Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
29. okt 2009

eurit7

-maličká pribrala dobre a dokrmovanie nepotrebuje 🙂

-no v záujme úspešného dojčenia nám vystúpilo čosi dopopredia:

-klobúčiky- bábo priložené cez klobúčiky sa nemôže dobre správne prisať . Bábo pije mliečko spod dvorca- bradavkou mliečko len vyteká vonku a na jej tvare veľmi nezáleží. Neviem za akého dôvodu klobúčiky používaš, no treba sa ich zbaviť čím skôr. Ideálne by bolo riešiť to osobne s laktačnou poradkyňou, ktorá by skontrolovala prisatie bábetka . pozri prosím moje albumy - fotky i odkazy na videá, tam sú kroky správneho prisatia

- prečo mi na tom tak záleží - ak bábo dobre nestláča dvorec, prsníky sa dobre nevyprázdňujú, laktácia sa postupne utlmuje. Okrem toho sa prudko zvyšuje pravdepodobnosť zápalu prsníkov. Bábo prisaté cez klobúčiky sa v prípade, že mamička nemá nadpordukciu, len ťažko dostáva k svojmu mliečku, môže byť hladné a neprospieva. Klobúčiky môžu spôsobiť zranenie bradavky a takisto sú zdrojom infekcie - to práve prežívaš- a musíme to riešiť. Bábetko stiahnuť z prsníka je posledná voľba - pretože ho tak dobre ako dojčením neodsaješ,laktácia sa môže utlmiť, môže vzniknúť zápal .... Dôležité je bradavku vyliečiť a bábo ak sa dá, napriek bolesti prikladaj -no ideálne bez klobúčika. V nevyhnutnom prípade odsávaj, ale mliečko zamraz a dojiči len z druhého prsníka-neboj sa,bude ho dosť.Neviem posúdiť, z čoho je prasklinka - či z poranenia, ktorý spôsobil klobúčik, alebo z infekcie

-kde vznikla prasklina,skús to opísať. je na rozhraní dvorca bradavky, alebo...? bradavka a dvorec pália, štípu, svrbia, neikedy sa bolestivo stihanu acítiš pulzujúcu bolesť,sú citlivé na chlad a dotyk?

- ďalej-čajík -dojčené bábo čajík nepotrebuje a určite nepotrebuje fľašu -fľaša kazí spôsob prisatia,bábo nesprávne otvára pusu, z fľaše tečie tekutina inak ako z prsníka -na čaj je potrebné zabudnúť a začať ho dávať až po polroku z pohárika (no ideálna je potom čistá voda). Materské mliečko obsahuje 87 % vody a ak je bábo správne prisaté a pije prsník "až do dna", tak prijíma perfektné jedlo, ktoré mu nespôsobuje žaidne tráviace problémy - napr. aj so stolicou - maličká by mala kakať vo svojom veku o čosi častejšie.

dokrmovanie hoci aj vlastným odsatým mliekčom je vždy riziko a najmä z fľaše. Z prsníka tečie mliečko až po reflexnom spustenímliečka a tok mleička sa mení počas jedného dojčenia-raz tečie pomalšie, potm silnejšie. Bábo, ktoré pozná fľašu, z ktorej tečie tekutina okamžite a plynule, môže začať prsníky odmietať....

ak nechce cumeľ,tak s aveľmi teším a ani ho nedávaj 😅, predsatvuje podobné riziko ako fľaša . Okrem toho, môže mýliť bábo - nemusí sa hlásiť na papanie tak často, ako by sa mohlo a takisto mamičku, lebo hlad sa ukrýva za sanie z cumľa....Niekotré deti však majú silnúpotrebu sať, môžeš pomôcť napr. tým, že dáš na chvíľu sať bábetku vlastný prst a mne sa osvedčilo nosenie šatka, vak...)

