Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

martinka17
21. dec 2009

ahoj
aj ja by som potrebovala poradiť ☹

Mám skoro 11 mes. syna, a ešte stále ho kojím. donedávna ťahal mliečko len ráno, na obed, večer pred spaním a asi tak raz za noc. Lenže cez deň potom málo jedol tuhú stravu, asi sa spoliehal na mlieko, tak som ho prestala počas dňa kojiť úplne. Aj si zvykol,, pre zmenu sa však začal budiť aj 3 krát cez noc. Stále sa zobudí so strašným plačom, neviem ho utíšiť, tak mu dám prsník, napije sa a zase zaspí. A spal asi tak 4 hodinky do ďalšieho plaču. Včera v noci však nič nepomohlo, ťahal o 20.00, 22.00, 2.30, 5.30 a ráno som už nemala mlieko. Ani teraz ho nie je veľmi veľa, neviem, či sa do večera vytvorí dosť na noc 😖 Neviem, či robím v niečom chybu, či skúsiť čaj, či je mu málo mlieko len v noci....idú mu teraz totiž horné zuby a dosť sa trápi. Tlačia sa už 3-tí mesiac, pred mesiacom na 3 dni úplne odmietol prsník, tak ho boleli ďasná, kojila som ho len keď spal. Ináč problém je asi aj v tom, že mne sa plní iba 1 prsník, ten druhý bol niekoľko mesiacov opakovane zapálený a teraz sa mi tam robí len trolinka mliečka.

opica
21. dec 2009

dakujem kati 😎
ved ako som pisala, experimentovat neplanujem a viem, ze budenie sa raz za noc je uzasne 😅
len som chcela informaciu pre pripad potreby niekedy v buducnosti.
vdaka a pekne sviatky 😉

zatykoa
21. dec 2009

Ahoj annag, mam otazku ohladne odstavenia mozno budes vediet poradit, mam 20 mesacne dvojcata (korigovane 18, kedze su o 2 mesiace skor) a uz by som ich pomaly chcela odstavit od MM, dcerka kedze je hypotroficka (este nema ani 7,5 kg) tak dostava uz aj specialne UM Infatrini 100 ml denne, syn ten je len na MM chcem sa spytat, ci v tomto veku mam prejst na UM alebo mozem aj kravske?

annag
21. dec 2009

martinka, nič iné netreba, než zvýšiť počet dojčení - i cez deň mu ponúknuť prsíčka. Najhoršie je čakať na pocit plných prsníkov - ak sa má zvýšiť tvorba mliečka, musí sa zvýšiť hladina prolaktínu v krvi a tá sa zvýši,ak sú prsníky často vyprázdňované . Ak sa cez deň nedojčí, a stále papá menej príkrmov, môže byť hladný - lebo niektoré príkrmy môžu mať nižšiu kalorickú hodnotu než MM, takisto môže mať problém s trávením a môže byť viac smädný -

annag
21. dec 2009

zatykoa - v zásade môže bábo po roku (reps. po korigovanom roku) i plnotučné kravské mlieko, no je fajn poradiť sa s pediatrom, ktorý deti pozná - ich zdravotný stav, čím si prešli v predchádzajúcom období .... kravská bielkovina je totiž silný alergén a je i ťažko stráviteľná .

martinka17
21. dec 2009

Anag vďaka, škoda že som nemala net od začiatku, asi by som sa nebola trápila pol roka so zápalmi 😀 😀 😅

Samko teraz bez mlieka cez deň pekne zje všetko čo mu dám, aj jogurty, výživy, to som predtým do neho skrátka nedostala. Dal si o druhej mlieko a čakal na večernú kašu 😠 Preto som musela cez deň prestať dojčiť, ale asi skúsim po trošku naspäť zaviesť aj mliečko, len mu to musím korigovať, lebo aj teraz vyťahal celý prsník, nakoniec sa od rána poriadne nalial a potom plakal, že ho bolí bruško 😖
ešte raz Ďakujem 😵

zitaje
21. dec 2009

Annag - pluzgier tam nie je, je tam skor taka ako ranka (ale uplne mini, ledva ju vidno), taka ryha. Nie je tam co prepichovat. Ked tam je zapal, co s tym? Vdaka. 🙂

annag
21. dec 2009

zitaje - tak to bude infekcia , Canesten (=candibene , imazol) by mal zabrať pomerne rýchlo - natieraj 3 krát denne po dojčení, pred dojčením neumývaj

zitaje
21. dec 2009

Dakujem pekne, skusim.

