2009

Ahoj Annag tak odpovedám:

Ako často asi dojčíš 5-6 x cez deň, 1-2 x v noci
Ako dlho trvá jedno dojčenie 20 – 30 min
Ako dlho na prsníku ozaj pije, nielen cucká – teda prisaje sa, spustí mliečko a začne intenzívne piť – ako dlho asi ¾ času
Bábetko sa na prsníku hnevá, papá hltavo .... – kedy – opíš dojčenie – niekedy na začiatku, ked jej nejde mliečko hned, ku koncu v poslednom čase z ničoho nič vykríkne alebo sa hnevá, inokedy úplne pekne papka
Ponúkaš pri jednom dojčení obidva prsníky áno
Cítiš, ako sa mliečko spúšťa keď si bábo priložíš nie
Hnevá sa na prsníku zakždým, i v noci? V noci je to v poriadku
Mliečko strieka, vyteká ak sa prsníka pustí počas dojčenia  vyteká
Mliečko tečie aj z druhého prsníka pri dojčení áno
Prsia sa na pocit veľmi nalievajú, tvoria sa v nich hrče nalievajú sa veľmi hlavne posledné dni, nenazvala by som to hrčami, sú to také veľké uzliny
Nosíš prsné vložky , lebo mliečko vyteká aj pomedzi dojčenie nie
Cítiš, ako sa pomedzi dojčenie občas prsia nalejú nie
Máš pocit, že jeden prsník je produktívnejší než druhý nie
Bábo jeden prsník preferuje nie
Bradavky Ťa bolia – pri prisatí, počas dojčenia, po dojčení, pomedzi dojčenie, sú poškodené v posledné 2 dni ma bolia, pri prisatí po dojčení, pravá bradavka je prasknutá, tak od včera si z toho prsníka odsávam (poradili mi kamošky, kt. Mali už takéto problémy, aby sa to nezhoršilo)
Bábo má v puse biely povlak na slizniciach, infekciu, soor? Malá má na jazyku biely povlak, doktorka povedala, že je to z mliečka
Používaš klobúčiky áno
Dávaš fľašu dávam, malá sa dožaduje večer po papaní ešte z fľašky, tak si odsajem. No a teraz ako je tá bradavka prasknutá
Dávaš cumeľ ponúkam jej ho ale ho nechce, niekedy pri zaspávaní pár minut, ale hneď ho vypľuje
Dávaš čaj – koľko ml na jeden raz i spolu za 24 hod. Malá pije minimum čaju, nechce, možno 10 ml za celý deň
Dokrmuješ – čím? koľko na 1 raz, koľko spolu za 24 hod? z čoho dokrmuješ? Ako sme boli teraz v utorok v poradni, tak dr. Predpísala nutrilon. Ale malá ho nechce, včera raz 15 a raz 30 ml.
Odsávaš? Čím? Koľko na 1 raz, spolu za 24 hod? Odsávam si , do teraz na večer 30 ml. Včera ako je problém z bradavkou tak som si odsala 70 ml
V akej polohe dojčíš cez deň, v noci po sediačky
Ako bábo ciká – koľko má pocikaných plienok za 24 hodín – tak dobre – napr. Po 3 hodinách je plienka ťažká prebaľujeme sa po každom kojení, plienka je stredne ťažká cez deň 1 – 2 ťažšie
Ako a kedy kaká za 24 hodín kaká raz za 2 dni. Ako sme sa kúpali naposledy vykakala sa na uterák, bolo to v pohode
Koľko bábo vážilo pri narodení, po prepustení, jednotlivé prírastky pri narodení 2590 g, pri odchode z nemocnice na 6 deň 2570 g, 3 dni po návrate z nemocnice na 1. poradni 2700 g, teraz v utorok po 3 týždnoch 3300 g
Štikúta áno
Grcká nie
Máva koliku  - dobre opíš ako a kedy sa prjavuje Niekedy večer nevie zaspinkať po papaní habarkuje ručičkami a vystiera ju v perinke, neviem či je to kolika
Ako a kedy asi spinká cez deň i v noci , kedy ho kúpeš spinká po každom jedení, niekedy zaspí hneď, inokedy potrebujeme čičíkať v noci búva v pohode
Nosíš bábetko v šate, vaku ..., kočíkuješ – spí v kočíku, v šatke lepšie? Iba niekdy kočíkujeme, ked sa nám ťažšie zaspinkáva
Polohuješ bábo – má zvýšený matrac, spinká na boku, na chrbátiku ... nosíš ho vertikálne polohujem, nemá zvýšený matrac, spinká na boku
Piješ nejaké čaje, lieky na tvorbu mliečka pijem čaj pre dojčiace matky (jastrabina, rasca, fenikel. Medovka, zlatobyľ, fialka trojfarebná, skorocel
Užívaš lieky, liečiš sa na niečo (ak je to citlivé, intímne, tak do IP) nie
Užíva bábo nejaké lieky, lieči sa na niečo vigantol, espumizan

Prosím ešte radu , čo s tou mojou prasknutou bradavkou?
Dúfam, že mi poradíš, poprípade usmerníš čo robím zle. Vopred Dakujem.