annag
29. okt 2009

som to predčasne odoslala 😅

- bábo sa zatiaľ dojčí veľmi pekne ,má pekný režim,bola by som rada, ak by to tak bolo i naďalej -no v takom prípade sa musíme najmä klobúčikov zbaviť a bradavky vyliečiť -viac v IP 🙂

zuzin78
30. okt 2009

dakujem annag. verim, ze moja dcerka z ekzemu vyrastie.... 😉

severka222
30. okt 2009

AHoj annag, chcem ťa poprosiť o názor. Moja dcéra ma 2 týždne, prisaje sa len na jeden prsník, druhý si pri každom kojení odsávam , vždy rovnaké množstvo cca 100 ml. V nemocnici dosť pochudla a tak doktorka povedala že si ju mám vážiť a že musí vypiť aspoň tých 60 ml. ( zhruba pred týždňom ) . A tak vo vážení pokračujeme aj doma vždy pred kojením a po kojení a tak viem , že malá z toho prsníka vytiahne tých 60-70 ml. Nie je to málo ? Sama sa odsusnie .... Ale ked vypije dajme tomu tých 40ml tak ju dokrmim odstriekaným mliekom z fľaše ...
čo ty na to ? vidím že pekne poradíš aj ostatným, ďakujem 😉

annag
30. okt 2009

severka222 - no jasne, že sa mi dokrmovanie , hoci vlastným mliečkom nepáči 😅 , skúsime to napraviť 🙂

- bábetko nemusí na jeden raz vypiť 60ml - ono pije koľko chce a ako často chce. Sú deti, čo pijú každú hodinu, sú deti, ktoré pijú 6 x za 24 hodín. Takisto treba brať do úvahy hmotnosť bábetka. Dôležitý je vlastne celkový objem vypitého mliečka za povedzme 24 hodín. (napr. 12 x 50 ml = 600ml je to isté ako 6 x 100ml ) . Počet dojčení môže byť rozdielny i každý deň , zvyčajne je to 8-12 x za 24 hodín, no nie je výnimočné dojčiť isté obdobie až 15 x alebo len 6x .

Takisto váženie pri každom dojčení je neskutočne stresujúce, bohato stačí bábo vážiť raz za 24 hodín a aj ten výsledok sa musí priemerovať, pretože vznikajú odchýlky - takže sa berie do úvahy viac dní. Dôležitý údaj sú pocikané a pokakané plienočky, 60-70, 40 ml je normálne množstvo, niekedy je bábo iba unavené, na prsníku spí - povedzme večer a vypije len 5 ml. Takže by si ho musela dokrmíť celou dávkou - a ono by to zrejme i vypilo, lebo bábo bude, ak pocíti silný tok mliečka, piť až kým sa nepogrcká. Informácia, že už má dosť ide do mozgu oneskorene, to,koľko bábo vypije z fľaše, nie je ukazovateľ toho, koľko má piť. Je to ako u dospelých, tiež budeme pri stole plnom dobrôt jesť a zle nám príde až na gauči - a takisto zaspíme , lebo organizmus nič iné nevládze - musí spracovať obsah žalúdka 😅 Ak sa maličká sama odsunie keď vypije 60ml - má dosť a treba to rešpektovať, zrejme sa jej dobre takto mliečko trávi. Prakticky každá mamička je prekvapená, keď bábo začne vážiť - ako vypité dávky kolíšu a aj celkový objem vypitého mliečka - napriek tomu deti dobre prospievajú i bez dokrmovania.... Ak vypije len 40 ml, pravdepodobne sa na dojčenie prihlási skôr než zvyčajne, lebo skôr vyhladne....

Ak bábetko, ktoré sa prisáva na prsník , treba dokrmovať, je ideálne dokrmovať ho priamo na prsníku pomocou cievky - tým bábo nezačne prsníky odmietať a zároveň vďaka dostatočnej stimulácii prsníkov sa mliečka začne tvoriť čoraz viac. kuk môj album suplementor