aisha1
22. dec 2009

ahoj annag!
Ja by som sa chcela s tebou spojit ak by sa dalo.Mozno ty my poradis ja us som pisala viac krat.
Ja by som sa chcela opytat ci sa da zvysit produkciu laktacii mlieka aj ked moja mala ma 4 mesiace.Us som na pokraji ze bud skoncim s kojenim nacisto,alebo skusim elek.pumpicku a budem odsavat ak sa produkcia zvysi a skusim aj kojit co je cim dalej tazsie,mala v kuse trucuje alebo prejdem na um totalne.
Doteraz som kojila obcas ked sa dalo ale vecsinou to bolo um.
Mala cicku nechcela a hladovat my nepomohlo mala sa aj tak k cicke nedala.Bolo my povedane ze ked je na um od malicka tak ho nemozem prestat ze by jej to uskodilo.
Ja by som chcela vyradit to um a vratit sa k mm ak sa to este da.
us som si kupila pumpicku manualna ale tou nic nevytam,preto sa pytam ci sa my uplati kupit elektricku ci to ma zmysel alebo prejst na um.

annag
22. dec 2009

aisha1 -

malá trucuje na prsíčku preto, lebo jej tečie mliečko veľmi pomaly. Ak by si to chcela zmeniť, tak lepšia investícia by bolo do suplementora, hadičky so zásobníkom - malá by sala mliečko z prsníka a zároveň i mliečko zo zásobníka. Keďže by jej pri dojčení tieklo veľa mliečka, prsníky by neodmietala. Na prsníku by strávila oveľa dlhší čas a tým by zvýšila hladinu prolaktínu a mliečka by bolo čoraz viac. Ideálne by bolo riešiť to s laktačnou, poradkyňou - ak by v Tvojom okolí nebola, môžeme i na diaľku, tam však potrebujem fotky, príp. video aby sme videli, ako to ide. 🙂

sivka
22. dec 2009

Ahoj Katulka, viem, ze teraz mas kopec inych starosti, ved idu sviatky, a nechcem ta od nich vyrusovat, ale ked budes mat niekedy troska cas a chut, mohla by si na svoju stranku prihodit clanok o prikrmoch? Uz som si precitala vselico, ale nazory sa dost lisia a potom je tazko si vybrat, co je najlepsie. A ja mam napriklad aj take otazky, na ktore som nikde odpoved nenasla.
Je spravne zacat so zeleninkou a po 3-4 dnoch pridavat vzdy novy druh, potom od ukonceneho 7. mesiaca pridat 6x tyzdenne maso a 1x tyzdenne zltok plus zaradit druhy prikrm - ovocny?
Moje otazky su asi tieto:
Od kedy je vhodne zacat s kasickami na veceru?
Od kedy mozno pridat lepok? A v akej forme najlepsie? Moja mama je celiaticka, mne tato diagnoza potvrdena nebola po vysetreni. Niekde som citala, ze treba dat v 7. mesiaci, niekde zas az neskor.
Od kedy je treba ponukat ine tekutiny ako MM? teda nesladeny caj, prevarenu dojc.vodu?
Od kedy je vhodne pridavat do jedla olej? zas niekde je pisane od 10. mesiaca, niekde, ze hned od zaciatku par kvapiek primiesat do zeleninky.
Je mozne od zaciatku podavat celozrnne pecivo, cestoviny, natural ryzu, alebo je treba zacat s bielymi?
Od kedy je mozne dat surovu zeleninu a ovocie?
Je nutne varit v kupovanej dojcenskej vode, alebo vyhovuje aj prevarena voda z vodovodu?
Asi je toho aj viac, co by ma zaujimalo, ale momentalne ma nenapada 😉
Hladala som vsade mozne nejaky systematicky postup, ako zacat s prikrmami, ale ako som spomenula, rady sa roznia. 🙂
Kati, naozaj budem vdacna, ak sa aj tejto teme povenujes, ale jasnacka, ze az ked si cez sviatky oddychnes a nacerpas zas energiu na nase nekonecne otazky 😉
Pokojne Vianoce celej tvojej rodinke, papa 😵 😵 😵

aisha1
22. dec 2009

ja som nikdy nepocula o sumlementorovi.Byvam v anglicku a neviem ci je tu nieco take.Tu som videla len tie pumpicky.A anglicanky vacsinou nekoja oni su lenive.
A moja laktacka je ties na figu.Jedna my povedala ze preco ju nekrmim flaskou a vykaslem sa na kojenie.A ked som volala na kliniku tak sa my ani neozvali.Takze sa tu ani neobtazujem nieco riesit.
Hned ked sa mala narodila a schudla my tak my vraveli prikrmovat s flasou.Tak som to spravila lebo som sa bala ze schudne este viac.A ked som im vravela ze my v noci spi 7 hodin tak oni ze to tak nemozem ju tak dlho nechat hladnu a mam ju budit kazde 3.A ja trubka som ju budila a odvtedy my dobre nespi.
Takze ja ich us pocuvam jednym uchom dnu a druhym von.

