Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
2. jan 2010

cora73 v akom horizonte plánuješ odstaviť?

každopádne ľahko sa dajú odbúrať dojčenia cez deň, ako posledné by som nechala prvé ranné a večerné - lebo ide i o rituál, pomojkanie , ktoré deťom pomáha začať či ukončiť deň. Ale krásne dojčíš a bolo by fajn nechať to na bábetko - po roku a pol sa deti odstavujú ľahšie. 😅

annag
2. jan 2010

aleela - nemusíš sa všetkého vzdávať, stačí obmedziť mlieko na týždeň dva vylúč absolútne všetko mlieko, i skryté napr. v čokoláde ... pretože bábo zrejme zle reaguje len na kravské mlieko. Potom začni pomaličky pridávať mliečne výrobky - začni jogurty, syry ... a sleduje reakciu.
Alergia na kravskú bielkovinu sa môže prejaviť aj s odstupom niekoľkých dní - je to až 72 hodín. No pri plne dojčených deťoch sa zvyčajne prejaví po cca 6 hodinách. Keď rátam - aj u Vás to tak vychádza.

Keďže maličký takto reaguje, je ideálne ho dlhodobo dojčiť a mlieko a mliečne výrobky zaradiť až po prvom roku. Má aj vyrážky, ekzém?

annag
2. jan 2010

annalena

- ak sa bábo nachádza v rastovom špurte, potrebuje piť veľa mliečka a teda sa i častejšie dojčiť. Ale nemusí to byť len hladom, možno ju vykoľajila zmena prostredia, niekedy za to môže ochorenie, niekedy nejaký tráviaci problémik - napr. záha, štikútka. Bábetká, ktorých mamičky majú veľa mliečka, zvyčajne veľa pijú. AJ bábo ,ktoré veľa priberá a veľa pije, môže byť ešte viac hladné a chce piť ešte viac než doteraz. Niekedy môže spôsobovať časté dojčenie horšie vyprázdňovanie prsníkov. Bábo sa zasýti na dlhšie, ak vypije veľa mliečka bohatého na tuk - veľa "zadného" mliečka. Pomôže stláčanie prsníka, prechod na druhý prsník až keď prvý dobre vyprázdni. Prípadne ešte opakované priloženie na prvý i druhý prsník.
Dojčenie každú hodinu a pol je v istých obdobiach úplne normálne a bežné. Najjednoduchšie je zobrať si bábetko do postele, dojčiť v polospánku - ak sa naučíš dojčiť a pritom i driemať, celkom dobre si oddýchneš.

annag
2. jan 2010

lelask

- áno, tými predĺženými intervalmi by sa mala nadprodukcia utlmiť. Neboj sa, ak sa bude mliečka tvoriť menej, bábo zareaguje a bude piť v iných inetrvaloch - nemá sa čo pokaziť, bábetko si svoje mleičko vyrobí, ak je dojčené na požiadanie.

- nemusíš pasterizovať každé mlieko, väčšine detí vôňa mlieka po rozmrazení nevadí. Ale ak si skúsila rozmraziť mlieko a malo výrazne zvláštnu chuť, tak si ho pre istotu pasterizuj. Lebo potom sa to už nedá zmeniť.

- mrazením mleiko stmavne

- v sáčkoch na ľad môžeš skladovať, ide len o to, aby sa sáčky nepoškodili pri manipulácii a mliečko nezašpinilo.

annag
2. jan 2010

sloto - dojči tak často, ako si malá povie - dojčíš ju primerane jej veku . Vôbec sa nemusíš nad tým zamýšľať, pokiaľ chceš dlhodobo dojčiť, tak nech si cucne kedy chce. Dojčenie vytvára silnú väzbu medzi mamičkou a bábetkom, je krásne, ak sa hoci i veľké bábo pri zaspávaní či po prebudení dojčí. 🙂

dur
2. jan 2010

Ahoj Annag ja by som ti chcela podakovat za radu nevie ci si pamatas ,ale ja som mala problem s hryzenim pri kojeni a uz to preslo bola to asi infekcia ☹ .Este raz velmi pekne dakujem a prajem vaetko najlepsie v novom roku 🙂

sivka
2. jan 2010

Ahoj Katka, vitaj spat po "dovolenke", ved si ju uz potrebovala 😉 dennodenne radit tolkym mamickam musi byt velmi vycerpavajuce 😅
Dakujem Ti za vsetky cenne rady a prajem tebe aj Tvojej rodinke vela zdravicka, pohody, spokojnosti a radosti v novom roku 😵

ollako
2. jan 2010

Ahoj annag, mam skor opacnu otazku ako ostatne maminy...potrerbujem zastavit laktaciu mohla by si mi poraadit ako nato? Po vycerpavajucom boji rozbehnut kojenie sa mi to podarilo a som rada, ze som vydrzala takto dlho 🙂 Teraz vsak zrejme nastane boj so zastavenim laktacie...
Synceka som kojila viac ako 15 mesiacov a a kedze som mala zdravotne problemy, maleho som odstavila, nekojim ho zatial len 5 dni, prsia sa mi uz velmi neplnia, ale kazdy vecer si musim odsat aspon 20ml dohromady z oboch prsnikov , aby som aspon trosku uvolnila napatie v prsnikoch,hrcky sa mi netvoria, cyklus sa mi vratil asi pred 4 mesiacmi je pravidelny, len trosku predlzeny ..
mozes mi poradit aj v tomto dakujem
a Stastny Novy rok prajem 😉

annag
2. jan 2010

dur - áno, pamätám si - infekcia je bežná v takom období a som rada, že si ju vyliečila a zúbky už nerobia bradavkám zle 🙂

ďakujem Vám pekne za priania 🙂

sivka - článok o príkrmoch urobím 😅

annag
2. jan 2010

ollako

- spomínam si na Teba a teším sa, že si tak dlho vydržala 🙂. Postupuješ veľmi dobre, nemusíš sa báť, laktácia sa postupne utlmí, ak sa nebudú prsníky vyprázdňovať. Je lepšie odstaviť bábo paralelne s cieleným útlmom laktácie, ale niekedy do nejde, nevadí. Odsávaj naďalej len na uvoľnenie napätia. Môžeš si dávať na niekoľko hodín kapustné listy na prsníky. Takisto bylinkový olej (mäta, šalvia, oregano - ideálne čerstvé zo supermarketu nasekáš, vmiešaš do stolového oleja a vmsíruješ do prsníkov) . Pomáhajú pri napätí aj chladné obklady (stačí ja vrecko zeleniny z mrazničky priložiť na prsníky). Vnútorne pomôže šalviový čaj. a ak náhodou plánuješ hormonálnu antikoncepciu v tabletkách , môže tiež dobre poslúžiť. Ak by sa vytvárili hrčky a cítila si a zle, prsník by bol horúci , užívaj Ibuprofen , lebo má protizápalový účinok. Ale v zásade sa mliečko stratí i bez akejkoľvek liečby , hoci pár kvapiek môžeš vytlačiť aj po niekoľkých mesiacoch. 🙂
-

emode
3. jan 2010

Ahoj Annag,
dakujem velmi pekne za odpoved, mala sa vcera chytila, tak som ju dojcila castejsie, aby sa mliecko znovu rozbehlo, lebo aj ked som odsavala, bolo ho menej. Bol to super pocit, ked si po dvoch dnoch opat zobrala prsnik, este stale nie je fit, ale je to podstatne lepsie.
Este raz dakujem, aspon viem, ze ma stale rada moje mliecko 😉

aleela
3. jan 2010

Ahoj Annag, dakujem za odpoved. Dnes som si zacala pisat vsetko co za den zjem, pretoze od vcera vecera maleho zase boli brusko, a to som sice zjedla vcera jogurt, ale jogurty som jedla od zaciatku a nerobili ziadny problem. Skor to vidim v jablcnej vyzive, ktoru som si dala vcera poobede prvykrat, ze skusim, co to spravi a od vecera uz bolo zle (popritom jablka normalne jem....). Dokonca ho to boli eset aj teraz a to uz preslo takmer 24hodin od kedy som tu vyzivu zjedla. Ja uz fakt neviem co jest, ale zit na cestovinach, bananoch a ryzi s masom asi tiez nie je vitazstvo... No zacnem uplne od zaciatku, pridavat postupne kazdy den nejaku novu potravinu.... K tym vyrazkam....uz aspon dva tyzdne ma na tvari vyrazky, mysleli sme, ze su to potnicky. Zacalo to na čele, postupuje medzi ocka ku nosu, a teraz sa mu zacali vyhadzovat uz aj licka. Nedavala som mu na to nic, ale kedze sa to nelepsilo tak som mu to dvakrat za den umyla harmancekom. Ten to strasne vysusil, na dotyk ma celo cele rapave... tak som to na radu lekarnicky potrela sudokremom, a dnes kalciovou mastickou. Na cele uz niektore zmizli, ale ostali po nich supiny. V utorok idem do poradne, tak sa opytam, co na to davat.... Neviem, ci to moze byt alergia.... Niektore vyrazky maju vnutri bielu bodku, ale vacsina nema, su cervene a velmi nahusto pri sebe. Po prechadzke na vzduchu sa ich vzhlad zlepsi, upokoji.... Inde na tele ma kozu cistu...
Tak teraz uz len dufam, ze ked sa maly zobudi, uz ho brusko trapit nebude......

saraaa
3. jan 2010

Ahoj Annag, nedavno si mi velmi dobre poradila a teraz sa ta chcem opytat len na taku malickost 🙂 ktora mi vsak vrta hlavou a mozno nie som sama.. 😉 Ide o to, ze dcerka ma uz skoro 6mesiacov, v rodine nemame ziadne alergie, napriek tomu stale nejem citrusy, nakolko som pocula, ze su silnym alergenom...Inac jem uz vsetko, aj strukoviny, len tych citrusov sa obavam, mozno su to len famy, no neviem kto by mi vedel lepsie na to odpovedat 😉...a taktiez ak je nieco comu by sa trebalo vyhnut, tak mi prosim daj vediet, nejaky tip orechov alebo sa uz mozu vsetky?? Dakujem pekne a prajem vsetko dobre do noveho roka 😉

danka24
3. jan 2010

ahoj Annag, prosim ta o radu kedy mam vlastne odsavat mliecko ked ju nakojim a potom alebo kedy a ako dlho?dakujem .. Mala mi vypije s oboch prsnikoch a este stale chce a ked si potom idem odsat tak je tam strasne malinko tak na dno flasky ☹

mata1976
3. jan 2010

Ahoj Annag, tesim sa na clanok o prikrmoch. Ale mam este mensi problem, mala sa mi uz asi mesiac budi od polnoci do rana kazdu hodinu. Zaspi az ked ju nakojim. V rodine mi kazdy hovori ze to je znamenie na prikrmovanie a ze jej mam dat krupicu 😨 😨 😨 Ja s tym ale nesuhlasim a rada by som zacala so zeleninou a postupne pridavat dalsie chody. Len neviem kedy presne zacat s prikrmovanim (Emmka sa narodila 10.7) ???

annag
3. jan 2010

mata1976

- s príkrmami môžeš začať už o pár dní - bude mať polrok 🙂 . Určite začni zelenina - mäso, potom ovocie a až tak kaša- to časté budenie málokedy býva pre hlad a kaša väčšinou nezaberie. krupica obsahuje lepok, je ťažká na žalúdok.