Dojčenie z jedného prsníka je možné aj počas celého obdobia dojčenia - prsník bude tvoriť toľko mliečka, koľko z neho vyjde vonku - dokáže uživiť jedno aj dve deti. Je možné plne dojčiť aj trojčatá. Ale dvojčatá mamičky dojčia bežne . Ak má Tvoj prsník tvoriť dosť mliečka, musí o tom dostať informáciu - teraz o tom nevie. Prsník nevie, že má produkovať viac mliečka,lebo namiesto toho, aby sa vyprázdnil saním bábetka, stojí plný, lebo bábo pije za ten čas odsaté mliečko z druhého prsníka - z fľaše. Takže odsávať druhý prsník môžeš, ale mliečko treba odložiť do mrazničky. Samozrejme - v tejto chvíli neviem, či si to ozaj môžeme dovoliť , lebo neviem, akým objemom dokrmuješ. - to ešte posúdim

Prečo sa na druhý prsník maličká neprisáva ? v čom je podľa Teba problém? Videla Ťa niekedy laktačná poradkyňa dojčiť?

prosím, odpovedz mi aj na otázky zo strany 171, čo som dala eurit , si len na začiatku dojčenia, máš veľkú šancu plne a s radosťou ešte dlho dojčiť 🙂

zuzka_w
30. okt 2009

annag, velmi prevelmi ta prosim o pomoc, tiez mam problemy s kojenim a tak strasne by som chcela maleho kojit, az z toho placem. Mam malo mlieka, mam pocit, ze sa mi vobec netvori a to denne vypijem viac ako 3 litre specialneho caju na tvorbu mlieka, salku kakaa, beriem homeopatika na podporu tvorby mlieka, jem vela mliecnych vyrobkov a nic ... Snazim sa dokrmovat len vo vynimocnych pripadoch, ked maly velmi place aj po vypiti z oboch prsnikov a nedavam mu viac ako 30 ml.
Dnes ma presne tyzden, povedalo mi viac znamych, ze ak sa mi doteraz nespravilo mlieko, tak uz sa nespravi, ale ja to nechcem vzdat za ziadnu cenu !
Dakujem

annag
30. okt 2009

zuzka - do IP som Ti odpísala ,

určite nie je pravda, že ak sa mliekčo do týždňa "nespraví", že už tak bude navždy - niekedy sa dojčenie rozbieha aj niekoľko týždňov - ale treba postupovať premyslene a ideálne s laktačnou poradkyňou 🙂

susanh
31. okt 2009

Milá Annag, chcela by som ťa aj ja poprosiť o radu. Už niekoľko týždňov mám problém s bradavkami. Stále dojčím, v noci aj 4 krát. Najprv sa mi na jednej bradavke pri dvorci urobila trhlina a bolela ma. Myslela som že je to z mechanického poškodenia. Ale hne)d sa mi spravila aj na druhom prsníku, a tak to išlo dokola, mala som aj 4 trhlinyna jednej bradavke. Mastila som Bepanthene, aj calcium pantotenicum, ale nič nepomáhalo. Dvorce mám skoro celé červené, vysušené, ranky krvavé, polepené. Dosť to bolí. Malý odmieta piť z fľaše, tak sa mi to asi ani nemá kedy zahojiť keďže stále mi vznikajú nové ranky. POdľa toho čo som tu čítala som usúdila že to budú kvasinky, a tak od utorka dávam Canesten. Lenže už je sobota a mne to vôbec neustupuje. Už sa hrozím ďalšieho kojenia, prosím ťa čo s tým? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

annag
31. okt 2009

susanh - máš tam mykotickú infekciu, dlho neliečenú - tá sa potom rozvinie do štádia, aký popisuješ . Canesten aplikuj naďalej - lebo on ničí infekciu, no prasklinky , zápal, ktoré sú následkom infekcie, by bolo fajn potlačiť kortikoidom - napíšem do IP , aby som sa nerozpisovala o liekoch priamo na fóre. Dá sa to vyhojiť v priebehu pár dní pri správnej liečbe. 🙂

anib
31. okt 2009

ahoj annag, chcem Ta poprosit o radu, mala ma 6mes, plne kojena, teraz trosku zacinam davat prikrm - ale nie kazdy den,len tak po lyzicke zemiacik s mojim MM, mrkvicku. Posledne 3 dni mala v stolici, take akoby cerveno-cierne vlasocnice - take od 0,5-1cm dlzky a vela,predtym cervensie,teraz uplne cierne, neviem,co to môze byt? dakujem

