Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

sophie1981
27. nov 2009

annag....bolia, ked sa mala prisaje.....a tie prve tahy...je to taka ziletkova bolest(akoby ma niekto rezal ziletkami).....na bradavkach mam aj rany v spodnej casti, tam kde ma zuby....ked som skusila zmenit polohu, tak tie trhlinky boli tam kde boli zubky........po dojceni su citlive, palia ale postupne sa to uvolnuje, a co sa este dost zmenilo je koza v okoli bradaviek je sucha.....bradavky tvrde, zbeleju len malokedy........

a to su len spodne zuby....ona mi ich asi odhryzne, ked narastu aj vrchne.... 😲

majaza
27. nov 2009

ja som v pôrodnici čítala, že z kofeínu, ktorý príjmeme sa do materského mlieka dostane 1%
a najviac kofeínu má turecká káva, menej prekvapkávaná a necsa
ja osobne pijem ako-kedy 1-2 šálky denne, tiež máme zaužívanú doobednú a poobedú kávičkovú siestu 🙂

a tiež myslím, že na spánok našej babeny to nemá vplyv

bibi78
27. nov 2009

carodejnica, majaza, vdaka za odpovede. ja nie som kavickar, naozaj len prilezitostne, ale chcela som sa uistit, ze to nijak nenarusi jeho "rezim", ktory je kazdy den iny 😀. na mna totiz kava posobi riadne, ja pijem iba latte, co je velmi slaba kava a este k tomu viac mlieka ako kavy samotnej, ale udrzi ma to hore poriadne dlho.

annag
27. nov 2009

sophie -

prelieč si prosím bradavky Canestenom - natieraj v tenučkej vrstve po dojčení, pred dojčením nezmývaj - už po 1-3 dňoch by si mala cítiť výraznejšiu úľavu a na zúbky by bradavky nemuseli tak citlivo reagovať - skús polohy, kedy je ranka čo najviac v kútiku pusinky maličkej

annag
27. nov 2009

káva sa naozaj v rozumnej miere môže cca 1-2 šálky 🙂

bibi78
27. nov 2009

annaq, dobra sprava, opat dakujem!! 😉

annag
27. nov 2009

ak bábo ozaj pije mliečko, vidíš, ako mu počas dojčenia pri pití klesá hlboko brada, pri poklese nastáva pauza - vtedy má bábo plnú pusu mliečka, po návrate brady počuješ, ako mliečko preglglo. Ak už bábo na prsníku nepije mliečko, iba cucká , pohyby sú plytké, jemné, rýchle, bez pauzy, prsník ľahko vytiahneš.

- počas dojčenia využívaj stláčanie prsníka - teda keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť ďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať, prsty uvolni - bábo možno začne piť mliekčo uvolnené tlakom, možno bude oddychovať - počkaj, kým nezačne znovu sať len naprázdno a opäť stlač - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy si bábo vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo. Stláčaj vtedy, keď nepije , len saje naprázdno - ak pusinkou nerobí nič, nestláčaj - najskôr počkaj na sacie pohyby. Keď už stláčanie nefunguje, ponúkni prsník druhý a pokračuj rovnako. Ak druhý prsník bude odmietať - nie je hladné a netreba ho nútiť. Ak by bábo bolo nepokojné aj po vypití druhého prsníka, vráť sa opäť na prvý, druhý .... Dojči dovtedy, kým stláčanie prsníkov funguje - teda kým bábo ozaj pije.

na tomto videu vidno stláčanie prsníka:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

tu vidno, ako bábo ozaj pije:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

a tu, kedy len cucká a pije veľmi málo:

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

aby dojčenie úspešne pokračovalo:
- nepoužívaj klobúčiky na dojčenie
- nedávaj cumeľ ani fľašu - skús dokŕmiť ak budeš v koncoch lyžičkou čipohárikom

Je dôležité zamerať sa na efektívne dojčenie - teda to, čo som opisovala vyššie - sledovať, kedy pije, prsníky stláčať a prestriedať i viackrát - v tejto chvíli aspoň raz sa vždy vráť na prvý i druhý prsník. Teda nevyberaj mu bradavku z pusinky pri dojčení, stačí prsník stláčať, aby mal silný tok mliečka. Až keď takto efektívne nadojčíš, môžeš ho nechať na prsníkoch i pocuckať si . Po dojčení takéto maličké bábo stačí trošku povarovať, prebaliť .... a do 1 hodiny by malo zaspinkať - ak nezaspí, je mrzutý dojči opäť - vždy daj najskôr prsník pred dokrmom.