annag
3. jan 2010

danka 24

ak chceš odsávať, tak po dojčení krátko možno 5-10 minút posledné kvapky, a potom uprostred dlhšej prestávky. resp. v rozpätí cca hodina po dojčení a hodina pred dojčením.

ak jej je málo jeden a druhý prsník, ponúkni jej opäť prvý i druhý prsník - môžeš ich prestriedať viackrát . a využívaj techniku stláčania - tá vynahradí odsávanie po dojčení
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

mischelin
3. jan 2010

annag, aj ta chcem poprosit o clanok o prikrmoch 🙂

annag
3. jan 2010

saraa - áno, citrusy sú veľký alegén a deti môžu na ne zle reagovať, ale treba skúšať - napr. moja malá ich v pohode toleruje. Orechy podobne - každé bábo reaguje inak a nedá sa stanoviť čo sa môže a čo nie 🙂

annag
3. jan 2010

aleela - pokiaľ si spozorovala negatívnu reakciu na mliek, je potrebné dôsledne vynechať akékoľvek mlieko . Mohla sa zvýšiť hladina alergénov v krvi a v mliečku, preto môže teraz zle na mlieko reagovať. A keďže alergén kravskej bielkoviny mu podráždil črievko, môže byť v tejto chvíli citlivý i na iné alergény - takže najskôr mlieko úplne vynechať a až potom skúšať nové jedlá

annag
3. jan 2010

emode, to som veľmi rada, v jej veku by bolo nezvyčajné natrvalo sa odstaviť 🙂

lelask
3. jan 2010

Ahoj annag prajem vsetko naj naj do noveho roku.
Laktacia sa nam upravila az tak,ze mam podozrenie ci stiham dostatok vyrabat(necitim ziadne tlaky),teraz malicka pije na striedacku niekedy po 4 hod. inokedy po 2. Ked som mala nadprodukciu a kojila som 2x z jedneho tak pekne prespala celu noc a teraz si vie vypytat aj v skorych rannych hodinach,hlados jeden 😉 Podla coho viem,ze vypila aj zadne mliecko? Mam zacat odsavat aby sa tvorilo mliecka viac?
Skusila som aj ponuknut druhy prsnik ale moc ju to striedanie nebavi.Podarilo sa nam 5min jeden a potom 3 min druhy a dost uz nechcela,ale asi jej to pri tom mojom rychlom splave staci.Po papani je spokojna.
Skusila som aj masaz prsnika ale akosi si zavadziame 🙂 (kojim po leziacky a mam male prsia-tak je to trosku od ruky)
Ako zistim kolko vypije? Odvazime sa pred a po?Skusila som: pred sme mali 50,1kg a po 50,3kg-znamena to ze nic moc nevypila?Hladna vsak nebola.
Dakujem

egyptanka
3. jan 2010

Ahoj Katka,
dakujem za informacie ohladom mliecnych vyrobkov, este pockam s ich zavedenim.
Rada by som sa poradila,
- ohladom spanku ... nie Natalkinho (i ked nie je dobry spac, ale s tym asi nic nenarobim ☹ ), ale mojho. Tym ze Natalka nedobre spi, reaguje na kazdy suchot, ani spanie s nami ju nejak neupokojuje, skor mam pocit, ze ju rusime a kedze ja nezaspim pokial ona tvrdo nespi, striehnem na nu, uspavam ju v noci tak som dost unavena, vecer ked ju dojcim ide na mna taka unava, ze by som na fleku zaspala, ale zasa sa obavam zaspat pri dojceni, ved co ak by sa Natalka prebudila a odstvornozkovala prec s postele a spadla (musim sa priznat, ze uz mi takto dva krat spadla a preto si nedovolim zaspat). Po nadojceni, uspati a prelozeni do postielky som ovsem uz prebrata, idem spravit veci v domacnosti, ze aspon sa unavim a ked pocitujem unavu, tak si idem lahnut s tym, ze ide sa spat. No len tak lezim a od unavy neviem zaspat, bojim sa pohnut, aby som suchotom nezobudila Natalku.
Viem ze medovka je na spanok, ale zasa som pocula, ze znizuje tvorbu mlieka. V lekarni mi odporucili homeopatika Sedatif PC tak neviem ci sa mozu aj pri dojceni.
Cez den si nemozem pospat. ☹

- a druha vec, i napriek narocnosti Natalky s muzom planujeme o nejaky rok-dva druhe babatko, ale obavam sa, ze znova budem zazivat strasti s rozbehnutim laktacie, ze tymto prvym dojcenim sa akosi mliekovody nastavili na urcity objem mlieka, ktory mozu produkovat. Dost som bojovala za kazdu kvapku mlieka a kym sa to upravila Naty mala cca 5 mesiacov. Moze sa dojcenie pri druhom a dalsom dietati opakovat? Alebo moze byt lepsie? Jedine comu dakujem, ze som nemala nikdy problemy so zapalmi, s infekciami, ragadami a bolavymi bradavkami... len ta laktacia ma trapila.

saraaa
4. jan 2010

Annag, dakujem za odpoved, takze budem skusat 🙂 a tiez sa velmi tesim na clanok o prikrmoch 😉

danka24
4. jan 2010

annag dakujem za odpoved .. budem skusat jej striedat len moja niekedy len zobere bradavku do pusy a nic a caka a potom sa zacne zlostit ☹ a mam strasne velke prsia neviem ju poriadne nastelovat aby som jej nos nezakryvala. ☹

susik77
4. jan 2010

Ahoj Annag, prosim, mozes mi poradit:
mala ma uz 4 mesiace(dnes) uz je dost vnimava a vymysla. Starsia dcera-28 mesiacov ju vzdy pri kojeni vyrusuje-lezie po nej, taha ju za ruky, prip. vyrusuje mna. Malej to az tak nevadilo, neskor som sa musela zamykat v izbe ked som kojila ale starsia dcera plakala za dvermi. Neviem ci to nie je moc drasticke. Teraz najnovsie odmieta mala papat ked pocuje ten plac, neviem co mam robit, ci mam prestat kojit a prejst na nutrilon. Inak, dohovaranie a vysvetlovanie nezabera, ona je strasne tvrdohlava a temperamentna...

ceja
4. jan 2010

ahoj annag,
moja mala mala vyhadzanu tvaricku a hrudnik. pediatricka mi kazala nemasirovat ju olivovym olejom, ale dat jej do kupania balneum, taka olejova emulzia. Myslela som, ze to je reakcia na praci prasok (lovela). Oblecenie, co ma priamo na kozi som zacala este po prani raz preplachovat v cistej vode. Tak hrudnicek ma krajsi, uz neprepieram oblecko druhy krat, vyzera, ze prasok jej nevadi. Tvaricku ma vsak vyhadzanu stale - na cielku len take cervene bodky presvitaju spod koze, ale na lickach pri uskach a bradu a nad perou ma vyhadznu velmi, take male cervene vyrazky - najhorsie okolo pusky. Sa mi vidi ze odkedy slinta, tak je to horsie. Teraz ked vidim diskusiu o kravskom mlieku mi napadlo, ci to moze mat z toho, lebo z mojej stravy naozaj neviem, co jej vadi, uz len mlieko vajcia a syry mi napadaju, lebo zatial neexperimentujem s ovocim ani zeleninou. Moze sa to prejavit aj vyrazkami? Brusko ju neboli.
Dakujem za odpoved (radsej cez IP, lebo nie som tu casto, a neviem, ci by som to tu v tej zaplave nasla)

severka222
4. jan 2010

Ahoj annag. Začala som na tvoju radu dojčiť len z jedného prsníka, ale malú pred každým krmením vážim . Zistila som že mi akosi slabo priberá. Zaujímalo by ma , či sa dá vôbec baviť pri dojčení koľko by malo dieťa spapať. Teda výška dávky na jedno kojenie ..... Lebo moja malá ma 3 mesiace a od narodenia pije stále rovnaké množstvo ... Teda či napríklad ked bude mať 8 mesiacov tak vypije okolo 250 ml aj z prsníka , tak ako to je pri deťoch nekojených ????

andrea12737
4. jan 2010

Ahoj annag,
mam otazocku..dokedy sa akceptuje prikladanie babatka kazdu hodinu,max.hodinu a pol..trva to od toho 6tyzdna a uz som z toho ozaj velmi unavena,ani vonku ist nemozem.. mala bude mat cochvila 9tyzdnov. Inak predtym vydrzala dlhsie.Mam pocit,ze mi nedopija prsniky, po dojceni nic neodsajem a citim,ze produkcia sa za ten cas vobec nezvysila/nezvysuje sa(apelujem na to,ze castym prikladanim by sa produkcia mliecka mala zvysit 😒 ). 😔

veronikapp
4. jan 2010

Ahoj annag. Uz dlho to tu tajne citam a musim povedat, ze tvoje rady mi v tazkych zaciatkoch velmi pomohli. Dufala som, ze ked bolo co bolo, uz ma snad nic neprekvapi... Ale asi 2 tyzdne mame problem a ja neviem celkom presne co sa deje. Mala je od narodenia velmi placlive babatko aj koliky nas dlho trapili, vzdy som mala pochybnost o dostatku mlieka ale mala pekne priberala, tak asi bolo dost. Stale je taky drobcek- P.H.-2900g a v 6. mesiaci 6620g. Odvtedy sme sa nevazili. Ako prisli Vianoce, jedna katastrofa za druhou... Po Vianociach sme mali asi 4 dni vodnate zelene velmi zapachajuce hnacky, v kazdej jednej plienke. K tomu v jednu noc som ju musela 3 hodiny hojdat na rukach, zrejme bolest bruska. K tomu zacala byt este placlivejsia ako zvycajne.Poradili mi, ze o nic nemusi ist, vysvetlili mi par dovodov preco to je tak. Tak som ani nevolala mojej doktorke a cakala, ze sa to upravi. Teraz cez vikend bolo celkom dobre, aj ked stolica bola takmer v kezdej plienke, ale nie zelena vodnata. Ale dnes zas, uz 3 krat a k tomu 2 krat normalna. Mam pocit, ze von ide viac ako dnu. Mala dost place, len pri prsniku by chcela byt. Spokojna je len po prikrme. Denny rezim- rano okolo 8 hod. dojcenie, okolo 10.30 2 jablcka s piskotami pre babatka alebo banan, po nom aj dokojim, obed cca 13 hod. zeleninovo-masovy prikrm, predtym zjedla plnu misku, teraz asi polku, 15.00, 17.00, 19.00 dojcenie, ale to len v poslednej dobe, predtym len 2 krat, v noci 1 dojcenie, posledne dni 2 krat. Predtym som aspon v noci mala pocit, ze v prsnikoch nieco mam, teraz uz ani tak, stale len take ,,supky,,. Mala pije niekedy iba 2 minuty, ale to aj predtym ked krasne priberala. Cez Vianoce som pojedla kadeco, inak si musim davat velmi pozor na vsetko co zjem, mala ma aj atopicky ekzem, mlieko radsej nepijem vobec. Moze to byt nevhodnou stravou, alebo ide o ,,hladovu,, stolicu ? Mala sa aj trochu zas vysypala. Mam 100 chuti prejst na UM. Poradnu sme mali mat az buduci tyzden, dnes som tam volala, mame prist vo stvrtok, ale vazila som ju doma, na nasej normalnej vahe. Najprv sama, potom s nou, po odratani oblecenia mi vyslo nejakych 20 dkg prirastok od posledneho vazenia. Viem ze je to nepresne ale dost som sa zlakla.