aisha1
22. dec 2009

ako ten sumlementor vlastne vyzera je na to nejaka stranka aby som sa pozrela.A kto ju vyraba?

annag
22. dec 2009

aha, som nevedela, že si v UK -

dá sa aj tam zohnať,

tu je stránka Medely pre UK :
suplementor, miesta, kde sa dá kúpiť , medela v UK aj zapožičiava odsávačky - ak by to bolo v Tvojich možnostiach, tak by som volila požičať si profi odsávačku na obidva prsníky - stačilo by fakt len na pár dní

http://www.medela.co.uk/UK/breastfeeding/produc...

v UK sa mamičky ozaj sťažujú na laktačné poradentstvo. Už sa mi stalo, že ani laktačné nevedeli, čo to je suplementor.

tu o dokrmovaní píšem viac: http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-...

annag
22. dec 2009

sivka, áno, myslím na to, budem sa snažiť 😀

annag
22. dec 2009

pridala som Hnevanie sa pri dojčení - takú sumarizáciu, prečo sa bábo môže hnevať

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hnevan...

annag
24. dec 2009

Milé mamičky, prajem Vám krásne, pokojné a požehnané Vianoce v kruhu svojich najbližších 🙂 🙂 🙂

slniecko26
24. dec 2009

Annag krásne, šťastné a veselé Vianoce!!! 🙂

mneme
24. dec 2009

Mila Katka, zelam Ti pohodove vianocne sviatky, kopec radosti s detickami a vela elanu v Tvojom krasnom poslani 🙂

cikyta
24. dec 2009

Annag-šťastné a Veselé ti želám ja aj moja maličká,ktorá ti dakuje,že si nám už 2 krát zachránila mliečko. 😵

andrea12737
24. dec 2009

Krasne prezite sviatky v rodinnej pohode a radosti annag 😵

matja
24. dec 2009

milá Katka, prajem celej tvojej rodinke šťastné a veselé Vianoce, naplnené radosťou a rodinnou pohodou 😉

aisha1
24. dec 2009

annag
dakujem ti za pomoc us som si to prestudovala a zistila som ze malu aj zle drzim,stale sa my vystiera.Tak skusim ci to este pojde napravit.Hoci mala je dost tazka a dlhaAle za pokos to stoji.Nabuduce budem mudrejsia 😉
Este raz ti dakujem a prajem prijemne sviaky a vsetko dobre do noveho roku dakujem!!!

iku
24. dec 2009

Ahoj Annag,
chcem ta poprosit o radu, po 7 mesiacoch od pôrodu som dostala menzes, trval normál 5 dní, súčasne som začala brat antikoncepciu pre dojčiace- Cerazete-predpísala mi ho gynekologička a po 2 týždnoch som znovu dostala menzes a krvácam už 2 týždne vkuse, stále kojím, neviem či mám vysadit tie tabletky, alebo íst k doktorke- čo sa mi moc nechce.ďakujem,pokojné sviatky