- je normálne dojčiť občas aj 12-15 x či ešte viac za 24 hodín - bábo prvý mesiac potrebuje rýchlo rásť, veľa priberať , piť veľa mliečka - veľa mliečka bude piť, ak bude papať relatívne krátko (efektívne), ale zrejme veľmi často - samé si to určí.

Keď budeš vynechávať dokrmovanie, len si sleduj pocikané a pokakané plienočky - je možné, že vďaka efektívnemu dojčeniu dokrm nebude vôbec nutný - malý bude spokojný, v priebehu 1-2 hodín sa možno napapá viackrát a bude spinkať i bez dokrmu. Mal by však mať za 24 hodín aspoň 6 ťažkých pocikaných plienok a mal by kakať aj 3-4 krát - ak bude dojčený. Ak Ti pri dojčení vyteká trošku mliečka, je to veľmi dobrý znak. Nemusíš mať prsníky ako skaly a balóny, to, že sú prsia na pocit mäkké, neznamená automaticky, že v nich mliečko nie je - dôležité je, koľko mliečka si vytiahne z prsníkov bábo - aké je po dojčení, ako ciká a kaká.

Po dojčení však nemusí byť nervózny pre hlad - ak začne hľadať po odgrnutí - môže mať záhu - daj mu prsíčko, prejde ho. Ak sa preberie keď ho staihneš z prsníkov, hľadá, lebo chce spinkať a tým, že si ho zdvihla, si ho prebrala. Skús mu po dojčení len opatrene vytiahnuť bradavku z pusinky a nechaj ho ležkať v polohe ako sa dojčil - ak zaspinká na boku, môže spinkať, ak bude hore, zdvihni ho až po chvíľke, keď už je nepokojný - ideálne je bábo nechať ležkať aj 15-30 minút kým ho zdvihneš - potom si zvyčajne i rýchlo odgrgne.

mima595
28. nov 2009

Annaq - diky za rady - hlavne s tym odgrgnutím - velmi zatial si nechce odgrgavat, tak to ma dost trapi, lebo to iste bolo aj so starsim synom - nechcel odgrgavat a nakoniec mal aj reflux - teda neviem, ci to ma vobec suvis, ale ja som si to takto spojila 😉

Budem sledovat aj tie plienky - lebo zatial ma tak 3-4 pocikane plienky a kakal iba raz do dna.

sophie1981
28. nov 2009

annag, dakujem skusim......snad to pomoze.....dnesna noc zase katastrofa......ale babka mi uz sla do lekarne po mast......snad ju to prejde pred tym ako vylezu aj horne zubky....bo to potom bude auuuuc...... 😝

este raz dakujem....pekny vikend prajem 🙂

bianca7
28. nov 2009

Poradte,prosim, Annag alebo ine maminky. Moj malicky,3,5 mes. uz niekolko dni kaka ovela menej ako zvycajne-2-3 krat.Predtym kakal aj 5-6 krat denne.Pred asi dvoma tyzdnami som s Tebou riesila,Annag,ohladom toho,ze malicky zacal menej papkat.Poradila si mi nekojit ho nasilu,tak som tak aj robila.Teraz niekedy papa iba 5 min,inokedy 15.A s tym kakanim je to tak,ze sa vykaka v pohode,krce skoro ani nema.Nemyslim si,zeby mal zapchu,ale aj tak mi to nedava.Ked mal malicky 1,5 mes.,tak dva dni kakal iba 2 krat za den,volala som s dr.,a on mi,ze je asi hladny,musim mu davat sladku vodicku(s glukopurom)...Tak teraz neviem ci moze byt hladny alebo sa mu uz upravila stolia?Dakujem 🙂

design
28. nov 2009

Ahoj Annag, veľmi Ťa chcem požiadať o radu, pretože viem, že máš veľa skúseností. Moja 14 mesačná dcéra od leta má problém s pokožkou. Nikto v rodine nie je alergik ani nič podobné. Začalo to červeným fľakom na zátylku, ktorý si neskôr strašne doškriabala do krvi. Boli sme u lekárky, ktorá jej dala dechtovú pastu. Použila som ju asi dvakrát a potom dostala šiestu chorobu, tak som to nechala tak. Osypala sa po celom tele, boli sme na kožnom, kde nám dali hnedú masť, po ktorem osyp zmizol, ale červené fľaky na zátylku ostali. Kožná dala advantan masť, z čoho som bola nešťastná a lipobase. Advantan som použila 4krát a dosť. Zabralo a po vysadení to bolo omnoho horšie. Po celom tele mala červené fľaky, svrbelo ju celé tele. Robili jej kompletný rozbor krvi a jediné čo jej zistili je patologicky znížená imunita. Pripisujem to zubom, pretože celé leto sme nespalli a celé noci preplakali. Strašne ju tie zuby trápili. A to jej vyšlo len 6 zubov. Alergia na potraviny sa nezistila. Zistila som však, že keď zje rožok, okamžite má červené fľaky na tvári a aj po celom tele a všetku ju svrbí. Rovnako aj ovsené vločky (skúsila som surové do jogurtu). Čo sa týka chleba, neviem, dávam jej len striedku, a nie som si istá, či je to aj pri chlebe. Keď som jej dala dechtovú pastu 6 nocí, ekzém krásne zmizol, no po vysadení to bolo späť. (Mimochodom, čo si myslíš o tej dechtovej paste. Nie je nejak nebezpečná?) Inak mám podozrenie na lepok, ale to by predsa zistili vo výsledkoch krvi. Čo si o tom myslíš. Som hotová, pretože dve kožné hovoria, že je to atopický ekzém, ale tie fľaky má aj pod očami. Ako keby alergia. Ale výsledky krvi hovoria iné. Keď som vysadila chlieb, rožky, ovsené vločky, ekzém zmizol. Moja pediatrička je nekompetentná, bez akejkoľvek snahy to riešiť.

majaza
28. nov 2009

bianca7, ja myslím, že je to v poriadku, niektoré bábätka v jeho veku kakajú ešte ooooveľa menej, aj 1x za týždeň.
Buď rada, moja kaká ako-kedy, niekedy (málokedy) len raz, no dnes napr. 6x.
A to ja mám zasa strach, či to nieje priveľa 😒

bianca7
29. nov 2009

Majaza,dakujem,si ma ukludnila trochu 🙂 No aj tak nechapem preco pri podobnom pripade 2 mes.dozadu nam dr.povedala,ze musi byt hladny...

tilly
29. nov 2009

viete mi poradiť?

malý sa dosť jeduje niekedy pri dojčení, včera sa od jedu odtiahol a z prsa tiekol strašný prúd mlieka, on to chudák nevedel zachytiť, potom sa mi zakucká, ledva sa nadýchne, potom samozrejme plače a potom sa povracia... 😠

môže to byť tým, že je zle nasatý? zdá sa mi, že má v pusinke len bradavku, ale nejde mu vytiahnuť, je nasatý dosť silno, alebo mám odsávať pred dojčením, aby nemal taký silný prúd mlieka?

priberá pekne

pri staršom synovi som mala tiež silný prúd mlieka, myslím, že aj viac mlieka som mala vtedy, len on sa s tým vedel vysporiadať, papal dosť hltavo, ale nezakuckal sa a negrckal, tento malý grcká a nie vždy si vie odgrgnúť, skúšam viacero rôznych polôh na odgrgnutie, moc mu to nejde...

tin007
29. nov 2009

tilly (annag ti urcite napise viac, ja iba strucne), podla mna je problem v prilis silnom toku mliecka, kde maly nestiha hltat a preto sa jeduje. co mozes urobit su dve veci: pred kojenim s trochu mlieka odstriekat (neviem kolko ml, v podstate tolko, aby mliecko iba tieklo), tak znizis tlak mlieka v prsku a nebude striekat ale volne vytekat a druha vec je kojenie poleziacky na boku. das malemu pod hlavu plienku a ked mu bude tiect mlieko prilis silno, tak ho bude pusinou pustat von. co sa tyka prisavania, mal by mat v pusine celu bradavku aj cast dvorca a urcite by ta nemal "kusat" do bradavky (nepises, ze ta kuse, len to spominam, lebo kusanie znamena, ze babo je zle prisate). no a k odgrgavaniu len tolko, ze maly nemusi grgat, ak je dobre prisaty a nenahlta sa vzduchu, nema potom co grgat. len ho daj spinkat na bok a on si moze grgnut aj v spanku, alebo ked ho vyberies z postielky (zmeni sa mu poloha) aj po hodine ci viac.

