Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

sivka
7. nov 2009

presne Kati ako si napisala - ide o to, prezit to bez ujmy na psychike 😀 a to je prave ono - niekedy je to u mna problem, uz mi aj par ludi povedalo, ze vyzeram dost biedne, tak ale snad sa to zas zlepsi...hlavne, ze je drobec zdravy 😉 a mamca to hadam dobehne, ked znovu budeme lepsie spinkat 😵 kazdopadne ti dakujem za povzbudive slova, si poklad 😵 😵

sivka
7. nov 2009

vinka, mne takto maly kakal, ked sa napil viac predneho mliecka, co asi moze byt aj vas pripad, kedze si pisala, ze si len parkrat potiahla a viac nechcela. ono sa tomu sice hovori hladna stolica, ale myslim, ze tak to nie je. a niekedy to moze byt aj z jedla. u dojcenych deti moze mat stolica rozny vzhlad a pritom je vsetko v poriadku. my sme mali aj hlieny aj biele hrudky a vsetko je ok, casom sa to vzdy upravilo 😉
to je len moj nazor, annag ti isto odpovie mudrejsie, je to proficka 😉

sivka
7. nov 2009

inak vinka - krasne mena ste dali detickam 😵 😵

vinka
7. nov 2009

Ano?Dakujem.To mi dalo námahy takú zostavu mien zložiť. 😀 😀 No dnes večer kakala zas a už bola žltšia a hlienová.Tak asi to bude tak ako vravíš.Hej Annag je profíčka ale aj vy ostatné už zo skúsenosti viete hodiť radu. 😉 😉 Ja som sa pýtala len preto lebo ešte takú zelenkavú moje deti nemali počas dojčenia ona je prvá tak preto ma to prekvapilo. 😉 Ale dakujem za radu. 😉

annag
7. nov 2009

sivka je profíčka 😅 -presne tak vinka - malá včera pocuckávala, raz z jedného prsíčka, raz z druhého ... je to normálna stolica, netreba si z nej robiť vôbec nič. Samozrejme, občas to môže byť i strava, niekedy - ale to len ak je dlhšie a bábo má i iné problémy, môže to byť prejav napr. potravinovej alergie.

Mliečko je stále rovnaké, laktóza - mliečny cukor je obsiahnutý v prednom i zadnom mliečku. Predné mliečko nie je zlé, uhasí smäd, laktóza je pre bábo veľmi dôležitým zdrojom energie, podporuje vývin mozgu ....
No mliečko sedimentuje - rovnako ako kravské mlieko (aj ono sa usádza a na vrchu sa vytvorí napr. smotana) - tuk sa usádza po bokoch mliekovodov. Bábo v úvode dojčenia vytiahne ľahké mliečko - teda to známe predné a až potom vytiahne i viac tuku - zadné mliečko. Je to ako keď piješ šťavu z pohára slamkou - najskôr vytiahneš ľahšiu časť, husté sa usádza na spodku a stenách pohára, vytiahneš to až v závere. Ak sa mliečka tvorí veľa, bábo vypije to ľahké, zaplní si žalúdok a k zadnému sa dobre nedostane. Alebo takisto pije predné - ak papá hltavo, resp. ak sa vyrušuje alebo má tichý reflux .... a mamička ho pri opätovnom dožadovaní prsníka nepriloží k pôvodnému, ale predčasne hneď k druhému prsníku .Preto ak bábo papá z x príčin častejšie , je vhodné mu do cca 2 hodín ponúkať rovnaký prsník, aby vypilo všetko zadné mliečko - aby prsník dobre vyprázdnilo. Okrem toho, že bábo pije predné mliečko, si mamička dojčením s príliš skorým striedaním prsníkov vytvára nadprodukciu. Treba sledovať, čo bábo na prsníku robí - pije alebo len cucká, saje naprázdno?