annag
31. okt 2009

anib - ťažko posúdiť či ide o krvičku alebo nie - väčšinou ide len o pozostatok nestráveného jedla - napr. spomínanej mrkvy. Môže mať aj podráždené črievko - určite nič nepokazíš, ak jej budeš teraz dávať probiotiká na úpravu črevnej flóry - predsa len , tráviaci trakt si musí zvyknúť na novú stravu. Ak by sa Ti to nezdalo a dnes opäť takto kakala - kľudne vezmi plienku na pohotovosť a lekárka posúdi, z čoho to je.

bianca7
31. okt 2009

Ahoj Annag, asi o tomto problemu uz pisalo viac mamiciek,ale momentalne ma velmi trapi,takze poprosim Ta o radu.Moj maly(necele 3 mesiace) uz asi tyzden sa strasne trapi pocas kojenia a ja tak isto... ☹ Pred kazdym kojenim uz sa modlym aby to uz nebolo take hrozne,ale zasa sa vsetko opakuje-som z toho zufala!Popisem to-zacne papat normalne,po par minutach sa zacne zvijat a stonat,hozickami-rucickami sa odo mna odpichuje,ale hlavou sa snazi pritiahnut k prsniku,no nedari sa mu chytit bradavku alebo ked ju chyti,tak hned sa jej pusti.Takto pokracuje asi desat minut,potom sa upokoji a trochu sa napapa normalne.Takto papa cely den,v noci je to lepsie,ale malokedy v noci sa zobudi na kojenie,takze ho nechavam do rana spinkat.No neviem co to moze byt!Som uz naozaj zufala!Uz som s Tebou raz riesila caste grckanie a pomohla si,grcka ovela menej.Vtedy to bol silny tok mliecka,no teraz mam pocit,ze bud mam malo mlieka alebo je to z kolik?Este ma nejaky bacil v nosteku,tak mu kvapkam Pamycon.Zeby to bolo z toho upchateho nosteka,lebo pocujem ako krochce?Alebo naozaj mam malo mlieka?Malinky je plne kojeny,stolicu ma 4-5 krat denne,davam mu Sab Simplex proti kolikam a Bio Gaiu,nakolko mu nasli kvasinky v stolice.Zatial priberal pekne,ale sa obavam,ze s takym kojenim na dalsej kontrole to bude horsie.Pomohla si uz aj nam minule,pomahas aj ostatnym mamickam,tak dufam,ze aj tento krat Tvoja vdaka Tvojej rade sa nam to uipravi!Dakujem a prajem pekny den!

bianca7
31. okt 2009

este som zabudla dodat,ze uz sa mi prsia tak nenalievaju ako predtym.Na pocit su magke.Svedci to o nedostatku mliecka?Ale ked si stlacem dvorec,tak vystrekne mliecko...

annag
31. okt 2009

bianca7 -

to, že sú prsníky mäkké nám nenapovie nič o tom, koľko mliečka bábo prijíma - ale podľa kakania pije zrejme dosť mliečka. Prsníky môžu byť mäkké a môže byť v nich kopec mliečka. Môže mať koliku - no tá bude skôr následok hltavého, nepokojného pitia. Skús odstopnúť aby som mala predstavu po akom čase sa začne na prsníku hnevať . No v prvom rade by som brala do úvahy plný noštek - bábo nemôže pri dojčení dobre dýchať - treba mu noštek určite tesne pred dojčením dobre odsať. Skús polohu, pri ktorej bude mať hlávku vyššie než noštek - napr. tanečník. Ak to nepomôže, vyplň mi prosím otázky zo strany 171 aby som si urobila obraz o Vašom aktuálnom dojčení.

tiež prosím mamičky, aby mi preposlali otázky, na ktoré som neodpovedala , aj mamička, čo sa potrebovala poradiť ohľadne svojej liečby a liekov, ktoré má brať - neviem to nájsť v IP 😔

lulusy
31. okt 2009

Annag ak si tu, prosim ta o radu:
Ked som kupala dcérku, tak sa pri kúpani nadychla vodu aj nosom aj ustami naraz,az tak ze sa chvilku dusila. Bojim sa ,ci sa jej nedostala voda do pluc.Prosim ta o radu,co robit. Mam strach,co ak sa jej voda dostala do pluc? Momentalne je nakojena a spinka

annag
31. okt 2009

lulusy - myslím si, že je to OK - nebola v bezvedomí, len trochu vody reflexne vykašľala - však?

lulusy
31. okt 2009

myslim ze ano ze vykaslala ale v tom zmätku si nie som na 100% ista 😒 ja blba som este na nu fukla aby sa nadychla,kedze nedychala ☹
Je to dobre ponaucenie!

annag
31. okt 2009

dobre si urobila - musí v prvom rade dýchať

julianka99
1. nov 2009

Ahojky Annag,
už som Ti sem písala pár dní dozadu.. a dobre si mi poradila a tak skúsim znova..
Mám na Teba prosbičku či by si mi vedela poradiť, kojím moju mesačnu dcerku ale navečer už mám prsia dosť prázdne mám taký pocit... vieš mi poradiť nejakú fintu ako zvýšiť tvorbu mliečka? Hlavne k tomu večeru.. lebo vtedy je malinká najviac hladoška... ĎAKUJEM SI ZLATÝ ČLOVEK ZATO AKO NÁM TU RADIŠ 🙂)))

bianca7
1. nov 2009

Annag,skusala som odstopovat ako si chcela-niekedy zacina sa hnevat po 4 minutkach,inokedy po 10...Ale vcera vecer uz pekne sa napapakal,hoci kojila som ho ako zvycajne-polezacky.

bibes
1. nov 2009

Ahoj Annag, som strasne rada, ze som objavila toto forum, je tu hromada poucnych informacii. Ale predsalen by som sa rada spytala konkretne ohladne mojho problemu: malicka este nema ani 2 tyzdne ale krasne papa, kazde 3 hodiny sa sama zobudi. Problem je ten, ze mam hrozne vela mlieka, aj ked sa napapa tak mi ostanu obrovske naliate prsniky, len trosicku zmaknu, ale to je nic. Po 2 hodinach citim take tlaky, ze niekedy uz si neviem inak pomoct a odsavam. Nerada lebo si tym asi este zvysujem produkciu mlieka, ale fakt neviem co ine robit. Za posledny tyzden uz 3x mam teploty nad 38stupnov. Dnes mi dokonca jeden prsnik zacervenal. Na kojenie pouzivame klobuciky, mam hrozne malicke bradavky a prsia C az D, bez klobucikov si mala len raz cucne a hneva sa, lebo sa nevie dobre prisat, tak ju nechcem trapit.

Pri prvych teplotach sa mi osvedcilo odsat mliecko a obklady z bieleho vina, robim to tak aj teraz. Odsala som z jedneho prsnika 100ml, aby sa mi ako tak ulavilo a klesla teplota. Nechcem to takto vsak robit stale, bojim sa ze budem mat este viac mlieka. A tie teploty ma uplne vycerpavaju. Neviem si pomoct, tak prosim o radu. DAKUJEM.

izabelkak
1. nov 2009

Ahoj Annag, ďakujem veľmi pekne Teba aj aj dievčatám ktoré do tohto fóra prispievajú, dá sa tu priučiť kopec vecí.... chcela by som sa Ťa opýtať na jednu vec, ak je nevyhnutné dať dieťatku MM inak ako z prsíka aký je najbezpečnejší sposob, teda myslím fakt len vo výnimočných prípadoch. Mám totiž taký problém že dialkovo študujem a budem musieť na skúšky, študujem 80 km od bydliska.... myslím že si písala o poháriku, ako z neho mimi nakŕmiť? Vopred veľmi pekne ďakujem za radu Veronika

annag
1. nov 2009

izabelkak -
každé kŕmenie mimo prsníka je riziko 😀 , ale sú lepšie a horšie voľby. Dobrá voľba je pohárik - lyžička - lebo bábo musí aktívne s jazýčkom pracovať - vysúva ho nad spodné ďasienka a mliečko líže ako mačiatko - teda mliečko do bábetka nelejeme, ale len priložíme naplnený pohárik či lyžičku k spodnej pere a ono si ho jazýčkom líže. Bábo, ktoré je zvyknuté iba piť z prsníka, s tým zvyčajne nemá problém a rýchlo sa to naučí - ono ten jazýček automaticky vysúva - podobne ako pri saní z prsníka.

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

Mne sa ešte osvedčilo - niekedy to ide pomerne ľahko aj oteckom a babkám 😅 - krmenie po prste cievkou (suplementorom) - čo sa najviac podobá saniu z prsníka - len to môže bábo piť o čosi dlhšie než z pohárika .

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

vyskúšaj najskôr pohárik - Medela vyrába aj špeciálne poháriky na to určené a až keď to nepôjde by som skúsila hadičku 🙂

annag
1. nov 2009

bianca7 - ako bolo dnes? - má noštek stále plný ? ten nám totiž môže situáciu výrazne skresľovať ....

bianca7
1. nov 2009

Ahoj Annag,dnes bolo to trochu lepsie,ale stale pocas niek.kojeni sa hneval 😒 ...nostek mu stale krochce,a je to uz dlho,uz ani sopliky skoro nie su pri odsavani,ale stale sa z toho nevieme dostat.

annag
1. nov 2009

bibes

- klobúčiky - ak si čítala moje príspevky, tak vieš, že klobúčiky sú môj úhlavný nepriateľ 😀 - v záujme úspešného dojčenia je potrebné sa ich vzdať. Chápem, že máš bradavky malé - ale určite sú dosť dobré na to, aby sa bábo mohlo na prsník prisať. Bábo ťahá mliečko spod dvorca - bradavkou mliečko len vyteká vonku - kuk fotky v mojich albumoch. Preto je možné prisatie v podstate pri akékoľvek bradavkách. Je možné, že maličká sa nemôže na prsníky prisať práve kvôli nadprodukcii a práve preto Ti aj dojčenie cez klobúčiky zdanlivo vyhovuje. Pretože ak pije cez klobúčiky, tak dvorec stláča len tak zľahka - oveľa slabšie než priamo na kožu. Kedže máš nadprodukciu, tak si maličká dokáže vypiť veľa mliečka napriek klobúčikom. No to, ako sa Ti nalievajú prsníky dnes, už ráno nemusí byť pravda. Prsníky sa zle vyprázdňujú z 2 dôvodov - lebo máš nadprodukciu a zároveň maličká nedopíja prsníky až do dna - nedokáže to, lebo pije cez klobúčiky. Tým dochádza k zástave mliečka - prebytočné mliečko nevyteká vonku cez bradavku, tak sa vstrebáva do okolitého tkaniva a to bolí a zapaľuje sa.

V tejto chvíli je potrebné malú dostať priamo na prsníky a zároveň nadprodukciu znížiť. Ideáne by bolo riešiť to priamo s laktačnou poradkyňou - aby Ti ukázala správne prisatie. Zatiaľ, kým sa s ňou nespojíš, to môžeš skúsiť i sama- prsník pred pokusom o priloženie odsaj . A prilož ju na taký polprázdny, dokonca možno na pocit až prázdny prsník. Vyskúšaj polohu futbalovú alebo priečnu. Futbalová by sa Ti mohla podariť skôr, je to síce rovnaký princíp ako priečna, ale niekedy mamičky ( aj pri komunikácii na diaľku 😅 ) dokážu pri futbalovej polohe lepšie bábo zakloniť . Lebo väčšina čerstvých mamičiek má problém vôbec bábo vziať do náručia bez perinky ... čo je veľká chyba pôrodníc, kde bábo nedovolia rozbaliť ani počas dojčenia.

Ide mi teda o to , aby sme zistili, či jej robí problém len preplnený prsník alebo skutočne "plochá " bradavka - spôsob prikladania . Na prázdnom prsníku by to malo ísť oveľa lepšie.

Až keď sa Ti podarí prisatie môžeme laktáciu začať utlmovať. Zatiaľ prosím postupuj ako doteraz - mliečko odstrekuj, aby sme predišli zápalom a zároveň udržali vysokú tvorbu mliečka. Lebo ak by sa Ti začalo tvoriť mliečka akurát, tak sa maličká k mliečku cez klobúčiky nedostane. Ináč princíp redukcie je v dojčení viac dojčení za sebou z toho istého prsníka - napr. 2 dojčenia ľavý, 2 pravý .... ale to by sme sa potom dohodli ako na to.

Prosím, ak to nepôjde, zavolaj hneď zajtra niektorej z poradkýň, aby Ti pomohla osobne s priložením .
http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

annag
1. nov 2009

bianca

- hlavne ho nenúť na dojčenie - ak sa odtŕha, radšej ho chvíľu stiahni, ponos a počkaj, keď si prsníky opäť sám vypýta - možno po 10 min, možno po hodine - nechaj to na neho

- ako spinká cez deň - nespí náhodou veľmi málo? nehnevá sa takto v čase, keď už je dlho hore - napr. dlhšie než 1-2 hodiny?

- keď sa pučí na prsníkoch, nechce sa mu kakať? puká, kaká počas, resp. po dojčení? stolica je riedka, s penou, hlienmi , občas možno zelenaná.... pri dojčení sa všetko v brušku pohne a môžu mať nutkanie na stolicu ....

bibes
2. nov 2009

Skusila som teda odsat prsnik, fotbalovu polohu ale nechcela sa dobre prisat. Malicko otvara ustocka, tak akurat na klobucik... neviem ako jej mam otvorit pusinku aby sa mohla dobre prisat ☹
Trosku si samozrejme cucla aj bez klobucika ale je to vzdy asi len jeden hlt a znovu sa musi prisat, takze po case je z toho nervozna. Bez klobucika sme nikdy nepapali, hned v nemocnici ked mi ju priniesli sestricka mi dala aj klobucik, ze bez neho to nepojde 😒

ktulik24
2. nov 2009

ahojky annag!ja v podstate nepotrebujem radu(momentálne) 😉 , ale po nociach som už dočítala celú tému a chcem ti vysloviť veeeeľkýýýýýý obdiv a vdaku, nielen za maminky, ale hlavne za všetkých malých drobčekov, ktorí aj vdaka TEBE dostávajú tú naj výživu, akú len môžu mať.aj ja patrím medzi mamky, ktoré sa nemajú s kým poradiť, moja maminka má síce tri deti, ale nedojčila ani jedno, mužova rovnako...je fajn sa na koho obrátiť.aj ked mám už druhé dieťatko, myslím, že stále sa učím dojčiť a chcem dojčiť čo najdlhšie.aj preto som po nociach čítala túto tému a dala mi naozaj veľa.si zlatý človek.prajem tebe aj tvojim detičkám len to naj. katka.

severka222
2. nov 2009

Dakujem Annag za odpoved, malá sa narodila z hmotnosťou 2880g, domov nás prepustili s hmotnosťou 2620g, dojčím každé 3 hodiny, niekedy aj každé 2, to isté aj v noci, dočenie trvá zhruba 20 minút na tom jednom prsníku. Dojčím v polohe poležiačky, mlieko mi vyteká z oboch prsníkov aj mimo dojčenia, takže nosím prsn= vložky. A myslím že sa na ten druhý prsník neprisáva, lebo tam mam takú plochú bradavku a dosť hrubú na jej pusinku, takže aj ked sa na nu dokáže prisať, myslím že len cucká a nepije, lebo nezachytí spodnú časť dvorca, žeby iná poloha? Ale aká ?
A este k tomu odsávaniu, je potrebné pri každom kojení ten prsník odsať? lebo mne sa nezdá preplnený? či ak nebudem odsávať, stratím mliečko aj v tom lepšom prsníku ?
Dakujem