tin007
29. nov 2009

bianca7 ta tvoja dr. sa mi zda byt zvlastna 😠 nechapem naco pridavat kojenemu dietatu glukopur, len preto, ze kaka 2x za den. ved mm je tak prisposobene detom, ze oni ho dokazu stravit skoro cele a nemusia kakat aj niekolko dni. ak ti pribera a inak je spokojny, urcite by som mu ziadnen cukor (co glukopur je, mal by byt hroznovy) nedavala!

bianca7
29. nov 2009

tin007,ved ani som mu to vtedy nedala-tiez sa mi to zdalo zvlastne,hm...

tilly
29. nov 2009

tin, ďakujem, nekúše ma, ale zdá sa mi, že má v pusine len veľmi malú časť dvorca a že mu ide vzduch... on sa síce napapá, lebo mliečko tečie samé, potom hlce mliečko a s ním a vzduch, je nervný, odťahuje sa... otras...

v noci spinká so mnou v posteli, je napolohovaný na boku a tak papáme a potom tak spinká, niekedy je to v pohode, ale napr. dnešná noc bola strašná, reval ako tur, keď mal papať a potom po papaní zas reval, nevedel zaspinkať, neviem, či mal koliku alebo ho bolelo bruško, ale pokakal sa, tak sa mi nezdá, že by mal problém s bruškom... asi budem mať stále pripravenú odsávačku a budem vždy pred dojčením odsávať...

annag
29. nov 2009

bianca7 - bábo prvý mesiac skutočne potrebuje kakať pravidelne viackrát za deň. No bábo po 4-6 týždňoch už kakť nemusí viac dní - takže stolica bábetka nám už o prísune mliečka veľa nehovorí. Stačí sledovať či dosť ciká, či je bábo spokojné na prsníku, či pekne pije - nielen cucká, odtŕha sa ..., či nie je dojčenie extrémne krátke, či je spokojné po dojčení - bábo by mohlo po dojčení vydržať cca hodinku bez toho, aby bolo hladné (dojčiť sa môže samozrjeme i častejšie - ale nie pre hlad - ale pre únavu, rozrušenie ...). Takže ak je malý spokojný, nemáš sa čoho obávať 🙂

annag
29. nov 2009

desing

- nie som lekár, takže len môj laický názor - pokiaľ si takto skúšaním zistila súvislosť medzi lepkom a kožnými prejavmi, je dôvod skutočne o neznášanlivosti lepku uvažovať. Kožný prejav môže byť často jediný prejav celiake - je viac foriem celiakie . So stolicou problém nemá, nenafukuje ju ....? Celiakia z krvičky - vyšetrenie protilátok - sa diagnostikovať najmä u detí do cca 2 rokov nedá na 100% - mám pocit, že je potrebné vždy urobiť i biopsiu. Skús pozrieť stránku celiakia. sk, je tam i poradňa lekárky, mohla by Ťa naviesť na to, ako sa dopracovať k vyšetreniu. Advantan je silný kortikoid, ktorý zápal, prejavy ekzému rýchlo potlačí, no kortikoidy potláčajú prirodzenú imunitu . Dechtové maste sa v kožnom lekárstve používajú, často s pomerne dobrými účinkami, každý liek má i svoje vedľajšie účinky, no dechtovej masti by som sa nebála. Kožná lekárka lieči ekzém - teda následok , príčinu si možno objavila Ty - už ju len potrebuješ potvrdiť. Držím palce

bianca7
29. nov 2009

Annag,dakujem! Zasa si ma upokojila... 🙂 Aj som teraz precitala,ze niektore babatka kakaju dokonca raz za 20 dni... 😲 My kakame tri krat denne,takze som spokojna :-d

annag
29. nov 2009

tilly -

- určite je dôležité sa so silným tokom teraz vysporiadať. Pretože malý si nemusí osvojiť správne prisatie, čo by mohlo v budúcnosti zbytočne priniesť problémy. Silný tok mliečka mu jednak neumožňuje správne sa prisať, no zároveň to ani v tejto chvíli nepotrebuje - môže byť prisatý akokoľvek, mliečko mu tečie, zrejme preto stláča dvorec slabo a drží viacmenej iba bradavku - mliečko tečie pomalšie - to by sa však mohlo o pár dní - týždňov radikálne zmeniť - došlo by k poklesu tvorby mliečka a ak by sa nevedel správne prisať, tak by sa k mliečku ani nedostal.

Skús si teda odsávať pred dojčením koľko treba (aby bol správne prisatý a aby aj pokojne pil v rámci možností), ale zároveň začni dojčiť viac dojčení za sebou z toho istého prsníka - nebudem Ti písať koľko presne , si skúsená mamička, vieš, kedy bábo pije, kedy len cucká - malo by to byť tak, že prsník, z ktorého dojčíš sa postupne vyprázdni čo najviac, druhý prsník bude v danom čase stáť plný, neodsatý. Práve to, že jeden prsník vždy dlhšie stojí plný, spôsobí v prsníku postupný útlm laktácie. Teda možno to bude takto: 6.00 ľavý, 8.00 ľavý, 12.00 pravý, 13.00 pravý, 15.00 pravý , 17.00 ľavý ... atď.

Pozri si i v mojich albumoch - najmä v II. fotky asymetrické prisatie - bradavka smeruje šikmo na horné podnebie, brada sa dotýka prsníka, noštek je voľný - týmto spôsobom sa mu podarí tok mlečka dobre regulovať. Poloha po ležiačky je výborná, v albume sú i iné fotky, ktoré sú v takomto prípade vhodné vyskúšať.

Najmä pri opakovanom dojčení z toho istého prsníka využívaj i stláčanie prsníka aby ho dobre vyprázdnil: keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť ďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať, prsty uvolni - bábo možno začne piť mliekčo uvolnené tlakom, možno bude oddychovať - počkaj, kým nezačne znovu sať len naprázdno a opäť stlač - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy bábo si vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo. Stláčaj vtedy, keď nepije , len saje naprázdno - ak pusinkou nerobí
nič, nestláčaj - vždy počkaj na sacie pohyby.

na tomto videu vidno stláčanie prsníka:
http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...

Keď sa laktácia utlmí,prejde i bolenie bruška , takže trpezlivo vydrž, o pár dní bude dobre vďaka dojčeniu viackrát za sebou z toho istého prsníka.

annag
29. nov 2009

bianca, veru, niektoré i mesiac 😅 , šetria korunky za plienky 😀

mravcica
30. nov 2009

ahoj annag, uz viackrat si mi velmi pomohla, len neviem, ci teraz pisem do spravnej temy. Maly bol plne kojeny do 1/2 roka, odkedy sme zacali s prikrmami a odvtedy ma velke problemy so stolicou. Ma ju velmi tuhu, velmi sa trapi, ked tlaci, niekedy to konci az velkym placom. Cajik mi vobec nechce, mliecka si uz nevytiahne urcite tolko ako predtym, lebo kazdy den si musim odsavat okolo 100-200 ml. Neviem, ci by som to mohla nejak ovplyvnit, ze by som bud ja nieco jedla, co by mu pomohlo lepsie kakat, alebo ako to mam riesit. Velmi pekne ti dakujem za odpoved

susanh
30. nov 2009

Annag, chcela by som ťa opäť poprosiť o radu. Pred niekoľkými týždňami si mi pomohla s pokročilou mykózou bradaviek. Dávala som si Lotriderm, potom keď ma to už nebolelo a zmizli viditeľné príznaky som ešte natierala Canestenom ako si mi radila. po týždni som 1 deň nenatrela, a mala som mykózu znova. Tak sa to zopakovalo, najprv som liečila Canestenom ale keď nepomohol a prišli trhliny a silnejšia bolesť, zase som dala Lotriderm. Za 2 dni pomohol, a potom som dávala Canesten aj vyše týždňa, nemala som už žiadne príznaky, ale stále som natierala. Ale naprek trvalému používaniu Canestenu 2x denne sa mi problém asi po 10 dňoch zopakoval, už mám zase štádium kedy som nasadila Lotriderm. Myslím že niekde je problém keď sa mi to stále vracia aj napriek natieraniu. Poradíš mi prosím ťa čo s tým? Ďakujem veľmi pekne vopred.

tilly
30. nov 2009

annag, veľmi veľmi pekne ďakujem, vyskúšam 😉

annag
30. nov 2009

mravcica

prechod na tuhú stravu je obrovský zásah do trávenia bábetka, už to nie je to ľahko stráviteľné dokonalé mliečko , čo pomôže:

- dojčenie - MM obsahuje probiotiká, enzýmy ... ktoré mu pomáhujú i pri trávení tuhej stravy, uravujú črevnú flóru - takže radšej MM od smädu , hoci si len pocukcá, než čaj

- zloženie tuhého príkrmu - pomáha vláknina - vlákninu obsahuje i zelenina a ovocie. V zásade surová zelenina a ovocie skôr preháňajú, varená sťahuje. Napr. varená mrkva zapečie, surová preženie. Zemiak môže zapekať tiež, lebo obsahuje škrob, to isté ryža .

- skús surové jabĺčko, slivky, pekná stolica je po cukete, tekvici.

- Tvoja strava jeho stolicu prakticky neovplyvní, skôr sa zameraj na zloženie príkrmu ako som písala vyššie.

annag
30. nov 2009

susanh

Candidu albicans máme všade okolo nás i v nás, väčšinou nám nespôsobuje problém, prejaví sa , keď to najmenej potrebujeme - ak máme napr. oslabený imunitný systém, v tehotenstve ... Teda ak sa to neustále vracia, môže to byť tým. Preto by si si mala okrem lokálnej liečby posilniť imunitu - zdravú, pestrú stravu, probiotiká , alebo toto: http://www.regeneracetabor.cz/obchod/product_in... - či užívať,alebo i natierať, takisto i gencian - môžeš si aplikovať všetko v priebehu dňa

Ak nepomáha lokálna liečba, je vhodné preliečiť kvasinkovú infekciu i systémovo - podobne ako pri vaginálnych infekciách - napr. Mycomaxom - čo by však bolo treba riešiť s lekárom ... ťažko však nájsť niekedy lekára ústretového k dojčeniu ...

canestenom môžeš natierať dlhodobo, ja som sa liečila skoro rok 😝

susanh
30. nov 2009

Asi je to oslabením, ja by som už aj pristala prestať s kojením... Mám 40 kg, malý sa v noci stále často budí, manžel chodí domov už keď deti spia.... Lenže on odmieta fľašu, chúďatko nevie že to má byť náhrada.. A keď mu potom dám MM, taký je šťastný...
Skúsim teda ešte probiotiká a mala by som obmedziť asi nutellu.. ☹ Tiež si si dosť odtrpela ☹
ďakuejm za rady!

ali_ali_1510
30. nov 2009

Mila Annag, chcem ta znova poprosit o radu (ako mnoho dalsich zufalych mamiciek) a prosim aj ine mamicky- mozno nieco take podobne zazili.
V sobotu som si s nasou malou "uzila" hrozny den, vecer uz som nevedela co mam robit. Islo o to: Mala sa pekne zobudila, okolo 7,15 som ju nakrmila a ona znova pekne zaspala. Vstala okolo 10 hod., takze som ju prebalila a este sa pohrajkala a chcela som jej dat jest- no ona si len asi 2-3x potiahla a spustila rev, tak som jej skusila dat druhy. No ona sa nedala vobec utisit.Jest nechcela, no po nejakej dobe sa mi ju podarilo utisit a zaspala, ale len na 10-15min.Potom bola hore, trochu sa zase pohrala a bola znova mrzuta a revala. Takze znova: som ju utisila a zaspala. Prsniky totalne odmietala. Stacilo ich len vytiahnut a prilozit ju a uz revala. Stale sa to len stupnovalo. Ponukla som jej ich niekolkokrat a stale to dopadlo rovnako.Okolo 13,30 som uz bola zlomena z toho, ze skoro vobec nespala a vlastne od 7,15 nejedla.Tak som jej dala flasu (70ml). Potom sa trosku ukludnila, a aj trochu pospala. Ale za cely den urcite nie celu hodinu (v kuse). No a s pokrocenim casu bola vecer neznesitelna. Zaspala az okolo 21hod. a dostala tesne pred tym flasu (90ml), lebo to uz som bola nielen zlomena ale uz som ani nevladala. Spociatku tak revala, ze tu flasu nechcela-akoby jej nedoslo ze dostava jest. A ze to nie je moj prsnik ale flasa. Moj prsnik bola ochotna vziat do ust az v noci okolo 2hod. Ako by ste to riesili? Som si vedoma toho, ze mala bola podrazdena z unavy a potom zrejme aj z hladu, ale co s tym? Dakujem za vase odpovede a rady.