Ak bábo pije viac predného mliečka, mliečko prechádza tráviacim traktom príliš rýchlo, nestíha sa stráviť dobre, nestrávená laktóza naberá v tenkom čreve veľa vody - stolica je riedka, dráždi črevo, v hrubom čreve sa laktóza rozkladá na plyny, ktoré spôsobujú záhu, plynatosť, koliky, zelenú stolicu, niekedy až krvavú .... Tento stav nesprávne niekedy vyhodnocujú ako čiastočná intolerancia laktózy -pričom nejde o intoleranciu, stačí upraviť dojčenie. AK bábo pije i zadné mliečko a teda i veľa tuku, tak sa trávenie spomaľuje a laktóza sa stíha stráviť, bábo pije perfektné mliečko , nebude mať boľavé koliky.... Dojčatá produkujú enzým laktázu , táto schopnosť sa až neskôr vytráca u niektorých ľudí - národov. V prapodstate - ako všetky cicavce by sme mali piť len materinské mlieko, mlieko iných cicavcov dokážeme tráviť len vďaka tomu, že sme si po státisíce rokov domestikovali kravy, kozy ... a náš organizmus sa tomu čiastočne prispôsobil , laktázu produkuje zvyčajne oveľa dlhšie než prvé mesiace po narodení a sme tak schopní piť mlieko i po celý život. Len vzácne sa narodia detičky, ktoré majú ochorenie galaktozémia - keď bábo nedokáže spracovávať galaktózu (laktóza sa rozkladá na jednoduchý cukor galaktózu a glukózu), no na to sa určite príde ešte v pôrodnici.

Preto ak sa sem tam objaví zelená stolica - je to úplne v poriadku, možno bábo pilo v noci z príliš plných prsníkov, alebo malo cuckací deň ... stolica u dojčiatka býva rôzna - hustejšia, riedka, nezelenaná, s hlienom, hrudkami ... a predsa je normálna. 🙂

jelencek
7. nov 2009

Ahoj Annag, mám už skoro 7 mesačné dvojičky, zatiaľ úspešne kojím a dúfam že ešte dlho budem. Mám taký malý problém, neviem so odstriekať mlieko. Doteraz som to akosi nikdy nepotrebovala... Detičky už papajú príkrmy a onedlho by sme mali začať s kašami. Keďže malá má atopický ekzém, najradšej by som ich robila z MM. Ale nech žmýkam ako chcem, aj keď mám prsia naliate, vystriekam tak za lyžicu a potom už ani kvapku. Nemohla by si mi poradiť ako na to? Myslíš že má význam skúšať odsávačku, keď to rukou nejde?

Prepáč ak si už na niečo podobné odpovedala, je tu toho strašne veľa. Inak si veľmi rada čítam tvoje príspevky, je úžasné, koľkým mamičkám dokážeš poradiť a na čo všetko máš odpoveď. Nechápem ako to stíhaš.

annag
8. nov 2009

jelencek, máš môj veľký obdiv 😉 🙂 dve detičky plne dojčiť - paráda 😵

pri odsávaní sa ťažšie vyvoláva spúšťací reflex a mliečko sa aj ťažšie spúšťa. Trvá nikeoľko dní, kým si prsníky - mamička zvykne. Pri prisatí bábetkom sa mliečko spustí automaticky, pri odsávaní musíme niekedy urobiť viac opatrení - masáž prsníkov, chrbta, teplá sprcha, teplý čaj. Môžeš skúsiť vyvolať si spúšťací reflex - myslieť na to, ako sa mliečko presúva z hĺbky prsníkov pod dvorec, je fajn odsávať v prítomnosti bábetka - to už sa blíži k meditácii, ale skutočne funguje. Oxytocín je hormón, ktorý mliečko spúšťa a uvoľňuje sa v našej hlave keď si veríme, máme dobrú náladu, je nám fajn ... a naopak, ťažko sa uvolňuje, ak cítime bolesť, sme v strese, nedôverujeme si.... Spúšťanie môže byť oneskorené aj o niekoľko minút - takže je fajn vydržať pri odsávaní - možno sa mliečko spustí až o 5 minút. Vhodné je pri jednom odsávaní striedať prsníky: napr. 5 min ľavý, 5 pravý, 5 ľavý, 5 pravý . Niekedy pomôže prestávka pár minút - polhodina - hodina a skúsiť odsať znovu.
AK potrebujeme maximalizovať objem odsatého mliečka, je vhodné kombinovať ručné odsávanie s kvalitnou odsávačkou. Odsávanie rukou môže byť veľmi efektívne, len treba mať správnu techniku - tu je video, ktoré to veľmi pekne vysvetľuje - mohlo by Ti pomôcť :

http://newborns.stanford.edu/Breastfeeding/Hand...

alebo toto:

http://newborns.stanford.edu/Breastfeeding/MaxP...

Nie nadarmo sa hovorí, že najlepšia odsávačka je bábetko - nech sa snažíme akokoľvek, nikdy nedokážeme vytiahnuť z prsníka toľko mliečka koľko dokáže bábo. Pokiaľ má maličká ekzém, dojčíš ju stále pomerne často, nie je mliečna kaša nevyhnutná - môže papať kašu nemliečnu, pripravenú len na vode. Veľa detí mliečne kaše odmieta a netreba si z toho veľa robiť . Svoju potrebnú dávku mliečka si vytiahne dojčením. 🙂

dupinka
8. nov 2009

Ahojte annaq!

Väčšina mamičiek prosí o radu, ako zvýšiť tvorbu mliečka, ja mám problém opačný.(Opäť).

V posledné dni sa mi začalo tvoriť veľa mliečka. Adamko je momentálne prikrmovaný na obed zeleninovo-mäsovým príkrmom, zvyčajne už po kŕmení mliečko nechce, alebo len párkrát cucne na "spláchnutie".
V noci spí od cca 20tej do 01, nakŕmim a potom spí do 4:30-5hod.,dám mu papať. Tak je hodinu hore a potom zaspí na cca hodinku. No a potom klasický denný režim.
Cez deň ho potom kŕmim cca každé 3 hodiny, ak rátam aj obed.

Obmedzila som zdvíhanie rúk nad hlavu, prestala som piť čaje pre dojčiace matky, tekutiny ale prijímam normálne, stravujem sa štandardne.
Napriek tomu mi prsia tvrdnú, pri kŕmení mám silný prúd, mliečko strieka , a kým kŕmim z jedného, z druhehé mi vytečia aj 10 - 20ml.

Inak už ani neodsávam ani neodstriekavam asi 3 mesiace. Malý má 6mesiacov.

annag
8. nov 2009

dupinka,

zrejme sa to ustáli aj bez akéhokoľvek zásahu , ale nič nedáš za to, ak budeš ponúkať 2 dojčenia za sebou ten istý prsník (možno len 1 deň ... sama uvidíš, ako prsníky zareagujú) . Druhý prsník bude vždy stáť plný a nevyprázdnený.Len tesne pred priložením si pár ml vopred odsaj , ak by sa malý nemohol prisať. A môžeš si variť popritom šalviový čajík, aj 3-4 šálky denne)

sivka
8. nov 2009

annag 😉 - veru ziadna proficka nie som, ved mam stale milion otazok okolo babatiek - od dojcenia, cez spanok az to aleluja 😀
skratka stale nieco riesim, muzik uz by bol rad, keby som sa to naucila brat easy, ale mne to tie hormony akosi nechcu dovolit 😀
momentalne mame problem vecer - pri kojeni pred spanim maly sice pusinkou saje a taha, ale zaroven ma rucickou odstrkuje, je to taky boj, niekedy dost neprijemny, hlavne, ked sa od bradavky odtrhne, to aj zaboli. neviem, ci to spravne pripisujem tomu, ze je unaveny z celeho dna a treba to len nejako vydrzat. lebo on sa nakoniec upokoji, ale dovtedy si popri papani aj poplace. a to pred casom nebol nikdy problem - pekne sa napapal a pritom zaspal. teraz sa po boji sice napapa, ale nezaspi, uz by len cuckal, ale to zas nejde hodinu...tak ho hladkam, spievam mu, a ked aj tak nezaspi tak ho dam do postielky, pohladim a necham ho chvilku tak. ked zacne plakat idem k nemu, utisim, a tak to opakujem, kym nezaspi. citala som aj knihu Kazde dieta sa vie naucit spat same, ale mne to neda, nechavat dietatko plakat...

rebecca2006
9. nov 2009

Ahoj Annag,
s veľkou úctou a rešpektom čítam Tvoje odpovede maminám, preto som sa rozhodla aj ja požiadať o radu. Vopred sa ospravedlňujem, keď podobná situácia už bola riešená- neprečítala som všetky odpovede na fóre.
Mám 3,5 mesačného synčeka- narodil sa 21.7, s pôr. hmotnosťou 3680g teraz má 6500g, priberá pekne aj sa máme dobre. Je plne dojčený. Spočiatku sa aj v noci budil na kŕmenie veľmi často, ale cca po 6 týždňoch sa to normalizovalo,m zača vstávať max 2x v noci- to boli úžasné časy. CCa od začiatku 3. mesiaca sa ale znova začal budiť v noci často, niekedy nevydrží spinkať ani 2 hodiny, vypýta si mliečko, napapá sa- normálne, nielen si cucne, a spinká ďalej. Mám pocit, že aj počas dňa papá častejšie, ja presne hodinky nesledujem keď je hladný, tak ho nakŕmim, ale myslím, že 3 hodin vydrží len v tom prípade, že sme vonku na prechádzke a on spinká v kočiariku, keď je hore, chce určite jesť častejšie. Mám pocit, že sa napapá do sýtosti tj keď sa nacucká, už viac nechce, aj keď mám ešte v prsníkoch mliečko - teda nemal by byť problém, že pre neho nemám dostatok mieka. Môže byť v rastovom špurte? M8 sa to šancu upraviť alebo sa mám zmieriť s tým, že bude takto v noci buntošiť do príkrmov? Keď sme boli pred týždňom na kontrole u pediatra, sestra mi doporučila mu na večer dať nemliečnu ryžovú kašu- pripravenú s vodou alebo materským mliekom. Ja mám obavy, zd sa i to skoro, predsa len, nemá ešte ani 4 mesiace.... A ja som veľmi silno motivovaná ho djčiť čo najdlhšie, máme pozitívnu alergickú anamnézu. Ďakujem za radu.

annag
9. nov 2009

sivka, postupuješ ukážkovo, príkladne 😉 🙂

annag
9. nov 2009

rebecca

- ak sa bábo nachádza v rastovom špurte, potrebuje piť viac mliečka. Viac mliečka bude piť, ak sa bude častejšie dojčiť - tým si vypije väčší objem mliečka a pokryje tým svoju dennú potrebu . Takže dojčením na požiadanie si malý určite vypije dosť mliečka na to, aby dobre prospieval. Obdobie rastového špurtu sa často prelína s obdobím, kedy sa bábetku mení rytmus spánku a bdenia . Bábetku časté budenie často zostáva i keď už rastový špurt odoznel. Deti okolo polroka sú veľmi aktívne, na mamičku cez deň nemajú toľko čau,objavujú svet - v noci si to vynahrádzajú. Často sa budia, potrebujú zaspinkať a nevedia samé rýchlo a nebadane zaspať. Týka sa to všetkých detí - dojčených i nedojčených. Jedna z funkcií dojčenia je uspávať - bábo sa saním bradavky upokojí a zvyčajne i rýchlo zaspinká. Je preto možné, ba dokonca aj pravdepodobné, že sa bude častejšie budiť nielen do príkrmov, ale aj neskôr - možno až do 9-12 mesiacov 😀 . Málokedy napr. kaša na noc zafunguje z dlhodobého hľadiska. Dokonca sa bábo môže budiť ešte viac, môže nepokojne spinkať - lebo je ťažká. Kopec mamičiek opisuje, že kaša funguje pár dní - týždňov a potom ako keď utne, bábo sa budí tak či tak znovu.
Maličký priberá krásne, no váha bábetka neznamená, že je bábo zrelšie ako jeho rovesník ľahší o niekoľko dkg. Už dávno neplatí poučka, ktorá tvrdila, že ak má bábo napr. 6 kg, je pripravené na príkrmy. Každé bábo má v jeho veku ešľte nezrelé trávenie, pečeň, obličky ... všetky orgány potrebujú dozrieť tak, aby mohli výborne fungovať po celý život a dokonca tolerovať aj prehrešky v strave dospelých. Dojčené bábo - jeho orgány sa môžu na to pripravovať 6 mesiacov (26 tždňov). Bábo , ktoré je na UM túto možnosť nemá. UM mu nedokáže pokryť na rozdiel od MM všetky jeho potreby a musí prejsť na príkrmy o čosi skôr. Bola by škoda, ak by si nevyužila situáciu a nedopriala maličkému ešte pár týždňov papať perfektné, ľahko a dokonale stráviteľné mliečko. Je jednoznačne dokázané, že odloženie príkrov po 6 mesiaci má význam najmä u detí s alergickou predispozíciou. Každé UM (okrem špeciálneho sójového) je vyrábané z kravského mlieka. Kravské mlieko obsahuje veľmi silný alergén - kravskú bielkovinu. Jej alergický účinok sa dá len znížiť, no ideálne je sa mu vyhnúť - to sa dá dojčením. Kravská biekovina je vlastne jeden z prvých alergénov, s ktorým príde bábo do styku - dojčením vďaka strave mamičky - ak mlieko pije, niektoré detičky na to reagujú - napr. sa vysypú, bolí ich bruško ..... vtedy aj mamička musí mlieko vynechať. Z alergie na kravskú bielkovinu deti vyrastú, no zároveň je oveľa väčší pedpoklad, že takéto bábo bude mať neskôr alergiu inhalačnú - napr. sennú nádchu ...
Inak, obdobie výlučne mliečnej výživy je 4 mesiace, teda minimálne 2 týždne by akékoľvek bábo malo piť len mlieko. 🙂

eviiik
9. nov 2009

annag,rozhodla som sa aj ja prosit o pomoc
mala mala v piatok styry tyzdne, a ja mam stale pocit, ze mam malo mliecka, snazim sa vela pit, papat, a pijem aj caje na podporu dojcenia.
s dojcenim som mala problemy od zaciatku, v porodnici dost neskoro nabehlo mliecko, a na jeden prsnik sa mi nevedela prisat, lebo som mala malu bradavku, tak som si z neho odsavala, a mliecko davala lyzickou, sestricky ma nutili na klobuciky, ale tak nam to neslo, nakoniec sa nam doma podarilo prisat vdaka odsavacke, najprv som si trochu odsala, aby sa vztycila bradavka, a tak sa mala prisala, tak sme fungovali cca tyzden doma, mala asi este nemala tolko sily, a nevysala vsetko mliecko, a ja som chytila vysoku teplotu, po teplote mi produkcia mliecka rapidne poklesla, ale napriek tomu stale dojcim pribliezne kazde 3 hod, z oboch prsnikov, ona mala asi nieje hladna, ale este casto hlada, a ja mam uplne prazdne, makke prsia. Neviem ako mam zvysit tvorbu mliecka, mala kaka pravidelne, a pocikanych plienok ma 6 a viac. Par krat sa stalo, ze po papani, a dlho kriku sme jej dali UM, ale len 30ml, stalo sa to raz za 4-5 dni.
ak budes potrebovat nejake informacie naviac, rada napisem, dakujem
este porodnu vahu sme mali 3350g z porodnice sme odchadzali na stvrty den s vahou 3100g, na poradni sme boli ako trojtyzdnove a vahu sme mali 3390g, najblizsiu mame tuto stredu, cize vahu neviem

rebecca2006
9. nov 2009

Annag,
veľmi pekne Ti ďakujem, som teraz pokojnejšia a odhodlanejšia pokračovať v čistom dojčení, a kašou rozhodne vyčkám 😉

sivka
9. nov 2009

annag - dakujem, to som rada 😉

ali_ali_1510
9. nov 2009

Ahoj Annag a vsetky svetaskusene mamicky,
tymto by som ta ale i vas ostatne chcela poprosit o radu. Mam doma 18-dnove babätko a par problemov (aj ked niekedy mam pocit ze tych problemov je milion) pri dojceni. V nemocnici sme boli 5 dni a prepustali nas s tym, ze mala nemala zltacku, bola zdrava a ja som nemala vobec mliecko. To sa mi zacalo tvorit az doma. Takze nam v nemocnici odporucili, aby sme kupili UM (v porodnici jej podavali Nutrilon HA1)- aby nam nezomrela od hladu ☹ Vzdy na zaciatku som si ju prikladala k prsniku a po dobe ked bola nespokojna a videla som, ze je este hladna dostala flasu. Po dobe sa mi to podarilo ako tak ustalit s dojcenim a dokrmovanim. Ale vzdy to bolo tak, ze dostala cez den aj prsnik, aj flasu. Neviem presny pomer - ale niekedy bola cely den krmena len z prsnika a niekedy si to vyziadalo nejaku tu flasu, v noci to bolo podobne - niekedy len prsnik a niekedy to skoncilo flasou. Mala sa mi pekne prisaje, aj ked prve prisatie je dost bolestive (pri dojceni to neboli, len sem-tam ked mala nejako divoko potiahne), a po 3-5 min. zacne plakat a odmieta prsnik. Skusam to s nou este aspon 3-4 krat, ale stale vyhra ona. Niekedy mam pocit akoby to, ze mala bradavku a dvorec v puse, tak je to mokre a klzke a ona ich nemoze znova uchopit. Niekedy je to tak, ze sa pekne napapa. A ked odmieta jeden prsnik, tak jej ponuknem druhy, ale to sa len zoopakuje. Samozrejme, ze pri tom reve ako najata. Vobec netusim cim to moze byt. Zacinam mat pocit, ze mala si je vedoma toho, ze dostane flasu a preto odmieta prsnik. Jest si pyta take 2-3 hodinky, podla toho ako sa vyspi. Niekedy to dopadne aj tak, ze z flase vypije len 10ml, 20ml. A este mam problem po dojceni, mam pocit akoby mi prsniky horeli. Je to taky neprijemny pocit - myslim, ze ta bolest sa ubera smerom k bradavkam. No na bradavkach a dvorcoch som nepostrehla ziadne zmeny. Ako mam postupovat, ked chcem malu odstavit uplne od UM, mam jej ponukat len prsnik a ked nebude chciet, tak ju nechat vyplakat alebo co? toto mi radili kamosky, ze ked bude hladna - tak bude jest aj z prsnika. Pride mi to dost sadisticke- takto tyrat male babo. A este jedna otazka, ked ma mala problemy s bruskom- ako jej pomoct? Ide mi o to, ci jej mam davat nejaky cajik alebo kvapky proti naduvaniu?

ika34
9. nov 2009

Ahoj Annag,
chcela by som poprosit o radu alebo aspon o nejake nasmerovanie: mala ma 4 mesiace a 2 tyzdne a prave v novembrovom cisle mesacnika, ktory je venovany temam okolo deti, tehotenstva, pisu o pasivnom sedeni. A prave s tym mame "problem". Mala uz nechce len lezat, rada sedi v sedacke a pozera, co robim, alebo rada mi sedi v lone a pozera na svet okolo seba. V clanku som sa vsak dozvedela, ze by pasivne sedenie mohlo viest k zablokovaniu psychomotorickeho vyvoja. Je to skutocne taky velky problem ? Ak ju necham len lezat, neurobim vôbec nic, ani sa nenajem, pretoze akonahle od nej odbehnem, zacne plakat, ze ma nevidi.
A este jedna otazka, ak môzem: kojim, môzem alebo nemôzem jest stravu ochutenu solou, vegetou, mletou paprikou ? Pretoze niekto tvrdi, ze by som mala jest varene len na vode a troche masla, ini hovoria, ze môzem jest vsetko za radom (okrem strukovin a kapusty). Uz ani neviem, co mam jest, pretoze nejem ziadne kysnute kolace, cerstvy chlieb (robim si hrianky), ziadnu zeleninu (len mrkvu), z ovocia som teraz zacala jest pol jablcka denne. A prave ovocie a zelenina mi nesmierne chybaju. Vsetko som zo svojho jedalnicka vylucila kvôli tomu, ze v prvych mesiacoch mala vecer neskutocne plakala a bolelo ju brusko. Teraz vsak casto prdka dost smradlave, co mi sice nevadi, len sa bojim, ci to nie je nieco zle.
Dakujem za odpoved a pomoc.

jelencek
9. nov 2009

Annag, ďakujem za rady 🙂

Myslela som si, že to bude spúšťacím reflexom, niekedy s tým mávam problém aj pri dojčení (našťastie v poslednej
dobe nie). Obvykle bol za tým stres, ale niekedy sa to stáva bez zjavnej príčiny, proste, detičky sú pekne prisaté, ťahajú, ťahajú a ... nič, aj 20 - 30 min! Z toho mám potom ďalší stres... Našťastie sme to vždy nejako prekonali,
mliečko sa spustilo a bolo dobre. Myslela som si, že je to bežný problém, ale keď to niekomu spomeniem, pozerajú
na mňa akoby som spadla z jahody.

shupolienka
9. nov 2009

Ahoj Kati:

dakujem za skvelu odpoved 😵, tak odsuniem mliecne vyrobky trosku na neskor a zaradim cerealne.
No bojujeme stale s tou zeleninou, zatial neuspesne, tak skusam dalej. Naparila som mu dnes kusky zemiaku a brokolice - cele kusky papat nechcel. Tak som skusila roztlaceny uvareny karfiol s mrkvou a zltko uvarene, tiez neuspesne. Tak skusim zajtra uplne pomixovat najviac ako sa da a prichutit mu to rascou alebo tak. Len mi je luto ze mu vyvaram jak salena, a on sa po dvoch lyzickach tvari ako by som mu dala otravu. A viac pusu neotvori. 😒

annag
9. nov 2009

shupolienka, zrejme by mu viac chutili halušky či sviečková 😅 , no musí si chvíľu počkať 😀 . Niekedy bábo potrebuje jedlo ochutnať aj 10-15 krát kým si na novú chuť jedla zvykne, treba trpezlivo ponúkať, raz sa snáď chytí ...

annag
9. nov 2009

jelencek - stres má ozaj veľký vplyv na spúšťanie mliečka, no ako by ho nemala mamička dvojčiat, však 😅 Si fakt šikovná, ak ste to prekonali 🙂

annag
9. nov 2009

ika34 - nie som lekár, takže k sedeniu len môj názor - bábo sa na nôžky postaví a aj samé sedieť začne len z polohy na brušku. Ak pasívne sedí obložené vankúšmi a hračkami, nemá možnosť ani motiváciu aktívne sa hrať a posilňovať telíčko. Vývin pohyblivosti - motorický rozvoj je totiž podmienený psychickým vývinom a naopak. Pre také bábo ako máš, je najlepšie dať ho na zem , rozložiť mu hračky a o zvyšok sa samé postará . Samozrejme, ponosiť, posadiť si ju do lona a čítať knižku .... s ňou môžeš. No väčšinu času keď je aktívna by mala stráviť na podložke, aby z nej bolo šikovné a múdre dievčatko. S takýmto bábom si už veľa toho cez deň neurobíš 😅 - si mamička, ale aj kamarátka , ak sa sama zatiaľ nezahrá, ostáva Ti jedine prisadnúť si k nej a hrať sa s ňou , domácnosť počká ... 😀

k strave - môžeš jesť všetko - zjedz nejakú potravinu a pozoruj reakciu - ak sa do 6 hodín nič výnimočné nestane (bruško, výsyp...), tak to jedz i naďalej. Môžeš jesť skutočne všetko, pokiaľ na to malá bude dobre reagovať. Jedla som i vlaňajšiu kapustnicu - to mala moja malá 6 týždňov. Rozhodne nie je dobré sa takto obmedzovať v jedle, potom mamičkám chýbajú vitamíny ... sú podvyživené ,chorľavé, nevládzu , dojčenie ich neteší . Boľavé bruško mohla mať ako som písala pár príspevkov vyššie - ak nedopíjala prsníky až do dna - ak sa Ti tvorilo až príliš mliečka ... črievko mohlo byť podráždené. Takéto bábo môže horšie reagovať aj na stravu mamičky. No vo všeobecnosti strava mamičky má minimálny podiel na tráviacich problémoch bábetka. 🙂

annag
9. nov 2009

ali ali

- máš pravdu, maličká už začína reagovať na pomalý tok mliečka a fľašu, z ktorej jej momentálne tečie mliečko plynule a rýchlejšie než z prsníkov logicky uprednostňuje. Bábetká nie sú hlúpe - chcú sa najesť rýchlo a jednoducho - ak to ide ľahšie z fľaše, budú si ju dožadovať. Na bradavkách máš aj mykotickú infekciu - kúp si Canesten mastičku (Candibene, Imazol) a natieraj si bradavky po každom dojčení v tenkej vrstve, pred dojčením nezotieraj .

- situácia sa dá zvrátiť - ale bolo by vhodné dokmovať priamo na prsníku pomocou cievky - bábo pije mliečko z prsníka a zároveň i dokrm cez cievku . Saním stimuluje prsníky, ktoré tým budú tvoriť viac mliečka. A zároveň pije dokrm - nehnevá sa na prsníku, dobre sa zasýti. kuk môj album -suplementor. Neviem koľko ml dokrmuješ za 24 hodín - no predpokladám, že vysadiť naraz dokrmovanie nebude možné . Ide o dieťatko, nemôžeme ho ozaj týrať a nechať vyhladovať, bol by to nezodpovedný hazard so zdravím bábetka. Dokrmovanie môžeme vynechať len vtedy, ak vieme, že bábo prijíma dosť mliečka dojčením.

k brušku - ťažko povedať, z čoho ju teraz všetkého bruško bolí, no keďže je dokrmovaná UM, určite stojí za to vyskúšať probiotiká.

posúdim celé dojčenie - napíšem do IP - a dohodneme čo ďalej 🙂

annag
9. nov 2009

eviiik - odpovedz mi prosím na otázky zo strany 171

z.vrablova
9. nov 2009

Ahoj Annag, neviem, ci si na mna este spomenies... pisala som pred 3 mesiacmi..
Dcerka mala tento tyzden 4 mesiace, kojim s klobucikmi, dokrmujem flasou UM. Bojujeme pri kazdom kojeni. Z laveho prsnika mi od zaciatku tecie menej mliecka, tak si mala ma problem vytiahnut, zacala uplne odmietat prisat sa..... s pravym prsnikom zatial nie su take problemy, vacsinou to ide do 1 minuty... a dokaze 10 min tahat - vacsinou aktivne.
Moja otazka je... ci by nebolo lepsie zacat odsavat z laveho prsnika, aby som nestratila mliecko??? Mala sa pri kojeni trapi, je cela uplakana a ja potom nevidim vyznam kojenia, ak ju mam takto trapit... a ktovie ako malinko si dokaze vytiahnut... kedze ja si dokazem z oboch prsnikov sama odsat max 40-50ml... a to uzivam homeopatika, pijem meltu, vineu...
Je pravdou, ze som uz mesiac neodsavala, ale mliecko mam, netecie prudom, ani nikdy netieklo... Dakujem za odpoved

annag
9. nov 2009

z.vrablova - spomínam 🙂

pri dojčení s klobúčikmi je dôležité udržať si nadprodukciu - lebo ak sa mliečka tvorí akurát, už sa k nemu nedostane. Možno by jej ľavý prsník stačil bez klobúčika, no s ním už nie a preto ho odmieta. Takže áno - ak ľavý odmieta, odsávaj ho, z pravého dojči a bolo by fajn i ten uprostred dlhšej prestávky aspoň občas odsávať . K ľavému ju aj naďalej prikladaj - ale len kým sa nehnevá - nemá zmysel,aby sa na prsníkoch hnevala. Kúp si aj čajíky na dojčenie - senovka, benedikt, prípadne tablety moremilk ... všetko možné. držím palce . Inak, maličká je už dosť veľké bábo - snáď by už bolo reálne ísť do Košíc za poradkyňou - možno by ste sa klobúčikov zbavili , ukázala by Ti dokrmovanie na prsníku ... veľmi držím palce 🙂

z.vrablova
9. nov 2009

dakujem za odpoved... o tej poradkyni realne pouvazujem... aj ked som rozhodnuta zacat s prikrmom koncom 6eh mesiaca, a udrzat kojenie co najdlhsie na ranne a vecerne krmenie. Hlavnym problem je vsak flaska, ktorou sa dokrmuje... Uz je rozumna, uprednostnuje tok z flase pred tahanim z prsnika.
Dojcenie bez klobucika skusam stale... uplne odmieta prsnik, aj ked si ho pretriem mlieckom, skusam stale, ale je to o silne nervy a v poslednej dobe aj o svaly... bojuje celym telom, je narocne ju uz aj udrzat....
Som rozhodnuta skusit odsavanie... verim, ze sa podari dosiahnut nadprodukcia...
Este raz dakujem za pomoc...

annag
9. nov 2009

skús, dojčiť sa má aspoň rok, s poradkyňou to ide lepšie - nič za to nedáš, ale vyriešilo by sa tým veľa 🙂

eviiik
10. nov 2009

Dojcim priblizne kazde 2,5-3hod, v noci 3-4hod
dojcenie trva z oboch prsnikov dokopy 15-20min
na kazdom prsniku 3-4min to tak co sanie to hlt
kym tecie prudom tak pekne papa, a ked je ho uz menej zacne sa krutit, odtahovat, ale nie vzdy, ked v nom uz nieje tak sa zacne hnevat a plakat
ano vzdy kojim z oboch
ano citim kedy sa mlieko spusta
nie nehneva sa zakazdym
nie nestrieka ked sa pusti mala
nie netecie z druheho prsnika ked kojim z jedneho
nie nemam pocit, zeby som ich mala naliate, ako pred tym zapalom
nosim vlozky, kvoli tomu, ze si kremujem bradavky, a pri dlhsej pauze mi z nich trochu tecie, ale nie prudom
citim to len v noci ked je pauza aspon 5hod, ale po kojeni citim take mravencenie, az taku cudnu bolest, to sa nalievaju prsia, len ja nemam pocit plnosti
ani nemam pocit, ze je jeden produktivnejsi, ale z praveho ide lahsie, nemusi takou intenzitou sat
nie
lava ma boli pri prisati, lebo na zaciatku som kojila vacsinou len z neho, na pravom som mala mensiu bradovku, ale casom sa to napravilo
nema v puse biely povlak
nie nepouzivam
tak raz za 3-4 dni, ked sa jej zda malo(po kojeni) a chyti histericky plac, ktory sa neda utisit tak na UM (dala som jej max.30ml)
Cumel davam
caj nie
dokrmujem raz za 3-4 dni, z flase, bebu 30ml
nie neodsavam
vacsinou 99% v sede, v klasickej polohe, a niekedy v polohe "futbalista!
pocikanych plienok ma okolo 6
dost casto kaka hned po napapani, a kaka tak 4-5 krat za den
porodna vaha 3350, pri prepustani 3100g, a ako trojtyzdnova 3390g, dalsiu poradnu mame zajtra
Štikúta-ano
Grcká-nie
nie, ale prve dva tyzden mala strasne krce v brusku, a vela plakala, od vtedy berieme sab simplex a je to omnoho lepsie(mozno to bola kolika, neviem)
cez den doobeda spi okolo 10-11:30, potom ked sme vonku v kociku okolo 13-15:30,potom 17:30-19:30, kupat zvykneme kazdy vecer medzi 19-20, ako nam vyjde dojcenie, v noc celu prespi, okrom papania, a uspavania
v satke nenosim, a vonku v kociku spi super
ma zvyseny matrac, spi na chrbte, hlavicku mu otacam, cez den ju zvyknem nosit aj vertikalne
ano pijem caje na tvorbu mlieka, kupila som si v lekarni a od vcera pijem caj zn. weleda
lieky neuzivam
okrem vitaminu D a sab simplexu nie