aleela
25. dec 2009

Ahoj Anang, prajem celej tvojej rodine v prvom rade krasne prezitie sviatkov, v klude a laske a pohode.
Pisala som nieco pred vyse tyzdnom, mala som po prichode z porodnice nadprodukciu mlieka. To sa mi podarilo znizit prikladanim k jednemu prsniku viackrat po sebe. Posledne dni nas ale trapi brusko. Syncek (ma 3 tyzdne) ked nespi, tak sa len puci, skruca, vzdycha a place. Ked sa mu podari pri tom vyprdkat a vykakat, tak je lepsie. Niekedy sa aj vykaka a aj tak sa skruca dalej. Ani neviem kde zacat.... V podstate uz mame podobny rezim kazdy den...zacnem vecerom, vecer okolo 19 ho okupeme, a zalezieme do postele obidvaja, kojim ho po leziacky, napapa sa a nikedy zaspinka hned, niekedy sa pokaka, tak prebalim dam zase prsnik a bud zaspinka, alebo sa trosku jeduje a potom zaspi (davam mu vecer espumisan L). Budi sa okolo 23.00, prebalujem ho pred kojenim. Ked je rozbaleny, pekne sa vyprdi a vykaka, dam mu papat a spinka do 2.00, vtedy znova prebalim red kojenim, vyprdka sa, vykaka, ked je rozbaleny, po papani hned zaspinka. Znova sa zobudi okolo 4.00, rozbaleny neprdi, nekaka, tak mu dam papat, bud sa pokaka pocas kojenia, alebo sa nepokaka vobec ale vzdy zacne plakat, skrucat sa, boli ho brusko... ak zaspi, tak o hodinu je hore s placom a bolavym bruskom, takto sme hore do priblizne 6.00 kym zaspi (masirujeme brusko, cvicime nozickami...) a spinka do 8.00 (rano mu dam zase espumisan) Potom doobedu, niekedy sa skruca, niekedy zaspi lepsie. Najhorsie je to ked sa budi okolo 11.00. To potom ho cely den boli brusko, vzdy ked ho kojim, tak je hore aspon 2 hodiny a len ho prebalujeme a utisujeme a davam mu prsnik asi 3krat kym je hore. Vecer zase zaspinka a do tej 4.00 rano je kludny. Netusim cim to je, preco ho cez den tak boli brusko.... Mlieka mam stale dost, niekedy mam pocit, ze stale vela, ze ked dopije, tak v prsniku ostane mlieka este pre dalsie babatko, niekedy je ale prsnik na pocit prazdny. Stolicu ma oranzovu. Niekedy pije aj 20 minut, niekedy uz po cca 8 minutach prsnik vypluje. Ked papa dlhsie tak sa mi zda pokojnejsi, ked papa tak kratko, tak vtedy vacsinou hlta rychlo, zabehne mu, kasle, v brusku mu skvrka pocas kojenia. Nechce odgrgnut, niekedy grgne, a mozno by aj grgol neskor, ale nevydrzi byt vo zvyslej polohe na pleci, ani na brusku. Jemu sa nejlepsie lezi na boku. Ked je na pleci, tak zacne plakat.... Fakt neviem, co robim zle, ci je problem v mliecku, ci v mojej strave (nejem nic co naduva, davam si pozor na stravu), alebo su to proste koliky, co babatka mavaju. Co mozem este urobit, aby sa to zlepsilo? Vopred dakujem za rady.

ali27
25. dec 2009

Annag, prajem tebe aj vsetkym mamickam krasne sviatky a zaroven ta chcem poprosit o radu...
mala ma zacala neskutocne hryzt do bradaviek. myslim, ze to nerobi naschval. ked sa prisava, tak doslova chmatne zubami a ked saje, tak tiez tam tie zubky riadne citim. uz mam aj ranky na bradavke. davam pozor, aby poriadne otvorila ustocka, vtedy sa to da, ale v noci to nejde ukontrolovat a vidim vsetky hviezdy neraz. da sa s tym nieco robit? nerada by som kvoli tomu skoncila s dojcenim, ale takto mi to neprinasa radost, ale skor iba bolest....

sloto
25. dec 2009

ahoj Annag, prajem krasne sviatky. uz si mi viac krat pomohla, za co ti velka vdaka, teraz mam vsak takuto otazku. Nikolka ma uz 10 mesiacikov a ja ju stale nadalej uspesne kojim. Aj ked v poslednej dobe citim ze uz mliecka nie je tolko kolko byvalo, ale to je normalne. Chcem sa ta opytat, ze ci mi vies povedat, kolko krat by som mala este malicku kojit? Teraz ju kojim rano ked vstane, potom tak okolo pol jedenastej ked ide doobeda spinkat, potom zase pred obednajsim spankom a este vecer. V noci tak 2-3 krat sa zobudi tak jej vzdy ponuknem prsko. Nie je to privela? Vobec neviem kolko krat by sa malo dieta kojit v tomto veku...dakujem za odpoved

cropina
25. dec 2009

Annag neviem, či sa tu objavíš aj cez sivatky, dúfam, že ich prežívaš v pohode v kruhu rodiny a želám aj krásny zvyšok sviatkov 🙂

Chcem poprosiť o radu: malý má mesiac, doteraz sme sa dojčili približne každé 2 hodiny, vždy z jedného prsníka na striedačku - pil tak 10 minút a viac už nechcel.
Posledné 2-3 dni začal mať ale dlhšie intervaly medzi dojčením, túto noc sme dojčili o 23:00, potom o 3:00 a o 7:45. Z jedného prsníka sa najedol a druhý som odsala, lebo boli veľmi naliate. V noci som začala cítiť, že ma bolí časť pravého prsníka pri pazuche, snažila som sa to rozmasírovať, ale necítila som tam žiadnu hrčku. Ráno som mala nad tým miestom aj začervenanú kožu. Nemám ale teplotu ani žiadne celkové príznaky. Pred dojčením alebo odsávaním nahrievam, potom chladím vínovými obkladmi. Chcem sa spýtať, ako často dojčiť, resp. odsávať a či malého na dojčenie budiť, alebo radšej poodsávať.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď