Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
10. nov 2009

eviiik -

dojčíš veľmi pekne, malá vyzerá na dobre prospievjúce dievčatko - ten hysterický plač bude skôr daný únavou, podráždením, bruškom .... než hladom. Je to minimálne množstvo - pokúšať čerta fľašou je zbytočné riziko - skús odpozorovať, či to nie je v čase. keď už je dlhšie než 1-2 hodinky hore ...

dojčíš každé cca 2,5 - 3 hodiny - skôr papať nechce? štikúta veľmi často?

pokiaľ dávaš obidva prsníky, skús sa opäť vždy vrátiť i na prvý a druhý prsník. Pri opätovnom priložení môže opäť pekne piť.

eviiik
10. nov 2009

dakujem za odpoved, urcite by sa nehnevala keby bolo castejsie, ale vydrzi v pohode, ked sa uz ukludni a zisti, ze viac mlieka nieje, zvyknem jej dat znovu oba prsniky, ale aj teraz som si skusila po kojeni odstriekat, tak sa mi podarilo za malu lyzicku.
ja sa bojim, ze po tych 1-2 hod tam nic nebudem mat
stikutka tak 1-2 krat denne
uvidim ako prospieva zajtra, som velmi zvedava, dam vediet
dakujem, ze si mi venovala cas

ali_ali_1510
10. nov 2009

ahoj annag,
kupila som si tu masticku candibene- neuskodi to malej ked na baleni pise ze to je len na vonkajsie pouzitie? Od vcera poobede som malu nedokrmovala - az do teraz to klaplo. tak uvidime ako to pojde dalej.Myslim ze pomaha ta fotbalova poloha, ktoru som zacala praktizovat. Mam tie polohy striedat pri jednom dojceni. Lebo ked vidim, ze mala je netrpezliva, tak ju prehodim z fotbalovej na tu v sede, samozrejme na tom istom prsniku a pokracujeme. Dnes sa mala vykakala aj poobede, co nezvykne-zeby ta zmena stravy? velmi pekne dakujem za tvoje rady-je neocenitelne najst niekoho kto pomoze- na vychode, konkretne u nas je to hroza s laktacnymi poradkynami.

dankag
10. nov 2009

ahoj annag aj ostatne maminy
mam termin zaciatkom januara
aku odsavacku by ste mi odporucili zaobstarat si, tie elektricke su asi lepsie vsak
dakujem

annag
10. nov 2009

ali ali

- Ty máš mliečka dosť, aj ho malá dosť pije, len zrejme nie vždy vieš možno posúdiť, prečo bábo plače. My mamičky máme tendenciu všetko zvaliť na hlad - zabúdame na to, že príčinou plaču môže byť aj čosi iné. Najčastejšie je to únava a podráždenie. Ak maličká papá častejšie - môže byť dojčenie o čosi kratšie než keď papá napr. po 3 hodinách. Ak po krátkom dojčení prsník odmieta, nie je ochotná prisať sa opakovane po odgrnutí ... na ten istý prsník v inej polohe ani si vziať druhý - príčinou jej nespokojnosti nebude hlad. Ak by bola hladná, prisaje sa a bude piť - minimálne ten plný prsník. To, že jej v takomto prípade dáš fľašu a ona vypije 10-30ml mliečka - to nie je ukazovateľ toho, že málo spapala z prsníka. Ona len reflexne pregĺga mlieko, ktoré jej prakticky samovoľne z fľašky tečie a bude ho piť až kým sa žalúdok nezaplní celkom - nepogrcká. Informácia o tom, že je bruško plné do mozgu prichádza oneskorene - je to ako u dospelých - najeme sa pri stole plnom dobrôt a zle nám príde až na gauči . Takže ak prsník odmieta, netreba ju nútiť.

Mali by sme sa v takej chvíli zamerať na uspatie bábetka - sanie, prebaľovanie .... to všetko je pre bábo námaha, potrebuje prakticky hneď zaspinkať - také maličké bábo tak do hodiny by už spinkať malo, aby načerpalo sily na nové papanie, prebalenie, kúpanie .... Nie vždy sa to samozrejme podarí - a nie vždy nájdeme príčinu plaču. Nesmieme zabunúť pri úsilí o spinkanie a utíšenie plači na to, že bábo medzitým opäť vyhladlo. Ak teda napr. po hodinke nespinká - ponúkni jej prsníky opäť - už si ich a zrejme opäť vezme. Keďže prestávka medzi dojčeniami nie je dlhá, môže papať krátko - hoci aj spomínané 3-4 minútky. Takéto malé bábo ešte netrucuje 🙂 - má vždy nejaký dôvod ak pije krátko, reaguje buď na pomalý tok mliečka, alebo nemá o kŕmenie záujem - napr. si potrebuje odgrnúť, vykakať sa, spinkať ....

Dojčenie na jednom prsníku by malo trvať tak ako píšeš - sama sa prsníka spokojne pustí a zaspinká . Najmä v prvých dňoch sa dá aktívne pitie predĺžiť stláčaním prsníka - lebo bábetku tečie mliečko plynule. Novorodeniatko pri pomalom toku mliečka predčasne na prsníku zaspáva, staršie bábo sa začne hnevať.

Pokiaľ bábo pije z obidvoch prsníkov pri jednom dojčení - je fajn zvyknúť si dojčiť asi takto: ľavý prsník priečna poloha (resp. tanečník), pravý prsník futbalová poloha . Teda bábo nemusíme otáčať, len si ho trošku na dojčiacom vankúši posunieme k danému prsníku. Futbalová poloha u Vás mohla zabrať - bábo pije z veľmi dobre zásobenej časti prsníka -( kam mu smeruje brada, odtiaľ najlepšie ťahá ). Stláčaním prsníka a striedaním polôh sa vyhneš hrčkám, ktoré opisuješ. Hrčky sú však známka horšieho vyprázdňovania prsníka - to u Vás mohol ovplyvňovať čaj, UM a cumeľ - všetky totiž mýlia bábo i mamičku.

Ak maličká pije krátko - len si robí prestávku medzi dojčením - chce si odgrnúť ... môžeš smelo i vymeniť klasickú polohu s futbalovou, tak ako dnes. No nevidím Ťa dojčiť - je možné, že futbalová zaberá preto, že je v nej lepšie prisatá . Futbalovú polohu mamičky zvyčajne dokážu pekne natrénovať i bez pomoci a sú pri nej nútené prikladať bábo k prsníku a nie naopak. Pri klasickej polohe to zvyčajne dopadne naháňaním a vkladaním prsníka do pusinky , nie cieleným priložením bábetka k prsníku. Postupuješ veľmi dobre . Takto bude prsník dopíjať "až do dna"
Je výborné, ak sa vykakala i poobede - je to známka toho, že prijíma dosť mliečka- totižto ak dokrmuješ UM, tak to môže počet stolíc výrazne skresľovať.

Klotrimazol sa cez črievka nevstrebáva, mastičku nanieraš v tenučkej vrstve po dojčení a prakticky celý sa vstrebe do pokožky - bábo neohrozuje. Mastičku nie je vhodné zmývať - vlhko a tma podporujú vznik infekcií.

držím palce, ozvi sa, ako pokračujete 🙂

annag
10. nov 2009

eviik - mliekčo sa tvorí no stop, aj počas práve prebiehajúceho dojčenia - aj po hodine tam mliečko bude - smelo ponúkni prsníky častejšie - najhoršie je, ak mamička čaká na pocit plných prsníkov , bežne dojčím aj každú hodinu ak treba 🙂 Ak bude hore -hoci aj po hodine opäť ponúkni prsníky, ak bude spinkať - nechaj ju spinkať ako dlho bude chcieť

annag
10. nov 2009

dankag - odpoviem Ti na všetko v IP

ali_ali_1510
10. nov 2009

Ahojky, velmi pekne dakujem za tvoju odpoved, naozaj som sa vela dozvedela a urcite tvoje rady budem praktizovat v praxi. Je pravda, ze som dost neista a kazdym dnom sa ucim a nieco nove objavim. Fakt ma potesilo, ze som nasla taku skvelu poradkynu. Skusala som najst aj nejaku poradkynu v okoli, ale je to tu biedne. Najblizsia je 50km vzdialena a organizuje len stretnutia raz do mesiaca v materskom centre a nechodi domov na navstevy- to by bolo idealne, pre neiste mamicky 🙂
Dnes vecer po 17hod. (tak to bolo aj vcera) mala odmietala moj prsnik, pila len 2-3min. a potom plakala. Bude to naozaj asi tym, ze nebola hladna - dnes nespala od 15hod, takze predpokladam,ze bola unavena. Takze sa ju pokusim nejak zabavit a unavit.
Este som sa chcela opytat na to odstavenie od UM - mam pouzit dokrmovanie cievkou(ako si mi spomenula)?
Na zaver sa chcem este raz podakovat a urcite sa ozvem ako pokracujeme.

skrecok
10. nov 2009

Mila Annag,
ospravedlnujem, ze sa opat ozyvam pre radu. Maly mi nechtiac velmi poskriabal na krku materske znamienko a krvacalo mi. Bohuzial musim do 5.tyzd. dat lokalne odstranit. Ako mam potom riesit dojcenie? Po akom case mozem po zakroku maleho dojcit? Vopred velmi pekne dakujem za odpoved.

dankag
10. nov 2009

dakujem

zzuzca
11. nov 2009

mila annag,

mam 10.5 mes. syna jakubka, do 6 mesiacov plne kojeny, a popri prikrmoch taktiez kojim. UM este nikdy nemal 🙂 mlieka som mala vzdy velmi vela, prsia sa mi nalievali takmer vzdy, snad do takeho 8 mes. mi pri kojeni z jedneho prsnika este stale vytekalo mlieko aj z druheho tak ze som ho musela zachytavat do zberaca. teraz este tiez obcas vyteka ale uz len par kvapiek. chcem tym len ilustrovat ze mlieka som mala vzdy ozaj dost. s pribudajucimi prikrmami sa vsak obmedzilo kojenie a posledne dni mam pocit ze ho mam ozaj menej ☹ poznam to podla pocuranych plienok, napr. rano po prebaleni a vlastne po 2 kojeniach (vecerne a vacsinou kojim raz v noci) je plienka poloprazdna 😢 inokedy byvala uplne 'naducana' 😀 uz asi 2 mesiace mame tento model:

okolo 7.30 - kojenie + tento tyzden sme zacali chlebik s maslom
okolo 10.00 cerstve ovocie
okolo 13.30 obed maso, zel
okolo 16.00 kojim
17.30 jogurt
19.30 kojim

niekedy este kojim 1x v noci

kase mi bohuzial odmieta, je ale pravda ze som s nimi zacala neskoro, musim este vyskusat rozne znacky a prichute, ale vecerne mliecko mu proste vzdy stacilo. v noci spi pekne preto som kase skusila az neskor. a divim sa ze mu to mlieko na noc staci, ale posledne dni sa budi v noci okolo polnoci, predtym vydrzal aj celu noc.

stale viac ma trapi to ci ma dost mliecnych davok..?? kedze kojim netusim kolko toho vypije ale urcite menej ako to byvavalo. to poznam podla tych plienok, kde aj cez den je to bieda 😒 s tymi plienkami to pozorujem az poslednych par dni. ma este v tomto veku (10,5 mes) zmysel riesit ci sa da zvysit tvorba mlieka mamky? a ako vlastne? tie klasicke sposoby, castejsie prikladat, pit vela tekutin (co uz az tak nedodrziavam...).. ??

ked nebude ina moznost zacnem s UM, ale obavam sa toho ci ho bude chciet. pokial to pojde chcem kojit. inak pije cez den riedenu ovocnu stavu - asi 200 ml, viac do neho nedostanem..pije z nekapajiciho hrnceka s pititkom, cumel nikdy nemal.

velmi dakujem za radu.

zzuzca
11. nov 2009

a zabudla som este, je to pekny buclik, vaha spred 2 mes. takmer 10 kg, prospieva velmi dobre. zajtra ideme zas na vazenie.

matja
11. nov 2009

zzuzca, som presvedčená, že annag ti UM isto neodporučí 😉 Ja sa chcem iba vyjadriť k tomu zvýšeniu tvorby mliečka. Môj synček má skoro 9 mesiacov a stále vidím, ako sa dá s tvorbou mliečka hrať. Minulý týždeň som mala mliečka menej, lebo som aj menej často dojčila a pila dosť mätového čaju, no odkedy sa Paťko častejšie v noci budí a aj medzi obedom a olovrantom mu ponúknem prsník, tvorba sa zase rýchlo zvýšila. Pila som aj čaj na podporu tvorby MM, ale hlavný dôvod prikladám častejšiemu kŕmeniu.

eviiik
11. nov 2009

annag som sklamana mala nam pribrala len 160g za 11dni, dr. zatial vravela, ze pockame do dalsej poradne, co je 2 tyzdne, a potom sa uvidi, ci zacnem dokrmovat
ale rozhodla som sa, ze ju zacnem vazit, segra mi donesie v sobotu vahu, a budem pred a po kojeni, aby som mala prehlad kolko vypije
este raz dakujem za pomoc, budem sa snazit co najcastejsie prikladat 🙂

jelencek
11. nov 2009

zzuzca, myslím že je normálne, že má ráno prázdnejšiu plienku, v noci sa prirodzene tvorí menej moču a je aj hustejší. Aj u mojich drobcov to tak od istej doby je, ale počkaj si radšej na Annag 😉

majaza
11. nov 2009

To dvíhanie rúk nad hlavu zvyšuje tvorbu mliečka ????
To som fakt ešte nepočula. 😕

annag, s tou kapustnicou si ma potešila, tak myslíš, keď bude mať malá na vianoce 5,5 mesiaca, že si môžem kľudne dať?
Inak ja jem skoro všetku zeleninu (aj sladkú kapustu) a ovocie okrem citrusou asi odkedy ma malá mesiac.

A ešte - v nedeľu som našla mojej babene v plienke so stolicou 2x trochu krvavého hlienu, ked som sa na to pýtala dr., povedala, že som musela niečo zjesť a podráždiť jej črievko, no mne sa to nezdá, nič nové som nejedla. Myslíš, že by som sa mala znepokojovať?

majaza
11. nov 2009

citrusov tam malo byť, sorry 😝

annag
11. nov 2009

skrecok - odstránenie znamienka je maličký zákrok, ktorý by nemal dojčenie ovplyvniť ... bude to len lokálne umŕtvené , záleží od anestetika - no pokiaľ povieš, že dojčíš, mali by Ti dať také, po ktorom môžeš prakticky hneď i dojčiť -napr. aj pri plnej narkóze sa dá už po 4 hodinách dojčiť . A ak Ti dajú napr. nejaké atb ... tak to tiež môžeš. prajem skoré uzdravenie 🙂

annag
11. nov 2009

zzuzca - jasné, mliečka pije zatiaľ dosť a pokryje to jej dennú potrebu. Ale napriek tomu môžeš smelo ponúkať prsník aj pomedzi príkrmy - stačí pár hltov od smädu - ako bude chcieť . Pri jednom plnom dojčení ponúkaj ideálne obidva prsníky , aby boli častejšie vyprázdnené. Moja malá má rok - papá všetkých 5 chodov, ale popritom cez deň dojčím x krát - pred spaním ,po prebudení, keď je mrzutá , keď sa udrie, spadne 😀, po príkrme ...

annag
11. nov 2009

eviik - stačí, ak si ju odvážiš raz za deň a potom si spravíš priemer za viac dní- ak ju začneš dojčiť ako som písala - trebárs i každú hodinu ak nebude spinkať .... tak začne lepšie priberať - takže nesleduj pocit v prsiach, sleduj, čo na prsníkoch robí - musí sa vždy najskôr dobre napiť (prestriedaj prsia, stláčaj) a až potom si môže zdriemnuť .

skrecok
11. nov 2009

Mila Annag, velmi pekne dakujem za odpoved. Ukludnila si ma. Citala som, ze nebudem moct dojcit 1 den a to by maly zavislak nevydrzal 😀 .

deniska005
12. nov 2009

ahoj Annag... chcela by som ta poprosit o radu

moj Filipko si trosku zmenil nocne spanie ...vstavame coraz castejsie a a samozrejme aj papame .... do piatku minulewho tyzdna sme krasne spinkali od 20:00 do 02:00, od 02:20 do 5:30, od 6:00 do 9:00 a potom doobedny spanok od 9:30 do 12:30 a pobedny spanok od 15:00 do 18:30 .... momentalne nam den ostal len noc sa nam zmenila ...spinkat chodievame do 20:00 a stavame o 23:30, a potom kazde dve hodinky. da sa to vratit neako spat alebo to budeme mat neaku dobu takto 🙂)) budemem mat 18. 4-mesiace.

.... myslim ze zubky mu este nejdu, sice ma pichnutu ruku cely den v pusinke, slinta ako sialenec ale co sme pozerali cela rodina do pusiny tak zatial nikto nic nevidel ...

dakujem

majaza
12. nov 2009

deniska005 - len Ti skopírujem, čo tu o spinkaní prednedávnom annag písala 🙂

"je to normálne a aj toto je materstvo a rodičovstvo - zlé, prebdené noci .... nemáme bábiky, ale živé stvoreniatka Okolo 5.00 už má veľa detí deň ... o tomto čase i väčšina detí má skoré raňajky - ranú porciu mliečka - aj v roku či dvoch. Ale ako spomínam - režim a fázy spánku a bdenia sa veľmi často menia, to, čo platí dnes, už zajtra nemusí a je zbytočné rozmýšľať, čo bude o mesiac či o rok , dôležité je prežiť daný deň bez ujmy na psychickom zdraví rodiča (rodiča, lebo bábetku je to fuk ) Takisto do polnoci je spánok najlepší - hlboký a súvislý, po polnoci sú už fázy hlbšieho a plytkého spánku tesné a bábo sa fyziologicky veľmi často budí a nevie rýchlo samé zaspať .."

"pre všetky mamičky, môj názor:
nočné budenie je pre deti prirodzená vec v tomto období. Bábo má taký rytmus spánku a bdenia, často sa budí a nevie zaspinkať. Potrebuje sa uistiť, že je mamička pri ňom, že je v bezpečí. Na rozdiel od teórií (napr. podľa tej knihy čo tu koluje), nepovažujem nočné dojčenie za zločin. Jedna z funkcií dojčenia je uspávať. Bábo sa na prsníku upokojí, uspí - je hriech to nevyužiť. Na druhej strane, osvedčilo sa mi , aby bábo išlo z prsníka dolu o čosi skôr než tuho zaspinká - aby si prsník iba nedudlalo - na tom síce nie je nič zlé, no naša kultúra nám neumožňuje mať bábo non stop na prsníkoch. Preto je fajn napr. si ľahnúť s bábetkom do postele, dať mu prsník a keď už nepije, len saje naprázdno, opatrne vybrať prsník - využiť čas,kedy ešte celkom nespí, ale už nestíha protestovať. Samozrejme, ak sa to bábo naučí od narodenia, je to ľahšie, než učiť ho to v 6 mesiacoch. Ale dá sa to - učila som to tak, že som prsník vybrala, ale bábo sa ho prakticky dotýkalo - vedelo, že je pri ňom ... postupne som sa otočila, vstala ... a takto sa naučilo aj prehodiť do postieľky a opäť samé zaspinkať. Ak sa mi teraz Anička večer prebudí v postieľke, vždy chvíľku počkám (napr. dopíšem príspevok ) - či si to nerozmyslí, no akonáhle už počujem, že sa z tichého mrnkania stáva hlasnejšie , idem, dám jej prsník - často si ho len vezme do pusinky a neťahá - takže počkám, kým sa reflexne mliečko nespustí - to trvá možno i minútu. Silný tok mliečka ju preberie, automaticky začne prehĺtať - čakám kým ozaj pije, nielen cucká - keď už cucká a zaspáva, prehodím ju do postieľky a opäť spinká. Ak sa bábo naučí, že mamička na jeho budenie reaguje, nemusí o pozornosť a prsník bojovať, nebude nervózne a pokojne opäť zaspí. Ak si bábo osvojí, že nič iné ako hlasný plač nezafunguje, bude od začiatku hlasno plakať a čakať, kým mamička nepríde , nebude mať pokojný spánok, bude sa budiť ešte viac. V podvedomí totiž bude neustále očakávať, že mamička odíde a nebude mu chcieť dať svoju pozornosť, prsník, náruč .... Bábo potrebuje cítiť bezpečie, istotu už pred uspatím - nesmie o mamičku bojovať, lebo ono je silný bojovník a len tak ľahko sa nevzdá - pripraví mamičke skutočne náročné noci Ono veľmi dobre vycíti, že mamičke to ide na nervy, že mamička nemá trpezlivosť a dojčí krátko, prehadazuje ho do postieľky predčasne, bez toho, aby dodržala rituály, na ktoré je zvyknuté ... rituál je pre bábo i dostatočne dlhé, pokojné dojčenie, ktoré si užíva mamička i bábetko ... aj mne sa občas stane, že ju prehodím o čosi skôr než chce, že to neodhadnem, okamžite si ju znovu priložím, nechám ju ešte chvíľu na prsníku a skúsim ju preložiť opäť - väčšinou už pekne zaspinká .... "

deniska005
12. nov 2009

majaza dakujem ....pre mna nie je problem vsat k svojmu babatku, len som si tak trosku myslela ze cim starsi tak bude viac spinkavat .... ale asi sa nam to bude takto striedat 🙂))))

majaza
12. nov 2009

deniska005, presne to som si myslela aj ja 🙂
moja tiež mesiac dozadu prespala 20:00 - 3:30, trvalo to asi 2 týždne a ja som myslela že to bude už len lepšie, no jeden myslel ...
no a tento tyzden to je katastrofa - napr. dnes som ju uspavala (aj s kojenim) od polnoci skoro do druhej 😔
ja len tajne dufam, ze to je dôsledok utorkového očkovania a onedlho sa to aspon ako-tak upraví 😒

daanka85
12. nov 2009

Baby, Anna, prosím, poradte... Malu uspesne kojim od zaciatku... Okolo 6. mesiaca sme zacali zavadzat prikrmy... Chutili, "dopijala" ich este MM... Teraz sa to vsak zmenilo, uz cez den nechce moj cecik, len v noci na nom visi- asi 2x sa na mliečko budí- no mne to nevadi, som rada, ze aspon to... A vecer pred spanim, kus potaha a rano teiz kus.. A cez den velmi malo ako pisem, a to aj vtedy, ked viem, ze je (mala by byt) hladna...
Co robit?? Citim, ze uz menej mliečka mam, nechcem ho stratit...
DAKUJEM

annag
12. nov 2009

ahojte, budem sa snažiť čím skôr odpovedať, len som zasypaná IP , prosím o trpezlivosť ... koníkovanie je už fakt na plný uväzok 😀

daanka85
12. nov 2009

Anna, prosim ta, ak si najdes cas, odpis mi, bud IP, alebo tu... Som fakt zufala a rozmyslam, ci ma v mojom pripade ste zmysel kojit...
Davala som jej uz aj na desiatu a olovrant nejaky ten banan, výživku, jablčko, tak uvažujem, že ešte skusim to, že jej nedam okrem obedu nič a uvidim...
Ešte by som dodala, že mala bola minulý týžden dost chora, skončili sme na ATB, jedla uplne minimum, ked tak MM... Zeby mala stiahnutý žaludocek? Aj teraz sa mi zda, že pomenej papa...
Ach, čo robiť aby som znova pocítila ten pocit naliatých prs... ☹
Cez den sa mi zda, ze mi vobec "neprichadza" mliečko"... V noci ked tak, tak ano, sa mi aj z druheho, z ktoreho nepije leje... Ale to len v noci... Cez den sa mala tvari akoby mi tiekol ocot 😢 Najnovšie sa nechce ani prisať, odvracia hlavu...
Inc ja som na zaciatku kojila vždy len z jedneho prsnika cca 7- max 10 min. z druheho už nechcela, mala dost, priberali sme ukažkovo, všetko OK bolo.. Už som doma na smiech, vravia mi, že už je oddojčená a mám jej dať mliečko, no ja sa bránim, mala aj tak flasu nechce (caj, kasa... Dakedy aspon kasu pred spanim cucla, teraz nic...)
POMOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC

annag
12. nov 2009

daanka - po liečbe atb bábetká prechodne mliečko môžu odmietať, môžu mať aj celkové nechutenstvo, Môže mať aj nejaké iné sprievodné ochorenie, ktoré jej bráni v papaní - ono pri saní môžu bolieť ušká, sánka ... bábetko často ochorie v období, keď mu rastú zúbky .... príčin môže byť ozaj veľa. No je nepravdepodobné, že by sa už išla celkom skutočne odstaviť - pokiaľ si udržíš laktáciu. Takže nenúť ju, ale prsníky si odsávaj . Skús ju dojčiť ako v noci - v polospánku. Ponúkni obidva prsníky, hoci ich bude papať krátko. Odsávaj ideálne tak každé 3 hodinky pokiaľ sa neprisáva. Veľmi držím palce nech sa ešte chytí, potvorka maličká 🙂

curadlo
13. nov 2009

Ahoj annaq, potrebujem poradiť, pretože to čo sa mi stalo ma dosť zaskočilo a neviem čo s tým. Synček má 12,5 mesiaca. Ěste pred dvomi dnami som kojila, ráno (5:OO) a večer (21:00) teda pred spánkom a niekedy aj pred obedným spánkom (11:00 ale to len občas). A vždy som cítila ako mi mliečko stále pristupuje. Ale pred tými dvomi dnami som prestala cítiť. Malý síce tahal ale mliečko nepristupovalo a on ani neprehltal. Mal to len ako cumlík. Skúsila som si teda dnes odsať aby som vedela na čom sme. Odsala som necelých 20ml. Čo som ešte nedávno odsala skoro 100ml. Neviem čo sa stalo, ale nechcem prestať ešte kojiť. Snažila som sa odsávať teraz aj cez den a nič. Dnes mi napr. malinký znova nič nepotiahol s prsníka (len tých 20ml čo som odsala) a aj sa mu horšie zaspávalo, je nekludný a často sa budí. Prosím porad či je možné ešte laktáciu rozbehnúť a ako.
budem ti veľľľľľľľľľľľmi vďačnáááááááááááááá-